Frans Van Cauuielaert Een Les der Crisis exirmo Kalholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad R. LUYSTIRMAN-LiMAmi Onderwijsgesticht der H. H. Harten. -- NINOVE Voordracht geven over AjVlERlK^ DAVIDSF0NDS Christen önderwijzersver- bond C. 0. V. Ninove. Het Hoekje van den Reporter Zevende Jaar IV 28 Prijs per mi ih nier 30 centiemen. VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening (R. Luysterman n- 1862,54) Abonnementsprijs 3 maander. fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Handelsregister Aalst n- 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. De Heer Htaat»mini8ter zal op 13 .Titli a. s., om a uur stipt, een in de groote feestzaal van het gesticht, -r- De oud-leerlingen, de leerlingen en hunne ouders worden uitgenoodigd. Andere per sonen zullen ook toegelaten worden mits vertoon eener ingangs- kaart, die, op aanvraag, kosteloos zal gegeven worden tot Woens dag middag. petities. Een geniale vondst, voorwaar, om de crisis op te lossen bijzon der als men weet hoe v\einig ernstig die klucht wordt doorgedreven. Wij weten wat die petitie gaat waard zijn. De werkman weet dat ook. Hij voelt dat die lol een af- voermiddel is, een bliksemafleider, om hem te paaien en om de mach teloosheid der roode jongens te verbloemen. De vraag is slechts of de arbeider zich hiermee zal blijven vergenoe gen. Beoordeeling van de werking der roode gezellen is hun veroordee ling. Nog woedt de crisis in alle he vigheid. Niettegenstaande com missies onder en boven en confe renties alhier en alginder blijft die moderne plaag van Egypte het menschdom teisteren. De komst der crisis en haar bui tengewone ontwikkeling en om vang brengen ons nochtans eenige lessen, duur betaald heiaas, die wij niet mogen verwaarloozen en die den arbeider in 't bijzender tot nadenken moeten brengen. Het gaat hier om de weergaloo- ze machteloosheid, de lamheid lie ver, die wij bij de socialistische leiders aangetroffen hebben wat aangaat het voorkomen der crisis en die we thans aantreffen wat aangaat de bestrijding der crisis en de verzachting harer gevolgen. Nochtans is die crisis ons niet onverhoeds op het lijf gevallen. Jaren te voren werd ze voorspeld en talrijke en onmiskenbare aan duidingen kondigden genoegzaam haar nadering aan. leder voelde dat er iets ging gebeuren, iets on afwendbaars, iets dat de heele we reld ging beroeren. Ook de socialisten voelden wat er komende was, ook zi] wisten dat harde tijden gingen aanbreken. En wat hebben ze gedaan Of liever wat hebben ze getracht te doen, zij die voorgeven aileen met den ar beider bekommerd te zijn Wat gewerd er van de millioe- nen die van hun leden jaarlijks gevorderd werden ten titel van syndicale bijdrage en andere om te dienen als strijdionds en steunfonds in tijden van werkloosheid Waar zitten die centen Vele arbeiders gezinnen zouden gespaard geble ven zijn van armoede en ontbering ware het niet dat hun geld gediend had om luxueuse volkshuizen en kinema's te bouwen en om een le ger van postjesjagers en centjes- afhalers op de been te houden. De leden loopen werkloos en lijden nood omdat hun loon gediend heeft om hoopen steenen te vergaren en démarcheurs met dikke pree in groot getal aan te stellen. Waar blijlt thans het geld Gaat men de werkloozen voort af schepen met redevoeringen over reactie, kapitaal en dictatuui van 't proletariaat De massa vraagt thans daden, daden die zin hebben en geen gepaai met belolten en rij ke toekomstvisioenen. De leiders zijn echter niet de lijders f zij zijn niet werkloos en voor hen blijven de belangen van den werkman meer dan ooit te 1 verdedigen des te meer daar ze hun eigen broodgewin en hun schoon plaatsken of in deze of gene centrale hebben te rechtvaardigen en te vrijwaren. Zoomin als de door hen zoo ge hate en bestreden kapitalistische maatschappij kunnen zij iets aan den loop der dingen veranderen en kunnen zij alleen afwachiend toezien (ot er beternis komt. Hun machteloosheid iets te doen willen ze ecliter niet bekennen en toch blijkt ze zoo zonneklaar uit de eindelooze verwarring die thans in hun rangen heerscht. Zooveel lei ders, zooveel gedachten, de eene wil niet onderdoen voor den ande re, daar elk vooreerst zijn eigen belang zoekt te verdedigen. In Brussel willen ze staking en van in Charleroi roepen ze staakt zelfwij doen niet mee in Btussel wil men van geen deelname aan de Regeering, en van uit Antwer pen, en N ij vel en Luik klinkt het tv ij willen roeien in het Staatsboot- je en 'r krakeelen houdt aan zoodat eerstdaags de roede broe ders, zooals heel onlangs in Frankrijk, met de vuist op mekaar zullen losstormen om uit te maken wie nu eigenlijk de echte onver- valschte roode leer belijdt. De partij wordt heen en weer geslingerd tusschen voor- en te genstanders van den legerdienst, tusschen verburgerde of verbu.ge- rende socialisten en de puurste on der de peren, de proleten, die lonk- jes werpen naar de Sovjets. De partij is stuurloos en blijft een speelbal in den storm Ier crisis Hoever het met haar waardig heid en haar gezag staat hebben we kunnen vaststellen ter gelegenheid van de bespreking in de Kamers van de volmachtswet. De roode gezellen vonden er niets beters te doen dan te werk te gaan lijk kwa jongens, onbekommerd met het lot van land en van de menschen die hun vertrouwen hadden geschon ken. De matelooze verwarring vóór de crisis kwam er nog eens goed tot haar recht en men vond het noodig den rooden état-major bij een te trommelen. Er moest na dit kindergedoe toch iets geleverd wor den, iets tastbaar, iets krachtigs. Een strijdplan tegen de Regeering gingopgemaakt worden. De hcoge en hoogere proletariërs stagen redevoeringen af en vonden dat de Regeering eraan moest met Afdooliuy Niuove Na de Jaarvergadering van het Davidsfonds. Op Sakramentsdag j!. hield het Da vidsfonds zijn algemeene jaarvergadering, waarop een goede 90U bestuursleden aan wezig waren. Het enthusiasme was niet van de lucht en de verschillende spreek beurten gaven aanleiding tot diepgaande besprekingen. De verschillende Katholieke Vlaamsche dagbladen hebban uitvoerig verslag uitgebracht over deze vergadering, d;e voor de Katholi' ke Vlaamschgezinde bedrijvigheid van zoo voornamen invloed za! blijken te zijn. Dit woordje dan tot slotmogen de gevoerde besprekingen nu vooreerst opwekken tot de schoone daad. En nu die periode van drukte achter den rug, kan er full speed vooruitge gaan met de drie Davidsfondsreizen, waarvoor reeds een ruim paar honderd inschrijvers binnenkwamen. Wie meewil naar het zonnige Italië, naar 't prettige Zwitserland of 't romantische Rijnland, sture onverwijld et insctirijvhgsbulletijn uit Helleman 1 of 2 van dit jaar, bij het Davidsfonds-Hoofdsekretariaat, Blij de-Inkomststraat, 77, Leuven. Ofwel bij Ph. Coppens, schrijver der afdeeling Ni nove. De inschrijving wordt bepaald afge sloten op 15 Juli OPKOMST In den loop van volgende week wordt in het Davidsfonds begonnen met de ver zending èian de afdelingen van het 3' en 4' Volksboek van dit jaar, t.w. Onze Huisinsekten en Coletje en Belleke samen met Helleman nr 3, die weer aller lei nieuwsjes weet te verteilen, en mooie fotos brengt over de Augustusreizen van het Davidsfonds (Zwitset land, boorden van den Rijn, Rome). Waar het 2" boek een langere novelle is van den frisschet Vlaamschen Staf Weyts, een jeugdig auteur met veel toe komst, is ii Onze Huisinsekten geschre ven door den gekenden Rector Senden, gegroeid tot een flink boekdeel, dat.... alle huisvaders zullen verslinden oin den prettigen betoogtrant en om - aan moeder de vrouw nuttige wenken te kunnen geven terwijl alle huismoeders het bij de hand zullen hbuden om het bijgeval te kunnen naslaan. Immers, de kapittels heettn De Viieg-1 >e Wandluis De Luis- De Vloo - De Memel - De Spin De Kiee- dermot. Wie watertandt er niet naar De veizendiig is dus aan den gang. Ieder weze nu niet te ongeduldig. Het is geen klein bier om 2x75.000 150.000 boeken te verzenden en uit te deelen. Onderwijl ligt teeds het 5 boek, de roman De Bestedeling van de Uosten- rijksche schrijfster M.v. Ebner-Eschen- bach ter perse - alsmede de teisboekjes over Zwitserland, boorden van den Rijn en Rome, voor de talrijke inschrijvers voor deze Augustusreizen. Er is op te merken, dat de inschrijving moet geno men worden vóór hal? Juli. Bericht aan de liefhebbers die nog achteruithieven Prijskampen in het Davidsfonds. Het Hoofdbestuur van het Davidsfonds schrijft bij elk der drie reizen die zij dit jaar inricht, én voor de Romereis, én voor de Zwitserlandreis én voor de Rijnreis, drie prjskampen uit P Letterkundige prijskamp waaraan vier prijzen verbonden zijn twee van 500 fr., twee van 300 fr., voor de vier flinkste opstellen over de reis, an 20 tot 25 blz. machineschrift, dubbele spatie, die binnen de twee maand na de reis worden binnengezonden aan het Hoofdsekreta- riaat. 2. Fotoprijskamp vier prijzen, een van 200 fr. en drie van 100 fr, voorde vier mooiste reeksen van 8 foto's, afgewerkt op liefhebbersformaat, en ingezonden binnen de maand na de reis. Deze beide prijs kampen zijn natuurlijk alleen voor de deelnemers aan de reis bestemd. 3. Men slotte een propagandaprijskamp voor al de leden van het Davidsfonds. Vier prijzen van elk 250 fr. voor de vier propagandisten die de meeste inschrijvin gen aanbrengen voor een van de drie reizen. Deze laatste zullen nog vóór de reis worden toegekend. Vooruit dan, want de inschrijvingen loopen maar tot 20 Juli. Er moet echter opgemerkt dat alleen inschrijvingen in aanmerking komen waarvan de propagan disten zelf het inschrijvingsformulier en het bedrag binnenzenden. Om meer inlichtingen over de reizen of over de prijskampen, zie Belleman 1 en 2 var, dit jaar, of schrijft aan Davids fonds-Hoofdbestuur, Blijde-Inkomststraat, 77, Leuven, of vraag uitleg aan den Schrijver, Ph. Coppens, Docrnweg, Ninave. Op Donderdag, 29 Juni, Sint Pieter en Paulus) ordernam C. O, V., kring j Ninove, onder leiding der Heeren De Marre Remi, eere-voorzitter, en Coppens Philemon, voorzitter, een reis naar Beau- raing en omstreken met 95 deelnemers, waaronder een groot getal kringleden met familie, vrienden en kennissen. Drie groote luxe-cars van het reisagent schap a Europa Tours verzekerden ons j van af het vertrek een allerdegelijkste en alleraangenaamste reis. Te 7l/4u. ver lieten we ons vertrekpunt in blijde ver wachting van al wat er aan de dagorde was. De heenreis liep over Hal, waar we (i Moederken uit den Hemel gingen bid den om het goed verloop onzer bede vaart. Gezien de groote plechtigheid van 't H. Jaar en 't is Pausen vurig verlangen, de vereering der H. H Relikwieën van het lijden onzes Heeren, bezochten wij de hierin zoo bevoorrechte abdij dep Wit- heeren van Bo:s-Seigneur Isaac, alwaar hei H. Bloed, de fl. Kruis-re!ikwie en de H. Doorn ons aller diep christelijke ver eering opwekten. De reis vervolgde over Nijvel, Charleroi, Phillipville en eindelijk- rond 12 u. kwamen wij in het zoo een zaam, maar druk bezochte lieve dorpje Beauraing aan. Na eerst onze ledige ma gen wat verzadigt te hebben, brachten wij een bezoek aan de familiën Voisin en De- geimbre. Bij deze laatste werden de beide kinderen Ardrée en Gilberte ons toever trouwd om gezamenlijk met ons aan de grot te gaan bidden. Gekomen tot bij de boom der verschijningen werd er stilstand gehouden. Hoe eenvoudig kinderlijk bad de kleine Gilberte den rozenkrans voor, waarop al de aanwezigen waarlijk ontroerd antwoor den in 't vlaamsch Indrukwekkende ston den, voorwaar Na een bezoek aan de grot, da Piëta en het mooie dorpskerkje en een wel 'oenden handdruk der iieve kinde ren Degeimbre en Gilberte Voisin was het 4 uur, vertrektijd geslagen. De terugreis bracht ons langs de prachtige Maasvallei met zijn tooverachtig schoone zichten, te Dinant, waar we een paar uurtjes vertoef den om de citadel en de grot I.a Merveil- leuse te bezichtigen. Rond 8 u. reisden we verder huiswaarts over Namen. Gem- bloux, Waver. Brussel en omtrent 11 u. stapten we, ditmaal voor goed, de bus uit, flink en gezond en ten zeerste voldaan over ons zoo heerlijk geslaagden uitstap. Keren dank aan de inr'chters, de Heeren R. De Marre en Ph. Coppens De Schrijfster G. Broeckaert. Mijnheer de pastoor, zei ik, ik moet u toch eens iets vragen I Vraagzei de pastoor. Ik ga nog ul veel om met menschen die genoemd worden andersdenkenden toen het eerste nieuws uitkwam van de verschijning van Beauraing stonden hun bladen er van vol, en zij hadden er den mond van vol.... terwijl de katholieke bladen en de katholiekmenschen zwegen als ver- moord En naarmate de zaken ginds schij nen ernstiger te werden in die mate beginnen ue katholieke bladen er over te spreken en de andereer over ie zwijgen.... of er mee te spotten en hun lezers doen heizeljde en kiiken vol misprijzen, met een air van superioriteit neer op de sukkelaars die gelooven aan dien cinema die comedie dien vrouwen- praat c dat boerenbedrog dte afzet terij op touw gezet door pastoors en non- nen Is dat een ziekelijke toestand... zijn die menschen een beetje geesteskrank.... of is dat normaal. Dat is normaal, zei de pastoor wat niet uitsluit dat er misschien wel een beetje geesteskrankheid bij is. Ik weet niet meer wie ergens geschreven heeft dat in onze huidige samenleving enkele menschen in 't zothuis gezet worden om te doen gelooven dat de andere hun verstand hebben... Dat doet dat gij dat niet wonder vindt vroeg ik. Daar is niets wonders aan, sei hij Ze zeggen nochtans dat de mira kels goed waren in den ouden tijd in den tijd van het oliepitje en het kaarsjes- licht.... omdat het in het half duister goed gaat om legoochelen..en omdat de menschen hun verstand niet klaarder was dan hun lichtMaar dat nu in den tijd van de elec- triciteit en volksontwikkeling.... De waarzeggers, zieners en andere charlatans alle jaren honderden van tnillioe- nen verdienen met menschen op flesschen te trekken.. viel de pastoor mij in de rede en juist bij die menschen die aan geen mirakels gelooven In den tijd van hei roetkaarsje waren ze juist zooals nu. Lees m het evangelie van Joannes het negende hoofdstuk de genezing van den blindgeborene.... En de pastoor stopte mij een vlaamsche vertaling ut mijn handen en ik las en wer kelijk 't was om te lachen en te schreien met een. Jezus heeft een blindgeborene het gezicht gegeven met slijk op zijn oogen te strijken en het hem te doen afivasschen.... De geburen gelooven niet dat het den man is, dien ze heel zijn Itven lang hebben zien bedelen Maar hij verzekert hun dat hij het ts. De Pharizeërs komen er tusschen hij is genezen op een sabbathdag en hoort ze redeneeren de Wet verbiedt le werken op den Sabbath, Jezus om dien man te ge nezen heeft gewerkt hij heeft de Wet over treden hij komt dus met van God hij kan dus geen mirakels doen hij heeft dus geen mirakel gedaan En de gewezen blinde 'wordt of nieuw ondervraagd zijn ouders nd hem deze durven niet antwoorden want wie durft zeggen dat Jezus een propheet is "wordt uit de synagoog gestampt... degeueze- ne komt weer aan de beurt en omdat hij het voor Jezus opneemt tegen de Pharizeers wordt hij voor domkop en slechterik geschol den en solemneel buiten geworpen Ziet gij, zei de pastoor, dat m den tijd van het roetkaarsje de menschen even slim waren als op onzen tijd en dat Jezus zelj nog niet rap genoeg was om hun wijs te maken dat Hij kon mirakels doen Hij had op den sabbath gewerkt En hoe legt gij dat dan uit P vroeg ik. In hei aardsch-paradijs heeft de duivel de menschen in doeken gedaan al hun wijs te maken dat ze h'el slim waren.. en sedert is hij het blijven doen Het eerste menschenpaar had nog ais verzachtende om standigheid in te brengen dat het de eerste maal was Sedert is het duizenden malen gebeurd en is de maat van de mtnschelijhe slimheid dejinilief genomen Repot ter. TOMAAT knu «u»

Denderklok | 1933 | | pagina 1