Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad Landbouwbelangen Zevende Jaar -N' 5"2 Prijs per nummer 30 centiemen. Niftove 6 Oogst it&S R. LtmTERMAM-L-iMAtRE i MISPLAATSTE IJVER. Davidsfonds Afdeeling Ninove De uitstelling van den Heiligen Rok te Trier Radio Verrassingstrein Reis naar Rome Internationaal Eucharistisch Congres in Argentinië Het Hoekje van den Reporter Pogteheekrekeninff (R- Luysterman n- 1862,54) VOOR HET KANTON NINOVE Abonnementsprijs 3 maandei. fr. 4,00 6 maanden >00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Handelsregister Aalst n- 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. In tijden van crisis ziet elkeen gijn inkomsten verminderen, let men een beetje nauwer op de uit gaven en tracht men als 't gaat hier of daar wat al te pitsen. De staat ook, wanneer het crisis is ziet zijn inkomsten slinken, re kent wat nauwer na en tracht, als 't kan,'teen of't ander van zijn nek te schudden. Zoo, onder meer, de ouderdoms- j pensioenen. Die pensioenen moteen herzien worden de titularissen ervan moe- j ten aan den lasthebber van den staat, de ontvanger der belastin gen, bewijzen dat zij aanspraak mogen maken op het pensioen. Hier ter stede is die ontvanger van belastingen een nieuweling, een bleu, en hij meent dus dat hij hier gezonden is om te rechten wat krom is en... wat het niet is Dit heerschap zendt de men- schen een oproepingsbrief, vol be- nauwemlijke dingen en vo! ^dreige menten van dit en van t geen wanneer men niet dit. en dat... zoo komt het dat sommige dagen in den gang van zij a kantooi een heel troepje oudjes met kloppend hart staan te wachten, te wachten tot het Mr. believen zal ze te aan hooren. Eenieder zou nu meenen dat menschen van meer dan 6 jaar veelal niet goed meer kunnen blij ven staan de ontvanger echter niet, hij oordeelt lijk de mannen van de genie elk trekt zijn plan die niet kan blijven staan, trekke eruit en. krijgt geen pensioen Het oudje dat aan de beurt is wordt een waar kruisverhoor afge nomen dit heei schap der.kt dat iedereen hem en den staat, wiens lasthebber hij is, wil bedriegen Vóór jan en alleman zijn die schamele menschen daar verplicht hun hebben en houden uiteen te doen doorheen een winket waar M. knusjes is achter gezeten Met ruwe stem, zoo harsch mo gelijk, worden allerlei inlichtingen geëischt en wee den sukkelaar die aarzelt om te antwoorden of den indruk laat niet oprecht te zijn. Als een jakhals op zijn prooi, schiet Mr. naar het winket, verwijt het stamelende oudje van leuge naar en van ge wilt den staat be driegen, roept heel de vergade. ing in den gang tot getuige en beslist zoo maar met een ge zijt uw pen sioen kwijt. Verdere uitleg ol verontschuldi ging baat niet Mr heeft gezegd en laat de menschjes een papier teekenen, waar hij wie weet wat op gekletst heeft en dat niemand gelegenheid noch tijd krijgt af te lezen. Men vraagt zich af of zulks mag en wat de waarde is van een der gelijk papier en van een dergelijk vonnis. Die ambtenaar is daar ge steld om bedriegers te ontmaske ren maar dat wil niet zeggen dat hij iedereen die zich aanbiedt mag aanzien als ten bedrieger, noch dat hij barsch en ruw of onbeleefd mag doen. De menschjes die daar moeten komen hebben het niet gezocht, het is hun fout niet dat de oorlogs jaren hun centjes zagen wegvliegen en dat ze nu een soort genadebrood moeten eten, brood waarop ze recht hebben en dat hun niet mag worden betwist, ook niet door een ontvanger Die ambtenaar doe wat hij doen moet, niet met ruwheid, noch bar.schheid, maar met den eerbied den takt en de wellevendheid die men van een staatsbediende mag verwachten en die de ouden van dagen, >;ij wezen dan nog arm, vol strekt toekomen. var. Zaterdag, 15 Juli 1. 1. Het wierd gehouden door dhr. E. Am- ter, hootdsekretaris van het Davidsfonds en bestuurder der Centrale voor Projek- tie-Onderwijs. Zij vooral, die in deze pe riode {voor het samenstellen van nieuwe winterprograrmna's komen te staan, zul len er nut uit getrokken hebben. Maar het grootere publiek, dat van de voordracht avonden slechts den genoeglijken kant kent, zal er bij vernomen hebben wat de keerzijde is van de medalie, en in 't ver- volg, wetend wat al moeite er ac ter zit, nog meer genoegen aan de ontwikkelings avonden beleven. Een stem over de boekén van het Davidsfonds. Uit Gent kwam op het Davidsfonds Hoofdsekretariaat een brief toe dat ons welwillend werd meegedeeld en nog wel met eere sprak over de uitgave van een boek, dat zoo goed u a point kwam dit jaar. We laten het dan ook gaarne in ons lo kaal weekblad De Derderklok over drukken. Gent, 2 April 1933 Beste Heer, Duizend duizend maal dank aan het Davidsfonds voor het prachtig, overheer lijk boek:Berna ette Soubirous, door W. Groneman. Mijne bewondering voor den talentvollen schrijver, wiens nauwkeurige en smaakvolle beschrijving, t ij de eerste bladzijden reeds de sympathie var. den ie zer doe', wint er. I kende de geschiedenis van de verschijning, maar door de veie j v rioopene jar« r, waren de bizonderheden j wat vergeten. Ik heb dus met groots be langstelling nog herlezen de viuchte- looze pogingen v:;o de geleerde en door- slepette overheden van bes.uur en politie, cm het kleine Berradetje in het nauw te brengen Maar wat mtine belangstelling in de hoogste maat i.eeit opgewe t, dat is het ere ere leven van het bevoorrec .te kind, dat mij onbekend was. Wel-e nederigheid, welke volmaakt heid Geen wo der dat zij gtlukzalig is verklaard, en welhaast zooais gemeld is, j kortehng heilig zal verklaard worden. Moch: het Davidsfonds vele zulke boe ken uitgeven. Met mijn h trtelijkste groeten. Uw toegenegen, j Dit is ten briefje onder de vele over tién Uavidsfondsboc-k onder de veie Nieuwe leden kunnen er nog steeds mee beditnd wordeu. Spre k maar eens den schrijver der af- dee'ing Ninove aan n. 1. Ph Coppens, Doornweg, of wendt LI tot een der be stuursleden, waarvan we hieronder de na men laten volgen. Frans De tooman, voorzitter Paul De Mont, onder-voor/itter E. H. Hertecant, schatbewaarder Bestuursleden August Parmentier, Albert De Freyne. Paul Avoux, Marcel De Paepe, üuillaume Lambrecht en Dr. M. L'evens. Een belangrijk Radiopraatje. Zooals reeds meegedeeld, wordt eiken derden Zaterdag van de maand, te 15.45 u., door het Davidsfonds een kuitureel radiopraatje bezorgd, In de vorige werd gehandeld over de 3 Augusiusreizen door deze vereeniging op touw gezet, en over haar jaarvergadering. Het tweede was het ontwikkelingsmiddel van primordiaal belang, door het Davidsfonds en zijn af- deelingen zoo druk en zoc doeltreffend aangewend het inrichten van voordrach ten. Het winterseizoen staat voor de deur, met zijn ketting van lange avonden, die voor velen het stil genoegen meebrengen van lamp en kachel, pijp en boekske, in het hoekske. Maar ter afwisseling dan eens een flinke voordracht, een tooneel- of muziekavond, wordt in vele opzichten ten zeerste gewaardeerd. Daarom zijn thans reeds, en 't is geen klein karwei, de bestuursleden van Davidsfondsafdeelingen en andere naschoolsche werken, in de weer om een stevig en aantrekkelijk pro gramma samen te stellen. Over hun tribulatiën, maar tevens over het goede middei om aan veel gehaspel te ontkomen, sprak men in het radiopraatje Van 23 Juli tot 10 September van dit jaar wordt in den dom te Trier een aller kostbaarste, wereldvermaarde Reliquie, de Heilige Rok van den goddeiijken Za ligmaker uitgesteld. Daar worden ook nog vereerd een der nagels waarmede Christus aan ztjn kruis werd gehecht alsook het grootste stuk hout dat overblijft van het kruis van Christus. Die kostbare reliquieën worden alle öO jaar tentoongesteld voor de vereering der geloovigen. Ter gelegenheid van het heiiig laar wordt er een uitzondering gemaakt. Toen over 44 ja«r de Heilige Kok in zijn glazen schrijn uitgestald stond kwamen er daar tneer dan twee millioen pelgrims. Nu voer dit jaar zijn er reeds meer dan 800 speciale treirs aangevraagd. Op Maandag 4 September rijdt er een speciale trein daarheen die in .Ninove stil houdt. Wie aan deze groote bedevaart wil deelnemen kan zich laten inschrijven bij Edgar Avoux Biezestraat, 24 Ninove. Prijs fr. derde klas en 90 fr. tweede klas De reis wordt op één dag gedaan. Uur van vertrek en aankomst worden later be kend gemaakt. Dat za' voorzeker voor den landbouwer een merkelijke vermindering van uitgaven zijn, en dat kan hij bekomen door een oordeelkundige bemesting en een ver standige uitbating van zijne weilanden, door verdeeling in perceelen zooals we in een voorgaand schrijven hebben bewe zen. Dat de bemesting van de weiden hoogst belangrijk is hoeft geen betoog, tal van bemestingsproeven hebben zulks genoeg zaam aangetoond ten andere 't is uit de stallen dat onze landbouwers en veekwee kers nog altoos de grootste winsten kun nen halen, als ze maar mee gaan met den vooruitgang. Wil men dus den weidegang vervoegen in de lente en verlengen in den herfst, dan is het volstrekt noodzakelijk in Fe- bruari-Maart 300 kgr. ammoniaksulfóat te gebruiken en eenigszins in te eggen. In den loop van den zomer, telkens als de dieren een perceel verlaten, na volle dige afgrazing, zal men nog 100 tot 150 kgr. van dezelfde meststof aanwenden, en voor de laatste maal rond einde Augustus of bij het begin van September. Up die manier zal het vee regelmatig gedurende den weidegang veel en voedzaam gras te zijner bescL ikking hebben, en onze vee- kweekers zullen het doel bereiken dat ze altoos moeten beoogen, namelijk de groot- ste winsten trachten te bekomen met di minste uitgaven. DIX1. 0p Maandag 21 Augustus Wat een radiotrein is weet iedereen nu. Het groot succes dat de reis van verleden Maandag gehad heeft is voldoende geweest om daar niet veel reklaam meer moeten voor te maken. Op Maandag 21 Oogst vertrekt hij hier uil Ninove voor een aangename en schoo- ne reis naar Kond de drie honderd inscht ij vingen kwamen al binnen, r.og eenige dagen en alles is bezet. Prijs per peisoon 40 fr. F«mi»ie compartimenten 225 fr. Inschrijving bij Edgar Avoux Bieze straat, 24 Ninove. Ter gelegenheid van het Heilig Jaar richt het Middenstandssecretariaat eene prschtreis in naar Rome, om samen met de Katholieken van gansch de wereld, het Pausdom le huldigen, vrucht van de Menschwording en den Verlossingsdood van Ü.H. Jezus Christus. De 1 e is gaat door van 10 tot 23 Septem ber, al ovr Zwitscherland, met zijn prachtig Vierwoudstedenmeer, de Got- thard, Genua, Rapallo, Rome, Assisië, Florentië, Milai en. Tijdens het verblijf in Home, wordt een vrije uitstap inge licht naar Napels, Pompëi en het eiland Capri. Programma en voorwaarden der reis te verkrijgen op de bureelen van het Mid- denstandssecretariaat, Lange Kruisstraat, 4, te Gent. Weidegang 't Is in het belang van den landbouwer dat de duur van den weidegang zoo lang mogelijk zij dat bevordert den gezond heidstoestand van de dieren, wat reeds kans geeft tot het vermeerderen van de bate maar dan dient er gezorgd voor malsch, voedzaam en overvloedig gras, derwijze dat de melkkoeien gedurende al dien tijd geen krachtvoeder zooals koeken en meel meernoodig hebben. Een grootsche gebeurtenis is op komst: Buenos-Ayres, de hoofdstad van Ar gentinië, is door de bestendige commissie van het Internationaal Eucharistisch Congres uitverkoren tot de plaats, waar in 193* het 32" Congres zal worden ge houden. In verband met deze heuglijke beslis sing heeft de Aartsbisschop van Buenos- Ayres. Z.H.E, Mgr Luis Copello, reeds thans een aantal personen benoemd, die zullen deel uitmaken van het uitvoerend comiteit, dat belast is met de voorberei ding en inrichting var. deze belangrijke Eucharistische samenkomst van vertegen woordigers uit alle deelen der wereld. Bedoeld comiteit staat onder leiding van Mgr Daniel Figueroa, den herder van de parochiekerk van Sati Nicolas de Bari. Verwacht wordt, d3t aan het Congres, hetwelk van 10 tot 14 October 1934 zal worden gehouden, door tal van geestelijke hoogwaardigheidsbekleders, Kardinalen, Aartsbisschoppen en Bisschoppen uit Eu. ropa zal worden deelgenomen. Indien men de verslagen van de tot nog toe gehouden Eucharistische Congressen bestudeert, wordt men zich bewust van de buitengewoon groote beteekenis dezer ge weldige bijeenkomsten die de H. Kerk iedere twee jaar in verschillende steden houdt. Naast de godsdienstige beteekenis van dergelijk Internationaal Congres mag ook het stoffelijk belang ervan niet over het hoofd woiden gezien. Zulk een internatio nale bijeenkomst heeft noodzakelijkerwijze tot gevolg, dat de blikken der geheele we reld zich op het betrokken land richten en tallooze toeristen erheen reizen, om het Congres bij te wonen en hun hulde aan den Christen Eucharisticus te brengen. De stad Buenos-Ayres, waar het con gres gencuden zal worden, leent zich voortreffelijk voor een dergelijke betoo ging. Haar breede, stijlvolle boulevards, haar schaduwrijke openbare pleinen en paiken, haar moderne bouwwerken, haar prachtige haven, haar talrijke, goed inge richte hotels en vooral de majestueuze Rio de ia Plata maken Buenos-Ayres tot een der schoonste miljoenensteden der wereld? De voorbereidingsplechtigheden voer het Congtes zijn geopend met een biddag in de kathedraal van Buenos-Ayres, op den feestdag van den H. Jozef, den 19 Maait, waarbij het geweldige bedehuis tot in de uiterste hoeken met geloovigen was gevuld. Terzelfderiijd is ook in alle andere parochiekerken en kapellen de biddag met groote plechtigheid gehou den. Voor het Congres bestaat niet alleen in Buenos Ayres. doch :n de geheele ArgentijnBche Republiek eu zelfs in de Vervolg op 't bijvoegsel Ik sat al een paar uur op mijn papier U kijken gelijk 'nen hond op ten zieke hoe zou ik schrijven over de geestdriftige internatio nale socialistische anti'Hitler manifestatie te Antiterpen... te Antwerpen waar er zeker en vast geen enkel Duitscher meer is sinds de groote Heraus manifestatie der Bel gische hyper-patriotards.... ten ware al dat manifesteeren eigenlijk niets meer ware dan veel botermelk vuil maken met tr nen keer in te k kken.... of zou ik schrijven over het chineesch vuur werk van kermis-Burchtdam waarin geen ander chinoiserie zat dan ne keer doen terugdenken aan den gouden tijd toen hei stadsbestuur een vuurwerk liet afsteken op der. Bur chtdam..,. Misschien hud ik nog een paar uur zitten kijken ware er niet een re- dakteur der Denderklok binnengekomen die mij om een verslag vroeg over de reis van den radio-trein.... Een verslag, neen er sijn daar al ver slagen genoeg over opgemaakt door de mede reizenden aan de tehuisblijrers.... Maar een hoekje.... waarom niet De radio-trein is wellicht do gelukkigst uitvinding der laatste jaren... ze is niet be doeld op massa-moord zooals de meeste uit vindingen, niemand vaart er slecht bij elk vaart er goed bij 't is niet van iemands dood is iemands brood De nationale maatschappij der spoorwe gen, de inrichters, de medereizigers zelfs de autobussen hebben er profijt bij, daar de lust tot reizen bij de massa ontwikkeld wordt. En reizen is een ontwikkelende, ver edelende ontspanning H is keel wat anders dan potten pukken en ronddraaien op de ari a's van een automatieke piano De radio-treinen boeken een buitengewoon succes en wellicht is hel om hun groote ge lijkenis op het menscheiijk leven, Dat gedacht pakte mij aan toen ik mijn plaats innam. Men stapt in den radio trein, gelijk in het leven zonder te weten waar men zal toebollen, zonder iets af ie weten van de wisselvalligheden van de rets men gaat er op los, blindelings en vol vertrouwen.... en daar hei moderne leven heel en gansch ge- ryihmtetd is op radiomuziek moest de mu ziek et bij zijn op de reis. Onze tijd is er eene van geweldige zenuw overspanning er is van niets anders spreuk dan van strijdstrijd in den warboel der gedachten, strijd om het beslaan tusschen in dividuen en tusschen naties... en zelfs de mensch die er van overtuigd is dat hij niet ie veel heeft met hei verstand en de wilskracht waamede de Schepper htm bedeeld heeft om door 't leven te komen zoekt eens ontspanning in het vergeten van zijn eigen persoonlijk heid vandaar het groot succes van de mu ziek die spreken en denken nutteloos en on mogelijk maakt. Vandaar ook het succes van die muziek in den radiotrein die het al te in tellectueel vermaak van 't reizen een beetje1 verdoezeld en de mogelijkheid schept, voor degenen die van geen intellectueel vermaak houden, om het heel en gansch uit te schake len 1 Een nieuwigheid in den radiotrein der Denderstreek was de aanwezigheid van ten aalmoezenierspecialist 1 n het leiden van uitstappen per trein. Dat geeft de waarborg dat het intellectueel en moreel peel altijd op een zekere hoogte gehouden wordt.... en t ware ie verhopen dat in 't vervolg de inrich ters van radiotreinen het initiatief der Den derstreek zouden navolgen. In den radio trein evenals in 't leven is de ponder eer ende aktie van den priester er noodig Reporter <JO DEHD

Denderklok | 1933 | | pagina 1