11 Welhaast naar School BERICHT Zevende Jaar Nr 35 Ninove 27 Oogst 1933 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad HS. LUYSTERMAN-LiKAtRE Davidsfonds Afdeeling Ninove Landbouwbelangen Het Hoekje van den Reporter Prijs per nummer 30 centiemen. VOOR HFT Postcheekrekenin^R^^u^sterman^n^lSe KANTON NINOVE Handelsregister Aalst n- 1093 Abonnementsprijs 3 maandei fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Diukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Ouders en kinderen herhalen thans die kreet. Voor de ouders bo- teekent dat dikwijls een verzach ting van hun dagelijksche taak, een gerustheid over de kinderen die onder het waakzaam oog van de meesters staan. Nochtans, dat de ouders er wel over nadenken, het is niet voldoende de zekerheid te hebben dat de meesters, met toewijding, letten op de kinderen en er voor zorgen dat zij een dege lijk onderricht krijgen, de eerste plicht van de ouders is na te gaan WELK onderwijs aan de kinderen wordt gegeven. Die stelling is zeer gemakkelijk om na te gaan. We merken ter loops ook op dat we nu eindelijk toch eens kunnen akkoord gaan met het princiep dat verleden week, aangaande dezelfde kwestie, in het socialistisch weekblad werd vooropgezet. De school moet de verlenging en de vervollediging zijn van den huiselijken kring. In de school moeten de kinderen opgevoed en onderwezen worden zooals ze thuis opvoeding en onderricht zouden krijgen. Dat de ouders geen gelegenheid hebben om aan hunne kinderen het ondeiwijs te geven, dat is zonneklaar daarom ook wordt die taak in bijna alle ge zinnen bijna uitsluitend aan het onderwijzend personeel opgedra gen. Anderzijds knjgen de kinde ren hoofdzakelijk thuis de zedelij ke ontwikkeling die men opvoe ding noemt. In die taak kunnen de ouders zelfs heel moeilijk ver vangen worden. De moeder im mers heeft hoofdzakelijk het hart van haar kind gevormd vóór het kind naar school gaar en dagelijks blijft het nog den invloed van va der en moeder ondergaan. Doch de meester in zijn klas, wanneer hij door het onderwijs, den geest van die kinderen onlwikkrit, wan neer hij door het aanleeren van de taal, de letterkunde, de geschiede nis, de aardrijkskunde, in den geest van de kinderen nieuwe ge dachten doet ontkiemen, dan be schikt hij over een zoo uitstekend werktwrrein dat ook hij een aan zienlijk deel Krijgt in de opvoeding van het volk. Zells gebeurt het dat de rol van den meester gansch op het voorplan komt, wanneer bijvoorbeeld de ouders min op voedend optreden of wanneer de meester een zoo sterke persoonlij k- heid heelt dat hij als een levend ideaal wordt voor zijn leerlingen. De geest in dewelke het onder wijs gegeven wordt krijgt hierdoor een ongemeen belang Iri welke geestesgesteldheid wen- schen nu de ouders hunne kinderen te zien onderwijzen en opvoeden Ofwel houden de ouders van een kristene opvoeding ofwel houden zij daar niet van. Dat is het gan- sche vraagstuk, Een neutraal on derwijs bestaat niet en is een leu gen tegen de wetenschap. Wij kennen hier alleen het officieel en het vrij onderwijs Het officieel onderwijs hier in België is in zijn geest en in zijn vorm een uitvloei sel van politieke twisten en poli tieke strijd en streeft min of meer, naar gelang de gemeenten, naar 1 de ongodsdienstigheid ot vrijzin nigheid. Godsdienstig is het offici eel onderwijs niet. In een systeem j als het onze komt de ondeiwijzer j op het voorplan. Het onderricht zal liberaal, socialistisch, commu nistisch of' wat ook zijn naar ge lang de onderwijzer die gedachten deelt, het zal norit katholiek zijn omdat de opvatting van het offici- tel onderwijs in voortdurende te genstrijdigheid is inet de overtui ging van den katholieken meester. Hel vrij onderwijs daarentegen gaat uit van eene bepaalde geioofs- bekentenis, van eene vooropge stelde godsdienstige gedachte de roomsch-katholieke. Het onder wijs wordt tv gegeven om dc kin deren tot kristene menschen op te voeden. Onderwijs en opvotding tevens, staan in het teeken dei ka tholieke overtuiging met dat woordje katholiek beduider we hier niet een partijgeest, dat heeft niers rnet de opvoeding noch met het onderwijs gemeen, hier spreken we alleen ovtr die geloofsbelij ie- nis die uitgaat van de Kerk van Christus welke katholiek is, dat wil zeggen algemeen, van alle volkeren en van alle tijden De kristene opvoeding moet leiden tot de kristene samenleving. Aldus blijkt het zonneklaar dat zoo de ouders als kristene men schen leven en ervoor bekommerd zijn aan hunne kinderen dezelfde opvoeding te geven, zij niet aarze len kunnen noch mogen om hunne kinderen naar de vrije katholieke scholen te sturen. Zoo ook handelen oh ongeloovi- gen van alle slach die hunne kin deren naar officieele scholen zen den of naar die enkele viijzinnige scholen die in ons land zoo zeld zaam zijn als de zwarte schapen. Het is hun recht en, van hun standpunt aangezien, is het hun plicht aan hunne kinderen een on derwijs te geven dat geen gods dienst kent. Het zou onlogisch zijn en zelfs dwaas moest een <>n- geloovige zijn kind naar een katho lieke school sturen doch evenzoo dwaas en onlogisch is het wanneer een kristen mensch zijn kind naar de officieele school zendt. Wij opperen dus niets tegen de sccialisten waar zij de vrijzinnige ouders aanzetten om zonder aarze len hunne kinderen 10e te vertrou wen aan de socialistische ondervvij. zers onzer officieele scholen want tevens erkennen zij dat alle kriste ne ouders de tegenovergestelde plicht moeten vervullen. Kristene ouders, geen aarzeling meer, geen gemakzucht ook Al de kinderen uit de kristene huisgezinnen naar de vrije katholieke school Radiokwartiertje-Davidsfonds. Op Zaterdag 19 Augustus, van 10.45 tot 17 u., kwam het Davidsfunds opnieuw J aan de beurt om zijn stem door het ruim te laten gaan. Bij deze gelegenheid kwam de heer Janssen, hoofdsekretaris van de nieuwe inrichting Zedenadel», Bond voor openbare zedelijkheid, aan het woord. Het spreekt vanzelf dat de heer Janssen handelde over Zedenadel Nu bizonder, zomersezoen, bad- en trekse- zoen, was dit onderwerp wel van zeer aktueel belang. Zedenadel is den grond slag vari den zelfeerbied, dus ook voorze ker van alle waarachtig en gezond kul tuuileven. Daarom laschte het Davids fonds deze lezing in de reeks van zijn maandelijksche radiokwartiertjes. We betwijfelen geenszins dat dit kwart uurtje de volle aandacht van onze katho lieke Vlaamsche menschen vestigde, die de pogingen van Davidsfonds en Zedena del hun volle waai deering zullen schen ken. Een passage uit een brief van een Rome-Reiziger van het Davidsfonds De treinroute is uitstekend ver. loopen. Luzern was een heerlijkheid, het Vier-Woudstedenmeer, eeri puu' genot Er was maar één gebrek 't was allemaal te gauw voorbij. Eens onder den Itali- aanschen hemel steeg het enthusiasme onder de reizigers, Rome kwam dichter. Maar te voren hadden we nog het vol- modern levenslustige Milaan, het innig kunstvolle Florentië en het diep god vruchtige Assisi. Op alle plaatsen beviel het ons uitstekend. Prachtige reisroute en eenige verzorging. Rome, dat is onvergetelijk We zijn nog maar sinds een dag hier, en 't over weldigt ons. Met de drie dagen die we nog voor ons hebben, komen we natuur lijk niet toe, om heel de stad van Chri- stenhede door te proeven. Maar wel weet ik reeds de Romebedevaart van het Davidsfonds is het feit van zijn 10 laatste jaar Aan dit enthusiasme iets toe te voegen ware overbodig die enkele regels spreken luide ten voordeele van de inrichters. b'eestvergadering van den Gouwbond Oost- Vlaanderen) op Zondag 21 Oog si 1233, ie L00CHRISTI. Dit jaar wordt de feestvergadering van dt-n Gouwbond gehouden te Loochristi. Unze afdetling 2ai natuurlijk op dit feest vertegenwoordigd zijn door eenige be stuursleden. Moesten er soms ook leden zijn, die zoo een prachtige dag eens wil len meemaken, hieronder de dagorde, die wel de moeite waard is... 1. Te 10 u. gesolemniseerde H. Mis, waaronder Sermoen door onzen gevierden kanselredenaar Etrw. Pater Caliewaert. 2. Ontvangst der deelnemers ten ge meentehuize. 3. Optocht, Muziekmaatschappij aan 't hoofd, naar de alom bekende orchidee- ënkweekerij van den heer V'uylstcke. 4. Bezoek per a >to aan de bego.nia- kweekerijen en Model-hofbouwgestich- ten. 5. Te 1 uur gezamelijk eetmaal in de feestzaal, Kerkstraat. 6. Te 2 1|2 u. Gouwbondvergadering in dezellde zaal a) Openingsrede door den Voorzitter Dr Brounts b) Verslag der vergadering van 23 April 11. c) De toestand op de taalgrens in onze Provincie, door M, Elor. Grammens d) Het geldelijk beheer van een Da vidsfonds afdeeling, door M, Th. Van Kerschavei 7. Daarna Kunstfeest door plaatselijke krachten. 8. Ten Slotte Peter Benoit-Hulde. Uitvoering der kindercantate De Wereld in.... N.B, Alle half uur reisgelegenheid per eltctrischen tram van en naar Gent. Winterfeesten. Het bestuur onzer afdeeling heeft reeds eens vergaderd om ons Winteiprogramma ineen te steken. Het hoopt dezen Winter een serie feesten te geven, die eenieder, zelfs de mueilijksten zal voldoening ge ven Reeds is er al iets nieuws n.l. een grootsch Kinder •Kerstfeest met kerst boom en allerhande aantrekkelijkheden voor de kinderen der leden. We hopen hier toekomende week reeds meer feest en datums te kunnen méédee- len. Namens het Bestuur. Ph. Coppens. Gedurende jaren werden in Je meeste stekjesfabrieken millioenen verkwist en vergooid in de hoop alle konkurrentie te dooden en de wereldmarkt te beheerscheu. Al deze pogingen zijn ijdel ge bleken Nu zoekt men nieuwe middelen te beproeven om de bestaande fa brieken tegen te werken. Een nieu we loonsvermindering van 7 1/2 0/0 wordt ontworpen zonder dat er daartoe eenige reden bestaat. De NINOVE MATCH die niette genstaande de meeste tegenkantin gen een uitstekende faam en de tweede plaats in het land heeft ver worven, wordt steeds in dezelfde voorwaarden gefabriceerd zonder dat er in de minste mate aan loons vermindering gedacht wordt. Wat bij hen gebeurt, kan even goed elders geschieden Meer nog Gezien de markt in het land enkel door een paar mer ken wordt bezet en de verkoop kan geregeld worden lijk men wil, in dien er verstandhouding bestaat, is het de labrikanten heel goed moge lijk de stekjes tegeu 10 a 20 frank meer per duizend te verkoopen. Waarom dan van loonsvermin dering spreken De NINOVE MATCH verklaart openlijk dat, indien de verkoopprijs met 10 of 20 frank vermeerdert ook de loonen met 10 of 20 o[o zullen verhoogen. Geen enkele fabriek moet of mag dus beweren dat de loonen te hoog zijn We staan hier voor een maneu ver dat moet dienen om de stekjes nijverheid te kort te doen en hier in dit land te dooden. Oogen open binst het nog tijd is In voorgaande artikels hebben wij er dikwijls op gewezen dat de landbouwer er alle belang bij heeft, zijne weiden doelmatig uit te baten. Daarom zullen wij nu in 't kort, de bijzondere groote voordeelen opsommen die hij kan bekomen door het toepassen van onzen raad. 1. Het gras door de weide voortge bracht, is overvloediger en meer voed zaam. 2. Daardoor wordt het nutteloos zomers krachtvoeders zooals meel en koeken ain te koopen, waaruit een groote besparing voortvloeit. 3. Daaruit volgt ook dat hij per hectare gemakkelijk vier koeien kan houden, iets dat totaal onmogelijk is bij de oude doen wijze. 4. De weidegang wordt in de lente merkelijk vervroegd. 5. De weidegang wordt in den herfst veel verlengd. 6. Het verblijf in den stal wordt er door verkort. 7. De gezondheidstoestand van de die ren moet daardoor versterken, wat kans geeft tot vermeerdering van de bate. 8. De melkopbrergst verhoogt insge lijks deze kan p-'r hectare weide 350 tot 400 liter bedragen voor elke aanwending van 100 kgr. ammoniaksulfaat. 9. Bij de melkkoeien kan de melkop- hrengst 10 tot 15 op verhoogen 10. Ten «lotte mogen we nog zeggen dat de voortbrei gstprijs "an 1 liter melk en ook van 1000 kgr. hooi voor den land bouwer merkelijk minder is. Uit deze opsomming blijkt dus klaar dat het noodzakelijk is de weiden ver standig en oordeelkundig uit te baten, en het ammoniaksulfaat regelmatig tijdens de lente, in den zomer en ook in den herfst Vervolg op 2' blad. Ik heb dees week bij toeval gereisd met mannen die van 't kamp kwamen. Hemel, wat waren te blij dat te er van af waren I Waarom te nu juist blij waren kon geen enkele zeggen, 't Was wel warm geweest om onder de gloeiende ton door 't zand te stapppen.... Maar de pikkets die heel dien tijd mei gebogen rug den eenen schoof na den ande ren hadden afgerold hadden het niet minder warm noch mm lastig gehad. En wie ge durende dien tijd in sommige fabriekzalen naar tijn adem stond ie trekken hadde mis schien willen verwisselen. Over den soldaten kost hadden ze niet te klagen gehad er was genoeg en 't was niet slecht... Waarom daarover nog klagen se moeten moeder toch geen geld meer afzetten om eten te koopen want een soldaat moet altijd eten koopen gelijk een student altijd moet boehen koopen, zelfs als het maar u bock en zijn 1 En de sergeant en de luitenant waren niet zoo lastig geweester waren getrouwde lappen bij wiens sergeant n tehuis meer last verkoopt En morgen zoo hst werkelijk leven ze weer oppikken en zouden se op geregelde uren weer werken en eten en uitgaan en sla pen - alle dagen *i zelfde... Maar toch ze waren er van af en ze waren blij ze warsn vrij Ze hadden de illusie van vrij te zijn 1 En de mensch leeft tan illusies de kleine die in zijn wieg aan de sue cite ligt te trekken zoowel als de oude van jaren dee beweert dat hij zijn laatste illusie met zijn laatste haar verloren heeft De mensch leeft tan illusies. De werkelijkheid smaakt altijd bitter. De paradijsvloek weegt nog steeds op het menschdom en geen democratie zal het verhelpen. De mensch voelt den last van de werkelijkheid maar hij verhoopt dat het morgen zal beter zijn Hoeveel meisjes trouwen er niet om uit de miseries van haar tehuis te zijn De werkelijkheid van vandaag geraakt in het verleden en de bitterheid der nieuwe werke. lijkheid doet die der oude vergeten.... en sedert honderden van jaren spreken de men schen van den goeden ouden tijd De men schen denken altijd dat ze van het leven een hemeltje op aarde kunnen maken soms ge lukken ze er in het tot een hel te herschep pen meer dan een vagevuur is het noott. Duizenden van jaren lang heeft de onder vinding dat geleerd maar de illusie is alles te sterk. Ik heb 'nen pastoor gekend die honderden had bijgestaan in hun stervensuur en die ze allemaal tuchtjes de eeuwigheid had inge leid al ze in 't gedacht te laten dat het ging beteren ...en toen zijn laatste uur geslagen was.. liet hij hem 't zelfde wijs maken. De wereld is een tranendal hebben ze ons altijd geleerd en 't is waarheid en ieder tnenschenleven is een dal vol bitterheid. De mensch staat steeds met zijn twee voeten in de werkelijkheidheel en gansch in de diepte terwijl het verleden en de toekomst het als twee bergketens van geluk en schoonheid be grenzen. Hij wil steeds naar omhoog maar het is altijd het laagst waar hij staat 1 In den tijd moest de hond kernen of boteren.... Hij stond beneden in een wiel.... hij wilde naar omhoog maar het wiel draaide onder zijn pooten en wat hij ook trapte en liep hij bleef altijd of dezelfde plaats... Ik heb nooit geen treffender zinnebeeld van 't menschelijk leven gezien. Och jongens die van 't kamp komt laat de illusie in u maar atic zingen van wij zi/n- der van de klasen pakt maar een glaze- ken Dat geeft moed om voort te doen En alle menschen moeten soms eens denken dat ze van de klas zijn want feitelijk gaan ze allemaal van 'teen kamp naar 'tander.... en enkel als we sterven gaan we in congé illimité buiten dezen die slechten dienst hebben gedaan en den bak in vliegen Reporter TOMAAT

Denderklok | 1933 | | pagina 1