H 1 Het beoefenen van goed sport. Kristene Ouders uwen plicht R. LUiYSTIRItAM-LERlAÏRI Banque Centrale de la Dendre S.J.W. op 't oorlogspad Het Hoekje van den Reporter Zevende Jaar N' 57 Prijs per nummer 50 centiemen. Ninove (0 September 1955 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE Postcheekrekening (R. Luysterman n- 1862,54) Abonnementsprijs 3 maandet fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-U itgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Hhindelsregist^ Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Wanneer we aandachtig om ons heen kijken, ontwaren we te allen kante spel en sport. Het is om zoo te zeggen de plaag van onzen te- genwoordigen tijd geworden. Vandaag is het velokoers, mor gen balspel, Zondag, duivenprijs- kamp. En zoo een dagblad zijn kolommen niet vult met denuitslag van velokoersen, voetbal, boksen, balspel, luchtvaart, en wat weet ik al, heeft het spoedig geen afzet meer. Wanneer mogen we nu sport goed noemen Sport is nutvig en goed wanneer lichamelijke, verstandelijke en ze delijke opvoeding er door bevor derd en in de hand gewerkt wor den, dan, en clan alleen zal het goede vruchten afwerpen De lichamelijke opvoeding heeft een driedubbel doel 1. Het bewa ren en bevorderen der gezondheid 2. Het vormen en versterken der zintuigen. 5. Het ontwikkelen en behendig maken der ledematen. Het kan niet betwist worden dat zorgen die helpen om de lichame lijke volmaaktheid te bekomen be langrijk zijn. Het lichaam immers is een deel van den mensch 5 dit volmaken is medewerken met den Schepper. Een spreekwoord zegt De gezondheid is de grootste schat. Dit is waar, menschelijker wijze gesproken kracht en behendig heid zijn nuttig voor iedereen noodig voor dezen die met hetwerk hunner handen den kost moeten verdienen. Het is ook langs de zinnen dat de stoffen aangebracht worden waarop de ziel werken moet de ontwikkeling der zintuigen bevor dert de ontwikkeling van het ver stand, De lichamelijke welstand heeft een grooten invloed op het karakter en den wil van den jonge- ling. Het verstandelijk en zedelijk le ven is onmogelijk zonder den steun van een sterk en gezond lichame lijk leven. Het lichaam inderdaad is een onmisbaar werktuig voor de ziel, en hoe volmaakter dat werk tuig is, 't is te zeggen hoe beter het lichaam is ingericht, hoe beter ook de ziel door middel van zin tuigen en zenuwgestel haar wer* kingea kan veirichten. De verstandelijke opvoeding be oogt de jeugd te onderrichten, zijn geest met de nuttigste kennis te verrijken, ze ie gewennen aan het gebruik zijner vermogens, ze te gewennen in het oordeelen en het redeneeren. De zedelijke opvoeding vormt den wil en het karakter, ontwortelt de ontkiemende kwade neigingen, versterkt al de goede gewoonten met het oog op het beoelenen van het goed en het volbrengen van den plicht. Alle sport dat dus aanleiding geeft tot het schenden der goede zeden, plichtverzuim, lichamelijk gevaar geldverkwisting, verdient dus ten volle afkeuring. Onder goed sport meen ik te mogen rekenen voetbalspel, zwem- 1 men, turnen. Nochtans zijn de kleedij en de geweldige bewegingen bij het voet balspel en het zwemmen onder zedelijk opzicht soms wel wat af* stootend De zwemoefening brengt al de levensorganen in werkzaam- heidf bevoordceligi de regelmatige beweging der spieren en der ver schillende organen, ontwikkelt op een buitengewone wijze het adem halingsstelsel, oefent een goeden invloed uit om aan de vermoeienis te weerstaan, maakt den mensch stouter en stelt hem in staat, wan neer de gelegenheid zich voordoet, daden van zelfopoffering te vervul len, die deze moedige personen zoo zeer veredelen. En, mag men zijn gansch leven niet fier zijn, als men zijn evenmensch aan een ge- wissen dood heeft onttrokken Hoe dikwijls gebeurt het niet, dat per sonen in levensgevaar zich of an deren niet kunnen ïedden, omdat zij niet kunnen zwemmen De beste en gezondste spier- oefening is de gymnastiek, in dien zij weldoordacht is en gesteud op de wetten der levensleer en ont leedkunde. De turnoefeningen brengen ver scheidenheid in de bewegingen der spieren van armen, beentn en romp, ze bevoordeeligen de gelijk tijdige ontwikkeling dezer deelen. De gezamenlijke oefeningen prik kelen den wedijveren herscheppen deze verplichte lichaamsoefenin gen in een vermakelijke ontspan ning. Deze oefeningen hebben vooral tot doel het welzijn van het li chaam, de gezondheid versterken en de lichaamskracht vermeerde ren: Zij verzekeren aan het lichaam en harmonische en alzijdige ont wikkeling. Alle organen worden in behoorlijke mate te werk gesteld, alle afwijkingen van den lichaams bouw voorkomen, bestreden en verholpen. Het versterken der wilskracht en het vormen van het karakter worden er ten zeerste door bevorderd Onder verstandelijk en zedelijk opzicht zijn turnoefenin gen zeer nuttig. Zij verschaffen aan de ziel een kloek en goed werk tuig. Zij ontwikkelen den geest van opmerkzaamheid en den speur zin. Zij gewennen vooral aan orde en tucht. De lichaamsoefeningen stiijden rechtstreeks tegen de lui heid, die de oorzaak van veel fou ten is. Die lichaamsoefeningen doet, krijgr daardoor wilskracht en zelfvertrouwen. En een inrichting die in dien gedachtengang voorzeker aanbe veling verdient is wel de padvin derij waar van we in een vol gend schrijven het ontstaan en nut zullen doen kennen. Plaats uwe gelden op rektning in de te Ninove. Handelsregister Aalst n* f Filiaal der Société Generale de Belgique, gesticht in 1822. Kapitaal 2 milliard frank. Volstrekte zekerheid. Geheimhouding. Uwen plicht is te overwegen. Het allernoodwendigste voor uwe kinderen dat is een kristene op voeding. De grondslag voor het leven ligt in de opvoeding. Het onderwijs zonder gods dienst houdt geen rekening" met de ziel van het kind. Het kind kan niet opgevoed worden indien en zijn geest én zijn ziel niet worden gevormd. De godsdienst kan niet uitge sloten worden uit het onderwijs zonder van dat onderwijs een leu gen te maken tegen de weten schap. Het onderwijs dat de godsdienst maar als een op-zich-zelfstaand vak beschouwt, kan dus geen vol doende opvoeding geven aan de kinderen van kristene ouders. Wat zij er ook van zeggen, de socialisten propagandeeren maar alleen voor de officieele school omdat zij weten dat de kinderen daar in handen komen van aan hen verknochte meesters, van socialistische propaganda. Socialisme is goddeloos, dus geen katholieke kinderen in handen van socialistische onderwijzers De vrije katholieke school wacht op de kinderen van welden kende Ouders. De plaats van ALLE gedoopte kinderen, van al de kinderen wier ouders bekom- merd zijn met de zedelijke wel vaart van hun heiligste bezit is in de vrije katholieke school. Geen strijd gaat de katholieke In het beruchte, door de roodjes van onze streek zoo zorgvol gekoesterd, teere weekblaadje is er een ventje aan 't azijn- brouwen geweest naar aanleiding van een onlangs in de Denderklok verschenen artikel met algemeene beschouwingen over den huidigen toestand van het socia lisme. t.t.z. de geleidelijke, onafwend bare afbrokkeling van deze partij. Die beschouwingen, harde waarheden voor elk socialist, en dus ook voor den steller van bovenbedoeld azijnbrouwsel, werden begrijpelijkerwijze niet met ver heugd gemoed ontvangen en brachten den rooden penrevoerder in een kvvaad- aardigen toestand. In eenige regels zonder samenhang meent hij te kunnen bewijzen dat hier ter stede 't krapuul der S.J.W. toonaange vend is (N.v.d.S. de woorden tusschen haakjes zijn deze gebruikt door den S.J. W. - schrijver). Die schrijver weet best waarover hij schrijft en het is voorwaar Denderklok niet die gesproken heeft over 't krapuul der S.J.W. Zelfken nis is het begin der wijsheid, hoorden we wel eens beweren en wij geven dit ter overweging aan dien voortvarenden pen- neridder. In zijn opgewondenheid draaft die ge zel er maar op los en zoo vernemen we achtereenvolgens dat de S.J.W. van Ninove, de toonaangeefster, uitvinder is van het kalkwit, de wandeltochten, de trompetters, de banjo's en de maniülie- nen dit allemaal op de twee jaar tijd dat ze bestaat. Die ontboezeming van onzen gast doet ons meteen de schillen van de oogen vallen en we staan in bewondering voor die kleppers van S.J.W. is alles piima kwaliteit, dames en heeren zooais hij ons zoo onschuldig en mateloos be scheiden doet opmerken. We vragen ons af waar die wachters ons Ninove nog zullen brengen. school daardoor aan. Zij laat de officieele school aan deze die zich vergenoegen met een zoogezegd neutraal onderwijs, Maar zij her innert de ouders aan den plicht, aan hunne kinderen zulk onder wijs te geven dat overeenstemt met hun geweten en met de gevoe lens welke de kindeien op moe ders schoot hebben geleerd. Hoeveel zijn er die beter kristen geworden zijn op de banken der officieele school Hoeveel zijn er integendeel die kort na die school verlaten te heb ben ook vaarwel hebben gezegd aan hunne godsdienstige plichten De oorzaak lag a?n de school. De school geeft het onderwijs en daar staat de vrije school on danks alles, niet onder de officieele school, integendeel maar de school geeft ook een kenmerk voor het leven. Dat kenmerk is de godsdienstige vorming in dr vrije katholieke school, het is de godsdienstige lauwheid of onverschilligheid in de officieele neutrale school. Geen enkel kristene moeder kan met vastberaden wil dit laatste kenmerk op het hoofd van haar kind willen zien prenten, op dat hoofd waar zij het eerste kruisken heeft op gedrukt, samen met haar eersten zoen. Kristene moedersvoor uiv en hun geluk zult gij uwe kinderen zenden tiaar de vrije katholieke scholen. Voor de lezers die het niet weten ont huld die jongen ook het bestaan van een scholierenbond Heb je me nou en dat in onze muren Die benaming zegt ons genoeg en wij zouden er ren pot voor over hebben om de statuten van een zoo gewichtig, als geleerd en heel zeker ook (i toonaangevend gezelschap te mogen inzien de hand van den schoolmeester moet er voorzeker meters dik op- en in- liggen. De bijdrage zal weeral zooveel zijn en wekelijks afgehaald worden ten huize van de doorluchtige l:den. Voor wanneer nu een Zuigelingen- bond Alie baten helpen, als de kas maar gevuld wordt om het centjesperso- neel te botalen (A propos, hebben die nog geen bond, ze zijn toch talrijk ge noeg De roode gezel bezigt ook nog zwaar geschut en slaakt den volgenden harte- kreet Waarom, zucht hij, wordt de lee- ring nu den Zaterdag namiddag gehou den, iets wat nog nooit hier heeft bestaan? Ja, waarom gebeuren zulke onbegrijpe lijke dingen Van twee dingen één, ofwel is die roode gezel weergaloos dom ofwel wil hij aldus schijnen. Maar zijn vraag behoeft geen antwoord en hij zal weten waaraan zich te houden wanneer hij de oplossing gevonden heeft van dit vraagje Waarom, als het leering was of moest zijn, haalden de als roodgetinl bekende schoolmeesters, alle soorten knepen uit om de kinderen die de leering volgden te beschamen, te vernederen of onrecht streeks te benadeelen En waarom ook wou het telkens maar lukken dat die onderwijzers (er waren nog andere zulke wandelaars) altijd aan 't wandelen waren rondom de plaats der leering, liefst bij de kruispunten en juist op het uur dat de leering moest gaan be ginnen Wij meenen niet dat het gebeurde om de kinderen aan te moedigen, noch om de orde te verzekeren en vragen ons ook Vervolg op 2' blad. Violette Nozière is een tiental dagen 'tang de heldin van den dag geweest.... Alle bla den schreven er over iedereen greep haastig naar zijn blad en ging eerst en vooral toe ken naar het nieuws over Violette Noxière. En 't mag wonder keeten, wonder boven wonderdat de moderne reclaam Violette Nzzière niet heeft weten uit te baten even goed als de schoonheidskoningin of O. L. Vrouw van Beauraing en dat wij niet ver nomen hebben dat Violette Noxicre crème X, zeep Y en Poudre de riz Z gebruikt I Alle bladen willen Violette Notière voor stellen alt een monstermisschien wel een abnormale, een die kaar vijf niet heeft.... Geen enkel blad durft de waarheid in de oogen kijken. Violette Notière die haar ouders ver moordt Violette Noxière die vaders ter en faam vermoordt Haar vriend s de hoogstudent die van haar geld aanvaardt Elders die moeder dit haar grooten jon gen doodschiet omdat hij lam is Weer elders die deftige juffrouw uit een teer achtbare f amilie, dte jaren lang heel intieme betrekkingen onderhouden heeft met den even dettigen adjoint au maire ofte schepen tooals wij hier seggen, en die dezen koelbloedig neerschiet, omdat hij met een ander meisje gaat trouwen om maar over drie faiis divers te spre ken die denself den dag in de Fransche bla den te hxen stonden zijn vier nermale uitin gen van een en xeljde levensopvatting na melijk van deze die tot grondslag ligt van de allerlaatste en allermodernste bescha ving. Het christendom met zijn leering van ver sterving en zelfverloochening is goed voor het oud-ijzer 1 Het christendom staat het geluk en het welzijn van den mensch in den wegGenieten is de leusen dat zijn de echte vt ienden der menschheid dit het ge not uitroepen als eerste en eenigste gebod De christelijke leering moei uit de school... de school moei onzijdig zijn I De christene moraal moet uit de school en vervangen door leekcn-moraal,... Christen leering en christen moraal Itidl de gedachte steeds terug tot zichzelf... Deken- moraal heeft geen ander basis dan zichzelf I Al wat men doet of laat is voor zichzelf als men voor een ander iels doet of laat is het ten langen laatste nog voor zichzelf De zelfvergoding onzer moderne samen leving, dat aanstellen van zichxelf tot mid denpunt van het Heelal leidt rechtstreeks tot moord en andere lieflijkheden ik ga mijn weg elk gaat zijn weg.... wat mij tn den weg staat ruim ik uit den weg.... en elk moet zijn plan trekken de stoutste wetel zuipt de beste eieren I Niet alle volgelingen der Deken-mor aal, niet al aanbidders van den god Ik zijn moordenaars, enz. enz verre van daar de overgroote massa zijn deftige burgers en die misdaden mogen niet op rekening der leeken-moraalgeschreven worden..,, letren hare voorstaanders. Christen moraal tot haar uiterste gevolg trekkingen doorgedreven leidt tot de volledige zelfverloochening van het kloosterleven..., niet alle christenen worden pater of non, ver re van daar Niet iedereen moet held tijn... en trouwens veel nevenbeschouwingen van praktischen aard verwateren menig chris ten zijn it. Leekenmoraal tot zijn uiterste gevolgtrek kingen doorgedreven leidt tot brutaal mis kennen van andermans recht.... tot mis daad Niet iedereen durft logisch zijn princiepen doorvoe>en..en daarbij daar is nog de invloed van twee duizend jaar christendom.... Gelijk het paard moet gebreideld xijn,phy- stsch gesproken moet de mensch hel zi/n zede lijk gesproken. Alleen het christendom zet den mensch dien breidel op die hem belet te stormen..,. Ouders, kiest voor uw kinderen tusschen een opvoeding dte een Violette Noxtète kweekt en deze die nonnikens kweekt 1 Reporter DEHDERKLOK

Denderklok | 1933 | | pagina 1