Oessin - Blanda fiinove's Uitbreiding Het Hoekje van den Reporter Zevende Jaar N' 47 Prijs per nu«inmer 30 centiemen. Ninove 19 Navember 1933 Katholiek Vlaamse h en Volksaezind Weekblad H. LMYSTERWAM-LiMMRE Katholieke Vlaamsehe Padvinders Op Zondag 19 November 1933 Nog het Treinverkeer in de streek van Ninove DAVIDSFONOS Afdeeiing Ninove. Banque Centrale de la Dendre Tentoonstelling Leo Van Ravestyn Landbouwbelangen Jos. De iRuyYCf, :>™r« Postcheckrekecing (R. Luysterman n- 1862,54) Abonnementsprijs 3 maand ex: fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipcortstraat, 10, NINOVE Handelsregister Aalst n- 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Parochiale Zatil ^4t. Jorisstraat OPVOERING VAN Indisch tooneelspel in 5 bedrijten van Jan Tromp Begin 6 uur Prijzen 7,50 en 5 fr. In een vorig artikel hebben wij onze lezers, in kennis gesteld met enkele ontwerpen inzake Stads uitbreiding, dewelke sedert 1908 bestaan en sedertdien in den doof pot bleven. Wij zullen thans trachten na te gaan wat ons huidig bestuur zooal kan verwezenlijken, rekening ge houden met sommige omstandig heden, als dringende noodzake lijkheden en finantieele mogelijk heden. Het lijdt immers geen twijfel dat kostelijke onteigeningen zonder onmiddelijke en redelijke opbrengst voor de gemeente op dit oogenblik zooveel het kan moeten vermeden worden. Eerstens staan wij nu voor een ten spoedigst op te lossen vraag stuk, namelijk de tramlijn weg te krijgen van den Burchtdani. De tramways-maatschappij heeft er natuurlijk veel belang bij dat de verbinding met de statie van den ijzerenweg zoo haast mogelijk zou tot stand komen. Dat zulks niet zal gebeuren over de bestaande brug staat vast, gezien de mate- rieele onmogelijkheid Zelfs in de veronderstelling dat wij met eene nieuwe brug begiftigd werden, ware het open en toe draaien aan deze een ernstig beletsel voor een normalen dienst. Langs ueiken weg zouden wij dus best de trams naar de statie laten bollen en terzelfvertijd tene rationeele uitbreiding aan de stad geven. Ons inziens is er slechts één aangewezen weg die zou zijn met eene tweede verhoogde brug over den Dender aan het water* kasteeltje, dwars door de Polder- meerschen, langsheen de Gemeen teschool, door d 'erbrceden Savooistraat, lang den ijzeren weg, statie waarts. Aan dit ont werp zijn vele voordeelen vast het dichts bevolkte gedeelte der stad wordt in de gelegenheid ge steld zich sneller te verplaatsen van den eenen kant der stad naai den anderen daarenboven ont staat de mogelijkheid tot het scheppen van een gansch nieuw burgerskwartier, want daar is er hier ter stede wel behoefte aan. Er is natuurlijk wel den Doornkauter en den steenweg naar Denderhau- tem, wanneer men er niet om geeft ver van het Center der stad te wonen, verwijderd van Kerk en statie. Onder oogpunt van finantieele mogelijkheid beschouwd, blijft dit ontwerp wel binnen de perken. Er zijn natuurlijk nog al wat onteige ningen te doen in de Savooistraat en enkele langsheen den ijzeren- weg, maar deze zouden ruim schoots vergoed worden door de opbrengst van de nieuwgeschapen bouwgronden in de Poldermeer- schen waaruit de stad op de beste wijze kan profijt trekken. Deze nieuwe straat zou dus ook langsheen de Hoofdkerk getrokken worden, hetgene eene geschikte gelegenheid ware om nogmaals aan te dringen op het bevrijden der kerk van de enkele bouwvalli- ge woningen die de prachtige hoofdingang aan het gezicht ont trekken. Ons dunkens ware het in uit voering brengen van dit ontwerp voor Ninove een bron van nieuwen vooruitgang en eene groote moge lijkheid voor de toekomst. Na tuurlijk kan alles niet tegelijkertijd gebeuren, maar éénmaal de eerste daad gesteld ware de geheele ver wezenlijking, slechts eene kwestie van enkele jaren meer. Heel kos telijke onteigeningen zijn uitge sloten en nieuwe middelen voor het verhoogen der inkomsten lig gen voor de hand. Wij zien verlangend uit naar die eerste daad aan ons bestuur, die ten mijlpaal zou zetten voor Ninove's uitbreiding en een klaar inzicht zou beteeker.en in hetgene meest moet betracht Te zorgen voor het algemeen Welzijn Audenaerde om 10,19 uur. Dit ware een goede oplossing om ver der in de provincie Oost-Vlaande- ren voor de middag te kunnen geraken EN 'SAVONDS nu wij reeds volop in de winter zijn en iedereen gaarne bij tijd thuis is en niet gaarne blijft wachten on- derwege. Indien er uit Dender leeuw een trotinettc kon ver trekken tusschen j 9,04 en 20,50 uur, dan zou de trein 5950 die uit Gent (SP.) om f8,4-0 uur vertrekt en om 19,2a uur te Denderleeuw aankomt al de statiën tusschen Denderleeuw en Geeraardsbergen bedienen hetzelfde geld voor de trein 3274 die geheel de Vlaande ren doortrekt van uit Adinkeike tot Aalst. Iets waar wij nog willen od wij zen de sneltrein 189(1 die uit Gent (S.P.) om 17,48 uur vertrekt en te Geeraardsbergen om 18.31 uut, aanKomt geeft daar geen enkele aansluiting in do richting van Ninove daar trein 2343 om 18.14 uur uit Geeraardsbergen vertrok- ken is en in de richting van Les sen heeft men meer dan 54 minu* ten tijd om een potje» te pak ken. Is het niet spijtig dit te moe ten bestatigen iu eene streek van zulk een druk verkeer zooals die van Ninove. Wij durven wel ver hopen dat het hooger bestuur der spoorwegen dit toch wel eens in acht zal nemen om de bevolking van Ninove en omstreken voldoe ning te geven. Over eenige weken heeft men aan het spoorwegbestuur er op gewezen over de slechte aanslui ting van de treinen der lijn Geer aardsbergen-Ninove-Denderleeuw met de baanvakken Denderleeuw- Gent en Dendtrleeuw-Audenaerde- Koitrijk. Eenige dagen, na dat dit artikel in de handen van het hooger spoorwegbestuur gekomen is, was er seffens een antwoord dat de zaak ter studie was. Dagen en weken zijn voorbij, meer nog een nieuw bijvoegsel op de trein- gids van 8 Oktober is verschenen en tot slot van rekening mag men de woorden toepassen die vader Cats in de vorige eeuwen sprak, als wanneer geleerde mannen bij een kwamen om iets te onderzoe ken Zt dronken een glasze p,... 'n plasen ze lieten dc zaak zooals ze ivas. Ware er toch geene mogelijk heid te zorgen voor eene betere oplossing vooral in de voormiddag dat er een Kamielken kon vertrekken te Ninove tusschen 8,85 en 11,10 uur dat zou kunnen aansluiting geven te Denderleeuw naar Gent om 10,06 uur en naar Brussel, Vlaamsehe Stad. Heden Zaterdag 18 November komt het Davidslonds opnieuw aan de beurt met zijn maandelijKsch rudiokuartiertje. Van lb,45 tot 17 uur, Vlaamsehe golfleng te 337,8 m. Ditmaal houdt de heer J. CLOTTENS een lezing, getiteld Brussel Vlaamsehe stad. ünnoodig aan onze talrijke lezers den heer Ciottens voor te stellen. Overal waar een Vlaamsehe vergadering wordt gehou den is deze taaie Vlaamsehe werker, Hoofdbestuurslid van het Davidsfonds, aanwezig, en meestal om ter bespreking in te leiden onderwerpen uit het complex van Vlaamsehe vraagstukken die de ad ministratie raken bestuursteehvetgeving, volkstelling e. a. Sinds enkele maanden werkt onder zijn voorzitterschap het Ylaamsch verbond van Brussel dat, met zijn onmiddellijk ge sticht sekretariaat, zonder veel beslagma- kerij reeds flink werx heeft geleverd, en er, na de periode van voorbereiding, r.og veel en lastig voor den boeg heeft. Zijn onderwerp Brussel, Vlaamsehe stad... De kwestie Brussel duikt van langs zoo meer op. Niemand ontveinst de moei lijkheden die er zullen verbonden zijn om eens voorgoed te dóen uitmaken dat Brus sel geen vreemd eilaod is in het Vlaam sehe land, en toch kan nooit sprake zijn van verademen of voldaan zijn zoolang Brussel niet terug is, wat het steeds is ge weest en wat bet slechts aan de opper vlakte niet meer schijnt te zijn een Vlaamsehe stad. Geen radioluisteraar die zich aan de Vlaamsehe kultuur-herleving interesseert, of op gezegden dag en uur neemt hij het Davidsfondskwartiertje. Plaats uwe gelden op rekening inde te Ninove. Handelsregister Aalst n* I Filiaal der Société Generale de Belgique, gesticht in 1822. Kapitaal 2 milliard frank. Volstrekte zekerheid. Geheimhouding. Dank aan het toedoen van den heet vrederechter L. Gogen, die om dit initia tief verdient geprezen te warden, kreeg onze stad enkels verdierstelijke kunstten. toonstellingen. Van den 11 tof den 20 dezer hangt in de zaal van het vredegerecht het werk ten toon van den Turnhoutschen archi- tekt-aquarellist Leo van Ravestyn (tus schen naakjes een neef van onze achtbare stadsgenooten Mev. en Mijn. Léon Fransman). In enkele stukjes, meestal kiekjes op gebouwen van dichtbij genomen, treedt de architekt o.i. te zeer op den voorgrond en offert de aquarellist te veel aan het planmatige, aan de veristische nauwkeu righeid, ten koste van den styl. Toch valt, in dit genre, heel de groep van de Oude Priorij vati Corsendonck op te mer ken en zijn decoratieve intensiteit. Het koloriet kan misschien wat scherp lijken, doch dit komt gedeeltelijk bij de belich ting die aquarellen, - zooals overigens de meeste van L. van Ravestyn, - in het volie licht genomen, moeter ook in het volle licht hangen. (Zij winnen veel wan neer men ze van den muur neemt en voor een vensier houdt.) Op zijn best achten wij den kunstenaar in zijn Kempische schetsen, zijn zichten op moerassen en vennen, op heide en vliegers(d i. alleenstaande, grillig- uitgeworpen denneriboomen.) Bijzonder in ce stukjes op eenigen afstand genomen, in de wazige morgenuren, zit stemming en atmospheer. Uit de teere, ietswat ge zeefde ionen en tinter der landschappen, die wij verkiezen boven de meer photo- grapnisch-realistisch gehouden anecdo- tische motieven, straalt een innige, stille peëzie. Het ensemble, wanneer men het over- schouwt, munt uit door zijn frischheid. Dit is misschien we! de dominante in rit werk van L. Van Ravestyn, die met dit debuut, of herdebuut, vermits hij het penseel voor twintig j <.ar had weggebor gen, bewijst heusche schildersgaven en een lief talent te bezitten. Een half dozijn zichten op Nino ve en omgeving, o.a. een zicht op den Dender, boven het sas, dat tot de zeer goede stukjes hoort, zullen de locale belangstelling speciaal prikkelen. Heel de expositie 'o ten andere een bezoek overwaard. Paul De Mont. Aaavetten van groot vee Het aanvetten van vee gebeurt in België op groote schaal, en in 't algemeen weten onze boeren nog al wel, welke dieren daarvoor best geschikt zijn. Zij beg.ijpen heel goed dat daartoe gezond vee noodig is, met veel eetlust en groot veranderingsvermogen met klein geraamte en fijn beendergestel, en dieren die daarboven lang en breed zijn. Dan is er kans om te gelukken, want hoe korter de vetperiode is hoe meer profijt de landbouwer kan verwezenlijken. Doch het is ook een eerste vereisc:.te te zorgen voor gezonde en rustige stallen die weir.ig verlicht zijn, en waarin een warmte heerscht van ongeveer 15 tot 18 graden. Als al die voorwaarden vervuld zijn, mag de landbouwer hoopvol zijn taak aanvangen evenwel mag hij niet verge ten dat de goede uitslag daarna afhangt van de oordeelkundige en doelmatige voedingswijze der dieren. Het is zeer aanbevelenswaardig granen en zaden, alsook wortel- en knolgewassen voorafgaandelijk te koken. De hoeveelheid waterachtig voeder als rapen, beeten, en pulp mag niet overdre ven zijn nooit geve men meer dan 40 tot 45 kgr. rapen of pulp, en niet meer dan 25 tot 35 kgr. voederbeet. Men zal deze voeders zooveel mogelijk afwisselen, ten einde den eetlust te prik kelen. Men begrijpt heel gemakkelijk dat al deze voederstoffen onvoldoende zijn om spoedig vleesch te vormen en de beesten op den kortst mogelijken tijd aan te vet ten. Hier moet noodzakelijker wijze krachtvoeder aan toegevoegd worden, dat de dieren gretig nemen en dat gemakke lijk verteerbaar is. Daartoe is REMY's Vervolg op 2' blad De dan van 11** November ontneemt mij ieder jaar mijn goed humeur. Alle menschen vieren dien dag; want alle menschen willen vrede. Maar zt willen vrede op hun manier, ze willen hun vrede juist gelijk binst den oorlog alle volkeren vrede wilden maar de Duitschers wilden een duitsche vrede en de Franschen ten fransche, en ze vochten tot de eene den andere zijr, vrede kon opdringen En 't is onder de menschen gelijk onder de landen, iedereen wil een vrede stichten 't is te zeggen een staat van zaken vastleggen naar zijn goesting wat eigenlijk beteekent naar zijn voordeel. En daar de eene voor de andere met wil af geven beschuldigen ze malkaar onderling van ruziemakerij Heel het leven berust op die comcdie en de pakkendste drama's worden tot die comc die herleid. Wat al diukte in de Hoofdstad rond den onbekenden soldaat, en in de andere steden rond liet vreiesmonument en partijen en maatschappijen gaan er om de beurt naartoe om hunne hulde te brengen aan hen die door het offer van hun leven ons vrijheid en vrede brachten en om tevens van hun ver knochtheid aan de vrede te getuigen. Moes ten ze er samen komen ze zouden er vechten en zeggen dal de mensch een maatschappe lijk wtztn is DU zijn van die omstandigheden waarin de menschheid het best den paradijs-vloek en zijn gevolgen zou hunnen meten. Maar de menschheid geloojt niet aan den paradijs vloek noch aan Hem die gekomen is om de gevolgen ervan in de mate der mogelijkheden weg te nemenEn de menschheid blijft kop pig voortstrompelen in haar sukkel straatje en weigert den koninklijken weg te bewande len dien Christus trok naar Vrede en geluk Wat al drukte hebben de socialisten weer niet gemaakt ter gelegenheid van 11 Novem ber rond dc vredesgedachte.... Vrcdts'cai en gij zult niet doodslaan en wat weet ik al.... maar van klassenm^e kan er geen spraak zijn zij kennen enkel hun klas en als al de buitenstaanders zullen vermoord zijn zal er van zelf vrede zi/n Maar wat kunt ge verwachten van men schen zonder princiepen, van opportunisten voor wie alie gcdackt-n en alle bewegingen goed zijn als ze maar koren op den molen brengen van menschen die destijds het beeld van Christus in hun Volkshuis hingen als zijnde de beeltenis van den eersten soci alist en die nu aan hun arme niet ontwik kelde volgelingentegen alle geschiedkundi ge waarheid in, keten dat c Godsdienst ae oorzaak ts van al de kwalen van het nienschdom Wat kunt ge verwachten van menschen die willen doorgaan als de eenige voor- staanders der werkende klas maar die hardvochtig en koelbloedig allen steun wei geren aan al dezen uit de werkende klas dit hun goddclooxe en materialistische levensop vatting niet willen deelett voor wie het rood of geen brood nog altijd het evan gelie is, daar waar ze dc macht in handen hebben En nog vele andere pharizeërs der vredes gedachte zou ik tnoetcn in revue passeer en. Ma.ir komaan met zwart kijken is onze leus, zelfs op li November.... en werpen wij liever een sympathiek oogsken op de levenslustige jtugd die zich dien dag heeft ziek gedronken op de gezondheid der roem rijke dooien wiens sacriiicie haar het leven dragelijk maakte.... Haar gebaar, ten min ste was gemeend Reporter OOGLIJDERS, voor n'en goeden bril wend u tot APOTHEEK Beverstraat, Ninove, «HHWMB .«atiftrfr... to: i

Denderklok | 1933 | | pagina 1