B Tentoonstelling Bezoekt de TENTOONSTELLINfi De Spoormeg en de Weg i Achtste Jaar Ni 50 Ninove 59 Juli 1934 HMfSTERdAK-LEIIAiaE Onderwijsgesticht van de Zusters der HH. Harten,Ninove van de werken der leerlingen op Zondag 29, Maandag 30, Dinsdag 31 Juli en 1 en 2 Augustus Aangenomen Meisjesschool, St. Jorisstraat, Jeugddag der Katholieke Actie te Aalst den 29 Juli 1934. Onderwijsgesticht van de Zusters der HH. Harten, Ninove Het Hoekje van den Reporter Prijs per nummer 50 centiemen. katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE van de werker\ der leerlirjger\ van de die zal operj zijn der\ Zondag, ^Inandag- en I >j nsdag van de kermis, telkens van 9 tot f2 - en van 2 tot 7 uur. Posteheekrekening (R. Luysterman n- 1862,54) Telefoon 345 Handelsregister Aalst n- 1093 Abonnementsprijs 3 maandei. fr. 4,00 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. (Montessori~Fror;bel, lagere, middelbare en vakklassen mef avondleergangen) Vóór den oorlog hield de spoor weg het leeuwendeel in het ver voer te lande. Het autovervoer was trouwens veel te kostelijk om het treinveerkeereen ernstige mededin ging te kunnen bieden. Sedert den oorlog is die toestand echter ver anderd naarmate de vervoerprij zen bij den spoorweg stegen, nam de concurrentie van het wegver voer toe. Afgezien van de schommelingen der muntwaarde, die in de betrok ken landen, eene voortdurende aanpassing der spoorwegtarieven noodzaakten, kunnen wij de ver hooging der vervoerprijzen bij den spoorweg aan de volgende oorza ken toeschrijven fDe verhooging der bedrijfkos- ten, der sociale en fiscale lasten 2. de stijging der financieele las ten, betrekkelijk de leeningen aan gegaan voor het moderniseeren van het materiaal 5. de vermin dering der ontvangsten voortko mende van de uitbreiding der abonnements- en gunsttarieven. Naar aanleiding van deze hoo gere spoorwegtarieven, heeft, men naar meer economische vervoer middelen uitgezien dank zij den vooruitgang der constructie-tech niek vond men weldra in dtn auto het gewanschte voordeel. Zeer ze ker, is men er nog niet in gelukt heel het spoorwegvervoer voordee- liger door den auto te vervangen voor sommige goederen zooals b. v. de grondstoffen, biedt de spoor weg trouwens voordeelen, die wel licht nooit door den auto zullen kunnen worden bekomen. Het blijft echter toch een feit dat de auto thans eene vooraanstaande plaats in de verkeerseconomie in neemt, niet alleen om het gemak en het comfort, die hij aanbiedt, maar ook om de lage prijzen waar tegen [het autovervoer in menig geval kan worden aangenomen. Volgens sommigen zijn deze la gere vervoerprijzen hoofdzakelijk te danken aan het feit dat de we gen door den Staat en niet door de vervoerders worden onderhouden. 1 Indien deze bewering gegrond is, zou de autovoerder waarlijk be- voorrechtigd zijn. Inderdaad, de spoorwegmaatschappijen moeten zelf in het onderhoud hunner lijnen voorzien bovendien hebben zij de wettelijke verplichting, naast rendeerende ook deficitaire lijnen uit te baten. Wat er nu ook van weze, zeker is het dat er tusschen het spoor wegbedrijf en het wegvervoer eene hevige concurentie bestaat, die den ondergang van het eerste wel zou kunnen voor gevolg hebben. Daar zulks een nationale ramp zou zijn moet zij dus ook worden voorko men. De middelen liggen trou wens voor dt hand de spoorweg maatschappijen moeten hun bedrijf aanpassen aan de eischen der mo derne techniek, namelijk door de electrificatie hunner hoofdlijnen, door de afschaffing der lijnen met deficit en door het invoeren van railauto's op de lijnen van onder geschikten rang. Op die manier zullen zij den spoorweg, naast de goedkoopheid ook het noodige ge mak en comfort bezorgen, welke hij thans mist. In dit opzicht blijkt het ons ge past enkele statistieken aan te ha len, voorkomende in het verslag over het dienstjaar 1933 van de Nationale Maatschappij van Bel gische spoorwegen deze gegevens leeren ons dat ook in ons land men ijvrig werkt aan de moderniseering van den spoorweg. Tijdens het verloopen dienstjaar werden 15 nieuwe railauto's in dienst gesteld, hetgeen hun getal aldus op 22 brachtdeze hebben in totaal on geveer 1300 duizend km. afgelegd. De maatschappij heeft boven dien H nieuwe railauto's besteld die in 1934 zullen geleverd wor den. Aan de electrificatie der lijn Brussel-Antwerpen wordt er ook druk gewerkt, De gëelectrificeerde lijn zal in 1933 vóór de opening der tentoon stelling van Brussel in dienst wor den gesteld. Wenschen wij dat de ontwerpen strekkende tot de elec trificatie der lijnen van Luxemburg en van de Ourthe ook weldra uit de kartons zullen komen. Verders ligt de oplossing van het vraagstuk in de oordeelkundige samenwerking van auto en spoor weg beide vervoermiddelen heb ben hunne voor- en nadeeien, zij moeten dus elkander aanvullen. Terecht schreef de Foville eenige jaren geleden: er bestaat tusschen den spoorweg en den weg niet meer revaliteit dan tusschen den stam tn liet blad, niet meer dan tusschen de slagader en de ader, niet meer dan tusschen den stroom en de bijrivier. Verre van dat er concurrentie zou onder bestaan, bestaat er, wij herhalen het, innige en vruchtbare solidariteit. Wie post vat in de gelederen der Ka tholieke Actiegroepeeringen beantwoordt ten volle aan den oproep van de H. Vader zelf. In een wereld en in een tijd die op schrikwekkende wijze zich losrukken van Christus, liet de H. Vader den wekroep weerklinken Herstel over de gansche wereld het Koningschap en het Koninkrijk van Kristus \u het alom groeiende nieuwe heidendom alles en alles aantast, bij zooverre dat het voor het Christendom en voor de Kerk Het gevaar werd, smeekt de Paus ook den Katholieken leek dat hij zijn hooge roeping niet zou voorbij zien hij ook moet medearbeiden aan het Rijk van Christus De oorzaak van al het leed dat zoo onmenschelijk zwaar thans op de gansche wereld dru t is geen andere dat de we reld, dat de mensch naar God den rug toekeert. Daarom m®et ons aller levensdoel worden die wereld, dien mensch terug naar God, terug naar Christus, terug naar de Kerk En ditdoor de Katholieke Actie 1 Waarom Omdat de H. Vader ons thans dat middel als het meest doelmatig aanwijst Den oproep voor de «Katholieke Actie» richt de H. Vader tot elke Katholiek leek, zonder onderscheid van ouderdom of geslacht, zonder onderscheid van stand of burgerlijke positie, zonder onscheid van standsgroepeering of partij. Gansch bijzonder richt hij zijn oproep tot de Jeugd, de edelmoedige, Christus- getrouwe, strijdlustige Jeugd. Zei de Paus niet in October 11. De Jeugd draagt alles in de handen Zij is de toekomst der Krisiene huis gezinnen zij is de nieuwe maatschappij, de nieuwe kerk van morgen i Heel de toekomst komt van de jeugd van heden 1» De hoop die de H. Vader op de jeugd van heden bouwt, zai niet vruchtloos blijven. Wie meer dan de jeugd begrijpt baar verantwoordelijkheid Wie beter dan de jeugd begrijpt haar verplichting tegenover de H. Kerk. Het gaat hier om rnissiearbeid in het eigen binnenland Voor dat werk wil zij de zendelirgskracht zijn 1 Voor dat werk wil zij de Heilsboden leveren. Daarom Katholieke jonge mannen niet geaarzeld. Uw welbegrepen plicht van christen mensch dwingt u in onze rangen te treden. Ouders, steekt een handje toe 't is uw belang, 't is Gods belang I Schooljaar 1933 - 1934 Uitslagen den Examen 4' Hanielsjaar Evenepoel Joseé Grootste ondcrsch. Van Wilderode fle'ène idem V. Den Abeele Yvonne Groote ondersch. De Boeck Alice 4Beroeps jaar Diploma De Handschutter Elise Wouters Rosa Certificaat De Schrijver Maria Verbeeck Elza De Doncker Gudula Walraat Joseé Stevens Hilda Lemaire Palmyre Lemaire Gabrielle Durant Simonne Onderscheiding idem idem idem idem idem idem onderscheiding Groote ondersch. idem Christerie Ouders, stuurt uw kinderen naar katholieke scholen. Daar, en daar alléén, is hun plaats. 3' jaar Huishoudkunde Van Isterdael Jeanne Grootste ondersch. Var, Den Bossche Lena Groote ondersch. Co'obaert Catherine idem Van Der Poorten Adele idem Timmermans Elvier idem Faut Gabrielle idem Kozijnsky Bertha Onderscheiding Stevers Julienne idem Van Aelbrouck Irène Meganck Maivine Voldoening 3' jaar Algemeene Leergangen Timmermans Elvier Groote ondersch. Van Der Poorten Adele idem Faut Gabrielle idem Van Isterdael Jeanne idem Van Aelbrouck Irène idem Van Den Bossche Lena idem Cobbaert Catherine idem Stenulypie 100 Woorden V. Wilderode Helène Grootste ondersch. E>enepoei Joseé idem 75 Woorden Van Aelbrouck Irène Onderscheiding Stevens Julienne Fr. Snel schrift 90 Woorden Van Wilderode Helène Groote ondersch. 8C Woorden Evenepoel Joseé Huwaert Alida 70 Woorden V. Den Abeele Yvonne Groote ondersch. De Boeck Alice Onderscheiding 60 Woorden Van Der Poorten Adele Groote ondersch. Van Aelbrouck Irene Onderscheiding VI. Snelschrift 100 Woorden Van Wilderode Helène Groote ondersch. 70 Woorden Muylaert Maria Groote ondersch. Van Der Poorten Adele Onderscheiding Van Cauwenberg Simonne Voldoening 60 Woorden Van Isterdael Jeanne Groote ondersch. Van Den Abeele Yvonne idem Cooreman Jeanne idem Bodard Maria idem Verhavert Maria Onderscheiding Fr. Tikschnft Van Aelbrouck Irène Grootste ondersch. Meganck Maivine Onderscheiding Van Isterdael Jeanne idem VI. Tikschrtft Van Leuven Blanche Groote ondersch. Huwaert Alida idem Muylaert Maria idem Cooreman Jeanne idem Bodard Maria idem Onderscheiding idem idem idem idem idem idem idem Voldoening idem Verhavert Maria Brijs Elise Van Cauwenberg Simonne Vernaillen Estelle Kozijnsky Bertha Sonck Alice De Smet Juliette Üoolage Maria Van Den Broeck Jeanne Stevens Julienne N. B. 6 Allergiootste onderscheidingen. 30 Groote onderscheidingen. 26 Onderscheidingen. 4 Voldoeningen, Op elfde Juli ontmoette ik een ronde wel- gedane menheer. Hij had zijn wandeling gedaan door de straten van Ninoveen met onverholen vreugde vertelde hij mij dat Ni nove mets voelde voor Vlaanderen. Ik weet niet of hij op 21 Juli ook zijn wandeling gedaan heeftnoch of hij op 22*ten het Te Deunt heeft bijgewoond. Indien wel zal zijn hart wel de doodenmarsch van Chopin getrommeld hebben Ninove voelt niets voor België.... Er moet eet; samentreffen zijn als van het Heilig Hartfeest met de geboorte van den Prins van Luik of van de Jubilè van ten boogschutter met het nationaal feest om wat vlaggen aan de uenstets te krijgen. Er mag niets in den weg komen, nog geen pens-kermis of de vaderlandslieven de manifestatie wordt in den hoek geduwd. Ik heb hartpijn als het elfde Julifeest tn voislagen onverschilligheid doorgaat. Ik heb er evenveel als 21 Juli niet gevierd wordt k Mijn Vlaanderen heb ik hartelijk lief België slaat mijn Vlaanderen niet inden wegVlaanderen ts cultureel en economisch een schoon, fijn, maar klem ding tusschen groote ctiltureele en economische eenheden in. Denk aan Ir ankrijk, Engeland, Duitsch- land Denk zelfs aan Holland dat honder denjaren geleden deScheldc gesloten kreeg... en sindsdien onder leiding der Rotterdam se he kooplui in den zuiderbroeder nitis an ders zag dan een gevaarlijke mededinger die, zoo mogelijkmoest gewurgd worden. V laandertn heeft bescherming uoodig ge lijk een noot bolster en schelp noodig heeft. België is dit voor Vlaanderen België is de eenige mogelijkheid waarin Vlaanderen kan ontwikkelen en bloeten. De onverschtlhgketd van ons volk zoowel tegenover elfde Juli ah tegenover 21ilea be wijst zijn geestelijke armoede. Ons volk kent maar ein waarde meer die van 't geld en het aanbidt het gouden kalf gelijk de joden van weleer. liet heelt maar oogen en ooren voor men- schen die veel geld hebben, gelijk hoe zij het verkregen en voor menschen die hun geld laten verdienen gelijk hoe. Want geld is ge not en al de rest is onnooxelhetd daarvan leeft ge met is de geijkte uit drukking. Bracht een vreemde mogendheid meer geld, eigen volk en land waren verge ten De mentaliteit van ons volk staat maar weinig hooger dan die der Amerikaansche gangsters. De theorie is bij alle twee- de- zelgde er ligt maar verschil in de practijk. En daar heeft België schuld aan België dat is de mtnschen die het hon derd jaar 'Ung bestuurden dat is de hoogere stand in Vlaanderen die Brussel in de hand werkte dat t s de welgedane menheer die blij ts omdat ons volk mets voelt voor Vlaan deren. Uit vrees voor het Vlaamsche idealis me hebben ze alle idealisme laten doodgaan. Ze. hebben het Vlaamsche idealisme niëtfau, taal vermoord want Vlaanderen bezat diepe idealistische ondergrond en er kon ge vaat beslaan voor reaktie. Maar ze hebben het laten doodkwimeu, ze hebben het laten overgroeien en versmachten door het maieri- altsmus gelijk een veldvrucht versmacht wordt door het onkruid als er niet wordt naar omgezien Missen ts tnenschelijk üe Vlaamsche intellectuelen, waaronder de pettts vicaires» een voorname plaats in nemen al wil men ze tn Brussel met als in- tellectueelen aanschouwen, de Vlaamsche intellectueelen die den akker wilden wieden zijn steeds als vijanden beschouwd en behan deld geweest. Ze waren nochtans de echte goede dienaren van den Staat. Wie de lankmoedigheid niet begrijpt waarmede ze het kortzichtige Brussel zijn missing willen doen inzien heeft hun groote liefde voor hun volk niet begrepen.... Zij begrijpen dat niettegenstaande zijn viisstn- gen België er noodig is. Want sterft Belgie dan is Vlaanderen dood. Maar sterft Vlaanderen, Belgie zal het niet overleven, mijn welgedane menheer Reporter, - f BEHDERKLOH BwÜiiW

Denderklok | 1934 | | pagina 1