BI Roode manieren Prachtige Tooneelavond 2 Premiere van Een moderne Jonge Dame IXegende Jaar N* 8 Prijs por nummer 30 centiemen. Ninovo 24 Februari 1933 Kdlholiek Vlaamseh en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE Et. LtlYSTiEtMAtt-itAILTERSIAfii Drij uit den hoop Parochiale Zaal "VOLKSVERHEFFING,. OP ZONDAG 3 (VIA ART 1935 ten voordeele der Parochiale Werker\. Het schoon geschenk van Tante Kaat PRIJZEN DER PLAATSEN Voorbehouden 7 fr lrang:5fr. 2 rang 3 fr Tooneelgilde HÖÖ6ER OP Premiere van DE ERFENIS Het Belgische Katholieke leven op de wereldtentoon stelling van Brussel 1935 Landelijke Bedienden Centrale Het Hoekje van den Reporter Postcheokrekoalag (R. Luj^termaj^n/ 1862_^54) Telefoon 345 Handelsregister Aalst n* 1093 Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koei poortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. De socio's schijnen met het be sluit der Regeering, hunne mani festatie van 24 Februari verbie dende, geen vrede te wiiien ne men. Protestbetoogingen grepen reeds plaats te Charleroi, Bergen, enz. en het zoogezegd Gouvernement der Bankiers werd er op schan dalige wijze uitgescholden. We zijn ook niet bankiersgezind, maar dat er armoede is onder werkvolk en kleine burgerij, weet iedereen, ook de Regeering. Het initiatief van H. M. Koningin Astrid, dat een Nationaal Hulps comité schiep, dient daarom warm toegejuicht te worden. Kinder welzijn en Belgisch Roode Kruis gaven reeds milde sommen, en zelfs de in de oogen der socio's zoo verfoeide bankiers geven wat ze kunnen. Alles wordt dus in het werk gesteld om in de mate van het mogelijke te helpen, en zulke oogenblikken kiezen de rooden uit om stokken in de wielen te steken, om het werkvolk op te hitsen tot algemeene staking, enkel en alleen om hunnen politieken winkel te doen draaien. Dat is de roode manier. Stank voor Dank Het geld willen ze wel, maar achieraf zeggen ze Fo... 1 Het staat als een paal boven water dat er eensgezind moet gewerkt worden om Hare hoogheid de Crisis naar het Pierenland te zenden, rn noch Planvergif noch Demanpillekes zullen zulks ver mogen Het moet uit zijn met het eeu wig tegenstribbelen en tegenwrin- gen. Alleen samenwerking van alle standen, onder het beleid eener bekwame Regeering, kan de huidige moeilijkheden te boven komen. Daarom zullen alle weldenken de burgers met het besluit Regeering, de roode mariiiesi^' van 24 dezer verbiedende, akkoord gaan, omdat nu meer dan vroeger naar rust en vrede moet gestreeld worden, omdat er onlustenzaaiers op uit zijn herrie te zoeken tn stukken te maken omdat er zijn die met geweld naar de macht grijpen. Het waren en zijn nog altijd troebelwatervisschers. Verder is de Regeering toch de Regeering, ze regeert en neemt ze besluiten die nu juist niet aan genaam zijr» voor een zekere soort menschen, dan moeten die het maar voor goed nemen als de algemeenheid er mede gediend is. Iedereen krijgt zijn deel en moet trachten verder te zien dan eigen aaakjes en eigen dorp. En staat zulks de rooden niet aan, dan kunnen ze gerust gaan waar het beter is, naar het roode russische paradijs, met heel hun rommel van slechtgekweekte, blauwgebloesde en roodgepla- stronneerde S J.W'ers Ze krijgen d?ar misschien wat ze verdienen Klasjen op de bik- kes 'k Zit hier al 'n half uur in mijn farden te zoeken, en 'k weet niet wat er uit nemen, 'k Wilde U graag, beste lezer, eens vertellen over die vele feitjes uit ons kajottersleven. De kajotters zijn den laatsten tijd fameus aan 't pennen gegaan, we hebben er moeten achter zitten want het schrijven en opstellen zijn jonge arbeiders niet gewend. En nu hebben we hier cp 't algemeen sekretariaat 'n stapel brieven, verslagen en opstellen. Geen letterkunde, geen fartazie, geen bluf, maar doorleefde werkelijkheid. Willen we ze samen eens lezen, 'n drietal maar uit den hoop stoor U niet aan den ge wrongen zinsbouw of de onjuist geschre ven uitdrukkingen 1. 'm Reuzentoer We zijn in 't Jubeljaar-Veroverings jaar 1 en 't is te zien. Alle kajotters ver overen mee 1 Op twee maanden tijd heb ben de kajotters van onze afdeeling de verovering per wijk aangepakt. En of 't lukt Bij ons eerste offensief hebben we 12 man uit onze wijk naar de verga dering meegetroond en nu brengen we die mannen rog dagelijks mee naar 't lokaal En zijn me nogal mannen die 12 Op die 12 zijn er 5 die nog met veel moeite 'n kruisje kunnen maken, en 'n Onze Y'adtr of Wees gegroet i3 spaansch voor die mannen, zonder nog van de andere gebeden te spreken. Er is er onder andere één bij van 24 jaar die nog maar eens te biechten en te commu nie is geweest 1 Sinds enkele dagen is nu 'n soort cathecismusles ingericht voor die mannen om hen te onderwijzen in den godsdienst, en tweemaal per week komen die 12 er naartoe. Binnen enkele maanden zullen ze kajotter worden. En ondertus- schen zijn ons mannen met den aanval der tweede wijk bezig En dan vragen of die mannen zullen jubelen te Brussel 2. 'n Voorzitter vertelt over een zijner kajotters. 'n Kajotter van zestien jaar had het in zijn fabriek aargedurfd zijn klein kajot- tersgebedeke opz;jn machien te plaatsen. v'a 'n paar dagen konder de andere werklieden dat niet meer verdragen en ze staken eenvoudig het beeldeke tus- schen de tandwielkens van zijn machien terwijl ze lachend hun slechte bladen en schunnige tijdschriften voor den dag haalden. Die kajotter leest nu vóór z'n werk met nog meer ijver z'n kajotters- gebed. 3. Een onzer propagandisten vertelt Drie nog zeer jonge maar flinke afdee- lingen hielden 'n recollectie En na lang beraad namen ze één besluit allen samen maar 't was er één Tot op 25 Augustus zal geen enkele kajotter van hun afdeeling nog gaan dansen En alle maanden zullen ze op 't verbond komen zeggen hoe 't staat. Die mannen zullen wel kunnen slappen te Brussel. We willen uit deze feitjes twee lessen trekken, heel kort ten eerste leeren deze feitjes dat de ontkerstening en de ver- heiden8ching van onzen arbeidersstand helaas reeds verder staat dan sommige brave katholieke menschen wel denken of vermoeden. Beitjes lijk nummer 1, en parochies en wijken zooals deze waarvan onze kajotter vertelt zijn in Vlaanderen geen uitzondering meer, zoo zijn er met honderden te vertellen. Als iedere katho liek dien geestelijken nood in zijn vollen omvang kon beseffen, wat zou de K.A.J. nog veel meer steun ontvangen uit som mige middens waar men nu te veel denkt Deur 6 u. Gordijn 6 Ij2 u. 1 IN" POLITIEK of XIV BURGER Dolle Soldaten klucht in 1 bedrijf doorGUSTAV KADELBERG Prachtige Comedie in 3 bedrijven door JAC BALLINGS OP DINSDAG 12 MAART om 7,50 u. in de zaal ROXY Geeraardsbergschestraat, Ninove Humoristisch karakterspe! in een bedrijf door PAUL DE MONT Hoofdverlolker en spelleider Schrijver zelf. Komedie in drie bedrijven door MARCEL DE PAEPE Hoofdvertolker en spelleider Schrijver zelf. PRIJZEN DER PLAATSEN 7 er\ 4 fr. Familiekaarten (voor meer dan 3 personen d Ir. per kop) Kaarten te verkrijgen in ROXY Gust. Van Paepegem. Café RUMBA Burchtdam, St ANNAKAMER Biezestraat. i. - dat we enkel 'n «bond van brave jongens» zijn. Ten tweede toonen deze feitjes aan hoe onze kajotters midden dat materialisme, door gebed, offjr en daad er op los trek ken, en onverschrokken om hun kamera den terug te brengen naar hun eenig geluk hun ware eindbestemming te kunnen kenren en beleven K.JOTTER. Zijne Eminentie Kardinaal Van Roey en Hu'ine Doorluchtige Hoogwaardig heden de Bisschoppen van België, hebben door hun b-zoek aan de ingangztjnde werken van het katholiek leven op de wereldtentoonstelling, officieel hun stempel gedrukt op dit grootsche werk van katholieke solidariteit. Zelden weid zoo een volledige instem ming met eenige werking gegeven. De tevredenheid straalde uit de oogen onzer vereerde kerkvorsten die niet nalieten de meest aanmoedigende woorden tot de Ie ders van deze stoutmoedige onderne ming te richten. Wat vooral de aandacht Zijner Emi nentie en van ons Doorluchtig Episcopait mocht trekken is het verheugende feii der algemeene deelname onzer organisa ties en werkingen aan dit machtig ver toon van katholieke kracht. Wat ook verheugend aandoet is de eensgezindheid met dewelke allen de handen in elkaar hebben geslagen tot welgelukken der gemeenschappelijke on derneming. Eenheid in de leiding en eenheid in de werking dwingen groote uitslagen af en in deze aangelegenheid zijn alle katholie ken van den lande het eens. Zijne Eminentie Kardinaal Van Roey, Aartsbisschop van M.chelen, heeft tot Rector benoemd der Sint Paulus kerk van het Katholieke Leven op de Wereldten toonstelling Z. E. H. Kanunnik Half- lants, Eere-leeraar der Faculteit van Wijsbegeerte en Letteren aan het Sint Lodewijks Gesticht te Brussel. De Nieuwbenoemde Rector staat voor eene moeilijke taak. Immers, zal in deze zeer tijdelijke kerk niet alleen rekening moeten gehouden worden met het steeds schommelende aantal der geloovigen, maar ook met dit der toevallige officianten die zich uit aile hoeken des lands zullen aanmelden. Kanunnik Halfi-mts is echter een gebo ren organisator en bezit de noodige beslistheid en takt om. under de gegeven omstandigheden, de moeilijkheden der inrichting van de goddelijke diensten, glansrijk te overwinnen Talentvol letterkundige en gewaardeerd medewerker aan verschiiler.de bladen, staat Kanunnik Halflants in kunstminnen de kringen allergunstigst aangeschreven. Zijn vlugge pen en de dichterlijkheid welke van zijne werken uitgaat vermoch ten hem de merst oprechte en diepste sympathieëen zijner talrijke lezers te j bezorgen De organisators, medewerkers en sympathiseerenden van het Katholieke Leven op de Wereldtentoonstelling, juichen clan ook deze gelukkige keuze Zijner Eminentie van harte toe. MOTIE Na onderzoek van den toestand, en irzonderheid, de groote werkloosheid bij de bedienden, Kennisnemend van de stichting der Nationale Commissie van den Arbeid, Oordeelend ciai honderden oeaienoen aan net werk zouden kunnen gesteld worden, werd de wet op den 8 urigen arbeidsdag zuiver toegepast, dat anderzijds het onbegrijpelijk is, hoe in deze tijden van krisis en werkloos heid, de bedienden van bark, wissel en verzekeringswezen r.og steeds 150 over uren mugen maker, Is van meening dat de Regeering en de Arbeidsinspec tie, dringend en streng de wet op den 8 urigen arbeidsdag en de Zondagrust moet doen toepassen, dat de Regeering die het volmachtsbe sluit op de contingenteering van het aan tal gehuwde vrouwen in de nijverheid niet toepasselijk maakt op de bedienden, op zijn minst de toelating der 150 overuren intrekke en aldus aan werklooze bedien den werk zou verschaffen wat aan de werkgevers geen frank meer kosten zou. Besluit deze eisch dringend te doen overmaken aan de Nationale Commissie van den Arbeid. en gaat over tot de dagorde De baronieier heeft dees week op tempeest gestaan. De politieke barometer ook. De so- eialisten moeien reclaam maken. Daarom groote interpellatie van den gr ooien baas Van der Velde. Maar de baas is oud en versleten en met al zijn verstand heeft hij er nog geen genoeg om ie weten dat hij het zou moeien af trappen en plaats maken voor jongeren. 't Is een groot malheur als sommige men- schen niet willen sterven. Gelukkig dat Brunfaut en Spaak er nog waren. Die zijn een bteijt daar om van hun nen theater it maken, 't Zim mannen van zelfopoffering.er is toch geen cirk met een beetje naam die geen paar downs heeft Het laatst dat ik van Brunfaut hoorde was als hij zijn beklag deed omdat een poli tieagent le Hard zijn voet tegen Brunfaut's zitvlak had gezetHoe dat dat mogelijk is dat een politieagent zoo lange beenen heeft zijn beenen mogen te lang zijn om te vermei- den, dat hij het zitvlak van Brunfaut kan raken blijft voor mij een raadsel. Brunfaut was de groote baas van het Rood Verweer. Wij wete nu toch allemaal dat de generaal aan 't hoofd van 't leger staat. Maar dat in den optocht het hoofd t, van achter staat en in den aftocht vooraan I Het Rood Verweer was natuurlijk geen vietlie garde die meurt mats ne se rend pas Maar dien fameuzen avond van hun anti- facisttsche tigen betooging moet het Rood Verweer toch in meer dan storm fas op de vlucht gegaan zijn om zoo het doel van hunnen generaal te ontblooten Nen anderen keer dat wij vuti Brunfaut gehoord hebben was dien akelige» Zaterdag avond 17 Februari 34. Terwijl buiten iemands welen Koning Albert te Mare hes-les Dames in de eenzaamheid lag uit te bloeden, was te Brussel gezel Brunfaut met gezel Spaak in een katten coieire geschoten. Aan 't hoofd van een opgewonden bende waren ze de stad ingevlogen en om de crisis op te lossen waren ze de tuiten gaan inwerpen bij de katholieke dagbladen en tn de katholieke on derwijsgestichten Mannen uit de manifestatie hebben ook van de schoone gelegenheid gebruik gemaakt om een politieman dood ie slaan. Geen tnensch ter wereld is uit verlatener gestorven dan die politieman Buiten zijn vrouw en kinderen heeft er zichniemand om kern bekommerdIk zelf heb zijn naam en zijn nummer vergeten. Zijn moordenaar is nooit verontrust, laat staan gestraft geweest. Brunfaut en Spaak hebben een blaam op- geloupen van wege de partij daarmee wa ren Pilatus zijn handen gewasschen. Als mijn hond iemand zijn broek kapot trekt ben ik responsabel Als een boer met een koe door de stad komt. en het dier gaat zich een beetje van te dichte bij gaan spiegelen in een spiegelruit en stoot ze uit, de boer is responsabel... Maar als clowns, die veertig duizend frank tn 't jaar trekken om clown te spelen, hun rol van clown vergeten en gaan drama spelen, hoofden op hol jagen en de straten doortrekken aan het hoofd van groepen dit tuiten inwerpen en menschen vermoorden die zijn niet responsabel De wet is een wonder iets en ge moogt er met veel op zeggen of ge wordt strafbaar voor de Wet Op 17 f ebruari 1935 hebben socialisten van de anti facisttsche liga in de Brusselscht agglomeratie een politieman en twee katho lieke jongelingen geslagen voor dood. Dat van een jaar te voor was vergetem alle bladen lubben gesproken over Koning Albert, geen enkelblad heeft gewaagd van den politieagent. En daar hij niet gevallen is voor de goe de zaak draagt geen enkel bond Moyson of geen enkel Mateoiti club zijn naam... Hij ts verzeten. En nochtans iedereen moet roeten dat al wie mei vrijlijk en uit overtuiging denkt gelijk zij want zij zijn wars van allen dwang den dood schuldig ts Christus de groote menschenvriend offerde zijn leven zoor zijn vrienden. De socialisten in hun groote vriendschap voor de tnensch- heid offeren het leven der anderen Reporter BMDERKiOK 1

Denderklok | 1935 | | pagina 1