BI Jeugxl en Politiek Negende Jaar N? 17 Prijs per nummer 80 centiemen. Ninove 8 Mei 1988 Katholiek Vlaamseh en Volksgezind Weekblad R. LIlYSTBRHAII-HAKLTEIiaAN K A.J.-aktualitsiien Het Rood-Kruis en de abonnementen op de Brusselsche Wereldtentoon stelling Merkwaardige gebeurtenis Land bouwbelangcn Hst Hoekje van den Reporter VOOR H Posteheokrekanlng (R. Luysterman n- 1862,54) Abonnementsprijs 3 maandeL fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 KANTON NINOVE Telefoon 345 Handelsregister Aalst ir 1093 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Zondag laatstleden had in het lokaal der kristene arbeiders, Ple- tinckxstraat, te Brussel een congres plaats waarop de groep c Vernieu wing de katholieke Vlaamsche jongeren had uitgenoodigd. In den loop van de namiddag vergadering werd door den voor zitter der groep «Vernieuwing de volgende programmaverklaring voorgesteld De jeugd mag niet afzijdig blij ven. Als zij het huidige regiem beu is, dan mag hare houding niet zijn, passief, alles maar laten voorbij gaan. Integraal katholicisme is de ba sis van onze werking. Geen huiche laars in onze rangen, die beginse len vvenschen voor anderen, maar ze zelf niet toepassen. Magneten van overtuiging, willen we de mas sa begeesteren voor het katholiek ideaal. De godsdienst mag niet voor al le doeleinden gebruikt of misbruikt worden. Het geestelijke moet alles lei den, beheerscneu en het einddoel zijn Het sociaal en economisch leven moet gesteund zijn op de kri stel ij— ke sociale beginselen gelijk ze ons voorgehouden worden door de en cyclieken Reium-Novarum en Qua- dragesimo Anno. Rechtvaardigheid en klassenver zoening, moet geen leuze zijn die alleen in de encyclieken voorkomt, maar moet werkelijkheid worden. Erkenning v?n de beroepsorga nisaties. Ons economisch leven moet ge leid worden, volgens de belangen der gemeenschap. We willen de eenheid onder de jonge katholieke Vlamingen en dit om de Vlaamsche volksgemeen schap nog beter te kunnen dienen. Geen steriele besprekingen of betwistingen, maar aktie, geest- driftige werking. De liberale en marxistische idee ën zullen we ongenadig bexampen en in al hun uitingen aanvallen. Doch tevens zullen we wijzen op de plichten en verantwoordelijk heid der Vlaamsche katholieken. Vrij en zelfstandig, zullen we onze werking voortzetten. Belangwekkende uiteenzettingen werden gedaan omtrent de houding in 't verleden en in de toekomst, van de jongeren ten opzichte van de politiek. Dienaangaande meenen wij de woorden van den Heer Senator Verbist te mogen aanhalen waar hij zegt dat de jeugd moeilijk or ganiseert, gemakkelijk personen met gedachten verwart en al te spoedig veralgemeent. De jeugd aanziet te veel de politiek als een jacht op profijtjes en zucht naar roem. Zij ziet te veel, en soms uitslui tend, het materieele en vergeet oi waardeert niet genoeg het geeste lijke. Daaraan moet verholpen wor den onze katholieke jeugd moet mee met haar lijd, ze moet mede werken aan de nieuwe orde die gaat geboren worden, zij moet me debouwen aan de nieuwe sociale en economische structuur zoo zij niet wil dat de vernieuwing voltrokken worden zonder haar en dus tegen haar. Jonge katholieken, geeft acht Er is vooreerst onze werking voor de jonge werkloozen. tiet tweede kamp voor 25 onder hen is begonnen te Dworp vanaf 29 April tot 18 Mti. Ons tehuis voor jonge werkloozen in de Kommenstraat te Brussel is in volle be- dtijvigheid. Er wordt iederen dag gewerkt dat het een plezier is om hooren en zier. In 12 vertonden en in 260 afdeelingen worden eigen krachtinspanningen gedaan om de jonge werkloozen daadwerkelijk te helpen door geld, kleederen, voedings waren en werkverschaffing. In al onze afdeeiirgen is de K.A.J. bemiddelaarster tu-schen de noodlijden se gezinnen en het officieel hulpkon iteit. De eerste week van Juni vertrekt een afvaardiging van Vlaamsche en YVaalsche jonge werkloozen naar den Volkenbond te tienère om daar bij de hoogste leiders zelf tuïschenkonist en redding te vragen. Binnen enkele dagen ook zal een af vaardiging van jonge werkloozen bij den Heer Delattie gaan ze zuil n vragen dat de besffiiten van de regeeringskommissie voor bet vraagstuk der jeugdwerkloos heid, zouden uitgewerkt worden. Deze besluiten worden gepubliceerd in De Jonge Werklcoze die verschijnt rond 15 Mei en waarop k.der die kan zou moe ten abot neeren, als steun voor onzen werkloozendier.st. Prijs minstens 5 fr. per jaar. P. C. iv. 1UÜ1 55. Er is verder de Paaschaktie die werke lijk geweldig is geweest in gar.sch Vlaan deren en r.iat mtrder in het YVaalsche. Honderden jonge arbeiders die misschien riet gecommuniceerd hadden, werden door de kajotters naar de communiebank gebracht. Onze kerels zelf bereidden ge durende 3 maanden de Paaschbiecht en Communie voor, en we durven wel schrij ven dat Paschen stilaan begrepen wordt. Denken we slechts aan de fabrieken waar door toedoen der kajotters op Goeden Y'rijdag te 3 u. de machienen zwegen en de sirenen floten. En we willen verder Z. E. H. Cardijn zegde op de studie week der YVaalsche gewestelijke leiders te Godinne de tijd zal komen waarop in de meeste fabrieken van vele landen, le 3 uur op Goeden Vrijdag, alles stil zal zijn en alle arbeiders den dood des Zalig makers zullen gedenken terwijl de sirenen zullen lluiten dat in de kazerne de solda ten op wacht zullen staan rond het Kruis van Golgotha dat in de hospitalen de zieken zullen offeren met hun Goddelijken voorman dat op de treinen, trams, au tobussen, schepen, het kruisteeken zal gemaakt worden in heilige vervoering en dankbare herinnering. Jezus' lijden, dcod en verrijzenis zal de plaats innemen die het verdient. Er is eindelijk het Kongres dat nadert... nadert... K. JOTTER. De leden van het Rood-Kruis kur.nen een abonnement op de Brusselsche Wereldtentoonstelling bekomen voor zestig frank in plaats van tachtig fr, Zij gelieven zich daartoe te wenden tot hunne plaatselijke at- deeling, hunne kaart van lidmaat schap te vertoonen, de zestig frank te storten en eene foto van 3x4 centimeter met het hoofd 2 centi meter hoog, af te geven, met naam, voornaam en volledig adres. Voor de leden der Ninoofsche afdetling wende men zich tot den voorzitter, Vrederechter Cogen, die dan voor het noodige zal zorgen. Ook een triduum van onafgebroken Missen in Chili Te Santiago werd, in het begin dezer eeuw, door de Paters As- sumptionisten, in de nabijheid van een heiligdom dat voor het gan- sche land een drukbezochte bede vaartplaats is geworden, een grot van Lourdes genaamd. Nu vernemen wij dat Z. H. Pius XI '>p eene eenstemm ige aanvraag van de Chileensche Bisschoppen is ingegaan en aan O. L. V. van Lourdes van Santiago dezelfde gunst heeft toegestaan als aan O, L. V. van Lourdes van Frank rijk. In de hoofdstad heelt dus, voor de sluiting van het Heilig Jaar een triduum van onafgebroken Missen plaats gehad geLjk te Lourdes, dit van 25 tot 2S April. HET KRUIS P. E. V, Prof. van Rhetorics te Kapelle a/d Bosch) Witloof en suikerijwortels Het witloof wordt op groote schaal ge kweekt ir de omstreken vin Brussel, Leu ven, Mechelen en ook in beide Vlaande ren, en de landbouwers en hoveniers be zitten daartoe specials inrichtingen, der wijze dat zij aan de verbruikers regelma tig deze gezonde en gezochte groei te kun nen bezorgen van af October tot April. Wij denken dat onze landbouwers en hoveniers in 't algemeen een groote fout begaan met de suikerijwortels te vroegte zaaien. Dit mag martr rond half Mei ge beuren doet men het acht k tien dagen vroeger, dan loept men gevaar een groot getal planten te zien opschieten, dse na tuurüjk verloren zijn van den anderen kant komen de overige planten tot bun volledigen groei, wat niet gewer.scht wordt om reden dat de plantjes, die bij het uitdoen maar tot drie vierden van hun ontwikkeling geraken, de grootste en schoonste kreppen witloof voortbrengen. De grond bevatte voordeelig veel hu mus en ook genoegzaam stikstof, fosfoor- zuur en poiasch. Versche stalmest dient vermeden, want dan loopt men gevaar ongelijke en vertakte wortels voort te brengen. Wij raden aan per hectare de volgende scheikundige meststoffen te gebruiken en vóór het zaaien tamelijk diep in te wer ken 300 lot 400 kgr. ammoniaksulfaat. 500 tot 000 kgr. superfosfaat en 300 tot 400 kgr. zwavelzure potasch. Tijdens den groei de plantjes een of tweemaal begieten met vloeimest is aan te bevelen. Het is verder hoogst noodzakelijk den grond twee of drie maal op te hakken Op die manier wordt het onkruid vernie tigd en de bodem vochtig gehouden. Het dunnen gebeurt best als de plantjes jong zijn en nog maar 3 4 bladertjes dragen. Het gedeeltelijk afsnijden van de bladeren wat hier en daar gebeurt dient volstrekt vermeden men denkt op die manier de ontwikkeling der witloof wortels te bevoordeeligen, doch men vergeet dat het sap in de bladeren ver werkt wordt, en dat men zoo doende de bladgroenvorming hindert. Op slot van rekening bekomt men dus een gansch verkeerd uitwerksel. Verstandige landbouwers en hoveniers luisteren naar onzj raadgevingei en weten ze toe te passen. DIXI. Voeding- der melkkoe Bij de melkvoortbrengst treedt, naast de ontwikkeling en het voortbrengstver- mogen der melkklieren, van al de andere factors de voeding op den voorgrond. Het beste en rijkelijkste voeder kan bij een van huis uit slechte melkkoe de melkgifte niet op noemenswaardige wijze verbete ren. Anderzijds kan een koe met allerbes- tcn aanleg de hoogste meikopbrengst ge ven ook s'echts dan wanneer de voeding niets te wer schen laat. De melk wordt afgescheiden door de in den nier gelegen melkklieren. De bloed stroom brengt de voor de meikvorming vereischt bouwsteenen naar de melkklie ren. Daar het bloed de bouwsteenen voor de meikvorming aanvoert en dit materiaal op zijn beurt voortkomt uit het voeder zoo moet het voeder der melkkoe aan ze kere vereischten voldoen en namelijk ge noeg dioge stof, eiwit en zetmeelwaarde aanbrengen. De droge sto* bedraagt gemiddeld 2 tot 3 k. per 100 k. levend gewicht en 200 grammen per 1 k. melk. De hoeveelheid eiwit en zetmeelwaarde moet volstaan voor lichaamsonderhoud en melkvoortbrengst. Melkkoeien behoeven, zooals staat aan geduid in het boek Veevoeding on langs uitgegeven door Staaislar.dbouw- kundige Voordec: ers te Herenthals, vol gers gewicht, in hr.n onderhoudsra tsotn naverintlde hoeveelheid eiwit en zetmeel waarde. Leveod ge- Eiwit Zetmeel- wichtderkoe waarde 400 k. 0,220 0,250 k 2,200 2,500 k. 500 - 0.250 0,800 k. 2,500 3,000 k. 600 - jO.SOO 0,330 k. 1,000 3,300 k. De aangeduide hoeveelheid eiwit en zetmeelwaarde volstaat enkel voor den onderhoud dei koe. Deze moet daarenbo ven, in haar voortbrengstrantsoen, een hoeveelheid eiwit en zetmeelwaarde krij gen naar gelang het aar tal kilos melk dat zij geeft. Het vuortbrergstrantsoen moet dus steeds zoovee! voedingsstoffen aan brengen als de koe behoeft voor haar melkopbrergst, gebeurt dit niet dan ver magert de koe en vermindert de melkgif te. Het voortbrengstrantsoen moet des te meer eiwit en zetmeelwaarde aanbrengen naarmate de koe meer en vetrijker melk geeft. Het hooger aangeduid boek Veevoe ding vermeldt de volgen le cijfers Gemiddeld rekent men 50 gram eiwit en 250 gr. zetmeelwaarde tot de voort- brengst van 1 k melk. 't Is nochtans algemeen gekend dat de laatste kilo melk, dien men uit de koe ha len kan, ook de duurste is. Een zekere niet te overschrijden grers is gesteld aan de melkklieien voor bet ve'werken der voedingstoffen tot melk. ZooJra de melk- klier niet meer bij machte is aangevoerde voedingsstoffen tot melk om te zetten is het toppunt der melkvermeerdering be reikt. Rechtstreeksche waarnemingen al leen bepalen tot hoeverre de melkop brengst kan vermeerderen. (I) Het bock Veevoeding wordt franco toegezonden aan al wie 9, fr. stort op postcheckrekening n' 96455 van Mr Voordeckers, btaatslandbouwkundige te Herenthals. Ik btn het kerte in; ik heb haast den moed niet om te schrijven. Ik heb daareven een akelige ontdekking gedaan sk wurd oud, ik ben oud. Zoolang ge niet al schud' debollen of schoorvoeten langs de straat gaat denkt ge u in den zaligen tijd van driemaal zeven. Er moet zoo iets bijzonders voorvallen om u te doen natellen 't zij dat ge keer op keer moet naar de begrafenis gaan van mannen du met u hun Eerste Communie gedaan, of met u ge lot» hebben en dat ge tot de ontnuchterende vast stelling komt dat ze al bezig zijn met uw klas binnen te roepen... 7 zij dat uw petekind zijn oudste haten trouw komt aankondigen... 't zij dal ge een oude kennis tegenkomt die ge in dertig jaar niet meer gezien hebt en die den indruk laat van stilaan weer de grond in te kruipen. Ik ben de 1 Mei-affiche van de socialisten tegen gekomen en ia heb moeten vaststellen dat ik de dingen van dezen tijd niet meer versta. Ah den zaligen tijd van ons driemaal zeven Wij hadden moderne gedachten, kielden van moderne kunstmoderne muziek en letter kuuie, van moderne techniek. Wij hadden leute als vijftigers ons met verban- wei eerde oogen aankeken, en schepten nog netteer op om die n oude pet's heel en gansch uit hun lood ie slaan. Nu ben ik zelf een oude fee Ik heb een uur staan medtteeren voor die retizui 1 tus eken twee krampachtig gebalde vuist* n. C mprends pas zegt de Waal. V rede si lat er boven een der vuisten. Als moedtr mij in den tijd zoo'ti vuist zette beteckende dat geen vrede tk zeg u maar dut Zou het symbolisme sedert mijnen jongen tijd zoo sterk veranderd zijn Wie weet of die kletsen op de bakkes die mij zoo gescandaliseerd hebben niet bedoeld naren uls a.iikens en ben ik de potuil met die alles verkeerd heb begrepen Of beleekent die vuist dat ze bereid zijn om voor hun hoog vredesideaal te vechten Y\7erk staat er boven de tweede vuyst. Met de vuisten verken In onzen jengen tijd was dal vechten Om te werken mochten de handen niet verkeerd staan. Een goede werkman was et een die bij de hand was. De bakkers bewerkten hun deeg met de vuisten om het brood ie kneden en de boe- finnen kneedden de boter met haar vuisten Nu gebruiken se daarvoor machienen. Zou den die verouderde prat ij ken moeten door gaan voor modern symbolisme t Is wreed, ik moet al die vraagleekens laten staan. ue^ etn uilhg die zou waarschijn lijk zijn als het nu tiiet juist ging om dit felle kloppers van socialisten die altijd allts best weten. Ik zal hem toch maar geven voor 't geen hij waard is, al was het maar om mij zelf een riem onder het hart te steken en aan mij z If tc bewijzen dat ih nog zoo oud niet ben. Het symbolum of kort begrip van het socialisme is een gebalde vuist. Ze houden het vuistrecht hoog in sere. Elk boft m.t wal hij heeftZe kennen en erkennen niets dan vuisten en spieren. De hersens tellen niet. Hun verstan l waar ze altijd mee uitpakken zit in hun vuisten. Waarom met dat van de hazen zit wel in kun pooien. Hun l Md affiche is een manifestatie van hun geestelijke armoede 7 is een tmoderne» illustratie van het oude htstorieke uit mijn kinderjaren M ester Lieven D'Hatse Schilderde 'tien houd en 'nen haze. En daar de hond zoo goed op den haas geleek Dat iedereen hun daa>op mtske'k, Zoo schreef Meester Lieven D'Haese Dit is d( ia id en dat is de haze l Rcportex» Vetgehalte der melk gemiddeld noodig voor 1 k. melk Eiwit I Zetmeelwaarde 8,0 oio 4& gram 230 gram 8,5 0(0 50 250 4,0 0|O 55 275

Denderklok | 1935 | | pagina 1