II Medeburgers, helpt mee bij den aankoop der AUTOPQMP in aller belaiur talige Jfoog dag 0. li, Heep Hemelvaart MISSIE-A V OA D Negende Jaar N? 20 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 26 Mei 1933 Kdlholtek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad R. LUYSTiRMAR-HlAIILTEIlMAIÜ r PAROCHIALE ZAAL - S' lorisslraal OP DONDERDAG 30 MEI 1935 WIJ BOUWEN Nog over 00K EEN EXPOSITIE Landbouwbelangen Leerlingensecretariaat, fae Het Hoekje van den Reporter .uw, VOOR HET KANTON NINOVE PoBtoheekrektnlpg (B. Luysterman n- 1882.541Telefoon 345 Handelsreis^ Aalst n- 1093 Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4.00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Gaat en onderwijst alle volke ren....! De eeuwen door klinkt Jezus laatste bevel tot zijne Apos telen en hunne opvolgers. God dank... niet zonder weerklank Hier vooral, in Vlaanderen wordt aan zijn stem gehoor gegeven. Getuigen de \eie missionarissen, en hunne onmisbare helpers, de missiebroedeis en missiezusters de priesters en kloosterroepingen de talrijke organismen tot oplei ding en behoud van het volk en niet het minst de vele christenen uit eén stuk de plichtgetiouwe vaders en moeders, jongelingen, meisjes en kinderen. Gaat en onderwijst alle volke ren Voor ons allen, niet voor de geestelijken alleen, gelden die woorden, en nooit woog de verant woordelijkheid zwaarder dan in de ze moeilijke tijden. Of zegt me, is 't niet dikwijls onze schuld, dat zoovelen afvallen van ons geloof, en vijandig tegen over staan of het niet betrouwen Wat drang kunnen de gevoelens naar, of wat eerbied voor een ge loof zonder groote werken Want inderdaad, wij zijn tr verie van at die wonderwerkende woorden te verdienen Ziet, hoe zij elkander beminnen lijk de laaggevallen heidenen noodgedwongen maar met ontzag van de eerste Christe nen moesten getuigen. Hoe wij elkander beminnen 't Is tegen woordig maar al te veel, bij allen en in alles iedereen moet maar zijn plan trekken, en ik kan voor een ander niet sukkelen Hoe wij elkander beminnen Hoe vaak vinden we er ons genoe gen in anderen, de reinsten en bes ten het liefst, te ergeren en naar ziel en lichaam te knakken of te dooden Hoe laf zijn we steeds als het er op aankomt vuilpraters den mond te stoppen tot onze en andermans veiligheid. Hoe wij elkander beminnen Menschen die hun plicht doen als mensch en Christen worden in 't belachelijke getrokken en voor ver achterden uitgemaakt maar als het er op aan komt 't kwaad goed te praten of aan te leeren dan is alles goed en wel en mag men zoo nauw niet zien. Hoe wij elkander beminnen 1 Is er dan nog christelijke liefde on der de menschen, verantwoorde lijkheidsgevoel en plichtbesef? Wij zijn Christenen of zijn het niet, wij luisteren naar Christus -tem, of niet. Maar zoo ja, vooruit dan Ieder weze leeraar van 't goe de door wcord en daad op de plaats hem door God aangewezen. Indien we onzen plicht doen zal en moet de wereld veranderen Mochte 't herdenken van Jezus Hemelvaart ons klaarder deen in zien den dringenden plicht ons zelf en de anderen voor eeuwig ge lukkig maken (O. H. HEMELVAART) ter gelegenheid van de Tweede afreis naar Congo van lilerw. Broeder CARUER met de medewerking der Symphonic EXCELSIOR der Scouten en al de Katholieke Actie-groepen der stad. PRIJZEN DER PLAATSEN 1- Rang 5,00 fr. 2 Rang 3,00 fr. Deuren open te 17,30 u. Begin te IS uur. i Onze voorzitter had op de vergadering r.e gloedvolle speech afgetrokken over ons Kongres dat, volgens wat de Paus aan de Kajotters schreef den inzet moet zijn van een nieuwe uitbreiding van de K.A.J. over heel de wereld Als dat waar is, dacht ik bij mij zelve, dan rust er op de Kajotters een verplette rende verantwoordelijkheid want dan moet bet Kongres bewijzen dat de K.A.J. ten noodzakelijkheid van den tijd gewor den is, dan moeten de ongehoorde ver wachtingen die de gansche wereld voor one Kongres koestelt, voldaan worden, dan mogen de jonge arbeiders van Co- lumbiè, Canada, Madagascar, Spanje, enz..., die honderde en hondtrde franken hebben gespaard om óén dag op ons Kon gres aanwezig te zijn, niet teleurgesteld worden Welke zware verantwoordelijk heid voor ons Als dat zoo is, dan moet ons Kongres volmaakt zijn, en opdat ons Kongres vol maakt zou kunnen zijn, zou ik zoowel als gij 100 °/o kajotter moeten zijn Dat ben ik nog niet, voorzitterke en toch dat moet. De K.A.J. groeit en ik moet mee. Aller oogen zijn op ons gericht. Wie, hier in ons land heelt nog geen kajotter ge zien Wie heeft er niet gelezen of ge hoord van die ophefmakende bedevaarten naar Lourdes en Rome en van haar triom fantelijk Kongres te Antwerpen Wie kent de K.A.j. niet, nu het katholieke buitenland met bewondering deze pracht- vereeniging, als voorbeeld kiest voor eigen jeugdinrichtingen, nu de verwoede vijan den van God en Kerk onze krachtig- groeiende beweging benijden om haar programma, om haren veroveringsgeest, om hare tucht Daarom moet ons Kongres bewijzen dat de K.A.J. is de burcht tegen de kwalen van het verleden, het heden, de toekomst. Twintig jaar terug, vond men het na- tucrlijk dat een jonge arbeider of jonge arbeidster werd behandeld als een machi ne of lastdier, dat zij zich gedroegen op een 'n mensch onwaardige manier. Dat kon niet andeis, zoo heette het toen. Dat MOET anders, zei de K.A.J., en dat IS nu anders voor duizenden en duizenden. Le bijl is in den wortel geslagen, nog ligt er de oude boom niet, maar zijn al leen-heerschappij is gebroken. De K.A.J. slaat de hand aan het werk om uit de ar beidersjeugd van nu, voor de nieuwe ar beiderswereld van morgen ook den nieu wen arbeider te vormen. Wij willen de revolutie in ons, in elke jonge arbeider. Die revolutie brengen we door ons Kon gres. De twintigste eeuw wordt onweerstaan baar a de eeuw van den arbeid de K.A.J. zal haar doopen tct de eeuw van den kristelijken arbeid Is het geen verrassend feit dat te mid den van zooveel lijden en vernieling, al leen de K.A.J. trissc'ner, machtiger dan ooit gedijdt en groeit. Kent de K.A J. de crisis dan niet Zij voelt die pijnlijk in zooveel hondeiden van hare jonge leden, die zonder weik zijn Maar zij weet ook dat zij een belofte draagt van onverwoest baarheid want de K.A.J. is het werk van den Redder. Tot redding van den arbei dersstand van morgen verwekte Kristus de K.A.J. als het mirakel van de twintig ste eeuw. Onze beweging moet de wereld veroveren. Wij moeten de Kristi-bood- schap brengen aan alle jonge arbeiders. Daarom moet or.s Kongres een wereld gebeurtenis zijn en de inzet van de uit breiding der K.A,J. over gausch de we reld K.JOTTER. We kregen nadere inlichtingen omtrent de kwestie der bouwvallige huizekensaan den hoek van de Koepoortstraat en van den Twijndersweg. Naar verluidt heeft deze zaak al gerui- men tijd de aandacht der bevoegde over heid in beslaggenomen en zou thans een oplossing in 't vooruitzicht gesteld zijn. 't Is tijd, meenen we, en we hopen dat er nu komaf worde gemaakt die staat van zaken heeft effenaf al te lang geduurd en wordt door alle weldenkende burgers ten zeerste beknibbeld. Overigens, vernemen wij dat er vanwe ge de eigenaars der bedoelde gebouwtjes geen kwestie van onwil mee gemoeid is. Integendeel, werden begin 1934 reeds ontwerpen van verbouwing ingediend en zijn het de stadsdiensten die in gebreke zijn gebleven. Zelfs werd nog, op 14 Mei 1. 1., dus vóór ons artikel vanwege de eigenaars per aangeteekend schrijven, aangedrongen op een spoedige oplossing van deze kwestie. We kunnen niet anders dan mede aan dringen op een vlugge beëindiging van deze ontsierende geschiedenis. Teelt van de rutabaga. De rutabaga, ook wel Zweedsche raap of koolraap geheeten, heeft ronde of lang werpige ronde wortels die verdikken, en vlak boven den grond een raapvormingen knobbel vormen die als groente kan ver bruikt worden. De bladeren gelijken min of meer aan die van de koolzaadplant. liet vleesch is geel. Wij denken dat deze plant door de landbouwers genoegzaam gekend is. Zij is voedzaam en komt zeer wel te pas in de voeding der huisdieren. Zij geeft ook groote opbrengsten als ze met ver stand geteeld wordt. Rutabaga vraagt een diep omgewerkten en vruchtbaren gror.d rijk aan stikstof. Eenigszins vochtige bodems zijn te verkie zen, doch ze moeten gezond zijn. Men zet de jenge plantjes op rijen die 75 tot S0 centimeter van elkander verwij derd zijn. In de rijen behoudt men een af- stand van 50 tot 00 centimeter. Wil men overvloedige en voedzame op brengsten bekomen, dan geve men een goede bemestirg met stalmestzoo moge lijk 30.000 tot 35.000 kgr. per hectare. Deze wordt zoo gauw mogelijk onderge ploegd. Verder is het noodzakelijk op de sneden van den omgewerkten grond nog 400 kgr. superfosfaat, 300 kgr. zwavelzure potasch en 400 kgr. aminoniaksulfaat uit te strooi en en vóór het planten duchtig in te eg gen. Tijdens den groei, en vooral bij droge zomers, is het geraadzaam de planten te begieten met aal of aangelengden beir. Wij kunnen onze landbouwers niet ge noeg aanzetten rutabaga te kweeken, om- dal deze plant groote opbrengsten geeft, omdat ze betrekkelijk veel voedsel in houdt, en omdat ze aan onze veekweekers toelaat over voldoer.de groenvoeder te beschikken voor hunne dieren. Uitslag van bekwaamheidsproeven L>e volgende leerlingen hebben hunne bekwaamheidsproef afgelegd en zijn hierin gelukt 1) M. Albert an Butseele, kleermaker bij M. Arthur De Cat, met 75 punten op 100 2) M. Albeit Duym, kleermaker, bij M. Richard Guldemont, met 05 punten op 100 3) M. Maurits Van der Schueren, met ser bij M. Louis Leclair, met 60 punten op 100. Onze beste gelukwenschen aan deze leerlingen en hun meester. N. 13. Leerjongens en leermeisjes kun- nen steeds eene leerovereenkomst beko men, waaraan talrijke voordeelen verbon den zijn, op het Secretariaat, Dreefstraat nr. 49, te Ninove. Als de mensch het eerste levenslicht aan schouwd kijken zijn uogeu verkeerd en sien ze ailes het onderste bovenZoo leeren ons de wannen der Wetenschap. Wie een lichtbeeld recht cp het wit doek wil werpen moet de plaat het onderste boven in hit apparaat steken. De luis van hei apparaat keert het beeld cmen het oog werkt als de litis zeggen ze. Ik versta daar niets van en ik hel niet hel minste gedacht meer van den tijd dat mijn oogen ailes omgekeerd zagen maar ik geloof toch dat het waar is. Niet dat ik op mijn knieën zit voor de Wetenschap met een groote Tf maar omdat er nog al hei eene en het andere verkeerd zit aan den mensch. Laat ens nu nog zwijgen over de handen die verkeerd staan als het er cp aankomt van te werken. Is hei niet opvallend hoe dwars de men schen zijn van hun geboorte af hoe gaarne ze verkeerd begrijpen en met welke overtui ging ze verkeerd willen Het verkeerd zien van de oogen is er rap uit. Ondervinding en opvoeding hebben er gauw mee gedaan gemaakten nog voor het kind kan Icoptn zien zijn oogen nor- maal. Dat bewijst dat de mensch nog zoo slecht niet is van aannemen... en de dwarsheid van zijn verstand en zijn wil zoo even rap kunnen genezen zijn... Dat is nu zoo niet en de mensch geraakt m heel zijn leven van die ziekte niet genezen omdat er it veel lieden zijn die er belang bij hebben dat de mensch verkeerd oordeelt en wil Moest er iemand belang bij hebben dat de oo^en blijven verkeerd staan er zou wel een theorie op gevonden worden cm ie bewijzen dat het werk van de natuur moet bewaard en eer bied igd worden dat het voordeelig is voor den mensch van verkeerd te zien... en ze zouden hem wel een brilleken passen. I ti:atitie en politiek, en de zeven hoofd zouden daarbij hebben er belang bij dat het verstand en den wil van den mensch verkeerd opgevoed worden en die opvoeding wordt gesaboteerd. Zie tiekeer hoe er gevochten wordt cm die opvoeding in handen te krij gen. Denk maar even aan de school, aan heldagblad, aan de radio. t Is met uit liefde voer den mensch. Om te mogen aalmoezen geven aan de nood lijden ten cm de krat:keu te mogen verplegen t" de hospitalen wordt zoo niet gestreden, W aarom ik daar nu over bezig ben '1 ik ben verle ien week cp zoek gegaan raat roukers, naar kleine spaarders, dragers van renten wil tk zeggen. En tk heb er gevonden meer dan men vei moeden zou. Ze nebben den klaren indruk dat ze be handeld werden gelijk O. L Heer door zijn beulen Dien hebben ze ook ai afgepakt wat hij had voor ze Htm aan 't kruis nagelden, 0,11 hft l'l"! teerlingen te verspelen... sc.ii heb bin geen karakter gelijk O. L. heer en ze zijn kwaad en ik kan ik daar niet veel op zeggen. Maar hun coltire loopt verkeerd t was als het refrein van ten liedeken Ik stem nooit voor de katholieken meertk zal wit in steken Dat is verkeerd geleerd en verkeerd gere deneerd I an Si tol 'S9 was er antikatholiek bestuur met milliotnen-dans. 'S'J bracht katholiek bestuur met spaarzaamheid en groetenden welstand. Het einde van den ooi log bracht het einde van het katholiek bestuur mede en het begin van den millloenen-dans. Verzwakt de katholieke invloed nog, o/ komt er een bestuur zender en tegen hen dan zal 't geld 'nen gang gaan... waar naartoe Dat mag de droes weten Het werkvolk denkt dat de socialisten het hun gebracht hebben. Voor Jen oorlog ver- dien Jen ze van 20 tot i eer tig centiem per uur nu van 2 tot 4 frank maar 't zijn franks van 10 centiem 7 och zijn de kleine spaarders het kwijt en he! eeitig besluit dat wij er kunnen uit trek- he i is dat ge ui de attracties van de evposttie riet moet k men om goochelaars tegen te komen. Reporter, DENDERKLOK

Denderklok | 1935 | | pagina 1