BE Medeburgers, helpt mee bij den aankoop der AUTOPOMP in aller belang De Vervlaamsching van het Gerecht aangenomen Het Hoekje van den Reporter Negende Jaar N* 25 Kdlholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad R. LIIYSTERMAK-HIAELTERMAN r Kongrespropaganda. K.V.R.O. 's Kinderfeest Banque de la Société Générale de Belyique Administratieve zete! van Aalst. AGENTSCHAP van NINOVE, VOOR HET KANTON NINOVE PoBtcheckrekenfog (R- Luysterman n- 1862,54) Telefoon 345 Handelsregister Aalst ir1093 Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Alle vlaamsche bladen hebben verleden week er hun genoegen over uitgedrukt, dat dan toch ein delijk de vervlaamsching van het gerecht aangenomen is geworden. De Kamer van Volksvertegen woordigers heeft immers op 5 juni laatstleden de tekst die op 11 April door den Senaat was aange nomen, ongewijzigd bekrachtigd zoodat men thans ten minste reeds mag zeggen dat de vervlaamsching van het gerecht, wet geworden is. Wij zeggen wet geworden is want het zal nog lang duren eer we zullen definitief mogen zeggen dat de vervlaamsching van het gerecht een wezenlijkheid is ge worden We kunnen niet nalaten er ons genoegen over uit te drukken, dat de Vlaamsche Beweging ook dien slag heeft thuis gehaald. Doch we maken er ons geen illusies over de Vlaamsche Beweging kan nog I niet, door deze verovering, de laatste die theoretisch gesproken te verwezenlijken viel, voor geslo ten en afgedaan aanzien worden. Verre zij van daar. Want alhoewel het thans voor goed uit is dat menschen voor on ze Rechtbanken van het vlaamsche land gedagvaard en gevonnist wor den in een taal die zij niet begrij pen, toch mogen wij niet vergeten dat tal van magistraten en advoca ten verstokte franskiljons zijn, die de ziel en den geest van het volk waarin ze leven niet begrijpen, en zijn taal niet kennen. Daar blijft nog een groot terrein voor de Vlaamsche Beweging open, waar ze voorzeker al de gelegenheid zal hebben om hare werkzaamheid te ontplooien, namelijk het oog te houden op ds benoemingen dei- magistraten. De magistraten die geroepen zijn om hun volk te beoordeelen, moeten immers, willen ze ten volle aan hunne roeping beantwoorden, hun volk begrijpen. Begrijpen ze hun volk niet, hun oordeel er over zal verkeerd zijn. In een woord ze moeten vlaamsch voelen. Een goed vlaamsch magistraat zal niet deze zijn die vlaamsch ver staat en voldoende vlaamsch kan spreken om zich met een beetje goeden wil te doen verstaan het is niet genoeg dat de magistraat beginne vlaamsch te leeren, zooals de Gouverneur van Brabant. Neen, een goed vlaamsch magistraat moet vlaamsch zijn in zijn wezen, in zijn ziel. Daarom moet er de hand aan gehouden worden, dat in het ver volg in Vlaanderen geen benoe mingen meer gebeuren van magi straten die spruiten uit verfransch- te middens. Daar zal de minister van Justitie zich in het vervolg moeten aan vei binden De wet. zooals ze is aangeno men, schenkt ons anderzijds in ruime mate voldoening. Wel hebben wij weereen drietal vlaamsche gemeenten zien verloren gaan, namelijk Evere, Ganshoren en St. Agatha Berchem, die in de Brusselsche olievlek opgenomen worden doch laat ons hopen dat de Vlaamsche Beweging er zal in lukken elke erdere uitbreiding van die Brusselsche olievlek ein delijk te beperken. In Vlaanderen zal echter voor taan geheel de Rechtspleging, voor al de Rechtsmachten, uitsluitend in het Nederlandsch moeten ge* schieden. Het is het princiep lands taal- voertaal dat aangenomen is. En elke afwijking hiervan, elke aktie der rechtspleging die niet in het Nederlansch is gesteld, zal van rechtswege door de Rechtbank nie tig moeten verklaard worden. Een middenweg kan hier dus niet ge vonden worden elke overtreding is uitgesloten. Het artikel echter dat de Senaat er heeft bijgevoegd, en dat door de Kamer ook aangenomen is gewor den, betrekkelijk de toelating die zou gegeven worden in strafzaken, om op vraag van den betichte de fransche proceduur te mogen vol gen, scheen op het eerste zicht echter eene bres te laten, langs waar allerlei ontduiking van de wet zou mogelijk geworden zijn. Die vrees is echter maar ijdel geweest. Want de verslaggever in de Kamer de Heer Marck, heelt in zijn memorei van toelichting de juiste draagwijdte van dit artikel bepaald. Immers het verzoek om de fransche proceduur te volgen voor Vlaamsche Rechtbanken kan slechts ingewilligd worden wan neer het voor de Rechtbank mocht blijken dat de betichte niet vol doende de Vlaamsche taal machtig is om de behandeling der zaak- in deze taal te volgen. Elke wille keur is dus uitgesloten. Ook uitge sloten het feit als de advocaat van betichte de fransche proceduur ver koos, deze slecht zijn cliënt aan den voorzitter moest doen vragen of zijn advocaat in het fransch mocht pleiten. En wat meer is zelfs als het verzoek van den be tichte om de fransche rechtspleging te volgen, door de Rechtbank in gewilligd wordt, kan dit nog voor gevolg niet hebben, dat het open baar ministerie of de Burgerlijke Partij op hunne beurt in het fransch moeten rekwireeren of pleiten. Trouwens, reeds Rng behoort het feit van in het fransch voorde vlaamsche strafrechtbanken te pleiten, tot de uitzonderingen, en we mogen er dus gerust in zijn dat dit artikel tot geen ontduiking van de wet aanleiding zal geven. Het is een feit dus, dat deze wet een grooten stap is, en dat ze een groote tevredenheid onder het vlaamsche volk heeft gebracht. En wij willen hier niet nalaten een welverdiende hulde te bren gen aan de verslaggevers van Ka mer en Senaat, de heer Marck, en vooral onzen stadsgenoot Senator Jozef De Clercq, voor den arbeid die zij ter verwezenlijking dezer wet, ten bate van het Vlaamsche volk hebben geleverd. We schrijven het niet in de wolken, wij brengen het niet in lichtreklamen, 't is modern... maar niet doelmatig 1 Ons werk terrein, de fabriek, het atelier, het bureel, is ook ons propagandamidden daarom, bij ons doet iedereen aan propaganda, vele kleintjes maken een groot en zoo bouwen we de reuzemnagr.aat die aller oogen, aller aandacht naar ons Kongres trekt. De Sus werkt in 't Antvverpsche op een groote drukkerij. De baas wil niet dat er plakbrieven gehangen worden Er zijn al vodden genoeg Sus dringt niet verder aan en denkt dan z«! ik hel alleen wel klaar spinnen. Middag schafttijd. Een half uur aan een stuk klinkt het door de zaal van a voor ons is vijf en dert g... De eerste dag, hoe hard onze Sus ook zingt, niemand geeft er acht op, zijn stem gaat verloren tusschen het rumoer en lawaai van de anderen. Tweede dag 't zelfde. Derde dag, de mannen beginnen 't wijsje te kennen, de nieuwsgiergheid komt boven. Ze zitten allemaal bijeen over alles en rog wat te praten de zanger geeft maar door en leest achteloos De Jonge Werhlooze En eindelijk komt het ios; a Zeg Sus, waor hedde da na weer geleerd De Sus met het onnoozelste gezicht van de wereld Hoe Ken de goalie 't leste nief nog nie Sukkeleers 1 Er. dan volgt er 'nen uit leg op z'n Antwerpsch. De eerste slag is gewonnen Iedereen kan niet zingen, iedereen is niet bij machte op een interessante wijze over ons Kongres te vertellen, 't Is waar. K. jotter is bureeljongen en heeft het bij houden van den kalender onder zijn be voegdheid. Op het groote reklaamkarton onder den scheurblok is nog veel plaats open. Zekeren morgen hangt en een schreeuwend plaatje op: nog... morgen vroeg lederen dag bij het afscheuren van den kalender, wordt meteen het cijfer onderaan veranderd nog 75, 74, 73, enz. Natuurlijk valt het op. Ér wordt ge vraagd. K. jotter heeft altijd een K. A. J. nummer bij. Ons Kongres-propaganda- blad doet de ronde. Zijn er soms man nen die een nummer wilien, 't is maar 1 fr. Zonder veel woorden. Iedereen kan niet zingen, geen uiteen zetting geven, niet teekenen. 't Is waar Maar wat toch iedereen kan, is gebruik maken van onze plakbrieven en sluitzegelt- jes. Een eerste onderzoek plakt er al een bij mij thuis voor het venster Dat is de eerste stap. Voorkajotters, vakschoolstudenten, op den omslag van ieder schrijfboek, of pen nerdoos en gereedschap zegeltjes en nog zegeltjes en natuurlijk zooveel mogelijk in 't zicht leggen Veel van ons jongens die op het bureel werken staan in voor de verzending waarom op iedere brief, op ieder pakje geen sluitzegeltje Hebt g'er al eens aan gedacht dat alzoo een propaganda gevoerd wordt over heel de wereld De meestergast is niet al te norsch. Vraag eens of ge een plakbriefje tegen den muur moogt hangen. Vragen is altijd toe gelaten. Waar onze oogen ook gaar., alles moet spreken van ons Kongres. Cp den weg naar het werk, geer. paal zor.der plak briefje. Ik rijd per fiets naar m'n werk. Waar om zou m'n fiets geen propagandamiddel worden Plakbriefjes, sluitzegels en nog eens plakbriefjes. We zegden het, du;zenden kleine mid deltjes bouwen onze reuzenpropaganda op Onze propaganda is niet het monopool van sekretariaten en speciale dier sten. 20.000 kajotters staat gelijk met 20.000 propagandisten. Maar oppassen hoor, overdreven ijver is ook niet goed Niet zooals de voorka jotters die ik bezig zag met al de brieven bussen toe te plakken of zooals de scène in de statie waar alle velos van boven tot onder vol zegeltjes plakten, natuuilijk tot groote vreugde van de eigenaars Ook in onze propaganda eerst en vooral beleefdheid, kajotterstucht en zoo zullen w'er komen. K. JOI TER Zal het dit jaar weer uitregenên Neen, neen, neen Want al onze K. V.R.O.-vriendjes zullen veilig onderdak zitten in het Sportpaleis te Antwerpen om op Donderdag, 18 juli om 2 R2 u. namiddag, het prachtig Kinderfeest van K.V.R.O. bij te wonen, om zich te ver kneukelen aan het schitterend programma (muziek, zang, clowns, scouts, tooneel, optochten) om in de tombola een prach tig boek te winnen, om te smullen aan de lekkere koekjes De Beukelaer, om het feest van K.V.R.O. te vieren. Inkom gratis. Nummeren der plaatsen op voorhand aan 1 fr., 0,50 fr., of 0,25fr. Het nummer geeft recht op deelname aan de tombola Storten op postrekening 1562.30 (K.V.R.V.-Antweipen). Dus, Donderdag 18 Juli. naar Antwer pen Sportpaleis (trams 3, 21 en 23). Poorten open om 1 u, KINDERFEEST VAN K.V.R.O. Plaats uwe gelden op rekening in de Naamlooze Yennootschap te Brus sel, 5, Montague du Pare Beverstraat, voorheen Banque Centrale de la Dead re. Volstrekte zekerheid. Oeheimhouding. zijt kunt ge nog veel afzien, zei Desiré. Rn de man ging voort tn het scheen mij dat de man zijn coutagie tn zijn kloefen zat. Reporter Die historie van die missingen in zake ouderdomspensioenen hangt nu toch aan het klokkezeel 't is nu geen avaniie meer van er over te zwijgen. Hier volgt, maar zonder namen te noemen, hei verhaal van het inter- vieuw (nt reporter moet intervteuwen) dat ik gehad heb met de twee slachtoffers. Als ik binnen kwam zat Sooi in zijnen zeiel. Kijk zie nu heb ik toch nen naam ge- noemd. Hoe gemakkelijk iemand kwade knepen overneemt. Ik heb zoo maar etnige kecren een babbelkous gehoord, a Ik ga u neketr een historie vertellen, maar zonder namen n te noemen. Wij mogen van niemand kwaad spreken, dat is niet schoon en daar- bij het is sonde. Ik laat iedereen in zijn eerTrezè Vanoei nu noem ik toch nen naam zonder het te weten.... dat ik.... ik zal nu toch voort vertellen.... en zie ik kan hei ook al l Sooi dus zat in zijn zetel.,, als hij in zijn bed niet ligt zit hij in zijn zetel. Hewtl Sooi leeft de gij nog vroeg ik. Wajlen zajn nog niet deud n zei Sooi. Bij mijnheer den entvanger ben ik dtud a maar zijn horloge loopt voor. Wie heeft er u deud gedaan Sooi, vroeg ik. Dat weet ik niet, zei Sooi 't is dat het toch gemakkelijk is van alzoo mcnscken deud te doen ge moet daarvoor niet veel macht hebben, en veel cvuragie ook niet. Op de gewone manier iemand deud doen is al zoo wonder niet meer, vermits dat ge meer krijgt voer 'nen haas ie schieten dan voor 'nen mensch maar gelijk dat te mij a deud gedaan hebben is er geen risico aan 't parket komt niet, de dader wordt met opgezocht en bij slot van rekening is het de doodt die gestraft wordt hij is zijn pen sioen kwijt. Vroeger verstond ik dat niet, zei Sooi maar nu versta ik dat heel goed. In mijnen jongen tijd kon onzen pastoor donderen en leelijk doen op de slechte schrijvers die de menschen dood doen mei hun pen..., Jamaar, Sooi, zei ik, dat was op ga- zet- en boekenschrijvers. Neen, neen, sei Sooi, nu versla ik dat goed, en de pastoor had gelijk van er op ie donderen 't zijn leelijke menschen. Sooi, zei ik, de schrijver die dat ge- daan heeft, heeft dat met vrijwillig gedaan. Niet vrijwillig, zei Sooi Iedereen kan mis zijn, wij weien dat, zei Sooi. En als op Kermis-Dinsdag iemand al Klaver jassen nen derden toont met koeken haas, harten heer en harten vrouw dat kunt ge ge. looven dat het niet gedaan was om te bedrie gen, en dat het een missing was. Maar ie mand deud doen en zijn pensioen afpak ken is geen klaver-jassen. Zoo'n papierken schrijft ge toch niet met een half stuk tn uw knoppen of nog half alt slapen als ge se rieuze mensch zijt ten minste, zei Scot. En Sooi zijnen kloef trommelde 'nen stap of den vloer, cp een maat die tk neg nooit ge hoord hod. Dat doet hij altijd als hij lastig is, expltkeerde zijn dochter. Allez, Soot, zei ik, maak u daarvoor niet kwaad dat zal rap gearrangeerd zijn. Dat weet ik niet, zei Sooi, maar dat ik zal rap gtarrangeerd zijn en dat die slechte schrijver die de menschen deud doet met zijn pen zal rap in orde zijn.... dat is mogelijk. Met vieren van huishouden waar van met twee ziek en met cén daguur moeten voortdoen ge moet niet vragen.... dat er niet veel haver in de kribbe is, zei ik Ak't is daarom dat die voet zoo gaat.... ons poerden deden dat ook als de Inner moest komen En Sooi lachte nekeer.... en daarop ik wipte buiten. Ik kwam bij toeval Désirè tegen, ge weet wel, dien Désité dien ze op 't papier in 't hospice gezet hadden. Hoe slaat het nu met uw zaak, vroeg Afzien, zei Désiré. Met een paar slechte oogen en nen zwarten bril zei ik. En zelfs als ge heel en gansch blind - -r ik.

Denderklok | 1935 | | pagina 1