i IETS NIEUWS Xooljeskolen zonder rook is/»sn/m Een belangrijk document. NINO VE Banque de la Société Het akelig spook KLOKKEKLANKEN STAD EN OMLIGGENDE Générale de Belgique Administratieve zetel van Aalst. AGENTSCHAP van NINOVE, TE KOOP Wordt gevraagd 21 eiken, 1 kanada en 1 wilg EEN GROOT RENNER UIT HET VLAAMSCHE LAND LEON VAN IMPE-0LIV1ER Kerk der H. Theresia Brusselstraat, Nirjove. Dinsdag, Woensdag, Landbouwbelangen Verslag Het huis Petrus De Vle~ lï\inck~De Mont m?akt aan 't geacht publiek bekend dat er van heden af t-choone Gravuren te bekomen zijn, eëtst door kunst schilder Jan De Coomar van Geer aardsbergen, Ziet de uitstallingen Graanrr\arkt, Ninove. van l>eii<lerwindelfe. De zuiverste en voordeeligste Brandstof en aan den prijs dien ge voor rookers betaalt. 6, Steenweg op Aalst NINOVE Tel. 289, Orde der Goddelijke diensten Zondag 24 November HK55 G lj2uur, gelezen mis. 7 i2 uur, mis voor Mr Joseph Timmer mans, huisvrouw en kinderen. 9 lj2 uur, Hoogmis. Maandag, G Ij2 uur, mis voor de huisvrouw van Mr. Hyp. Timmermans. fi Ij2 uur,mis ter eere van de H.W ivina 5 uur, sol. namis voor de huisvrouw van Mr. Joseph De Jonge. Donderdag, 6 1[2 uur, mis ter eere van de H. The- resia. Vrijdag, G 1(2 uur, mis voor Mr A: Mine Joseph Kieckei s en overledene dochter. Zaterdag, Iuur, sol. Huwelijksmis. 's avonds Lof om 7 112 uur. Vervolg van t 1* blad. heel de samenleving, dwingt de vraag naar eer. oplossing, naar een verbetering, naar herstellen en herwinnen van hetgeen verloren ging of verloren dreigt te gaan. Wat dit laatste betreft, het is ontzettend moeilijk den jongen arbeider, als hij een maal zoover gekomen is terug te brengen in z'n oude doen. Die onlust voor het werk en de pessimistische neerslachtigheid is in het algemeen riet meer tegen te gaan en daarom is er reden te meer. dat er zoo snel er, zoo doortastend mogelijk ingegre pen wordt om ten minste degenen, die ka rakterverwording tegemoet gaan ol wier ziel lichaam reeds ten deele ten onder is door de werkloosheid, met al de moreele gevolgen op dien leeftijd, nog te redden en te behouden als werkkracht en als nor maal menschelijk wezen voor de gemeen schap. K.Jotter. Het is hoog tijd om aan de bemesting der weiden te denken. De landbouwer heeft er alle belang bij sterke dosissen potaschmesten toe te die nen, die gras van hooge voedingswaarde en eerste hoedanigheid zullen opleveren. Landbouwers, gebruikt telkenjare 900 tot 120ü kg. sylvir.iet kainiet of 300 tot 4o0 kg. chloorpotasch per hectare voor uwe weiden die van hoofdzakelijk belang zijn voor de arbeidersklas. In een derde deel zullen wij ten slotte handelen over de bijzonderste vraagstukken die, naar onze meening, de aandacht der onzer leiders op dit oogen- blik moeten gaande maken. Vervolgt. *v Ter gelegenheid van het 12e Congres van het Algemeen Christen Werkersver- bond A.C.W.heeft dezes geestelijke raadgever, Z. H. Kan. Colens, een verslag opgemaakt, zooals dit past bij de twee jaarlijksche gewone congressen, van onze organisatie, hetwelk wij interressant genoeg vinden om dit ook aan de katholie ke bevolking van Geeraardsbergen en om liggende kenbaar te maken. De algemeendneid der katholieken, en haar leiders vooral, kan het inderdaad niet onverschillig zijn te weten, hoe de christelijke arbeidersorganisatie als sterke vleugel van de Katholieke Unie zich ont wikkelt, onder welken toestar.d zij zich thans bevindt, welke aktititeit zij aan den dag legt, en ten slotte welke houding zij aanneemt ten opzichte van de actueeie vraagstukken. Ten einde in niets de waarde van dit in alle opzichten belangrijk document te verminderen, zullen wij het volledig laten overdrukken in dit blad. Gezien het groote aantal bladzijden zullen wij ons moeten beperken tot een bijdrage waarvan wij het vervolg zoo eenigzirs mogelijk om de week zullen laten verschijnen, hopende aldus kostbare inlichtingen te zullen ver schaft hebben nopens een organisatie die staat, in de volle branding van den strijd tot het behoud der rechten van alle katho lieken en van deze der christene arbeiders in het bijzonder. Namens het Arrondissements christen werkers verbond Geeraardsbergen-Ninove De Secretaris A. Vandenberghe Over den toestand der christelijke arbeidersbeweging in Belgie in 1935. Een verslag over het geheel der christe lijke arbeidersbeweging in België kan noodzakelijkerwijze slechts handelen over vraagstukken van algemeenen aard. De activiteit van de christelijke arbeidersor ganisaties is zooveel omvattend en strekt zich uit over zooveel verschillende domei nen dat het onmogelijk is daarover bijzon derheden aan te geven, tenzij men daar over een heel boekdeel schrijven wil. Wij zu'len ons in dit verslag dan ook moeten beperken tot enkele algemeene feiten en toestanden. Vooreerst zullen wij aan de hand van de ledentallen, den hul digen toestand onzer christelijke arbeiders organisaties onderzoeken wij zullen daar enkele beschouwingen aan toevo?gen die de beteekenis van dezen toestand in een klaar daglicht zullen stellen. Dan zulien wij, in het geheel van de werkzaamheden van'de christelijke arbeidersorganisaties, de aandacht wijden aan enkele punten, Heden, vier en twin tigste Zondagna Sinxen Evangelie volgens den H. Mattheus. In dit H. Evangelie spreekt Jezus ons over het laatste oordeel, en zegt op het einde het volgende En dan zal het teeken van den Menschenzoon aan den hemel ver schijnen en dan zullen alle geslachten der aarde weeklagen en zij zullen den Men schenzoon zien komen op de wolken des hemels met groote macht en majesteit. En Hij zal zijne Engelen zenden met luid- schallende bazuinen, en zij zullen zijne uitverkorenen verzamelen van de vier windstreken van het eene einde des he mels tot het ar.dere. Wanneer gij dit alles ziet, weet dan dat het nabij is en voor de deur staat. Voorwaar, Ik zeg u, dit ge slacht zal niet vergaan, totdat al deze din gen zuilen geschied zijn. Hemel en aarde zullen voorbij gaan, maar mijne woorden zullen r.iet voorbijgaan. Is dat waar dat er op 11 November achter 't Katho liek muziek, dat een u fictie ve ofte imaginaire ger- be ging neerleggen aan 't monument, wel vier men- scben stapten Ja 't jongen, de presi dent en drie getrouwen. Maar als ik u zeg dat er de moed uitgaat. Zie ne keer verleden Zondag in den «Te Deum waren er maar vijf gemeente raadsleden op de dertien. Ja maar de rest zijn misschien socia listen die gaan riet naar den Te Deum voor den Koning. Neen, neen. Buiten de socialisten die voltallig afwezig waren, waren er ook nog drie van de vier katholieke gemeente raadsleden die daar zaten te schitteren door hun afwezigheid. De liberalen waren er dus. Maar die hebben toch het monopolie van de vader landsliefde ook. Wij mogen hun dat toch niet afnemen 't is zoo omtrent nog 't eer.ige waar ze kunnen rr.ee stoeffen. Da's waar ook. Want zoo was op dien zelfden Te Deum bij voorbeeld de Commissie van Openbaren Onderstand siechts vertegenwoordigd door één enkel lid, en 't was ock weer r.e liberaal. ja maar die mannen protiteeren daar van om op zulke dagen ne keer in de Kerk te gaan paradeeren dat vleit zoo een beetje hun hoogmoed. Ja 't kwestie van paradeeren. Ons pompiers die nochtans ook gaarne para deeren, die waren daar meê velen zulle! Ja 'k geloof dat er wel een goei tien wa ren 1 Maar als 't zal zijn var. eten binnen een beetje, dan zuilen ze wel allemaal pre sent zijn. We mogen op de pompiers niet afgeven, want dat 't moest branden bij ons, zi zouden ons kunnen laten branden; maar het mag toch wel ne keer gezegd worden dat er daar veel bij zijn enkel en alleen om ne keer te paradeeren en ple zier te maken, en dat het altijd dezelfde zijn die afwezig zijn als 't ne keer serieus is. V De meester gaf les van sterre- kunde, en had zoojuist uitgelegd wat een staartster was Om te zien of iedereen goed begrepen had Jefken, zei hij, noem mij een ster die geen staart heeft v Greta Garbo meester, zei Jefken. 't Is toch wreed hoe ze tegenwoordig dur ven moorden Wat In Abes- synië Neen jongen in ons Groote Kerk hier te Ninove. Wat Ik sta er van ontsteld. Wie is er daar vermoord De zangen en 't muziek jongen, 't Is verschrikkelijk. Is dat op 't Hoogzaal ot in de Kerk Zeg, ge zoudt me zeker willen op de pastoors doen afgeven he 1 Ah 't is 't geen dat ik meen ook want 't is nog zoo heel lang niet geleden dat er in de Groote Kerkj een nieuw orgel is geplaatst, 't Is niet gelijk in St There- sia daar is 't altijd de fout van d'harmo- nium als 't eens valsch speelt of als er de zangers eens nevens zitten. Kabouter. Onderwijsinrichting van de Zusters der H.H. Harten Ninove Op 24 November 1935 om 5 uur stipt feestavond gegeven door de Vrouwelijke Katholieke Burgersjeugd sectie Lede berg, bij Gent.met medewerking van Juffer De Muyrck eerste prijs, Conser vatoir van Gent Ingang 3 fr. Voor de leerlingen en voor de leden der Katholieke Actie 2 fr. Klaverjassen Op Zondag 8 December 1935 St Ni klaas Groote jaarlijksche prijskamp voor KLAVERJASSEN bij Frans Branckaert, Graanmarkt, 32. Vooiuit 100 fr. Inleg 1,50 fr. per man. Begin om G uur. Tooneelgilde Hcoger Op A.K.V.T. Op Maandag 25 November 1935 om 7,30 u. in feestzaal Roxy Geeraards- bergsehestraat opvoering van i Twee schrijfmachines zonder... Dactylo De nieuwe Typiste luimig blijspel in 3 be drijven, door G. Herman. Zang intermez zo door den heer R. Steenki8tc, Baryton. Kaarten 8 en 5 fr. Plaatsbespreking Roxy tel. 201 Van Paepegem tel. 109. Filrnleiding. Programma voor Zaterdag 23, Zondag 24 en Maandag 25 November 1) D: Sc/meten der Scheepsvaart. Streng af te iaden. 2) De Vierde Ruiter. Voor volwassenen S) £0 mimiten in de tnuxiekk* ing Voor volwassentn 1) De drie landers van Bengalen. Voor ailen 2) De Koning van het bier. Af te raden N.B. De aanwezigheid van een af te raden film geeft u de waarde aan van het heel programma. Plaats uwe gelden op rekening in de Naamloo7e Vennootschap te Brus sel, 3, Montague du Pare Beverstraat, voorheen Banque Centrale dt la Detiire. Volstrekte zekerheid. Geheimhouding. Succesvolle opvoeringen in Volksverheffing. Verleden Zondag en acht dagen te vo ren ging in üe parochiale zaal van St. The- rtsi2, Volksverheffing onder ontzaglij ke belangstelling de opvoering door van de operette Baron Schinkelbeen». Twee maal hebben de mannen van t Stillekens Aan voor een bomvolle zaal mogen spe len. Laat ons immers maar onmiddellijk zeggen dat de vertolking uitstekend was, en de uitvoering der zangen opperbestf zoowel van mannelijke ais van vrouwelij ke zijde. Wat het spel zelf betreft, verdie nen al de acteurs en actrices zonder onder scheid een ferm blommeken. Voorwaar opvoeringen waar veel ande re tooneelgroepen onzer stad een puntje mogen aan zuigen. Samenwerkende Maatschappij De Ster Overdekte Wip. Zondag 24 November 1935 Groote buitengewone raonsterschieting 25 schoone en dikke kalkoenen, verdeeld als volgt 2 hooge, ieder 1 dikke kalkoen 9 kgr. 4 zijvogeis, ieder 1 dikke kalkoen 4 kallen, 10 kleine hooge, 5 laatste, elk een dikke kalkoen. Gratis 1 derde hoogvogel. Inleg 22,50 fr. terug 15 fr. Gewoone voorwaarden. Begin om 2,30 u. stipt, einde rond 0,30 u. Gemakkelijk verkeer Brussel-Ninove met elektrissche tram alle 1/2 uren per ijzerenweg Den derleeuw, Aalst, Gent, Geeraardbergen, Lessen buurtspoorweg Denderwindeke, Vollezeele, Oetinghen, Goyck. De inrichters Robert Bogaert, O. Van der Eist, Jos. Bogaert. Had Adam bet maar geweten, Hij had in den appel niet gebeten Maar gedronken, vrij en blij 'n Tas koffie met PACHA chicorei. Twee aanhoudende vuren merk CADE in zeer goeden staat. Uiterst geschikt voor café Zich bevragen Apotheek De Puyver, Beverstraat, Ninove. Goede meid van 20 tot 35 jaar, kennende een weinig fransch en zoo mogelijk reeds in dienst ge weest hebbende. Adres bureel van het blad. Kantoor der Registratie Domeinen te Ninove, Stadhuis, 2" verdiep Op MAANDAG 25 NOVEMBER 1935 om 2 1|2 uur namiddag, zeer stipt te Ni nove, Stadhuis, 2' verdiep. OPENBARE VERKOOPING van staande langs de baan Aalst-Ninove, grondgebied Denderleeuw en Ninove en de baan Aalst Geeraardsbergen grondge bied Appelterre. Alle inlichtingen te bekomen bij de be voegde kantonniers en bij den Ontvanger der domeinen te Ninove. Edgard I>e Caluwé Velen zijn geroepen maar weinige uit verkoren. Dit is een spreekwoord die door iedereen gekend is en als men eens de sportmiddens onderzoekt dan komt men tot het besluit dat De Caluwé een uit verkorenen is vermits hij het ganschc sei zoen zich op het voorplan heef: gehouden en zulks zijn de mannen waarvan men schrijft. Zij zijn goed voor alle werk. Onze lezers zullen zich nog 1 erinneren dat wij verleden jaar geschreven hebben dat alhoewel hij geen uitblinker was ge weest in 34. dat wij hem toch niet op zij de mochten zetten want dat hij alle gaven bezat, want dat het door de onkans alleen was dat hij daar niet stond waar zijne plaats was. Wij die weten hoe hij zich met hart en ziel aan zijQ stiel wijdde, wij wis ten dat hij opnieuw wel zou boven komen en dit is dan ook verwezentlijkt geworden, want in het verleden seizoen heeft hij de kroon op het werk gezet. Van in de maand Januari 1935 zette hij zich dagelijksch aan de oefeningen en dra gevoelde hij dat den form aan het komen was.. Hij kon zich niet meer stil houden tot de Ronde van Vlaanderen en betwiste voor zijn debuut den omloop van het Noorden. Hij stond er zijn stuk en speel de er eene hoofdrol tot zoover dat hij de leider werd in het algemeen klassemt. In de laatste rit had hij machien ongeval en daar hij des morgens aan den koers kom- missaris had gevraagd of de renneis el kander mochten helpen en daartoe de toe stemming kreeg, vond hij het in zijn recht de fiets van Van Rysselberghe te nemen en er roemvol de ronde mede te winnen. Doch later werd het tegenovergestelde be slist en Edgard werd buiten koers gezet. Wij mogen dus tcch zeggen dat hij de ze delijke overwinnaar is gebleven zonder de kunst van Van Üverbergen te wil len breken die zijne plaats dus ingenomen had. In de ronde van Vlaanderen zat hij lot in Zottegem in den hoofd gro'p die nog uit zeven mannen bestond en het was dank aan Edgard dat het reeds zoo verre was gedundt. Doch spijtig genoeg brak hij een wiel waardoor hij kostelijken tijd ver speelde en slechts de 8ste plaats kon ver overen. In Paiys Robaais was hij insgelijks on gelukkig want achtereenvolgens had hij twee bandbreuken en dit juist op het ooger.blik dat Rebry zijne perten aan bet spelen was. Edgard eindigde dus op 16de plaats. Bezonder sportfiguren begonnen te zeggen dat Edgard zijn kwaliteiten aan het wankelen waren doch hij bleef stand vastig op zich /.elven gesteund. Daarop kwam Parys-Brussel aan de beurt eii hier zou Edgard zijne kwaliteiten toonen. Hij liep weg in gezelschap van Di Paco doch deze laatste moest na eenigen tijd bege ven. Later eerst werd Edgard terug bijge haald door Hardiquest die met hem naar de meet kwam. In de laatste meters ging het zijde aan zijde en niettegenstaande de onmer.schelijke pogingen haalde De Calu wé toch de overwinning op Hardiquest die nochtans gekend stordals een echten pri mus... De Caluwé verdiende dus zijne strepen van kampioen. Dan stond Parys- Tours voor de deur. Hier ook toonde hij zijne kurst vermits hij na bandbreuk er nog in slaagde de leiders te vervoegen en roemvol de derde plaats in te nemen in den sprint en dit op slechts eer.ige centi meters van den ovei winnaar, Le Gre- ves. Daarna stonden alle oogen op hem ge richt om te weten hoe hij het stellen zou in den grooten derby Bordeaux-Parys op e«T.en afstand van rond de 600 km. achter de motoren. Hij was de eenigste Belg die mocht meestarten een bew ijs dat hij goe de aanschriften bezat bij zijnen baas van den Dileota, Allerlei voetstappen zijn □ochtans gedaan geworden om Hardiquest te laten meestarten doch alles bleef zooals het was De Caluwé was en bleef alleen te- gen zeven. Ilij is hen nochtans allenden baas gebleven en alle pronostieker werden j door hem ten pletter geslagen vermits hij met I 1/2 minuut gewonnen heeften een j gemiddelde snelheid bereikt van 47 km in het uur. Wie heeft dit rekord reeds be reikt of... mogelijk wie za! het nadoen. Eenigen tijd nadien moest hij op ver zoek van den heer Veron Parys-Vichy be twisten en dit juist om te weten of zijn poulain door die geweldige kracht inspan ning niet geknakt zou zijn. De Caluwé sloeg er schoon figjur hij had bandbreuk op 40 km der aankomst en s'aagde er in op 1000 meters der aankomst den hoofd groep te vervoegen hij won echter niet meer maar veroverde nog de zesde plaats. Ondertusschen w.is het Selectiekomi- teit overgegaan tot het kiezen van de Bel gische ploeg voor de ronde van Frankrijk. Het zal ook niet verwonderen dat Edgard in den smaak viel van die beeren en hij werd dan ook met meerderheid verkozen. De Caluwé bewees in de eerste ritten dat hij hi tip form stak en hij bracht dan ook zijn steun bij in de ploeg. In de zesde rit deed hij echter een val waardoor hij zijn knie bezeerde er. daardoor niet langer meer in het bezit zijner krachten bleef. Op raad van den heer B»eckm<n verzorger der ploeg zette hij toch zijnen weg voort doch zakte immer langs achter, en dit terwijl wij hier in Belgie niet wisten wat er niet Edgard aan de hand was. Toon hij :n de negende rit verplicht was den strijd te staken en terug naar Beigie overkwam stonden we hier allen niet weinig verbou wereerd den koenen L>eoderwindekenaar te zien voortstompelen op eeren stok leu nende. Na eenige dagen volkomen rust te heb ben genomen ging hij opnieuw aan de oefeningen doch ondervond dat er nog immer trillingen in zijnen knie waren. Hij moest zich dan getroosten met zich op de piste toe te leggen waar hij natuurlijk veel werk had, want iedereen wildeden baan breker eens aan het werk zien. Na den form te hebben terug gevor.den werd hij aangeduid om den Landenwedstrijd te Pa- rys achter motoren te betwisten. Na twee maal van machien te hebben moeten ver anderen eindigde hij op de tweede plaats achter Magne. In het criterium der Assen insgelijksch achter motor behaalde hij den tweeden piijs achter Terreau die in dat werk een specialist was. Het zou ons ook te ver leiden moesten we al zijne piste uitslagen opsommen. Het zij genoeg te weten dat hij in alle landen is gevraagd geworden en overal met suk- ses werd bekroond. Ook op den Brussel- schen velodrom heeft hij bewezen dat hij niemand te vreezen heeft want hij deed er zelfs het rekord der 500 meter waggelen... Spijtig dat hij tijdens een drie uren koers eene lormidable tuimelperte zette nog op het oogenblik dat hij in gezelschap van Bonduel aan de leiding stond. Door zijn val heeft bij den strijd moeten staken en kon ook Zondag nadien te Parys niet star ten. De heer Desgrange schreef in zijn sport blad L'Auto dat hij de statistieken had opgemaakt van al de renners die zich op internationaal gebied hadden doen onder scheiden en bracht den eersten prijs toe aan Edgard De Caluwé opdat zegde hij Edgard de eenigste renner was die in 35 de schoonste uitslagen had geboekt. Ook ging bij zijn kar.» beproeven in de zesdager,wedstrijd van Parys. Hij speelde er eene hoofdrol, en was het niet het ge- val geweest dat hij op het laatste van den strijd een val deed hij zou voorzeker niet op de vijfde plaats zijn geëindigd maar wel aan den tak der overwinning zou hij p«s- waggeld hebben, want het aantal punten dia ze behaald hebben zijn genoeg bewij zen om ons te overiugen dat hij ook in dat wertc bestand is om zijn voet te zetten nevens den besten want vergeet niet dat het de eerste maal is dat hij aan zulk werk je heeft begonnen ra al de bezonderste baankoersen te hebben betwist. Daar hebt ge de wondere daden van den kampioen Edgard De Caluwé. Hij heeft reeds zijn kontrakt met Dilec- ta voor 1936 vernieuwd en wij hopen dat hij na zijne rust opnieuw met verdubbelden qver de haan zal optrekken om tegen de aar staande Ronde van Vlaanderen kant en klaar te staan en misschien zijn naam dan aal mogen zetten op den lijst der overwin naars. Edgard wij wenschen U een bloeiende gezondheid en voor het naaste jaar een nieuwe krans versierd tnet de schoonste parels die men droomen kan... Dit zijn de wenschen van alle weldenkende sportman- nenvan het gansche land en inzonder uit de Denderstreek. Rene Van Alma. 1) zij houden lang het vuur. 2) geen vlokken zoet in de buis. 3) geen rook in huis. VRAAOT ZE BIJ I

Denderklok | 1935 | | pagina 2