BE Het is hoog tijd. BIJ DE SCOUTEN FAMILIEFEEST I Het Hoekje van den Reporter Tiende Jaar Nr 7 Prijs per nummer 50 centiemen. Ninove 16 Februari 1916 Katholiek Vlaamseh en Volksgezind Weekblad a. LMYSTERRlAN-litAglLTglItlMAN Edelmoedigs zielen gezocht. FiLMLElDiNG VOOR HET KANTON NiNOVE 1) puik verzorgd programma 2) muziek en zang 3) fijne verzorgde pasteigebakken en frissche dran La nd bonwbelangen Posteheckrekenlng (R. Luysterman n- 1862,54) Telefoon 345 Handelsregister Aalst n- 1093 Abonnementsprijs 3 maander. fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koei poortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Ons geslacht zal een tragisch bestaan gehad hebben. Het heeft den wereldoorlog niet gewild, door duistere machten werd het erin meegesleurd. Het heeft de crisis niet gewild. Niemand heeft ze gewild. Wijze staatsmanskunde had haar komst kunnen verhinderen. Pome had tijdig gewaarschuwd, maar het is een stem in de woestijn gebleven, totdat het te laat was. We hebben het laten gebeuren dat machtige enkelingen beletten dat de wereld economie zich aanpaste bij de snelle ontwikkeling van techniek en produktie die volgde op den wereldoorlog. Nu hooren wij langs alle kanten verkonden dat de werkloosheid haar oorzaak vindt in den al te snellen aangroei der bevolking er zijn zooveel millioenen werklnozer. omdat er nog meer millioenen vgIk te veel is Ziedaar de oor zaak, zeggen velen Dat is meteen het slagwoord van de voorstanders van het één oi geen kinderensy- steem. Alzoo lossen ze het pro bleem der werkloosheid op en praten hun laffe ikzucht goed. Maar laat ons even onderzoeken wat die bewering waard is. Van volk te veel, zal er eerst sprake zijn, als de wereld het voedsel niet meer kan leveren om haar bewoners behoorlijk te voe den. Is dat het geval Ach kom Over gansch de wereld liggen ontzaggelijke voorraden voedsel allerhande opgestapeld, wachten cp vet bruikei s en worden omdat ze die niet vinden, vernietigd. Wraakt oc-pend want ar.deie vol keren kennen hongersnood. Zoo danig zitten we verstrikt in dwaze tolbareelen en protectionisme, dat de millioenen treinen, autos. vliegtuigen, schepen, en andere transportmiddelen die in snelle vlucht over onze wereld kruisen, niet tens een behoorlijke verdee ling der goederen en produkten kunnen daarstellen. Niet kunnen Ze kunnen wel, doch 't wordt hen verhinderd er moeten zaakjes gedaan worden, zelfs ten koste van menschenlevens. Maar als de bevolking nu wer kelijk zou afnemen, zou de werk loosheid daardoor verminderen Geen sprake van, want dan ver mindert meteen weeral het leger der vei bruikers. Er is echter nog iets. Ietsergers dat zal volgen indien de bevolking voortgaat ai te nemen. Binnen hoogstens een twintigtal jaren zullen we naast het probleem der werkloosheid nog een ander heb- btii. Een probleem dat we gewild hebben deze maal. Ja gewild, niemand anders dan wij zullen er oorzaak aan gegeven hebben. Wij zullen het onmogelijk kunnen op lossen en er dus de betreurens waardige slachtoffers van zijn. Ik bedoel de kwestie der pen sioenen. Niet enkel der kostelooze ouderdomspensioenen, maar der pensioenen in 't algemeen. Bij het indienen der begrooting voor I93Ü, slaakte eerste minister Van Zeeland een noodkreet over deze kwestie. Dit is, zoo zei hij ongeveer een vraagstuk dat bin nen bepaalden tijd een bepaalde oplossing zal afdwingen. Ik moet echter eerlijk bekennen, niet klaar, of heelemaal niet in te zien waarin deze bepaalde oplos sing zou mogen bestaan Immers, de pensioenen zijn ten slotte niets anders dan een eeuwige hypotheek ten voordeele der ouderen, maar ten laste der wer kende jonge generatie. Welnu, de toestand is zoo, dat de snelle aanwas der bevolking gedurende de laatste halve eeuw niet enktl een gevolg is van het hcogt geboorteoverschot maar vooral zijn oorzaak vindt in den vooruitgang der wetenschap. Het is de hygiene namelijk geiukt den gemiddelden leeftijd van den mensch met omtrent 10 jaar te verlengen. Daaiuit volgt logischer wijze, dat we heden ten dage een opmer kelijk laag sterftecijfer hebben en ook dat het getal oude lieden met den dag vermeerdert. Om evenwicht te behouden, zouden we daartegenover een talrijke, ja een zeer talrijke jeugd moeten hebben. Die opkomende jonge generatie hebben wij echter niet. Integendeel, stelselmatig wordt het ontkiemen ervan ver hinderd... Waar moet dat ten slotte heen Eenvoudig hierheen dat indien we den ontbindenden vloed van het één of geen kinderensysteem niet gaan stremmen en keeren, de ontvolking hier te lande ook zal een aanvang nemen binnen zter weinige jaren. En dat beteekent meteen dat we alsdan een volk zulbn zijn met overtairijke ouder hngen en een jeugd veel geringer in getal... Den zich wijswanenden kinder- beperker, die thans meent aan zijn éénig kind welstand en tortuin te zullen laten, zal in werkelijkheid zijn kind den ontzaggelijken last der schulden docr ons op langen termijn gemaakt nalaten, en zal bovendien ook nog aanspraak durven maken op een pensioen ten laste var. zijn éénig kind Oprecht een niet benijdenswaardig erfdeel 1 Het komende geslacht zal er ons denkelijk om vloeken Want op wat recht toch steunen wij om fabelachtige schulden zooals wij hebben aangegaan, op zijn nek te schuiven Om op pensioen te durven rekenen Dat komende geslacht zal veel te weinig schou ders tellen om zoo een last te torschen. Het moet hem weigeren te dragen of za! er onder verplet terd worden, ten ware wij hat dreigende gevaar begonnen in te zien en spoedig ernaar handel den. En er naar handelen heet Een ruime gezinspolitiek voeren. Den man-gezinshoofd behoorlijk bezoldigen, zoodat de vrouw thuis kan blijven en zich aan haie taak het moederschap kan wijden, j De tienduizenden huwbare jon gelingen die doelloos ronddwalen, werk verschaffen opdat ook zij hun voorbestemde taak zouden kunnen volbrengen. Het is nog niet te laat om in te grijpen, maar 't is hoog tijd. Hier zijn de scouten altijd welgezind, sluit onze rangen die de vrijheid mint Ons jnrai*lijksch Familiefeest zal doorgaan op ZONDAG 16 FEBRUARI, om 6 uren stipt. Al de ouders, familieleden en Eereleden worden er vrien delijk toe uitgenoodigd. .OP DE DAGORDE ken alles aan de matigste krisispi ijzen. Vergeet niet ra. n. t>. 1) uwe stembanden nog eens goed na te zien, om alle lie deren te kunnen mede zingen 2) de opbrengst is ten voordeele onzer Katholieke scholen Van Zondag 9 tot Zondag 16 Februari heeft de K.A.J. een werkloozenweek in gericht Doel hiervan was alle weldenkende kat holieke meriFchen nog eens aan te zelter ons zoo miid mogelijk te steunen in ons moeilijk werk om oe gevolgen der jeugd werkloosheid te bestrijden. Men veriieze het niet uit het oog we staan hier voor een probleem, dat onge looflijk versterkende gevolgen heeft voor de toekomst van land en volk, en kerk ei gezin. In stoffelijk en geestelijk opzient be dreigt de jeugdwerkloosheid niet alleen het tegenwoordig opgroeiend geslacht, maar houdt ook inde bedreiging van een Verkankering, van een verwiloering van een geheele toe:>omstige generatie. Het vraagstuk verdient de belangstelling in het bijzonder van de katholieken van ons land, die in deze tijd meer dan ooit herinnerd wordtn aan het gebod der lief de aan de plient tot hulpverleening. Het is werkelijk dank aan die kris:elijke liefdadigheid dat de K.A.J. erin geslaagd is tot n ig toe zoo heerlijk werk ten voor deele der jonge werkioozen te kunnen presteeten. In ons vo.ig artikel hebben we daar met vreugde en fierheid kunnen op wij zen. Maar vandaag staan we voor duze vraag: hoe dit jaar nog verder voortzetten, en zelfs uitbreiden, wat zoo schitterend mochten beginnen. Wij hopen, beste lezer, of liever wij zijn overtuigd dat ieder, in de mate zijner mo- gelijkneden ons de gewenschte huip zal bieden. Allicht kan er, vooral in den komenden vastentijd, een kleine lekkernij, een poije bier, een pakje cigaretten, een pijpke ach tergelaten warden. Dat geld, hoe klein de gift ook zij, zend het naar de K.A.J. (Postchekrek. 1001.55 j Poincaiélaan, 79, Brussel-Zuid met ver- j melding voor werdoozendienst). Vele kleintjes maren een groot en wan neer iedereen geeft wat hij kar, zijn we zeker het noodige te kunnen vergaren. Maar benevens die giften in geld, zijn er nog zooveel andere zaken, die we nuttig kunnen gebruiken. Hoe dikwijs hebben jonge werkioozen een broek noadig, een paar schoenen of sokken, een hemd, een overjas, enz., Misschien hebt ge 't een en 't ander wat ge kunt missen. Waarom gee i paar kousen breien, een pull-over, enz. Echte naastenliefde is vindingrijk zij zal niet ruster, vuoraleer gevonden en uit gevoerd te hebben. aar velen zbö voelen, denken er. han delen ,s de zaak opgelost. Dan kan de kajottersbeweging haar ver- troostings- en opbeuringswerk met sukses voortzetten dan zullen onze katholieke menschen metterdaad nog eens bewezen hebben, dat voor hen naastenliefde geen ijdel woord is, maar helpende daad. K. Jottex. Zou er dan toch éen huisje zijn, Dat JPaolia Chicorei nog mist Waar 't heerlijk kopje, geurig fijn De krachten opwekt en verfrischt Zomergerst. Wie de stalistieken nagaat stelt vast dat de gerst onder de graangewassen de grootste oppervlakte inneemt in de ver schillende productielanden als Canada, de Vereenigde Stater, Britsch Indie, Frank rijk, Argentinië en Rusland. Hier ook in Belgie wordt hij op betrekkelijk groote schaal geteeld als winter- of zomergerst. Zulks baart geen verwondering als men I nagaat dat dit graangewas een groote rol speelt in de voeding der dieren en in de nijverheid, vooral in de brouwerijen, en zeifs aangewend wordt in de geneeskunde. De zomergerst woidt meestal in Maart gezaaid in lichte en gezor.de gronden waarop men een hakvrucht heeft geteeld. In zware of te natte gro den gelukt men zelden, zoodat de opbrengst zesr dikwijls gering is en zeifs van shchte hoedanig, heid. Daar de ontwikkelingsperiode van de zomergerst maar van korten duur is (4 tot 5 maanden) komt het er op aan een rationeeie bemesting toe te passer, 't is te zeggen dat het noodzakelijk is die meststoffen te gebruiken welke spoe dig, maar aauhoude: d hun werking doen gevoelen. Stalmest kan in dit geval weinig voor- deelig zijn, ten zij hij aan de voorgaat.de vrucht ware toegepast. Wanneer men de samenstelling van gers. onderzoekt bemerkt men onmid dellijk dat het graan en ook itei stroo veel stikstof, fosfoorzuur en potasch bevatten. Hiermee dient rekening gehouden. Der halve raden wij aan per hectare de volgen de scheikundige meststoffen te gebruiker: 16U tot 209 kgr. ammoniaksulf tat, 500 tot 600 kgr superfosfaat en 200 tot 250 kgr. c .1 rorpotasch. Het toepassen van ammoniaksulfaat is bij deze teelt aan te bevelen omdat het spoedig en ook aanhoudend en regelmatig werkt. Het superfosfaat en de chloorpotasch doen hun gunstigen invloed gevoelen op het vormen en het rijpen van het graan, en geven tevens kloeke halmen bestand tegen liet valien. De minerale meststoffen zal men bij gunsiig weder onderploeger, en het am moniaksuifaat eenige dagen vóór het zaaien zoo gelijk mogelijk verdeden en ineggen. Zoo werken verstandige en vooruit strevende landbouwers. Dixi. Programma voor Zaterdag 15 Zondag 16 en Maandag 17 Februari Alles ioor den overwinnaar. Voor volwassenen De herinneringen van een Britsch Agent Voor volwassenen In de stralen. Voor volwassenen. Lied in den regen. Voor volwasset.en. TE MIJDEN Filmen die een aanslag zijn op de menschwaardigheid of de gods dienst. Ik begin zoo een klein beetje beschaamd, ie worden dat ik Vlaming ben. Ik ben blij dat ik niet kan zingen en nooit heb meegedaan aan de grootdoenerij van ze zullen hem niet temmen den fier en Vlaamschen Leeuw en van omdat ik Vlaming ben Hemeltje lief! Hij is niet alleen getemd, maar hij is tam Er is geen temmer meer bij vandoen. Ik ga naar het middel uitzien om lessen le volgen in de Franschs uitspraakleer par cot respondance door middel van phono-plalen. Als ik bet zcoi er kan krijgen dat te niet meer hooren dat ik Vlaming ben en van Ninove op den hoop toe... voor Engelsen- man, Italiaan of Duitsch mogen ze mij aanzien klap ik van mijn leven geen muil Vlaamsch meer. De film la kermesse her oi que heeft zijn intrede gedaan in de wereld. In die film Wurden onze mannelijke voorouders voorgesteld als labbekakken en de vrouwe- lijkt als lichtekooien Ons ministerie van Buitenlandschi zaken heeft geen voetstappen gedaan om dien film ie doen intrekken. Foei Minister Van Zeeland Armcut jranssetts gaat sympathie vinden in Vlaanderen. Het ministerie tan Kunsten en Weten schappen iiecft de hisiorisehe vaischheid van den film ui t aan de kaak gesteld. Is het brein van al de intellectueelen die daar in zitten verstompt door het sigaretten rooken Die film heelt zijn intrede gedaan in Belgie en de minister van Binnerdundsche zakiti is niet opgetreden, 't Is geen wonder 't is maar 'nen Brusselaar. Die film heeft zijn intrede gedaan in Vlaanderen. En de politie heeft de Vlamin gen m 't rolleken gestopt die die vuil com. meer gingen uitfluiten. Wie in het land i an Mussolini of van li Uier een voor volk en ras zoo'n smadelijks film zou afdraaien zon mei kletsen op de bakkes en stampen in zijn confoor in den bak gedraaid worden. De politie zou zijn kotje niet moeien sluiten de menschen zou den het afbreken. In i' rankrijk en Engeland waar de zeden zoo ruw r.iet zijn zou van hoogerhand de film in beslag genomen worden en huur der en verhuurder zouden hun plan mogen trekken. In Vlaanderen houdt de politie de handen der Vlamingen vast otn aan hun belagers toe le laten straffeloos tn hun gezicht te spuwen en op hun smoel te slaan Oueili/ds werden er tri Frankrijk zekert a souv.nits de Vetauri of de Donuts* mout verkocht, 't Waren kleine voorwerpen gelijk ze in onze badsteden en bedevaart plaatsen ook verkoopen souvenir de Hal eierpoit-.keiis, zoutvaatjes, stvetrmgett, asc/ibakjes, enz. Daaronder waren zekers fai tuiste artikels ais aschbakrts tn vorm van WC... De F rans eken vonden dit beltedigeni tu heel het boeltje werd aanen kafot geslagen. Het zou u ua ïf n zijn zooiets van wtge belgie voor Vlaanderen te verwachten. Belgie schenkt ons regelmatig 'nen graaf van Vlaanderen wat kunnen wij meer etschcn BAgie stuurt sinds honderd en vijf jaar of niets anders aan dan de Vlamingen wijs ie maken dut ze t en acuter tijk en minder- waardig tolk zijndat ze hun m eten laten bepl-.isUren nut een laag Fiansche bescha- vtrtg, net zoo als oude fufad.s bezet worden met Linunt of email-steenen. Dat zijn toestanden waarin ge u kunt ergeren maar waarvtor ge toch met moet blozen. Maar ais uw eigen volk er in berust van als clown tn den nationalen circus te dienen en er de klafp.n op ie vangen als uw eigen volk fier is meinet succes dat net behaalt als clown dan hebt ge tcch wel het recht van bescuaamd te zijn enzel/svan te probeeren uw familienaam te veiamlercn. De kinderen van Landrti hebben den hunnen wel veran derd en hun naam was zelfs nut eens be lachelijk. Reporter. DEBfDERHLOK ii ii i - ar -,.

Denderklok | 1936 | | pagina 1