KREDIETBANK v erzekeringsraaatschappij PATRIOTIQJUE,, AI AOV Kark der H. Theresia Eerbied voor den Werkenden Mensch voor Handel en Nijverheid. Hel politiek overzicht van de week Secretariaat voor den leertijd te Ninove KLOKKEKLANKEN STAD EN OMLIGGENDE Staande Overdekte Wip FILMLEIQING Brusselstraat, Nir\ove. Agentschap Ninove Burchtstraat, 43 zetel der oude Burgersbank Postrek. 40.21.17. Tel. 47. Voordeel i ge en veilige geldplaatsingen. Alle Bank-, Beurs en Wisselzaken. Stipte geheimhouding verzekerd. Orde der Goddelijke diensten ZONDAG 30 JANUARI 1938. 6 1/2 uur. gelezen mis. 1/2 uur, mis voor M. Emiel Walrae- vens. van wege de vereenigde werklieden tot hulp van malkaar. 9 1/2 uur. Hoogmis. MAANDAG 6 1/2 uur. mis voor Mr André De Backer DINSDAG 6 1/2 uur. mis ter eere van de H. There sia voor eene genezing. WOENSDAG O.L.V. Lichtmis - Afgestelde Heiligdag 6 1/2 uur. mis ter eere von O. L. Vrouw 7 1/2 uur. mis ter eere van de H. There sia voor een genezing. 9 uur. Wijding der kaarsen en Hoogmis. DONDERDAG 6 1/2 uur. mis voer een bijz. intentie VRIJDAG Eerste Vrijdag der maand. 6 1/2 uur, mis ter eere van het H. Hart 7 1/2 uur. mis voor Juffer Eugenie Hael- terman. ZATARDAG 6 1/2 uur. mis voor Mr en Mme Jos. De Jonge. Vrijdag en Zaterdag Lof om 7 1/2 uur rr.ensehelijke waardigheid, hoogschat ting van den werkenden mensch. vesti ging van een nieuwe sociale vrede. Zedelijke drijfveeren. Een christelijke arbeidersbeweging doet goed om steeds opnieuw de groote zedelijke- godsdienstige grondgedach ten voor te houden, waarop hare sociale eischen zich beroepen. Voor den gezonden, christel ijken geest der arbeidersorganisatie is het noodzakelijk dat de drijfkrachten niet enkel steunen op het werkelijk bewust zijn van geleden onrecht en op de vraag naar een rechtmatig aandeel in de ver- bruiksgoederen. Ook edeler motieven roepen den werkman op: hij vormt voor zichzelf en eischt van anderen de waar- deeringdie verschuldigd is aan de arbei dende man. die tevens is een christen mensch. een echtgenoot en vader, een Vlaming. Om begeestering te verwekken in een volksbeweging, om bezieling te onder houden volstaat niet het verwijzen naar uiterlijke macht. Daartoe is noodig dat naast den sleur om dagelijksch zorg en boven de technische bijzonderheden, de trouw aan het christelijk sociaal pro gramma wordt hooggehouden. In de vergaderingen die het A. C. V. samen roept en waar duizende arbeiders sa menkomen. geloofsgenooten biddend het arbeidersgebed, volksgenooten zin gend den «Vlaamsch Leeuw», wordt na druk gelegd op de hoofdzaak, wordt ge steund op het middenpunt Eerbied voor den arbeider, voor zijn leven, voor zijn mensehelijke waardigheid, voor zijn bovennatuurlijke bestemming. Dooi deze zorg, door deze propaganda bevestigt het Algemeen Christelijk Vak verbond niet enkel de waarde van een sterke, een betrouwbare organisatie, maar vormt zij een hefboom tot ware volksbeschaving. En vele buitenstaan ders zouden goed doen bij deze gelegen heid kennis te maken met het werk.met de werkelijke doelstelling der christe lijke vakorganisatie. Voor menschelijke waardigheid. De christ/'^e vakbeweging onder lijnt een durv.nde reactie tegen val- 6che instellingen. Reactie tegen den kapitalistischen geest die het economisch leven richt op winstbejag, ordent in dienst van de private belangen van enkelen en den werkenden mensch slechts waardeert als arbeidskracht Reactie tegen de communistische leer die evenzeer de menschenwaarde offert aan de technisch hoogste productievor men en die wel poëtisch in internati onale tentoonstellingen de tractoren met bloemen omkranst, maar practisch den werkman neerdrukt tot slaaf van een planmatig geord' nde voorbrenging. die een stelsel oproep, waarbij de vrije krachtinspanning, het privaat initiatief, worden neergehaald en den arbeider onderworpen wordt aan de zwaarste dwingelandij die 's menschen verstand zich indenken kan de dictatuur van den modernen, totalitairen. autarchisen Staat. Herstel van de waardeering voor de menschelijke persoonlijkheid, herstel van de rangorde der waarden, erken ning van de christelijke leering van den adel. de hoogheid, de bestemming van den menschelijken persoon. Solidariteit. In haar poging tot herstel dezer zede lijke waarden, mag de christelijke vak beweging zich omringd voelen door de sympathie, zich gesteund weten door de medewerking van gansch de christe lijke arbeidersbeweging, van al de orga nisaties van het Algemeen Christen Werkersverbond. Kapitaal fr. 150.000.000 Want het slagwoord, meegedragen door de reuzenbetoogingen van het A. C.V.. geeft de doelstelling weer van gansch de christelijke arbeidersorgani satie. in al zijn vormen en diensten. Eerbied voor den mensch Dat beteekent inspanning voor ver meerdering van stolfelijken welstand en verzekering van menschwaardige ar beidsvoorwaarden. Dat beteekent om vorming van de productie, betere ver deeling der rijkdommen, zoodat waar lijk. binnen de grenzen der economische mogelijkheden, alle groepen den socia len vooruitgang genieten en deelachtig worden aan de vermeerderde bescha vingsgoederen. Maar dat beteekent ook de voortzet ting van het werk van aeproletarisatie. ingezet door de vakbeweging en onder steund door sociale verzekeringen, christelijke economische werken en spaarkassen. Dat onderstelt de gezamen lijke inspanning van mannen, vrouwen en jeugd voor meer zedelijke en ver standelijke opvoeding in de arbeiders stand. Dat wordt gediend door christe lijke activiteit in het het openbaar le ven. De propagandagolf verwekt door de A.C.V sluit aan bij de actie van de christelijke arbeidersjeugd, voor de ver- zedelijking van de arbeidersmiddens. De inspanning van het A.C.V. geeft het sein voor een gezamenlijk krachtig, christelijk, sociaal offensief gesteund in alle langen der christelijke arbeiders beweging. voor de verdediging van de menschelijke persoonlijkheid, voor de bescherming van vrij initiatief tegen o- verdreven Staatsinmenging en tegen doodtnde. neutrale bureaucratische centralisatie. P.W.Segers. In het Buitenland blijft de toestand troosteloos onveranderd. De wind blaast uit den slechten hoek en blijft er uitbla zen. De aktie door Japan ingezet kan bij na niet anders dan slecht eindigen. Mag Japan zijn plan uitvoeren het is gedaan met den uitvoerhandel der blan ken naar China eerst, later naar heel Azië. En dat beteekent weer voor Euro pa en Amerika werkloosheid en crisis op gansch de lijn. Moet Japan het laten steken het com munisme zal een stap vooruit doen van belang, en van zijn kant de westersehe beschaving bedrijgen. Geen in 't oog loopende gebeurtenis sen in Spanje die een aanwijzing kun nen zijn voor het verder verloop der ge beurtenissen. Enkel is op te merken een heviger aandringen van de volksfront machten in de verschillige Landen om hun gouvernementen te doen tusschen- komer. ten voordeele van de rooden. En dat niettegenstaande ze zoo vredelie vend zijn en ze heel wei weten dat de minste ongelukkige zet een oorlog kan doen ontbranden waarin Duitschland en Italië met Oosterrijk en Hongarie langs eenen kant zullen staan met het Spanje vanFranco enPortugal en volgens de po litiek der laatste weken, heel waar schijnlijk ook Rumenië. Yougo-Slavie en Griekeland, met wellicht Polen daar bij. Engeland zou met tegengoesting moeten samenwerken met het commu nistische Rusland en verder met Frank rijk dat zijn bondgenoot is en ook die van Rusland. En dan komt de groote vraag zullen wij met de Oslo-Staten et kunnen van tusschen uitblijven En hoe zou het er hier uitzien indien Japan eenerzijds en Noord-Amerika anderzijds in de zaak verwikkeld geraakten Koning Faroek van Egypte is ge trouwd. t Is te hopen dat de politiek den jonge koning zijn witte-broodswe- ken niet komt bederven. De huidige Rumeensche Regeering is in feite pro-duitsch. de oppositie pro- Franseh. Maar ze zijn daar bezig met de oppositie lam te leggen. Tusschen Duitschland en Hongarië is er een haar in de soep ter oorzaake van het saboteeren door Duitschland van het EucharistischCongres vanBuda-Pest En de Duitsche officieelen doen weer een aanval op den Paus die zoo gezegd aan politiek doet ten nadeele van Duitschland. In Frankrijk tracht de regeering Chau temps aan het werk te gaan. Briand in zijn tijd regeerde naar links met een regeering van rechts of omge keerd. Daarin bestond zijn heele poli tieke behendigheid. Maar of zulks nog mogeljk is met de huidige politieke toe standen is en blijft de vraag. In 't Binnenland twee feiten die de aandacht trekken. Eerst de strijd om de brokken in de parastateele inrichtingen, 't Is te zeggen het bezetten der vetbetaalde posten in de groote inrichtingen die geen staats diensten zijn maar toch met den Staat in nauwe betrekkingen staan gelijk de Nationale Bank. de nationale maatschap pij der Spoorwegen, de nationale maat schappij der buurtspoorwegen en nog veel andere. Van politiek standpunt uit heeft dat misschien wel het uitzicht van eenvoudig een berekening te zijn om zooveel mogeljk vriendjes in den kaas te nestelen. Van nationaal- en om klaar te zijn van Vlaamsch-nationaal stand punt uitgezien is dat van groot belang. Vlaanderens cultureele ontwikkeling en ontvoogding vraagt stoffelijke ontwik keling en ontvoogding. In de Winter, als de vogels moeite hebben om hun kost te vinden, zingen ze niet Het tweede feit is de houding vanRex De uitsiuiting van heer de Grunne uit Rex is maar comedie geweest. Heer de Grunne begint een campagne van anti- eleriealisme die Rex zelf niet voeren durft. Rex ging van ons franskiljons echte Vlamingen maken, menschen met eer bied voor eigen taal en bezorgdheid voor de economische belangen van ei gen volk. Het mirakel moet nog altijd gebeuren. Rex ging de ware vriend zijn van de godsdienst die zoo slecht gediend was door de politiek. Dat mirakel begint te gebeuren, en de wonderdoener is graaf de Grunne. Steenweg naar Aalst. 118 I. - Vrijstelling van de provinciale en Gemeentetaks op het arbeidspersoneel, met het oog op de leerlingen metover eenkomsten. Door tusschenkomst van den Minister van Economische Zaken heeft, op 10 September 1937. de Minister van Bin- nenlandsche Zaken aan ae Goeverneurs der Provincies een schrijven gestuurd, ten einde hun de wijziging aan het mo del-reglement te later, kennen, in zake de provinciale en gemeentetaks op het arbeidspersoneel Deze wijziging behelst de volledige vrijstelling van bt?lasting voor de leer lingen van welken leeftijd ook en ver bonden met een leerovereenkomst, afge sloten. erkend en uitgevoerd onder toe zicht van de Regeering. Administratie van het Middenstandswezen De vrijstelling bestaat ook wanneer de leerlingen een vergoeding genieten zij houdt echter op wanneer het con tract vervalt, hetzij bij het einde, hetzij bij de verbreking. II. - Maximum aantal leerlingen die tegelijkertijd in een werkhuis het voor deel der staatspremien kunnen genieten In den beginne was het aantal vastge steld op twee. Sedert de economische crisis kan dit aantal hooger reiken.Voor taan geschiedt dit met in achtneming van de volgende voorwaarden 1.-Over het algemeen mogen er meer dan twee leerlingen zijn. wanneer er mangel is aan patroons of leerlingen wanneer de patroon zeer bevoegd is. namelijk wanneer vorige leerlingen het examen hebben afgelegd met eene on derscheiding 2. - De patroon moet bijgestaan wor den door één of meer bevoegde werklie den. dit m verhouding met het aantal op te leiden leerlingen over het alge meen mogen er boventallig zijn voor twee of drie werklieden, eén leerling voor 4 tot 6 werklieden, twee leerlingen voor 7 tot 10 werklieden. 3 leerlingen, enz. - Voor de vrouwelijke beroepen meesteres alleen, twee leerlingen met één of twee werksters, éen boventallige leerling met drie tot vijf werksters 4 leerlingen verder eén leerling meer voor iedere breuk van een tot vijf werk sters boven de vijf. Er dient wel in acht genomen dat al de leerlingen, ook de boventallige, in geen geval, noch op om het even welk oogenblik aan altijd dezelfde kleine werkjes mogen bezig gehouden worden: zij moeten allen werkelijk leerlingen zijn, d.w.z. jonge lieden aan wie een am bacht wordt aangeleerd. Publieke Zondagschietingen van 5 1 2 tot 9 uur stipt. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN OVERLIJDENS Koninkl, Mij. «St. Sebastiaan» Samenwerkende Maatschappij ÖE STEtf Aangekondigde Feesten 30 Januari In «Ons Huis» Dreefstr. Optreden van een Poppenspel gezel schap. 6 Februari Jaarlijksch feest van de Koninklijke Handboogrnaatschappij St. Sebastiaan. 6 Februari In «Ons Hui» Dreefstraat Feestavond ingericht door V.K.A.J. met tombola. 13 Februari: In «Volksverheffing» te 19 1 2 uur. Cabaretavond ingericht door Stillekens Aan. 13 Februari: In «Ons Huis Dreef straat. Meeting te 17 uur. ingericht door het A.C.V. Onderwerp Meer eerbied voor den arbeid. 27 Februari In de zaal der St Joris- straat. Concert gegeven door de Kath. Scouts. 1 Mei Koninklijke Handboogmaat schappij St Sebatiaan. te 17 uur. ope ning van 't Zomerseizoen. 8Mei Koninklijke Handboogmaat schappij St. Sebastiaan. te 14 uur. Jaar- li j ksche Koningschietin g Bij de Scouten. Op 27 Februari spelen de Scouten «SEPPE» tooneelspel in 3 bedrijven door Frans Slaets. De Symphonie Excelsior luistert het feest op. Men houde dien dag vrij. Namaken wat anderen doen, Is meestal van slecht fatsoen. Ondanks al die naaperij. Blijft eerst PACHA CHICORE!. Hospitaal-kerk Het feest ter eere van de H. Apollo- nia wordt dit jaar gevierd den Zondag 13 Februari aanstaande. Orde der kerkelijke diensten. Om ti i 2 uur. mis met onderrichting. Om 8 1 l.' uur. plechtige mis met gele genheid sermoen. Om 4 uur. solemneel lof. N.B. Ter gelegenheid van het feest ter eere van de H. Apollonia is er ook ge durige aanbidding in de kerk van het hospitaal. Programma van 29. 30 en 31 Januari AF TE RADEN Manja Allen De man waar men van spreekt. AF TE RADEN De Vrouw is veranderlijk Volwassenen Dc Wet van het Woud ongevallen Aangenomen door de Bel gische regeering voor de verzekering tegen arbeidsongevallen volrreos de wet van 24 December 1905. ARleeling leven Onderneming gemachtigd bij Ko- ninlijk besluit van 1 September 1932 in uitvoering van de wet van 15 Juni 1003. Brand Hypolkeokleeningen Kapitaal 5.000.000 fr. Rcserven tn waarborgen 02 015.742.25 frs Algemeenen Bestuurder: M. Victor De Weerdt Öl Fran- knjklei, Antwerpen. Hoofdopziener voor het arrondissement Aalst-Ninove Hector Bruneel Verzekeraar-Raadgever Stetnwetr naar Hrn?« sel, Meerbeke. Telefoon Ninove 3G0 Algemeen agent voor Ninove Albert Verhumst, Edm De Deynstraat, 9 Ninove. We weten dat er nu en dan eens in de Blokken, of op 't eindeke van den Nederwijk, of op 't Veldeke. ne slag in regel wordt geleverd doch zoo een slagske te midden van de Groote Mar,:t. rechtover het Politie commissariaat, om 1 uur van den noen. dat is iets buiten het gewone, en is waardig van aangeteekend te woiden in de Annalen en Wapenfeiten van het politiekorps onzer goede stede. En van het standpunt uit vail de vechte- broers mag het als een tour de force be stempeld worden van hel kunnen aan boord te leggen dat ze op een dinsdag noen. dus na dat het marktdag is geweest, daar vóór het Stadhuis, gedurende ten minste tien minuten op den grond rond te rollen en te spartelen zonder overreden te worden van een auto. cnzonder dat er een politieagent uit het Stadhuis komt gesprongen. Want ge moet weten, en iedereen weet het. dat het Politiecommissariaat eigenlijk een permanence is. 't is te zeggen waar or al tijd iemand moet zitten, om zooals in den ou den tijd de torenwachters, te waken over de veiligheid der burgers. Dag en nacht moet er daar gewaakt worden, zoodat in vele ste den de burgers aan de permanence den bijnaam hebben gegeven van het eeuwig licht k. Ik heb echter in den tijd ne keer hooren zeggen dat het iicht hier op het Stadhuis wel eeuwig was. maar dat het 's nachts nogal dik wijls op zijnen alleenen ne keer stond te branden. Ik heb daar nooit veel geloof aan gehecht, omdat ik weet dat de agenten het zich niet zouden durven riskeeren van daar niet te zijn. daar de commissaris regelmatig spcctie moet houden over zijn mannen. Ik ben er dus zeker van dat er daar ie mand was op het Commissariaatwant moest ik het tegendeel zeggen dan zou er mis schien weer in 't Schepencollege kunnen go interpelleerd worden over mij en ge weet dat ik niet ben voor ambras. En daarbij, van de commissaris kwaad zeg gen. dat is afgeloopen. dat dot- ik r.iet meer. .k Heb er genoeg van. 't Zou weer kunnen kermis zijn. Ja kwestie van kermis. Weet gij hoeveel dat het verpachten van de Markt voor de kennis sen zoo wel opbrengt aan de Stad Rond de 25.000 fr. 't I- bijna meer dan vijf duizend frank meer dan verleden jaar. Als ge dat ziet. er moet daar toch een centje verteerd wor den op zoo.n kermissen. Dat ze zooveel kunnen geven voor staangeld alleen, buiten al hun ander kosten, en dat ze er na tuurlijk dan nog moeten aan uit kunnen ook Miar t schijnt dat het dees jaar toch iets partikulier zal zijn. 't ls kuriositeit wat er daar allemaal zal staan. Als 't zoo is dan ga ik van nu ai aan ook alle zondagen een centje op zij steken, dat ik tegen een duwke kan. Kabouter. Pauwels en Fransman. Elk heeft dus nog prijstot hiertoe!? Waar blijven de andere taaie schutters die het hoogste punt 11 geschoten door den H. Voorzitter beloofden te kloppen Nog 13 Zondagen blijven er over om den tentoongestelden Ctubzetel te betwisten. Van voorspelling kan er natuurlijk nog geen spraak zijn. aangezien er slechts 4 Zondagen verloc pen zijn. Aan het hoofd van de voorbij trekkende ploeg staat manhaftig Albert Ja cobs met 9 punten, onmiddellijk gevolgd door den dapperen oud-Koning Arthur Kieckens met punten, die op zijne beurt gevolgd wordt door 2 schutters van best allooi, de 2 Fransen Coppens en Cobbaert met 4 pun ten. Anderen staan gereed om 'r.en voor sprong te doen hun naam moet nog verzwe gen worden. Nieuwelingen springen er naas te Zondag ook nog bij en beweren, hoog bij laag. al de anderen nog in te halen De toe komst zal leeren van 15 tot 25 Januari 1938 Lutgarde Avoux. dochter van Edgard en Mathilde Arijs. Maria Grijseeis. dochter van Omer en Jo anna Vandeperre. Eliane De Caluwé. dochter van Edgard en Julia walraevens. Juliana De Bodt. dochter van Anna. Ghislaine De Mol. dochter van Modest en Celstina De Bolle. Roger Suenaert. zoon van Karei en Joanna Herregodts. Agnes Vandeperre. dochter van Gustaaf en Maria Van Eeckhoudt. Cecilia Herremans. 62 j c-ohtg. Judo Do Schrijver. Eene. Franciscus De Gelas. 63 j. A pelare i na ongeval overleden in de kliniek De leden worden vriendelijk uitgenoodigd tot het vieren van liet jaarlijksch feest St. SEBASTIAAN op Zendag 6 Februari aanstaande. Feestwijzer Vergadering bij M.Cam. Cop pens v Roxy ten 8 3 4 uren Ten 9 uur. Optocht Afhaling var. den Heer Voorzitter. Ten 9 1 2 uren Plechtige Hoogmis. (Plaats nemen op de stoelen voorbehouden in het Hoogkoor. Na de hoogmis Buitengewone Algemeeno Vergadering bij M. August De Mont. Statie- plein. Ten 1 ure Banket Plechtige overhandiging van den beker aan den Kampioen 1937 der. Heer Karei Van Den Berghe. advokaat. De leden worden vriendelijk verzocht zich te voorzien var. lepel, vork en mes. Het bestuur. Uittreksel van het Reglement. Art 63. - De leden die geen deel zullen ge maakt hebber, van den stoet en de mis niet bijgewoond hebben, zullen 3 fr. boet betalen. D -ze boet wordt verdeeld als volgt 1 fr voor het lid niet tegenwoordig op de Vergaderingsplaats. 1 fr. voor het lid niet tegenwoordig in de Mis. 1 fr voor het lid niet tegenwoordig in 't lokaal aangeduid voor het sluiten der reke ningen i M. Aug. De Mont KAMPIOENSCHAP 1937-38 Ter herinnering aan de liefhebben van het hoogstaand spel. beschrijven we hier nog maals de te winnen prijzen 1. Prijseen kunststuk Val St Lambert waarde 200 fr. 2. Prijs: een zilveren Servies 800 1000 waarde 130 fr. 3. Prijs: een kist Sigaren waarde 50 fr 9 Troostprijzen een gedenkteeken der O. W. zai geschonken worden aan de 9 mede dinger.- die he* grootste getal inschrijvingen zullen genomen hebben, voor zooveel als zij niet i:: aanmerking komen voor de 3 groote prijzen. Twaalf onzer goede schutters hebben reeds deel genomen aan dit Kampioenschap en dit zijn de HH Goubert. Jacob- Bruneel. Kiec kens Moeremans. De Schepper, Bogaert-Pa- mel. 5 anden Bossche. Vandenhaute Britton J A «41»

Denderklok | 1938 | | pagina 2