KREDIETBANK GEACHTE LEZERS, i Belgische Verzekeringsmaatschappij patriotiqjue,, Secretariaat voor den leertijd te Ninovs. KLOKKEKLANKEN Het politiek overzicht van de week De relikwieën van Sl Cornelis 800 jaar te Ninove. STAD EN OMLIGGENDE MIS'O VE Staande Overdekte Wip TE KOOP Kerk der H. Tberesia Brusselstraat, Nipove. voor Handel en Nijverheid. Agentschap Ninove Burchtstraat, 45 zetel der oude Burgersbank Postrek. 40.21.17. Tel. 47. Alle Bank-, Beurs en Wisselzaken. Orde der Goddelijke diensten ZONDAG 20 FEBRUARI 1938 (i 1/2 uur, gelezen mis. 7 1/2 uur, mis voor Irma Van Espelgem en Marguerite Schietecat. 9 1/2 uur. Hoogmis. MAANDAG 6 1/2 uur mis ter eere van de H. There- sia en H. Beriindis. 7 1/2 uur, mis voor Mr en Mw Joseph Kieokens en overleden dochter. 8 uur. sol.namis voor Mr Remi Perdaens DINSDAG 6 1/2 uur, mis voor Mw Leopold De Schepper. WOENSDAG 9 uur. sol. namis voor Juifer Leonie De Quick. DONDERDAG 6 1/2 uur, mis tot geestelijk en tijdelijk welzijn der parochianen. VRIJDAG 6 1/2 uur. mis ter eere van het H. Hart van Jezus. ZATARDAG 6 1/2 uur. mis voor Juffer Sophie De Bisschop. ?s Avonds Lof om 7 1/2 uur. Vervolg van 't 1' blad. deze kosten van geneesheer door hun Secretariaat gedragen. B. Voordeelen ten bate van den leerling 1) Het getuigschrift en de premie - De leerling die op het einde ,an zijn contract van 2 of 3 jaar het be roepsexamen met welgelukken onder gaat. ontvangt een getuigschrift af geleverd door de Administratie van hei. Middi nstandswezen. Er wordt hem bovendien eene premie verleent, volgens het aantal bekomen punten 6/10. 250 frank 7/10. 300 frank 8/10. 350 frank en 9/10. 400 frank. 2) Gezinsvergoedingen: De ouders van een leerling die een overeenkomst sloot, en overigens voldoen aan de voorwaar den vereischt door de wet van 4 Augus tus 1930. gewijzigd bij Koninklijk Be sluit \an 30 Maart 1936.blijven het voor deel van de gezinstoelage genieten ge durende den volle leertijd, doch enke. zoo lang de leerling zijn 13 jaar niet ten volle bereikt heeft en hij geen gratifica tie bekomt, waarvan het bedrag hooger is dan 8 frank (Ministerieel Besluit van 8 Juli 1936). Volgens het Koninklijk Besluit van den 26 Januari 1.1. is de kindertoeslag vanaf den 1 Januari gebracht A> dagelijks op 0.80 fr. voor het eerste kind. 1.40 fr. voor het tweede kind. 2.25 fr. voor het derde kind. 3.50 fr. voor het vierde kind en 4.95 fr. voor het ïjfde kind en ieder van de volgende kinderen B) forfaitair maandelijks, op 20.60 ir. voor het eerste kind. 35 fr. voor het tweede kind. 58 fr. voor het derde kind. 89 fr. voor het vierde kind en 124 fr.voor het vijfde kind en iedor van de volgen de kinderen. M.V.P. Kapitaal fr. 150.000.000 Voordeelige en veilige geldplaatsingen. Stipte geheimhouding verzekerd. terpellatie Paul De Mont over de vlieg- tuigenkwestie in verband met Spanje. De verklaringen van Paul De Mont schijnen wel niet het belang gehad te hebben dat hij zelf er aan hechte. De rexistische politiek geeft niet den indruk op een hooger plan te gei aken dan die der oude partijen. Getuigen dat waarheid, waarheid is en valschheid. valschheid om het even of ze komt van vriend of van vreemde zou de eerste stap moeten zijn naar gezonder politiek leven. Maar die eerste stap is nog altijd niet gedaan. En dat soort programma-verklaring door hem gegeven is niet van zulken aard dat daarvoor een scheuring in de katholieke partij noodzakelijk oi gewet tigd was. En het feit blijft dat de Rexistische scheuring die als voorwendsel had de strijd tegen het marxisme, juist den in vloed van het marxisme in de hand heeft gewerkt. 't Is er door 1 Onze vroede va- deren hebben verleden week de naam. nameljk St. Theresiaplein maai wat ei het Schepencollege zal van ma ken dat is nog af te wachten. Waarom niet effenaf heel den Burcht- dam. Burchtdam heeten. tot aan het St. Theresiaplein, in plaats van hem t hal verwege in eens Brusselstraat te noe men Het gevolg daarvan is dat de be volking verplicht is zich in ellenlange volzinnen uit te drukken, als ze willen van de Brusselstraat spreken «Hij woont op den Burchtdam. maar daai waai dc Burchtdam officieel Brusselstraat ge noemd wordt Is dat niet zot En laat de Brusselstraat, of Bi ussel- baan beginnen van aan het St.Theresia- plein. zooals ook de Edingenbaan. Weet ge waar het ook een kuriouze- teit is om zien Daar achter de Koe poort Als ge uit de Koepoort komt loopt ge met uw rechterbeen in den Nederwijk en met uw linker in den Dreef. Iemand die een glas op heeft, kan daar niet al leenlijk waggelen van den eenen kant naar den anderen kant van de straat, maar waggelen van d een straat in d an der. Een eigenaardigheid van Ninove Ge gaat dan den Nederwijk in awel daai' loopt go met uw neus op de eerste huizen van den Dreef. Geen enkele echte Ninovieter zal ver tellen dat de eerste huizen achter de Koepoort feitelijk de Nederwijk is. of dat de huizen achter 't Kapelleken de Dreef is. Er zou daar ook moeten een naam voor gevonden worden, al wast b.v. Wortelkrabberspleintje. En nog zooveel andere zaken waarover ik hier allemaal al geschreven heb. die zouden mogen verwezenlijkt worden. Zoodanig dat wij eindelijk toch zouden mogen zeggen, dat al is Ninove geen al te schoone stad.haar straten toch schoone en gepaste namen hebben. Kabouter. nieuwe straten boven de doop- Bij het Chineesch-Japaansch conflict met zijn gedurige wrijvingen tusschen Japan en de andere colonizeerende mo gendheden komt nu de kwestie van be wapening ter zee. Gansch de wereld moet werken om wapens te koopen die later zullen dienen om de wereld uit te moorden. In Spanje doen ze stil aan voort om het nog lang te kunnen uithouden.Fran co heeft weer enkele voordeelen be haald maar die zijn met groot genoeg en komen niet snel genoeg om de vr ien- de van Rood Spanje te beletten het e- venwicht te herstellen door nieuwe toe zendingen. In Roemenie heeft de koning zijn mi nisterie naar huis gezonden. Het was be zig met de politieke koers te verande ren en de vriendschap van Frankrijk en Engeland te ruilen voor die van Duitsch land-Italië. Wie koning Carol die beslis sing doen nemen heeft is niet gekend. Het geheimzinnig verdwijnen van den zaakgelastigde van Soviet-Rusland is de gelegenheid geweest. De geheimzinnig heid heeft lang genoeg geduurd om de opruiming mogelijk te maken. Nu blijkt net dat de man vrijwillig gaan loopen js en in Italië zit. Die Fransch-Engelsche diplomatieke overwinning heeft zijn tegenhanger in de Duitsche diplomatieke overwinning door zijn accoord met Oostenrijk. De internationale toestand wordt er met te beter om spijts alle plechtige verklarin gen dat het gaat om de vrede te dienen. Oorlog is er ook om de vrede te die nen... want oorlog eindigt met het tee kenen van de vrede. In 't Binnenland vallen twee feuen aan te stippen van relatief belang. De benoeming van den ministei van economische zaken die den middenstand jnaar half schijnt te bevallen, en de in vont gehouden Niet dat die straten op zich zelf al niet nat genoeg vvarer.maar kwestie van hen een naam te geven. Elk kind moet natuurlijk een naam hebben.En er kwam er dezen keei op aan van eens seneusc- namen te ge ven.Eerst was er spraak van de namente geven van den burgemeester en de drie «chepenenClemang Behnlaan. Jetke Clercqstraat. Chaalen Fransmanstraat en Fred De Weghestraat. Maar men was toch van gevoelen dat zich alleen dien luxe mogen permitteeren van binst hun leven hun naam al te geven aan straten, mannen als Max. De Brouckere en an dere beroemdheden. En daarbij hebben wij hier in de stad reeds de beroemde heeren Despauteer. Emiel De Mol. De Vlaeminck en Edmond De Deyn. die bij gebrek aan standbeelden onze straten met hun namen zijn komen ontsieren. Algemeen was men dan van oordeel dat onze drie Koningen evengoed moch ten een straat hebben als iemand anders en ze hebben hun dan maar direct de drie nieuwe boulevards gegeven. We hebben dus Balthazar- Gaspar- ên Mel- chiorlaan. hoor ik U al 'eggen. Neen neen. dat zou te veel verwarring bren gen. Voor Balthazar zou men altijd op dien van Gent denken, en daar Gent niet in het Oosten van Ninove ligt. en de Wijzen uit het Oosten kwamen, kan dat natuurlijk niet gaan. Gaspar trekt te veel op Jaspar en de menschen zouden op den nieuwen boulevard niet meei durven bouwen als ze zouden denken aan Constructa. Neen neen. we zijn hier te Ninove voor klaarte. Het zijn Leopold een.twee drie-laan. In 't nieuw kwartier van den Doornweg heeft men het beter gevon den. Daar de menschen die langs daar wonen heel wat romantischer zijn aan gelegd. heeft men dan ook naar namen gezocht uit den roman- en diehterwe- reld. Zoo noemt de nieuwe straat aan t la- bliek van Cohen Modderstraat in t Ninocfsche Moerstraat, c-n in t iiansch. rue de l'amour. Natuurlijk tot zoolang ais Giammens niet er. kornt. want die is zoo dichterlijk niet aangelegd. Maar zoo gauw zal die toch langs daar niet komen want het schijnt dat de man niet kan zwemmen. De Doornweg loopt nu voortaan maar tot aan 't Kuipke. tot spijt van wie 't be nijdt. 't Kuipke zal nu 't Kuipke heeten. hoe ongelooflijk dat ook moge voorko men en van daar voort, tot aan den Doorn, zal het nu de Mereldreef zijn. Hoe dichterlijk, nietwaar! De merels die zijn er somtijds de dreef die kan er nog komen. ■■H Na zoo ne zevendubbelen doop was het brein van ons Schepencollege natuurlijk totaal uitgeput. Het herstel len van vroeger afgewerkte zotte toeren zal dus voor een andere keer zijn. Ik heb daar al verscheidene keeren over geschreven maar t is geiijk de Pas toor zegt. een vox clamantis in deserto. Van een St. Theresialaan hebben ze nu niet gewild maar het St. Theresia plein moet toch ook oen naam krijgen. In den mond van t volk, heeft het een Verleden Zondag heeft onze Z.E.Heer Deken in al de Missen een sermoen ge daan over Sint Cornelius, den zoo ver eerden Patroon onzer dekenale kerk. Zij die zijn boek over «Ninove en om streken» bezitten (en ieder ontwikkelde Ninovieter zou het moeten hebben) kun non daarin vinden dat hij. zich steunen de op geschiedkundige bewijzen, meent dat de relikwieën van r^int CoineLus hier werden gebracht tusschen de jaren 1137 en 1139 en dat ook van dien tijd af tot stand kwam de buitengewone gods vrucht tot den heiligen Paus en Marte laar. die ieder jaar nog zooveel bede vaarders naar onze- stad c-n kei x bi eng! Immers het staal vast dat ten jaie 113< eenige Norbertijnen of V itheeren uit de abdij van Park bij Leuven naar Ni nove waren overgekomen en dat voor de eeiste maal en zulks in 1139 Sint Cor nelius met zijn trouwen vriend Cypria- nus als Patroon vermeld wordt van de oude parochiekerk, waarvan de Pateis. bij hun aankomst alhier, ook hun kloos terkelk hadden gemaakt. Dat alles, met nog andere bijzonder heden over Sint Cornelius, heeft Z.E.H Deken klaar en bondig uiteengezet en tevens aangekondigd dat hij beslist had op 2 Sinksendag (6'Juni) een groote kerkelijke plechtigheid te vieren. En hoe? Daai het waarschijnlijk is dat Ninove de relikwieën van Sine Cornelius te danken heeft aan de Norbertijnen of Witheeren. heeft hij gevraagd aan de abten der kloosters, die deze Paters nog in België bezitten, namelijk van Park bij Leuven Averbode. Tongerloo. Grim bergen en Leffe. op 2 Sinksendag een plechtigen Norbertijnschen dienst te komen doen in de dekenale kerk. En zij hebben het al. zelfs met geestdrift aan vaard. Maai Z.E.H.Deken heeft dan de vraag gesteld of men niet meer zou kunnen doen. b. v. 's namiddags een openbare grootsche hulde brengen aan Smt Coi- nelius Dat laat hij echter aan de be volking over. daar de inkomsten der kerk ontoereikend zijn om zoo iets op touw te zetten. Hij heelt nochtans aan gekondigd dat een komiteit reeds v.eid gevormd om zulks te bespreken en te behandelen. Wij zijn er van overtuigd dat de be volking van Ninove met vreugde verno men heeft dat op 2"u Sinksendag een grootsche kerkelijke plechtigheid dooi de E Paters Norbertijnen zul gedaan worden in onze prachtige kerk. die zij toch hebben gebouwd en versierd en aan enze stad hebben geschonken.Maar wij zijn er ook zeker van dat de Ninoof- sche bevolking meer zal willen doen en een openbare hulde brengen aan Sint Cornelius, wat ongetwijfeld dien dag duizenden menschen naar Ninove zou lokken. Aangekondigde Feesten 27 Februari In de zaal der St Joris- straat. Concert gegeven door de Kath. Scouts. 1 Mei Koninklijke Handboogmaat schappij St Sebatiaan. te 17 uur. ope ning van 't Zomerseizoen. 8Mei Koninklijke Handboogmaat schappij St. Sebastiaan. te 14 uur. Jaai- lijksche Koningschieting. Samenwerkende Maatschappij «DE STER Voorwaar het vuur begint te laaien onder de schutters mededingers. Tal van liefhebbers boden zich in den loop dezer week aan en wisten zich redlijk goed te klasseeren. Deze wedstrijd, reeds 4 maanden in gang zijnde, waarvan de sluiting ge schiedt "den 30" April a.s.. zoo geven we hieronder het beknopt samenvattend lijstje der tot hiertoe geschoten punten. Bruncel Hector en Van Volxem Frans 11 punten. Vincart Jules 9 punten. Van Laethem Frans 8 punten. Coppens K Moeremans E Fransman K Verhumst A.. 7 punten. Goubert L.. Jacobs A.. Kieckens A.. Pauwels V\Coppens A., \V achtelaer R. Muvlaert A. 6 punten. De Schepper A.. Vanden Bossche A.. Britton A.. Du Four A.. Luysterman P. 5 punten. Dedetker R.. Cobbaert F. 4 punten. Bogaert R. Pamel. Vanden Haute P.. Sunaert J.. De Schrijver Th. Vanderelst A. en Bogaeit Robert Ninove 2 punten. Publieke Zondagschietingen van 5 1 2 tot 9 uur stipt. Morgen 20 Februari is het de 8' Zon- dagschieting naar den Clubzetel, De uitslagen zijn als volgt Jacobs A. 10 p.. Van Laethem M. en Kieckens A 8 p.. De Schrijver Theo 7p. Roossens E. 6 p.. Coppens F. en Pauwels W. 5 p.. Van Lierde O. en Cobbaert F. 4 p.. Suenaert J.. Vandegehuchte. De- lattre Ad. Bogaert R. Pamel. Birmant J. Vincart J. 3 p.. Bruneel IL. De Vlemmck P.. Van Oudc-nhove E.. Linthoudt L.. Britton A Brantegem R Dr De Vos 2 p.. Vanden Bossche A.. Meert Ch.A an Laethem F. e Corn.. Goubert Leo. Du Four A.. Coppens A Van Volxem F. lp Wie doet er nu een voorsprong 50 fr. 4 Kannen 30 fr. 5 kleir. hoogen 25 fr. 3 Laatste 30. 35. 40 fr. In de latten I Hooge 50 fr. 2 Zijden 35 fr. 2 Kannen 22 fr. Inleg 22.50 fr. Het Bestuur der Mij. «De Ster5 Zaterdag 26 Februari 1938. van 5 tot 9 uur stipt. GROOTE SCHIETING, 3 spelen hoogen. 2 Hoogen 90 fr. 4 Zijden BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN HUWELIJKEN OVERLIJDENS Van heden ai' kunt gij dagelijks de MELK VITALY, speciale melk voor zuigelingen bekomen bij DE KNI8BER CESAR, 4, Beverstraat, 4 NINOVE DE Melk VITALY 's een zuivere, reine en gezonde melk die ongekookt mag gebruikt worden. Die goede melk is te verkrijgen bij DE KNIBBER CESAR, 4, Beverstraat, 4 NINOVE DE Melk VITALY komt voort van de beroemde stallen van het Neerhof te Elene, bij Suttegem. Al de dieren zijn vrij van Tuberculose en dergelijke ziekten. Het bewijs van vrijheid van tuberculose werd door het Ministerie van Landbouw afgeleverd. Koopt die extra-melk bij DE KNIBBER CESAR, 4, Beverstraat, 4 NINOVE DE Melk VITALY redt de zuigelingen, hevoordeeligt den groei der kinderen, bereidt een wilskrachtige jonkheid, onder houdt de kracht der ouderlingen, lenigt het uithou dingsvermogen der sportmannen, geneest dc zieken, steunt de grijsaards. (jij kunt dagelijks die fijne melk vinden bij DE KNIBBER CESAR, 4, Beverstraat, 4 NINOVE Allerbeste kamions en voituren te koop van alle merken, gansch herzien te beginnen van 2000 frs. Garage Beeckman, Ninove Telefoon 255 A.i<leeliuir ongevallen Aangenomen door de Bel- gische regeering voor de verzekering tegen arbeidsongevallen volgens de wet van 24 December 1905. Afdeelin«»- leven Onderneming gemachtigd bij Ko- ninlijk besluit van 1 September 1932 in uitvoering van de wet van 15 Juni 1903. Brand Hypotheekleeninten Kapitaal 5 000.000 ir. Reserven en waarborgen (12 015.742.25 frs Alge meen en Bestuurder: M. Victor De Weerdt, 31, Fran- kriiklei, Antwerpen. Hoofdopziener voor het arrondissement Aalst-Ninove Hector Brur\eel Verzekeraar-Raadgever Steenweg naar Brus* sel, Meerbeke. Telefoon Ninove 360 Algemeen agent voor Ninove Albert Verhumst, Edm. Dc Deynstraat, 9 Ninove. i 13 Maart :Zaal Volksverheffing. NEA, ,-en heldin der catacomben, drama met zang in I bedrijven opnieuw bewerkt door J.Grosfeld. 27 Maart In «Ons Huis» Dreefstraat. Ca baretavond. KAMPIOENSCHAP 1937-38 Ziokenbond «De Christene Volksliefde» Op Dinsdag 22 Februari 1938 te 7 uur zeer slipt jaarlijksche algemeene vergadering voor al de leden. Dagorde II Verslag over de inkomsten en uitgaven van het verloopen dienstjaar 1937. 2) Allerhande inlichtingen aangaande opera tie. X stralen, specialisten en werkonbe kwaamheid, li) Verandering: zitdagen. 4) Inlichtingsbureel - De Volkswil Het is hoogst noodzakelijk dat ieder huis gezin op de/e vergadering vertegenwoordigd zij. Daarom heeft het bestuur het gedacht opgevat dit jaar een kostelooze tombola in te richten. Elk hoofd van het gezin of echtge- nöote heeft recht op een deelnemend num mer bi i het binnenkomen in de zaal. Kinde ren beneden de 18 jaar kunnen bun ouders op deze belangrijke vergadering NIET ver vangen en kunnen dus geen deelnemen aan den tombola. Deze zal bestaan uit het verloten van 11 een koffieservies 2) een wollen deken. 3) een bierservies. 4) een paar lakens met overtrek van hoofdkussen en 2 keine kussens 5) «i lepels - <i vorken - li messen. (i> een saladeservies lepel en vork Uw bestuur doet zijn best. Doet gij als lid dezer maatschappij uw plicht met op 22 Fe bruari te 7 uur op post te zijn in de groote zaa! «Ons Huis» Dreefstraat. Het Bestuur. Bollen Verleden Zondag heeft het kampioenschap op de baan plaats gehad der «Lustige Bol ders» bij Cornet Van Vaerenbergh. Var in den beginne werden de iets wat slappere ploegen uitgeschakeld, wanneer de halve finaal begon waren de kampioenen reeds gekend «op papier) maar wanneer J. Adriatns Van Rossen A. op de baan kwamen moesten die zoo gezegde kampioenen De Deyn-Muylaert het onderspils delven. Ook de sterke ploep met koning Verbeec- ken-Van Londersele heeft moeten de vlag strijken tegen C Dufoor- Pauwels Pierre. Daai na werd er gestart voor den titel die op meesterlijke wijze gewonnen werd door Jos. Adriaens-A. Van Rossen tegen Pauwels- Dufoor met 11 tegen 2. Kampioenen proficiat. van 5 tot 12 Februari 1938 Eddy Goo-ens. zoon van Hector en Julia De Eiemaeker. Agnès De Winne. dochter van Emiel en Maria De Smet. And ré Stevens, zoon van Cyriel en Hcn- riette Vander Taelen. Yolande De Coster, dochter van Jozef en Maria Haelterman. Andrée Thésin. dochter van Gustaaf en Joanna Picquaert W.Uy Sonck. zoon van Marinus en Leonie De Pom-Van Driessche Albert Vande Perre, 25 j., en Bertha Steen hout. 18 j.. fabr. te Ninove. Gustaaf De Ville, 23 j.. en Bertha De C'oorde. 20 j.. fabr. te Ninove. Albert Lievens, 22 j.. fabr. te Okegem en Joanna Hellinckx. 25 j.. fabr. te Ninove. Maria Theresia Snoeck. 89 j., st. Okegem. Romy Pardaens. «0 j.. Burchtdam. Maria Leoriia De Quick. 82 j.. Brusselstr. Edouard Soetens. 82 j.. Godshuis.

Denderklok | 1938 | | pagina 2