C. O.V. Kring Ninove Elsa Darciel's «De Blindgeborene» Twaalfde Jaar N* i2 Prijs per nummer BB centiemen. Ninove 20 Maart 1938 fllEÜCJU.... NIEÜCÜ... Onderwijsinstituut Zusters der H. H. Harten - Ninove. Op Zondagen 3 en 10 April, om 4 1/2 uur door de leerlingen en oud-leerlingen met koren en sym- phonie (20Ö deelneemsters). FLIMLEIDING Het politiek overzicht van de week Lamlbouwbelanpon Het Hoekje van den Reporter Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,50 6 maanden 8,50 1 jaar 15,00 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN .a TELEFOON 345 Koepoortstraat, U, Postchekrekening nr 1862,54 NINOVE Handelsregister Aalst nr 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen volgens overeenkomst. Van wege het Algemeen Christen On- derwijzersverbond van België. Aan de Weledelen Heer Cyriei Van Overbergh, Voorzitter vande Katholie ke Rechterzijde van den Senaat. Mijnheer de Voorzitter, Bewust dat de Nationale Ver bonden van georganiseerde onderwij zers, en morgen wellicht ook het Alge meen Christen Onderwijzersverbond van België, ernstige gezagscrississen door maken, hebben wij de eer U in kennis te stellen met den toestand, met de zienswijze en de wenschen van het A.C.O.V. Door het uitblijven van de meest geringste tegemoetkoming in zake salarisaanpassing, door het systematisch voorbijzien van de reëele nooden bij ve len onzer, door het haast cynisch, en de strengheid van net woord worde onS vergeven, verbreken van het eens gege ven woord en van gedane beloften door verschillende leden van de Regeering afgelegd en gestipuleerd in de regee- ringsverklaring. door andermaal den schijn te verwekken dat de Regeering het met de door het Parlement unaniem erkende billijkheid van de salai isaanpas sing niet al te nauw neemt, en dat het onderwijzersbelang inderdaad quantité négligeable is. door dit alles en veel meer worden eerst de meest getroffenen uit ons korps en dat is kwasi de alge heelheid. en ten slotte de massa van ge- desillusioneerden. geschoven op het hel lende vlak. door hun alle vertrouwen in de wet. in het recht en in 's lands wettig gezag te ontnemen. Juist hierom is dit euvel zoo onheilstichtend en richt het zoo diepe onheilen aan, nu vooral de tuchteloosheid zoo'n vruchtbaren voedingsbodem vindt in en zoo juist past bij rechtsverongelijkten. die meer dan wie ook de greep van de ontevre denheid voelen. Want al wat door het onbegrip Regeeringswege bij ons verloren valt. gaat aan de overzij de macht en het aan tal der wanhopelingen en der extremis ten vermeerderen. Te dezer plaatse is het goed de realiteit onder oog te nemen, dat de naar extremen drijvende elementen in de Nationale Verbonden, meer dan in het A.C.O.V.. dat door zijn degelijke or ganisatie. door zijn bestuurlijke kaders en door den aard zelf van zijn geloof in het ideëele van zijn zending meer inhuum blijft, een vruchtbaren voedings bodem aantreffen voor hun destructieve drijverijen. Zonder dit gebeuren goed te praten, kunnen wij het begrijpen, te meer daar wij zelf ons meermaals heb ben afgevraagd of de Regeering en het Regeeringsbeleid wenschen onze aktiete zien uitgroeien tot de revolutionaire syndikalistische agitaties, die in Frank rijk zoovele onheilen met zich slijpen. De beloften inzake de Herklas- seering en der weddeaanpassing zijn wissels op de toekomst getrokken. Nu zijn wissels op de toekomst gemakkelijk gegeven, maar zij staan op de beurs van het praktische leven niet hoog geno teerd. Het zal U niet onbekend zijn, Mijnheer de Voorzitter, dat andermaal omwille van Budgetaire redenen, de ei genlijke weddeaanpassingen. vervat in den herklasseeringseisch. door de Re geering werden afgewezen. Herhaaldelijk hebben de wet gevende lichamen de speciale perekwa- tiekommissie in haar rapport versche nen in het staatsblad van 25 December 1924 de rapporteur van het perekwatie- ontwerp in 1928 de zeer recente uitla tingen van de verslaggevers bij de be grooting O.O.de heeren Matagne en Piérard de besprekingen in de schoot van de Parlementaire Kommissie O.O. de laatste besprekingen in de Kamer bij de Begrooting O.O.. hebben zeer duide lijk doen uitkomen niet alleen de nood zakelijkheid de weddeaanpassing zeer urgent door te voeren, maar het geheel van het herklasseeringsprobleemde weddegelijkstelling tusschen L. O. en de Staatsonderwijzers ernstig te onder zoeken. Het waren uilen naar Athene dra gen moesten we U. Mijnheer de Voor zitter, het treurig verloop van de wed deaanpassing afschilderen sinds de ver klaring van den Minister O.O. voor de Kamer van Volksvertegenwoordigers in Juli 1937 afgelegd, sinds de beloften van den Minister van Financiën, sinds het stuk voor stuk afbrokkelen van ons optimisme na elke ontgoochelende be spreking in den schoot van de Raadge vende Onderwijskommissie. Wat blijft er ten slotte van de weddeaanpassing over Niet eens meer 40 millioen aan weddeindeks 110 Maar wat ons erger grieft dan al i deze onteerende praktijken, en waar tegen we met klem en met de uiterste energie waarover we nog beschikken zullen opkomen, is de handelwijze van den Minister van Financiën zijn fiscale politiek te koppelen aan de in het voor uitzicht gestelde salarisregeling. Want nu is het waar dat met den verschoppe ling van dezen tijd. den werklooze, de onderwijzer het weinig benijdenswaar dig lot zal deelen. te worden aangezien voor een staatsburger die met niets of weinig te doen. weddeverhoogingen zal genieten, die uit den zak van den be lastingsbetaler worden opgezogen. Zoo zullen we aan het publiek uitgeteekend worden. Er zal aldus in deze materie voor ons ambt heelwat verloren gaan. wat aan prestige en achting bij de massa voor onze zending, en in de eerste plaats voor ons werk van Volksopvoeding broodnoodig is. Mijnheer de Voorzitter. Wij herhalen dat alleen de ernst van de gebeurtenissen die zich thans af spelen en waarvan we de erge gevolgen niet durven overzien, ons er toe genoopt heeft bij U aan te dringen, opdat. U bij de Regeering den stap zou doen. opdat het probleem der weddeaanpassing de door den Wetgever en de publieke opinie rechtvaardig geachte oplossing zou be komen en opdat krachtig protest zou aangeteekend worden tegen de handel wijze van den Minister van Finantiën, die de salarisaanpassing koppelt aan de fiscale politiek. Wij durven verhopen. Mijnheer de Voorzitter, dat de kloeke daad. waar op dooi duizenden in ons Verbond ge wacht wordt, zal gesteld worden. Niet alleen omwille van het on derwijzersbelang. maar omwille van gansch het werk der Volksopvoeding durven wij verhopen dat U het belang van deze stap zult willen inzien. Gelief te aanvaarden. Mijnheer de Voorzitter, de betuiging van de ge voelens van ware hoogachting. Namens het Hoofdbestuur van het Algemeen Christen Onderwijzersver bond, De Algemeene Voorzitter. L. LAMMENS. met haar prachtig gezelschap wordt verwacht op 20 MAART in de zaal ROXY, Geeraardsbergschestraat, NINOVE. Nog nooit gezien geweest in deze stad. Hare uitvoeringen zijn met overgrooten bijval bekroond ge weest in het Paleis van Schoone Kunsten te Brussel; in de Vlaam- sche Schouwburg te Antwerpen en verschillende andere steden. Dus dien dag vrij houden. De moeilijksten worden er bevredigd. 25 uitvoerders 150 kostums Opvoering" vtin liet, JEGvangeliespel priester-dichter A. WALGRAV E het te gelooven. Katdinaal Innitzer heeft als hoofd dei kathólieken een kalme maar vastbera den houding aangenomen. De protes tantsche leiders zijn gaan pootjes geven. Het tweede groote nieuws is de ruzie tusschen Polen en Lithauen. Als die jonge Staten waar leiders nog «kinde ren» zijn in de internationale politiek uit hun oogen niet zien zal Duitsehland met het Memelgebied gaan loopen en een beetje later met de rest. Over Tcheco-Slovakye wordt ook al gesproken in zijn betrekkingen tot Duitsehland. Engeland meet zijn woor den maar Frankrijk en Rusland schij nen harder te spreken, 't Is er misschien niet beter om stout gesproken is half gevochten. In Spanje hebben de Rooden een fei- me klap om de ooren gekregen. Het ware misschien de genade klop geweest maai De Rooden hebben beroep gedaan op Frankrijk. Officieel blijft Frankrijk trouw aan de niet inmenging. Engeland heeft daar hard op aangedrongen. Maar toch zijn er uit een naburig land veel wapens, munitie en staf-officieren toe gekomen om den tostand te herstellen. De weerslag van de schokkende we reld gebeurtenissen op ons Land is ge voelig geweest eerst op finantieel ge bied de Beurs is erg zenuwachtig ge weest en 't is verlies op gansch de lijn daarna op politiek gebied de «verloste broeders» van Eupen hebben hun blijd schap lucht gegeven over de aansluiting van Oostenrijk. Waarom laat België die menschen hun gangen niet gaan"5 Ze kosten ons meer dan ze opbrengen en wij kunnen ons geld genoeg voor ons zelf gebruiken. Maar dat is nu een per soonlijke meening van iemand die in den politieken pap niets te brokken heeft WuGelen uitgekomen en fijn, Die het beste van het beste zijn. Geven den smaak en den geur, asa Van de CHICORE! PACHA Het conflict, in het Verre-Oosten ge raakt heele maal op den achtergrond. Het gaat de Japaners niet naar wensch maar het is toch een gelegenheid ge weest om de mobilisatie-wet gestemd te krijgen waardoor feitelijk in tijd van oorlog heel het land gemobiliseerd wordt bevolking, rijkdom en voortbrengst. Het groote nieuws was de overrompe- I ling van Oostenrijk door de Nazi's, 't Was feitelijk al gebeurd sedert het on derhoud Schuschnigg-Hitler maar dat de openlijke voltrekking zoo rap zou gaan had niemand verwacht. Het is ge gaan zonder «bloed vergieten». Zij die meest in den weg liepen hebben zelf moord gepleegd. Wij hebben niet meer reden om het niet te gelooven dan om Programma van Zaterdag 19, Zondag 20 en Maandag 21 Maart Volwassenen Nitchevo. Dansles NIET GEWAARBORGD Het Eiland van den Waanzin. Allen 100 Man en één Meisje. Francois Hendrickx 8, Beverstraat, Ninove Verzekeringen van allen aard Hoofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij «Belgische Lloyd Boekhouden - Fiskaal recht. Nazicht - opmaken - projekten, Balans - verlies en winstrekeningen Belastingsverklaringen. Inlichtingen 's avonds na 18 uur. kookt is Ze zal zeer slecht zijn want ze wordt gereed gemaakt in nen echten heksenketel. Ik zal zure gezichten trek ken rnaar nen mensch kan aan alles plezier beleven als hij wil en terwijl hij zelf zure gezichten trekt lachen om de zure gezichten van anderen. Als het dan toch niet anders kan, voor uit dan maar naar de slechte soep en de zure gezichten 1 Reporter. De duivel is de wereld meester. Hij zit er ((schrijdelings» op om hem te nek ken. Zijn menschelijke luitenanten, kor nuiten en trawanten steken een handje toeen de anderen laten hem begaan. Gij moogt zeker zijn dat hij plezier heeft om de menschelijke dommigheid. Voor de Fransche Omwenteling van 1789 was de orde gegrondvest op gezag. Het «gezag» werd in stroomen bloed gesmoord en de vrijheid werd op den troon gezet. De Kerk had het erg te verduren en er werd 'nen gang gegaan met pasters en met paters, ledereen zeide Kerk is om zeep De Kerk was niet om zeep en ze heeft haar grootste bloeiperiode gekend on der het regiem van de vrijheid. Nu is de vrijheid de zwarte beest en 't is weer het «gezag» dat de wereld moet redden. Het fascisme en het Marxisme die als water en vuur tegenover malkaar staan huldigen hetzelfde princiep, Daar waar een van de twee meester geraakt wordt de vrijheid gesmoord n bloed - vee! of weinig, volgens den val. En weer moet de Kerk er aan. De Kerk moet er altijd aan want de om wenteling komt altijd uit den zelfden hoek en heeft altijd hetzelfde einddoel de Kerk vernietigen. Maar de Kerk krijgen ze niet dood. leder omwendeling die er overgaat is als onweder over een landschap na we ken lange verzengende zomerhitte. Na dat de vlaag over is, blijkt dat hier en daar een boom verdoncferd is, wat pannen van de daken liggen en wat veldvruchten in den grond geslagen zijn maar het landschap in zijn geheel staat er frisscher en schooner. 't Is met de Kerk altijd zoo geweest en 't zal zoo blijven tot het einde der eeuwen. Daar staat het woord van Christus borg voor. Het woord van Christus, dat nog niemand heeft kunnen leugenach tig maken. Dat neemt niet weg dat de menschen zelf een harde tol betalen ellende, lij den, tranen en bloed. De menschen zien en voelen het aan komen maar willen niets doen om het te voorkomen. Ze hebben in Duitsehland het Nazi regiem zien en voelen aankomen. Ka tholieken. protestanten, joden, socialis ten en communisten zweeten er onder. Voor dat het daar was, hebben ze onder ling malkaar bevochten. De les van Duitsehland kon Oosten rijk ten bate komen. Het heeft juist niet geholpen. Het helpt niet in Frankrijk, het helpt niet bij ons. Bij ons zijn de christen voelende men schen verre uit Siet groot getal. Een groot deel er van loopen in 't ga reel van partijen waarvan de leiding alles behalve christen voelend is. Er zijn, ik weet niet hoeveel christen voelende partijen of fracties van par tijen. Ze zien allemaal het onheil aankomen, ze wijzen er op bij hun volgelingen, maar ze zouden liever doodvallen dan dan malkaar de hand te reiken om het onheil af te wenden. Een Bodart die in deze beroerde tijden een «onafhankelij ke» wordt is geen alleenstaande feit. De massa der onverschilligen groeit met den dag; ze trekken het hun niet aan en ze zullen de soep eten gelijk ze gekookt is. Dat zeze moeten het maar weten. Ik zal ze ook eten gelijk ze ge* 400 Kg. superfosfaat 350 Kg. chloorpotasch 40 Vc De:e proeven werden aangelegd op haver, aardappelen en voederbeeten. en hadden een oppervlakte van 1 are (3 roeden 25) per per ceel. Voor de haver werd een hoeveelheid van 8 Kg. van het mengsel toegewezen. Op aard appelen werd 12 Kg. en op voederbeeten 15 Kg. toegepast. In sommige gevallen werden zelfs 30 Kg. meststof voor de voederbeeten gebruikt. Die verschillende mengsels stemden over een. met de volgend bemestingsformule, be rekend per Ha. welke men in normale om standigheden zou gebruiken 1' voor de haver i 200 Kg. stikstofmest 8 Kg. van het 320 Kg. superfosfaat mengsel 280 Kg. choorpotasch 40 2' voor de voeder- 375 Kg. stikstofmest beeten <15 Kg.van <600 Kg. superfosfaat het mengsel» 525 Kg. choorpotasch 40 c', 3' voor de voeder- 750 Kg. stikstofmest beeten <30 Kg. van 1200 Kg. superfosfaat het mengsel) 1050 Kg. choorpotasch 4öt7 4' voor de aardap 300 Kg. stikstofmest 12 Kg. van het 480 Kg. superfosfaat mengselI <420 Kg. choorpotasch 40% Wij denken aan het verlangen van vele landbouwers te voldoen met toekomende week hier eenige uitslagen dezer proefvel den mede te deelen. Proeven op haver, aardappelen en voeder boeten. De landbouwers uit de streek van Aalst, herinneren zich nog goed de menigvuldige proeven welke aangelegd werden in de ge meenten Burst, Borsbeke, Herzele, Aygem, Woubrechtegem, Vlierzele, St. Lievens-Hau- them, Ressegem, St. Antelinckx en Bambrug- ge. Daar het niet mogelijk was voor ieder klein proefveld de verschillende meststoffen afzon derlijk te leveren, hebben wij deze op voor hand vermengd. Met het inzicht de eenzijdige bemesting zonder potasch te bestrijden, en de noodza kelijkheid der volledige bemesting beter te doen uitkomen, werden in dit gewest proef velden aangelegd bestaande uit twee percee- len. het eene met stikstof en fosfoorzuur, het anders met stikstof, fosfoorzuur en potasch. Per 1000 Kg. berekend, bevatte dit mengsel 200 Kg. ammoniaksulfaal 50 Kg. sodanitraat

Denderklok | 1938 | | pagina 1