Bezuinigen of Betalen De Blindgeborene LAATSTE SCHOK Onderwijsinstituut Zusters der H. H. Harten - Ninove. Op Zondagen 3 en 10 April, om 4 1/2 unr Twaalfde Jaar Nr 13 Prijs per nummer 33 centiemen, Ninove 27 Maart 1938 door de leerlingen en oud-leerlingen met koren en sym- phonie (290 deelneemsters). F. C. NINOVE - tegen - Z.W. L. VRACENE Het politiek overzicht van de week De Begijnebrug. Het Hoekje van den Reporter AlJer\ supporters op post 1 Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4.50 6 maanden 8,50 1 jaar 15,00 Druk ke r- U i tge ve r R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN TELEFOON 345 Koepoortstraat, 10, Postchekrekening nr 1862,54 NINOVE Handelsregister Aalst nr 1093_ Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen volgens overeenkomst. De Man van den dag is op dit oogenblik wel de Minister van Financiën, ook al is hij^niet meer De Man. Spijtig toch dat deze laatste door die vulgaire mosse len zijn zoo gewichtige en voor het land zoo heilzame plannen niet tot in de puntjes heeft kun nen uitwerken. Nu hoe het ook weze de heer Soudan zal er wel iets opvinden om ons het geleden verlies wat te verzachten en onze porte-mon naie op eene onzachtere manier uit te schudden. Naar net schijnt heeft de Mi nister het tegenwoordig zeer druk met het opzoeken van al lerlei fondsen welke gelukkig!ijk nog ettelijke millioenen voor de gewone stervelingen verborgen hielden, uit den vergeethoek te haien. Zoo za! er eene som van 77*4 miIItoen uit het re-evaiuatie- fonds geblokkeerd worden en onaangetast blijven tot verdere orders. Er is zelfs spraak van de ze som nog aan te vullen naar mate de finantieele toestand ver betert. (Over verslechten zijn er natuurlijk voorioopig nog geen zorqen Maar dat is niet ge noeg Een eerste maatregel welke naar alle waarschijnlijkheid zal getroffen worden om het tekort van ruim 1900 miilioen der be grooting te dekken, is het herin voeren van de Crisistaks onzali ger gedachtenis. Tot hiertoe is er hieromtrent nog geen zeker heid, doch hoe het kind ook mo ge gedoopt worden, eene zaak staat voor ons vast namelijk dat wij gedweee belastingbetalers weeral de slachtoffers zullen zijn van den onverzadigbaren dorst naar sociaie verwezenlijkingen der regeering. Het ligt niet in onze bedoeling de techien der arbeidende massa te ontkennen of te misprijzen doch het komt ons onaanneem baar voor dat de nijverheid en den handel welke zich met veel moeite en groote opofferingen weten recht te houden weer aan nieuwe en zware lasten zullen moeten het hoofd bieden Bij slot van rekening kan zulks de toestand slechts zorgwekkender maken en de slachtoffers zullen toch rechtsstreeksch de staats lasten komen vergrooten. De So cialistische theorie daaromtrent loont de moeite om na te gaan De Socialisten wijten de huidige economische crisis uitsluitend aan de crisis in het buitenland, dewelke de werkloosheid in het binnenland doet stijgen bij ge brek aan afname dus aan minder produktie. De regeenng heeft daar natuurlijk geen de minste schuid aan Daarom zeggen zij is de aangewezen redmiddel de verhooging van het verbruik bij de binneniandsche bevolking. Met de binneniandsche bevol king wordt hier de arbeidersmas sa bedoeld. Wat er intusschen moet gebeuren met de patroons en dezen die in deze verhooging van het verbruiksvermogen der arbeiders moeten voorzien is van geen tel. Het volstaat beweren zij nog dat de Staat het geld goed uitgeve om in hoofdzaak de bedrijvigheid in stand te hou den. Zulke methodes kenmerken den toestand Het geld is er: dus het moet genomen worden waar het is Maar op die wijze zal ook de laatste patroon zich genood zaakt zien het werk te staken. Het is een feit dat een land als het onze aangewezen is op uit voer zijner produkten. Wat zou het dan baten het betrekkelijk geringe binnenlandsch verbruik vermogen op te helpen wanneer het bewezen is, en de socialisten weten het, dat het buitenland e- conomisch ongezond is en niet bij machte zelfs aan de huidige voorwaarden voldoende af te ne men. Wij beweren ronduit dat wij met deze theorie regelrecht naar eene onoverzienbare malaise gaan zoo niet naar een af grond van economischen nood. Maar dat is het juist waar naar gestreefd wordt door de socialis ten. Het land in een benepen kommervollen toestand te bren gen en rijp te maken voor alle revolutionnaire daden. Ook de arbeiders moeten het beseffen dat zij niet steeds best gediend zijn met dezen die hun alles wil len geven wat zij in den grond wel weten niet te kunnen volhou den. Dat zij veeleer overleggen dat hun belang het belang is van de patroons en omgekeerd. Het is noodzakelijk hierop te wijzen daar het eene onomstootbare waarheid is dewelke in Frankrijk bijvoorbeeld voor de zooveelste maal bevestigd wordt Opvoeriug1 van liet Evangeliespel (priester-dichter A. WALGRA\E) Zondag- 27 Maart, om 3 uur Di' bladen staan nog altijd vol over Oostenrijk. Daar is nochtans mets meet over te vertellen Dat is een afgedane zaak en prins Otto mag definitief ach ter een ander bezigheid uitzien Daar is niet meer spraak van de duitsche prinsdommen en koningdommen nog te herstellen dan die van Italië die in de periode 1850-1870 verdwenen zijn. Praag zit al volop in de moeilijkhe den met zijn Sudelen-Duiischers en al de partijen zijn daar al aan 't versmel ten tot een Duitsche nazi-partij. En de toestand kan hem daar heel snel ont wikkelen tot een heel dramatische die heel de wereld in oorlog zet. Daar leven in dat Land onder de over- heersching der Tchecken. Duitschers. Hongaren. Slovakken. Moraviers. Ruthe nen en zelfs Polen, 't Is te veel om wel te zijn en een heilige zou het nog niet kunnen passen om iedereen daar tevre den te stellen. In Spanje schijnt het evenwicht meer en meer verbroken ten bate van Franco Kwame er daar een volledige oplossing er zou veel meer kans bestaan op een vriendschappelijke regeling tusschen Italië en Engeland en bij weerslag een veel grooter kans op bewaren van de wereldvrede. De ontwikkeling der ge beurtenissen in de eerst volgende we ken zal beslissend zijn voor het lot van Europa. Polen heeft zijn vriendschap opge drongen aan Lithauen t \vas v riend zijn of vechten 1 Lithauen heeft een pootje gegeven.^ Het princiep van Wilson «.zelfbeschik king recht der volkeren» heeft een lee- like duw gekregen. Het «recht» van de groote om de kleine op te slorpen w ordt meer en meer internationaal recht. Zoo lang er twee Landen zullen zijn zal er een grootste en een kleinste zijn. Er is bijgevolg nog brood op de plank en er zal nog flink te vechten vallen om te komen tot wereldvrede door over heersching van één volk. In Mexico zijn de petroieum-uitbatin- gen genationaliseerd en het internatio naal capitalisme moet laten doen. Dat is ook de eerste keer. Na die xeei zul len er andere volgen. De wereld econo mie is snel aan het veranderen en wie nog eenige jaren te leven heeft zou nog veel kunnen beleven welicht zooveel dat hij jaloesch zal worden van deze die op tijd zijn kunnen sterven. De wereld kan niet onveranderlijk, gelijk blijven staan evolutie is onvermijdelijk. Maar verandering is niet altijd vei betering en zij die over het algemeen de leiding in handen hebben zijn precies niet van het gehalte om ernstige menschen ver trouwen in te boezemen. Over het Binnenland is er weinig te vertellen. In ons Land ook heeft de in ternationale toestand gansch de aan dacht in beslag genomen. 't Was ten andere meer dan tijd. Het is het groote voorrecht der democrat iën dat de burgers onderling mogen ruzie maken en malkaar den duivel aan doen. Ze zullen aan dat voorrecht een beetje moeten verzaken of het zal slecht vei loopen. Lmiflt uwrbf/atwti Vervolg op 't tweede blad. Francois Hendrickx 8, Beverstraat, Ninove Verzekeringen van allen aard Hoofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij «Belgische Lloyd Boekhouden - Fiskaai recht. Nazicht - opmaken - projekten, Balans - verlies en winstrekeningen Belastingsverklaringen. Inlichtingen 's avonds na 18 uur. 't Is in den loop der toekomende week eersten April. Maar dit hoekje is geen April-visch. Reporter vraagt een professor voor de gymnastiek. Hij krijgt schrik. Hij is lang van prin ciep geweest dat een man nooit mocht beven dan van grooten kou. 't Zijn maar de zotten die lijden aan «idéé fixe» en die nooit van gedacht veranderen. Hij heeft nog geen schrikhij begint maar schrik te krijgen en wil derhalve zijn voorzorgen nemen, hij zoekt een professor voor de gymnastiek. De lessen van het Vlaamsch Natonaal- radio'mstituut kunnen hem niet dienen. Die worden gegeven ten gerieve van de Vlaamsche aspiranten-girls. En hoe hij ook een goed gedacht heeft over zijn eigen persoontje, hij weet dat hij ai geen kanten daarvoor dienen kan. De lessen die hij nemen wil zijn ook niet bedoeld als oefening in het hard en lang loopen. Dat dient toch tot niets; de wereld is zoo klein geworden en daarbij verdeeld in ontelbare kleine vakken waar ge niet meer uitkunt. 't Is wonder als resultaat van zestig jaar propaganda voor de in ternationale gedachte maar 't zij zoo. Vroeger kon ne mensch nog eens de grens stellen tusschen hem en de pak- ke-mannen hij kon probeeren om het noodlot te ontloopen en had hij den wind tegen in Europa hij ging zien of het in Amerika niet beter was. Alle moderne verkeersmiddelen ten spijt zit de moderne mensch gevangen in zijn land gelijk een muis in een val. Die kan daar ook rond loopen en pro beeren om er uit tot een brutale hand haar met val en al in 'nen emmer wa ter steekt om ze te verdrinken Met de Fransche omwenteling van 1789 bestond er voor de Fransche edel lieden middel om uit te wijken naar En geland, Duitschland of Oostenrijk, velen hebben zoo hun leven gered. Wat de dé- iigentie en de zeilboot vermochten, kun nen noch stoombooten, noch treins, noch auto's, noch vliegmachienen. Ge blijft waar ge zijt, uw lot af te wachten gelijk den hond zijn slagen ten ware we zou den schrijven uw slagen af te wachten gelijk de hond zijn lot 't Is daarom dat Reporter moet nen leermeester hebben. Een leermeester die door aangepaste en dikwijls herhaalde oefening zijnen ruggraat plooibaar en lenig maakt. Want daar komt het op aan om uw vel te sparen. Zelfs in Duitschland waar de gebaren allemaal hoekig en stijt zijn, waar de mensch heeiemaal een auto maat gelijkt, moet de ruggegraat zoo plooibaar zijn als die van een paling. Is hij het niet genoeg hij wordt «gemas seerd» en met den gummistok bewerkt tot hij het is. En wat daar is, komt hier ook. Men schen zijn wondere kinderen echte kin deren, en ze vechten gaarne. Ze hebben honderden van jaren gevochten om hun vrij te vechten en ais ze vrij zijn wer pen ze hun vrijheid weer te grabbelen om er daarna weer te kunnen voor vech ten En daar en is geen zeggen aan.Wie ze wil schoolmeesteren krijgt de eerste en het meeste klop omdat hij een spel breker is. Reporter heeft vroeger nooit respect gehad voor menschen zonder ruggegraat Nu begint hij te denken dat ze van «de goei» zijn en hij zou ook gaarne «van de goei zijn Reporter. werk. Het werd op 28 December 1937 in aan besteding gegeven. Enkele dagen later ver nam men dat de aanbesteding niet doorging, omdat de aangeboden prijs te hoog was. Het spijt mij den minister te moeten zeg gen. dat onze bevolking dien uitleg niet aan vaardt. Zij weet dat de plannen in 1936 gereed wa ren. Het beheer moet wei weten dat de prij zen van einde 1937 dezelfde niet meer kon den zijn als die van 1936. Moest dit de echte reden zijn. dan beken ik dat mijn hooge dunk over uw beheer onge grond is. Ik geloof echter dat hier een drog reden werd aangehaald. In debegrooting voor 1938 is voor dat werk geen som meer voor zien en dat sterkt mij in mijn overtuiging dat het prijsverschil niet meer dan een voor wendsel was. Indien de minister de zaak wil onderzoeken zal ui: vernemen, dat de bevoegde dienst niet meer wil instaan voor de brug. Het is mogelijk, dat de brug een dezer da gen instort. Dit zou onze streek nooit te bo ven komen. Ik vraag dan ook. dat de minis ter zijn beslissing zou herzien en de aanbe steding iaten doorgaan. Onze gansche streek zou hem er dankbaar om zijn.» De bevolking van Ninove en omliggende zal heel zeker met ac-ze woorden van Senator De Clercq instemmen. Hot antwoord van Minister Merlot liet niet lang op zich wachtenziehier hoe hij zich van die kwestie ontmaakte in de zitting van 23 dezer Wj putten uit het Beknopt erslag van de Senaatszitting van 22 dezer De heer J. De Clercq. Ik zal geen schel pen toon aanslaan zooals sommige andere sprekers hebben gedaan. In de eerste plaats wil ik spreken over ae werken aan de Dender. Men zou deze rivier bevaarbaar maken voor schepen van 600 ton. Er werd ook besiist. dat op zekere plaatsen het waterpeil een meter zou zakken. Ik di mg aan op bespoediging van deze werken. Zij zijn van belang voor de economische bedrijvigheid van de streek rond Dendermon- de. Aalst Geeraardsbergen en Lessen. Ten tweede, het schijnt dat de uitvoering van dat werk voor de steengroeven van Les sen een reddingswerk zou zijn. omdat het vervoe: van de steenen in betere voorwaar den zou kunnen geschieden. Wat nu betreft den gezondheidstoestand, dient opgemerkt te worden dat sinds vijftig jaar de Dender niet meer gereinigd werd. De maatschappij van de Dender heeft slechte zaken gedaan. Door verhooging van het waterpeil zijn hondeiden hectaren land verzuurd. Dit kan verholpen worden. Het zakken van het waterpeil zal de be trokken steden toelaten een behoorlijke rio- leering aan te leggen. Ik dring dus nogmaals aan op de bespoediging van deze werken te meer daar de Staat sedert zestig, zeventig jaar niets meer heeft gedaan voor het onder houd of verbetering van dezen waterweg. Een woord nu over de brug van Ninove Het gemeentebestuur heeft erin toegestemd voor een bedrag van 300.000 frank bij te dra gen in de kosten van die brug. De plannen zijn gereed sinds 1936^ Dit legt uit waarom in 1936 en 1937 in de Uprooting CCD krediet voorzien vpor dat Aan den heer De Clercq antwoord ik dat mijn departement de geleidelijke verbete ring van der. Dender voortzet. De werken voor verbetering in het vak doorheen Aalst werden toegewezen. De onderhoudswerken voor deze rivier zullen geleidelijk worden uitge\ oerd. De aanbesteding in December j.l. voor de «Begimenbrutirt te Ninove heelt doen uit schijnen dat deze werken te duur waren. De ze zullen zoo spoedig mogelijk opnieuw wor den aanbesteed, ik beloof het aan den heer De Clercq. Dat is een belofte doch die is waard wat het woord van Minister Merlot waard is. Anders, voor die het niet weet «zoo spoedig mógelijk» in de wereld der administratie is een" vaag begrip en beduidt 'zoo wel binnen een ir.aand. als binnen een jaar. We wachten af en vragen aan onze parle mentairen de zaak in 't oog te houden en er voor te zorgen dat er voor 1939, zonder fout kredieten zijn voor de Begi.inenbrug. Die kredieten zijn twee achtereenvolgende jaren gestemd en zijn aan iets anders be steed. Den derden keer moei het ernst zijn. Proeven op Haver, Aardappelen en Voederbeeten PROEFVELD OP HAVER. aangelegd bij M. Cyriel Elaut. landbouwer te Borsbeke. Het proefveld bevatte twee perceelen. Aan het eene perceel werd stikstof mest en fos- foorzuur gegeven, het andere perceel ont ving een volledige bemesting t.t.z. stikstof- mest fosfoorzuur en Potasch (8 Kg. van het aangeduide mengsel - 280 Kg. chloorpotasch per Ha. bevattende». De uitslag was de volgende

Denderklok | 1938 | | pagina 1