Arm Spanje De Blindgeborene Groote Passieavond FILMAVON D Twaalfde Jaar Nr 14 Prijs per nummer 55 centiemen, Onderwijsinstituut Zusters der H. H. Harten - Ninove. Qp Zondagen 3 en 10 April, ea 4 1/2 uur op Maandag llen Rpp'ü 1936 van de week Landbouwbelangen Ninove 3 April 1938 door de leerlingen en oud-leerlingen met koren en sym- phonie (200 deelneemsters). Zaal «ONS HUIS» Dreefstraat, Ninove. ROOD KRUIS van BELGIË Afdeeling Ninove. Op Dinsdag 26 en Woensdag 27 April Ds qroote Film DE WITTE ENGEL Verder D0UBLEPATTE PATACH0N in «Hun28dagen» Het politiek overzicht Het Hoekje van den Reporter Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,50 6 maanden 8,50 1 jaar 15.00 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN TELEFOON 345 Koepoortstraat, 10, Postchekrekening nr 1862,54 N I NOVE Handelsregister Aalst nr 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen volgens overeenkomst. Nu dat het in Spanje stilaan naar zijn einde gaat dat het, zooals vele dagbladen zich uit drukken, het begin van het einde is, is het niet slecht eens eenige beschouwingen aan de gebeurte nissen van Spanje te wijden, en er eenige gevolgtrekkingen uit af te leiden. Dat de oorlog in Spanje, voor de Spanjaarden in het bijzonder, een godsdienstoorlog is geweest kan op dit oogenblik niet meer betwijfeld worden, daar de hoo- gere Geestelijkheid van Spanje zich richtende tot de Christene geloovigen van Spanje en van heei de wereld het hebben ver klaard. En dat die oorlog voor Europa in het algemeen, een strijd is ge weest tegen het Communisme en Bolsjewisme, heeft gansch zijn verloop zelf ten duidelijkste aan geduid door de hulp der verschil lende buitenlandsche mogendhe den die daar in Spanje hun krach ten tegen elkaar zijn gaan opja gen als door de gevolgen die wij thans hebben zien dreigen, en waarvan wij ons voorzeker nog niet volkomen bevrijd mo gen noemen. Want de dictatuur der demo cratie van het Bolsjewisme heeft ons op het randje van den oorlog gebracht. Het ondergaande roo- de Spanje, geholpen door Sovjet- Rusland, was in naam van de De mocratie de dringende hulp gaan afsmeken van het roode Frank rijk. En ze wisten dat Frankrijk een vriend was waar men staat kon opmaken. De Democratie moest gered worden en Blum gaf onmiddellijk bevel aan de luchtbasis van Toulouse, en vijf legerdivisies, op te rukken naar Spanje, tegen den rebel Franco, om de rooden te helpen. Gelukkig waren er echter in Engeland nog menschen die een beetje koeler van hoofd en zin nen bleven, en die dreigden met niet minder dan een breuk tus- schen de beide landen indien dit ontwerp werd uitgevoerd. En ook in Frankrijk waar de legerstaf dreigde met ontslag. En zoo zien wij het leger, dat jaren en jaren door de vredelievende rooden verwenscht werd, vredelievender is dan die zoo pacifistische roo den. Zoo ver hebben ze het ge bracht dat ze nu willen gaan oor- loa voeren om wille van den vre de Die oorlog in Spanje heeft aan de Wereld ten minste dit goede gebracht, dat het ons het Bolsje visme heeft leeren kennen in al zijn verschillende vreeselijke as pecten. Wij hebben het Bolsjevisme gezien in zijn onmenschelijke, duivelsche wreedheid. We heb ben duizende weerlooze vrouwen en kinderen op de dier I i j kste wij ze zien vermoorden, alleen om dat zij hun gedachten niet deel den, of slechts ervan verdacht werden. Wij hebben ondervonden hoe het Bolsjevisme slechts leeft van bedrog. Terwijl de Nationalen, standvastig vooruitgang maak ten, en de rooden de eene neder laag op de andere opliepen, klon ken hun berichten altijd op den meest optimistischen toon, en waren hun troepen zooveel kiol- meters vooruitgetrokken, had den zooveel vijanden gedood en krijgsgevangen genomen, zoo veel vliegtuigen neergeschoten, en zoovee! kanonnen en munitie buit gemaakt. Het is zelfs te dien opzichte plezierig, - als men in zoo'n gruwelijke zaken ple zier mag scheppen,- de cijfers na te gaan van een Amerikaansch journalist die er zich mede bezig gehouden heeft de totalen te maken van de vooruitgang en de aanwinsten door de rooden aan gekondigd. Deze journalist komt tot de slotsom dat, als alles waar was geweest wat de rooden heb ben aangekondigd, zij reeds juist tweemaal gansch het grondge bied van Spanje met Portugal er bij, zouden ingenomen hebben dat zij reeds evenveel soldaten zouden gedood hebben als heel Spanje aan inwoners telt en dat zij reeds juist een hoeveelheid vliegtuigen hebben neergescho ten, als er de Engelsche lucht vloot telt Maar wij hebben het Bolsje visme gezien vooral in zijn woes ten godsdiensthaat. Kloosters, kerken en kapellen werden verwoest, geplunderd en in brand gestoken andere wer den herschapen in kazernen,paar denstallen of danszalen. Monik- ken en kloosterzusters werden onteerd, en in massa uitgemoord En juist die verwoede gods diensthaat legt uit, hoe het bol- i sjevisme, dat zich opwerpt als de verdediger bij uitstek van de wer kende klasse, het proletariaat en de democratie, alhoewel het uit loopt op de meest bloedige en harde dictatuur aller tijden, ook zijn aanhangers telt in de kapi talistische middens. De haat voor den godsdienst is het eenige wat hun verbindt, en voor dat ééne verbleeken alle andere beschouwingen. En dit is de grootste les die wij uit den Spaanschen oorlog heb ben te trekken en dat is dat wij Katholieken ook den plicht heb ben al onze krachten samen te bundelen en eendrachtig te strij den voor onzen Godsdienst. Onze versnippering kan ons slechts fataal zijn, zooals zij dat ook voor de katholieken van Spanje is geweest. De haat voor den godsdienst vereenigt onze vijanden de liefde voor onzen godsdienst moet ons vereenigen, opdat wij den strijd zegevie rend zouden kunnen voleindigen Opvoering1 van liet JEvangeliespGl (priester-dichter A. WALGRA\E) door de Vlaamsche Volksspelers van Merksem - Antwerpen Gedichten,verhalen, spreekkoren.gespeelde tooneelen, muziek, lichtbeelden Prijzen der plaatsen 5 fr. - 3 fr. 2 Ir. Bezoekt de Tei»tooiis«telliiiar van het ROOD KRUIS van 3 tot 10 April in de Zaal van het Vredegerecht. Toegang vrij. Open alle dagen van 10 tot 12 en van 15 tot 18 u. in de CINEWA CENTRAL tien voordeel® van bet WERK. (Florence Nightingale met Kay Francis in de Titelrol) en een JOURNAL met de laatste Wereldgebeurtenissen. ALLEfü ÖAARHEEN In de afgeloopen week waren er geen schokkende gebeurtenissen aan te stip- pen. Do feiten der voorgaande weken heb ben hun normale ontwikkeling gekend. In Spanje is het Frente Popular aan het bezwijken 1 Naarmate het zekerder wordt dat de Rooden het verliezen stap pen hun vrienden het af en naarmate de vrienden het afstappen worden ze zwakker. De kopstukken houden nog vlammende redevoeringen om er bij de sukkelaars die aan het front staan den moed er in te houden niet dat ze nog kans zien om te winnen maar ze willen tijd winnen om er zelf te kunnen uit trekken. De volksjongens mogen hen dood vech ten voor het Ideaalmaar zij en hun familie vinden het praktischer er voor en er van te leven. Frankrijk zit nu verlegen met de hei melijke rol die het gespeeld heeft en Engeland dat omzichtiger is geweest zal er nu moeten voor zorgen dat Franco niet te lang onthoudt welk stroo Mari- anna hem gesteken heeft. De Russen stappen het ook af uit Spanje. Des te meer hulp zullen ze kun nen bieden aan China tegen Japan. Dat China meer en meer gesteund wordt tegen Japan is klaar en duidelijk te zien. Legers die in aftocht gaan on dergaan altijd groote verliezen aan ma teriaal. De Chineezen na hun aftocht o- ver honderden en nog honderden van kilometers zouden moeten heelemaa: ontredderd zijn... ze beginnen nu eerst serieus te vechten. De gebeurtenissen in Oostenrijk heb ben de toenadering tusschen Italië en Engeland vergemakkelijkt en bespoe digd. 't Is nog niet heffen maar er bestaat veel kans tot overeenkomst. De Duit- schers staan aan,het Brennerpas en in Noord-Italië wonen nog veel «onverlos te broedersItalië heeft een gevaarlij- cen vriend als gebuur gekregen. Uit de koers die de Italiaansche di plomatie binnen heel korten tijd zal ne men zal voor Europa vrede of oorlog volgen. Zonder Italië aan zijn zijde moet Duitschland met de uitwerking van zijn plannen wachten. Voor België kunnen wij aanstippen de reis van Minister Marck naar Hol land, wat schijnt aan te duiden dat ze over de Moerdijk tegenover de dreigen de gevaren van dezen tijd wat meer voe len voor een samenwerking met de «mui ters» zooals ze ons nog altijd noemen. Ook nog valt op te merken de komst van D' Schacht naar Brussel. De kwes tie der marken heeft tot hiertoe nog nog nooit zoo'n voorname personali teit naar ons Land doen komen De re den van dat bezoek zuilen wij in de eerstkomende dagen nog niet verklap pen. Enkel weten wij, dat als alles goed gaat. de groote heeren meer tehuis blij ven. (vervolg) aangelegd bij M.Mertens Kinderen, landbou wers te Aygem. Ook dit proefveld bestond uit twee percee- len van 1 are (3 roeden 25) en was bemest, het eene met stikstof en fosfoorzuur. het an dere met 30 K. van het volledig mengsel (be vattende 1050 Kg. chloorpotasch per Ha.) De uitslag was als volgt De proefnemer deed hier opmerken, dat het aan te prijzen valt de fosfoorzuur en po- taschmeststoffen, vóór het ploegen toe te die nen, cpdat deze goed met den grond zouden Vervolg op 't tweede blad. Ik schrijf Heden morgen Vrijdag te April 1938. De apriivisschen zullen welgelukt zijn dees jaar. Van aan mijn schrijftafel zie ik de mijnen ai gereed liggen voor de zen middag. Hij kijkt toch zoo triestig Niets of niemand die triestiger kijken kan dan een pekelharingten ware misschien hij die hem «heug tegen meug moet opeten. Er zullen er wel zijn die met van ple zier tintelende oogen zullen kijken in de vriendelijke oogen van een lekker fijne tong. Maar het is in die zaken gelijk in omtrent alle andere dat plezier en dat geluk is voor het klein getalvelen zijn geroepen, weinigen zijn uitverkoren. En daar is daar geen reclameeren aan; het brutale feit is er dat er oneindig veel meer haringen zijn dan tongen en dat er bijgevolg oneindig veel meer ha ringen moeten opgeëten worden. De menschen ook fabriceeren Aprii visschen en het is lastig over die met dezelfde wijsgeerige gelatenheid te spreken. Er worden er zooveel gemaakt, ge kocht en verzonden die nog verre bene den mijnen pekelharing staan. Bij het maken koopen en verzenden is geen en kel schoon noch edel-menscheiijk gevoe len te bespeuren geweest en het eenige vermaak dat er aan beleefd wordt is leedvermaak. Leedvermaak is het slechte laagstaan de genot van slechte menschen. En zeggen dat op tien Apriivisschen, negen van dat kaliber zijn. Als zwaartemeter van de menschelij- ke fijngevoeligheid en zedelijke schoon heid is 't wat te zeggen. Als de menschen moeten Sint-Merten, Sinterklaas of Greef geven ziet het er heeiemaal anders uit. Daar worden de geschenken gegeven om plezier te doen en echte kwajongens die meer slagen verdienen dan eten krij gen nog chocolade. Waar moet de goede maar strenge heilige nog een zweep brengen en waar hoort ge nog zeggen dat ze voor hunnen klaas of hun Gref een pak slaag gekregen hebben Daar spreekt de stem van het bloed. Maar eens buiten den familiekring is de mensch weer wild en komen de oude instincten en gewoonten van menschen- eterij weer boven. In het fabriceeren van April-visschen verdienen de pasteibakkers een decora tie omdat ze de eer van 't menschdom redden. Al de «visschen» die zij maken zijn goed bedoeld en bestemd om ple zier te doen. I De menschen kunnen nog goed zijn als ze maar willen. Ik heb zoo'n April- vischje gezien, ik kan niet zeggen waar. Het had ne voorschoot aan en zi jn kopke zat daar uit toch zoo guitig plezierig en vriendelijk te kijken dat het niet te be schrijven is. Daar moest geen visiet- kaartje bijzijn om «gevoelens» te ver tolken... en 't is jammer dat alle men schen malkaar zoo geen Aprilvischje gunnen Reporter. Francois Hendrickx 8, Beverstraat, Ninove Verzekeringen van allen aard Hoofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij «Belgische Lloyd Boekhouden - Fiskaal recht. Nazicht - opmaken - projekten. Balans - verlies en winstrekeningen Belastingsverklaringen. Inlichtingen 's avonds na 18 uur. JB' ."M ~ini mhh mii mi mi ii in >n inn» ii i p mmm1 iiirmnrmr-nmr^ PROEVEN OP HAVER, AARDAPPELEN on VOEDERBEETEN Proefveld op voederbeeten Perceel zonder potasch60.000 Kg. per Ha. Perceel met potasch: 91.500 Kg, per Ha.

Denderklok | 1938 | | pagina 1