fcftaMKSBAXK Auto-camion Ford Belgische V erzekeringsmaatschappy PATRIOTIQJUE voëpBaiiftèl efffijverheid. ANTWERPEN - KANADA en VEREENIGDE STATEN QUEBEC en MONTREAL Te koop Goudron (Thys) .nomor r»T If lf£ Muffs voor de zielen van het 1'vagevuur. Voordeelige en veilige geld plaatsingen. Alle Bank-, Beurs en Wisselzaken. "j/nmr 1 4öï H. Thareaia oocioiiaai, liinuvc» Goddeii eP**&v rjO»^" en de H. Colcta. kerkgangmis r; m$fe vojSf Wrne Err iel Var. WOENSDAG 6 1/2 uur. mis voor M. Mathias Van Wavenberge. huisvrouw en over leden kinderen. 7 1/2 uur. mis voor Juffer Leonie De Quick. DONDERDAG 6 1(2 uur. mis voor Mr enMme Jos. De Jonge. 7 1/2 uur. mis voor M. Edmond Dc- Clerck. VRIJDAG 6 1[2 uur. mis ter eere van de H. There- sia uit dankbaarheid. 7 1/2 uur. mis ter eere van den Heiligen Cornelius. ZATERDAG 6 1[2 uur. mis ter eere van O. L. Vrouw van Lourdes. 7 1/2 uur mis ter eere van O. L. Vrouw van Bijstand. Aile avonden Lof om 8 1 2 uur. LANDBOUWBELANGEN De Bemesting in de Witloofteelt. De bemesting speelt ongetwijfeld de belangrijkste rol bij het voortbrengen van goede wortelen. Inderdaad, het einddoel is niet het grootste gewicht wortelen van gelijk welke hoedanigheid te produceeren. maar wel het grootst mogelijk gewicht goed gesloten geel-wit loof. Daarom is het van groot belang, doel matig de gronden te bemesten. Als meststoffen, beschikken wij over de mesten der hoeve - stalmest, zijk. beir. met daarbij de scheikundige mest stoffen. Het toedienen van versche stalmest, pas vóór het zaaien is totaal af te keu ren het doet doorgaans meer nadeel dan voordeel. Indien men staimest ge ven wil. gebruike men hoogstens 400 tot 500 Kg. per are. best half verteerd en zoo mogelijk vóór den winter onder- geploegd. Stalmest is. voor wat betreft de ei- schen van het witloof betrekkelijk rijk aan stikstof, en arm aan potasch en i'os- focrzuur. en daar het juist potasch en losfoorzuur zijn. welke de innerljke waarde der planten voordeelig beïnvloe den. moet er in hoofdzaak gezorgd wor den voor een voldoende hoeveelheid pot asch en fosfoorzuur. Witloofwortelen, zijn zooals al de knol gewassen, echte potaschvreters. en het weglaten der pot asch bemesting, veroor zaakt ieder maai een aanzienlijk min- deropbrengst en minderwaardige wor telen. Het bekomen van gezond witloof wordt sterk beïnvloed door het voort brengen van gezonde, ziekte-vrije en sappige wortelen die men op hun beurt weer te danken heeft aan een doelma tige. volledige bemesting. Eenzijdige bemestingen, die bijvoor beeld uitsluitend stikstof bevatten, zul len voor gevolg hebben dat men water achtig. wit. onvast witloof zonder veel smaak bekomt. Volledige bemestingen, inhoudende 5 tot 7 Kg. chloorpotasch per are. met een genoegzame toediening van fosfoorzuur. stikstof en kalk. zullen integendeel het bekomen van schoon, gezond, geel-wit (niet rood of zwart) vast. smakelijk en glanzend witloof mogelijk maken. Laat er ons nog aan toevoegen dat een volledige bemesting met een genoegza me potaschverhouding. de bewaring van het witloof zal vergemakkelijken. Het is inderdaad een feit van algemeene waarneming voor aile groenten, dat de potaschbemesting de handelswaarde der produkten vermeerden en hun vervoer beter toelaat. M. R KLOKKEKLANKEN In de 6Volkswil); krijg ik op mij nen donder, van zekere Meneer Reus. Die Meneer Goliath kan het niet verkroppen dat ik klein Kabouterke eens de waarheid schrijf over de werklieden van de Stad. 't En is niet omdat het werklieden zijn Reuske. dat ik dat doe. Verre van daar Want als ge regelmatig mijn nederig proza leest, dan zult gij wei ondervon den hebben dat ik er al degenen over haal die het eens verdienen, en dat dit het vaakst gebeurt tegen personen die alles behalve werklieden zijn ,rj\?pitaal fr. 150.000.01X1 Agentschap Ninove Burchtstraat, 45 zetel der oude Burgersbank Postrek. 40.21.17. Te!. 47. Stipte geheimhouding verzekerd. Maar Meneer Reus. ge zijt de man van «Volkswil» en dan moet ik er toch op wijzen dat het heel zeker niet de «Wil van het Volk» is. dat gij aan het publiek klodden wijsmaakt over dezen die gij beweert te verdedigen en dat dezen heel zeker ten slotte niet goed zullen verdedigd worden met leugens, 't Zijn slechte advokaten die moeten liegen om een zaak te verdedigen. Daarom wil ik hier een en ander te recht wijzen. Meneer Reus. omdat ik na tuurlijk niet verwacht van U dat gij het zoudt doen. Ik wil op uw eerste puntje niet aan dringen. waar gij wilt doen uitschijnen dat het in de eerste plaats de schuld is van de personen die gelast zijn toezicht uit te oefenen op het werkvolk, dat de ze laatste niet hard genoeg werken. Precies alsof de werklieden hoegenaamd geen plichtbesef meer hoeven te heb ben. en dat ze maar verplicht zijn van te werken als er de eene of de andere waakhond bij staat, die zal bijten ais het noodig is. Als het zoo is. Reuske. dan is het ver gekomen. Maar ik wil bijzonderlijk niet dat gij komt leugens vertellen. Ge moogt. niet zeggen dat de werklieden van de stad maar 4.25 fr. per uur verdienen als het vastgestelde minimum van die werklie den 4.75 fr. per uur is en dat er zijn die tot 5.50 fr per uur verdienen. Wat gij er ook moget over denken. Meneer Reus. maar voor mij zijn dat geen magere loonen meer. Van wie zoo iets verdient, mag gevraagd worden dat hij ernstig doorwerke. En wie van die menschen dan niets kan opzij leggen voor later, te meer dat de Stad nog helpt zorgen voor een pensioen voor den ouden dag. die moet het dan aan zich zeiven wijten. Het is zeker niet om dat «mager» loon dat er zóó geloopen wordt om aan een plaatsje van de stad te ge raken. En waar gij gevaarlijke taal spreekt Meneer Reus. is als ge zegt dat de werk lieden van de stad hoogstens zes maan den per jaar werken, en de rest gaan doppen Wat ik weet dat is dat ze bijna geen dag moeten verletten, en ais gij dan beweert te weten dat ze gedurende meer dan zes maanden op een jaar gaan doppen, dan kan dat niet anders gebeu ren dan tusschen hun werk m. En zoo iets is heel gevaarlijk want daar kan eens een Inspecteur van den Werkloo- zendienst op uit komen en dan zouden ze kunnen weten om wat prijs. Neen Meneer Reus. met zoo uw man nen te verdedigen doet ge hun veel meer kwaad dan goed. Veel beter is het vlak af de waarheid te zeggen, zooals ik dat doezoo kunt ge uw vrienden dienst bewijzen, anders doet ge het tegendeel. Dag Meneer Reus. tot de naaste keer. Kabouter. STAD en OMLIGGENDE NINOVE Koninklijke Maatschappij <cSt Sebastiaan» Ninove Zondag 8 Mei Jaarlijksche Koningschieting ten 3u. 's namiddags. Vergadering in de Roxy ten 2 uur om stoetsgewijze naar het lokaal te gaan. De inschrijvingslijst zal op den dag der schieting aangeboden worden. Bedevaart naar O. L. Vrouw van Haile. Op den 3r Zondag van Mei (dus den nacht tusschen Zaterdag 14 en Zondag 15' Mei) jaarlijksche nachtbedevaart naar O. L. Vrouw van Halle. Vertrek om 1/4 voor 1 uur aan de kerk van den Burchtdam. Terug met den tram aan halven prijs. Wij doen een warmen oproep tot al de Mariavereerders en vooral tot de jeugd deze bedevaart mede te maken. Handboogmaatschappij St. Medard Zondag 22 Mei 1938. Groote Schieting van 1170 fr. 2 Monturen. 2 Hoogvogels van 120 fr. fr 240 4 Zijvogels van 70 fr. fr. 280 4 Kannen van 50 fr. fr. 200 3 laatste afgeschotene 40. 30. 60 fr. 150 10 klein Hoogvogels van 30 fr. fr. 300 Te samen fr. 1170 Inleg 28.50 fr. Terug 20 fr. Inschrijving in 't lokaal bij M Oscar De Jonghe. Pollaerestraat Ninove. van 2 tot 2.45 uur. Einde rond 7 uur. Ingeval van slecht weder schieting in de overdekte wip De Ster Het Bestuur. Belgisch Verbond der Herbergiers,Hotel en Restauratiehouders KANTON NINOVE BELANGRIJK Patronale gezinsvergoedingen t landelijk Verbond der Herber gt Hotel- en Restauratiehouders van Belgie doet volgende mededeeling aan al de bazen herbergiers, hotel- en restau ratiehouders des lands. AL de bazen zijn verplicht zich. voor 1 Juli 1S38 bij eene kas voor gezinsver goedingen aan te sluiten. Degenen die zullen verwaarloosd heb ben zich in regel te stellen met de wet van 10 Juni 1937. zullen van ambtswege bij de Controle kas aangesloten worden hunne bijdrage zal geïnd worden door den ontvanger der belastingen met eene verhooging van 20 Ons verbond spoort dus al de onder- hoorigen der wet aan. en dit in hun ei gen belang, aanstonds hunne aanslui ting te doen geworden aan de onderlin ge kas der herbergiers «L'Entr'Aide». 15 Brouekere plaats Brussel. De herber giers van ons kanton kunnen zich wen den tot onze bondsecretaris. M. Van Cauwenberge Rene.Steenweg naar Aalst te Ninove. Makkers herbergiers talm niet langer laat u niet inlijven bij de Controle kas (die u 20 N meer doet betalen), sluit aan bij de kas uwer vakgenooten die er profijt zullen weten uit te trekken ten uwen voordeele. Op circa 600 herbergiers van het kan ton zijn slechts 214 toetredingen binnen- gezonden. wij verwachten dus zonder verwijl de 4(H) achterblijvers. Betooging Eenheidsfront van 8 Mei 38 Op Zondag 8 Mei a s. zet het Eenheids front eene betooging op tauw waaraan wij onze leden warm aanbevelen deel te nemen. Samenkomst om 10 uur IJzerplaats Brussel De herbergiers die reeds onder veel vuldige en zware fiscale lasten gebukt gaan. zullen ertoe bereid zijn te toonen dat zij. de talrijkste corporatie des lands niet oningenomen zijn voor eene betoo ging van den Middenstand tegen de o- verdrijving der belastingen. Door den oproep van het actiecoml- teit «Oorlog aan de belasting» 38 Steen- straat. Brussel, te beantwoorden, zul len de herbergiers niet anders doen dan het verwachte uur der bekroning hun ner rechtmatige eischen vervroegen, (mzonder de herziening van de alcohol- wet die nu terug te berde komt). Dus herbergiers van het kanton Ni nove allen op post en tot Zondag. IJzer plaats Brussel, om 10 uur. Het Bestuur. BURGERLIJKE STAND van 23 tot 30 April 1938. GEBOORTEN Lutgarda Van der Perre. dochter van Germanus en Irena Luysterman. Elza De Feyter. dochter van Maurits en Yvonne Geysels Andre De Vuyst. zoon van Petrus en Josephina Van Laer Hilda Vander Meersche. dochter van Petrus en Eiise Van Waeyenberghe. Iiona De Rouck. dochter van Emiei en Maria Minner. HUWELIJKEN Omer De Coster. 25 jaar. schoensnij der. met Anna Willems. 28 jaar zonder beroep, beiden te Ninove. OVERLiJDENS Maria Wachtelaer. 54 jaar. echtg. Jul. De Vidts. Burchtdam. Een kind van minder dan een jaar. OUTER Begrafenisplechtigheden. Verleden Zaterdag werd alhier plech tig begraven den Z.E.H. De Maesschalck pastoor der parochie Talrijk waren de vrienden en kennissen die gekomen wa ren om een laatste blijk van genegen heid te geven aan Hem die in de loop van zijn priesterambt zooveel had ge daan voor zijn evenmensch. Na een plechtige dienst in de paro chiale kerk opgedragen door Z.E.H. De ken van Ninove. die dooi eene groote schaar parochianen werd bijgewoond, werd den braven Herder naar zijne laat ste rustplaats gedragen. Op het kerkhof werd volgende lijkre de uitgesproken door den Heer Dokter Cobbaert. Burgemeester der gemeente Achtbare Familie. Eerwaarde Heeren. Mijnheeren. Het is voor mij een droeven plicht als Burgemeester, hier. heden afscheid nemende, van onzen dierbaren Herder, die gedurende ongeveer elf jaren ons geestelijk opperhoofd was. in den naam van den gemeenteraad, en van gansch de bevolking van Oultre. ten woord van dank te zeggen, en een bewijs van hul de en erkentelijkheid te brengen, aan zijne nagedachtenis. Het behoort mij evenwel niet. o- ver hem te spreken als priester, en de uitoefening van zijn geestelijk ambt zulks behoort eene meer bevoegde en gezaghebbende tale dan de mijne. Doch ik wil hem enkel doen kennen, in zijne werken als burger en als Pas toor op stoffelijk gebied. Eerw. Heer De Maesschalck. werd op 1 Juni 1927 alhier, als Pastoor benoemd. Het was ook voor ons eene aangename verrassing, en tevens eene aanmoedi ging voor onze bevolking te vernemen van onze naburen uit Grimmingen, den lof en de verkleefdheid die zijne vroe gere parochianen hem toedregen. Dit was de blijde intrede. Met bewonderenswaardig geduld, werkte hij onverpoosd, aan 't geestelijk en stoffelijk welzijn der hem opnieuw toevertrouwde kudde, en bleek weldra te zijn: de goede Herder.(Pastor Bonus) de wijze raadsman, met minzamen om gang de vredelievende leider van zijn volk. Zijne zieken, was hij bijzonder gene gen. deze bezocht hij op tijds.beurde ze op. en bracht hen de troostmiddelen dei- Heilige Kerk tot in zijn laatste dagen wanneer zelf zijne krachten hem zulks niet meer toelieten. Dc kerk en de pastorij waren het voorwerp zijner bezorgdheid. Om de kerk vooral was hij bekom merd Meubelen en beelden, waardig van Gods Huis. werden er door hem be zorgd ook de nieuwe vensters der kerk met hunne schoone afbeeldingen kleu ren hebben wij aan hem te danken. Eene prachtig afgewerkte herschil dering van gansch de kerk. en eene de gelijke verwarming derzelve. zijn he laas. zijn jongste en laatste werken ge weest Ook voor het tot stand brengen van den nieuwen doodenakker der gemeen te. waar hij nu gaat rusten, heeft hij mii goed ter zijde gestaan, voor den aan koop des gronds. vroeger eigendom der kerk. En wanneer wij zoo goed waren met hem. en wij hoopten hem nog lang in ons midden te mogen behouden, is hij door eene pijnlijke ziekte overvallen, en heeft hij soms pijnlijke stonden door bracht. Moedig heeft hij zijne kwaal ver dragen. en altijd bleef zijn geest helder en zijn gemoed opgeruimd. Mijn dierbare vrienden, aanschouwt nog eens. alvorens dezen grafzuil te slui ten. Uwen Pastoor vraagt hem vergif fenis. daar waar gij soms in uwe onwe tendheid. zoudt nalatig geweest zijn. of hem zoudt te kort gebleven hebben. Bewondert zijn geduld in zijn lij den. zijne voorbeeldige zorg en werk zaamheid. Eerw. Heer De Maesschalck. te vroeg wordt gij ons ontnomen De Heer heeft U niet langer laten zwoegen Hij riept U tot zich en. gij zijt heengegaan. Ge zegend zij Zijn naam! Wij onderwerpen ons. aan Zijnen Goddelijken Wil. Wij belooven U evenwel, uw aan denken ongeschonden te bewaren en u- we werken te verzorgen, opdat de naam van Pastoor De Maesschalck. bij het na geslacht in eere blijve. Duurbare Vriend, scheidend thans van U. zeg ik U dank. in naam van allen voor al het goede dat gij voor uwe pa rochianen hebt gesticht, en voor de trouwe vriendschap, die gij ons hebt be toond. In onze gebeden, gedenken wij U immer, opdat de goede God. U tot be looning moge schenken, het geluk dei Zaligen. Vaarwel. Mijnheer de Pastoor. Tot wederziens. HOF TE HUREN gelegen in de Polder, met serren. broei kas en stallingen. Voor inlichtingen zich wenden Paul De Deyn, Burgdam, 84, Ninove. TE HUREN Gi "eriefüjk woonhuis met koer re- ,..ig, groote kelders en inrij- p ei voor allen handel, gele gen er eve, plaats. V .chtingen bureel van 't blad. TE KOOP 10 consfateurs Toules, beste merk, aan een zeer kleine prijs. Zich te bevragen bureel van 't blad. 3 1 '2 ton kap-wagen gansch her zien in zeer goeden staat. Garage THEO BEECKMAN Telephone 253 Ninove. Te HUREN of te KOOP fabrieksgebouwen dienstig voor alle bedrijven. Bouwgronden gelegen Doornweg en Steenweg naar Aalst. Zich wenden Merckx, Neder- wijk, 201Ninove Schoone en ruime inrichtingen voor Kabien, Toeristen en 3"' Klas passagiers. Kechtstreeksche biiletten en connais- sementen voor binnenland sche bestemmingen. Alleen lading. Zonder verbintenis voor datum. 5 oor inlichtingen en voorwaarden :tich te wenden tot de Canadian Pacific Railway(Belgium)N.V. of tot G. Coppens-Heyman, Haaltert. bij de Gebroeders De Bodt te Aspelare.'Waelhove. Dienstig voor natte muren en Kelders droog te houden, proeven hebben bewezen alsdat goudron gtbruikt, aan nieuwe gebouwen op natte gronden (boven den grond inmetselen) beletten het water de muur te beklimmen alle hout zooals afdaken, piketten, aan regen en wind blootgesteld goed bestand zijn tegen liet rotten, men besteld met vaten, in onze bussen van ID tot 20 kilo voor minder moet men een vat mede brengen, den prijs is 1,75 tr. de kilo. In hetzelfde huis heeft men een Ageatscbap van Verzckeriageu van allen aard, vraagt hierover inlich tingen, en prijzen. AJ deeding- ongevnlleii Aangenomen door de Bel gische regeering voor dc verzekering tegen arbeidsongevallen volgens de wet van 24 December 1903. K Af deeling leven Onderneming gemachtigd bij mnhjk besluit van i September 1932 in uitvoering van de wet ötand HypotheekleeniiiKen Kapitaal 5.000.000 fr. Reserven en waarborgen 02 015 74-' 25 frs Algemeenen Bestuurder: M. Victor De Weerdt. 31 ~Fran- krijklei, Antwerpen. Hoofdopziener voor het arrondissement Aalst-Ninove Hector Bruijeel Verzekeraar-Raadgever Steenweg naar Brus sel, Meerbeke. Telefoon Ninove 360 Algemeen agent voor Ninove Albert Verhumst, Edm De Deynstraat, 9 Ninove. Ko- van IP^WraSHB REGELMATIGE EXTRA-SNELDIENST met Pracht-Stoomschepen Eerstvolgende afvaarten naar Beaverford i8 Mei Montclara 23 Mei Beaverbrae 25 Mei Beaverhill 3 juni Beaverburn g juni BRUSSEL ANTWERPEN 98, Adolf Maxlan, «j, Meir

Denderklok | 1938 | | pagina 2