KREDIETBANK ff VITAL DE WIT Belgische V erzekeringsmaatschappij PATRIOTIQJUE i TE KOOP Vrije Technische Scholen Aalst. Kerk der H. Theresia Brusselstraat, Nir\ove. voor Handel en Nijverheid. Alle Bank-, Beurs en Wisselzaken. Lange MurenNINOVE. Tel. 493. Orde der Goddelijke diensten Zondag 26 Juni 1938 6 uur, gelezen mis, 7 1/2 uur. mis voor Mr. Remi Pardaens 9 1/2 uur. Hoogmis. MAANDAG 6 1/2 uur. voor Mr. en Mme Joseph De Jonge. 7 1/2 uur. mis voor Mr. en Mw Feli- cien Vander Schueren-Vander Spee- ten en broeder. DINSDAG 6 1/2 uur. mis voor de huisvrouw van Mr. Emiel Van Vree kern en zoon. 7 1/2 uur. mis voor Mr. Petrus D'Hae- seleer. WOENSDAG St. Pietersdag. 6 1/2 uur. mts voor Mr. Petrus Bulte- reys. 7 1/2 uur. mis tot geestelijk en tijde lijk welzijn der parochianen. donderdag 6 1/2 uur. gelezen mis. 7 1/2 mis voor Mr René en Jean Rei- gaert. VRIJDAG Eerste Vrijdag. 6 1/2 uur. mis ter eere van het H. Hart van Jezus. 7 1/2 uur. mis voor Mr. Joannes an der Kelen. ZATERDAG 6 1/2 uur. gelezen mis. 7 1/2 uur. mis ter eere van O. L. Vr. van Lourdes en de H. Theresia. Alle avonden Lof om 7 12 uur. Kapitaal fr. 150.000.000 Agentschap Ninove Burchtstraal, 45 (zetel der oude Hu'-gersbanV Post rek. 40.21.17. Tel. 4'. Voordeelige en veilige geldplaatsingen. Stipte geheimhouding verzekerd, KAJOTTERSHOEKJE Zingende Jeugd. Het lied is een machtig wapen voor wie het weet te hanteerenNochtans schijnen veien zich daar niet altijd goed van bewust Hoe dikwijls gebeurt het niet op ver gaderingen. feesten of betoogingen te hooien zingen, als men het nog «zingen» noemen mag en het niet eerder schreeu wen en huilen heeten moet. Soms is het een verward onder elkaar naspelen van verschillende liederen soms zingt men wel hetzelfde lied maar zondei maat. zonder rythme hier klinkt het vaisch. daar zingt men zonder geest drift. enz. Denkt maar aan zoovele jonge arbeiders die fransche liedjes trachten te neuriën die ze den Zomer in een of ander café of dancing hebben geboord We willen niet beweeren dat het er overal even erbarmelijk toegaat. Bij hen die onze kajotters reeds hebben gezien en gehoord in optochten en vergaderin gen. ter gelegenheid van Kongressen. Rerum-Novarumvieringen en andere feesten, zijn voorzeker de machtige in drukken nog niet uitgewischt van die gezameniijke-op-maat. van die machti ge als-één-man gezongen liederen. Het lied is een belijdenis, een gebed, een kreet van 't hart. Wij weten bij on dervinding dat zingen de jongens in een ernstige, geestdriftige, opgewekte stem ming brengt en hun harten en geesten wijd-openzet. gemakkelijk bevattelijk maak: voor grootsche en schoone zaken. De K.A.J. leert de Ylaamsche arbei dersjeugd zingen. Geen enkele vergane- ring. optocht of uitstap, waar met weer klinkt het blije lied. de blijer, jubeizang van de zingende jeugd, die beschover een keur van verscheidene tientallen stap en gezelschapsliederen. Ónze kongressen. meetings, massa ver gaderingen bieden steeds eer. grootseh. onvergetelijk schouwspel, laten eer. on- uitwischbaren indruk na dooi de ma nier. door de geestdrift, door de schoon heid. ioor den rijkdom en de verschei denheid van onze Ylaamsche kajotters- liedexen. steeds zoo voornaam, zoo tucht vol. zoo één en op maat gezongen. Onze kajotters. in plaats van hun vrije tijd. hun verlofdagen door ve bren gen in ongezonde, enge stadswoningen, herbergen of kinema's. trekken Gods vrije natuur in. en zingen uit volle borst «oog en tong. nier en long ten beste...» Kajotters. laat er ons steeds op uit trekken als reine, fiere en blije jongens, «vrij ais uit de kooi ontsnapte vogeis...» Laten we luid de liederen schallen op de maat van het aanlokkende getokkel van banjo, guitaar of mandoline... Zoo wordt dan ons lied een machtig apostolaatsmiddel Zoo blijven we met fierheid bewaren wat ons volk van oudsher in de geschie denis heeft gekenmerkt en onderschei den de kunstzin van het zingende Vlaanderen Zoo helpen we mee aan de geestelijke verheffing van ons volk zondaren en eet met hen.Maar Hij sprak tot hen deze gelijkenis W at mensch on der U heeft honderd schapen, en verliest er een van. en laat niet de negen en ne gentig in de steppe achter, om het ver lorene na te gaan. tot hij het weder- vindt En vindt hij het dan legt hij het met vreugde op zijne schouderen, en tehuis gekomen roept hij vrienden en buren bijeen, en zegt hun Verheugt u met mij. want ik heb mijn schaap ge vonden. dat verloren was. Ik zeg u Aldus zal er vreugde zijn in den hemel over één bekeerden zondaar, meer dan ovei negen en negentig rechtvaardigen die gec-ne bekecring noodig hebben. Of we Ik 2 vrouw die tien drachme verliest steekt niet eene lamp aan. en veegt het huis en zoekt totdat zij ze vindt En heeft zij ze gevonden, dan roept ze vriendinnen en buurvrouwen bijeen en zegt ik heb de drachme gevonden die ik verloren had. Zoo zeg Ik u. ontstaat er vreugde bij de engelen Gods over eón bekeerden zondaar Alhoewel dat we nog altijd niet mogen stoeffen. begint het weer toch stillekens aan een beetje te beteren. Nu en dan is er ai ne keer nen dag dat ge in uw hemdsmouwen moogt loopen maar s anderdaags moogt ge weer naar uw vin- terfrak grijpen, en uw strooien hoed thuis laten. Er zijn nochtans al velen die zich ai ne keer d een of d ander pijp riskeeren ze grijpen naar hun fiets en rijden met of zonder hun vrouw uit. met of zonder tandem sosjeteiten organizeeren reizen per autobus, en scholen trekken er op uit met radiotrein. D een school doet dat op eigen kosten, d ander doet dat op kosten van de staa. naargelang dat ze dat gewoon is van doen of niet. De scholen die dat doen op eigen kosten iaten ook mits betaling, de ouders en familie van hun leerlingen meegaan doch daar waar de stad moet betalen, betaalt de stad natuurlijk maar voor de leerlingen en de onderwijzeres sen die er bij van doen zijn. De stad be taalt dat dan natuurlijk per kop. en als er per toeval iemand niet kan meegaan, dan zou er feitelijk voor een persoon minde: moeten betaald worden Maar wie kan het dan bij dat mooi lenteweer, een onderwijzeresje euvel duider, da*. z:j var. de gelegenheid zou pro:'::eerer.. om m de piaats haar teer- tare 300 tot 400 kgr. superfosfaat en 100 kgr. chloorpotasch gebruiken. Vóór het zaaien zal men nog 200 tot 300 kgi am mcniaksulfaat ondereggen. Op de stoppelsvoor het omploegen een zekere hoeveelheid aai of beir aan wenden geeft altoos goede uitslagen 4. In Juli zaait men ook spurrie na rogge op frissche en lichte gronden, t Is een voederplant met lange teere blaad jes en witte bloempjes die door de die ren gretig wordt opgenomen, en gunsti- gen invloed heeft op de hoedanigheid van de boter spurrieboter Als bemes ting gebruikt men per hectare 400 kgr. superfosfaat. 400 kgr. sylvinite-kaïnite en 150 kgr. ammoniaksulfaat. 5. Zoodra het hooi uit de weide is weg gehaald. mag men niet verwaarloozen 200 kgr. ammoniaksulfaat per hectare uit te strooien ten einde den groei van het nagras te bevorderen. 6. Landbouwer laat niet na tijdig uwe aardappelvelden te besproeien met Bor- deleesche pap deze is een voorbehoed middel en dient dus aangewend vooral eer de aardappelplaag zich vertoont. Dl XI. De Rutabaga of raapkool Menigmaal reeds hebben wij de aan dacht van onze landbouwers en vee- kweekers gevestigd op de r-odzakelijk- heiö. telkenjare. een deel .tabaga's te planten. De raapkool met haar vast en geel achtig vleesch. is immers zeer voedzaam en wordt geëten door menschen en die ren. Zij kan in "t najaar en ook 's winters uitstekende diensten bewijzen. De teelt is overigens niet moeilijk, en de opbrengsten zijn groot als men gron den verkiest die min of meer vochtig, maar gezond, en diep omgewerkt zijn. en als mtn daarentegen voor een vol standige voeding zorgt. Men mag niet vergeten dat de rutabaga een roofplant is. Het gebruik van goed ontbonden stal mest is hier zeer aan te bevelen, en wel van 30.000 tot 40.000 kgr. per hectare Deze staivette wordt zoo vroeg mo gelijk ondergepioegd. alsmede 600 tot 1000 kgr. superfosfaat en 300 tot 400 kgr. chloorpotasch. Voor het uitplanten zal men 600) tot 800 kgr. ammoniaksulfaat uitstrooien en zorgvuldig ondereggen. Begietingen met aal of beir geduren de den zomer en vooral tijdens de- droogte. geven den besten uitslag. De rutabagaplantjes worden meestal in de maand Juni in vollen grond gezet in rijen die 75 tot 80 cm. van elkander verwijderd staan. Evenals bij alle andere koolsoorten bestaan de onderhoudszorgen in het meermaals ophakken van den grond, met het doel het onkruid te bestrijden en der. bodem vochtig en zuiver te hou den. De vooruitstrevende landbouwers zul len met nalaten, in hun belang dezen raad te volger.. DIXI 1936 Appelterre-Eichem 2001 Aspelare 1449 Denderhoutem 5077 Denderleeuw 6754 Denderwindeke 3142 Iddergem 1537 Lieferinge 304 Meerbeke 4254 Nederhasselt 1283 Neigem 510 Ninove 10878 Okegem 1626 Outer 2332 Pollare 859 1937 1920 81 1434 15 5055 22 0842 3119 1519 18 304 4271 1262 21 534 10989 1674 2307 850 3 17 24 111 48 25 9 beminde mee te nemer. t Is toch op de kosten van de stad. en hoe zou dat uit- iiomer. En daarbij, wat de kinderen betreft, die zulier. daar niets eigenaardigs in vin den. daar zij toch sinds jaren gewoon zijn hun alle Zondagen op wandel te zien. Wat heerlijk dat reizen Wat heerlijk de liefde Als 't niks en kost Kabouter. KLOKKEKLANKEN Heden derde Zondag na Pinksteren. Evangelie volgens den H. Lucas. In dien tijd kwamen de tollenaars en de zondaren bij Jezus om hem te hoo; ren. En de Farizeën en de Schriftgeleer den morden en zeiden Hij ontvangt LANDBOUWBELANGEN Wat er in Juli dient gedaan. 1. In den loop der maand kan men heel voordeelig mergkoclen planten, en wij zetten de landbouwers aan die teelt niet te verwaarloozen. want het is een zeer voedzaam graanvoeder dat groote dien- bemesting per hectare 600 kgr. ammoni aksulfaat. 300 kgr. superfosfaat en 300 kgr. potaschsulfaat en ploegt deze mest stoffen onder voor het uitplanten.In den zomer aal en beir aanwenden wordt fel aanbevolen. 2. Nog een groenvoeder dat onmiddellijk na het pikken van het koren wordt ge zaaid. en als tusschenplant mag aanzien worden, is de Fransche klaver of rooae top. Het is evenwel bekend dat deze kla versoort zeer gevoelig is aan de koude daarom raden wij aan zoo vroeg moge lijk en dicht te zaaien, en als bemesting per hectare in te werken 400 kgr. su perfosfaat en 400 kgr. sylvinite-kaïnite. Vooraleer te zaaien zal men nog 100 kg. ammoniaksulfaat ondereggen. 3. Thans is het de geschikte tijd om rapen te zaaien na rogge of gerst. Deze kunnen zeer nuttig 2ijn in den winter vooral bij de voeding van de melkkoei en. Om veel en goede rapen te beKomen zal men voor de ontstoppeling per hec- STAD en OMLIGGENDE NINOVE NINOVE - DAVIDSFONDS In vervanging van de Paaschreis heeft het Eestuur beslist, een tweedaagsche reus in te richten naar het Groot-Hertog dom Luxemburg, de slagvelden van Verdun en Reims. Vertrek op Kermis te Ninove. des Zondagsmorgens en terug den Maandagavond. Wij kunnen onze leden reeds verzeke ren dat het een uiterst schoone reis zal zijn in een ultra moderne car. en geen twee honderd frank zal kosten. In het volgend nummer zullen we meer laten weten en aan de leden zal nog een bijzondere uitnoodiging ge stuurd worden. Wie nu lid wordt, kan de reis nog meedoen. Het Bestuur. Supportersclub (i De Groen-Zwartvrienden Het bestuur heeft besloten over te gaan tot het aankoopen van een club vaandel Te dien einde neen het dan ook steur,- lijsten uitgehangen in de volgende lo kalen Aifons Standaert, Richard Cop- pens, Edmond Wyffels en In de Keizer, om alle leden in de mogelijkheid te stel len het hunne bij te dragen tot het aan schaffen van genoemd vaandel. Stortingen kunnen nog gedaan wor den op postcheckrekening n. 413761 van den Voorzitter, heer Joseph Van den Bossche. Ed. De Deynstraat te Ninove. Bij voorbaat dank. Het Bestuur. 230 288 Voor andere belangrijke steden en ge meenten van het arrondissement vinden wij 1936 1937 Aalst 40854 41000 Geeraardsbergen 11821 11759 Hei zele 3638 3654 Zottegem 5759 5809 Voor Toerisme Zondag 3 Juli, Naar Gent per auto car en trein naar het Vlaamsch Na tionaal Zangfeest. 20 fr. inschrijven bij Verbeiren Edmond. Lavendelstraat. 17. voor 25 Juni, waar nadere inlichtin gen worden verstrekt. Zondag 21 Augustus. Naar de Ijzerbe devaart per autocar 40 fr. inschrij ven bij Verbeiren Edmond. Lavendel- straat. 17. Ninove. voor 1 Oogst. Bolling. Op Zondag 3 Juli 1938. ter gelegen heid van nakermis Okegem. groote jaar- lijksche bolling op wilde banen naar 2 vette konijnen en 100 fr. vooruit meer het inleggeld. bij Jacques Timmermans, Pamelstraat. 143. Ninove. Inleg 1.50 fr. per man. Begin om 5 uur Namaken wat anderen doen, Is meestal van slecht fatsoen. Ondanks al die na-aperij Blijft eerst PACHA chicorei Kaatsmaatschappij Bal-Op, Statieplein, Op Zondag 26 Juni heeft op net Sta- tieplein een Kaatslutte plaats tellende voor het Kriterium Bevordering tus- schen Aalst Iddergem en Ninove (Louis Van Poelvoorde). Ninove staat tegenwoordig aan de lei ding met vier punten voorop. De strijd zal hevig zijn. Zal Aalst erin gelukken Bal-Op in het zand te doen bijten. Een pronostiek geven is haast onmogelijk Ninove Bal-Op treed op als volgt Prosper Jacobs Jozef Vernaillen Eysseiinckx Jozef Louis Van Poelvoorde Standaert Ernest Sportliefhebbers van Ninove en om liggende naar het Statieplein op Zon dag aanstaande. Begin om 2 1 '2 uur. Syndikaat der Patroons van het Bouwvak van Ninove en Omstreken Er wordt tei kennis gebracht van de leden van het Syndikaat. dat het Be taald Verlof in Ninove en Omstreken gegeven wordt in de Kermisweek van Ninove. te weten van 25 tot 30 Juli 1938 en dit volgens wettelijk Besluit. Het Bestuur. Albert en Victorine De Braeckenier. André Despretz. zoon van Valery en Alice Wauters. OVERLIJDENS Augustaaf Van Petegem, 80 j. Doorn- weg. Maria-Theresia De Leenheer. 77 j. Steen weg naar Denderhautem. Palmyra Bogaert. 71 j. wed.Polydoor De Turck. Geeraardsbergschestraat. Allerbt ste kamiors en voituren te koop van alle merken, gansch herzien te beginnen van 2000 frs, Garage Beeckman,Ninove Telefoon 235 WEIDEN TE HUUR Van nu tot November, geheel of ge deeltelijk te nemen, verscheidene wei- gronden gelegen in de Vennebroeken. Voor inlichtingen zich wenden Bever straat, 9. den Dinsdag. Donderdag of Za terdag voormiddag. TE KOOP Autocamion 3 112 Ton, merk F.N. 1935, afkapper, in zeer goe den staat. Matige prijs. Zich wenden Burchtdam, 41, Ninove. TE KOOP Camion op 4 wielen, Ressort- kar alles in goeden staat, aan voordeeligen prijs. Zich te bevragen bij J.-B. Van Londersele, Nederwijk, 21, Ni nove. BURGERLIJKE STAND van den 11 tot 18 Juni1938 GEBOORTEN Marie-Thérèse Cooreman. dochter van GEBOUW TE HUREN gelegen Dam te Ninove. Zich te bevra gen bij M. Oscar De Dobbeleer, Geer aardsbergschestraat. Ninove. Te HUREN of te KOOP fabrieksgebouwen dienstig voor alle bedrijven. Bouwgronden gelegen Doornweg en Steenweg naar Aalst. Zich wenden Merckx, Neder wijk, 201Ninove. CENTRALE HOOGERE TECHNISCHE SCHOOL DER BEIDE VLAANDEREN I. Bijzondere School voor Technische Ingenieurs. Specialiteiten Mechanica en Elec- triciteit. Wettenschappelijk Jaar en 3 Hooge- re Studiejaren. Wettelijk Diploma van Technisch Ingenieur. internaar Externaat II. Middelbare Technische School. Mechameker Electrieker Schrijn werker MeubelmakerModelma ker Wever-Mechanieker. 4 Studiejaren Internaar Externaat III. Normaalleergangen. Vraagt prospectus aan den Heer Di recteur. Vakschoolstraat. Aalst. Bevolkingsstatistiek voor het Kanton Ninove. Wij geven hieronder, ten gerieve on zer lezers, de bevolkingscijfers der ge meenten van ons kanton, op 31 Decem ber 1937. Om een passend overzicht mogelijk te maken drukken wij ook de cijfers op 31 December 1936 met het verschil in min of in meer, B OUWMATERIALEN Sc HOUTHANDEL- Magazijnen Pamelstraat, Ninove (in de oude fabriek Van Pete gem) te verkrijgen alle soorten facadesteenen, boomsche steen,vloeren schouwen, pannen, betóndalien, dalles van Hennuyêres, enz. Alle houtsoorten joeffers, kepers, planchers, triplex, schrijn werkerij hout, enz. Aan Voordeelige voorwaarden. Spoedige bediening. Op aanvraag verschaf ik ook alle tweede handsbouwhout aan lage prijzen AJdeeling- ongevallen Aangenomen dooi ie Bel gische regeering voor de verzekering tegen arbeidsongevallen volgens de wet van 24 December 1903. AJdeeling leven Onderneming gemachtigd bij;Ko- ninlijk besluit van I September 1932 in uitvoering van de wetjj var. 15 Juni 1905. Brand Hypotheekleeningen Kapitaal 5.000.000 Ir. Reserven en waarborgen 02 013.742.25 frs Algemeenen Bestuurder M. Victor De Weerdt, 31, Fran krijklei, Antwerpen. Hoofdopziener voor het arrondissement Aalst-Ninove Hector Brur\eel Verzekeraar-Raadgever Steenweg naar Brus* sel, Meerbeke. Telefoon Ninove 360 Algemeen agent voor Ninove Albert Verhumst, Edm. De Deynstraat, 9 Ninove. r!r.L**iiiIrt nlc s>iutrvwjoc ai uv-u kA""

Denderklok | 1938 | | pagina 2