KREDIETBANK VITAL DE WIT Kerk der H. Tkere&a voor Handel en Nijverheid. wiiïïiÊN"iTTTuÏÏR Vrije Technische Scholen Aalst. I Lange Muren, l N O V E. Tel. 493. Brusselstraat, Nii\ove. Voordeeiige en veilige geld plaatsingen. Alle Bank-, Beurs en Wisselzaken. Orde der Goddelijke diensten Zondag 31 Juli 1938. G uur. gelezen mis. 7 1/2 uur, mis ter eere van O. L. Vrouw van Bijstand uit dankbaarheid. 9 1/2 uur, Hoogmis. MAANDAG 7 1/2 uur. mis voor Mr Polydoor Kiec- kens. 9 1/2 uur, sol. mis voor de overledene parochianen en weldoeners der kerk. DINSDAG 6 1/2 uur. mis voor Mr en Mme Lievinus De Wolf. 7 1/2 uur, sol. dertigste voor Mme Wed. Edmond De Clerck. WOENSDAG 6 1/2 uur, mis voor M. Petrus Haeseleer 7 1/2 uur. mis voor Mr Petrus Schoc- kaert en huisvrouw. DONDERDAG 9 uur. sol. namis voor Mme Wed. Leo Van Der Eist. VRIJDAG Eerste Vrijdag 6 1/2 uur. mis ter eere van net H. Hart van Jezus en O. L. Vrouw. ZATERDAG 7 1/2 uur, sol. dertigste voor M. Leon Fransman. 's Avonds Lof om 7 1/2 uur. HET POLITIEK OVERZICHT VAN DE WEEK Vervolg van 't eerste blad. den grooten «keizerslag» van begin 1918 in den grooten oorlog en die inzette als een groot succes voor de Duitschers. maar het was feitelijk het begin van het einde. In Brussel hadden de socialisten een an- penode van het verlof. Bij gebrek aan ernstiger zaken moeten wij aanstippen den aanslag op Grammens te Ronse. Die man groeit uit tot een Vlaamsch-Natio- naal iiguur en hij dankt het ten minste evenveel aan de kleinzieligheid onzer franskiljons dan aan zijn eigen durf en wilskracht. In Brusselhadden desocialisten een an tiracistische tentoonstelling geopend. De mannen van het nationaal legioen zijn er 't boeltje gaan klein slaan. Ge moog: modern denken en voelen zoo veel se maar wiit het blijft toch waar dar d klc p-méthode geen vooruitgang is ;r. ons pc Lr.ek levenEn een ernstig raensch kan re niet goedkeuren, van (ieschiedenis van den Coloradokever 1 Deel. De coloradokever is en blijft een der gevaarlijkste vijanden van onze aard appelteelt en is bijgevolg even gevaar lijk voor onze doorsnee landbouwers als voor onze staösmenschen welke een kleine tuin bewerken. Het ligt met in onze bedoeling alle bij zonderheden mede te deelen betreffen de de wetenschappelijke vorschingen no pens deze kever welke de laatste jaren maar al te veel van zich deed spreken. We willen ons veeleer beperken tot al les wat van praktisch nut kan zijn voor onze aard appel verbouwers. We hebben hiervoor ruim gebruik ge maakt van verschillende studiën in Frankrijk en de Vereenigde Staten ge publiceerd alsmede van de dokumenta- tie uitgegeven door de Landbouw- en Boschbouwkundige Diensten van het Duitsche Rijk. De coloradokever is reeds sedert ruim 100 jaar gekend en heeft zich ondertus- schen doen geiden als een der gevaar lijkste vijanden van de aardappelteelt. Wetenschappelijk behoort de colora- kever tot de familie der Chrvsomeliden welke voor alles planteneters zijn en zich bijzonder aan bladeren te goed doen Het blijkt ons overbodig beschrijving te geven van dit insekt of van zijne lar ve. daar elke belangstellende zich enkel de moeite hoeft te getroosten de piak kalen te bekijken welke men aantreft in de stations, op onze gemeentehuizen en in onze scholen. Wanneer voor het eerst een beschrij ving van de coloradokever verscheen (het was in 1824) beschouwde men hem als volstrekt gevaarlooze bewoner van enkele planten uit het Rotsgebergte. Wanneer in het midden der vorige eeuw de aardappelteelt uit het Oosten naar de Colorado toe kwam begon dit zeilde insekt niet alleenlijk de aardappelen af te vreten maar verspreidde zich meer en meer oostwaarts. Slechts in 1865 werd hij als werkelijk schadelijk aanzien. In middels was hij echter al in de Missi- pistreek (Noord Amerika) aangeland Rond 1874 had hij de kusten van de Atlantische oceaan bereikt en had zich insgelijks Noord- en Zuidwaarts ver spreid zoodat hij reeds een derde van het grondgebied der Vereenigde Staten en van Kanada bezette. Naar het Westen toe was het Rotsgebergte er in gelukt zijne vooruitgang lang stop te zetten, al Jukte ten lange laatste de coloradokever Kapitaalfr. 150.000.000 Agentschap Ninove Burchtstraat, 4."> zetel der oude Burgersbank Postrek. 40.21.17. Tel. 47. Stipte geheimhouding verzekerd. er in ook deze groote natuurlijke muur te overwinnen. Op minder dan 18 jaren had de colo radokever een vooruitgang van meer dan 2000 kilometer gemaakt. De schade was zoo aanzienlijk dat men in verschil lende streken verplicht was te verzaken aan de teelt van aardappels. Buiten de aardappels waarvan deze kever al de bladen opvreet heeft hij het nog gemunt op tomaten, tabak, kooien en sommige onkruiden zooals hederik. Men heeft zelfs opgemerkt dat sommige coloradokevers bessenstruiken en haver afvreten. Deze kleine opsomming geeft al een groot gedacht van de schade welke deze ongenoode gast kan veroorzaken In de Lente komen de insekten uit den grond waarin ze verbleven op een diep te van 50-70 cm. In Frankrijk heeft men coloradokevers opgemerkt vanaf half April. Ai vliegend of kruipend zoeken ze hunne voeders. Nadat ze de bladeren van jonge plan ten hebben afgevreten beginnen ze te koppelen en leggen hunne eieren aan het onderste gedeelte der bladeren. De eiers zijn geel-oranjeachtig. ver lengde cylinders met afgeronde uitein den. hunne lengte bereikt 1.5 milimeter. Meestal vindt men ze in kleine pakjes an een dertigtal. De vrouwtjes welke twee jaar oud kunnen worden leggen elk jaar gedurende 2 maanden ongeveer a 800 eiers. Naar gelang de temperatuur komen de arven uit de eiers na 5 a 12 dagen en beginnen maar dadelijk te eten. Na 20 a 25 dagen hebben de larven hunne maxi mum grootte bereikt. Evenals de insek ten eten ze de bladeren op welke ze meestal eerst doorboren om ze dan aan de uiteinden aan te pakken en daarna de stengels op te eten. Het gebeurt heel vaak dat heel het bovendeel der planten opgevreten is omdat dan de vorming van welke knol ook totaal onmogelijk is. Als de larven volledig ontwikkeld zijn verlaten ze de planten om zich terug in den grond te vestigen op een diepte van 12 cm. en er te veranderen in een rood oranje pop. Hier duurt de rust ongeveer een week waarna het insekt volledig ontwikkeld is. Hij zai nu nog enkele dagen in den grond blijven om dan terug te voor schijn te komen en zijn vernielende ar beid voort te zetten... en eiers te leggen. De volledige ontwikkeling van ei tot insekt duurt ongeveer zes weken maar kan slechts een maand bedragen wan neer de temperatuur uiterst gunstig is wat bijzonder het geval is van Mei tot Juli. Dit dier zal steeds den Winter ais in sekt doorbrengen. Zoohaast de eerste koude dagen voorkomen, in Septemoer- Oktober stopt de coloradokever zich in den grond om echter terug te voorschijn te komen wanneer de temperatuur stijgt zich weer eens te verstoppen als ze daalt en eindelijk de Winter op een diepte van 50-70 cm. door te brengen. Daar blijven onze kevers gedurende 7 a 8 maanden. In Amerika heeft men evenwel kunnen bestatigen dat sommige aardappelkevers hunne Winterslaap tot 18 maanden ver lengen. Dit bewijst eens te meer dat men van een uitroeien van een nest co loradokevers slechts zeker is na twee jaar. Drie faktors bepalen het belang van dit zeer groot gevaar 1) De groote vruchtbaarheid van de coloradokever. 2) Zijne gemakkelijke verplaatsingen. 3) Zijn vraatzucht. Indien we nu aannemen dat gemid deld slechts 500 eiers van de totale hoe veelheid der eiers door een wijfje ge legd zich zouden ontwikkelen. Dat daar na deze 500 eiers slechts 250 wijfjes zou den voortbrengen dan zou het aantal af stammelingen van een enkel wijfje ge durende een Zomerseizoen het eerbied waardig getal van 31.500.000 bereiken. Verder heeft men kunnen uitmaken dat elke larve gedurende hare ontwik keling 37.5 vierkante centimeter bladop pervlakte verbruikt. Het fransch Ministerie van Landbouw heeft uifgemaakt dat een enkel wijfje op 1 jaar en half 8.000.000.000 afstamme lingen telt welke 650 hektaar noodig heeft om zich te voeden. Zoohaast dit insekt er in gelukt zich ergens bepaald te vestigen en de voor- komingsmaatregelen ondoeltreffend ble ken. zal hij zich heel gemakkelijk ver plaatsen van d'eene streek naar d'andere Wordt vervolgd. 5) 6) Doornrocsje's Bruidsvaart M. Rhode Karakterstukje Walsdroom, walsen-suite O. Strauss STAD en OMLIGGENDE NINOVE DAVIDSFONDS NINOVE Onze reis naar Luxemburg en Verdun 't Is omdat ik zoo kontent ben. dat ik er eenige regels wil over schrijven. 'k Zou liegen moest ik zeggen dat er ee- ne van ons twee en dertig kermisreizi gers niet uiterst tevreden is. Wat inoet en kan men meer willen en hebben, dan veel schoons zien, veel plezier en eerste klas goed eten hebben voor weinig geld. 't Davidsfonds haalt eere van haar werk en 'k moet het bestuur bedanken om het inrichten van zoo'n mooie reis. Clervaux en Vianden zijn ongetwijfeld de twee schoonste brokjes van Luxemburg, al hoewel gansch Luxemburg schilderach tig is en de boorden van de Ourthe en Amblève ons oogen den vollen kost ge ven. De stad Luxemburg is een echte grootstad met veel natuurschoon en men is niet verplicht om negen uren slapen te gaan. want de groote hotels gelijken op «Ober Bayern» De slagvelden van Verdun liggen nog woest en geven nog altijd een trouw beeld over den wreedsten oorlog. De me nigvuldige oorlogskerkhoven werkten kalmeerend op ons gemoed. Wat ieder toerist vooral treft, is de «Trancnee des baïonnettes den Ossuaire de Douau- mont» (ttz. beenderenverzameling te Douaumont). met vlak daarbij het Nati onaal kerkhof waarop 15.000 soldaten begraven liggen. De uitleg in het fort van Vaux deed ons griezen. Van Verdun tot Reims rijdt men 7-8 km ver zonder éen huis te ontmoeten, altijd wijd uitgestrekte kouters welke uren ver rondom u uitdeinen... En dan dacht ik «Ja. zijn deze velden door weekt van mensenenbloed. ze zijn even besprenkeld met Vlaamsch zweet onzer Franschmans...». Schreef Pater Stracke «Arm Vlaanderen» dan was het meer bedoeld «Geestelijk Arm Vlaanderen doch hier hebben wij den indruk opge daan «Geestelijk en stoffelijk arm Frankrijk». De groot-eigendom is er nog in volle zwang: te weinig volk voor al die landerijen en aan properteit mogen ze bij ons nog veel komen leeren. Het fort «La Pompelle» vóór Reims is meer dan een bezoek waard en de kathedraal te Reims, is door eenieder geweten «Een parel in de bouwkunst.» Maakt een «Diekirch» en een «Quetch» in Luxemburg ons geestelijk verheugd, de echte champagne van Reims zal lang frisch in ons geheugen blijven Zeg Petrus, weet ge "t al?., dat toerke dat we nog te goed hebben, zal een mis ser zijn. Ik heb vernomen dat dit geld in de algemeene kas van 't Davidsfonds is gestort Wat peinst ge daar van Ik heb gezegd dat z'er ons mee kunnen trakteeren. als we toekomende jaar we derom met't Davidsfonds op vwaajoudze (voyage) gaan Ook 't akkoord "bi Een medereiziger Om van de reis nog mee te genieten en mee te dragen laten we toekomende week eenige bijzonderheden over het Groot Hertogdom Luxemburg kennen. KERMISFEESTEN Zaterdag 30 Juli, te 8 1/2 u. 's avonds. Concert door de Fanfare «De Voor wacht Bestuurder Mr A. Coppez. Zondag 31 Juli, te 11 uur voormiddag. Plechtige uitreiking van den Eereprijs Oésiré de Bodt. Vanaf 9 u. 's morgens in de Nijver heidsschool Tentoonstelling van de wer ken der leerlingen. Te 11 1/2 u. Plechtige Prijsuitreiking. Te 6 uur 's namiddags, op Stadskiosk. KUNSTCONCERT door de Fanfare Hand in Hand uit Aalst. PROGRAMMA 1) Luxemburg Rozenstad, rnarsch F. Mertens 2) Lat Maudit, openingstuk H. Staz 3) Hongaarsche Dansen N 5 en 6 Branms-Eenhaas 4) Arabisch vervolg (3 nummers) L. Gasia 5) Princes-Dollar (Fantasie) Fall-Rogister 6) Pagode Chinoise Ketèlbey (Oostersche Fantasie) 7) Suite Tzigane K. Van der Meirsch S) Graaf van Luxemburg (Wals) Lehar-Cornez Te 9 1/2 u. 's avonds op de Oude Kaai. Prachtig Vuurwerk. Maandag 1 Oogst, CONCERT om 8 1/2 !s avonds in de Bi usseistraat, door de Harmonie Eendracht PROGRAMMA 1) Herinnering aart Ten Brielan Marsch V Bury 2) In 't Mystiek Egypte Oostersche Tooneelen A.W.Ketèlbey 3) De Nachtloopers, walsen-suite C M. Ziehrer 4) Pasquinade A. De Boeck NIJVERHEIDSSCHOOL Geeraardsbergschestraat. De tentoonstellingen van de werken der leerlingen zal plaats hebben op ZONDAG 31 JULI 's morgens van 9 tot 12 uur en 's na middags van 3 tot 5 uur. Te 11 1/2 uur, Plechtige Prijsuitdee- ling. Nieuwe leerlingen kunnen zich laten inschrijven voor het schooljaar 1938- 1939. Verbond der Ninocfsche Herbergiers. Onze stad kende op Maandag 25 Juli 1.1. een totnogtoe ongeëvenaarde volks toeloop die onze neringdoeners ten bes te kwam. Onze herbergiers weten dat :ij dit te wijten hebben aan den onweergaloozen ijver der bestuursleden van de wieler club Geluk in 't Rijden wij zijn hier dan ook slechts de tolk onzer 143 leden om hun onzen welgemeenden dank te betuigen. Wij danken inzonder den voorzitter van Geluk in 't Rijden den Heer Gaston Thulv, die belangloos geld noch tijd heeft gespaard voor het wellukken van den 2 Grooten Prijs van Ninove. en wenschen hem tevens geluk over den uitslag waarover hij fier mag gaan. Niet alleen bewijst hij een groo ten dienst aan al de neringdoeners on zer stad doch brengt voor gansch de be volking van Ninove en omliggende het zicht van grootsch wielersport waarvoor zij hem ongetwijfeld ook innig danken. Het verbond der herbergiers drukt de hoop uit dat den Heer Thuly zal voort ijveren aan ZIJN meesterstuk, zeggen hem hun steun toe. en durven aan het gemeentebestuur verklaren dat Den Grooten van Ninovede grootste aan trekkelijkheid is der Kermisfeesten. Het Bestuur. Wat goed is dient geprezen Daarom is 't dat wij lezen In al de bladen, vroeg en spa Den lof der Chicorei PACHA. TECHNISCHE SCHOLEN AALST Vrijdag, den 22 Juli, greep de hier aan gekondigde tecnische demonstratie plaats, gehouden door de studenten der vierde Middelbare voor de talrijk aan wezige nijveraars uit het Aalstersche. Onder levendige belangstelling werden de door het auditorium aangevraagde onderwerpen uitgelegd en bediskuteerc door de studenten tot niet gerige vol doening van de nijveraars. Deze waren akkoord dat op zulke manier die jon gens voorbereid worden tot zelfstandig en denkend onderzoek van de techni sche vraagstukken, tot beschaafd en waardig optreden in hun millieu. Hier mee is de grondslag gelegd tot een jaar- iijkscne kontaktname en wisselwerking van technische scholen en nijverheid. Zondag, den 24 Juli, greep hier de prijsuitdeeling plaats in aanwezigheid van een overgroote massa belangstel lenden. Kenmerkend dit jaar waren de opvoedende gymnastische oefeningen, die veel succes hadden bij het publiek en het overhandigen van de vlag aan de studenten der Middelbare Afdeeling.De- ze nieuwe vlag is een fijn kunststukje, geteekend door den leeraar A Anckaer. eenvoudig en welsprekend. Petrus Buyl, 27 j. en Mariette De Clerck. 24 j., fabriekw., te Ninove. OVERLIJDENS 1 kind van 2 maand. Plechtige Bedevaart naar de Sint- Kristoffelkerk te POLLARE-bij-NINO- VE, op den TD Zondag van Augustus. Automobilistendie dag zult ge al leszins vrijhouden om uw patroon, Sint Kristoffel, te gaan vereeren en u te stel len onder zijn machtige bescherming. Pollare. met zijn eeuwenoud heilig dom van St. Kristoffel. patroon van rei zende lieden, is een lief dorpje, schilder achtig gelegen op de glooiing van een heuvel aan de Dendervallei, op 2 Km af stand van 't nijverige Ninove. Op Zondag 7 Augustus a. s., wordt dan te Pollare, in de St. Kristoffelkerk, te 10 uur, de plechtige H. Mis gecelebreerd voor de leden van de Broederschap, met gelegenheidssermoen. Daarna, Reli kwie-vereering en zegening der Auto's. Na de Godsdienstige plechtigheid heeft er een heel interessante Tombola plaats waaraan al de aanwezige leden der Broe derschap kosteloos, kunnen deelnemen. Automobilisten die wenschen lid te worden van de Broederschap, zullen daartoe gelegenheid vinden op den dag der Bedevaart, van 9 tot 10 uur, in de Gemeenteschool. Men kan ook 10 fr. storten op postcheckrekening 413500, Broederschap van St. Kristoffel, Pollare BRODERIE Men vraagt goede werksters voor Sin ger Baratto-Cornelv. Goed loon. Zich te wenden Adres BRODIMA, 28. Rue St. Michel (entresol) Bruxelles. MEN VRAAGT Belangrijke Brouwerij van Oost- Vlaanderen vraagt ernstige uitzetter voor Ninove en omliggende. Voordeeii ge voorwaarden. Zich wenden ten bureele van 't blad. Te HUREN of te KOOP fabrieksgebouwen dienstig voor alle bedrijven. Bouwgronden gelegen Doornweg en Steenweg naar Aalst. Zich wenden Merckx, Neder- wijk, 201Ninove GEBOUW TE HUREN gelegen Dam te Ninove. Zich te bevra gen bij M. Oscar De Dobbeleer, Geer aardsbergschestraat, Ninove. Van nu tot November, geheel of ge deeltelijk te nemen- verscheidene wei- gronden gelegen in de Vennebroeken. Voor inlichtingen zich wenden Bever straat, 9. den Dinsdag, Donderdag of Za terdag voormiddag. Deftig Huishouden drie personen, ver langt te huren twee gemeubelde plaat sen, eetplaats en slaapkamer. Schrijven Bureel van het blad F. L. BURGERLIJKE STAND van 16 tot 23 Juli 1938 HUWELIJKEN Frans Gochet, 24 j., handschoensn. en Elisabeth Geeroms. 20 j.. fabriekw. b. t Ninove. Jozef Braeckmans. 24 j„ fabriekw. en Mariette Vanderpoorten. 24 j„ z. b.. b. te Ninove. Achiel De Jonge. 26 j., voerman en Elise De VleeschouvT 21 j„ stikster. b. te Ninove. Hendrik De Mesmaeker, 23 j.. koolm en Augusta Ravets. 19 j.. fabriekw.. b. t Ninove. Raymond Prévost. 23 j.en Paula Sonck 20 j., fabriekw., te Ninove. Petrus Duym. 21 j., handschoensn. en Yvonne Van Opdenbosch. 19 j.. kantw.. b. t. Ninove. TE KOOP Camion op 4 wielen, Ressort- kar all es in goeden staat, aan voordeeligen prijs. Zich te bevragen bij J.-B. Van Londersele, Nederwijk, 2), Ni- nove. CENTRALE HOOGERE TECHNISCHE SCHOOL DER BEIDE VLAANDEREN I Bijzondere School voor Technische Ingenieurs. Specialiteiten Mechanica en Elec- triciteit. Wettenschappelijk Jaar en 3 Hooge- re Studiejaren. Wettelijk Diploma van Technisch Ingenieur. Internaar Externaat II Middelbare Technische School. Mechanieker Electrieker Schrijn werker MeubelmakerModelma ker Wever-Mechanieker. 4 Studiejaren Internaar Externaat III. Normaaileergangen. Vraagt prospectus aan den Heer Di- reeteur, Vakschoolstraat, Aalst. BOUWMATERIALEN HOUTHANDEL Magazijnen Pamelstraat, Ninove (in de oude fabriek Van Pete- gem) te verkrijgen alle soorten fa;adesteenen, boomsche steen/Vloeren schouwen, pannen, betondailen, dalies van Hennuyères, enz Alle houtsoorten joeffers, kepers, planchers, triplex, schrijn werkerij hout, enz. Aan Voordeeiige voorwaarden. Spoedige bediening. op aanvraag verschaf ik ook alle tweede handsbouwhout aan lage prijzen.

Denderklok | 1938 | | pagina 2