KREDIETBANK PACHA STERRESTOET katholieke studenten aktie «Hf MISSIES t r\ GEDENKT voor Uandol en Nijverheid. Cichorei mm Kerk der H. Tkeresia Brusselstraat, Nir\ove. Voordeelige en veilige geldplaatsingen. Alle Bank-, Beurs en Wisselzaken. Stipte geheimhouding verzekerd. J* vV 4$ Orde der Goddelijke diensten ZONDAG 25 DECEMBER 1938. 6 uur. Kerstmis. 7 1/2 uur, mis voor Mr Petrus Bultereys 9 1/2 uur. Hoogmis. 3 uur, Lof. MAANDAG 6 1/2 uur. gelezen mis. 7 1/2 uur, mis voor Mr Jos. Willen. 9 uur. Hoogmis. 3 uur. Lof. DINSDAG 6 1/2 uur. mis ter eere van den H. An- tonius uit dankbaarheid. 7 1/2 uur. mis tot geestelijk en tijdelijk welzijn der parochianen. WOENSDAG 8 uur. sol. jaargetijde voor Mr en Mw Frans De Samblancx. DONDERDAG 6 1/2 uur. mis voor Mr Petrus Haeseleer. VRIJDAG 6 1/2 uur. mis ter eere van de H. There- sia uit dankbaarheid. ZATERDAG 6 1/2 uur. mis tot geestelijk en tijdelijk welzijn der parochianen. 7 1/2 uur. mis ter eere van de H. There- sia uit dankbaarheid. 's Avonds. Lof om 7 1/2 uur. Kppitaal fr. IMO.OOO.OOO Agentschap Ninove Burchtstraat, 4.1 zetel der oude Purgersbank Postrek. 40.21.17. Tel. 47. We willen allen onder den zegen van God en de Kerk een arbeidersstand en maatschappij, waarin alle menschen van goeden wil ijveren, strijden en offeren voor VREDE. VRIJHEID. VEILIG HEID. P DE Paepe. VREDE - VRIJHEID VEILIGHEID keuze worden gelaten, zoo blijven we één. solidair in een onverbreekbare macht. WIJ WILLEN VEILIGHEID We willen veiligheid voor de werk lieden. voor de werkliedenstand. voor het land. Onze regeering dient een zelfstandig- heidpolitiek te voeren. We moeten los en onverbonden blijven en ons onttrek ken aan den invloed van onze groote naburen. We willen vrede, doch hiervoor is waakzaamheid geboden. Daarom dienen we onze onafhankelijkheid te verdedi gen door eigen legermacht. Zoolang niet eiken mensch de Kerstboodschap, den Vrede op aarde aan de menschen van goeden wilbegrijpt, zoolang dient on ze veiligheid verzekerd. Wij zijn geen militaristisch volk. doch. elk rechtgeaard mensch moet de noodza kelijkheid van eigen verweermiddelen erkennen, doch het leger moet een school zijn van sterkte, van zelfeerbied voor onze soldaten. Het moet vooral vol doening schenken aan de Vlaamsche jongens wiens rechten niet altijd en overal worden erkend. Het land heelt veiligheid noodig De arbeidersstand heeft veiligheid noodig De arbeiders moeten er op waken dat aan onze rechten niet wordt geraakt. We moeten de wacht op rondom onze loonen. onze sociale verzekeringen, onze arbeidsvoorwaarden. Van onze eenheid en onze krachtdadigheid hangt het be houd van ons welzijn af. We verafschu wen oorlog, verknechting en welvaart verwoesting. Wij willen vrede, vrijheid, veiligheid 1 Doch we kunen dit alles niet verwezent- lijken. De arbeidersstand en de gansche bevolking moet worden voorgelicht. Daarom roepen we elke Kristelijke ar beider. elke weldenkende katholiek op. om aanwezig te zijn op onze volksver gaderingen. Op ZONDAG 15 JANUARI, te 2 uur. in het lokaal ONS HUIS te Ninove. wordt U duidelijke taal gesproken om trent vrede, vrijheid, veiligheid. Niet minder dan HENDRIK HEYMAN. ou- Minister van Arbeid en Sociale Voor zorg. voorzitter van het A.C.W. Zal de aanwezigen toespreken, en ons stand punt omtrent de gewichtige vraagstuk ken van onzen tijd doen kennen. Gij al len die dit leest wordt verwacht omdat we weten dat ook gij ons pogen begrijt. ons verlangen deelt. 3 DE HOVEN VAN SINT-CORNELIUSABDU TE NINOVE door Z. E. H. WALTERS Pastoor-Deken te Ninove. II' VERVOLG Gemeenlijk bleven de kinderen op het hof dat hun ouders hadden bebouwd en wij zien op de meeste hoven een lange reeks afstammelingen elkander opvol gen zonder of met weinig onderbreking. Zulks bewijst genoegzaam dat de pach ters er goed waren. Wanneer een pachter in benarden toe stand was, werd hem telkenmale door t klooster een helpende hand toegestoken. Zoo het gebeurde dat een pachter die een hof in huur nam. de noodige kapi talen niet bezat tot een ordentelijke uit bating werden dikwijls voorschotten door de abdij gedaan om den beginneling van paarden, koeien en landbouwgerief te voorzien. De pachter had gelegenheid om die ontleende gelden bij afkortingen terug te betalen. Als het vuur des hemels of de woede van den oorlog de woning van den pach- HET POLITIEK OVERZICHT VAN DE WEEK Heel de wereld heeft koude en de po litieke bedrijvigheid is als verkleumd. Terwijl de gebeurtenissen van Octo ber laatsleden zich voort ontwikkelen en het politiek uitzicht van Midden-Eu ropa heel en gansch aan het wijzigen zijn is in Engeland Chamberlain bezig met net politiek uitzicht van Europa in den zomer van 1939 voor te bereiden. Laat ons hem wensehen met Kerstdag, dat hij vrede brenge aan ons oud versle ten Europa. De Jodenkwestie geraakt niet van de baan. In onzen jongen tijd leerden ze dat vóór het einde van de wereld de jo den weer een natie zouden vormen. Als dat waar is zijn de jodenjagers van gansch de wereld O. L. Heer duchtig aan het helpen om het einde van de we reld voor te bereiden. Hoe het met de kwestie van Italië en Frankrijk zal afloopen zullen wij mis schien beter weten na het bezoek van Chamberlain aan Rome. De binnenlandsche politiek ligt ook onder de sneeuw. Daarbij al het geweld werkt nu verdoken op de benoemingen van burgemeesters. Heel benden ernsti ge menheeren gaan bij den minister van Binnenlandsche Zaken hun mandaten zetten om een burgemeesterssluier te krijgen. Kinders worden gepaaid met koeken en speelgoed groote menheeren met dikke buiken droomen van medalies en sluiers en ge moogt er nog niet om glim lachen of ze nemen het kwalijk. 't Ware anders plezant het inventaris op te maken van al de wortels en knol len die in het mandeken lagen samen met de platte brodjes die ze ter intentie van Bon homme Noël minister ge bakken hebben. K. V. V. leeft in het arrondissement. Bravo Dat bewijst dat het geen mar motten zijn. Wij hunkeren niet naar bestraffingen of uitsluitingen. Maar de leiding moet bewijzen dat ze een vast hand heeft... en ge moogt zeker zijn dat de paardjes zullen trekken trekken en niet scheef trekken, 't Is door het scheelt trekken dat de wagen in de gracht geraakt. De wagen is nu weer aan 't bollen en er dient voor gezorgd dat hij midden den weg blijft. EN TOCH IS den ingericht door de ten voordeele der Spijts kou en bijtenden wind, spijts sneeuw misschien of regen, v - gaan we op tocht, Beste Vrienden, met ons Sterre 2 handen verstijven wijl we waaiers of wat ook dragen öe voeten bevriezen want we stappen zoo traag ons beenen zijn moe, want we stappen zóó lang onze keeltjes zijn schor en t zin gen is moeilijk we beproeven te spelen doch kunnen niet altijd 't Is koud, en lastig En toch wij stappen en dragen en zingen en spelen Zooveel bezitten we nog liefde en edelmoedigheid We weten 't is een groote zaak die we dienen. Die tocht toont aan Ninove dat ons geloof ook nog meetelt, aan U geeft hij 'n verzet en een heilige gedachte, aan ons leert hij wat offeren beteekent, en aan de missionaris brengt hij den steun en 't gebed en 't offer van zijn bewonderend volk Vooruit, goede Menschen, gij zijt ook edelmoedig Begrijpt ons opzet en steunt ons werk. In 1937 was de opbrengst 1725 fr. In 1938 1750... in 1939 moeten we de 2000 FR. overschrijden als gij meedoet N()« <I«- bewte KABOUTERKEN, KRUIPT IN UW SPELONK Dat is de aanhef en meteen de haite- kreet. die we vinden in een artikel ver schenen in de rubriek Ninove van Vooi Allen Men weet wel Voor Allen dat onverkwikkelijk weekblad met die er gerniswekkende foto-montages, dat de socialistische gesyndikeerden alle we ken moeten, ik zeg. moeten betalen. Of ze 't lezen is wat anders, doch als ze 't niet doen pleit het voor hun goeden smaak. Kabouter had voor een drietal weken geschreven over den stamp van den ezel die de partijbonzen, zoo meesterlijk toe gediend hebben aan een hunner oudste serviteurs. Bookkes noemen ze hem in Voor Allen Is het noodig. beste lezer, dat Kabou ter u Bookkes voorstelt Of kent ge dit ventje niet dat vroeger tweemaal per week in alle straten en aan alle huizen e zien was' met een pak programma's van den rooden cinema 9 Het sikske ach ter de tanden kon men hem zien gaan van deur tot deur. van straat tot straat, zonder opkijken of staan praten, voort, immer voort Was 't goed weer Bookkes profiteerde ervan, doch was 't regen o^" was 't winter Bookkes ging erdoor, den sjerp onder de kin geknoopt, de klak over d'ooren getrokken c-n 't oude lijf wat meer ineengeschrompeld. Want Bookkes wilde, hoe oud hij ook was. nog wat geld verdienen. Hij weet best op wat manier hij die armzalige 20 frank verdiende en hij moest het voorzeker, in zijn eenvoudig brein, al een heele belooning vinden voor zijn jarenlange trouw aan de so cialistische gedachte eene trouw, vriend lezer, die ging tot de verplichte ver banning 1 Of weten die uit den vreemde aangewaaide roode bazen niet wat hier, vóór hun bestaan, door andere men schen werd gedaan voor de roode ge dachte. Of moet het socialisme niet. zoo als andere partijen, de gevoelens van waardeering aan oude kampers, van menschlievendheid en eerbied voor de mensel.elijke waardigheid huldigen Maar ja, er waren andere gegadigden, gegadigden die allicht ne keer een potje betaalden, en. dan laat men vanuit Brus sel. 't is zoo ver. een briefje schrijven en men zegt aan Bookkes onze cinema trekt niet goed meer. dat is uw fout. uw programma's deugen niet of worden niet meer gelezen, trap het af en hier is 25 frank om u nen pot daarop te koopen ter of de vruchten van zijn arbeid kwa men vernielen, wat zoo dikwijls gebeur de van wcge de Fransche legerbenden in de 17' en 18' eeuw. dan werd de scha de door het klooster vergoed werd de oogst door de hagel of vloed van water verwoest, dan schold de abt den huur prijs geheel of ten deele kwijt wan neer door nalatigheid of anderszins een huurman genoodzaakt was het goed der abdij te verlaten, dan werden, na her haalde verwittiging en lang geduld, de havelijke goederen door wederzijdsche schatters geprezen en door het klooster overgenomen voor den volgenden pach ter. Moest echter tot het uiterste wor den overgegaan en de waarborg van den pachter aangeslagen, dan liep dit ge woonlijk. door het lang wachten, ten nadeele van de abdij af. Andere feiten bewijzen nog de goede betrekkingen die bestonden tusschen de kloosterlingen en hun pachters. Op ie dere hofstede had de abt zich een kamer voorbehouden om gemakkelijk het toe zicht te kunnen waarnemen op den ei- gendóm en in gedurige voeling te blij ven met de bewoners. Jaarlijks reed hij in persoon of de proost of de prior in zijn plaats zelfs naar de meest afgele gen hoven en verbleef er verscheidene dagen om met eigen oogen na te gaan of er herstellingen waren te doen aan de gebouwen en of de landerijen in de behoorlijke voorwaarden werden uitge baat. Ja, voor de dichtgelegen hoven stond het in de paehtcontracten geschre ven dat. gansch de bevolking van het klooster eens in 't jaar het recht zou hebben te komen wandelen naar het hof en zich aldaar gedurende eenige uren te verlustigen in de beste kamer en in de hovingen. De pachter was verplicht aan al de kloosterlingen een tamelijken maaltijd op te dienen zonder wijn noch tans de vette hamels en kapoenen zul len toen goeden dienst gedaan hebben In lief en leed der huurders deelden de eigenaars ook. Wanneer het gebeur de dat een pachter een kind ten doop leidde, dat zijn zoon het geluk had voor de eerste maal het heilig altaar te be klimmen. of een dochter haar professie aflegde in een klooster, dan beschonk hem telkens de abdij met een gift in natuur of in geld. Van dat alles zijn overvloedige bewij zen te vinden in de rekening- en paeht- boeken der abdij. (Vervolgt). STAD en OMLIGGENDE NINOVE OVERDEKTE WIP BURGERLIJKE STAND overlijdens w Vervolg van 't eerste blad. Zoo gaat het in de socialistische wereld plaatsjesjagerij in alle vormen en in alle for maat om ook toch bij de serie der vetbal- len te geraken. Kabouter walgt van zoo'n practijken en vele socialisten ook. Want daar ligt eigenlijk de aanleiding van het artikel in «Voor Al len Kabouter is hinderlijk. Kabouter is de stem van het geweten. Kabouter moet in zijn spelonk Wat die sehrijvelaar in Voor Allenei genlijk bedoelt, weet Kabouter niet, alleen schijnt het artikel geschreven te zijn op een moment dat de St. Niklaasfeesten nog een hevige nawerking hadden. Betuigingen en verklaringen en belijdenis sen van rechtvaardigheid, plichtsbesef en on- krenkbare eerlijkheid kan iedereen doen, daarop is maar een antwoord wat is de opi nie van het volk Want daar gaat het om. De leiders van een partij moeten de achting, het vertrouwen en den eerbied hunner leden hebben. Zijn de roode bazen hier ter stede daarvan verzekerd Tot slot. Kabouter zal tusschenkomen, wan neer het hem belieft, telkens als hij een laak bare handeling op zijn dagelijkschen weg zal ontmoeten, het weze broodroof of wat ook Kabouter. Eigenlijk is er nog iets. Kabouter was over enkele dagen in de Geeraardsbergschestraat en zag daar Bookkes in druk gesprek met een der roode bazen, 't Ging er heftig toe en, vol belangstelling, de ooren open, in 't pas seeren hoorde hij dat het ging over teekenen en over een som van 25 frank. Wat is dat nu weer Kabouter mocht naderhand hooren dat Bookkes maar 20 fr. per week meer kreeg dat is ver van 't minimumloon of waren er deelgenooten K. SECRETARIAAT K. V. V. - Afd. Ninove. AANGEKONDIGDE FEESTEN 15 Januari Tooneelavond ingericht door de Vrouwelijke Katholieke Burgers en Mid- denstandsjeugd in het lokaal St. Jorisstraat. Het stuk zal gespeeld worden door een groep V. K. Bjers uit Harnme. 22 Januari Groot liefdadigheidsfeest door het volledig blindenorkest van Woluwe in de zaal e Ons Huis Maandag 26 December 2' Kerstdag SCHIETING NAAR 12 DIKKE KALKOENEN 2 Hoogen, 4 Zijden, 4 Kannen, 2 Laatste. Zooveel vogels als schutters min 13. Inleg 17,50 fr. Terug 10 fr. Schieting van 2 1/2 tot 0 1/2 u. S. Mij de Ster KLAVERJASSEN. Op Zondag 8 Januari 1939, gaat de jaarlijk- sche Klaverjaskaarting door bij Leopold Van Petegem, in zijn nieuw lokaal Middenstands huis rechtover cie Kliniek. 500 franken prijzen zijn gewaarborgd. Op aanvraag van verschillende liefhebbers zal de prijskamp beginnen in den namiddag om 2 1/2 uren Ten dien einde mogen de vrouwen gerust zijn dat hun man op tijd kan thuis geraken. Er zal ook gezorgd worden voer aangename verrassingen. Niemand zal het zich beklagen. HET BESTUUR. BERICHT. Eiken tweeden Dinsdag der maand, van 10 tot 12 uur wordt bij den heer Pol Van Pete gem, Middenstandshuis hoek der Bever- en Biezestraat te Ninove ZITDAG gehou den door den heer PIERRE MANFROIO, iis- kale deskundige en boekhouder, gewezen controleur der belastingen te Diest, Nfnove en Brussel II, die een bureel voor fiskale aan gelegenheden komt te open te Brussel. 73, de Laubespinstraat. Iedereen kan hem komen vinden om raadplegingen en opmaken van aangiften aangaande alle belastingen, raadplegingen over de zegelwetten en registratierechten, over de successierechten, over het handels register om herr te gelasten met invorderingen, boek houding, expertises, bilans. stichting van maatschappijen. WIJDING EN INHULOiGING VAN HET MIDDENSTANDSHUIS» te Ninove op Zondag 11 December 1939. Zondag 1.1. vierde de Katholieke Midden standsbond te Ninove, de wijding en inhul diging van zijn nieuw lokaal Middenstands huis Van 's morgens reeds, niettegenstaande de bijtende koude, was de opkomst reeds zeer bevredigend. Om 9 ure kwamen de leden en afgevaardig den bijeen in het MiddenstandshuisGe zien het gure weder, kon de muziek der ka tholieke harmonie de stoet niet voorop gaan en rond 9,30 ure gingen allen clan stoetsge wijze onder het roffelen van den trom naar de Hoogmis, die opgedragen werd ter gele genheid van deze inhuldiging. Binst de H. Mis werd er een treffend en passend gelegenheidssermoen gedaan door Eerwaarde Heer Colpaert, Diocesane Proost. Allen, zoowel leden als afgevaardigde Broe der-bonden, gingen ten offer. Na de H. Mis ging men stoetsgewijze naar het lokaal terug, waar er dan besloten werd, den optocht niet te doen doorgaan. In afwachting van de komst van Zeer Eer waarde Heer Deken, werd er een kaartje ge legd bij een warme stoof en een goed ge vuld glas. Om 11.10 ure kondigde men de inzegening aan van de bovenzaal van het lokaal de kaarten werden op zij gelegd en iedereen wilde bij deze plechtigheid aanwezig zijn. De wijding, hoe eenvoudig ook. werd een treffend oogenblik en iedereen was er onder den indruk van. De Zeer Eerwaarde Heer Deken, hield eene korte maar mooie gelegen heidstoespraak. Iets over één uur werd er begonnen met het noenmaal, waar wij de aanwezigheid be merkten van Zeer Eerwaarde Heer Deken, Eerwaarde Heeren Colpaert, Diocesane Proost. Lnnckman, Plaatselijke Proost van V.K.B.J en K.B.M.J.. Senatoren Van Ackere en De Clercq Jos., Volksvertegenwoordiger Van Heche, Heeren Camie! Struyvelt, Secre taris-Generaal, Alf. De Schepper, plaatselijke Voorzitter van K.V.V., J. Bessems, Arrondis sementsvoorzitter van den Middenstand. Lie ten zich verontschuldigen Eere-Voorzitter Philemon Van Driessche. door ziekte belet den Heer Duchateau, Volksvertegenwoordi ger en Burgemeester van Wetteren. den Heer Just. Houben. Advokaat te Antwerpen. Allen waren van de eerste oogenblikken in de bes te stemming en de warme, goed bereide spij zen, deden allen goed. Iedereen voelde zich 't huis. Binst het noenmaal dankte de Voorzitter van de Katholieke Middenstandsbond Heer Ach iel De Schepper den Zeer Eerwaarde Heer Deken, de Eerw. Heeren Proosten, Hee ren Senatoren en Heer Volksvertegenwoor diger alsook allen die door hunne deelneming aan deze feestelijkheden bewijs hadden gege ven van trouwe gehechtheid en echt mede- voelen met de katholieke Middenstandsbond van Ninove. In vervanging van den optocht hield de diocesane Proost Eerw. Heer Col paert, een toespraak, die hij op het laatste zoo maar gekapt strooi noemde maar die door de deelnemers fel werd toegejuicht. Wij hebben ons dan ook afgevraagd, als het strooi eens in zijn geheel was, wat we dan wel zou den te hooren krijgen. Kort daarop liep het vriendenmaal ten einde en vroeg men dat ie dereen voor een tiental minuten de zaal zou verlaten om deze gereed te maken voor de feestzitting. We moeten hier hulde brengen aan het persooneel van het Middenstands huis die. in niet minder dan een vijftiental minuten, de zaal had herschapen in een ver gaderzaal. Den Heer Volksvertegenwoordiger Duchateau. thans aanwezig, sprak ons over de fiscaliteitVoorwaar een zeer interes sant onderwerp en onze leden zullen menige inlichtingen en kostbare gegevens hebben kunnen mededragen Daarna kwam de Heer Just. Houben, Ad vokaat uit Antwerpen, aan de beurt, die ons sprak over Hoe moet de Middenstand zich in de toekomst verdedigen i>. Wie den Heer Houben heeft gehoord, zal wel met ons ak koord gaan om te zeggen dat het wenscnelijk ware zulken spreker menigmaal in ons mid den te hebben, want wat alle aanwezigen den Heer Houben kunnen verwijten, is, dat hij nog te vroeg uitgescheiden was, niettegen staande zijne spreekbeurt 20 minuten langer heeft geduurd dan voorzien. Dergelijke spre kers is men niet moe gehoord. Deze twee spreekbeurten werden met eene groote ova tie begroet. Daarna dankte de Voorzitter de voordracht gevers voor hunne zoo leerzame en klare uit eenzetting die alle middenstanders zoo aan belangt en alsook de vergadering die zoo aan dachtig deze spreekbeurten heeft gevolgd, en nogmaals al dezen die hebben medegewerkt aan dezen welgelukten middenstandsdag en in bijzonder de broederbonden die noch kou de. noch moeite hebben ontzien tot het wel- lukken van dit feest. Voorwaar een schoone dag en die opperbest is gehikt. De vergade ring stuurde volgend telegram aan Zijn Ex cellentie den Minister van Economische Za ken, Middenstand en Landbouw De Katholieke Middenstandsbond van Ni nove. bij inhuldiging van zijn nieuw lokaal, brengt hulde aan de werkzaamheid van Zijn Excellentie, ten bate van de Midden- standsvereeniging en vertrouwt in stand- vastige krachtdadigheid tot verwezeniij- king van gelukkige initiatieven. Get.) De Voorzitter. ACH. DE SCHEPPER. Zooeven ontvingen wij als antwoord 21/12/38. Mijnheer de Voorzitter, De Heer Minister gelast mij de ont vangst te melden van uw telegram d. d. 18 dezer en U te bedanken voor het ver- trouwen dat de Katholieke Middenstands- bond van Ninove in hem stelt. Gelieve te aanvaarden, Mijnheer de Voorzitter, de be- tuiging mijner achtingvolle gevoelens. De Kabinetssecretaris. A. PRAET. van 10 tot 17 December 193J. GEBOORTEN Jeanne De Troyer, dochter van René en Germaine Vanderpoorten Rita De Troyer. dochter van Alfons en Ire- na De Mets Hugo De Fe.vter. zoon van Paul en Maria v an Rossen. Delphina Van Der Taelen, 86 j., wed. Evens Lavendelstraat Gustaaf Scheerlinck, 80 j„ Eene, 9 Petrus Keymeulen, 34 j„ Brusselstraat Marie-Ghislena Van Den Houten 66 j. kloosterzuster. Burchtstraat.

Denderklok | 1938 | | pagina 2