i. 'IlsLfcJb FAZE D GROOTE REVUE Het Vre md Jifig^nvraagslük. NIENOF MOBILISEERT Veertiende Jaar Sr 4 Prijs per nummer 55 centiemen. Ninove 21 Januari 194Ö Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,50 6 maanden 8,50 1 jaar 15,00 Drukker-Uitgever R. LUY5TERMAN HAELTERMAN Koepoortstraat, 10, NINOVE TELEFOON 345 Postchekrekening n' 1862.54 Handelsregister Aalst n' 1093 De jongste afgekondigde militaire voorzorgsmaatregelen hadden een te be grijpelijkere verrassing verwekt daar zij niet alleen door geen enkel waarschu wend teeken werden voorafgegaan, doch integendeel volgden op het naar huis zenden van de familievaders met drie kinderen, wat op een ontspanning van den toestand scheen te duiden. Wellicht had de verklaring van M. Chamberlain, dat de heerschende kalm te op de krijgsfronten wel eens deze kon zijn die de stormen voorafgaat, de even tualiteit van een mogelijke toespitsing van de internationale verhoudingen in het vooruitzicht gesteld. Doch die ver maning kon ook beschouwd worden als een waarschuwing tegen voorbarige il lusies en als een verwittiging dat het oogenblik nog niet aangebroken was om de wapens uit de hand te geven en om de strijdvaardigheid te laten verslap pen. Zooals ook mogelijk is en blijft dat de verschijnselen welke in België en in Nederland een verscherping van de waakzaamheid hebben gewettigd, slechts een manufestatie te meer zijn van den zenuwenoorlog, die met de in tense bedrijvigheid op het diplomatiek plan blijft gepaard gaan. Meer dan ooit moeten wij de hoofden koel houden. Het dient tot niets de ver beelding te laten draven wij moeten integendeel de werkelijkheid pogen te zien zooals zij is. Het is natuurlijk indrukwekkend te aanschouwen hoe duizenden weerbare mannen allemaal moeten joptrekken. Niemand zal den ernst van de maatre gel onderschatten. Zoowel voor de be langhebbenden als voor het land be- teekent dit nieuwe offers en inspannin gen. Veel verheugender was het ge weest, indien wij integendeel het af zwaaien van enkele oudere lichtingen hadden mogen beleven. Dit was een teeken geweest dat de vrede in aan tocht was. Nu moeten wij. redelijker wijze, onze hoop op een stilleggen van den oorlog temperen wij voelen alle maal, dat er iets hapert. Wij hoever echter niet te vergeten, dat sommige weerplichtigen van de faze D reeds een maal opgeroepen werden en dat zij na een tijdje weer naar hunne haardsteden mochten terugkeeren. Ook ditmaal schijnt de toestand naar een ontspan ning te evolueeren. Wij moeten ook nog dit overwegen indien deze oorlog niet in zulke zeer bijzondere voorwaarden was losgebro ken. zou de algemeens mobilisatie hier, sinds September, reeds bijna onvermij delijk afgekondigd geweest zijn. Wij wezen er op. van af den eersten dag indien het zwaartepunt van dezen oorlog uit het Westen niet wegwentelt. moet de physische drukking op onze grenzen toenemen met de massa van de van weerskanten opgehoopte strijd machten. Is er één redelijk mensch die zou kun nen veronderstellen dat morgen, op het westelijk front, de oorlog volop zou in gang gaan. zonder dat onze grensdek- king en onze weermacht tot het maxi mum zouden opgevoerd worden Zoo ver staan wij echter nog niet. Goddank. De faze D werd afgekondigd, zooals het Nederlandsch communiqué het uit drukte. omdat minder gunstige interna tionale symptomen waargenomen wer den. wat op zichzelf perfect het treffen van voorzorgsmaatregelen verklaart en rechtvaardigt, zonder dat daaruit mag of moet afgeleid worden dat ee.iig ge vaar dreigt uit een bepaalden hoek of in een bepaalde richting. Om een beeld le gebruiken, er smeult al lang vuur in Europa, alleman weet dat. Wanneer er dan wind op steekt en brand dreigt op te laaien, is het maar raadzaam en redelijk dat de pompiers zouden paraat staan en dat het blusch- matireel zou gereed gezet worden, voor het geval dat gensters mochten over waaien. Het ware onnoozel het te ontveinzen, het is voorzeker jammer dat voorzorgen moesten getroffen worden, in zooverre dit duidt op een mogelijke verslechting van den algemeenen toestand. Dat. de maatregelen hier zoo tuchtvol en tijdig beraamd en uitgevoerd werden, houdt voor ons toch ook een geruststelling in. Het bewijst dat wij door de gebeurtenis sen niet zullen verrast worden. En een ontwaard gevaar, is een half bezworen gevaar Wij bewaren de onwankelbare over tuiging dat het beleid van onze regee ring en de kloekheid van onze weer macht in staat zijn om in alle omstan digheden ons grondgebied ongeschonden te houden. Wij zinspeelden er hooger op: moet het ooit hard tegen hard gaan op de krijgsfronten. het zou ons niet ver wonderen indien tegen de lente ons le ger nog moest versterkt worden. Zelfs in dit geval zou ons vertrouwen niet ge schokt worden Nu dat de lente aanrukt, cn bij het uitblijven van uitzicht op vre desonderhandelingen. de kansen op een toespitsing van de vijandelijkheden te l r de stijgen, is het absoluut normaal dat onze grenzen gaandeweg zoo stevig mogelijk geschraagd worden. Beter op tijd geschraagd, dan te laat beklaagd Wij betrouwen hiervoor op het door zicht en op de waakzaamheid van de uitvoerende macht. Wij zijn overtuigd dat zij het land en de soldaten geen nut- telooze iasten zal opleggen. Wij bevroe den ook. dal het nu hel oogenblik niet is om te vitten over kleinigheden. Doch dit zouden wij de bevoegde overheid op het hart willen binden laat zij zorgen voor heldere communiqués. Wil zij niets zeggen, en handelen, ook goedwij zijn bereid haar krediet te gunnen. Maar als zij acht iets te moeten rr.cdedeelen. laat het dan geen raadsel zijn Het gaat immers niet op de zaken voor te stellen alsof de lotselinge schorsing van de verloven en het binnenroepen van de fa ze D lang voorziene maatrege len zouden geweest zijn. Dit is op de woorden spelen. Natuurlijk zijn die maatregelen theoretisch bestendig voor zien. doch wanneer zij praktich bevolen worden, moet daarvoor ecu reden zijn. De Nederlandsche regeering heeft ze opgegeven minder gunstige interna tionale symptomen. Alleman had het ge raden het was dan ook beter gezegd geworden, zooals het was. Het had de openbare meening gerust gesteld te we ten dat het maar dat was. Dit had heel wat kwakkels gekortwiekt, die nu hun vlucht genomen hebben en die achteraf door Belga moesten gelogenstraft wor den. Het land kan de waarheid verdragen, te stellen alsof de plotselinge schorsing zijn zenuwen voorbereid worden. Er zul len nog wel lastige dagen komen, moe ten de twee geweldigste heirmachten die de wereld gekend heeft, ooit tegen el kaar botsen. Heel Europa zal bij dien schok op zijn grondvesten wankelen. Maar er is wc'licht, in Europa, geen tweede land dat, voor zijn grootte, op een zoo in alle opzichten stevig arma tuur en wee- macht kan bogen als het onze. Reden te meer om te vertrouwen. Dat de faze D afgekondigd werd. be wijst. dat de mogelijkheid van een len teoffensief moet onder oogen genomen worden. Méér niet. Nu zooals voorheen blijft het onze rotsvaste overtuiging dat geen aanrander strategisch voordeel kan halen uit een aanval doorheen België en dat wij derhalve zullen gespaard blij ven. OSLOWER. Standaard 16-1-40. STAD NINOVE Feestzaal «ONS HUIS» Dreefstraat. OP ZONDAG 28 JANUARI 1940 door de tooneeEafdeeling LANGS OM BETER Opvoering van Revue in drie bedrijven met een voorspel voor het tweede bedrijf. PRIJZEN DER PLAATSEN Deuren open 5 1 /2 t. 8 - 5 en 3 fr. Gordijn 6 u. Allan naar ONS HUIS Een lachsukses zonder voorgaande Vervolg. Besluit. Het is voor het Davidsfonds. voor on ze gouwbesturen. voor onze aldeelingen. voor ieder overtuigd Vlaming een dure plicht uit alle macht te ijveren, opdat de nakende volkstelling een trouw beeld van de werkelijken toestand weerge- ve. Niet wij hebben de wetenschappelijke juistheid van die getallen te vreezen integendeelMaar wij hebben ei over te waken dat onze stam-en taalgenooten zich rekenschap geven van de gevolgen die de antwoorden op de vraag der «meest gesproken taal» voor onze volks gemeenschap na zich slepen. Daarom moet beter nog dan in 1929 de voorlichting geschieden. Het Hoofd bestuur zal er gewis voor instaan, dat de Commissie die vóór tien jaar flink werk leverde, weder in werking trede. Volgens artikels 55 en 56 van de wet van 15 Juni 1935 op het gebruik der ta len in gerechtszaken, weiden uitzonde lingen voorzien voor verweerders ciie ge meenten bewonen welke behooren lot gerechterlijke gebieden waar de recht spraak niet in de taal dier gemeente ge beurt. Zulks tot 15-9-38. De bedoeling was blijkbaar de taalgrens tegen dien datum af te bakent Helaas, er kwam niets van in huis. Vermoedelijk zal er zorg voor worden gedragen dat de tel ling van 1940 het wel zal toelaten Tijdens het ministerschap aan Binnen landse he Zaken van den Heer De Schry- ver. stelde de Heer Kamiel Huysmans voor in 1940 de telling' op de taalgrens te schorsen, ten einde deze gevaarlijke zone te onttrekken aan de moedwillige sabotage vanwege slecht gestemde ge meentebesturen. Deze oplossing zou heel het raderwerk der telling in de war brengen, daar zes der negen provincies onvolledige uitslagen zouden voorbren gen. en ook aanleiding geven tot echte of vermeende willekeur bij het vaststel len der basis tot het bepalen van liet aantal volksvertegenwoordigers en sena toren. Veel beter warchet de telling langs de taalgrens toe te vertrouwen aan ge wetensvolle staatsambtenaren die. naar het voorbeeld van de controleurs door Minister Baels in 1931 benoemd, zonder vooringenomenheid de bezoeken ten hui ze zouden afleggen. De onderrichtingen en bijzondere schikkingen, speciaal in 1929 getroffen om het karakter van de telling te vrij waren, zouden ditmaal stipt moeten na geleefd worden. Speciale staatsagenten zouden hierover het noodige toezicht kunnen uitoefenen. Ook te Brussel en voorsteden zou de telling aan de zorgen van staatsbedien den moeten worden toevertrouwd. De gemeentebesturen, beïnvloed door La Conference des Bourgmestres». hebben alle vertrouwen verbeurd. De onderrichtingen door burgemeester Max in 1929 gegeven en de hooger aan gehaalde voorbeelden, bewijzen over vloedig dat de meerderheid der schepen colleges in de Brusselsche agglomeratie totaal onbetrouwbaar is. Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen volgens overeenkomst Van den anderen kant blijft het tel- lingbulletijn overdreven ingewikkeld, eenvoudige lieden kunnen er niet mede over de baan en al te dikwijls wordt dit een voorwendsel om tellingsagenten die. zooals het in 1930 gebeurde, niet eens de inwoners verstaan, laat staan be grijpen met dit kiesche werk te ge lasten Waarom dient ten andere de statitiek van de meer-taien-sprekenden, zoo niet om gelegenheid te vinden de Vlamingen bij de Franseh sprekenden te kunnen inlijven Waarom niet eenvoudig de vraag van 1846 hernomen welk is uw t£S*l De kinderen beneden de 2 jaar buiten de talenstatitiek riuiten. is grof bedrog'. Waarom dan de kinderen beneden de 7 of de 15 jaar niet eveneens uitgesloten? De statistiek heeft volgende percents- cwijze verhouding gevonden van de in woners van het Kan duidelijker worden aangetoond waarom de Vlaamsche kinderen als on mondig worden beschouwd 9 Het ligt in de bevoegdheid van de Commissie voor Statitiek zich daarover uit te spreken. Te recht heeft het Verbond van Vlaam sche Kultuurvereenigingen bij de Regee ring de samenstelling van deze Commis sie. waarin 24 Walen tegenover 8 Vla mingen zetelen, aangeklaagd. De toenmalige Eerste-Minister Spaak beloofde voldoening te geven en wan neer de opwerping over de onbevoegd heid der Vlamingen op statistisch gebied door de bureelen werd geopperd, wer den meer dan 20 namen van Vlaamsche geleerden, professoren en volkskundigen vooruitgezet, waartegen niets kon wor den aangevoerd. En toch blijft de zaak onbeslecht hangen in het bureel van den huidigen Minister van Binnenlandsche zaken. Door de Regeering werd ook toegege ven dat de vreemdelingen voortaan uit de talenstatitiek zouden worden ge weerd. opdat hun zeer bedenkelijke ver- Vervolg op 2' blad. Francois Hendrickx 8, Beverstraat, Ninove Verzekeringen van allen aard Hoofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij Belgische Lloyd Boekhouden - Fiskaal recht. Nazicht - opmaken - projekten. Balans - verlies en winstrekeningen Belastingsverklaringen. Inlichtingen 's avonds na 18 uur. T HOEKJE VAN DE REPORTER Als ge niet weet waar over te praten... Als ge over zeker zaken niet praten wilt... Als ge over zeker zaken niet praten durft... dan praat ge maar over het we der En kom praten we maar over het we der. Dat is nu een weder om van te zeg gen dat het geen weder is. 't Zal ook wel daarom zijn dat we se dert een week geen weerbericht krijgen. Als 't geen weer is kan er geen weer bericht gegeven worden. Al de rest die er over vertelt wordt is louter phantasie. 't Is opdat ons geburen het niet zou den weten en er hun schikkingen naar nemen om ons aan te valien. 't Is opdat de spionnen het niet zouden weten en kunnen overmaken voor In* lichtingen aan de vliegmachienen. Want er is in België al met ne keer ontdekt dat er spionnen zijn, en verdom- meiijk veel Als ik met mijn klein verstand, dat in den tijd zei, lachtten de grooie vaderlan ders met groot verstand mij vierkant uit En ziet daar hebt ge het sport al Tot hiertoe zijn het maar spionnen voor Duitschland en Rusland die ze ge vonden hebben. En ais 't kwalijk gaat zuien de «prisons» te klein zijn. Als ze dan de andere ook ne keer zul len gevonden hebben wat zal het dan zijn Het is algemeen geweten dat Duitsch- lend en Rusland geen geld hebben. Als ze in den vreemde iets willen koo- pen moeten ze daar iets verkoopenze moeten vermangelen, want ze hebben geen geld. En als die sukkelaars die geen geld hebben zooveel spionnen rijkelijk kunnen betalen wat moet het dan zijn van den kant waar er wel geld, veel geld schoon blinkend en klinkend geld is. Ik, persoonlijk, ken geen enkel spion noch politie, noch veiligheid moet het mij komen vragenik ken er geen een. Maar het is zeker dat er dozijnen en grosse,ioopen. Zie ne keer wat er mensohen zijn die voor geld hun ziel aan den duivel zou den verkoopenwaarom zouden ze niet verkoopen aan een vreemd Land tn voor al aan een bevriend Land Aan een bevriend Land is dat precies niet verkoopen; dat is zoo wederkeerig dienst bewijzen. Elk geeft wat hij heeft en krijgt wat hij niet heeftde eene geld de andere inlichtingen. Ik betrouw niemand meer. Geen enkele vreemdeling, hij mag mijn eigen kozijn zijn. Geen enkele medeburger, hij mag ge bukt gaan onder den last der vaderlands liefde en tricolore beddelakens vandoen hebben om te kunnen slapen, Zie ik betrouw mijn eigen zelve niet. Vroeger heb ik altijd geprobeerd om naar het voorschrift van Christus, te zorgen dat mijn linker hand niet wist welk geld er in mijn rechter zat. Mijn rechterhand betrouwd mijn lin ker niet meer en omgekeerden als ik eens bij toeval wat geld in handen krijg bepootel ik het met alle twee mijn han- de.i te gelijk. Het spionnen gevaar is mijn nacht merrie gelijk de bietebouw ais ik klein was, en fezel heele dagen door samen koppeling van gedachten Grijp, grap, grimmeland Zonder tip of zonder tand Grijp, grap, grauw De bietebauw Reporter. ■smmi^rt firg rrrir>i v n i Waalsch Vlaamsch en Duitsch taalgebied. Kinderen beneden de 2 jaar 36.71 62.20 1,09 Kinderen van 2 tot 7 jaar 38,37 60.53 1.10 Kinderen van 7 tot 15 jaar 40.04 58,89 1.07 Pe..- oncn van 15 tot 20 jaar. 40.70 58.25 1.05 Personen van 21 tot 60 jaar 47.70 51.40 0.86 Personen van 60 en meer 50,61 48,87 0.92 Jc

Denderklok | 1940 | | pagina 1