O. L. Vr. Lichtmis Poppententoonstelling Veertiende Jaar Nr Prijs per nummer 35 centiemen. Ninove 4 Februari 1940 mm: i.■>- h fe; Abonnementsprijs 3 maanden 6 maanden 1 jaar fr. 4,50 8,50 15,00 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN TELEFOON 345 KoepoortSifaat, 10, - Postchekrekening n' 1862.54 N INOVE Handelsregister Aalst n' 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen volgens overeenkomst 't Was over het lieve wicht van Bethlehem, veertig dagen na diens geboorte, dat de oude Si meon, bleek van ontroering met langzame woorden voorspelde Zie, Hij is bestemd tot val en opstanding van velen in Israël, en tot teeken van tegenspraak Ik lees het Evangelie, dat zeifs j Renan het schoonste boek noem de dat ooit geschreven is, het E- vangelie met zijn heldere vast heid, zijn rake volheid, zijn ma- jestueuse soberheid, zijn boven- menschelijke goedheid en liefde, het Evangelie, die eenvoudige maar geniale wegwijzer voor dit i en naar't ander leven, en ik vraag me af, of het wel denkbaar is dat Christus en Zijn Evangelie tegen spraak moesten ondervinden De gansche geschiedenis van negentien eeuwen bevestigen het woord van Simeon. Het begon met Christus, het duurt voort met Zijne Kerk tot den huidigen dag. Christus vangt zijn openbaar leven aan. Hij spreekt zoo over heerlijk schoon, en geneest aiien die Hem naderen. De menigte golft in breede scharen rond hem soms wordt het een overrompe ling om hem te naderen, zijn hand te mogen tasten, de zoom van zijn kleed aan te raken. Men vergeet huize en erf, men be kreunt zich zeifs niet meer om voedsel, om Hem te volgen met duizenden ver in de woestijn. Bestond er ooit op aarde zoo n populariteit Wacht even op het teeken van tegenspraak Want ook toen werd Hij ge scholden als een Sabbatschender, als iemand die den duivel inhad, en door den duivel werkte Zijn leer werd voorgesteld als slecht, ergerniswekkend en godslaster lijk. Hij werd beschuldigd oproer gepredikt, en oneerbiedig tegen de wet en den tempel gesproken te hebben, verboden te hebben dat de verschuldigde schatting betaald werd. Men verweet Hem dar Hij met zondaars en tolle naars omging, en zijne grootste liefdewerken werden voor duivels kunsten gehouden. Sindsdien is het wereldterrein der kerkelijke geschiedenis het schouwspel geworden van de ver heerlijking Christi en van tegen spraak jegens Hem. Want het geslacht der Phari- seërs en Sadduceërs is vruchtbaar blijven voortleven. Rusland en zijn bondgenoot, Duitschland, - zoeken thans naar de wereldover- heersching hunner ideën, waar voor Christus en Zijne Kerk op de voorste plaats in het gedrang staan. Bij ons heeft gewerkt en werkt nog koortsachtig bedrijvig de lo ge om de Christusgedachte te weren uit de school en het open baar leven. In zekere scholen worden leerkrachten aangetrof fen, die inzake godsdienst in de meest grove onwetendheid ver- keeren, maar die bezield zijn met een krankzinnigen haat tegen al wat 't bovennatuurlijk leven be treft. Moest men hun de heldere motieven vragen van hun gods diensthaat, is het klinkklare larie waf men te hooren krijgt Dit alles is niet toevallig maar het gevolg van een immer wer kende oorzaak. Altijd zullen er menschen ge vonden worden die de duisternis meer beminnen dan het licht, die de leugen liever dienen dan de Waarheid, die zich eerder bij Be lial aansluiten dan bij Christus Menschen die de Kerk haten om dat zij in den grond Christus vij andig gezind zijn, ofschoon zij soms over Hem oppervlakkige woorden van bewondering uit spreken. De waarheid is, dat de booze wereld eene macht is, die door Satan verleid, op den weg van het verderf voortgeduwd wordt, en niet werkeloos blijft. Zij haat al wat goed en eerbaar en heilig is, en zet haren haat om in werken der duisternis. Het kruis is en blijft voor dezen eene dwaasheid, die bestreden, voor genen eene ergernis die uitgeroeid moet wor den. Wij danken God voor het licht des geloofs in dezen titanischen strijd tegen het Licht. En meer dan ooit houden wij op Lichtmis, de brandende kaars, zinnebeeld I van ons geloof in Christus, ge klemd in de handen. Gladius. Onderwijsinstituut van de Zusters der H.H. Harten, Ninove OP ALGEMEEN VERLANGEN blijft de prachtige met nabootsing van kunsttafereelen open tot ZONDDAG 4 FEBRUARI Ingang langs den Dender i fr. per persoon. De opbrengst komt ten goede aan het boek van den soldaat LANDBOUWBELANGEN VOOR FINLAND Week van Gebed en Versterving! Het Vrouwelijk Jeugdverbond voor Katholieke Actie vraagt dringend aan do leden van de specialisaties Vrouwelike Katholieke Arbeidende Jeugd. Boerinnenjeugdbond. Vrouwelijke Katholieke Burgers- en Middenstandsjeugd, Vrouwelijke Katholieke Hooge- sehooljeugd. Vrouwelijke Katholieke Studee- rende Jeugd, en de Hulpwerken Maria-Congregaties. Patronaten. Eucharistische Kruistocht, edelmoedig den oproep van de Geeste lijke Overheid ten voordeele van Fin land te beantwoorden. Zooals aan de leerlingen van de Ka tholieke Scholen wordt aan elk lid ge vraagd deel te nemen aan de Week van Gebed en Versterving van 5 tot 11 Februari a.s. ten voordeele van het zoo zwaar geteis terde Finland. De giften, vrucht van persoonlijke en vrijwillige versterving, mogen gestort op postcheekrekening N. 27.568 V.J.V.K. A. Peperstraat, 23 Gent. Op 20 Februari zullen zij gezamen lijk overgemaakt worden aan Zijn Emi nentie Kardinaal van Roey, die ze zal doorzenden aan zijn correspondent in Finland. Februariwerikcn 1. Daar de warmtegraad rond dit tijd- stipt stijgt, zal men de schoone en droge dagen benuttigen voor het zaaien van haver. Vroeg zaaien is echter onvoldoen de er dient daarbij gezorgd voo een vol ledige bemesting wij raden dus aan per hectare 500 tot 600 kg. superfosfaat en 200 kg. chloorpotasch onder te ploegen en vóór het zaaien 300 kg. ammoniak sulfaat onder te eggen. 2. Vroegtijdige weidegang is voor den landbouwer een ware bezuiniging wil hij dus over vroeg en veel en goed gras beschikken, dan mag hij niet nalaten in den loop dezei maand per hectare 300 kg. ammoniaksulfaat uit te strooien, en daarna zorgvuldig te eggen met de ijze ren eg of met den regenerator daardoor wordt den grond verlucht en het mos verwijderd daardoor ook wordt het am moniaksulfaat ingewerkt, wat altoos voordcelig is voor den groei van het gras 3. Vroege aardappels behooren vroeg tijdig geplant. Bij voordeelig weder zal men dus den grond omploegen en ter- .elfder tijd per hectare 300 tot 400 kgr. superfosfaat en 200 tot 300 kgr. potasch- sulfaat inwerken, en eenige dagen voor de planting 400 kgr. ammoniaksulfaat on dereggen. 4. Op dit oogenblik hebben de winter graangewassen als tarwe, masteluin. gerst en spelt, gemakkelijk opneembare stikstof noodig. want door 'net stijgen der temperature, herneemt de planten groei. Derhalve zal men er vooi zoigen 200 tot 300 kgr. ammoniaksulfaat uit te strooien en lichtjes onder te eggen. 5. Wie voorziet te kort te hebben aan groenvoeder zaaie einde Februari een mengsel van 50 kg. raaigras en laO kgi. zornergerst per hectare, en gebruike voor afgaandelijk als bemesting 500 tot 600 k';. ammoniaksulfaat. 800 kg. superfos faat en 300 kgr. chloorpotasch. 6. Zoodra het weder eenigszins gun stig is zuilen de aardbeziekweekers over gaan tot de eerste omspitting tusschen de planten. Zij zullen niet nalaten voor afgaandelijk per are 6 kg. superfosfaat. 3 kg. potaschsulfaat en 4 kg. ammoniak sulfaat aan te wenden. 7. Thans ook mag men de droogste plaatsen voentetuinen omspitten om er ajuin worteltjes, vroege salaad, radijs, zomerprei, erwten, witte kervel, en selder te zaaien, zorg dragende aan de wortel- en knolgewassen en aan de bladplanten per are 3 tot 4 kg. ammoni aksulfaat toe te dienen, alsook 3 tot 4 kg. superfosfaat en 2 tot 3 kg. potaschsullaat Aan de peulgewassen zal men slechts 1 tot 2 kg. ammoniaksulfaat aanwenden en zooveel superfosfaat en potaschsulfaat als aan de andere groenten. Dixi. De Karnavalviering dit jaar De minister van Binnenlandsche Za ken heeft aan de Burgemeesters den vol genden omzendbrief laten zenden «Wegens de tijdsomstandigheden is het wenschelijk dat de Karnavalfeesten. welke in het openbaar plaats vinden, dit jaar een bijzonder karakter hebben. Het is alleszins volstrekt noodig dat het dragen, in het openbaar, van mas kers. in alle gemeenten verboden wordt. Bif ontstentenis van een gemeentever ordening, waarbij dit verbod reeds ge steld is. zal de burgemeester het daartoe vereischte besluit moeten nemen. De burgemeesters zullen, bovendien, alle voorzieningen treffen, welke zij wen schelijk achten om tijdens de Karnaval feesten de bijzondere gereserveerdheid te doen in acht nemen, welke de hand having der orde in de huidige tijdsom standigheden oplegt. Het is van bijzonder belang dat zij er voor waken dat het Karnaval geen aan leiding kunne geven tot eenige daad, welke de neutraliteit en de belangen van het land in gevaar zou kunnen brengen» EEN ECHTE PLAAG Francois Hendrickx 8, Beverstraat, Ninove Verzekeringen van allen aard Hoofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij Belgische Lloyd Boekhouden - Fiskaal recht. Nazicht - opmaken - projekten. Balans - verlies en winstrekeningen Belastingsverklaringen. Inlichtingen 's avonds na 18 uur- Ja. waarachtig Een echte plaag mag het heeten. dat handeldrijven in zekere boekjes en tijdschriften, welke een wa ren vuilnishoop van onzedelijkheid uit maken. Gewis, of die onzedelijkheid ge vat is en aangeboden wordt in een fraai- en letterkundigen vorm, dan wel in een stijl die zich onderscheidt door een to taal gebrek aan stijl, doet niets af van hare verderfelijkheid. Hetzij in een ijze ren. hetzij in een gouden vaasdrek blijft altijd drek. Doch het is dubbel erbarmelijk, zul- ken vieselijken poespas van drifexploi- teerende schrijvelarij, walgelijk uit oog punt van moraal en afstootelijk in let terkundig opzicht, ten allen kante onder het bereik te zien stellen van het publiek Van het ofwel argloos. ofwel bewust pu bliek, meestal jongelieden, en heel dik wijls ook kinderen, die aangelokt wor den door de veelkleurige omslagplaten en door de verbeelding prikkelende ti tels. en in dien rotten rommel komen scharrelen, op zoek naar het meest sen- sationeele dat doorgaans ook is het meest immoreele. Ellendig, ellendig, dit voortwoekeren van den onzedelijkheidslupus, door het voortgeven van die besmette en besmet tende druksels! Ze zijn dikwijls verfrom meld. omgekruld, besmeurd, loshangend. Maar nog afstootender dan hun uiter lijkheid, is het verlepte, verwrongene, beslijkte van hun inhoud. Ze kosten ge woonlijk maar vijftig, soms maar vijf en twintig centimen. Doch ze komen de koopers ontzettend duur te staan. Want door ze te lezen, schieten ze er ook hun deugd, hun eer. vaak het geluk van gansch hun verder leven bij in. Die sluike uitdragerswinkeltjes, welke met den eigenlijken, zoo belangwekken- den handel in oude boeken niets te ma ken hebben, zijn voor de volksklasse een echte plaag. Nieuw voorschrift van vader Kats Houd hoofd, borst en voeten warm. Vul hem weluwen darm Maar een conditie moet daarbij Drink alle dagen PACHA Cichorei i 'T HOEKJE VAN DE REPORTER Pardon, achtens waardige lezer, ik heb dees week met dien ijsgang te veel werk gehad om aan mijn nieuws te ge raken. Ik heb geen tijd gehad om al mijn informaties te a verlezen de ware uit de valsche te rapen of de belangrij ke uit de onbenullige. Ik schudde mij nen zak leeg in mijnen hoekge moet zelf maar uitrapen. De capucienen hebben een proces m gespannen tegen de mode van Parijs voor namaak van hun Capucienenkap. Alie namaakkappen zullen aangeslagen worden en de makers, verkoopers en ver bruikers gestraft worden, op grond van de wet op de auteursrechten Ze bekla gen er zich over dat er te veel rare pa ters rondloopen. In de Fransche lessen voor Viaamsche soldaten, gegeven door het N, I. R., is het altijd de eerste van de klas, soldaat Janssens, die mag antwoorden. De an deren doen ook hun best en zouden ook eens willen aan de eer komen. Ge hebt daar soldaat Van Zwimmeken. Ge weet wel Van Zwimmeken soldaat van twee de klas aan den IJzer die voor zijn lui tenant die koe moest gaan melken in nomansianden met zijn gamel bij nen os te recht kwam en aan zijn luite nant kwam melden: Mon lieutenant ce n'est pas de lait, c'est l'homme de la vache. Van Zwimmeken is beroepssol daat geworden en nog altijd soldaat van tweede klas al heeft hij al veel Fransch bijgeleerd die jongen zou hem ook ne- keer willen laten hooren voor de micro. De Regeering zou graag, en in snel tempo voort doen aan het Viaamsche rechtsherstel. Gelijkheid in rechte en fei te is haar ideaal, maar ze is door de om standigheden verplicht betere tijden af te wachten ce n'est pas Ie moment. De wanmolen waarmee in 1916 en vol gende jaren het kaf uit het koren ge wand werd en die gebreveteerd was on der den naam van besluitwetten, is weer van den rommelzolder gehaald. Hij had zoo niet al te precies en te proper ge werkt: menig brokje amnestie wet heeft later uit het kaf nog heel wat selectie koren gezift. Maar er is geen tijd om naar iets beters uit te zien ce n'est pas Ie moment. Ze hebben het ding eens ge probeerd maar het loopt niet gesmeerd. De fluistercampagne van neutres- pieutresis het voorwerp van een on derzoek van wege het parket voor aan slag op de veiligheid van volk en staat. Niet verwarren met de gazet Volk en Staat. Er is spraak van dat de reserve-offi cieren, vader van zes en meer kinderen, zouden mogen afzwaaien. Dat zal een dankbare gelegenheid zijn om enkele vlaamsch sprekende reserve officieren te benoemen. Het masker is dees jaar heel het land door verboden met carnavaler is uit zondering gemaakt voor het masker der vaderlandsliefde. Do beroepsvereeniging van dagbladre porters heeft besloten dat er in 't ver volg nooit meer voor de medeburgers onaangename nieuwsjes aan hun blad zullen overgemaakt worden. Dat om Het hunne bij te dragen tot de versterking van de ((union sacrée en te vermijden van «dementi's» op te loopen die met de waarheid maar van heel ver familie zijn. Reporter. J -f v j 1 J.. 75 1 j»-;*'' ;i j. 1

Denderklok | 1940 | | pagina 1