Technisch onderwijs en geschooide arbeid Willy Vervoort Bach Millionnair Groote VOETBALMATCH Veertiende Jaar Nr 9 F. C. NINOVE - NACHTRIDDERS Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,50 6 maanden 8,50 1 jaar 15,00 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN Koepoortstraat, 10, N I NOVE Handelsregister Aalst nr 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen volgens overeenkomst VRIJWILLIGE BRANDWEER NINOVE Bij de bespreking van de begrooting van het Ministerie van Openbaar Onder wijs. welke onlangs in den Senaat plaats vond. werd eens te meer de aandacht ge vestigd op de stiefmoederlijke behandel- ling van ons technisch onderwijs. In zitting van 31 Januari 1.1. wees de christen-democratische senator Z. E. P. Rutten. op de overdreven bevolking van de middelbare scholen, ten nadeeie van het technisch onderwijs, terwijl de nood zakelijkheid zich dringender dan ooit stelt, het vakonderwijs te bevorderen en uit te breiden. Een week later, nl. in zitting van 6 Fe bruari 1.1., aarzelde de heer Ronse, even eens christen-democraat niet, te beweren dat op dit gebied een geweldige achter stand dient ingehaald en gaf ter illustra tie zijner stelling enkele voorbeelden aan uit de textielnijverheid, waar het tekort aan techniesch geschoold personeel, onze industrieelen verplicht, de onmisbare machines uit den vreemde in te voeren. Spreker had volkomen gelijk toen hij verklaarde dat, zoo ons land zijn levens standaard wil behouden en zijn positie op de wereldmarkt wil handhaven, onze nijverheid zich meer dient aan te passen aan de evolutie der techniek. Daartoe is echter een radicale ommekeer noodig in de houding der openbare besturen ten overstaan van het vraagstuk van het technisch onderwijs, zoo wat de financi- eele hulp betreft als de inrichting en ge volgde leermethode. HOE HET GEBREK AAN GESCHOOLDE ARBEIDERS VERKLAARD 0 Onze arbeiders kunnen zoowel hun man staan voor fijn af te werken arbeid als voor zwaar werk. zij ziin zoozeer be gaafd als welke arbeiders uit den vreem de ook maar. zij dienen daartoe te be schikken over de noodige middelen en werktuigen. Men kan zich dan ook de vraag stellen, waaraan het gebrek aan technisch ge schoold personeel in ons land is toe te schrijven Vooreerst hoort men dikwijls zeggen en dit door bevoegde specialisten, dat onze nijverheids- en vakscholen niet allen beantwoorden aan de moderne ei- schen der industrie. Er onbreekt iets aan de opvatting zelve welke ten grondslag ligt van ons beroepsonderwijs, aan de methodes welke worden gevolgd in de opleiding onzer jonge arbeidskrachten en aan de technische uitrusting onzer scholen. Een andere oorzaak, welke misschien meer rechtstreeks de ontoereikendheid van geschoolde arbeiders in ons iand ver klaart. is het al te gering verschil inzake loon tusschen de ongeschoolde en ge schoolde arbeiders. Koken kost geld en studeeren even eens Men verlieze inderdaad niet uit het oog dat. de jonge arbeider die lessen volgt aan een dagvakschool of technische school, ten laste is zijner ouders en geen verlichting kan brengen in de vaak zwa re financieele lasten van het kroostrijk arbeidersgezin. Geen wonder dan ook dat, in vele gevallen, de ouders terug schrikken voor die bijkomende kosten welke het vakonderwijs medebrengt, te meer dat, na volledige vakstudies, hun zoon meestal niet een loon verdient dat merkelijk hooger is dan datgene uitbe taald aan de ongeschoolde arbeidskrach ten. HET VRAAGSTUK DER LOONEN. Van alle zijden, en meestal in de indu- strieele middens, werd in de laatste tij den het tekort aan gespecialiseerde en geschoolde arbeiders aangeklaagd. Hoe dikwijls hoorde men niet verklaren dat dit of geen product niet naar den vreem de kan worden uitgevoerd, omdat het niet de gewenschte afgewerktheid of hoedanigheid bezit bij gebrek aan be kwame arbeiders in het bedrijf. Maar en deze vraag blijft eilaas vaak onbeantwoord welke bijzondere bezorgdheid wordt er door deze klagen de nijveraars aan den dag gelegd tegen- I over deze werkelijke gespecialiseerde vaklui Zij wenschen wel geschoolde, technisch flink gevormde elementen, maar vergeten maar al te licht dat aan deze krachten een rechtvaardig en be hoorlijk loon zou dienen uitbetaald. Zijn onze industrieelen het eens. om aan hun hooger technisch personeel als b. v. ingenieurs en scheikundigen, een flinke wedde te verzekeren, dan wijken zij wel eens van deze gezonde opvatting af. wanneer het gaat om technisch ge vormde arbeiders. Waarom die twee ma ten en twee gewichten Nochtans, de toekomst onzer nationale economie hangt hiervan af, evenals de toestand van een groot gedeelte van on zen werkzamen arbeidersstand. Wij heb ben goed te praten over verfijning onzer producten, over de noodzakelijkheid meer kwaliteitsproductie te verzekeren om de faam onzer industrie in het bui tenland hoog te houden en de afzetge bieden te verruimen, het zal ons niet ba ten zoo wij in eigen land niet den moed hebben, de elite onder onze arbeiders naar hun werk te beloonen. De telling waartoe in Februari 1937 in ons land werd overgegaan, heeft duide lijk den invloed aangetoond, van het ge mis aan beroepsopleiding, in de evolutie der werkloosheid. Hieruit is immers on- omstootbaar gebleken dat de groote meerderheid der werkloozen ril. 95.3 t. h.. van diegenen die reeds gewerkt hadden, slechts lager onderwijs hadden gedaan, evenals de 85.6 t. h. van diegenen die nog niet gewerkt hadden. Welk contrast vertegenwoordigt daar entegen het aantal diergenen die een vak- of technische opleiding hadden ge noten ni. 2.998 op 162.652 volledige werk loozen of 1.9 t. h.. terwijl 3.932 of 2.4 t. h. middelbaar onderwijs achter den rug hadden. Het vraagt werkelijk geen moeite om hieruit af te leiden dat de beroepsoplei ding het beste middel is om de werk loosheid te keer te gaan de ervaring leert immers en 't is ook logisch dat de werkgevers, bij eventueele afdankin gen, in de eerste plaats denken aan de ongeschoolde of minst productieve arbei ders. Waarom dan. in die omstandigheden, de stiefmoederlijke behandeling der vak scholen voortgezet Welk belang heeft ons land en onze nationale economie er bij. deze vakscholen te sluiten Waarom hinderpalen gesteld aan de vorming ee rier keurbende onder onze werklustige arbeiders, en tenslotte aan de mogelijke vermeerdering van onzen nationalen rijkdom Het maatschappelijk en economisch be lang van ons land eischen. dat de open bare besturen zich werkdadig met het probleem bekommeren onze sociale po litiek kan op dit gebied nog heerlijk werk verrichten, vooral wanneer zij ge paard gaat met een welbegrepen loon politiek. welke een juiste verhouding zal daarstellen tusschen het loon en de kwa liteitsprestaties. De arbeid dient gevaloriseerd en de geschoolde arbeid naar waarde geschat. K. Herman De Gazet LANDBOUWBELANGEN Wat er dient gezegd en geweten over vroege aardappels In Februari-Maart van 1939 hebben wij de aandacht van onze landbouwers en tuiniers gevestigd op de teelt van vroe ge aardappels, en wij komen thans op deze belangrijke kwestie terug. Toen hebben wij aangetoond hoe er dient ge werkt, om. in de tweede helft van Juni, goede aardappels aan de verbruikers te kunnen leveren op dat oogenblik zijn immers de provisien uitgeput en is er veel vraag naar nieuwe producten dan kan de boer ze aan loonende prijzen ver- koopen, en dat mag wel ook, want onze landbouwers hebben het tegenwoordig De beroemde RADIO-ZANGER en HUMORIST komt terug op DINSDAG 27 en WOENSDAG 28 FEBRUARI telkens te 7 1/2 uur 's avonds in de CENTRAL PALACE en zal ons een aangename avond bezorgen. Als afwisseling, de plezante film Voorziet U bijtijds van kaarten, te verkrijgen bij al de leden der brandweer. K. B. V. B. ZONDAG 25 FEBRUARI 1940, te 15 uur Liefhebbers van schoon sport Supporters van onze voetbal clubs dit is een buitenkansje voor U Laat deze gelegenheid niet voorbijgaan, om het kruim onzer Ninoofsche Voetballers, de hoop van onze club, in een evenwichtige match tegen elkander te zien optreden. En een massale opkomst wordt dan ook verwacht Ziehier de samenstilinq der ploegen NACHTRIDDERS (G.) Van der Kelen H. (B.) Van der Kelen P., Merckx (H. B.) De Beukelaer, De Cooman. Pensis (V.) Jan Minner. V. Seven- coten. Minner W„ De Vos, Willems. F. C. NINOVE (G.) De Waele (B.) De Buck. Lefèvre .H.B.) Bastiaens. De Neef. De Schrijver (V.) Troch. Arijs Is.. De Jonghe. Lievens, Wauters. niet gemakkelijk om een deftig bestaan aan hen en aan hun gezin te verzekeren sedert jaren vlot het niet al te goed voor land- en tuinbouw niettegenstaande hun werkzaamheid en hun spaarzaam leven. In Februari stijgt gewoonlijk te tem peratuur en de toestand van den grond verbetert. Zoodra het dus eenigszins mo gelijk is zal men den geschikten grond diep omwerken en deze gelegenheid be nuttigen om per hectare 600 tot 800 kg. superfosfaat en 200 tot 300 kgr. potasch- sulfaat aan te wenden. Eenige dagen vóór het planten zal men 300 tot 400 kgr. ammoniaksulfaat uit spreiden en zorgvuldig ondereggen. Het ammoniaksulfaat is hier de aan gewezen stikstofmest omdat het snel. maar zacht, regelmatig en aanhoudend werkt en geen chloor bevat chloor werkt altoos nadeelig op de opbrengst en ook op de hoedanigheid, en dat voor al bij den aardappel. Gebruikt dus nooit bij deze teelt ehloorarnmoniak, want de chloor daarin aanwezig, werkt het vor men van zetmeel tegen. Verder dient het gebruik van verschen stalmest met zorg vermeden deze dient altoos aan de voorgaande vrucht aange wend. Zooals we reeds zegden hoeft er hier vroeg geplant, maar men dient daarbij ook vroege en goede soorten of variëtei ten te kweeken. Onder de beste noemen wij de vroege Hollandsche. de Eerste lingen. de Marjolin, Eigenheimer en de vroege Rose of Early rose. Landbouwers en tuiniers volgt deze korte maar praktische raadgevingen, en ge zult u in een goeden en voordeeligen uitslag mogen verheugen. DIXI. Vastenbrief van Mgr Coppieters Bisschop van Gent. Vervolg II Z. B. B., na in het eerste deel der En cycliek de dwalingen van onzen tijd uit eengezet en weerlegd te hebben gaat On ze Heilige Vader de Paus over tot het tweede deel waarin hij handelt over de toekomst en over de redmiddelen, die dienen aangewend om de huidige ver warring te keer te gaan, en eene nieuwe orde te stichten van vrede, gerechtigheid en welvaart. De toekomst Zal die toekomst wer kelijk anders zijn en zal zij vooral beter zijn Zal de nieuwe internationale orde op het einde van dezen oorlog en zullen de vredesverdragen dan werkelijk een geest ademen van gerechtigheid en ge lijkheid voor allen, of zal het een jam merlijke herhaling worden van oude en nieuwe dwalingen Het is ijdel een beslissende verande ring uitsluitend te verwachten van den oorlog en van zijn einduitslag de on dervinding heeft ons dat geleerd... «Neen. de redding komt niet door uiterlijke middelen tot de volkeren en niet door het zwaard, dat vredesvoor waarden kan opleggen, maar geen vrede kan scheppen. De krachten, die het aan- schiin der aarde moeten hernieuwen, moeten voorkomen uit het innerlijke, uit den geest... Zij moeten veeleer berusten op het onwankelbare fundament, op de onver gankelijke rots van het natuurrecht en van de Goddelijke Openbaring. Dan moeten de wetgevers op aarde dien geest van evenwicht bereiken en dat gevoel voor moreele verantwoordelijkheid, zon der dewelke de grenzen tusschen het ge wettigde gebruik en het misbruik van de macht zoo gemakkelijk worden mis kend. Alleen dan zullen de beslissingen Vervolg op 2e blad. Francois Hendrickx 8, Beverstraat, Ninove Verzekeringen van allen aard Hoofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij Belgische Lloyd Boekhouden Fiskaal recht. Nazicht - opmaken - projekten, Balans - verlies en winstrekeningen Belast ingsver klari ngen. Inlichtingen 's avonds na 18 uur- is geteekend patriot De patriotten hebben altijd gedaan wat de communisten nu voor Rusland doen. Ze zijn nu de ergsten om tegen die drastische maatregelen voor te stellen. Ze zijn zoodanig ontaard in 't Fransch is dat «dégénéré» dat ze niet voelen dat ze in het zelfde straatje zitten al draagt hun tehuis een ander nummer. Ja, ja in den tijd der Patriotten... Reporter. 'T HOEKJE VAN DE REPORTER In den tijd der patriotten. Als er oorlog was ontstaan Goeie ziel kent gij den tijd der patri* otten Wie weetik heb van leven 'tien mees ter gehad die tehuis was in de geschiede nis, en die heeft mij dat wijs gemaakt. Nu ga ik op mijn beurt eens school meesteren. Schoolmeesteren is toch zoo plezierig er wordt tegenwoordig toch zooveel ge schoolmeesterd 't zal op 'nen keer niet aankomen. De tijd der patriotten, dat was de tijd van de Fransche Revolutie die in 1789 begon, gansch Europa op stelten zette en in 1800 doodliep in de handen van Napo leon. De patriotten dat waren de Fransche Republikeinen dat waren de mannen van «allons enfants de la patrie...» Zij vochten tegen de vreemde legers die het Fransche koningdom ter hulp kwamen. Ze vochten tegen de Fransche kcningsgezinden die een beetje overal te vinden waren maar voornamelijk in Vendée bijeengeraakt waren. Dat waren de brigands De Fransche Omwenteling wentelde niet alleen Frankrijk om. Ze trad buiten hare oevers en over stroomde Europa. In alle landen vond ze aanhangers ook bij ons. Die aanhangers dat waren ook patriotten Ze bereidden de revolutie voor en be gunstigde den inval der Franschen. Zoo waren er patriotten in Spanje, in Ita lië, in Duitschland, ook bij ons. Ze hielpen de Franschen de volkeren vrij makenDat was plunderen, moorden, branden en het land inlijven bij Frankrijk. Dat hebben ons patriot ten ook gedaan en de helden van den Boerenkrijg die vochten voor «Outer en Heerd waren Brigands Een benaming is een wonder ding. Wie zou er ooit kunnen denken dat patriot wil zeggen landverrader De patriotten zijn ten onder gegaan samen met de Fransche overheersching maar ze zijn niet uitgestorven. Ze hebben alle contact met den eigen volksaard verloren. Ze zijn geworden een soort uitheemsche planten die in den vollen vadergrond niet meer ge dijen luze-planten, kuipkensptanten, serre-planten. Ze vergaan niet want ze hebben iets weg van onkruid maar als serre-plant hebben ze veel warm noodig en ze doen gelijk de heliotropen ze draaien altijd naar het zonneken. Na den val van Napolion worden ze Orangist. Na de Omwenteling van 1830, als er toch niet aan te doen was vervoe gen ze het kamp dier Belgicisten die de onafhankelijkheidsverklaring aanza gen als een voorloopige oplossing tot betere tijden de aanhechting bij Frank rijk zouden mogelijk maken. Van '14 tot '18 flirten ze met de Duit- sche officieren. Vlaamsch hebben ze nooit kunnen lee- ren, Duitsch heel rap. Later blijkt dat het flirten alleen spionnage tot doel had en na 11 November '18 verschijnen de patriotten weer hier ten lande zijn ze beter bekend onder den naam van «pa- triotards Onder den drang der volksopinie heb ben ze in theorie het Vlaamsche volks recht niet meer durven betwisten maar voor de practijk ce n'est pas ie mo ment»in '18 niet en in '40 nog niet De neutres-pleutras ^fluistercampag ne die ons Land moet den oorlog Injagan en ons Jongens den dood in ten bate van vreemden komt uit den zelfden hoek en

Denderklok | 1940 | | pagina 1