Hoever staat het met De Bescherming der Burgerbevolking prachtig Concert De Knappe Ilena Veertiende Jaar N' 11 Ninove 10 Maart 1940 Prijs per nummer 35 centiemen. R, luystermanhaelterman ,v Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,50 6 maanden 8.50 1 Jaar 15,00 Drukker-Uitgever Koepoortstraat, 10, NINOVE TELEFOON 345 Postchekrekening nr 1802.54 Handelsregister Aalst n' 1093 Het is hier te Ninove gegaan zooals el ders In der haast werd er gevolg gege ven aan den wekroep van hoogeihand en eene Territoriale Burgerlijke Wacht met veel gescheer en weinig wol in 't leven geroepen. Het komt ons echter voor dat er na verloop van een vijftal maanden even mag gevraagd aan de Gemeentelij ke Overheid en aan het Bestuur dezer Burgerlijke Wacht hoever het thans staat met de passieve verdediging van ons stedelijk grondgebied en met de be scherming onzer bevolking Als buiten staanders weten we niet in hoever dit organisme hetwelk officieel opdracht ontving te zorgen voor onze veiligheid, en aan wiens leden zekere voorrechten werden verleend, zijn taak reeds heeft vervuld. Wij zijn er diep van overtuigd dat de waakzaamheid en de bezorgdheid van ons Schepen-College zich niet wil beper ken tot het welzijn en de veiligheid van de leden der Burgerlijke Wacht en de administratieve diensten alleen Wij willen geenszins gelooven dat het aan stellen van een bestendig sekretaris met een toevallige hulpsekretaresse. ieder met zooveel franken per maand, volgens den gebruikelijken Rood-Blauwen ritus, onvruchtbaar zou blijven voor het alge meen welzijn Wij zullen integendeel hopen dat ons gemeentebestuur blijk geeft van een klaar inzicht in hetgene rondom ons gebeurt en daadwerkelijk begaan is met eene gebeurlijke bescher ming der bevolking van de meest begoe- den tot de minstbedeelden Wij vreezen echter ons niet te vergis sen wanneer wij beweren dat er op dit oogenblik nog geen praktische resulta ten te bespeuren zijn van de activiteit onzer stedelijke Territoriale Burgerlijke Wacht. Wel is er een tijdlang op beve van het Ministerie van Landsverdedi ging ononderbroken wacht geweest bij het alarmtoestel. Wel werden 2 reeksen lessen gegeven door een overigens zeer bekwamen Monitor en verdienstelijken Lesgever. Verscheidene diensten met evenveel verscheidene chefs werden tot stand gebracht ingevolge de ontvangen en soms verregaande richtlijnen en ei- schen van de hoogere overheid. Oefe ningen, met of zonder sirene werden in gericht of in 't vooruitzicht gesteld en waarbij de Burgerswachters zich kon den beperken tot het rustig doorspoelen van enkele potten bier steeds zorg dra gend het gasmasker in ruststandaan den schouder te laten bengelen. De ont- smettingsdienst is bij slot van rekening tot de overtuiging gekomen dat er nog veel te leeren en veel te oefenen zal zijn alvorens de leden doelmatig de bevo! king zullen kunnen bijstaan. Verder meenen wij dat de stand inge deeld werd in zooveel wijken dewelke ieder onder de zorg zullen staan van ha re inwoners Burgerwachters In hoever deze onderscheiden wijken de bescher ming hunner inwoners reeds verzekerd hebben of denken te verzekeren is tot op heden nog niet tot het oningewijd pu bliek doorgedrongen. Wij zijn van oordeel en onze lezers zullen het met ons eens zijn. dat de be drijvigheid van de Territoriale Burger lijke Wacht hier ter stede in hare on derscheiden uitingen hoogstens aanlei ding kan geven tot eene te herziene uit gave van «De Slag dei Zilveren Sporen» of tot inspiratie van een leutig tooneel in de eerstkomende Ninoofsche Revue Wij kunnen slechts vaststellen dat er reeds veel kostelijken tijd verloren ge gaan is en deze nuttiger kon besteed aan een groote krachtinspanning voor de in richting van degelijke schuilplaatsen. Waarom toch niet anders aangepakt en begonnen met het meest eenvoudige en het doelmatigste Kan het gemakkelij ker en praktischer dan zich te laten lei den door de ondervinding van anderen of na te gaan wat elders gedaan wordt Waarom niet onmiddelijk de wijken zich laten organiseeren en voor iedere wijk het juiste aantal bruikbare kelders, aan gepast of ingericht als schuil a'a its voor X getal personen, opgenomen 7 Waarom niet overgaan bij onvoldoend aantal kel ders in een wijk. tot het verplicht aan leggen in de tuinen, rekening houdend met de mogelijkheden, van rationeel op gevatte loopgrachten. Het komt ons voor dat de inwoners van iedere wijk aldus in de gelegenheid gesteld zouden worden, een minimum bescherming te vinden Afgezien van de mogelijkheden van het privaat initiatief tot het maken van schuilplaatsen, waar doorgaans geen gevolg aan gegeven wordt wegens de hooge onkosten, zou er voor ieder burger een toevlucht moeten zijn Het staat vast en de ondervinding heeft het geleerd te Madrid en te Barce lona. dat de ondergrondsche schuilplaat sen en de rationeele en goed afgedekte loopgrachten in de onmiddeiijke nabij heid. meest doelmatig zijn. Daarom is het voor de gemeentelijke overheid plicht, zich in te spannen om een minimum veiligheid voor eenieder te verzekeren. Groote uitgaven zullen hiervoor wel niet gevergd worden het •rou ten andere volstaan beroep te doen op den goeden wil van elk in het bij zonder. Met een weinig bevoegde hulp. kan voor iedere familie in iedere wijk. eene oplossing gevonden worden die vol doening geeft. Intusschen is er geen beletsel om alle diensten der Burgerlijke Wacht dermate in te richten dat zij afdoende hulp kun nen verstrekken. Doch wat zou het im mers baten goed ingericht te zijn wan neer de helft van de bevolking zou om komen bij gebrek aan schuilplaatsen. Wij willen geen ongeluksprofeet, zijn. wel integendeel, doch nu niemand weet wat de dag van morgen brengen kan. ware het ons inziens onverantwoorde lijk. langer te talmen op dit punt. Feestzaal ONS HUIS De K. V. V. in mobilisatietijd Y\ at doet de Katholieke Vlaamsehe Volkspartij in deze tijden van spanning en onrust Men leest en hoort zoo wei nig over de werking van de K. V. V. Wordt er nog ernstig gewerkt Deze vragen eisehen een antwoord. Ziehier 1. De vergaderingen van den Partijraad. Op 28 Januari, wijdde de Partijraad een ernstig onderzoek aan de finantiëele en economische politiek. Belangwekken de verslagen van oud-ministers Janssen en Heymans werden besproken en leid den tot besluiten die de houding van de Katholieke Partij nopens deze aangele genheden vastlegden. Op 24 Februari, betoonde de Partij raad zijn bijzondere belangstelling voor den Middenstand door zijn vergadering te wijden aan verslagen van Senator Van Coillie over de werkelijke hulp die aan de werklooze of in nood verkeeren- de middenstanders moet verleend wor den en van den heer Lohest die handelde over de organisatie der bedrijven in ver band met de middenstandsbelangen. De Katholieke Partij beslistte hierop ten zeerste aan te dringen opdat het ont werp van Ackere over de bedrijfsorga nisatie van ambachten en neringen zon der verwijl zou gestemd worden. 2. De Vergaderingen van het Direktorium en van de studiecommissies Deze vergaderingen van den Partij raad werden voorbereid door talrijke bijeenkomsten van het Directorium en van verschillende studiecommissies. De ze organen die regelmatig vergaderen, bespreken de groote politieke vraagstuk ken van den dag. Zij hebben vanzelf sprekend een vertrouwelijk karakter. Er wordt daar dan ook geen gewag van ge maakt in de pers. De besluiten worden door de beide partijvoorzitters aan de Op ZONDAG 17 MAART Palmzondag) ten voordeele van de Missies door de MISSIEVRiENDEN uit Aalst. PROGRAMMA 1) HET KIND MET DE DOODE OOGEN Dramatische schets in 1 Bedrijf door J. BALLINGS. 2) NAPOLEON DE VIERDE Blijspel in 3 Bedrijven door JANSSEN en NIELEN. PRIJZEN DER PLAATSEN 7 - 5 - 3 fr. DEUREN OM 5 1/2 U. GORDIJN OM 6 U. De kaarten van 7 en 5 fr. worden genummerd den Zondag voor middag 1 7 Maart, in ONS HUIS van 10 tot 12 uur. STAD NINOVE Lokaal «VOLKSVERHEFFING» De tooneelgroep STILLEKENS AAN speelt op ZONDAG 17 MAART de prachtige klucht in 3 bedrijven door P. MOSSINKOFF. 3 uren van onbedaarlijk lachen. Deuren open om 6 u Gordijn om 6 1/2 u. PRIJZEN DER PLAATSEN 6 - 4 en 3 fr. Soldaten betalen halve prijs. HET BESTUUR. KATHOLIEKE VLAAMSCHE VOLKSPARTIJ. Afdeeling NINOVE Het Bestuur der lokale K V. V. heeft de eer al hare leden en alle Katholieke Burgers, Werklieden en Middenstanders uit te noo- digen tot de ALGEMEENE VERGADERING op Dins dag 19 Maart e. k. te 20 uur stipt in het Middenstandshuis ALS SPREKERS DE HEEREN Senator DE CLERCQ en Volksvertegenwoordiger FRANSMAN over de Internationale toestand en de BELGISCHE NEUTRALITEITSPOLITIEK. Het bestuur verwacht een talrijke opkomst 1 Regeering en. in hoofdzaak, aan den Eer sten Minister en aan de Katholieke Mi nisters bekend gemaakt. De voorbereidende dossiers worden door bijzondere studiecommissies, die elk een stipt afgebakende taak hebben, opgesteld. Zoo citeeren wij de Commis sies voor Volksgezondheid. Onderwijs. Internationale politiek. Radio. Sociale, Economische en Finantiëele aangelegen heden. Zedelijkheid. Kolonie. Landbouw. Middenstand, enz. Het weze ons toegelaten op bijzondere wijze de werking van vier Commissies te onderstrepen welke gedurende deze laatste maanden buitengewoon flink werk hebben afgeleverd. a. De Commissie voor sociale, eco nomische en finantiëele aangelegenhe den. Deze commissie heeft een resolutie voorbereid over de sociale economische en finantiëele politiek van het Blok der Katholieken. Deze resolutie werd op 17 Oktober 1. 1. kenbaar gemaakt. De Com missie onderzocht daarna verslagen die werden voorgedragen door de heeren Pauwels over het vraagstuk der werke loosheid. Janssen en Baudhuin over den finantiëelen toestand. Heymans en Be- kaert over de prijzenpolitiek. Van Coil lie en Servais over de middenstandsbe langen. Eyskens over de samenbundeling van de militaire en economische weer baarheid. enz. b. De Familiale Commissie. Deze commissie heeft zich, gedurende de laatste maanden, in hoofdzaak bezig gehouden met de zedelijkheidsvraag stukken gedurende dezen mobilisatie- tijd een nota. die verscheidene sugges ties en practische voorstellen behelst, werd op 27 November 1939 aan de be voegde Ministers overgemaakt. Op dit actueel probleem blijft nog steeds de bij zondere aandacht van de Commisie ge vestigd. c. De Koloniale Commissie. Een volledig, klaar afgelijnd en prac- tisch programma nopens alle koloniale aangelegenheden ziedaar de taak van Vervolg op 2" blad. Francois Hendrickx 8, Beverstraat, Ninove Verzekeringen van allen aard Hoofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij Belgische Lloyd Boekhouden - Fiskaal recht. Nazicht - opmaken - projekten, Balans - verlies en winstrekeningen Belast ingsverklaringen. Inlichtingen 's avonds na 18 uur- partijpolitiek. En een paard dat inge spannen is, draagt niet alleen het gareel maar het heeft 'nen breidel in zijn muil en het draagt ooglappen. Zie menschen er moet toch iemand zijn die u geen blaas in den nek slaat. Luistert naar mij nog vóór ge u een gasmasker aankoopt, koopt u een wie rookvat en vergeet niet iederen morgen en iederen avond het Vaderland in den persoon der machtdragers te bewieroo- ken. Ik heb er al een Reporter. Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen volgens overeenkomst 'T HOEKJE VAN DE REPORTER Daar zit geen schaamte meer in de menschen, zelfs niet in deze waarvan iedereen zegt en die zelf van zichzelf zeggen dat ze educatie hebben. 't Is te wreed wat ze dees week de menschen blazen in hunnen nek gesla gen hebben met de reis van Summer Welles. Het relaas van zijn bezoek bij Hitier is kostelijk. Hitier heeft geen vredes voorstellen te doen. Hij heeft er gedaan einde September. Engeland en Frank rijk hadden liever te vechten ook goed, Hitier zal vechten op zijn Hitler's, met volle geweld, en hij stroopt zijn mou wen al op Maar zie als ze vrede willen kan het ook zijn ais ze dit en dat en nog wat aanvaarden, Maar Hitier heeft geen voorstellen te doen en van den anderen kant heeft noch Hitier noch Sumner Welles uit het bed geklapt En 't schoonste van ai is nog dat de menschen dat gretig lezen, driftig be spreken, en gewichtig berekenen hoe, in het licht van die veropenbaringen, ons kansen op vrede of oorlog er voor staan Is het dan te verwonderen dat ze. in eigen Land, ons ook blazen in den nek slaan. De groote blaas is de wet op de veilig heid van den Staat. Voor een jaar of zes hebben ze ons be giftigd met een taalwet zonder sanc ties Een wet zonder sancties heeft in der eeuwigheid niet bestaan en zal denkelijk nooit elders bestaan dan in België ten gerieve van Vlamingen. Als België niet meer weet van welk hout pijlen maken kunnen ze die verkoopen aan nen ama teur van rariteiten. Ze zullen er mis schien meer van maken dan van de rest van den Belgiek. Die wet zonder sancties die Grammens vijf jaar nadien is moeten gaan toepas sen bij de Wetgevers en Wethouders die wet zonder sancties waarvoor er sancties gevonden werden als iemand ze wilde toepassen wordt nu opgevolgd door sancties zonder wet. De Kamers mogen de machtdragers een guillotine in de hand spelen, die hee ren zullen daarna zeggen wiens hoofd er in moet. Tra la la, la la la la Tra la fa la la En ze zal gestemd worden mijnen kop in die guillotine als ze niet gestemd wordt Als ge een verboden wapen draagt krijgt ge zes maand bak. Maar er staat bij wat een verboden wapen is. Ge moogt nog zoo erg in den neus van den champetter zitten hij kan van uw pijp geen verboden wapen maken. Maar dat konkelen tegen de veilig heid van den Staat ziet ge dat is te moeilijk om te omschrijven en hij die de guillotine in handen krijgt zal zeg gen wie gekonkelfoent heeft en op wat manier het gebeurt is. En ons Volksvertegenwoordigers vra gen heel naief cc ja maar 't zai serieus gaan hé Ja, ja, ge moogt gerust zijn 't zal se rieus gaan. Ons Volksvertegenwoordigers en Se natoren c< mogen misschien gerust zijn. Ik ben niet gerust. Ik heb al te veel gezien. En de fabel van «Le loup et 1'agneau» tu la troubles dis jeis nooit zoo actueel geweest als op ons dagen. Ons Volksvertegenwoordiger# en Se natoren zijn allemaal zeer geleerde en zeer serieuse menschen. Maar ze zijn In gespannen en loopen in de berrie der vDE )KICK

Denderklok | 1940 | | pagina 1