De potaschzouten van fülzas bekleeden den voorrang omdat iedereen ze verkiest Pe Brauwer-Pe Monf Landverhuizigiog naar KAN ADA e? KERK DER H. THERESIA Brusselstraat/ Ninove. Orde der Goddelijke diensten ZONDAG 17 MAART 1940. 6 uur, gelezen mis. 7 1/2 uur, mis voor M\v Frans Vander Motten en zoon Jean 8 uur, mis voor Mr Louis Kanepenne. 9 1/2 uur, Hoogmis. MAANDAG 6 1/2 uur. mis voor Mr en M\v Joannes De Samblancx. 7 1/2 uur. mis ter eere van den H. Jozef en H. Antonius uit dankbaarheid. DINSDAG 6 1/2 uur. mis tot geestelijk en tijdelijk welzijn der parochianen. 7 1/2 uur. mis voor Mr Robert Provi WOENSDAG 6 1/2 uur. mis ter eere van (7. L. Vrouw en H. Jozef. 7 1/2 uur. mis ter eere van O. L. Vrouw en H. Coleta. DONDERDAG Witte Donderdag 6 1 2 uur. Dienst van Witte Donderdag Aanbidding tot 's avonds 6 1/2 uur. VRIJDAG Goede Vrijdag. 6 1/2 uur. Dienst van Goede Vrijdag, 's Avonds 6 1/2 uur. Plechtige Kruisweg. ZATERDAG 6 1^2 uur. de Paaschmis. 's Avonds om 6 1/2 uur. Lof. LANDBOUWBELANGEN Een en ander over Zomerspinazie. Heden willen wij eenige practische wenken meedeelcn over de teelt van zo merspinazie, een groente door iedereen gegeerd omdat ze smakelijk en gezond is. en die daarenboven overvloedige op brengsten geeft als men ze op welbe- werkten en vruchtbaren grond kweekt, als men ze doelmatig bemest en de beste variëteiten zaait. Hier in onze omgeving wordt de spi nazie op uitgestrekte velden geteeld, en wc moeten bekennen dat onze hoveniers in 't algemeen goede uitslagen bekomen. De gronden w orden diep bewerkt en vrij gehouden van onkruid. Men zaait in Maart en April de Mon sterachtige van Viroflay en de «Victo ria en sedert eenige jaren ook do En- gelsche spinazie» die als een der beste mag aanzien worden. Hier en daar treft men soms velden aan met op.eschcten planten dit kan evenwel tegengewerkt worden als men er op let éénjarig zaad te gebruiken van goede hoedanigheid, en den grond tevens overvloedig te be mesten vooral niet stikstofmesten. We moeten echter zeggen dat onze ho veniers niet heel verstandig te werk gaan omdat velen onder hen zich bepa len bij het toedienen van vloeimesten. wat voorzeker goed is. maar onvoldoen de de bemesting moet volledig zijn. en de voedend' bestanddeelen moeten spoe dig. doch zacht en aanhoudend werken dan ook bekomt men malsche spinazie, met groote donkergroene bladeren. Wij raden dus aan de volgende mest stoffen per hectare te gebruiken zorg vuldig dooreen te mengen en zoo gauw- mogelijk onder te eggen 400 tot 500 kgr. ammoniaksulfaat. 400 tot 500 kgr. superfosfaat en 300 tot 400 kgr. potaschsulfaat. Moest het weder te droog en ook te warm zijn. dan zal men voorzichtigheids halve de spinazie nu en dan begieten met een oplossing van 1/2 kgr. ammoni aksulfaat per 100 liter water. Beir aan gelegd met regenwater kan ook aanbe volen worden. Verder behooren de spinazievelden vroegtijdig opgehakt, ten einde het on kruid te vernietigen en den grond tevens friseh te houden. Op die manier geteeld heeft men veel kans goede en loonende opbrengsten te bekomen. meer dan de helft van de gansche we- re ld in oorlog is. Vrede, wanneer ons klein landeke in- 1 gesloten zit midden groote en machtige oorlogvoerende mogendheden. Wanneer men even de kaart van Europa over- schouwt. staat men verwonderd dat dit klein plekje grond dat «België» heet. nog niet vernietigd werd door den oor logsgruwel. Dat hebben wij in eerste instantie te danken aan de Voorzienigheid die ons land zoo duidelijk zegent. Dat hebben wij te danken aan het helderziende staatsbeleid van onzen jongen Koning die. op 16 Oktober 1936. de buitenland- sche politiek van ons land volmaakt aan de hoogste belangen van het land heeft aangepast. Dat hebben wij te danken aan onze Regeering die. in de zeer moei lijke huidige omstandigheden, deze ko ninklijke richting trouw heeft gevolgd. Dat hebben wij te danken aan onze sol daten die de zwaarste offers hebben c<- bracht voor het heil van het land. Zij hebben dan ook het recht zich ge- ruggesteund te voelen door een volk dat zijn plichten kent en vervult, door een volk dat weet te waardeeren dat het no in vrede leeft, dat het zich nog naar har telust kan voeden dan wanneer zoovele omringende landen reeds een strenge ra- tionneering kennen. Zij mogen van ons vragen dat ons so lidariteitsgevoel en onze plichtsbetrai h- ting van hetzelfde gehalte zouden zijn als de offervaardigheid die hun leven kenmerkt. Niet meer mopperen omdat de huidige tijd niet zoo gemakkelijk is als vroegei. Niet meer twisten onder mekaar omdat do eene staatsburger wat meer schijnt te bezitten dan de andere. Geen haat. geen strijd meer onder de verschillende sociale standen onzer volksgemeensc hap. Maar integendeel hand in hand en schou der aan schouder met eenzelfde ideaal en een zelfde geestdrift. In deze taak van edel plichtsbegrip, helpt de Katholieke Vlaamsche Volks partij door in ai de gewesten van het land de moreeie weerbaarheid van het Vlaamsche volk te gaan versterken De K. V. V. heeft zich aan de nieuwe om standigheden aangepast. In haar schor t bestaat klassenverzoening die zij steeds en beter wil uitdragen ove het meer land Zij roept alle volksgenooten op om in fiere eensgezinde vaderlandsliefde net hoofd omhoog te houden en de toekomst met vertrouwen tegemoet te zien EN TOCH !S CICHOREI NOG DE BESTE WEERBAARHEID Ernstig, rustig, vastberaden hebben honderdduizende jongens hun familie en hun beroepsbezigheden verlaten om ge volg te geven aan het bevel zich bij hun vaandels te melden. Sinds zes maand waken zij aan de grenzen. Zij betalen den losprijs om do onafhankelijkheid van het land te vrij waren. Laat ons de soldaten, in wier leven zoo ruw moest worden ingegrepen, met alle moreeie en materieele middelen steunen. Alles moet worden gedaan orn hun te toonen dat wij hun dankbaar zijn. Zij moeten zich door de volksgunst gedragen voelen. Zij. moeten weten dat wij waardeeren dat zij het zijn die op de beveiligir. van onze duurbaarste goederen waken. Vrede, wanneer reeds sinds zes maand Een kleurfilm over Brugge en de H. Bloedprocessie Dr Berten Stassens heeft het aange durfd de H. Bloedprocessie van 1939 te verfilmen op een kleurband smalfor- maat. Deze poging tnag bijzonder inte ressant en baanbrekend genoemd ten eerste, omdat zij nog eens de aandacht vestigt op ac- mogelijkheden van het amateurisme in ons land waar nooit in tensieve normaalfilmproductie zal kun nen gehouden worden ten tweede, om dat zij de gebruikswaarde heeft veropen baard van een nieuw, en tevens het een voudigste substractief kleurfilmprocédé door AGFA in 1937 gevonden praktisch alle kleuren en de fijnste schakeeringen worden zonder hinderende scherpte, harmonisch en natuurlijk weergegeven de beelden krijgen een verrassend en bijna fantastisch relief. Juist in den kleu renfilm is er voortaan werk te doen voor de Vlamingen, een ras dat steeds ver trouwelijk met het kleurenpalet wist om te gaan De wereldvermaarde Brugsche pro cessie is zeker een dankbaar onderwerp voor verfilming, daar het een uitzonder lijk schouwspel biedt van druk opeen volgende tafereelen. van kunstige groe pen die in ongelooflijke verscheidenheid steeds akteerend defileeren. De bonte kleurenwemeling der Oostersche en Mid- deleeuwsche kleedijen. de rijkdom zelf van den grootschen stoet moet ons volk meeslepen. Een godsdienstig mensch moet met dankbare ontroering geden ken wat het God heeft gekost om den mensch weer in den hemel te krijgen, als hij plastisch ziet uitgebeeld al de phasen van Kristus bloedig lijden om ons verzoenend lijden dat zoovele eeu wen sinds Adam betracht en vooi speld wierd in 't oud verbond. Geen Vlaming die niet met fierheid het hoofd oplicht in het Historisch gedeelte van don stoet Brugsche poorters en hun vrouwen, de gilden en ambachten trekken, als op 7 April 1150. de kruisvaarders tegemoet, aangevoerd door Diederick van den Li zas. zijn gade Sybilla van Anjou. en den abt van St. Omaarsdie heldeh kee- ren weer van 't H. land met een kost- baron graal gevuld met 's Heeren Bloed, hun door den patriarch van Jeiusalem geschonken om hun dapperheid. Een ar- tisten ziel moet zinderen als haar een synthetisch beeld wordt geboden van Brugge «die schoone». van 't mystieke dat oprilt uit de stille wetern der reien, van het onwezenlijke in de grijze ge bouwen met de trapgevels, van de stoe re torens die uitsteken in een slier van mist. van de kantwerksters voor den drempel hunner huisjes bij vespering. van Brugge de doode die herleeft den Maandag die volgt op 2en Mei om met koortsachtige bedrijvigheid «zijn schoon- sten dag» voor te bereiden. Zelfs de minst-ontwikkelde kan zijn gading vin den in dc ustelooze beweging van drum mende massas. in de heerlijke apotheose voor den Burg. In het ongehoord ver toon van praal en pracht bij do hulde aan Brugges Relikwie. Kortom een film over zulkdanig on derwerp moet succes boeken bij ons volk. Maar het vervaardigen van dergelijke strook stuit tegen vele moeilijkheden van technischen en finantieelen aard. Een kineast die zich daaraan waagt moet naast groote vakkennis een verfijnde kunstzin bezitten de tafereelen der pro cessie volgen onal gebroken op. niets bij na kan voorbereid of naderhand bijge werkt 1 Een kleurenfilm stelt nog hoo- ger eischen. Over al die moeilijkheden is Dr. Stassens prachtig heengestapt 1 Filmcritici beweren dat Hij totnogtoe de merkwaardigste prestatie in zake kieurlilmu chniek heeft geleverd, en dat de Bruggelingen nu pas hun processie zullen ontdekken. Het is dan ook plicht voor alle intel- lectueelen. loden van Vlaamsche Kui- tuurvereenigingen. menschen begaan met kunst of photo, het edele en belang loos initiatief van Dr. Stassens te steu nen. en door Hun aanwezigheid op den filmavond welke te Ninove wordt gege ven. Hem hun warme sympathie te be tuigen Het ware onvergeeflijk voor ie mand die de H. Bloedprocessie mocht zien. ze niet weer te zien in kleuropna- me en in de atmospheer er rond gescha pen door aangepaste Bach-muziek. De V. K. B. J. van Ninove die den film avond heeft belegd, stelde den inkom- prijs zoo laag mogelijk orn iedereen ge legenheid te laten dien wonderen stoet in al zijn détails te volgen en enkele uren verheffend kunstgenot te smaken. tweede nummer uit van het programma. De celliste. Mej. Meder. stelde hier op nieuw haar zekere techniek in den dienst van een innig sobere interpreta tie. waardoor de lichte ernst van deze voorname muziek ten volle tot gelding kwam. Als intermezzo verraste ons de pianis te met een nocturne van Chopin, die met innig gevoel en grootschen eenvoud voorgedragen werd. De bloemen die daarna aan de talentvolle gastvrouw aangeboden werden, waren maar een ge ringe blijk van de oprechte erkentelijk heid die al haar gasten vervulde. De heer Birmant werd trouwens de tolk van al de aanwezigen, toen hij enkele harte- lijke woorden van dank en waardeering richtte tot de verdienstelijke kunstena res. Het concert werd besloten met oen trio van Schubert. De intieme en gemoe delijke accenten van het adagio zal men niet zoo licht vergeten, terwijl het eer ste en het derde deel doorzond zijn met de jeugdige levensvreugde van den Schubert uit de beste dagen. De drie sympathieke kunstenaressen, die ons zooveel mooie en zuivere mu ziek hebben laten genieten, werden warm toegejuicht. Wat dc inrichters van deze avonden betreft, den heer \i ede- rechter en Mev. Cogen. zij dienen niet minder gefeliciteerd orn liet edel en hoogstaand doel dat ze hebben nage streefd. dan gedankt om de beminnelij ke wijze waarop zij het wisten te ver wezenlijken. W at kan men van dc toe komst aangenamer verwachten, dan dat zij ons nog enkele van deze genotvolle, uitgelezen uren late beleven G. EMIEL EVENEPOEL 18, Graanmarkt, NINOVE Telefoon 44. Verzekeringen Brand - ongevallen - le ven paarden). Geldleeningcn, Schattingen Zeer voordeelige voorwaarden. Alle nuttige inlichtingen worden kos teloos gegeven. ZAKENKANTOOR Tijdens den nacht van Donderdag op Vrij dag zijn totnogtoe onbekende dieven langs eene gebroken ruit aan het achtergebouw bin nengekropen bij Mr Joseph Wachtelaer en alzoo door de keuken in de middenplaats ge drongen waar ze drie kassen hebben open gebroken bij middel van een kapmes en hout- bijtel. waarmede ze zelfs een ijzeren staaf hebben doen begeven. De som van ongeveei 1000 fr. meer eenige sieraden van waarde zijn ontvreemd. De schelmen zi.in langs achter langs een smal wegje verdwenen, doch heb ben in den sneeuw voetsporen achtergelaten die voorzeker zullen kunnen aanleiding ge ven tot het ontmaskeren der daders. Een streng onderzoek werd vanwege de politic ingesteld. en Burehtdam 41, NINOVE. Tel. 172 H U I S K O L E N ANTHRACIETEN COKES EIERKOLEN UNION BRIKETTEN Vraag speciale prijzen voor afname rechtstreeksch van schip of wagon. STAD en OMLIGGENDE NINOVE MUZIEK KRONIEK Het gelukkig initiatief van Mevrouw Cogen de inrichting van een reeks trioavonden werd met een succes be kroond dat de meest optimistische ver wachtingen overtroffen heeft. Op het laatste concert van deze reeks is eens te meer gebleken dat de salons van Mevrouw Cogen een vijftigtal per sonen kunnen bergen, die met haast re- ligieuse ingetogenheid naar een uitgele zen programma van voorname kamer muziek vermogen te luisteren. Na de heerlijke avonden gewijd aan Beethoven en Mozart kwamen ditmaal de romantici aan de beurt Schubert. Schumann en Mendelssohn. Mej. Mesritz. de violiste van het trio. slaagde er nogmaals in het noodige con tact tusschen vertolkers en gehoor tot stand te brengen. In een keurig voor woord wist ze telkens dc persoonlijkheid i en de kunst van elk der drie eornponis- j ten zoo treffend te belichten, dat ze blijkbaar niet alleen het publiek, maar ook de andere leden van het trio in de gewenschte stemming bracht. Hot concert ving aan met de sonate in la klein voor viool en klavier van Ro bert Schumann. De eerste beweging van deze sonate bracht al dadelijk een heer lijke illustratie van wat gezegd werd over het wezen van Schumann en over het romantisme in het algemeen. Het heele allegro beweegt om een kort kern motief dat onophoudend weerkeert als een idee fixe en op de toehoorders werkt als een kwellend-boeiende obsessie. Dank zij haar sterke muzikaliteit, die niet uit sluitend bij «de noot om noot» blijft, maar tot den dieperen zin van het kunst werk doordringt, wist mej. Mesritz dit met hart en ziel weer te geven, hierin gesteund en geholpen door Mev. Cogen. Een sonate van Mendelssohn geschre ven voor cello en klavier maakte het BURGERLIJKE STAND van 8 tot 15 Maart 1940. GEBOORTEN Gilbert Wauters, zoon van Pieter Georgina Callebaut Luc. De Boitselier. zoon van Gustaaf en Delphine Vander Perre Robert Muylaert. zoon van René en Marie-Magdalena De Pril Erna De Vuyst. dochter van Petrus en Josephina Van Lac-r. OVERLIJDENS Oscar De Freyne. 76 jaar. 3uehtstraat. Anders verliep de partij op spannende wijze. Van in het begin was Dendermonde ten aanval, en zette aile zeilen bij om tot doelen te komen. Dat is hun dan ook gelukt, want het eerste punt was voor Dendermonde. Hoe Georges, De Buck en de keeper daar hunne rekening gemaakt hebben, weten we niet. maar de bal lag in de netten terwijl ze er alle drie be sluiteloos stonden op te kijken. Nadien werd het hooge woord door onze voorlijn gevoerd, die niet meer op hield het Dendermondsche doel te be stoken, met veel vrucht, want aan de rust wees de horlogie 5-1. Daarin waren twee strafschoppen begrepen, waarvan de eerste door De Buck op de lat gescho ten werd. terwijl de tweede binnen zat, het werk van De Neef. Na do rust kregen we nog twee straf schoppen. Maurice De Cooman schoot met geweld binnen, terwijl Georges Merckx er met geweld neven schoot. Dat S bewijst dat iemand van de ploeg speci- aal gelast zou moeten zijn met het ne men van strafschoppen. We gelooven als Maurice Do Cooman dat werk op zich zou willen nemen, er weinige zouden verloren gaan. Maar eerst oefenen, na tuurlijk. Onze gansche ploeg dient geloofd, met als uitblinkers de gansche voorlijn. Jan Lievens was weer in zijn element, en Jofken De Jonghe had weer geen chance». Spijtig dat Jef Coppens ge kweld zat met... te kleine schoenen, en na do rust niet meer optrad. Maar we moeten zeggen dat een speler, die weet te moeten spelen, er zorg moet voor dra gen dat voor dc match alles in orde is, en zeker zou moeten zijn op het laatste oogenblik niet dit of dat te moeten vra gen. In hetzelfde opzicht, en het spijt ons het te moeten vaststellen, mogen we zeg gen dat onze spelers over het algemeen de vuilste zijn die op het veld treden. Dat doet natuurlijk geen afbreuk aan hunne hoedanigheden als spelers, maar als we een proper elftal zien optreden, dan doet het ons toch genoegen. Maar ooals in vele gevallen, zou het voor beeld van hoogerhand moeten komen, en indien het waar is Zulke vader, zulke zoon-», dan zouden we mogen zeg gen. Zulk kapitein, enz Wat de rangschikking betreft, we schijnen geabonneerd te zijn op de twee de plaats want het kampioenschap win nen zal wel niet meer waar zijn. Daar voor heeft Geeraardsbergen vier punten voorsprong, die ze aan ons verdiend heb ben. Er blijven nog twee matchen te spe len. in Ninove tegen Baesrode. en dan op verplaatsing naar deze laatsten. Veel verandering zal er niet meer komen, maar het is de gelegenheid om eenige proeven te maken met jonge spelers. En dat is altijd van groot belang. T A XIS VOORDE Tél. 331 Ninove Prachtige groote familie-voituren Alle plechtigheden Groote reizen. SPORTNIEUWS Koninklijke Belgische Kaatsbond Gewest Ninove. BERICHT AAN DE KAATSCLUBS. Hot Kaatswtzoen staat voor de deur. Op andere jaren hadden wij reeds de kalenders dor kitten opgemaakt. Maar de huidige om standigheden kwamen onze plannen dwars- boomen de mobilisatie vergt de heroproc- ping van liet meerendeel onzer spelers en de clubs zelve weten niet goed waaraan zich te houden. Nochtans moet aan deze onbeslistheid een einde gesteld worden. O.i/e plicht is om tij dens de zomermaanden wat ontspanning en genot aan de sportmannen te bezorgen. Daarom heeft het bestuur van het Gew. Verbond een eerste vergadering belegd voor Zondag 17 Maart a. s., om 2 u. 's namiddags, in het gewoon lokaal, Café Vernaillen, Kerk plein te Ninove. Tot onze vergadering worden al de belang stellende clubs uit het gewest uitgenoodigd. De Voorzitter Vital Vernaillen VOETBAL F. C. Ninove 8 K. A. V. Dendermonde 1 Eindelijk hadden we weer eens een kampioenschapsmatch, na wekenlang op onthoud. Het weder was van de partij, en er was een flinke opkomst. Niettegenstaande het feit dat we met reuzencijfers wonnen, was het toch een aangenaam te volgen wedstrijd, en het wil er bij ons nog niet in dat Dender monde met zulk doolverschil verloor. Het scheen ons hoofdzakelijk te komen aan de belsluiteloosheid onzer tegenstre vers. die voor doel de schoonste kansen vermorsten, en aan de slordigheid waar mede hunne aanvallen opgebouwd wer den. De Kistenmakerijen van Ninove in 't Fransch Les Caisseries de Ninove Société Anonyme Nederwijkstraat, 147, NINOVE. De heeren aandeelhouders worden uit genoodigd tot de gewone algemeene ver gadering op Zaterdag 30 Maart 1940, om 15 uur. ten maatschappelijken zetel. DAGORDE 1) Verslag van den raad van beheer en van den raad van toezieners 2) Goedkeuring der balans en der winst en verliesrekening 3) Ontheffing aan beheerders en toezie ners 4) Verschillige. De heeren aandeelhouders, die aan de algemeene vergadering willen deelne men. worden verzocht zich te gedragen naar artikel 13 der standregelen. Voor alle hovenierswerk, snoeien der boomen, onderhoud der lust en andere hoven, wende men zich tot POL GANZEMANS te PAMEL, Tombergen, 3. De grootste reisonderneming ter wereld. REGELMATIGE DIENST voor Voordeelige passagebiljetten voor alle bestemmingen in het binnenland. Gelieve ons te raadplegen betreffend uitwijking en U te wenden tot Canadian Pacific Railway (Agency) Belgium N. V. 42, Meir, 98, Adolf Maxlaan, ANTWERPEN. BRUSSEL, of tot J. VAN STEEN-HEYMAN, HAALTERT. STOUTMOEDIGE DIEFSTAL

Denderklok | 1940 | | pagina 2