talige JCoogdag PASCHEN 28 Bonte Avond in At Katholieke Vlaamche Volkspartij i LUSJES FEESTDAG Veertiende Jaar Sr 1 3 Prijs per nummer 35 centiemen. Ninove 24 Maart 1940 Abonnementsprijs 3 maasden fr. 4,50 6 maanden 8.50 1 jaar 15,00 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN HAELTERMAN ts x m TELEFOON 345 Koe poortstraat, 10, Postchekrekening n' 1862.54 NINOVE Handelsregister Aalst nr 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen volgens overeenkomst. FEESTZAAL ROXY De profeet van Nazareth is den kruisdood gestorven zoo liep de mare in Jeruzalem, zoo klonk het zegevierend uit den mond der Pharizeers. Nu konden ze 't alleluia doen klinken in den tempel, want d'eenige die verwij tend hun de les dierf spellen, dat timmermanskind dat zeggen dierf de Zoon van God te zijn, die Galileer die beweerde te zijn hun Messias, hun Koning Hij had zijn durf duur betaald Als een vertrapte worm hong hij daar uit te bloeden aan een schand hout, en hee! Israel had het ge hoord hoe zijn lastermond 't moest uitbrengen «Mijn God, waarom hebt Gij mij verlaten en Consummatum est Ja, nu is '1 ai gedaan voor dien bedrie ger maar zegde Hij niet na schuilt er wel onder die woorden drie dagen verrijs ik Wat zoo geheimzinnig als zijn leven De verleider, dien hoeft men toch niet te vreezen Een Romeinsche spies boorde hem los en door het hart, en nu ligt hij rustig en ge broken. voor altijd Maar zijn leerlingen voer die komt het er op aan 't volk aan hun kant te stellen en zij zijn in staat zijn lijk te gaan stelen, om te kunnen uit strooien dat de Christus is ver rezen 1 Maar 't Sanhedrin waakt, en Christus' naam versterft met hem in 't graf Den Tweeden dag reeds lag Je zus in zijn doorwasemd grafen zie, daar kwamen wachters van den tempel zij wentelden den zwaren grafsteen af om te zien of 't lijk daar wel lag en, na 't ge zien te hebben met eigen oogen, schoven z'hem weer toe en brach ten er 't groote zegel des tempels aan een viertal soldaten met hooge lansen stelden zich op vóór 't graf en hielden wacht bij Je zus van Nazareth, Koning der Jo den zoo hadden 't de pries ters gewild en van Pilatus beko men Wacht goed Den nacht vóór den derden dag begint Nog één dag scherpe wacht om 't stille graf blijft het gesloten, zoo is heel 't leven van Jezus een droom en een leugen geweest De duisternis van dien Sabbat nacht begon nu langzamerhand te wijken voor de zachtrozige da geraad daar beginnen de bazui nen op den tempelberg met krachtige stooten aan heel Jeru zalem te konden dat de zon gaat rijzen boven den Olijfberg Plotseling beeft de aarde en de zonneklaarte gaat op boven Gol gotha daarbeneven ligt een grafsteen op den grond gewor pen... uit den grafnevei schiet als een bliksemflits... Jezus De verrijzende is één trillende, daverende zonnestraal... Daar hangt heerlijk in de hemelglorie de schoonste mensch, de groote God Zijn lendenen gloriën en de romp is één levensgetri! kracht en zege en majesteit stra len uit Hem... De zonne rijst te genover Hem en d' aarde beeft voort in een stille rilling van hoop. Met welk een liefde en vreug de beziet Hij ze nu. die aarde daar daalde Hij eens neer met een siavengedaante omhuld zoo wildet de Vader daar had Hij miskend geleden daar stierf Hij geheven op een kruis om de men- schen te verzoenen met God. Maar nu, nu was alles volbracht, 't doel bereikt, nu mocht Hij te rug opklimmen bij God in den hemel daar zou Hij worden ver heven en beloond om 't gedane werk Christus Verrijzenis is de grootste triomf die ooit iemand heeft behaald op zijn vijanden. Daarom de sonore jubel der klokken dreunend uit dommen en kerken en zingend uit kappe- lekens de katholieke wereld rond. Hoort een stem der vreugde. Een triomphante klinkt uit Israels tenten 'i allen kante Godes kracht de zege bracht Streng strafte mij God. doch liet mij niet den dood ten buit... De steen die 't bouwvolk smeet verloren. Ligt nu tot hoeksteen uitverkoren. 't Is God die dit heeft gedaan. Wij zien verbaasd het wonder aan Dezen dag heeft ons God beschoren Christen Middenstandsverbond van België Het bureel en de parlementaire Groep van het Christen Middenstandsverbond van België vergaderde onder voorzitter schap van h. Senator Paul Crockaert Verscheidene tusschenkomsten werden voorgedragen door Heeren Senatoren Houben en Nihoul. Volksvertegenwoor diger Struyvelt. Challe en Douhaerdt. Het Middenstandsverbond. uit oorzaak van den zeer droevigen toestand waarin de Middenstand zich bevindt, heeft be sloten zijn oorlogsprogramma op te stellen. Het Bureel heeft de Heeren Senatoren Houben. Servais en Van Coillie. Volks vertegenwoordiger Struyvelt, Challe en Douhaerdt gelast een eongres-dag voor te bereiden ter welker gelegenheid dit programma zou opgesteld worden. Verschillende hoogst actueele vraag stukken de opeischingen. de militiever goedingen. de verloven voor nijveraars, ambachtslieden en handelaars, de werk loosheid. zullen onderzocht worden. Op lossingen zullen voorbereid worden. De congres-dag werd vastgesteld co Zaterdag 27 April. De afdeelingen wor den verzocht van deze datum nota te willen nemen en hunne voorstellen zoo spoedig mogelijk te willen indienen. OP ZONDAG 3! MAART Beloken Paschen geeft HOOG ER OP een Als inzet een luimig zangspel van Anthoon Verschueren, gevolgd van een GEZELLIG DANSPARTIJTJE. Deze weike aanwezig waren op ons laatste Familiefeest we ten bij ondervinding dat het geraadzaam is, zich tijdig van kaar ten te voorzien in de ROXY of bij de leden. Op Dinsdag 1.1. ging de Algemeene Vergadering der K. V V. afdeeling Ni- nove. onder groote belangstelling door. Het gezellige bovenzaaltje van het Mid denstandshuis was goedgevuld wanneer de Voorzitter Heer Alfons De Schepper de vergadering opende. Naast hem had den plaats genomen aan de Bestuursta fel. de Heeren Senator De Clercq. Volksvertegenwoordiger Fransman. No taris Van Rossom, voorzitter van den Burgersbond. Achiel De Schepper, voor zitter van den Midenstandsbond en Ro bert Luysterman. Secretaris der plaatse lijke afdeeling van de K. V. V. De Voorzitter bracht vooraf hulde aan de nagedachtenis van den heer Minister Sap. dewelke in den nacht schielijk over leed en stelde voor een kort gebed te storten tot lafenis der ziel van den Ka tholieken Vlaamsc-hen voorman, hetgene dan ook door de rechtstaande vergade ring gedaan werd. Hierop verleende de voorzitter onmiddellijk het woord aan den eersten Spreker, heer Senator De Clercq De heer Senator handelde over den internationalen toestand en de positie van België daartegenover. In een inlei dend overzicht van de gebeurtenissen se dert 1870 waarbij ons land als bij mira kel aan den Franseh-Duitsehen oorlog ontsnapte dank zij zijn politiek van strikte neutraliteit, gaf spreker tevens een historiek van de gebeurtenissen na 1918. Zonder vooringenomenheid oordee- iend. slechts voortgaand op de feiten, lijdt het geen twijfel dat het huidig con- flikt sedert verscheidene jaren in de lucht hong. De Duitsche politiek van heropstanding en opzeggen van alle be staande verdragen, als Versailles. Tria non en Locarno eenerzijds en de laks heid der Verbondenen daartegenover anderzijds hebben den weg ertoe geëf fend. De ingeboren krijgszucht en de drang naar meesterschap van het Duit sche volk. de overweldiging van Tcheeo- Slowakije en Polen heeft de maat doen overloopen en den oorlog in het Westen doen losbranden. Na eene uiteenzetting van den inhoud en de draagwijdte van het beruchte Art. 16 van het Volken bondspact en de volledige failliet van den Volkenbond zelve komt Spreker tot het huidige Neutraliteitsstatuut van Bel gië. Hij brengt hulde aan het wijs beleid van Z. M. Koning Leopold III en de Bel gische regeeringen die de Onafhankelijk heid en de Onzijdigheid van ons land in geval van oorlog, uitriepen, en tegen heug en meug door onze machtige buur staten deden erkennen en waarborgen. Spreker wijst op een passus uit de toe spraak van den koning tot het Ameri- kaansche Volk waarin verklaard werd dat België slechts zou deelnemen aan den oorlog wanneer het zijne Onafhankelijk heid, zijn vrijheid en zijne instellingen zou bedreigd gevoelen of de integriteit van zijn grondgebied zou geschonden worden. Daarnevens staat ook de verkla ring van het hoogste geestelijk gezag verpersoonlijkt door Zijne Eminentie Kardinaal Van Roey, waar Hij verklaar de dat de Belgische Neutraliteitspolitiek de uiting is van den innigen wensch van de meerderheid der bevolking en er voor ons land geen reden tot inmenging be staat tenzij de vrijheid, de onafhanke lijkheid. het bestaan dus van ons land zouden gevaar loopen of onze grenzen geschonden worden. Of zulks nu kan ge beuren of zal gebeuren weet God alleen en verhoede Hij in Zijne oneindige Al macht. Als Christen menschen. als goede Belgen en als wereldburgers hebben wij dan ook den plicht O. L. Heer te bidden opdat Hij onzen Koning en onze regeer ders zou voorlichten in deze moeilijke dagen en weldra den Vrede moge schen ken aan alle volkeren. Deze zeer belangwekkende en ge smaakte rede van den heer Senator De Clercq werd langdurig toegejuicht door alle aanwezigen, waarop de Voorzitter het woord gaf aan den heer Karei Frans man. Volksvertegenwoordiger. De heer Fransman verklaarde, niet te willen in herhaling vallen van hetgene hij enkelen tijd geleden vóór eene alge meene vergadering van den Katholieken Middenstandsbond, nopens de Belgische Neutraliteitspolitiek en den hiermede in verband staanden binnenlandsehen toe stand op economisch en sociaal gebied, had gezegd. Hij zou echter de aandacht vestigen op hetgene betrek heeft op de noodzakelijke lands- en grensverdedi- ging. Spreker bracht hulde aan ons le ger in het algemeen om de geleverde prestaties op het gebied der uitgevoerde versterkingswerken en in het bijzonder aan onze jongens, de besten onder ons. die sedert zeven maanden de wacht op trekken en onze veiligheid verzekeren. Hij deed uitschijnen welke offers door hen gebracht worden vermits voor velen deze mobilisatie hun met zooveel last en moeite opgebouwde bedrijven, lang zaam maar zeker ten onder dreigt te brengen. Hij richtte dan ook een warme oproep tot meer sociale samenhoorigheid en wederzijdschen bijstand der bc-drijfs- Vervolg op 21' blad. nen en koopt om 1/2 mark rattenvergif en slikt liet in. Fritz krijgt buikpijn en maar dood geraakt hij niet 't was ersatz Fritz geeft het op. Hij koopt een koord, klautert naar den zolder, maakt de koord langs de twee einden vast en springt van den stoei. De koord breekt door en Fritz zit op zijnen «da» op de planken de koord was ersatz Kwaad stormt hij buiten en staat voor een S. A.-man. F..rt voor dc S. A. huilt hij Maar de S. A.-man legt zijn hand op Fritz zij.i mond en ((Stommerik» zegt hij, moesten ze het hooren De S.A.-man was ersatz. Fritz verschiet en herleeft. Het leven kan misschien toch nog het leven waard zijn Hij stapt een restaurant binnen, be stelt worst niet choucroute en eet een flinke portie. Een half uur nadien was Frits dood. De worst was ersatz En daar stond voor mij de delicatesse franpaise en de esprit francais brutaal tegenover ons Brusselsche na-aperij. En 't was als een naaisterken uit de rue de la Paix» nevens een vlaamsche boerin gekleed a la mode de Paris. Reporter. 'T HOEKJE VAN DE REPORTER Goede Week reklaamweek Dat de Goede Week in zoo nauw ver band staat met de grondslagen van ons godsdienstig leven wordt niet eens meer opgemerkt. Waar ons moeder en grootmoeder in de verschiliige kerken der stad de Ho- vekens bezochten om het heen en weer- gaan van Jezus te herdenken die te Je rusalem van Herodes naar Pilatus» ge zonden werd. en misschien ook wel een beetje uit curiositeit loopt nu iedereen de kerken voorbij in volle haast... om klaar te komen met het werk en te avond naar de bloempotten te gaan zien in de uitstalramen van de winkels. Goede Week reklaam week, zelfs als er om niets te reklameeren is dan om dat het ecoiicmisch leven op nen «teer» staat. De Goede Week godsdienstige week is dood Vooruit dan maar Goede Week reklaamweek. En daar niemand het lu mineus gedacht heeft gehad om beroep te doen op mijn talent om zijn reklaam te verzorgen wil ik uit pure vaderlands liefde reklaam maken voor Brussel, Brussel, Brussel de roem en de glorie van België Brussel, Ie petit Paris. Ik zat dees week te Brussel in den tram. Op het bankje voor mij laat nen menheer zijn dagblad la Gazette liggen en stapt uit. Nen anderen men heer stapt in. Ik heb nog nooit zoo'n vlugge hand gezien dan die van dien menheer die «la Gazetten oppikte. Dat moet een van die oud-strijders zijn die in hun armoe zooveel hebben moeten koopen met vijf vingers en een beetje schrik. Mijnheer is deftig aangestooten heeft een kop a la Poincaré en enkele lintjes in het knoopsgat. Zie-je wel Met een mooie geste is de neusnijper opgezet, het blad opengeslagen, de groo te letters over de ontmoeting Hitler-Mus- solini gespeld en een diepgeleerde sa menspraak wordt ontsponnen met nen anderen menheer die aan den volgenden arrêt is opgestapt. De neusnijper is van zijn troon gekomen en klopt driftig op zijn gazette. Aan de Wetstraat stapt hij af en wan delt het Park in. La Gazette heeft hij op zak gestoken, zijn wandelstok dient als steunstok want hij gaat met een stijf been en de menschen zien eens om naar hem. Een uurtje later op de «Place Ste Ca- thérine». De legumen- en fruitmar- chands kramen op. Op den grond iiggen wat minderwaardige exemplaren van hun marchandies. Een dame entre les deux ages ge ziet dat aan haar persoon en haar klee ding gaat tusschen de kramen door en raapt wortels, ajuinen, witloof, ap pels, pampclmoezen en appelsienen al dooreen in haar korf ze is proper en deftig gekleed en ze draagt een deftige pels in echt konijn imidatie renard. En voor mijn verbeelding rijst Parijs, Saint Sulpice, Boulevard St. Michel en St. Germaine, Quartir latin enz. Aan een vuilbak slaat een oude «menheer» zijn bolhoed is vuil en vettig en zijn slipjas is zoodanig versleten dat de zwarte ar moe er doorheen komt kijken. En de mannen van den reinigheidsdienst ver teilen een mop aan de huishoudster die op haar bak staat te wachten om niet te moeten zien dat de oude heer aan het uitzoeken is. Met weemoed zoek ik afleiding in mijn Fransch Fransch dagblad een beet- je esprit francais uit een soldatenblad Fritz wij kennen allemaal Fritz Fritz is levensmoe hij vindt het af te bar, hij wil verhuizen naar nen beteren wereld. Hij stapt bij den apotheker bin- vDE V

Denderklok | 1940 | | pagina 1