De Slem van den Middenstand 2e Bonte Avond Prachtige Feestavond */2aas J3est. en de !Duioel LUSJES FEESTDAG Veertiende Jaar Nr 14 l'rijs per nummer 55 centiemen. Ninove 31 Maart 1940 Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,50 6 maanden 8,50 1 jaar 15,00 NINOVE Drukker-Uitgever R, LUYSTERMAN-HAELTERMAN Koepoortstraat, 10, TELEFOON 345 Postchekrekening n' 1862,54 Handelsregister Aalst n' 1093 Uit de Rede uitgesproken door heer C. STRUYVELT bij de bespreking der Begrooting van Arbeid en Sociale Voorzorg. VEREENVOUDIGING EN SAMEN ORDENING WORDT EENE NOOD ZAKELIJKHEID De vereenvoudiging en samenordening der Sociale wetgeving wordt inzonder voor het klein patronaat eene noodzake lijkheid. De Sociale wetgeving, gepaard met de talrijker wordende economische en fisca le verplichtingen, wordt te ingewikkeld. Vele administratieve pleegvormen zijn weliswaar niet te vermijden, en we druk ken er op. zijn soms eene noodzakelijk heid. De sociale wetten zijn op verschillen de tijdstippen tot stand gekomen en elk van deze wetten is de uitdrukking of verwezenlijking van een op dat oogen- blik geldende sociale opvatting. Bij het tot stand komen van die verschillende wetten is er evenwel niet op gelet ge worden de reeds bestaande beschikkin gen met nieuwe voorschriften in over eenstemming te brengen of aan nieuwe opvattingen aan te passen. Bij nagenoeg elke sociale wet is gehandeld geworden alsof er geen sociale wetgeving bestond en is men op den weg der sociale regle menteering maar steeds verder gegaan zonder om te zien naar wat op dat ge bied reeds vroeger werd aangenomen en zonder acht te slaan op de noodzakelijk heid van een onderlinge ordening van nieuwe en reeds bestaande voorschriften. De last. door de toepassing, wordt voor net kleine patronaat al te zwaar en on draaglijk. De groote instellingen kunnen bevoegde bedienden aanstellen. Doch het kleine patronaat mag noch kan zich die uitgave permitteeren. moet kennis ne men van een zeer verscheidene, oneven wichtige. niet gecoordonneerde wetge ving. met teksten en artikelen die boek- deeleri vormen en waaruit zelf ingewij den niet wijs uit geraken. Wat is de georganiseerde Middenstand gelukkig hier en daar sociale secretaria ten te vinden waarbij hij zijn toevlucht mag nemen en hulp krijgt. Daar we zelf zulk een sociaal Provinciaal Secretariaat besturen, mogen we getuigen welke diensten langs daar bewezen worden. Maar het drukke bezoek aan de buree- len. en het drukker werk van deze se cretariaten steunt ons to meer in ons standpunt Sociale, economische en fis cale wetgeving wordt te ingewikkeld en het wordt hoogst dringend daarin ver andering te brengen. Men stelle zich in de plaats van een voudige handelaars en ambachtslieden, harde werkers maar veelal weinig ont wikkeld. die tientallen wetten toe te pas- seg hebben en er de volle verantwoor delijkheid van dragen. Men leze «het Memorandum houdende samenstelling der voornaamste verplichtingen van de bedrijfshoofdenuitgegeven door het Ministerie van Arbeid en Sociale Voor zorg, zonder te spreken van zoovele eco nomische en fiscale verplichtingen en re glementen. En men plaatse zich dan in de schoenen van deze eenvoudige lieden om te beseffen de vrees voor misdoen en den angst voor strenge en gedurige con- trool. Die vrees werkt zoo remmend op het klein-bedrijf Het is niet zoo zeer het be drag der sociale lasten die onze kleine werkgevers afschrikt. We mogen verze keren dat de massa georganiseerde mid denstanders gaarne sociaal handelen te genover hun werklieden, doch het is de ingewikkeldheid in toepassing welke af schrikt. belet uitbreiding te geven aan het bedrijf, belet bevoegde krachten aan te werven en laat de deur open voor tal rijke misbruiken. Een klein onderzoek in dien zin zal treffend onderrichten en bewijzen, dat vele kleine en middelbare bedrijven vat baar zijn voor merkelijke uitbreiding en dus kunnen medewerken aan de oplos sing van het werkloozenvraagstuk In vele middens is men thans over tuigd dat vereenvoudiging en coördina tie zich opdring. We verwijzen aldus naar het artikel verschenen in het Ar- beidsbladDecember 1939, onder het handteeken van W. LEEN. Docter in de Rechten en in de Politieke en Sociale Wetenschap. We lazen met genoegen dat het stu diecentrum tot hervorming van den Staat besluiten getroffen heeft in den zin van noodzakelijkheid der vereenvou diging en samenordening in toepassing der sociale wetgeving. De gebreken door de praktijd waarge nomen hebben ook in ander middens de wensehelijkheid doen inzien van een vereenvoudiging en eene betere orde ning onzer sociale wetgeving. Deze wensch is thans meer dan een verlan gen van den jurist die bij voorkeur goed geordende en helder geformuleerde rechtsregelen wenscht te bezitten. Van den kant der werknemers is ook belang stelling ontstaan voor het vraagstuk en het is in hun belang dat hun rechten en voordeelen zoo duidelijk mogelijk gefor muleerd wezen. Deze vereenvoudiging zal gunstiger, in vloed hebben op de economie van het Middenstandsbedrijf en ten goede kun nen komen aan het land. We danken de Achtbare Heer Mam- paey waar in zijn verslag over de Be grooting hij insgelijks nadruk legt op hetgeen het Klein-Patronaat zoo zeer verlangt. FEESTZAAL ROXY De zedelijke gaafheid vari den soldaat-. Om de kracht van ons leger als het ware nog degelijker te maken en om de waardigheid van de-bevolking te vrij waren. moet er aan herinnerd worden dat het hooghouden van het moreel dei- troepen een der essentieelste voorwaar den is van zijn weermacht. Het is een daad stellen, niet alleen van openbare gezondheid, maar tevens van wel opge vatte burgerdeugd, de gemobiliseerde soldaat in dit opzicht te omringen van een bijzondere bescherming en hem te vrijwaren van sommige gevaren. Ont trokken aan zijn gezin en verstoken van zijn gewone betrekkingen, heeft de ge mobiliseerde meer dan wie ook recht op de bezorgheid van alle sociale leiders. Daarom dringt do Katholieke Vlaamsche Volkspartij bij de militaire en burgerlij ke overheden aan opdat ze te dien einde alles zouden doen wat in hun macht ligt het vraagt aan de Regeering zoo noodig haar machten te herzien ten einde ze klaarder en doeltreffender te maken. De K. V. V. brengt hulde aan de mili taire aalmoezeniers om de toewijding die ze aan den dag hebben gelegd bij de godsdienstige en sociale hulp die zij aan het leger bieden. Zij beschouwt hun ac tie als onontbeerlijk voor de moreeie vrijwaring van den soldaat. Met genoegen konden wij vaststellen dat de Heer Minister van Landsverdedi ging, met het oog op de moreeie vrijwa ring van den soldaat, het verkoopen en verspreiden van pornographische schrif ten in de kantonnementen heeft verbo den. Andere maatregelen, aangepast aan dezen mobilisatietijd, moeten nog getrof fen worden. Het is wenschelijk dat de korpsover- Sten. bij het onderrichten der troepen, wijzen op de noodzakelijkheid voor el- ken militair de moreeie waardigheid on geschonden te behouden. Daar het werk een beste middel is om de moreeie inzinking te vermijden, zal men er op waken dat de soldaat steeds zijn bezigheid heeft bij gebrek aan ves- tings- of versterkingswerken zullen ge paste oefeningen de beste manier zijn om de mannen voor een lange periode van nietsdoen te behoeden. Het is noodzakelijkheid dat de over heid zich vooral inlaat met de cultureele OP ZONDAG 31 MAART Beloken Paschen geeft HOOGER OP een Als inzet een luimig zangspel van Anthoon Verschueren, gevolgd van een GEZELLIG DANSPARTIJTJE met het prachtig Jazz-Orkest THE HOT PLAYERS Deze welke aanwezig waren op ons laatste Familiefeest we ten bij ondervinding dat het geraadzaam is, zich tijdig van kaar- ten te voorzien in de ROXY of bij de leden. ZONDAG 7 APRIL, stipt 5 1/2 uur VOLLEDIG ten voordeele der KAPEL in de Feestzaal van 't COLLEGE PITTIGE COMEDIE 5 BEDRIJVEN TUSSCHENIN FIJNE NUMMERTJES, alles door onze K. S. A.-jongens Houdt dien Zondag vrij Ge kent toch reeds de kracht dier mannen Men zal ingangskaarten aan huis aanbieden ook Zondag 7 April in 't College verkrijgbaar. ontwikkeling van den gemobiliseerde, door het organiseeren van lessen van al- gc-meene kennis, taal- en beroepsonder- richt. lichamelijke opvoeding en leerrij ke voordrachten. Bij de organisatie van den vrijen tijd van den soldaat, zullen de verschillende bevoegde comités en de militaire over heden van elk korps zich onthouden van vulgariteit, maar integendeel lektuur, voorstellingen en andere ontspanningen van opvoedende waarde betrachten. Bij de uitzendingen die door het N. I. R. ingericht worden, moet eveneens elke vulgarieteit in toon en gesprekken ver meden worden, ten einde de soldaten te zelfdertijd te onderrichten en te ont spannen. 3. Aan de burgemeesters en andere plaatselijke overheden zou er door den Minister van Binnenlandsehe Zaken moe ten aan herinnerd worden, welke rech ten en plichten zij hebben voor de be scherming van de goede zeden. 4. Het hoort in eerste instantie aan de organisaties met opvoedend en sociaal karakter, zoo vrouwelijke als mannelij ke. door hunne uitgaven, hunne verga deringen en de persoonlijke invloed hun ner leiders, het moreel der bevolking op het peil te houden dat door de omstan digheden volstrekt geboden is. Wegens hun hooge zending die hen uit dien hoof de toekomt, zullen deze organismen blij ven genieten van hun normale aktiemid- delen. Het is noodig elk initiatief aan te moe digen dat kan bijdragen tot de waardig heid der burgerbevolking in zijn betrek kingen met het leger en dat bij de indi- vidueele betrekkingen die tot dit contact aanleiding geven, de wederzijdsche be scheidenheid en eerbied die zich opdrin gen verzekerd blijft. De Katholieke Vlaamsche Volkspartij zal blijven ijveren en bij de openbare besturen blijven aandringen opdat de zedelijke weerbaarheid, samen met de militaire weerbaarheid, ons volk gaaf, edel en vrij mogen houden. LANDBOUWBELANGEN DE BEET- en SUIKERWORTEL. Beide beetsoorten hebben nagenoeg' dezelfde behoeften, en bij deze teelten die zeer uitgebreid zijn in ons land, heeft men voor doel groote opbrengsten te winnen die veel suiker bevatten. Men zaait voordeeligst rond half April in wel bewerk ten en vruchtbaren grond die in Maart werd voorbereid. Daar voeder- en suikerbeeten zeer uit puttend zijn. en de bemesting van den anderen kant invloed heeft op het ge halte aan suiker dus op de hoedanig heden van de produkten is het hoogst noodzakelijk deze met overleg en ver stand toe te passen. Versche stalmest is schadelijk daar om zou deze best voor of tijdens den winter ondergeploegd worden gebeurde dit niet. dan moet men bij het begin van Maart 30.000 tot 40.000 kgr. goed ontbon den stalmest per hectare onderploegen met 600 tot 1000 kgr. superfosfaat en 300 tot 400 kgr. potaschsulfaat. Voor het zaaien zal men nog 500 tot 800 kgr. am- moniaksulfaat uitstrooien en zorgvuldig ondereggen. Het gebruik van ehloorammoniak en chloorpotasch behoort hier zorgvuldig vermeden, om de eenvoudige reden dat chloor nadeelig werkt op het vormen van suiker, en tevens schadelijken in vloed heeft op de opbrengst. Als stikstoffnest is het ammoniaksul- laat dus de geschikte meststof omdat de werking zacht, regelmatig en aanhou dend is. Bij droge zomers kan het aanwenden van aal en met water aangelengden beir voordeelig zijn. omdat deze vloeimesten benevens de voedende bestanddeelen die zij bevatten den grond vochtig houden. Het uitdunnen moet zoo vroegtijdig mogelijk geschieden, omdat de plantjes in hunnen groei niet zouden verhinderd worden Ook zal men een of twee maal ophak ken met het doel de onkruidplanten te vernietigen en den bodem vochtig te houden. Wie deze teeltwijze volgt heeft veel kans een groote opbrengst van goede hoedanigheid te bekomen. DIXI. Francois Hendrickx 8, Beverstraat, Ninove Verzekeringen van allen aard Hoofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij Belgische Lloyd Boekhouden Fiskaal recht. Nazicht - opmaken - projekten, Balans - verlies en winstrekeningen Belast ingsver klaringen. Inlichtingen 's avonds na 18 uur.. Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen volgens overeenkomst 'T HOEKJE VAN DE REPORTER Wij, Ninovieters, zijn goeie menschen. Ik heb van leven buiten Ninove nog zoo één goeie mensch gekend. Dat was een subregent, ten tijde dat ik naar schole ging. Die mensch was be ter dan koekebrood en de kwadejon- gens profiteerden ervan. Stel u voor dat zekeren dag in de stu diezaal zoo'n kwadejongen een vuurken aanlegde onder zijn bank met 'nen hoop oud papier De vlammen sloegen op, veel hooger dan hij wel gedacht had en bijna stonden zijn kleeren in brand. Maar rap als de bliksem zat hij onder de bank en het kussen waar hij opzat om zijn broek niet te rap te verslijten sloeg duchtig in het brandende papier en sloeg de vlammen dood. Heel de studiezaal stond op stelten en de goeie subregent kwam toegeloopen en feliciteerde den koenen blusscher, die door zijn tegenwoordigheid van geest wellicht groote malheuren vermeden had. Maar de oorzaak van den brand heeft die goeie subregent nooit gezocht. Wij zijn goeie menschen en wij heb ben goede subregenten. Wie heeft er ooit naar gevraagd hoe die auto in brand geraakt is. Werd hij moedwillig in brand gestoken Is er on kunde of nalatigheid in 't spel geweest Mysterie Door de toewijding van twee jonge menschen is Ninove er aan ontsnapt de verwoeste gewesten te zijn van den oorlog van 1940. Ninove is blij geweest en dankbaar. In den persoon zijner vooraanstaanden heeft het zich ingespannen om een deco ratie los te krijgen voor de twee flinke militairen die geriskeert hebben hun jong lijf te laten in gruizelementen slaan om de ruiten en de dakpannen van Nino ve dat lot te besparen. Ze hebben zich ook ingespannen om de ceremonie van het decoreeren zooveel mogelijk luister bij te zetten. En dat is alles gegaan met een Evan- gelische bescheidenheid, of a peu prés. In !t Evangelie is het de linkerhand die niet weten mag wat de rechtsche geeft. Hier was het de rcchtsche die niet we ten mocht wat de linksche deed. Want ge weet wel, Ninove is links. Wie weet er, wie daarvoor geloopen, geschreven en gewreven heeft Zonder een bloote toeval, wie zou er geweten hebben wie zij.i tijd en zijn de coratief personage opofferde om ergens te velde» de ceremonie met zijn tegen woordigheid te vereeren en op te luiste ren Wij stellen die bescheidenheid veel te veel op prijs om ze niet te eerbiedigen en vergenoegen ons met er een beschei den hulde aan te brengen In de benarde tijden waarin wij leven en met het oog op den benarden toestand der stadskas is het een niet genoeg te prijzen geste. Moest hetzelfde feit zich dikwijls voordoen, het sacrificie zoo niet altijd van den zelfden kant kunnen ko men. Het moet nekeer wel zijn. En als het ooit zooverre komt dat de stad spe ciale kredieten moet voorzien, wil ik het mijne bijdragen om die zoo klein moge lijk te maken. En ik sta er borg voor dat ik helpers zal vinden. Wij hebben een vuurkaart met 75 afslag op den trein. Wij zullen onze oude veldflesch nog eens uit den hoek halen, ze vullen met zwarte koffie, een paar solriatenbeschuiten op zak steken en ons présentdragen voor de corvóc. Wij, Ninovieters, zijn toch immers al lemaal zoo'n goeie menschen. Reporter. Verlangt de rijst O R Y Z A in pakjes. J

Denderklok | 1940 | | pagina 1