Pe Brauwer-Pe Mont P*CHA Landverhuizigiag naar KANADA KERK DER H. THERESIA 1 Brusselstraat, Ninove. Orde der Goddelijke diensten ZONDAG 31 MAART 1940. 6 uur, gelezen mis. 7 1/2 uur. mis voor Mr Jos. Timmermans en kinderen. 9 1/2 uur, Hoogmis. MAANDAG 6 1/2 uur. mis ter eere van O. L. Vrouw van Bijstand voor een genezing. 7 uur. mis voor een bijzondere intentie. 7 1/2 uur. mis ter eere van O. L. Vrouw uit dankbaarheid. DINSDAG 6 1/2 uur. mis ter eere van den H. Jozef en de geloovige zielen. 7 1/2 uur. mis voor Mr en Mw Edmond De Clerck. WOENSDAG 6 1/2 uur. mis voer Mw Arthur De Sam- blancx. 7 uur. mis voor drie overledenen. 8 uur. sol. jaargetijde voor Mr René Buy- dens. DONDERDAG 6 1/2 uur. mis voor Mr Petrus De Valke nier en overleden dochter. 8 uur. sol. jaargetijde voor juffer Sylvie Sohier. VRIJDAG 1 Vrijdag der maand. 6 1/2 uur. mis ter eere van het II. Hart. 7 1/2 uur. mis ter eere van de H. There- sia uit dankzegging. 's Avonds Lof om 6 1/2 uur. ZATERDAG 6 1/2 uur. mis ter eere van de H. There- sia. 7 1.2 uur. mis voor juffer Leonie De Quick. "s Avonds Lof om 6 1/2 uur. BESTUUR DER POSTERIJEN Mededeeling. Er wordt eerlang een reeks bijzondere postzegels uitgegeven met bijtaks ten voordeele van het Werk Muziekkapel van de Koningin Elisabeth Deze reeks zal zes regels omvatten. respectievelijk van 75 c. 75 c.. 1 fr. +- 1 fr.. 1 fr. 50 -r- 1 fr. 50. 2 fr. 50 -r 2 fr. 50 en 5 fr. 5 fr. De verkoop zal gebeuien per inschrij ving. hetzij per volledige reeksen 25 fr. hetzij per ondeelbare reeksen die de eerste vier waarden omvatten 10 fr. De inschrijvingen zullen aangenomen worden tot uiterlijk 31 Mei 1940. Zij zul len geschieden per overschrijving oi per kosteloos stortingsbulietijn op postcheck- rekening Nr 556.30 van den dienst der verzamelaars te Brussei I. De oplage zal streng beperkt blijven tot de op voornoemden datum bestelde hoeveelheden. Bedoelde zegels zuilen, in binnenland- schen en internationalen dienst, geldig blijven voor frankeering tot 30 Septem ber 1941. Om de regelmatige uitvoeringen der bestellingen te kunnen verzekeren, is het noodzakelijk dat deze uitsluitend zegels Muziekkapel van de Koningin Elisa beth omvatten. STAD en OMLIGGENDE NINOVE Secretariaat voor den Leertijd te Ninove (Steenweg naar Aalst. 118). Bedrijvigheid in het jaar 1939. In het nummer van verleden week lie ten wij de volledige tekst afdrukken van het Ministerieel Besluit van 30 Juni 1939. houdende reglementeer mg omtrent het toekennen van premiën en toelagen voor de beroepsopleiding met overeenkomst in de ambachten en de kleinnijverheid. In verband hiermede, willen wij de aandacht vestigen van het publiek en bijzonderlijk van de patroons .die leer jongens of -meisjes in hun werkhuis ge bruiken en hun beroepsopleiding en- vol making in het ambacht verzekeren, op de bedrijvigheid die door het Secretari aat voor den Leertijd, met werkkring in het Kanton Ninove. tijdens het ver- loopen jaar aan den dag gelegd geweest is. 16 nieuwe leerovereenkomsten wei den afgesloten, waarvan 14 over eene tijd ruimte van drie achtereenvolgende jaren loopen en 2 afgesloten werden voor een termijn van 2 jaar. Ingedeeld naar het ambacht, werden deze kontrakten dooi de volgende leerlingen onderteekend tien kleermaaksters, één drukker, drie kleermakers, één schilder en één bakker 10 leerlingen hebben hunne overeen komst verbroken, meestal tervville van werkloosheid, oorzaak van de moeilijke tijdsomstandigheden die de laatste maan den van het verloopen jaar kenmerkten. 11 leerjongens hebben zich op het ein de van hun leertijd onderworpen aan een examen tot vaststelling hunner be roepsbekwaamheid. waarin er 7 gelukt zijn met een puntenaantal dat schom melt van 76 tot 60 X. Tenslotte bleven er op 't einde van het jaar nog 37 leerlingen onder het toezicht van het Secretariaat, d. i. bezoek door een afgevaardigde op de werkplaats, ten einde zich te vergewissen over de uit voering der leerovereenkomst en even- tueele toepassing der verschillende soci ale reglementeeringen. Eene gezamenlijke som van 6.211.50 frank werd aan patroons, leerlingen en juryleden ten titel van allerlei premiën uitbetaald. 58 geneeskundige onderzoeken, zoo omtrent de bekwaamheid van den leer ling vóór de onderteekening van de leer overeenkomst. dan ten titel van jaarlijk- sche herziening volgens de wet, grepen plaats. Er werd een begin gemaakt met het aanleggen eener technische boekerij, die reeds meer dan 40 boekdeelen en tijd schriften telt. voor eene waarde van 1600 frank omtrent, ongeminderd deze ons ge schonken door een ambachtsman van de stad. Deze boekerij is gevestigd in het «Middenstandshuis» en mocht tijdens de acht laatste maanden 47 uitreikingen aanteekenen. Zij blijft steeds toeganke lijk voor elkeen, den Zondag van 10 1/2 uur tot 11 1/4 uur 's voormiddags. Namens het Bestuur M. Van Petegem, secretaris. N. B. Het ambachtswezen zal. ter- wille van dc huidige oorlogsomstandig heden en de daaruit voortvloeiende so ciale en ekonomische storingen, eene groote rol te vervullen hebben. Verfijnd werk en kunstafwerking, die grootere waarde verkrijgen, zullen aan ons volk de noodige inkomsten en levensmogelijk heden nog verschaffen. Hierin ligt dan de groote taak van het leerlingwezen de naaste toekomst voorbereiden door betere scholing der jongeren. Ambachtslieden, leerjongens en- meis jes vraagt kosteloos inlichtingen op het Secretariaat, dat alle werkdagen open is. bij voorkeur van 12 1/2 tot 13 1/2 uur. IN DE KATHOLIEKE VLAAMSCHE VOLKSPARTIJ. In verband met het Verslag der Alge- meene Vergadering van 19 Maart 1. 1. en de beschouwingen welke wij er aan toe- In rt leger kommandeert men Voor waarts, marsch en gansch de kompag- nie stapt op. Maar in '1 burgerlijk leven gaat dat niet. Daar is iedereen. Goddank, nog vrij. en kan men maar op liefde re kenen als ze niet altijd van dezelfde kant moet komen. Hoe dikwijls reeds zijn Massavergaderingen belegd en l'eestver- gaderingen gehouden door de Kristen Werklieden in ons lokaal, waarop gansch de Katholieke bevolking uitgenoodigd was. en dikwijls de vooraanstaanden dei- Stad door een persoonlijke uitnoodiging gevraagd werden, en op een paar uitzon deringen na. schitterden onze vooraan staanden» door hunne afwezigheid. Een ordewoord of een gezegde dat er vertrouwen moet zijn onder alle standen schept het vertrouwen niet op een dag. Vertrouwen moet gewonnen worden, en zal maar alle vooringenomenheid wegnemen, wanneer zooveel daden zul len gesteld zijn en wanneer de onbaat zuchtigheid zoo klaar zal zijn. dat het verleden vergeten wordt. Dat K. V. V. dus werke volgens haar onderrichtingen, en blijve werken onverpoosd, elke dag. voor iedereen, dan zal misschien eens een tijd komen dat het onbehaaglijk gevoe len in de K. V. V. zal verdwijnen. L Keymeulen. EMIEL EVENEPOEL 18, Graanmarkt, NINOVE Telefoon 44. Verzekeringen Brand - ongevallen - le ven paarden). Geldleeningen, Schattingen Zeer voordeelige voorwaarden. Alle nuttige inlichtingen worden kos teloos gegeven. ZAKENKANTOOR DEKANALE KERK. De uitvoering der Missa Prima van A. Moortgat op Paasch-Zondag j.l. is uit muntend geslaagd. Zang en spel waren perfekt. Een pluimke aan de St. Gregorius- gilde den Heer U. Van Driessche. be stuurder. den Heer Walter Van Dunne aan het Orgel. Bijzondere hulde aan de leden die meer aan veertig en rond de 40 jaren deel uitmaken dezer zoo brood- noodige Gilde tot het opluisteren dei- Goddelijke diensten en to: stichting der geloovigen. Spijtig dat tijdens de uitvoe ring de geldomhalers zooveel lawaai ma ken. Kan zulks niet min luidruchtiger gebeuren. In aansluiting dan bij dc andere geluk- wenschen, waaronder die van het Lei dersblad voor scouten, feliciteert de St. Joh. Berchmanstroep van Ninove harte lijk haar scoutsbroer uit Roeselare. Hittig Hert. EISCHT niet alleen roode POTASCH maar EISCHT tevens dat zij VAN ELZAS kome. Wat belang heeft, is POTASCH VAN ELZAS te bekomen, omdat deze lang in magazijn bewaart, zonder hard te worden. voegden ontvingen wij een schrijven vanwege het plaatselijk Kristen Wer- kersverbond aan hetwelke hier gaarne plaats verleend wordt. Met opzet wer den echter een paar volzinnen weggela ten omdat deze uitsluitend betrek had den op een innerlijke toestand in het Bestuur der K. V. V. en daarom op zijn minst ongepast bij het punt dat hier be sproken werd. Wij willen dan ook niet verder ingaan op dit schrijven omdat het alleenlijk nevens de kwestie handc-lt. Onze lezers die met het verleden en ook met het heden bekend zijn kunnen best zelf oordc-elen. Intusschen herhalen wij nogmaals hetgene wij schreven bij het slot van het artikel der vorige week dat wij slechts den groei en het nuttig werk der K. V. V. beoogen en stippen wij aan dat de baatzuchtigheid zeker niet aan de Leiders der K. V. V. van heden mag aan gewreven worden. Hier volgt nu het schrijven Verleden week was er te Ninove een algemeene vergadering van K. V. V. met als sprekers de Heeren De Clercq. sena tor. en Volksvertegenwoordiger Frans man en als onderwerp De huidige viaagstukken DE DENDERKLOKmaakt twee vaststellingen 1) de afwezigheid der kristen werklieden op iedere algemeene vergadering van K. V. V. 2i Er zou een Jaarverslag móeten voor gebracht woroen. Wij zounen toch graag over deze vast stellingen ook ons gedacht willen zeg gen. Wij beginnen met het tweede punt Wij meenen dat men moeilijk een jaar verslag kan voorbrengen wanneer er geen praktische werking is geweest laat ons zeggen sinds de laatste verkiezingen. Gelukkig komt er de 2 laatste maanden wat verandering in de K. V. V. waarvan de laatste vergadering een openlijk be wijs was. Daarmee zijn we aan ons tweede punt Hopende dat de St. Gregorius Gilde steeds schooner zal geven, alsook de ge wone samenzang in de Zondaagschc Hoogmis meer naar de perfectie zal uit- voeien tot meerdere eer en glorie van God Burchtdam 41, NINOVE. Tel. 172 HUISKOLEN ANTHRACIETEN COKES EIERKOLEN UNION BRIKETTEN Vraag speciale prijzen voor afname rechtstreeksch van «chip of wagon. EN TOCH IS CICHOREI NOG DE BESTE. GEDENK Iedereen zal zich nog wel herinneren, hoe soldaat J. Van Driessche uit Roese lare door zijn kalme en moedige houding een groot onheil voorkwam, toen die mu nitiewagen hier op de markt aan 't bran den raakte. Felicitaties, och. bij de vleet zal hij er reeds ontvangen hebben ook van Ni nove maar in den grond is zulks niet wat oppervlakkig beschouwd La ten we dan wat scherper toekijken, ons maatje eerzucht opzij schuiven, of lie ver opwekken, en den redder maar recht in de oogen kijken om de daad die hij stelde eens op den keper te beschouwen volgens het karakter van den mensch die er onder schuilt. Begrijpen we me kaar want ja. als we een briefje van 100 fr. zien. wie van ons zegt dan «dat is een mooi prentje zonder dadelijk te denken aan de innerlijke waai'de die dat briefje bevat ...Wel. toen de auto vuur vatte, en ieder een op den loop gegaan was om zijn ei gen vel te redden dan bleef er één jongen staan. heel kalm in vergelijking met zijn omgeving en redde door ei gen opoffering het leven van zoovelen... Dat is het feit, nu de beschouwing Jos. Van Driessche had persoonlijk heid cn zelfzekerheid genoeg om zoo een daad te stellen het mag nog gebeurd zijn zonder besef, het blijft toch de vrucht van zijn persoonlijk levensidee. Zoo iemand wordt gezegd een goed mensch te zijneen getuigenis van een helder en diepe levensopvatting waar plichtsbesef en naastenliefde de grondtoon zijn, en waar andere eigen schappen als bijtonen een harmonisch geheel vormen in een woord, een mensch. gevormd en getraind tot man. Wel, die man was een Scout die als levensleus de scoutswet heeft gekozen Plichtvoi dienen, en steeds blij Plechtig Jubilee Heden Zaterdag wordt op plechtige wijze het jubilee gevierd van den Z. E. H. Van Den Steen. 25 jaar bestuurder van het klooster en 40 jaar priester. Z. F.. H. Van Den Steen werd te Nino ve geboren den 14 November 1875 en priester gewijd in 1900. Hij werd achtereenvolgens onderpastoor te Pollare. Ophasselt en Hofstade en sedert 5 Maart 1915 is hij algemeen-bestuurder van de Zusters van het H. Hart te Nino ve. In 1921 werd hij leeraar benoemd aan de Rijksmiddelbare Jongensschool te Ninove. Z. E. H. Van Den Steen is een zeer verdienstelijk werker. Uit erkentelijkheid wordt hem door het klooster, ter gelegenheid van zijn jubilee, een nieüw kerkorgel als ge schenk aangeboden, waarvan de plechti ge wijding heden Zaterdag. 30 Maart, te 7 uur 's avonds zal plaats hebben. Het instrument bestaat uit twee handklavie ren en een afzonderlijk voetklavier met 13 volledige spelen, alsook alle moderne pneumatische kombinaties en verbindin gen. Na deze plechtigheden wordt een groot orgelkoncert uitgevoerd door den talent vollen heer Emiel Lacrosse, organist te Thimister. Op het programma staat het volgende Marche Solennelle. Capriccio. Prélude et fugue en si b majeur. Aria et Variations. Offertoire. Solitude. Chanson du printemps. Concerto en ré. Le Cou- cou. Cantilène. Ave Maria de Lourdes en Variations en sortie. De Denderklokstuurt aan E. H. Van Den Steen ook hare beste wenschen voor deze dubbele jubileeviering cn hoopl dat de Goddelijke Meester hem nog lange jaren aan het hoofd zal laten van het Gesticht der Zusters der H. H. Harten tot welzijn van stad en omlig gende. BURGERLIJKE STAND van 22 tot 29 Maart 1940. GEBOORTEN Herman Van Den Broeck. zoon van Frans en Rachelia Groeninck. Emiel Walraet. zoon van Gilbert en Maria Van Wielendaele. Joost Achtegael. zoon van Fabien en Maria Van Nieuwenhove. Hans De Bodt. zoon van Peter en Mar- gareta Franten. Deiphine Watripont, dochter van Dé- siré en Maria Mertens. OVERLIJDENS Marie Cock. 76 jaar. Weggevoerdenstr. TAXIS—-VOORDE Té!. 331 Ninove Prachtige groote famiiie-voituren Alle plechtigheden Groote reizen. Na de rust echter, en niettegenstaande on ze mannen windop speelden en moesten doe len aan den slechtsten kant van het veld, wis ten we er nog 5 binnen te draaien, waarvan 2 door De Neef, 2 door Henri Wauters en 1 door Jan Lievens. Baesrode deed lofwaardige pogingen om de eer te redden, maar Gust De Waele scheen zijn gerust gemoed weergevonden te hebben, en stopte alles wat hem voorgeschoteld werd. De gansche ploeg mag geloofd, met een speciale melding voor de voorlijn en Mauri ce De Cooman. Deze laatste kreeg een schop op zijn kin van een brutaal back van Baes rode. zoodat Maurice bleef liggen. Voor wie hem kent zegt dat genoeg. Dat Maurice, toer^ hij weer bij zijn positieven kwam, den stamp gever te lijf wilde zal ook niemand verwon deren. De scheidsrechter wist echter op goede wijze tusschen te komen, zoodat het incident daarmede gesloten was. De minst zekere speler was deze maal de altijd vaste Gust De Waele. Was het te wij ten aan het Zomerweer, aan Paschen of aan wat Niemand kan het zeggen, maar Gust wist zich te herpakken en eindigde rustig zooals altijd En we komen nog eens terug op onze rang- schikking, en de lezers mogen niet vinden dat wc zagenWat Geeraardsbergen, die ons over 14 dagen 4 punten voor was, blijft nu maar 2 punten meer voor. Ze speelden na melijk gelijk te Denderleeuw en Zondag 11. te Dendermonde. F C. Ninove heeft nog één match te spe len op ons terrein tegen Baesrode. Die twee punten zullen we ons zelf maar toekennen, omdat het toch normaal is dat een ploeg die op eiger. veld van ons verliest, bij ons toch ook zal verliezen. Geeraardsbergen daarentegen moet nog 2 maal op verplaatsing, naar Baesrode en Wet- teren. als we niet missen. Nu, hunne laatste prestaties wijzen er op dat ze voor het oogen- blik niet in al te besten vorm verkeeren. zoo dat liet niet uitgesloten is dat ze op de twee matchen or ofwel één verliezen, ofwel twee maal gelijk spel maken. In dat geval zouden we met gelijke punten eindigen, wat ons zou toelaten een testmatch te spelen om te zien wie eigenlijk kampioen is. En rekening hou dende met onze forme en deze van Geeraards bergen. hebben we minstens evenveel kans om te winnen dan om te verliezen. Tenware de godin der sport ons genadig wil zi.in en de mannen van den Ouden Berg eens laat verliezen en eens een drawn spelen. En wie zou z.ulks niet wenschen Liefhebbers van sport. Zondag 31 Maart is er gelegenheid om een gansche ploeg spelers van Ninove aan den slag te zien. De match zal aanvangen na den doortocht der ronde van Vlaanderen, zoodat elkeen een dubbelen lag kan slaan aan den Doorn op een per fecte pistbaan de renners te zien en daarna een veelbelovende voetbalmatch. We drukKen er op dat de ploegen zullen bestaan uit uit sluitend spelers van hier. NACHTRIDDERS A Van Butseele Merckx en Van Belle Van Opdenbosch. Pensis en Simon Wauters. W. Minner.' Jef De Jonghe, Carael en Willems. NACHTRIDDERS B H Van der Kelen P Van der Kelen en Sirovt Bourgeois, Van Sevencoten en Demont Coppens. Jan Minner. Jan Lievens. Van Nerom en Breckx. Er liggen verder nog eenige matchen in 't verschiet, namelijk tegen Baesrode, tegen F C. Ath on tegen Dompersclub Leuven. H. BLOEDPROCESSIE TE BRUGGE In den jongsten tijd werd meer dan eens de vrees geuit dat. tengevolge der huidige omstandigheden, de H. Bloed processie in 't geheel niet of slechts on volledig zou kunnen uitgaan. We vernemen thans uit officieele bron dat de Edele Confrérie van het H. Bloed, in verstandhouding met het Stadsbe stuur van Brugge alle maatregelen heeft getroffen zoodat. behoudens overmacht, dc H. Bloedprocessie op Maandag 6 Mei a. s. te 10.30 uur wel degelijk en met haar gewonen luister zal kunnen uit gaan. Zooals voorgaande jaar worden ge nummerde voorbehouden zitplaatsen ter beschikking der bezoekers gesteld, mits voorafgaande storting van 10 fr. of 5 fr per zitplaats op de postcheckrekening 447.812 van den Dienst voor Toerisme Markt. Brugge. KAATSEN Het doet ons waarlijk genoegen U te kun nen bevestigen dat tot hiertoe reeds negen clubs zich lieten inschrijven voor ons Gewes telijk kampioenschap. Het sukses is dan ook op voorhand verzekerd. Op de vorige vergadering werden nieuwe voorwaarden voor de deelneming aan ons kri- tenum vastgesteld, en wij kunnen zeggen dat de kleinste clubs nu in staat gesteld worden otn aan te sluiten. Ook voor de gemobiliseerde spelers hebben wij goed nieuws, hetwelk wij op de vergade ring van a. s. Zondag zuilen mededeelen. Al de betrokkene kaatsclubs uit het Gewest worden dan ook uitgenoodigd tot de vergade ring op Zondag 31 Maart 1940, om 10 uur 's morgens (nu 's morgens met betrek op de Ronde van Vlaanderen), in ons gewoon lo kaal Café Vernaillen, Kerkplein te Ninove. GEVRAAGD voor burgershuis, deftige meid kunnende alle werk. Zich te bevragen ten bureele van 't blad Voor alle'hoven ierswerk, snoeien der boomen, onderhoud der lust en andere hoven, wende men zich tot POL GANZEMANS te PAMEL, Tombergen, 3. SPORTNIEUWS VOETBAL Deze match, de voorlaatste van het seizoen, werd weer eens met klinkende cijfers ge wonnen. Het autobusken dat de verplaatsing maakte zat boordevol, wat bewijst dat in Ninove nog een stevige sportieve geest tegenwoordig is. In vergelijking met andere ploegen mogen we stoeffen. Op een tamelijk zwaar veld werd door Ni nove met windaf gespeeld, en het bleek da delijk dat we onze tegenstrevers niet onder schat hadden, en gelijk bleken te hebben met een goede ploeg op verplaatsing te zenden. We traden namelijk op met De Waele Merckx De Buck Lefèvre De Cooman Coppens, Bastiaens. De Neef De Jonghe. Lievens en Wauters. Var. den eersen speelhelft valt niets te zeg gen, alleen dat van beide kanten reuzekansen tot doelen verkeken weiden, zoodanig dat de eijferman zijn handen in zijn broekzakken mocht houden. De grootste reisonderneming ter wereld. REGELMATIGE DIENST voor Voordeelige passagebiljetten voor alle bestemmingen in het binnenland. Gelieve ons te raadplegen betreffend uitwijking en U te wenden tot Canadian Pacific Railway (Agency) Belgium N. V. 42« Meir, 98, Adolf Maxlaan, ANTWERPEN. BRUSSEL. I of tot J. VAN STEEN-HEYMAN, HAALTENT. BERICHT AAN DE KAATSCLUBS. De niet-aanwezige clubs zullen bezwaarlijk nog aan het kriterium kunnen deelnemen. F. C. BAESRODE F. C. NINOVE 0-5.

Denderklok | 1940 | | pagina 2