Pe Brauwer-Pe Mont RtlhbfiOS' oude Genever KERK DER H. THERESIA Brusselstraat, Ninove. Orde der Goddelijke diensten ZONDAG 21 APRIL 1940 6 uit. gelezen mis. 7 1/2 uur. mis voor Mr Maurice De Ro 9 1/2 uur. Hoogmis. MAANDAG 6 1/2 uur. mis voor de zielen van het va gevuur. 8 uur. jaargetijde voor Mr en Mw Char les Dauge. DINSDAG 6 1/2 uur. mis vooi Mw Madeleine Grv- seels. 7 1/2 uur. mis voor Mr Robert Prové. WOENSDAG 6 1/2 uur. mis voor de familie Lauwers. 7 1'2 uur. dertigste voor Mr Gustaaf De Jonge. DONDERDAG 6 1/2 uur. mis ter eere van de H. There- sia uit dankbaarheid. 7 1/2 uur. mis te. eere van de H. There- sia voor een bijzondere intentie. VRIJDAG 6 1/2 uur. gelezen mis. 7 1/2 uur. mis voor een overledene. ZATERDAG 6 1/2 uur. gelezen mis. 7 1/2 uur, mis voor verscheidene overle denen. "s Avonds Lof om G 1/2 uur. LANDBOUWBELANGEN Voor onze aspergekweekers. Wij stellen vast dat de aspergeteelt in ons land meer en meer uitbreiding neemt trouwens thans is de kweek niet alleen meei belangrijk voor het omlig gende van Gent Leuven en Mecheien. maar ook voor de omgeving van Brus sel. en de streek tusschen Leuven en Aarschot. Dc asperge zooals men weet is een witte, bijna geheel onder den grond ver borgen loot. die als groente wordt gege ten en later uitgeroeit tot loof met 100- de bessen, t Is een fijne en smakelijke groente, die den eetlust opwekt en bloed zuiverend en urineafdrijvena werkt. De bevolking maakt er ook reeds groo- ter verbruik van. vooral dan wanneer ze aan matigen prijs op de markt wordt verkocht, alhoewel naar ons inzien, dit verbruik nog merkelijk dient verhoogd. Maar om dat doel te bereiken behoort er gewerkt om asperges te bekomen van allereerste hoedanigheid. Dus zal men er op waken enkel en al leen zaad te gebruiken dat voortkomt van planten die alle vereischte hoeda nigheden bezitten verder moet er voor een doelmatige bemesting gezorgd. Het is immers zonneklaar dat deze grooten invloed heeft op de opbrengst en ook op de innerlijke waarde van de asperges. Wanneer de plant voldoende gevoed is zijn de loten witter van kleur en be ter van smaak, en de opbrengst is ook grooter. Proeven hebben immers bewe zen dat de asperges meer vezelachtig zijn. en bij het uitsteken moeilijker los komen, als de bemesting ontoereikend is. Wij raden bijgevolg aan. tijdens de maanden Maart-April, voor het aanaar den. de volgende scheikundige meststof fen per hectare te gebruiken 400 kgr. ammoniaksuifaat. 500 kgr. superfosfaat en 500 kgr. chloorpotasch. Men zal deze meststoffen goed met elkander vermengen, regelmatig uit strooien, en zorgvuldig onderwerken. Aspergekweekers volgt dezen raad en wij zijn overtuigd dat uwe moeite ruim schoots zal vergoed worden. DIXI. De verdokene gebreken der dieren. Niet genoeg is het voor een kooper van een ziek beest, te bewijzen dat zijn ziek te reeds bestond wanneer het in bezit van den verkcoper was. om de verbre king van de verkoop te bekomen, hii moet bewijzen dat die ziekte als een ver doken gebrek moet aanzien worden. Bij voorbeeld wordt de knobbelziek te (tuberculose) niet aanschouwd door den Wetgever als een verdoken, verbor gen gebrek voor de paarden, de muil ezels en de ezels, noch voor de varkens, noch voor de schapen en veerzc-n. Het bestaan van pokken is geen bron van vernietiging van verkoop voor de runddieren. Waarom 9 Omdat die ziekten gemak kelijk kunnen vastgesteld worden voor de beesten, zelfs na een oppervlakkig on derzoek. Wanneer een muilezel aangetast is met rodkoorts (typhus) springt die ziekte in de oogen bij den aankoop en dit gebrek is zichtbaar. De kooper heeft «een kat in een zak gekocht Indien hij nader hand die ziekte vaststelt mag hij op zijn borst kloppen en zeggen 't Is mijn schuld, 't is mijn onbedachtzaamheid mijn groote lichtzinnigheid Mea culpa In soortgelijke gevallen zal hij alleen lijk zijn rechten kunnen doen gelden in dien hij bewijst dat de kooper op de hoogte was van do betwiste ziekte en dat hij bedrieglijke handelingen gepleegd heeft om die ziekte te verbergen. Maar zeiden, zal die vereischte kun nen vervuld worden. Wanneer men be driegt. roept men geen getuigen. Maar voor de volgende ziekten zal de leus Onwetens zondigt men niet niet toepasbaar zijn voor de runddieren en koeien de knobbelziekte, de rodkoorts indien zij als besmettelijk voorkomt, de onmacht om tc kalveren indien het dier voor de voortteeling gekocht werd. de besmette lijke vliesontsteking: voor paarden de onbeweegbaarheid, het snot. de paardenschurft. de periodi- scho waterinzinking. Let er wel op dat de tuberculose knobbelziekteniet in aanmerking komt voor de paarden en ezels. De pokken worden slechts aanzien als een verdoken gebrek vooi de schapen indien de schapenpokken vastgesteld worden voor een der gekochte schapen, zal de verkoop vernietigd kunnen wor den voor de andere ook. Hetzelfde prin ciep geldt voor de rodkoorts. Andere- vereischten moeten ook ver wezenlijkt worden maar dat zou ons te ver brengen en de advocaten moeten ook werk hebben in dien krisistijd. Bij voorbeeld is de tuberculose van geen ge wicht voor de stieren indien zij niet ge kocht werden voor de voortteeling enz. Voor dees geval moet op straf van nie tigheid een expert door den Heei Vre derechter aangesteld worden binnen de negen dagen, terwijl men over 30 dagen beschikt voor de pleur-pneumonie der runddieren en over 28 dagen voor de wa terinzinking der ezels en paarden. Wanneer die voorwaarden verwezen lijkt worden, is het ontoereikend voor een verkooper in te brengen dat hij er niets van wist. dat hij te goedei trouw is en bezield met goede inzichtenen zelfs te bewijzen dat nooit de uitwerk sels dier ziekten in zijn stal te bespeu ren waren. De hel zelf is immers gepla veid met goede inzichten. Een automo bielrijder mag ook niet op een geldige wijze inbrengen dat hij er niets van wistwanneer een botsing veroorzaakt werd door gebrek aan rood licht aan het achterste gedeelte van zijn rijtuig. Hoe moet men zijn rechten doen ^el- den Het beste is wanneer men ver woont var. het Vredegerecht een tele gram te sturen aan den magistraat met melding van de eenzelvigheid van koo per en verkooper. van de dagteekening der overeenkomst, aanduiding der ziek te. Want een expert wordt in die geval len met aangesteld op voet van een ver zoekschrift of zelfs van een mondeling- sche uiteenlegging aan den Vrederech ter. Simpel genoeg he Maar laat ons niet te veel prediken, zegen de kapel der ge- rechtsmannen. en ons beperken met aan te stippen dat die princiepen niet gel den vooi beesten bestemd voor het ge bruik Dan zijn alle gebreken en ziekten die het vleesch van het gekocht dier oneet- baai maken, een reden van verbreking van de verkoop op voorwaarde dat het proces begonnen worde binnen de vijf dagen en het betwist gebrek voortspruit uit een getuigschrift van den veearts-toe- zichter van het bestuur. Maar nooit heeft de kooper zich te vergenoegen met een eisch strekkend tot vermindering van prijs. Den ver kooper dwingen tot de terugneming van het dier of niets. Kooper heeft geen recht tot schadevergoeding indien de kwade trouw van den verkooper niet be wezen is. Pleitbezorger. om gedurende 2 uur vol bewondering de talrijke groepen te zien voorbijtrekken. De toeloop is ieder jaar zoo groot, dat laatkomende toeschouwers dikwijls zich met een plaats in de 5e of Ge rij moeten tevreden stellen. Tengevolge van den internationalen toestand zullen, met uit zondering van drietal speciale treinen uit Nederland, weinig buitenlanders de verplaatsing doen. Van deze gelegenheid zuilen onze landgenooten dankbaar ge bruik maken om dit jaar met meer ge mak een goede kijkplaats in te nemen. Dank zij een bijzondere inspanning van de gansche bevolking is men er in gelokt. spijts de moeilijke omstandig heden. den volledigen uitgang der Pro cessie te verzekeren Tienduizenden on zer landgenooten zullen zich er nogmaals heen begeven, vooreerst voor de Proces sie die op zich zelf reeds een verre ver plaatsing waard is. maar ook als een weldoende afwisseling met de dagelijk- sche zenuwdoodende beslommeringen van het onzeker bestaan. Het is immers geweten dat Brugge steeds optimistisch bleef getuige daar van de grootsche opvoeringen van het H. Bloedspel en de inrichting van de Memling-Tentoonstelling. trots het drei gend oorlogsgevaar in 1939 Ook thans geeft Brugge het bewijs van vertrouwen waar velen meenden dat de H. Bloedprocessie niet zou kunnen uitgaan, wordt thans verzekerd dat zij in de verste verte niets van haar gewo nen luister zal inboeten. V\ aar tal van musea in ons land hun meesterwerken opborgen, bleven alle kunstwerken en i schilderijen en iedereen weet dat ze te Brugge legio zijn op hun gewone plaats zooals in normale tijden. Dat al degenen die behoefte gevoelen aan wat grootsch. vroom en schoon is. zich op 6 Mei a s. naar Brugge begeven en zij zullen niet alleen overvoldaan te rugkomen, maar tevens een deel van hun verlo:: optimisme hebben teruggevon den. DE INZAMELING VAN AFVAL Zooals gemeld had de Kabinetsraad besloten tot de inzameling van den afval van oude papieren, oude metalen, oude kleederen. enz. In het departement van Landsverde diging is op dit oogenblik alles in ge reedheid gebracht om een grootscheep- sche propaganda doorheen het land op touw te zetten. Men verhoopt dat het publiek zich zeer vrijgevig zal toonen en dat de opbrengst var. deze invorde ring wel van aard zou kunnen zijn om den minister van Financiën te bekoren Inderdaad, naar het schijnt bracht de in zameling van oude papieren door het werk der Ooriogsinvalieden. jaarlijks 50.000 frank op en dit werd nog maar op kleine schaal gedaan. Voeg daar nu aan toe het oude metaai en de oude kleede ren. dan is het niet onmogelijk dat men enkele millioenen zal kunnen bereiken. van 3 u. worden de H.H. Relieken in processie door den kloosteituin gtdia gen naar de St. Pieterskapel. waar een korte plechtigheid zal plaats hebben uitvoering van een spreekkoor en \un het voor de gelegenheid door een mon nik der Abdij gedichte en door Baron J. Ryelandt getoonzette feestlied. In den namiddag, na Vespers en pro cessie. zal Professor Stan Leurs, Voor zitter van V.T.B., in de nieuwe feestzaal boven de verbouwde schoollokalen van Steenbrugge een voordracht geven met lichtbeelden over kloosterbouw in Vlaan deren. Dit jaar zullen de Relieken van St Ar- nout ook gedragen worden op Maandag (5 Mei in de H. Bloedprocessie door de geestelijken van Tiegem en Oudenburg en door de monniken van Steenbrugge. Op Pinksteren opening van het eeuw feest te Tiegem. Verdere vieringen op St Pieter. 29 Juni en op 15 Oogst, zijn sterfdag, te Oudenburg, op 16 Oogst te Steenbrugge. op 18 Oogst te Tiegem. Moge. volgens den vromen wensch var. Z. Exe. Mgr Ménechet. Zijn opvolger op den Bisschopszetel van Soissons. St Ar- nout zijn geboortestreek voor don oor logsgruwel bewaren en voor allen den vrede bekomen. Er werd een Eerecomité samengesteld, waarvan deel uitmaken Hunne Hoog waardigheden Dom Th. Néve, Abt van St Andries en Dom B. De Groote. Abt van Westvleteren Hoogeerw. Hoeren Groot-Vicarissen Kan. J. Mahieu en Kan. J. Van der Meersch Mgr C. Caliewaert. Aartspriester Mgr G. Colle. Aalmoeze nier van het Hof Mgr J. B. Dugardijn. Opperhoofdaalmoezenier. Voorzitter Z. Hoogwaardigheid Dom M. Van Assche. Abt der door den Heili gen Bisschop gestichte St Pietersabdij. Onder de geplande vieringen noemen we nog het aanleggen van een wandel pad door V.T.B. St Arnouts vredespad. dat gansch Vlaanderen zal doorkruisen en Tiegem over Steenbrugge met Ouden burg verbinden en het stichten van een St Arnoutsgilde der Brouwers met gods- dienstigen en socialen inslag. STAD en OMLIGGENDE N! NOVE DE H. BLOEDPROCESSIE TE BRUGGE. De H. Bloedprocessie die op Maandag G Mei. a. s. te 10.30 uur met haar gewo nen luister zal uitgaan, is niet alleen een processie zooals wij het gewoonlijk ver staan, maar tevens een der oudste en prachtigste godsdienstige en historische stoeten van het vastenland. Het verwon dert dan ook niet dat ieder jaar duizen den en duizenden bezoekers uit alle lan den van Europa op den doortocht staan Burehtdam 41, NINOVE. Tel. 172 HUISKOLEN ANTHRACIETEN COKES EIERKOLEN UNION BRIKETTEN Vraag speciale prijzen voor afname recbUtreeksch van schip of twapoa. EEUWFEEST VAN S. ARNOUT, PATROON VAN DEN VREDE. Ter gelegenheid van het 9e eeuwfeest der geboorte van St Arnout we ver kiezen die benaming boven het latijn- seho Arnold us of Arnulfus werd een Comité ingericht, dat. onder het be schermheerschap van H.H. Excellenties de Bisschoppen van Brugge en van Sois sons. zich heeft gelast met de godsdiens tige viering. In Tiegem. zijn geboortedorp (1040) en in Oudenburg, waar hij op 15 Oogst 1087 een zaligen dood stierf zoowel ais te Steenbrugge, waar de door hem. als eer ste vredemonument van Vlaanderen ge stichte St. Pietersabdij herleeft, zullen een reeks van plechtigheden gevierd worden, in innige samenwerking van de geestelijkheid der twee voornoemde pa rochies met de monniken van Steenbrug ge en van St. Andries. Het is wel niet de regel dat men de ge boorte van dc heiligen plechtig herdenkt, alhoewel dit jaar nog b. v. het 14e eeuw feest van den Benediktijner Paus Grego- rius den Groote. op zijn feestdag. 12 Maart, door een Pontificale Mis in de kathedraal van Westminster, op zeer waardige wijze werd herdacht. S. Arnout wordt dit jaar bizonder her dacht ter oorzake van het dreigend oor logsgevaar omdat hij. die in opdracht van dien anderen grooten Benediktijner Paus. Gregorius VII. in Vlaanderen kwam den vrede preek en en bewerken, de machtige vredespatroon is gebleven in den lande. Te Steenbrugge heeft men van deze gelegenheid gebruik gemaakt, omdat men dit jaar voor 't eerst weer de door Rome goedgekeurde officies van de alou de St Pietersabdij heeft ingevoerd. Op 30 April, feestdag dei' verheffing der Re lieken van St Arnout. zullen al zijne heilige Overblijfsels, samen met de re liekschrijnen uit Oudenburg en Tiegem. in de Abdijkerk worden samengebracht. Te 9 1/2 u. wordt een Pontificale Mis ge celebreerd. waaronder de Z E H.Pastoor van Oudenburg de feestpreek houdt, 's Namiddags na de Pontificale Vespers Koninklijke Handbooggilde St. Sebastiaan Wij hebben de eer en het genoegen on ze Eere- en Werkende leden uit te noo- digen tot de Opening van ons Zomerseizoen 1940, die zal plaats hebben op O. L. H. HE MELVAART. DONDERDAG 2 MEI aan staande. Te 4 uur buitengewone Algemet-ne Vergadering in ons lokaal (Zie bijzonde re uitnoodiging.) Te 5 uur Schieting voor de leden uitleg 6 fr. Op ZONDAG 5 MEI. Jaarlijksche Ko- ningschieting. Vergadering in de «Roxy» ten 2.3G u. Schieting ten 3 uur. De schietingen voor den beker zullen na Sinxen vastgesteld worden. Namens de Maatschappij De Voorzitter. Prosp. Van Den Haute. tot een goed vakman in deze tak dei elect riciteit wil brengen. Een overzicht van den beknopten in houd. die hierna volgt, zal den man van de praktijk alras hiervan overtuigen. Stroomverdeeling en berekening dei- geleidingen Materialen en Apparaten buis, draad, kabel, schakelaars, lamp houders, contactdoozen, handlampen Verdeelborden en verdeelkasten Aan leg der leidingen volgens verschillende stelsels Het draadtrekken Het las- schen van draad Af montage van niet waterdichte installaties Fabriekinstal- laties en hun afmontage. Cellenschake- laar-leidingen. Ondergrondsche kabel netten. Bovengrondsehe netten In B.?- di ijfstellen Storingen Gereedschap- inventaris Verbandkist Electrotech- nische teekens Tabellen Schakel schema's parallel en serie, twee- en drie leidersysteem, ster- en driehoek, schakeling van ampèremeter, voltmeter, afsluiter en serieschakelaar, hotel- of trapschakelaar. zwakstroom sterk stroomschakelaar, schakeling met pool- wisselaar en spaarschakeling. N 53 Materialenkennis voor Eiec- triciens en Instrumentmakers)) Tot hiertoe bestond geen handleiding speciaal aangepast aan het electriciens- vak voor wat de materialenkennis aan gaat. Dit boek vult niet alleen een leem te aan. maar door zijn verzorgde uitgave en zijn volledigheid, al is het ook zoo eenvoudig mogelijk gehouden, is het on misbaar voor eiken studeerenden en practiseerden elektrieker. Hierna volgt eveneens de beknopte in- houd Metalen ijzerbereiding, staalberei- ding. electrostaalbereiding, gietstaal, ce- mentstaal. staalsoorten, het walsen. Ko per. aluminium, kwik. edele metalen, zink. tin. lood en diverse andere meta len. Legeeringen. Gieten en draadtrek- I ken. Isolatiematerialen Porcelein. steatiet, marmer, leisteen, glas. Textielproducten. Papier, bakeliet. In bakeliet geïmpreg neerde producten. Aardolieproducten. Isolatielakken. Rubber, balata, eboniet, asbest, vulmassa. mica. Electrische leidingen. Smering en smeermiddelen. De Lagering van electrische machines. Koolborstels. Hout. Recepten. N 54 Handboek voor den Metaal draaier. N 56 Snijden en zagen. Beide werken van de hand van den gunstig gekenden auteur Luc. P. M. Mi- chieis. Uiterst praktische boeken, waarin de onderwerpen eenvoudig voorgesteld wor den. echter volledig berust op praktische ondervinding. Zeer geschikte behandeling, met vele goede wenken, voor zelfstudie en voor de praktijk. M. V. P. N. B. De boekerij is gevestigd in het MiddenstandshuisBeverstraat, te Ninove. Zij is voor elkeen toeganke lijk en blijft 's Zondags van 10 1/2 tot 11 1/4 uur 's voormiddags open. EMIEL EVENEPOEL 18, Graanmarkt, NINOVE Telefoon 44. Verzekeringen Brand - ongevallen - le ven - paarden). Geldleeningen, Schattingen Zeer voordeelige voorwaarden. Alle nuttige inlichtingen worden kos teloos gegeven. ZAKENKANTOOR Secretariaat voor den Leertijd te Ninove (Steenweg naar Aalst, 118). TECHNISCHE BOEKERIJ N 41 a 45 De moderne Houtbewer ker door Fr. Mertens en K. Cluytens. Dit boek stelt een practische en volle dige handleiding daar. Het omvat 5 doe len die achtereenvolgens behandelen I Gereedschappen voor den houtbe werker II. Machines voor houtbewerking III. Buigen van hout. plakken, fri- z.ecren, parketten IV. Schoonheid in de moderne meu belmakerij. Kleuren, beitsen en politoe ren. V. Studie van het hout. Sooiten, fouten en behandeling van het hout. Het gansche werk is versierd met ruim drie honderd figuren en een hon derdtal fotografische afbeeldingen. Nr 51. Op Montage. Lichtinstalla ties, door H. J. Van Engeland Een volledig handboek voor allen die met lichtinstallaties te doen hebben en eene beste handeling voor hem, die het BURGERLIJKE STAND van 12 tot 19 April 1940. GEBOORTEN Etienne Carlier. zoon van Willy en Ju lienne Van Snick Rita Bruyland. dochter van Ernest en Maria Van Gijsegem Pierre Papeliers. zoon van Albert en Alphonsine Van Laethem. HUWELIJKEN Lodewijk Vijverman. 2G jaar. mecanie- ker. en Elisa Van Aelbroeck. 22 jaar. naaister, beiden te Ninove. TAXIS VOORDE Tél. 331 Ninove Prachtige groote familie-voituren Alle plechtigheden Groote reizen. WACHTER wordt gevraagd. Ook voorwaarden voor kuischen en onderhoud van grachten. Zich wenden ten bureele van 't blad. en zeer fijne LIKEUREN, overal gevraagd en zeer geprezen. Cognac's en Schiedam Pollen ingevoerd door zelfde oudgekende Firma en alle lastvrije dranken van het huis RUBBENS. Eenige depothouder voor Ninove M. BLONDIAU Biczestraat, 1». NINOVE.

Denderklok | 1940 | | pagina 2