Jk. Pe Brauwer- Pe Monf Rübbens' oude Genever KERK DER H. THERESIA Brussclstraat, Ninove. Orde der Goddelijke diensten ZONDAG 28 APRIL 1940. ti uur. gelezen mis. V 1/2 uur. mis voor Mr Isidoor Van dc Cass.vde en overleden kinderen. U 1/2 uur, Hoogmis. MAANDAG fi uur, Kruisprocessie. 6 1/2 uur, mis ter eere van O. L. Vrouw van Bijstand en H. Theresia voor een genezing. 7 1/2 uur. dertigste voor Mr Gustaaf Dc Jonge. DINSDAG 6 uur. Kruisprocessie. ti 1/2 uur, gelezen mis. 7 1/2 uur. gelezen mis. WOENSDAG 6 uur. Kruisprocessie. 6 1/2 uur. jaarmis voor Mr Vital Lam- brecht. 7 1/2 uur. mis tot geestelijk en tijdelijk welzijn der parochianen. DONDERDAG O. L. Heer Hemelvaart. (i uur. mis voor Mr Henri Dc samblancx en overledene ouders. 7 1/2 uur. mis voor Mw Ernest Coppens. 9 1/2 uur. Hoogmis. VRIJDAG Eerste Vrijdag. 6 1/2 uur. mis ter eere van het H. Hart. 7 1/2 uur. mis tot geestelijk en tijdelijk welzijn der parochianen. ZATERDAG 6 1/2 uur. gelezen mis. 7 1/2 uur. gelezen mis. In Mei alle avonden Lof om ti 1/2 uur. LANDBOUWBELANGEN De verdokene gebreken der dieren. Ons vorig artikel over de aankoop der beesten welke met verdokene ziekten aangetast zijn heeft aanleiding gegeven tot zekere opmerkingen vanwege ver scheidene lezers en zelfs critiek. Wij houden veel van critiek, zelfs van vrien delijke berispingen deze zijnde ver diend of onverdiend, bewijzen dat onze artikels de aandacht getrokken hebben en dat hun onderwerpen het publiek geïnteresseerd hebben en zijn aandacht geboeid hebben. Een lezer staat verwonderd dat een proces kan aangevangen worden met een telegram, zonder dagvaardiging. zonder deurwaarder, dat zelfs eene mondeiing- sche uiteenzetting voor den Vrederech ter voldoende is. Het woord niet niet door verzoekschrift in he t betoog van verleden wéék was te veel en is uit mijn pen bij vergissing gevloeid. Het is noch tans zoo: eeL proces wegens koopvernie tigende gebreken van beesten is zelfs ongeldig wanneer een deurwaarder een exploot beteekent om een rechterlijken expert te bekomen het moet gevraagd worden door een bloot verzoekschrift zelfs zonder zegel, door een mondeling- sehe uitlegging voor den Vrederechter van de plaats waar het beest zich be vindt. Wanneer een ziek beest voor het ver bruik en niet het gebruik zooals de letterzetter het ons heeft doen schrij ven bestemd is. dan moet het proces gedaan worden met een dagvaardiging van deurwaarder en niet door een tele gram of een verzoekschrift of monde lings. Het deurwaardersambt is ten andere ook nutteloos voor andere processen b.v. voor de schade door konijnen veroor zaakt. voor de eischen tot onderstands- gelden ij en op voet van de besluitwet van 1936 mogen de deurwaarders voor kleine processen de dagvaardingen be- teekenen door het postambt zonder zich te verplaatsen bij de gedaagde. Het schijnt nuttig op te merken dat het proces voor een ziek beest, bestemd voor de slachting en het verbruik niet mogelijk is wanneer het beest verplaatst werd op meer dan 50 kilometers vogel vlucht Let bijvoorbeeld op dat zekere plaatsen verwijderd staan van malkan dei van meer dan 50 km. op voet van den reisgids en niet volgens vogelvlucht, 't Is 't geval voor Tienen en Luik ver wijderd door een afstand van 52 kim. volgens den statiegids en 49 km. op vo gel/lucht van toren tot toren. Dus ik koop een varken te Meerbeke. Ik doe het slachten te Dixmude waar de inspecteur-veearts bestatigt dat het lijk nauwelijks goed is om Pegraven te wor den omdat het beest aan tering onder- lievig was Binnen de vijf dagen laat ik mijn verkooper dagvaarden voor den Vrederechter te Ninove. Deze zal zijn proces winnen omdat ik het dier ver plaatst heb op meer dan 50 kilometers ofwel aan den overkant van de grens vertoeft en dit in alle gevallen. Een le zer schrijft ons het volgende Ik heb een tyfuslijdende koei gekocht en vol gens uw goeden raad zond ik heden een telegram aan den Vrederechter te Ne- derbrakel op wiens gebied de zieke koei zich bevindt. Mijn tegenstrever doet mij opmerken dat ik de koei gemolken heb en er zelfs profijt van getrokken heb. de melk zelf verbruikt en deels verkocht heb. Indien zooiets bewezen is. heb ik nog kans het proces te winnen Antwoord Ja zeker, beste lezer De Vrederechter heeft geen recht deze inbezitneming te aanschouwen als een zwijgende verzaking aan uw recht en te verklaren dat gij alzoo de spons ge vaagd hebt op die gebreken van het dier. Immers de bewoording verdoken ziek te. verborgen gebrekmoet toch een zin hebben. Wanneer de koei aangetast is met vliesontsteking, besmettelijke rodkoorts. bemerkt men zeer moeilijk dien wan toestand te goeder trouw benuttigt men de diensten van deze koei en eerst na een dag of vijf bemerkt men dat men bedrogen werd. Wanneer de ziekte als zichtbaar voorkomt, zooals bij voorbeeld de pokken voor een zwijn, de oogenin zinking voor een runddier. de besmette lijke rodkoorts voor een muilezel, dan is men zondei recht bij het oogenblik der inbezitneming omdat het betwist ge brek zichtbaar is. Zichtbaar wil niet altijd beduiden in de oogen springend De apparente ziek ten zijn niet dikwijls zichtbaar zonder onderzoek. Na een minuut of twee gelet te heb ben op de ademhaling van het paard, zal men licht kunnen vaststellen of er iets hapert in zijn luchtpijp of er in zijn longen iets scheelt, terwijl zulk onder zoek dikwijls zonder uitslag zal blijven voor een runddier. Het hoesten, de zuchten van een koei in zwangeren toestand vertoevend, ge ven somtijds den valschen indruk dat zij aan longonststeking lijdt de licha melijke gebreken der koeien brengen dikwijls verwarring teweeg. Daarom moest de Wetgever zich breed toonen om het bestaan van de verborgenheid van een gebrek bij de runddieren te aan vaarden. terwijl men de nauwkeurige uitwerksels van de ziekten bij een paard gemakkelijker bespeurt dit dier veel gevoeliger zijnde. Daarom heeft de Wetgever zich tevre den gesteld voor de paarden en ezels als verborgene ziekten te aanschouwen diegene voor dewelke er voor deze die ren een soort van specialiteit bestaat te weten onbeweegbaarheid, snot, schurft, periodische verwatering der oogen. Zeker bestaat de waterinzinking bij de koeien ook en is die ziekte in zekere mate ook verborgen. Maar de Wet wil de processen vermijden zal de koei die aan oogenzinking zou lijden, periodi sche vochtmaking van de oogen geen zuiver melk kunnen geven, terwijl het paard geen degelijke diensten in zulken toestand zal kunnen bewijzen Deze zienswijze zal van des te over wegender gewicht zijn voor de zwijnen. Voor zulke beesten zijn de processen be treffende geheime en vorborgene gebre ken gansch uitgesloten deels omdat zij bijna altijd bestemd zijn voor het ver bruik en dat dan alle ziekten in aan merking genomen worden. Zelfs voor de runddieren die met be stemd zijn voor de consommatie zal de knobbelziekte of tuberculose niet in aan merking kunnen komen in geval een gekochte jonge koei aangetast met die ziekte volwassene tanden bezit, indien het runddier in geen zwangeren toestand bevindt of indien de koei die in geen zwangeren toestand vertoeft in geval van lactatie zoog niet is. Dan nog moet men een beest gekocht hebben dat een waarde bezit boven de duizend frank. Welk een halsbrekerij, welke aaneen schakeling van uitzonderingen van uit zonderingen Aldus geen proces aanvangen zonder een bekwaam veearts geraadpleegd te hebben, die niet alleenlijk zijn vak kent maar op de hoogte is van de wet. Anders, stelt men zich aan het gevaar bloot honderden franken te verkwisten wegens registratierechten, deskundig on- derzoekkosten zonder het advocatenee- reloon. Wij houden ons volgaarne ter beschik king van onze lezers voor andere inlich tingen. Ninoofsche Pleit beorger. Een dag zonder vleesch is nog niet zoo erg. Uwe beurs zal het goed vinden wan neer u dien Maandag zult eten rijst ORYZA a gebruikt in pakjes. Een Noodkreet van de Verminkten en Gebrekkiger Wij weten dat in deze moeilijke om standigheden de Regeering tot hoofddoel heeft en moet hebben, alles in te span nen om te trachten ons land te vrijwa- j ren van een gruwelijken en verwoesten den oorlog. De Verminkten en Gebrekkigen heb ben het dan ook overbodig geoordeeld op dezen oogenblik nieuwe eischen aan het Gouvernement voor te stellen. Maar zij eischen toch dat ook voor hun de woorden van den Eeersten Minister en van den Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, wanneer zij verklaren dat er niet zul geraakt worden aan de sociale wetgeving, zullen van toepassing zijn. Er mag daaraan niet geraakt worden, alhoewel er in de laatste tijd reeds ge noeg kritiek is uitgebracht op de sociale wetgeving. Jaren lang is er gestreden om een stukje wet te bekomen ten voordeele van de ongelukkigsten der ongelukkigen. De Verminkten, Gebrekkigen, Blinden en Doofstommen. Twintig jaren reeds voert de Nationale Federatie een onver poosde strijd om de lotsverbetering te bekomen van die ongelukkigen. Door een wet van 1 December 1928 werd hun een schamele aalmoes vei- leend. welke gaat van 675 fr. tot 2250 fr. maar dan moeten zij kunnen bewijzen dat zij geen andere inkomsten hebben of zij worden onvvederroepeljik uitgeslo ten. Op 31 Mei 1933 verscheen er een ande re wettekst en duizende verminkten en gebrekkigen werden uitgesloten onder voorwendsel dat zij zich alleen meenden bezig te houden met de opvoedbare ge brekkigen, daar diegene welke niet meer konden opgevoed worden, ofwel ten las te van de Kommissies van Openbare On derstand moesten vallen ofwel onder de verzekering tegen ziekte of vroegtijdige invaliditeit. Aldus sprak een Studiekom missie voor de herklasseering en de So ciale Heraanpassing van gebrekkigen en verminkten zich uit. De Federatie trad wederom op en re ageerde tegen die wettekst door middel eener nationale protestbetooging, dagor ders aan de betrokkene ministers, arti kels in de bladen, enz... En op 10 Juni 1937 werden onze beschermelingen terug in hun rechten hersteld. Maar reeds drie jaren wachten wij op de toepassing van artikel 12 der wet van 10 Juni 1937? Dit artikel bepaalde dat den Heer Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg de minima stortingen ten zij nen laste zou nemen, welke de vrijwil lig verzekerden moeten doen om op 65 jarigen ouderdom hun pensioen te beko men. Drie jaren is die wet afgekondigd, maar nog niet in toepassing gesteld De H.H. Ministers beloven dat er niet zal geraakt worden aan de sociale wetten. Maar wij vragen hun, wanneer zullen zij die sociale wet in toepassing stellen. Reeds drie jaren wachten sommige erfgenamen van overleden genieters op de likwidatie der achterstallige toelagen welke de Staat hun nog verschuldigd is. Aldus zijn honderde ongelukkige gebrek kigen reeds omtrent 3 jaren schuldei- schers geworden van de Staat En de maat is nog niet vol. Sedert en kele tijd loopen een 20 tal toeziehters van den Dienst van de Algemeene Kon- trool. de huizen af van onze bescherme lingen en zoeken naar alle ingebeelde inkomsten om te trachten duizende en duizende sukkelaars van hun eenige steun te ontnemen. En aldus past men de sociale wetgeving toe. Voor de werk- loozen wordt een hypothetisch inkomen aangerekend, dat gesteund is op het da- gelijksch minimumloon van het beroep en van de streek. De in voege zijne juris prudentie is een echt schandaal. Die H.H. Kontroleurs maken schattin gen van inkomsten zooals zij het den ken. soms hebben zij op 1/2 uur tijd een boekhouding van een gansch jaar nage zien. soms gaan zij voorts op verklarin gen van geburen waarmede de vermink te niet in de beste vriendschap verkeert. In een woord, die kontroleurs hebben alleen tot doel, de schamele toelage te ontnemen aan zooveel mogelijk vermink ten. Die wijziging in het kontroolstelsel is nog maar onlangs toegepast en reeds komen ons tientalle klachten toe. Is het aldus dat de sociale wetgeving in België toegepast wordt. Wij doen een beroep op den Heer Mi nister om te bekomen dat er alleen zou rekening gehouden worden met het werkelijk inkomen van den aanvrager. Heeren Volksvertegenwoordigers en Se nators helpt. ons. Ook tot de Openbare Opinie richten wij ons, om hun te vra gen ons te zullen steunen. M. Lejon, Sekretaris van de Nat. Federatie Boschvoorde. Ingezonden. Burchtdam 41, NINOVE. Tel. 172 HUISKOLEN ANTHRACIETEN COKES EIERKOLEN UNION BRIKETTEN Vraag speciale prijzen voor afname rechUtreekscti van scbip of wagon. EMIEL EVENEPOEL 18, Graanmarkt, NINOVE Telefoon 44. Verzekeringen Brand - ongevallen le ven paarden). Geldieeningen, Schattingen Zeer voordeelige voorwaarden. Alle nuttige inlichtingen worden kos teloos gegeven. ZAKENKANTOOR OPENING van Sf Arnouts Eeuwfeest 1040 - 1940 St. Pietersabdij, Steenbrugge. Zooals we reeds aankondigden zal het eeuwfeest der geboorte van St Arnout met gansch bizonderen luister gevierd worden, niet alleen in zijn geboortedorp Tiegem, 1040) en in de plaats van waar hij den eeuwigen vrede inging (Ouden burg 15 Oogst 1087), maar ook in de St. Pietersabdij van Steenbrugge,welke zich als wettige opvolgster, tot taak heeft ge steld zijn vredeszending in Vlaanderen, en ook daarbuiten voort te zetten. Op den feestdag van de verheffing der Relieken van St Arnout, Dinsdag 30 de zer. zal het eeuwfeest worden ingezet door een Pontificale Hoogmis te 9 1/2 u. gecelebreerd ter Abdijkerk. De relikwie ën van St Arnout worden voor de gele genheid uit Tiegem en Oudenburg over gebracht. De feestrede wordt gehouden door den Z. E. H. Pastoor van Oudenburg. Groe pen van bovenvermelde parochies zullen samen met verscheidene Prelaten de plechtigheid met hunne aanwezigheid opluisteren. 's Namiddags te 3 uur. na de Pontifi cale Vespers, zullen de H. Relieken in processie werden gedragen door den tuin der abdij naar het vredesmonument waar een korte plechtigheid zal plaats hebben uitvoering van een spreekkoor, gedicht door Dom M. de Beyer en een feestlied getoonzet door Baron J. Rye- landt. waarvan het N.I.R. een reportage zal geven. Als het weder het toelaat zal de plechtigheid in kleur- en klankfilm opgenomen worden. Na de processie, in de nieuwe feestzaal voordracht door Professor St. Leurs o- ver kloosterbouw in Vlaanderen. Gansch de viering staat in het teeken der christelijke vredesgedachte. SINT-ARNOUTSLIED 1. Eens reed Arnoldus hoog te paard. Geharnast en met gulden sporen, 'n Ridder die z'n goede zwaard Geen tegenstrever gaf verloren. God riep, en iidder Arnout gaat «Vaarwel m'n land. vaarwel landouwen, Hoezeer m'n hart voor Vlaandren slaat, God roept mij onder z'n getrouwen. REFREIN O St Arnoldus. edele bloem, De roem van Tiegem. Ylaanderens roem O edele bloem. 2. Z'n harnas en z'n goede zwaard Hij legt het ui' voor monnikskleeren, 'n Schaamle kluis voor burcht en haard Om afgestorven God te eeren. Door biddend werken voorbereid Zal hij op Benediktus' paden De broeders leeren hoe de strijd Gewonnen wordt door vredesdaden. 3. Dra gaat de roep door 't Fransche land Van z'n vei borgen heilig leven En komt des Pausen afgezant Hem bisschopsstaf en mijter geven. Maar Vlaandren wordt door twist gekrenkt Wie zal het land uit nood bevrijden St Arnout die z'n volk gedenkt keer weer om vrede te bereiden. 4. 'n Burcht van vrede wordt gesticht Te Oudenburg, vermaarde stede. Daar vindt St Arnout 't eeuwig licht En treedt hij in den hemelvrede. In viam Pacis langs de baan Van vrede volgend d'ourie wegen Wil 'tSteenbrugsch klooster verder gaan Met Arnout's hulp en 's Heeren zegen. SLOTREFREIN AANROEPING O groote heilige van Gods Kerk, Verlaat ons niet in bange dagen En zegen die uw levenswerk, Die vrede or.der menschen dragen. Dom Maurus de Bever O.S.B. tweestemmig koor der Congregatie van O. L. Vrouw. Op het program 1 O SACRUM CONVIVIUM van A. Van de Velde 2" Regina Coeli van M. Van Overeem. 3' Sermoen. 4" Tantum ergo van P. Plum. 5' O Maria, mijne vreugde van J. Quadflieg. De H. Bloedprocessie te Brugge op Maandag 6 Mei 1940. Iedereen in ons land en ook ver buiten onze grenzen, kent, al weze het misschien slechts bij naam. deze Processie die wel licht de schoonste godsdienstige en his torische stoet van de gansche christe lijke wereld is. Voor degenen die nog niet in de gele genheid waren deze beroemde processie te zien. biedt zich thans een goede gele' genheid daartoe aan. Immers, tengevolge van het achterwege blijven van talrijke buitenlanders zullen onze landgenooten dit jaar in de gelegenheid zijn een goede kijkplaats in te nemen. Ook kunnen ge nummerde zitplaatsen worden voorbe houden. De N.M.B.S. legt talrijke speciale trei nen en ontdubbelde treinen in die te vens aansluiting geven met de normale treinen. Voor alle inlichtingen raadplege men de plakbrieven in de stations. Het valt te voorzien dat nogmaals tien duizenden op 6 Mei a. s. naar Brugge zullen trekken om getuige te zijn van een der meest gegeerde godsdienstige- historische en folkloristische gebeurte nissen. Ten einde alle belangstellenden nader in te lichten over deze grootsche Pro cessie die op Maandag fi Mei a. s. te 10,30 uur uitgaat, heeft het N.I.R. (Vlaamsche Golflengte) tot een montage beslist, op geluisterd met gezangen en spreekteks ten uit de Processie uit te zenden op Zondag 28 April a. s. tijdens de lezing van het gesproken dagblad te 13,05 uur. Koninklijke Handbooggilde St. Sebastiaan Wij hebben de eer en het genoegen on ze Eere- en Werkende leden uit te noo- digen tot de Opening van ons Zomerseizoen 1940, die zal plaats hebben op O. L. H. HE MELVAART. DONDERDAG 2 MEI aan staande. Te 4 uur buitengewone Algemeene Vergadering in ons lokaal (Zie bijzonde re uitnoodiging.) Te 5 uur Schieting voor de leden uitleg 6 fr. Op ZONDAG 5 MEI, Jaarlijksche Ko- ningschieting. Vergadering in de «Roxy» ten 2.30 u. Schieting ten 3 uur. De.schietingen voor den beker zullen na Sinxen vastgesteld worden. Namens de Maatschappij De Voorzitter, Prosp. Van Den Haute. STAD en OMLIGGENDE NINOVE DEKANALE KERK TE NINOVE. Ter gelegenheid van Mei-avond zal op Dinsdag, 30 April a. s. 's avonds om half acht uur, in de Dekanale Kerk een plech tig Lof plaats hebben, gezongen door het 8IJ DE BRANDWEER. Wij vernamen zooeven, dat den Heer Gustaaf De Jonge, Sergeant-Majoor on zer Brandweer, met groote onderschei ding geslaagd is in het exaam voor brandweerkorpssecretarissen, gegeven te Gent. Hartelijk proficiat. BURGERLIJKE STAND van 19 tot 26 April 1940. GEBOORTEN César Neirinckx, zoon van Petrus en Rosalie Stevens Robert De Braekenier, zoon van Louis en Joanna Evens Willy Van der Straeten. zoon van Hen drik en Suzanna Muylaert Raoul De Vleeschouwer, zoon van Be nediktus en Marie De Turck. OVERLIJDENS Irma Dierickx. 67 jaar. Vlaminckstraat Julia Van der Kelen. 53 jaar. Pamelstr. TAXIS—-VOORDE Tél. 331 Ninove Prachtige groote familie-voituren Alle plechtigheden Groote reizen. Provincie Oost-Vlaaaderen. GEMEENTE SI NT-ANTELINKS. AANBESTEDING Het Kollege van Burgemeester en Schepenen der gemeente Sint-Antelinks maakt bekend dat er op 22 Mei 1940. om 2 ure namiddag, ten gemeentehuize al hier. zal overgegaan worden tot de open bare aanbesteding voor uitbreidings- en verbeteringswerken aan de Gemeente school 1Bouwen eener nieuwe klas 2) bemeubelen derzelfde 3) verschaf fen van Leergerief 4) Herstellen van de bestaande lokalen welke werken geraamd zijn op 82.292.31 frs. De aanbiedingen, op zegel en gelijk vormig aan het voorgeschreven model, moeten bij aanbevolen brief aan den Heer Burgemeester gezonden worden en ter post besteld zijn TEN LAATSTE OP 19 MEI 1940. Zij moeten onder dubbelen omslag zitten, waarvan de buitenste zal dragen het adres van den HEER BUR GEMEESTER en de melding ((Aanbie ding voor de Onderneming)) en de bin nenste Aanbieding voor de onderne ming van schoolwerken, schoolmeubelen en leergerief Plans, lastenboek en beschrijving lig gen ter inzage in het Gemec-ntesekreta- riaat, eiken Dijns- Donder- Vrij- en Za terdag, van 2 tot 3 ure namiddag. Sint-Antelinks, den 22 April 1940. OP BEVEL De Sekretaris. De Burgemeester. R. De Geest. A. Bogaeri. WORDT GEVRAAGD Goede meid voor alle werk, goed de keu ken kennende. Zich te bevragen bureel van 't blad. en zeer fijne LIKEUREN, overal gevraagd en zeer geprezen. Cognac's en Schiedam Pollen ingevoerd door zelfde oudgekende Firma en alle lastvrije dranken van het huis RUBBENS. Eenige depothouder voor Ninove M.BLONOIAU Biezestraat, 19, NINOVE,

Denderklok | 1940 | | pagina 2