talige hoogdag Vredesbedevaart naar O.LVr. van Bevingen PINKSTEREN Groote Bedevaart Veertiende Jaar Nr 20 Prijs per nummer 55 centiemen. Ninove 12 Mei m IBaaig». i Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,50 6 maanden 8,50 1 jaar 15,00 Koepoortstraat, 10, NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN TELEFOON 345 Postchekrekening nr 1862,54 Handelsregister Aalst nr 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen volgena overeenkomst BEVINGEN NEIGEMBOSCH De jaarlijksche gewestelijke HULP DER CHRISTENEN heeft plaats, den ZONDAG, 9 JUNI, te 3 u. namiddag. Allen werden van den H. Geest ver vuld zoo staat er geschreven van de eerste christelijke gemeente op het groo- te Pinksterfeest. Uit welke lieden be stond deze vereeniging Uit onbeschaaf de visschers. godvruchtige vrouwen, ge wone volksmenschen, enkele hoogerge- plaatsten, doch allen eenvoudig cn waarlijk nederig van hart. Hun wordt de genade geschonken, omdat zij er ontvan kelijk voor zijn. Niet echter aan de trot- sche schriftgeleerden, niet aan de rijke, weelderig levende wereldlingen... Zoo is het gebleven. Hoe groot verschil, ook onder christe nen, van de eene ziel tot de andere Bei den hebben objectief hetzelfde geloof, kennen dezelfde waarheden. Maar hoe ongelijk is de invloed er van op gezind heid en gedrag Beiden gelooven aan oordeel en eeu wige vergelding. Bij den eene werkt die gedachte machtig als stormgeloei en j vlammengloed, den andere laat ze koud en ongevoelig als een wetenschappelijk probleem. Beiden weten dat de zonde het groot ste. het éénige kwaad is. Bij den eene bewerkt deze kennis de grootste zuiver heid des harten de andere blijft, on danks zijn wetenschap, in zijn vroegere lauwheid, halfheid en zondigheid. Beiden gelooven aan Christus' tegen woordigheid in het Heilig Sacrament. Doch wat een verschil in hun eerbied, hun liefde, hun verlangen Wat een ver schil in hun bezoek, hun H. Mis, hun communie Beiden vieren Pinksteren. Bij den eene beteekent dat een zielsaandoening vol licht en troost bij den andere is het. nu ja, een feest met hoogmis en preek. Beiden zijn Gods kinderen. Den eene staat zijn roeping voor oogen. zoo hoog verheven, zoo edel en rein als een in zonneschijn glanzend hoogland-panora ma, welks blanke toppen machtig naar boven wijzen den andere lijkt ze een ontzettend prozaïsche vlakte. Vanwaar dit verschil De eenen zijn bovennatuurlijke menschen. wicn het geestelijke, het goddelijke, het eeuwige een evenzoo ware, ja nog grootere wer kelijkheid is dan de lucht, het water, het tastbare leven. De anderen zijn natuur lijke menschen. die door en door aardsch en materialistisch van opvatting, met het eeuwige, het geestelijke, het goddelijke slechts rekenen als met een hinderlijk probleem, dat er nu eenmaal is. en dat niet goed vermeden kan worden, omdat het de wereldbeschouwing van een deel der menschheid is. De eenen hebben hun Pinksterfeest beleefd, en het bracht hun een licht dat niet meer kan uitgaan. Rcpleti sunt Spi- ritu Sancio... De H. Geest heeft het god delijke in hen vrij gemaakt en gewekt nu werkt het zich met levenskracht door het menschelijke omhoog en gaat om zoo te zeggen over in hun bloed, als een nieuw levensbeginsel dat een nieuwen mensch vormt Bij de anderen is het nooit daartoe gekomen. Nooit hebben ze de ware Pinkster-ervaring medegemaakt nooit den stormwind gehoord, nooit de vurige tongen gezien. Hebben ze wellicht in het morphine- drankje van zoogenaamd moderne we tenschap een middel gezocht om te ont snappen aan de lastige eischen van het bovennatuurlijke En zoo niet, zoo hun geloof nog leven dig bleef, hebben ze dan wel op 's Hee- ren belofte gewacht in ijverige voorbe reiding. in stil gebed, in vereeniging met Maria. Jezus' moeder Veni, Sancte Spi ritus Hoe nuttig en noodig deze voorberei ding ook weze, de H. Geest is er toch niet aan gebonden Spiritus, ubi vult, spirat (Joh. 3, 8). Zijn werken is vrij. Hij komt waar, hoe en wanneer Hij wil voor hen die Hem aanroepen, maar ook voor zulken die Hem niet vragen, zelfs niet daaraan denken voor waardigen en onwaardigen (Saulus Toch bestaat er tusschen genade en de menschelijke ziel. tusschen het ingrijpen van den Geest en den menschel ij ken wil een be paalde wisselwerking volgens zekere wetten, maar van geheimzinnigen aard. Het is onmogelijk daar een vaste for mule voor te vinden. Dit is echter ze ker God blijft vrij en ongebonden. Wij hebben zijn genade, zijn licht, zijn troost volstrekt niet in onze macht. Spi ritus, ubi, vult, spitat Laten we steeds bereid zijn zijn adem op te vangen. De Bedevaart staat onder de Hooge Bescherming van Z. H. Exc. Mgr COPPIETERS, Bisschop van Gent, die aanwezig zal zijn, de Bedevaart zal opleiden, en eene aanspraak zal houden. De Kerkelijke, Mariale en Sociale organisaties, voornamelijk der Dender streek en van het Pajottenland zijn uitgenoodigd deel te nemen aan de Bede vaart. die voor doel heeft den wereldvrede te bekomen, en opdat ons geliefd België van den oorlog zou gespaard blijven. Het christen en Maria-minnend volk zal dien Zondag namiddag daartoe voorbehouden. ZONDAG 2 JUNI 1940 naar O. L. V. van LOURDES-OOSTAKKER onder hooge bescherming van Z. H. Exc. Mgr den BISSCHOP VAN GENT. Een speciale trein zal ingelascht worden MET STILSTAND IN AL DE TUSSCHENSTATIONS VAN Geeraardsbergen, Ninove, Denderleeuw, Aalst, Wetteren. Verlangt de rijst O B Y Z A in pakjes. LANDBOUWBELANGEN Kan de dorpeling vermindering van huurprijs of verbreking van huurover eenkomst bekomen Talrijk zijn de gemobiliseerder. op den Buiten. Talrijk ook zullen de aangetee- kende brieven zijn aan de huismeesters gestuurd. Dat zij zich niet tevreden stel len met woorden en mondelingsche be loften De Wet schrijft voor dat zij op zulke wijze hun zienswijze, d. i. schriftelijk en aangeteekend moeten bekend maken met het oog op vermindering van huis huur of verbreking van huurceel. Waar om zou zekere verlegenheid, valsche schaamte of bedeesdheid hen tegenhou den Niets verplicht ze hun huishouden te laten lijden en dwingen zich buitenmate in te krimpen. Dus zwart op wit. de pen in de hand. ten einde later betwistingen te voorko men. Geen woorden in de lucht! Het zelfde geldt voor het verzoek van ver breking' dat slechts als aanvaard aan schouwd wordt een maand na het zen den van recommandée. Gij fietsenkoopman in gindsche ge meente van ons kanton, gij hadt voor de mobilisatie een groot getal rijwielen bin nen gedaan aan tamelijk hoogc-n prijs voor de helft comptant. de andere met wissels. Uwe kas is ledig, gij hebt zes kinderen. Sukkelaar die gij zijt, aarzel niet de wet te hanteeren zooals een wa pen en laat u niet uithongeren. Dit. in geval uw huismeester geen hart bezit en ze te gaarne nijpt... Uw vrouw is ziek uw eerste plicht is voor uw familie te zorgen. Uw fietsen geraken niet ver kocht de jongens koopen liever een oc casie. De ontvanger van belastingen wacht niet voor zijn taksen en zonder geld blijft voor u de bakkerswinkel toe. Vraag bijvoorbeeld 45 p. h. afslag. Vooral indien het waar is dat uw huis meester schatrijk is. schijnt het niet overdreven. Indien hij zelf in den nood zou vertoeven moet daar rekening van gehouden worden. Zoek dan een mensch- lievende oplossing. Zonder uitlegging te moeten geven, hebt gij recht op 25 r/< dit tot tegenbe wijs toe, hetwelk kan voortspruiten uit de omstandigheden. Zoo b. v. een hout handelaar die gemobiliseerd is zijn va der, zijn zoon en zijn jongste broer ver vangen hem in de uitoefeiimg van zijn handel die in den laatsten tijd een bloei tijdperk heeft gekend. Geen spraak van vermindering van huishuur in zulke aan gelegenheid De opgeroepene huurlingen moeten niet met vermetelheid te werk gaan. Het vuur verbrandt, al doet het goed wan neer het voorzichtig onderhouden wordt. Dat zij niet te gulzig wezen. Een gemobiliseerde verkooper van sa- cochen en portemonnaies vroeg aan 't Gerecht dat zijn huishuur van 50 frank per week op 18 fr. zou gebracht worden met terugwerkende kracht van af den eersten September '39. Volgens hem moest de huismeester hem een deel van het betaalde terug ter hand stellen t akkoord zei de baas, maar binnen 3 maand vliegt gij buiten ik heb 2 ama teurs die op loer staan op mijn degelijk en profijtelijk gelegen huis. Op aanra den van den Rechter trok de soldaat zijn klauwen in en beloofde 30 fr. te betalen zonder pretentie op het achterstel. Er zijn er die niet genoeg aan het ach terna denken. Na regen komt schoon we der. 51 afslag geeft recht of liever kan recht geven aan verbreking voor den huisbaas en sommige huurlingen lijden aan durf. aan gebrek, aan moed en kun nen zich moeielijk aan den toestand aan passen. Bijvoorbeeld kan de huisvrouw- breiwerk bij de sacochen niet voegen Gebraadde vogels vallen immers uit de lucht, niet Hoeveel zijn er niet onder die verkoo- pers van luxe-artikelen die vroeger, ja ren beleefd hebben van vette koeien, die veel opgedaan hebben, die een maand lang aan de zee doorbrachten en nooit eens gedacht hebben aan sparen Nu zijn opeens de magere koeien te voorschijn gekomen. Gedaan met potten- zuipen. cinemas. Zondagsche uitstapjes naar Brussel en vertooningen van Folies bergère Nu uiten zij kreten van wanhoop, zeg gen dai Je wetten onrechtvaardig zijn, dat zij communist beginnen te worden. Dikwijls moeten zij op hun borst klop pen. Laat ons hun de hand reiken Wie geen domheden uitgestoken hebben in hun leven werpen hun het eerste steen tje Het zij ons gegund nochtans hun voor te leggen dat er eigenaars bestaan de welke ook verdienen geholpen en bijge staan te worden en dat de klassenstrijd een helsch wapen is dat de werkende klas in de ellende dompelt. Ten andere, de gemobiliseerden ook hebben recht de verbreking van hun huurovereenkomst te vragen indien zij Iten minste een maand lang gemobili seerd zijn en het verlies van hun in komsten de 50 (/c overtreft zelfs indien zij een huurceel van 9 jaren zouden ge- teekend hebben. Gij ziet, vrienden, dat de wet alle bur gers aanspoort wat water te mengen bij hun wijn. Het gemakkelijkste is aan den huis meester de taak en den last over te la ten van een proces en de huurling kan vermindering vragen bij wijze van te geneisen zonder kosten van dagvaardi- ging te moeten voorschieten. Maar in- tusschentijd spoor ik hem aan het bedrag van het deel der huishuur op te sturen hetwelk hij acht in evenredigheid te zijn met zijn inkomsten. Wie moet aanzien w-orden als van de voorrechten genietende van een gemo biliseerde Niet de jongeling die zijn dienst moet doen zooals in gewonen tijd; alleen diegenen dewelke reeds vroeger hun dienst gedaan hebben en door den internationalen toestand gedwongen werden hun haard te verlaten. Mogen zij de voordeelen van de wet bekomen zelfs indien zij persoonlijk niet, maar hun va der of hun moeder hun woning in huur hebben j Ja zeker indien zij bewijzen dat het grootste gedeelte van de inkomsten van het huishouden aan den gemobiliseerde moet toegeschreven worden. Zoo b. v. een huishouden waar de va der gedeeltelijk onbekwaam is te wer- j ken en de huur op zijn naam bezit. Zijn zoon is b. v. een haarkapper. Vader zal desnoods 50 en meer vermindering van huishuur kunnen bekomen. (Wordt voortgezet). Verdökene gebreken van verkochte beesten. De Heer Vrederechter heeft verleden Zaterdag een vonnis uitgesproken, ver wijzend een veehandelaar Uit den om trek tot betaling van ongeveer 500 fr. orndat hij een veers bestemd voor het verbruik verkocht had, die aangetast was met tuberculose (de pokken) dit op voet van een getuigschrift van het slachthuis te Brussel. Ninoofsche Pleitbezorger. Francois Hendrickx 8, Beverstraat, Ninove Verzekeringen van allen aard Hoofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij Belgische Lloyd Boekhouden Fiskaal recht. Nazicht - opmaken - projekten, Balans - verlies en winstrekeningen Belastingsverklaringen. Inlichtingen 's avonds na 18 uur.. 'T HOEKJE VAN DE REPORTER Dit hoekje staat in het teeken van den tijd., Ik schrijf Vrijdag morgen. Het groote drama van '14 hangt weer over ons hoofd. Ons volk staat weer voor een bloedige kruisweg. Onze Koning en ons leger zijn ent bè» schutting. Wij moeten onze rol spelen. Simon van Cyrenen en Veronika mOè* ten hun werk doen. Zullen ze hun werk doen Kunnen ze hun werk doen Daar is zeven maand gepalaberd in de Passieve Luchtafweer. Even lang in het Rood Kruis. De oorlog woedde aan ons grens. Bij ons speelden ze kleinen oorlog. Gaat het nu gedaan zijn In Ninove leven vijftig procent der bevolking als christen mensch. Negentig procent sterft als christenmensch. Het Rood Kruis heeft fel gewerkt. Het Rood Kruis heeft lessen gegeven en diploma's uitgedeeld. Er zijn priesters op de plechtigheid uitgenoodigd geweest. Maar voor de werking van het Rood Kruis is er geen enkel gevraagd geweest. Er is geen contact tusschen geestelijk' beid en Rood Kruis. Allerhande menschen, inheemsche en uitheemsche weten alles over de inrich ting van den reddingsdienst. Stervenden hebben een priester noo dig. Geen priester der stad weet waar de gekwetsten naartoe zullen gedragen wor den, waar er dokters zullen werken, waar er verplegers en verpleegsters zul len zijn. Als het zoo voortgaat zullen zij in het wilde mogen ioopen. Heeren wat denkt u Ben ik brutaal Zijt gij brutaal geweest Gaat ge nu uwen gekleurden bril af doen en door de klare glazen der werke lijkheid kijken 't Is sans rancune. Maar wij moeten klare toestanden hebben de tijden zijn er te ernstig om. Klare toestanden eischen klare taai. Ik heb de mijne gesproken. Spreek klaar en cordaat en wij reiken de hand voor samenwerking tot besebut- ting en verzorging van ons volk. REPORTER, Katholiek Oud-strijder, J)ï V]

Denderklok | 1940 | | pagina 1