u -KLANKEN r, zei mijn vriend, 'k en slot van uw klanken van jen week niet goed ver- n. kunt ge daar een beetje n.vcr explicatie over geven of zeg maar ne keer ronduit op wien dat ge 't hebt. Eh wel luistert het ging hier over Meerbeke. een schoone groote gemeente met veel braaf volk en enkele vuile po litiekers die met behulp van een paar gekende kazakdraaiers de zuivering van de gemeente op zich genomen hebben. De zuivering is begonnen met veel la waai en geklop er werden niet minder dan 23 huizen kort en klein geslagen en wordt nu voortgezet in 't geniep maar op een manier die werkelijk alle gedacht te boven gaat. Kuiperijen van het laag ste allooi worden aangewend om per soonlijke vooroorlogsche politieke vij andschap uit te werken op bepaalde slachtoffers. Haat en wrok onwaardig van ieder redelijk schepsel zwaaien den scepter terwijl iedereen zwijgt en lijd zaam toeziet. Neen. mijne heeren, uwe persoonlijke wraakzucht kunt gij mis schien trachten te voldoen maar de mas sa zal u niet volgen op dien w eg en voor al dezen niet die begaan zijn met het welzijn uwer gemeente. Het is niet op de wijze waarop gij thans te werk gaat dat er moet gekuischt worden en dat er zal vrede komen in de harten uwer medeburgers wel integendeel want wie wind zaait zal storm oogsten. Met de afgeloopen week is ook de miserie van de vluchtelin gen in onze streek gekomen. Het zijn meestal menschen met vijf zes zeven en acht kin deren die er natuurlijk aan houden bij elkaar te blijven en soms zoo hardvoch tig door de boeren ontvangen en behan deld worden. Zoo werd in de streek van Denderwindeke een huisgezin van 13 personen geweigerd en terug gestuurd in een weer waar ge nog geen hond zoudt doorjagen. Zulke handelwijze roept wraak en is onverstaanbaar voor kristen menschen. Laten wij O. L. Heer bedan ken op onze bloote knieën omdat wij hier zoo miraculeus aan dezelfde ellende mochten ontsnappen. Wat de regeering niet mag la ten ontsnappen is de kans m sommige mannen van den zoo gezegden weerstand die tegen den sluikhandel willen vechten degelijk te straffen. Te Gent heeft men dezer dagen wapens en smokkelwaar ont dekt welke door die eharels op held haftige wijze veroverd waren. Onder meer 300 Kgr. boter, een varken en t- n honderdtal broeden welke lagen te derven Of waren ze misschien >n voorraad gehouden tegen dat de Du.t- sehers terug komen allee toe 't is or.i er mee te lachen. Onze minister van Openbare Werken heeft naar het heet groote projekten in den kop voor den wederopbouw van de zwaar geteisterde steden en gemeenten Heel goed en wel maai' dat het toch geen tweede editie van den «Orec» worde waar miilioenen te grabbelen gegooid werden doch allemaal langs den zelfden kant Het blijkt dat de regeering nu toch al geleerd heeft sedert dat ze vasten voet kreeg. In 't be gin werd de bestaande wetge- ving der sekretarissen-gene raai eenvoudig weg afgeschafd doch nu wordt er stilaan terug opgegraven en steekt er wel nog wat goeds in sommige Besluiten. Zoo werd het Besluit van ur banisatie van bepaalde steden en ge meenten van 12 September 1940 terug van kracht gemaakt mits zekere aanpas singen. Dit Besluit heeft verregaande gevolgen voor het uitzicht onzer steden en dorpen en onder dat opzicht valt er hier in België nog veel om niet te zeggen alles te doen. In Engeland zijn ze hier mede dertig jaar vooruit terwijl hier bij ons nog veel verachterde strekkingen op dit punt bleven bestaan. Wij zijn voor de verandering te vinden als er verbe tering mee gemoeid is en het oogenblik in veel gevallen aangebroken om nieuwe banen te bewandelen. MHMHtó&J Goed nieuws voor de families welke bloedverwanten in onze kolonie hebben is wel het herstellen der radio- telegrafische verbindingen. Na zooveel jaren ballingschap zullen er denkelijk wel enkele telegrammen te wisselen zijn Minister de Laveley heeft ook goesting om te vernieuwen en fpwJjjk is ai begonnen met de jeugd aan te pakken, ze te polsen om kaar te brengen. De jeugd ze nauwer in kontakt met el- mijnheer de minister en vooral de ka tholieke jeugd heeft op de leiding van den staat niet gewacht om naar eenheid te streven en ze daadwerkelijk om te zetten. Zie de bloeiende katholieke jeugdgroepceringen hoe ze werken en groeien in al hun verscheidenheid en hoe ze hun vrijheid uitzingen langs de stra ten Laat ze maar voortboeren naar hun eigen opvattingen dewelke Goddank goed gezond zijn... of is het dat juist wat zou moeten veranderen Naar het schijnt zullen we nu zeker toch kolen krijgen bin nen zeer korten tijd 't zal wel maar 150 kgr. zijn maar beter een weinig dan niemendalle zooals het tot nu toe het geval was. Wij zullen integendeel toch wat meer vetstoffen hebben en dat verwarmt ook zeggen ze Afwachten en zien zegt den Engelschman. Kabouter. KRISTELUKE NAASTENLIEFDE BESTAAT NOG Het verblijf der Katholieke Scouts hier te Ninove geeft ons de gelegenheid nog eens vast te stellen hoe diep in ons Vlaamsehe Volk ingeworteld is die su blieme liefdeweg die Christus ons gaf Bemin uw evennaaste gelijk u eigen zelf. De moderne beschaving met haar con- fort en gemak, haar luxe en luister heeft nog niet dien geest en die bezieling ver minderd die het kenmerk zijn van echte kristen menschen De nood van onze Noordenburen is ontzettend groot, de armoede en de el lende waarin zij gedompeld zijn doen ieder hart trillen van medelijden wan neer men in een of ander dorp die fa milies ziet aankomen. Men leest zoo klaar op die afgematte gezichten al de vermoeidheid van die reis. eerst per ca mion tot in Tilburg van uit de dorpen of steden waar zij werden gevonden, dan per trein van daar naar Ath alwaar zij geneeskundig worden onderzocht, en dan weer per camion naar het dorp waar zij zullen verblijven tot zij naar hun haar- steè zullen mogen terugkeeren. Bij die vermoeienis voegt zich nog de armoede, het verdriet en het heimwee. In een dorp van 't omliggende kwam een moeder aan. Haar man. zooals trou wens bijna al de mannen die niet reeds opgeeischt in Duitschland werken, was in Holland moeten blijven om daar te werken. Zij kwam hier met haar zes kinderen, het oudste 13 jaar. en het ze vende zal ook weldra dat huisgezin ko men vergrooten. Zij werden verrast door de overstrooming. hadden den tijd niet om pakken te maken, moesten zoo vlug mogelijk vluchen voor het snelopkomend water, zonder voorafgaande verwittiging Zij dolen nu seeds verscheidene weken van huis weg. en bezitten niets meer dan de kleederen die zij aan het lijf hebben. Geen huisraad meer. geen gerief, zelfs niet het noodzakelijkste voor alle dagen. Te Tilburg hebben zij dekens gekregen van de Engelschen. waaruit zij verplicht waren wat kleederen te maken. Een ander familie kwam hier aan. ge vlucht uit de gebieden door de Duit- schers onder water gezet sinds maanden: er zijn zelfs vluchtelingen die Rotterdam hebben moeten verlaten, en van huis weg zijn sinds Mei '40. en nu reeds op de negende plaats verblijven. Het is onmogelijk al die ellende dezer menschen te beschrijven. Een der scouts heeft moeten zijn toevlucht nemen tot een cartonnen doos om het kindje in neer te leggen dat vier dagen oud was. geboren onder de vlucht, en wie denkt dan niet aan den toestand van die moe der Dc kristelfjke naastenliefde bestaat nog. Het zijn vooral de klein menschen. ook deze die vroeger reeds geteisterd werden, of die in '40 op de vlucht zijn geweest, die best dien nood begrijpen en zoo mild en zoo hartelijk ten dienste van deze noodlijdenden staan. Het is stichtend te zien wanneer een leegstaan de huis aan een Hollandsche familie aan gewezen en gegeven wordt, hoe de ge- buren onmiddellijk inspringen om kas sen. stoelen, tafels, huisraad, stoof en al het noodzakelijke aan te brengen uit hun eigen huis. Een brave Vlaamsehe familie had uit gerekend dat zij mits zich de noodige moeite te getroosten en de slaapgelegen heden te verdubbelen door te slapen of wel op matras ofwel op ressort, toch zes vluchtelingen zouden kunnen innemen. En wanneer nu de familie zich aanbood, moeder, grootmoeder en zeven kinderen, vonden zij er nog het middel op om dat huisgezin niet te moeten scheiden en wisten er negen bij hen te plaatsen. Dikwijls heeft men kunnen vaststellen dat er ook hartelooze menschen weige ren iemand in huis te nemen, omdat zij opschrikken voor dien last. maar dan ko men spontaan en gulhartig geburen op om dien last op zich te nemen. Zulke menschen begrijpen hoeveel gelukkiger zij zijn, zelfs met dien last dien zij vrij willig opnemen, dan die arme dolende dakloozen aan wie zij die hulp verleenen Zulke menschen begrijpen hun Gods dienst en die woorden die naar het Evan gelie op den jongsten dag zullen uitge sproken worden Komt tot Mij in het Hemelsch Rijk. wantik was vreem deling. en gij hebt Mij geherbergd. De grootste keus en de voordeeligste prijzen voor VLOEREN. FAIENCE, BAKSTEEN. DAKPANNEN, enz. Belangrijke hoeveelheden zijn reeds toegekomen bij G. VAN BELLE te NINOVE, tel. no. 5. ONZEN ELEKTRIEK Het was een leelijke verrassing voor de bevolking toen zij verleden maand vernam dat de tarieven zoo geweldig gingen opslaan, bijna 100 In de ge meenteraadszitting van 1 December jl. word de zaak dan ook beproken. Er werd medegedeeld dat door de Compagnie d'Electricité de la Dendre op 24 Novem ber een telefonisch bericht gegeven werd aan de stad dat de tarieven door diezelfde Compagnie met 72 zouden verhoogd worden en dit vanaf 1 Novem ber Het Schepencollege liet daarom onmiddellijk het verbruik opnemen en verwittigde de bevolking dat de gewone electrische stroom van dan af aan fr. 4 per Kw. zou aangerekend worden. In de raad werd er echter opgewezen hoe verwonderlijk en onaanneembaar de beslissing van de Compagnie was ten eeste voor wat het percent der verhoo ging betreft en ten tweede in zake de terugwerkende kracht van deze tarieven. Dat is nog nooit gebeurd. Ook werd be slist naderen uitleg te vragen over deze voorgenomen prijsverhooging. Thans vernemen wij dat er alleen spraak zou zijn van eenc verhooging van fr. 0.50 zoodat de gewone lichtstroom 3 fr. per Kw. zou kosten. Wij wachten nog op meer bepaalden uitleg. Wij maken van deze gelegenheid ge bruik om aan het Schepencollege te vra gen toch voor een kleine verlichting te willen zorgen. In de komende winter maanden zou hef zeer wenschelijk zijn ten minste op de hoeken cler straten een lamp met licht-blauw licht te hebben. In andere steden^ bestaat er altijd een minimum-verlichting. Waarom niet hier? Het is trouwens niet noodig dit licht den heelen nacht te laten branden, te 23 uur kon het best gedoofd worden om geen nutteloos verbruik te hebben. Alleen zou den moeten blijven branden de lampen der wegaanwijzers. Deze laatste schijnen ons ook zeer noodzakelijk. STAD en OMLIGGENDE NINOVE Filmleiding van 17 December 1344. CINEMA CENTRAL niet gekeurd. VOLKSCINEMA voor volwassenen Ons Huis Dreef, Ninove Tombola gegeven ter gelegenheid van hef St. Nikfaasfeest. De prijzen der volgende winnende nummers werden nog niet afgehaald. 2291 1296 2467 3208 1471 1451 2068 2472 1554 3117 2595 2445 2605 De belangrijkste en best ingerichte werkplaatsen der streek voor het bewer ken van ARDUIN en MARMER G. VAN BELLE te NINOVE. Nationaal Hulpcomiteit - St. Niklaasfeest Op Zaterdag 11. greep in de zaal van de- Liberalen Kring - welwillend ten dienste gesteld - het Sinterklaasfeest plaats aan geboden aan de kinderen der gesteunden van het Nationaal Comiteit tot hulpver leening. Lang reeds voor het aanvangen van het feest liep de groote zaal prop- pensvol. Benieuwde en tevens bedeesde jongens en meisjes verdrongen zich om 't beste plaatsken te veroveren dat hen dicht bij Sinterklaas zou brengen. Be langstellende ouders hielden een waak zaam oog op de jubelende en uitbundige kroost. Een afdeeiing van het Roode Kruis, alsook van den Sociale Dienst, bij gestaan door enkele Dames en Juffrou wen verzekerden de meeste orde en zou den later de bedeeling verwezenlijken van het snoepgoed door Sinter Klaas meegebracht. Een prachtig orkest, welke kosteloos zijn medewerking verleende, opende de feestzitting. Daarna nam den Heer De Ruyver. voorzitter van het Co miteit. dat om zoo te zeggen voltallig aanwezig was. het woord. In 'n gemoede lijke aanspraak gaf hij de werking te kennen van het huidige comiteit en deel de mede wat men van de omvormde in stelling mocht verwachten en zelfs eischen. Hij gaf te kennen welke inspan ning men zich zou getroosten om eenie ders nood te lenigen en in de mate van het mogelijke uit den weg te ruimen. Dat zulke zienswijze algemeen werd bijgetreden getuigde het daverend hand geklap dat hem te beurt viel. Toen werd aangevangen met den tom bola voor de ouders. Eenieders had zijn prijsken 't zij 'n pak chicorei. 't zij kof fie -. erzats wel te verstaan maar 't zal beteren -lk. suiker waschpoeder, zeep of wat weet ik al... Met ongeduld wachten ondertusschen de kleinen naar het spannend oogenblik dat de groote Heilige zijn intrede zou maken. Het gejoel neemt toe. hoofdjes reikhalzen, men duwt elkaar weg, men rijst recht op de stoelen. Hij komt, hij is daar... In volle pracht, bijgestaan door Nieodemus. schreed de goede Sint naar het podium zegenend en zalvend. De uit reiking van snoeperijen vangt onmiddel lijk aan want het geduld der kleinen was genoeg op de proef gesteld. Tevreden gingen allen huiswaarts, de kinderen onbewust van de droeve tijden die nog steeds voortduren, de ouders te vreden om de overtuiging dat toch ie mand op hen denkt, en het comiteit met zijn talrijke medewerkers, zelfvoldaan om het geluk zijner gesteunde leden. Aan allen die het hunne bijdroegen tot het wellukken van dit feest, onzen beste dank. Fietser door auto aangereden. Ter hoogte van de nieuwe kerk is de auto bestuurd door Henri Lien, wonende te Koekelberg. Brussel, in botsing geko men met de genaamde Nestor Roosens, wonende te Denderwindeke, die per fiets op weg naar huis was. Deze laatste werd ten gronde geworpen en zoo erg gekwetst aan het hoofd en handen dat Lien het slachoffer met zijn auto naar de kliniek overbracht waar hij door Dr. Van der Hulst de beste zorgen ontving. Hij ver klaarde dat de hoofdwonde van geen ernstigen aard was. Bond der Verminkten en Gebrekki- gen van Ninove. Het bestuur heeft het genoegen de be volking van Ninove hierbij te bedanken voor de milde giften, hun geschonken Bij de jaarlijksche omhaling. Door auto aangereden. De heer Kamiel Dufrue, wonende te Nederboelaere. stapte onbedacht van het voetpad op den Burchtdam. juist op het oogenblik dat er achter hem een auto kwam gereden bestuurd door De Neve Petrus, wonende te Erembodegem. Dufrue werd ten gronde geworpen en bekwam groote kwetsuren aan aange zicht en handen, hij kloeg ook over in wendige pijnen. Hij werd bij Dr. Callant overgebracht, die hem de beste zorgen toediende. De rijkswacht kwam ter plaatse en stelde een onderzoek in. Zakkenrolder aan het werk. De echtgenoote van Hector Van Snick, wonende te Aspelare, bevond zich te Ninove op de wekelijksche rnarkt. waar ze door een gauwdief haar handzakje werd ontfutseld met een som van meer dan 3000 franken in, alsook een som Fransch geld. De sluwe dief kon onge merkt verdwijnen zonder door de politie aangehouden te kunnen worden. Feestzaal ONS HUIS» Groot Tooneelfeest op Maandag 25 De cember 1944 (Kerstdag). Opvoering van Zwartsnoetje, Sprook jesspel door Blanka Gijselen, en Hoe 't kwezelke gekwezeld werd, blijspel in 2 bedrijven door Emiel J. A. Van Haat. Prijzen der plaatsen 12 - 8 - 6 fr. Deuren om 5 u. Gordij om 5,30 uur. Kaarten zullen genummerd worden in Ons Huis op Kerstdag van 10 tot 12 u. BURGERLIJKE STAND Geboorten Ruth Guldemont. dochter van Richard Geeraardsbergschestraat. Paul Stevens, zoon van Carolus. Burchtdam. Freddy Dauwe. zoon van Madeleine. Despauteerstraat. Overlijdens. Alfred Leemans. 62 j. Lavendelstraat. Justine De Doncker. 73 j. Pollarestraat Johannes Adriaens. 73 j. Graanmarkt. Constant Van Laethem, 78 j. Brusselst. Christina Coppens. 90 j. Preulegem. Johny Seheerlinck 1 1/2 maand. Geer aardsbergschestraat. Oscar Franchet, 68 j. Pamelstraat. APPELTERRE - EICHEM Nog Echo's. Nu geraken ze in Eichem heelemaai de kluts kwijt. Iedereen zou nu willen in de gazet staan Maar 't is niet gelijk met wat woorden of op wat manier. Zoo zijn nti ai de jonge mannen van 35 jaar die aan den spoorweg wonen in den grond ver schrikkelijk blij. maar er was eenen die dat alleen allemaal op hem zou willen pakken en die is nu kwaad omdat hij er met zijnen naam niet instond, en dat er bij stond eenige spaarcenten, voor zoo nen rijken vent wat peisde wel, precies als dat onzer redacteur met hem alleen zou moeten bezig zijn. Als hij dat abso luut wil moet hij een annonce beta len man. t kan er af. maar voor niet met naam en toenaam en doen wij dat niet ons gazet moet ook leven En daar bij als t zoo klaar en duidelijk is zal het zwarteken wel weten wie dat ze moet uitkiezen wees gerust En al de vrouwen van Eichem wier man Charel heet zijn ook in de wolken omdat de gazet ook hun gezag erkent en dat het nu op 't papier geschreven staat zwart op wit dat de Charels hun broek kwijt zijn en daarmee amen en uit Maar zoo diep kan ons gazet daar niet tusschenkomen en ze moeten dat met den besem of den dwijl zelf maar uit vechten ik ben ik dat thuis ook gewoon. En een Cesar heeft wel veel pijlen in zijn .boog maar ik zou toch niet geren in oorlog geraken met Charel zijn Julie of Charelke zijn Leonie of Charel zijn Julia of ik weet niet welke Charelsche kommandant. En ik hoop dat ze nu wat serieuzer zullen zijn in Eichem opdat we ook eens de gelegenheid zouden hebben nog eens een serieus artikel te schrijven ook. 'n oud gediende Stoutmoedige dievenbende Eene gevaarlijke schurken en dieven bende heeft wederom onze vredelieven de gemeente als operatieterrein verko zen. Zondagnacht hebben ze binnenge broken bij de Wed. Persoons, wonende Steenweg Nederbrakel-Ninove en aldaar met hare kinderen een boerderij opdrij vende. Zonder een der bewoners of dei- overigen dappere geburen wakker te maken slaagden zij er in 2 vette koeien te ontvreemden haar latende alleen een mager dier, oud en versleten, niet meer vol te krijgen, juist goed genoeg om een paar magere saucissen te draaien te Aalst Den zelfde nacht rond 2 uur hoorde ook landbouwer Charles B'Hauwer ver dachte geruchten. Evenals zijne achtbare boerin Maria van geen klein gerucht ver vaard, stond de wakkere boer op, edoch toen hij op zijn hof kwam, zijne vrouw in het bed achterlatende uit voorzichtig heid, was de oorzaak der geruchten spoor loos verdwenen. Hetzelfde gebeurde aan de oude Moien waar het lawaai van de slapende mulder de dieven op de vlucht sloeg en bij Jef Torrekens waar ze binst den oorlog reeds een thuis gehouden had den. Men vertelt dat ze ook eens gaan zien zijn bij Van de Maele op den Bree- weg maar overal zijn ze onverrichter zake teruggekeerd. Best zoo Wij wensehen dat de schur ken vlug bij de lurven zouden gepakt worden om zoo weinig mogelijk de slaap onzer brave gemeentenaren te storen. MEERBEKE Fietser gevallen. Op de steenweg naar Brussel reed Je- room Van Impe met zijn fiets, waar hij uitslipte en zoo ongelukkig viel dat hij een gapende hoofdwonde meer kwetsu ren aan den rechterknie opliep. Hij moest door een geneesheer verzorgd worden die de wonden dicht naaide. NEDERHASSELT Kippendieven op bezoek. Dieven zijn er in geslaagd een inbraak te plegen In de achtergebouwen van Re- mi Raes, wonende Leebekestraat, waar ze acht groote konijnen en tien kippen wisten te ontvreemden. Ze konden langs het kelderraam in de woning dringen waar ze de hand konden leggen op een hoeveelheid dranken. De dieven hebben niet het minste spoor achter gelaten. Nog een kippendiefstal. Nachtridders zijn ingebroken bij Phi lemon De Pelsmaecker waar ze elf kip pen en een haan, plus twee konijnen heb- oen meegenomen. De politie werd met het onderzoek gelast. Nachtridders op bezoek. Omstreeks 23 uur werd de familie van Frans Van der Schueren, wonende ge hucht Terbert. uit hun slaap gewekt door een verdacht gerucht. Ze begaven zich naar hun stallingen waar ze inderdaad dieven ontmoetten in hun varkenshok. Doch de schelmen, die een groot gat in een gemetsten muur hadden gemaakt konden in de duisternis ontkomen en onbekend blijven. In den zelfden nacht werd op de zelfde manier een inbraak gepleegd bij de wed. Hubert Cooreman, gehucht Vogelenzang. Hier konden de dieven ongestoord hun werk volbrengen en slaagden er in met drie varkens van ongeveer elk 100 kilo wegende, te stelen en deze in de buurt op den eigendom van zekere Van Ouden- hove te slachten waar alleen de inge wanden zijn achter gebleven. Door de rijkswacht van Ninove werd een ernstig onderzoek ingesteld. POLLARE Varken gestolen. Dieven hebben een bezoek gebracht bij de wed. Lauwaert waar ze er in ge slaagd zijn een groot varken te stelen zonder het minste spoor achter te laten. De politie werd met het onderzoek gelast REGELMATIGE VERVOERDIENST Ninove -Brussel Brussel - Ninove JOZEF PARDAENS Burchtdam 122, Ninove Tel. 259 DRINGEND GEVRAAGD Mooi woonhuis, genre villa, in de stad of omliggende te huur ge vraagd. Brieven op 't bureel van 't blad. Te koop voit. RENAULT 1939 13 P. K. - 8 pl. - 22.500 Km. Inl. Tél. 331 Ninove. MEN VRAAGT een leermeisje voor naaister, Steenweg op Aalst, 154, Ninove De Nationale Vereeniging voor Au teursrecht NAVEA brengt ter kennis van de belanghebbenden dat de belan gen der vereeniging, voor het gewest Ninove-Geeraardsbergen en omliggende, door dhr. PALMYR VAN DAMME, Bcaupré, 55, GRIMMINGE, worden waar genomen. Alle auteursrechtbetaienden worden dus verzocht zich tot dhr P. Van Damme te richten voor alle inlichtingen of be talingen.

Denderklok | 1944 | | pagina 2