- '10KKEKLANKEN KLOViji we ons vóór een paar De afgel nog in eene Siberische teeken \,moesten verwarmen met fronten sclllamm en kletsnat als op (^Warte markt in het klein er niet veel aana^e van ons huis kunnen de moeite loor*5 van ver'oetering spreken .1 w» zelfs af en toe den lau- Op ly van de in 't verschiet zijnde een* té voelen. Werkelijk ons kli k/^èer -»ok bést Onze electriek Zonder boe noch ba te zeggen, zaten we verleden Zaterdag ineens in 't don ker. Ja. ja, t was gezegd van vóór eeni- ge dagen reeds maar we mochten weer al gelooven dat de toestand verbeterd was en dat t niet gebeuren zou. Maar neen. daar hebt ge 't, zoo ineens en 't is maar gelukkig dat de meneer-den-elek- triekuitdraaier gerust in zijn cabine zat en er langs den draad niet door te ha daar iets toe bijgedragen heeft, want le ridicule ne tue pas toujours en Belgique, dan zai ik deze kleine moeite ook niet onbeloond achten. Aanvaard, Mijnheer de Hoofdredac teur, enz Been gebroken. De weduwe van August Souffriau was op weg om boodschappen te doen, doch Werkongeluk. De 35 jarige Jules Geeroms was bezig met een ronde zaag brandhout te zagen. Op zeker oogenblik slipte het hout weg met het ongelukkig gevolgd dat de zaag in zijn hand drong en hierdoor zijn vin ger en duim afgezaagd werden. Dokter Soens in allerhaast verwittigd diende hem de eerste zorgen toe doch was van oordeel dat hij naar de kliniek van Ni- gen wij Ieder gezin heeft er heele schapraaien vol met «wek» d.i. gesteriliseerde groen ten en fruit, 't Zijn echte vegetariërs. Een rasechte Hollander verkneukelt zich wanneer hem een dikke, gestolde melk- pap of groentensoep wordt opgedischt. die hij evengoed met een vork kan ver orberen. Dit heerlijke gerecht wordt dan ook in de heimat, enkel den Zondag veranderlijk en we 7iin hit len is of hii had wit l onverwachts deed ze een misstap en viel no\e moest worden overgebracht voor voorbehouden. Gelukkige keukenvrou- gewoon: Want van X^uw hnord vr,cndel"ks «- |°«bwaar ,cn gronde. Dr. Prové werd behandeling. „en aldaar, die noch roeren, „oeh dwei- sneeuw bid'kgen en assche strooien komt er in ons muvfinove niet veel terecht. Zout strooien was anders gemakkelijker maar met de ongelukkige ravitailleering van tegen- wcfèfdig tvas er ook al niet aan te den ken. Nu we zullen ons in alle gevai «- de maand Januari van het laat- r ste oorlogsjaar lang geheugen, g^et al dat kappen en zagen aan boo- men en hagen is er veel klaarte geko men buiten de stad zoodat we terecht mogen spreken van een verruimen van den gezichteinder Voor de scholieren is ei een lïóüèèl aan, ze zulien het moei lijk krijgen om nog achter de haag te lböpen en met een wandeling «langs de haagskens zooals hier gezegd wordt is het ook gedaan want ge zoudt er nog nlbeilfjk een haag vinden. Met dat alles is de toestand in het algemeen er niet beter op geworden wel integendeel Wénnéër er reden waren tot er gernis dan Zijn er nu zeker en vast want om dé pölitiéke groepen in rep en roer te stelleh fnöet het er erg toe gaan. De regeerfiig zal het spijts het gebrek aan koiéh warm krijgen meenen we want BURGERLIJKE STAND Overlijden*. Karei Luysterman, 65 j. Nederwijk. Philcmena De Leemans. 82 j. Steen weg op Aalst. Arthur Duyck, 88 j. Lavendelstraat. bij bet slachtoffer geroepen die na on- Maai alia we zouden ons schikken derzoek een beenbreuk vaststelde en dus van half negen tot vijf uur, geen haar naar de kliniek deed overbrengen. stioom en in veel gevallen geen werk. Maar zoo is t ook weeral niet. Nu is 't vijf uur, morgen half zes, overmorgen kwart voor zes en 't is nog overal 't zelf de niet - 's morgens verspringt het ook al enfin ge moet het raden gelijk een blinde kleuren. Neen maar serieus gesproken, meent die meneer-den-elektriekuitdraaier dat iedereen het zoo gemakkelijk heeft als hijzelf Wat dan Wel jandorie, het zal wel betamen dat men het publiek behoorlijk verwittigen van het afknip pen of aansluiten van den stroom opdat iedereen met zekerheid zijn werk kun ne ïegelen en dan moet meneer-den- elektriekuitdraaier maar alleen stipt zijn. 01 is hij daarvoor niet genoeg be taald LACHEN. Spaart electriciteit Opdat alle avonden in een verwarm de zaal tot op den morgen kunne ge danst worden. Opdat de clandestiene rekkerfabri kanten zonder lasten te betalen stand vastig kunnen werken. zooöit hij ontv. ngen. rechterhand, geneeskundige hulp moest Pols geroken. Zekere Alfons D'Hondt is door de gladheid van den weg zoo ongelukkig gevallen dat hij een polsbreuk opliep en naar een ziekenhuis moest worden over gebracht. Vrachtwagen in een sloot. Door de gladheid van den weg is de auto van Jozef Lauwers uit Brussel weg geslipt en in een sloot terecht gekomen, i Oe geleider botste op de voorruit van zoowel Katholieken als Socialisten gaan de kabien en liep hierdoor kwetsuren aan t roèrèri. De heer Pierlot verklaar- °P aan het aangezicht en rechterhand de in den Senaat dat de taak van de re- geerittg lastig is en bekloeg er zich over dat ZööWel'Öe pers. de partijen en het publiek zich tegen de regeering keer den Geen wonder toch of kan de regeering dé gegronde kritiek niet ver teren De Heer Pierlot erkende dat er vergissingen "begaan werden bij de be vrijding maar de grootste yergissing is zeker geweest te veel gespatieerd te hebben öp 'den invoer uit het buitenland en fiët ytl van den beer verkocht te heb- bënVöbraïeer hij geschoten was Wij zitten natuurlijk met de ge broken potten maar het weze ons een troost te weten dat wij hier in België nog bevoorrecht zijn tegenover Frankrijk bij voorbeeld Wie de rede van Generaal de Gaulle ge hoord heeft verleden week kon er uit opmaken dat het ginder nog slechter is dan hier. Het cenige verschil ligt hierin dat de Franschen namelijk eene gewel dige oorlogsinspanning leveren op mili tair gebied wat iedereen daar weet en daarom de groote offers brengt die ge vraagd worden. Wij echter zijn de mee ning toegedaan dat er veel miserie gele den wordt omdat een krachtdadige lei ding ontbreekt en dat zou niet mogen gebeuren na 5 maand bevrijding. Wij hebben een sterke regeeringsploeg noo- Door een auto aangereden. De genaamde Jozef Leruth die per fiets reed werd door een vrachtwagen aangereden en ten gronde geworpen, hij werd gekwetst over het gansche li chaam doch de verwondingen waren niet van ernstigen aard. REGELMATIGE VERVOERDIENST Ninove -Brussel Brussel - Ninove JOZEF PARDAENS Burcht-dam 122, Ninove Tel. 259 APPELTERRE EICHEM Tocneelavonden. De plaatselijke afdeelingen van het Kristen Svndikaat en de Katholieke Werkliedenbonden gaven op Zondag 28 Januari hun eerste tooneelavond. We zijn werkelijk verheugd dat de enorme moeilijkheden welke de kristen werk lieden zich hebben getroost om dit prach tig initiatief tot een goed einde te bren gen .niet nutteloos zijn geweest Inte gendeel Een bomvolle zal gaf uiting aan zijn tevredenheid voor het puike spel door alle spelers vertoond. Buiten een paar fouten, welke aan de ze amateurs graag vergeven worden, hebben de toeschouwers werkelijk een aangenamen avond doorgebracht. Voor een volgende gelegenheid zouden we nochtans graag zien dat het stuk meer aan het pubhek zou aangepast worden, alhoewel we ten zeerste de poging waar DENDERWINDEKE Davidsfonds. Nu we weder vrij zijn kan het Davids fonds meer dan ooit aan 't werk gaan. Steeds zijn leuze getrouw voor «Gods dienst, taal en Vaderland staat het pa raat om zijn cultureele taak verder te vervullen. Hier ter plaatse staat de afdeeling er als volgt voor 167 leden der Volksreeks 14 leden der Jeugdreeks 7 leden der Keurreeks 1 lid der Muziekreeks Binnen afzienbaren tijd wordt de laat ste reeks boeken van 't dienstjaar 1944 besteld en zullen de leden opnieuw ge legenheid krijgen hun lidmaatschap te hernieuwen. Het nieuwe boekenplan beloofd stel lig ieders wenschen te vervullt-n. De belangrijkste en best ingerichte werkplaatsen der streek voor het bewer ken van ARDUIN en MARMER G. VAN BELLE te NINOVE. Op verkenning bi] onze Neder- Undsche Geevaeueerden in de omliggende dorpen Wij zijn er op uitgetrokken om eeni- ge indrukken op te vangen, nopens het tijdelijk verblijf ten onzent, van onze Noorderburen. Wij zijn gelukkig er in geslaagd u en kele regeltje te kunnen verhalen over de wijze in dewelke deze Lui zich aan stellen en hoe ze het stellen in onze boerendorpjes. Het gaat hierbij om één enkel dorp nog. waarin sinds ongeveer twee maand, vluchtelingen verblijven en waar de bevolking op één dag, met bijna het vierde is gestegen. Eerste Beschouwing Indien we een «typologie», primitief en verlagemeend mochten gebruiken, zouden len moeten plankenvloers met tapij ten Onze huismoedertjes benijden U op dat terrein.... Om alles wat die brave menschen hebben moeten derven, loopen ze thans te piekeren, 't Mag wel Eén gedachte troost hen ten zeerste het feit dat ze uit den knoet van den vijand zijn ont snapt. Spreekt hun, over hun landge- nooten van over den Rijn en ze zuch ten Och God, die sukkelaars Al hun leed en oorlogsmiserie wordt er bij vergeten. Geen wonder dat ze de totale bevrijding verbeiden met een onweer staanbaar verlangen. Oost West, thuis best is dus een internationale spreuk. Derde Beschouwing. De hoogere levensbeschouwing is tweeërlei Roomsch Katholiek en Pro- testantsch. Een zeer miniem gedeeite is aldaar noch mossel, noch visch men schen zonder hoogere princiepen ma terialisten. Onder de protestanten zijn er, wier leering niet ver afwijkt van die der Roomsch-katholieken. De doopsel- en huwelijksformule is éénvormig. Hun houding tegenover Onze Lieve Vrouw bewijst, dat ze op den drempel staan der Roomsch-Kath. Kerk. Ze houden eiken Zondag lezing of dienst in dit of dat gebouw. Een dominee of plaatselijk ouderdomsdeken neemt de leiding. Er zijn ook nog anderen, die zich Fijne protestanten noemen. Die zul len nooit een vloekske uitademen in tegendeel speuren ze niet zoo nauw om lichtzinnigen of schunnigen praat uit te kletsen. Die ook, met de materialisten, zullen zich niet laten doodvriezen, zoo lang er slanke popeitjes in 't besneeuw de weiland of half volwassen eschjes aan de staatsbaan staan De Roomsch-kath. huisgezinnen heb ben het talrijkste kroost, 't Woord van den priester slaat diep in, zeer diep, op hun zieleleven en gezinsleven. Met ver ontwaardiging snuiven ze dan ook soms onze lauwe, lakse, verpestende, immo- reele gezinslucht. 't Zijn menschen die hun geloof diep aanvoelen en beleven. Ingevolge ons artikels over Engelsche ziekte en El-adouter. ontvangen we het volgende schrijven Mijnheer de Hoofdredacteur. Ik ken de schrijver van de artikelen over de Engelsche ziekte niet, evenmin over het geval El-adouter, maar een zaak weet iK dat het nagels met kop pen waren. Zeker we herhalen het hebben niets tegen de vriendschap van - onze bondgenooten, wij zijn hun dank- i0f met mann^n die weten wat ze wil- baarheid en vriendschap verplicht. ^at ons land n°odig Maar als die vriendschap nog eenige heeft na vier en half jaar ondermijning. De communisten die zich een beetje te ver gewaagd hadden en ïoo zonder veel complimen ten uit de regeering trokken moeten thans spijt gevoelen over dien zet én geWaardigen zich te flikflooien met de socialisten met het oog op een nakende regeringscrisis Laat de rood- jes hiaat oppassen want als de commu- nistén "förekën van broederlijken om- w aarde wil hebben bij onze bondgenoo ten moeten we toch beginnen met ons zelf te eerbiedige De schrijver over de Jeugd en de Politiek heeft er met veel nadruk op gewezen «Belgique et .Pays- Bas d'abord Charity begins at home dat weten onze Engelsche vrienden zeer goed. En dat was voor een goede vaderlan der tegen de borststootend in de Adou- ter geschiedenis dat die ontvangst van amucwci we ten zeerste ae poging waar '-UUUCIi we de doorsnee Nederlanders. rü 4l,„ deeren om onze menschen wat meer te menschen noemen met nette manieren, m waren met zen elf of fün getaald, vlug getaald. Uit hun om: h<?Ten™ vaak' gangstaai is alle grofheid geweerd. Het me ^Ulderat™sfeer van het gehalte aan nette opvoeding bij den iet wat geschoolden, of stadsnoorder- buur staat buiten kijf een trapje hoo- ger dan in Zuid-Vlaanderen. Hun om gang is soepel, hun taal is melodieus, is stichtend. Heël het dorp spreekt thans beschaafd Nederlandsch. Echt pret tig om hooren, hoe die dorpsbewoners moeite doen, om mooi Nederiandsch te keuvelen. En allen doen mee, geletter den en ongeletterden, baardeloozen en gebaarden, tandloozen en broekloozen. Er wordt gestreeft naar imitatie in klank en accentuatie. Mijnheer wij hebben een mooi mutteken zegt de boer. Krijgen jullie muttekens ook slap uit een aker vraagt de boerin op haar mooist. En de Hollander rimpelt geven dan een alledaagsche derderangs- vertooning. We begrijpen ook niet heel goed wat die franschtalige-amoureuse-kwakzalver liedjes in den anders stemmige pot-pour ri, welke door heel de zaal uit volle borst werd meegezongen, kwamen aan vangen. Er zijn waarlijk genoeg Vlaam- sche liederen welke door het volk graag gehoord en gezongen worden, en we meenen niet dat we deze de plaats moe ten laten ruimen voor een onbenullige en flauw Tino-Rossi gedoe Verder zijn we van oordeel dat één enkele vertooning vooraan op het podi um volstaat. Sommige groentjes meenen nochtans in de zaal zelf (en liefst achteraan in een duistere hoek) een tweede vertooning te moeten geven met «gemengde rollen Zouden die groote kinderen nier beter thuis, on- ^et voorhoofd en staat perplex te kij- der moeders waakzaam oog, met de ^en - douce France hangt nog niet over Holland. Hun nationale watervogel, de ooievaar lepelaar, blijft zijn zending ge trouw kindjes neerleggen in 't wiegske Dat doet hij plichtshalve, gewetensvol. Vervolg toekomende week. NIEUWS NIEUWS Nieuwe reeks radio-toestelien S. B. R. N. S. F. Groote keus in Lusters en electrieke motoren van alle krachten Verkrijgbaar bij DE SCHRV/ER CHARLES Dreef, 22 NINOVE Tel. 8 gang en gedachtenwisseling dan hebben dien jongen moest gepaard gaan met ze Sliêeh rnóar hun eigen winkel op het schelden op onze eigen soldaten, zooals oogTZij dië verantwoordelijk zijn voor het minachtend schouderophalen van de wanordelijkheden die zich in ons jongen pummel, die zich daardoor voor land hebben vóorgedaan na de bevrij- eeuwig belachelijk maakte bewees, dirig en stéeds voortgaan met herrie te Sympathie van vreemden, ze wezen stoken en stakingen op touw te zetten betfflzen "genoegzaam waar ze naartoe willen Hitier, de man rnet den haak in de keel of misschien wel een ha kenkruis, heeft deze week den oorlog verklaard aan zijn eigen volk. als laatste zet van een twaalfjarig bewind van terreur en misleiding. Het zai vast en zeker niemand verwonderen maar dat hij het zoo uitdrukkelijk durft zeggen dat is werkelijk al te kras Hoe lang zal hij het nog gedaan krijgen met zijn Gestapo en zijn SS.-mannen, we zijn kurieus om het te zien maar alles etr 9P da* het einde nabij is. Een dergelijk regiem zal vergaan zooals het tot stand kwam dit is in haat en bloed. Kabouter. ons nog zoo duurbaar, wanneer ze voor al bij die vreemden t.t.z. in hun gezel schap. gepaard gaat met minachting van eigen volk. is Mijnheer de Hoofd redacteur, bewust of onbewust, steeds een begin van verraad Menigeen die geëindigd is als Gestapo of SSman, is zoo bij de Duitsehers begonnen. Ik geef u nog één ander bewijs. In de zelfde gemeente liggen verschillende knikkers spelen Dan zouden ze ten minste ernstige menschen niet beletten ongestoort van het spel vooraan te ge nieten. Bij slot van rekening kunnen we niet anders dan wenschen dat de Kristene Werklieden van Appelterre-Eichem op den ingeslagen weg mogen voortgaan en steeds verder bouwen aan hunne leuze Meer vorming en meer kuituur voor den arbeidersstand We hopen te vens dat Zondag a. s. 4 Februari, hun tweede tooneelavond een even groot succes moge kennen. Wie volgt het voorbeeld der Kristene Arbeiders van Appelterre-Eichem na Die taal en die nette manieren, eigen aan onzen Noorderbuur, geven hem meer voornaamheid »een mooier ca chet. Voornaamheid is het product van de omgeving en van de opvoeding. Een voornaam, edel persoon beïnvloedt on middellijk den aangesprokene. Het is naar de wijze waarop iemand zich kan presenteeren, dat hij ook wordt beoor deeld. WORDT GEVRAAGD Twee goede gasten-rnecanie- kers. Garage Théo Beeckman, Brusselschensteenweg, Meerbe- ke-Ninove. MEN VRAAGT Te Huren of te koopen Geen wonder dat de boerenbevolking Winkelhuis of Burgershuis VOOr die nette menschen met meelij en waar deering heeft ontvangen. Doch, in 't werkelijke leven is voor naamheid niet alles. Ze is maar het uit erlijke waarachter het innerlijke zich schuilhoudt:dat is, ons eigen aangeboren karakter. Het karakter overweldigt wel- dra de voornaamheid. En de aap komt 9°eö voorkomen 18-25 jaar, ge gezin van twee personen Zich wenden Frantz De Wolf-Van Lierde, 6 Statiestraat, Ninove. 2 vrouwelijke dactylos De grootste keus en de voordeeligste prijzen voor VLOEREN, FAIENCE, uit de mouw. Het karakter is blijvend vraagd door machtige organisa- rrguif i° aten gc^.llen BAKSTEEN, DAKPANNEN, enz. belicht ons den binnenkant van het tie. Brieven met volledige inlich- Belangrijke hoeveelheden zijn reeds zieleleven. Het karakter stemt gunstig STAD en OMLIGGENDE NINOVE Van koude gestorven. Karei Luysterman, wonende Neder wijk, was zich wat hout gaan zoeken. Onder weg is hij door een beroerte ge vallen en in een waterput terecht geko men waar hij in versmacht is. Een paar uren later werd zijn lijk aangetroffen. Het parket kwam ter plaatse voor de lijkschouwing. op het veld van eer in 1940. Bij iedere Feestdag lagen er bloemen op hun gra ven en dat is mooi en verre van laak baar, vooral onder de Duitsche bezet ting. Maar op het kerkhof ligt een gesneu velde Belgische soldaat, kind van de ge meente. gevallen in West-Vlaanderen in 40. op t veld van eer bij de verdediging van ons eigen Vaderland, in den held- haftigen slag aan de Leie, (ons Leger heeft daar zoo n slechte figuur niet ge maakt Mijnheer de Hoofdredacteur en onze Koning ook niet, bijlange niet Welnu te vergeefs kon men gedurende den ganschen oorlog op het graf van dien jongen een bloemeken zoeken Gij ziet het Mijnheer de Hoofdredac teur in België is het verre van duidelijk dat de vaderlandsliefde begint met Lief de tot het eigen Land en Volk. Wanneer die gansche artikelenreeks toegekomen bij G. VAN NIN9VE, tel. no. 5. BELLE te DENDERHOUTEM Man loopt armbreuk op. De heer Jozef Buyle slipte en viel zoo ongelukkig ten gronde dat Dokter De Vriendt een armbreuk vaststelde, en het slachtoffer naar een ziekenhuis te Nino ve deed overbrengen. MEERBEKE Man breekt een been. De genaamde Robert Neuckermans is op den gladden weg zoo ongelukkig ge vallen dat hij in een woning moest wor den binnen gedragen. De bijgeroepen geneesheer stelde een beenbreuk vast en voerde het slachtoffer naar de kli niek van Ninove. of ongunstig en verdringt ten slotte de mooiste persoonlijkheid. Zoo komen wij tot het besluit, dat het thans in enkele gemengde gezinnen niet meer botert, niettegenstaande de blijde intrede», van voorheen. Het ge volg is verhuizen met «ruzie in straatje» een verschijnsel van iedere week. Twééde Beschouwing Herstellen van alle merken van auto's. De Nederlander is sterk nationaal ge- Koop en verkoop van occasie wagens, tint. Hij houdt van zijn geliefden Va- Spoedige bediening Verzorgt werk t tingen en gewenscht loon. Foto sturen aan H. V. Postbus 24 Ni- ve. GARAGE THEO BEECKMAN Brusselsche steenweg, 4 NINOVE dergrond, van zijn Waterland, van zijn ras en zijn eigen cultuur. Hij spreekt met volle monden lof over eigen we- genissen, huizenbouw en bestuurorgani- saties, over samenhoorigheid in den weerstand enzHun Bestuur is het vruchtbaarste en 't mooiste onder de zon. Daar zijn de vele velden en wei landen, de weelderige kersenboomgaar den, de keurige tuintjes. Arm Vlaande ren.. denken zij Arm DietschJaad,. zeg- Matige prijzen Voor de nieuwe electrische afsluiting Champion en alle soorten Ursusdraad wendt U in volle vertrouwen bij Jules APPILMANS-DË VOS Smid werkhuis Hatlebaan en woonst Brussel- baan 74 te MEERBEKE, huis Gustaaf De Vos, betonwerken. I«r. 1AA4 «i r.Of» wij

Denderklok | 1945 | | pagina 2