KLOKKEKLANKEN Zoodat we dus een nieuwe re geering hebben t En is geen van links en 't en is geen van rechts maar van Nationale Unie, tweede uitgave, bijgewerkt en verbe terd. Voor wat dit laatste punt betreft zuilen wij natuurlijk naar de daden moe ten wachten. De persoonlijkheid van den Eersten Minister doet nog al sympathiek aan in het algemeen vooral om de kor daatheid van zijn optreden en zijn eer lijke bedoelingen. De liberalen zijn ten slotte tot hc-t inzicht gekomen dat de op offering van een aantal porte feuilles in de nieuwe combina tie feitelijk zoo interessant niet was en zij het vaderland beter konden dienen in een ministerieele zetel dan wel in de tppositie. Zij zijn dan ook de overwin naars van den dag vermits ze over vijf departementen beschikken en ze steken het achter stoelen noch banken dat ze kontent zijn van de wending welke de zaken genomen hebben Regeering van links of drieledig of van nationale unie het kwam er allemaal niet meer op aan van het oogenblik dat de dosee ring goed uitviel voor hun appetijt En of ze daar in gelukt zijn maar de porte-feuiile van justitie moesten ze er toch bij gehad hebben De katholie ken hebben dezen keer maar een heel flauw figuur geslagen van het standpunt der partijtucht gezien wel te verstaan. De houding der rechterzijde was logisch waar ze haar veto stelde tegen commu nistische deelneming. Een oud ninoofsch gezegde luidt als ge ne keer met ie mand in een put gevallen zijt, mijd er u van in het vervolg De persoonlijk heden welke thans de partij vertegen woordigen in den schoot der regeering verdienen echter alle vertrouwen en het is te verwachten dat ze open oog en oor zullen hebben voor hetgeen er gebeurt! De daden der regeering en vooral de houding der communisten zullen in de toekomst moeten uitmaken wie er ge lijk gehad heeft ofwel de rechterzijde van kamer en senaat ofwel de verant woordelijke leiders die om beterswille toch scheep gingen met de saboteurs van het regime Ook de socialisten jubileeren luidop en nemen de communis ten onder hun vaderlijke be scherming in de vaste meening dat ze zich nu beter koest zullen hou den en meeloopen in 't gareel Wat baten kaars en bril als de uil niet zien en wil Het verschijnen der laatste rantsoeneeringstabel heeft ver twijfeling gezaaid in de gemoe deren. alhoewel er in feite ver betering aan te stippen is Wel ja. natuurlijk is er verbetering vermits we 150 gram groene koffie krijgen. Dat de boter per malheur nu vergeten is en de margarine op 150 gram teruggebracht dat is nu toch zoo erg niet Waarmee zouden we nu best zijn meent ge met 100 gram boter en 100 gram margarine die ge niet krijgt zooals in de vorige perioden of met 150 gram margarine die ge nog kunt krijgen En is dat geen serieuze verbetering Op die 300 gr. vleesch die we minder hebben zal het niet meer aan komen, de ondervinding heeft ons geleerd dat we het zonder, of met weinig vleesch ook kunnen stellen, ten andere t is nu vasten en wanneer de Kerkelijke Overheid ons van 't vleeschderven ontslaat zal de adminis tratie een handje toesteken om de zaak te vereenvoudigen. De ongebruikte ze gels van alle soort en kleur zullen we zorgvuldig bewaren en na den oorlog laten inlijsten met de melding ter herinnering aan mijne oorlogsinspan ning e« daaronder als de boeren niet geven kunnen de steemannen niet leven» Enfin waarom daarover klagen, 't is hic-r nog zoo slecht niet als in Parijs waar de honden en kat ten op vrije voeten niet meer loopen. Als we de gazetten mogen geloo- van. en dat is veel gezegd, vullen de Pa- rsjzenaars hun casserollen en hun sna ren met katers en straathonden zooda nig dat er geen van die viervoeters zich nog kan laten zien of dat heel de ge buurte er jacht op maakt dergelijke tooneelen hebben wij hier nog niet mee gemaakt en vermits de oorlog naar zijn einde gaat zullen we er denkelijk wel van gespaard blijven. Dat het op zijn eind gaat voelen we allemaal en er werd ons zelfs uit doorgaans wel inge lichte kringen te Berlijn mee gedeeld dat het geen vijgen na Paschen zullen zijn Wat we dan ook hart grondig wenschen. Kabouter. NIEUWS l NIEUWS Nieuwe reeks radio-toesteilen S. B. R. N. S. F. Groote keus in Lusters en electrieke motoren van alle krachten Verkrijgbaar bij DE SCHRYVER CHARLES Dreef, 22 NINOVE Tal. S BESCHOUWINGEN Vervolg van 1 blad. tieve politiek, op gezonde reglementee ring die de producties aanwakkert en de verdeeling vergemakkelijkt. Wanneer alleen het eerste wordt gezocht, zal ook het tweede niet gebeuren en zoolang ook zal de regeering geen warme sym pathie winnen. Om te sluiten willen wij nog onder lijnen dat er niets, maar hoegenaamd niets in het programma der Regeering voorkomt dat den weg aanwijst om de harmonie in den heropbloei te bewer ken. De middenstand, die zeer groote categorie van burgers die in dit land den gelukkigen schakel vormen tusschen ar beiders en leidende kringen, die onmis- baren factor in de verdeeling werd to taal verwaarloosd. Daarover wordt al leen gezegd De economische hervat ting is de hoofdfactor voor de verbete ring van het lot van den handeldrijven- den middenstand. Deze bijzondere toe stand zal de bezorgdheid van de regee ring gaande maken en zij zal al de po gingen die door hem uit eigen beweging worden aangewend om tot een betere organisatie te geraken, aanmoedigen en steunen. Nadat de Middenstand onder de be zetting de geweldige proef van de cor poratieve inrichting met politieken in slag heeft moeten doorstaan, nu de Mid denstand. precies daarom, in de meest gevoelige maat stuurloos is geworden, nu zegt de Regeering dat zij het initia tief aan die ontelbare schakeeringen van den Middenstand overlaat en dat zij wanneer een verzoek zal toegestuurd worden, dit aan een bereidwillig onder zoek zal voorleggen aan... aan aan welke diensten a.u.b. met welke richt lijnen Neen. dat kan er werkelijk niet door 650.000 handeldrijvende familiën worden hier verwaarloosd en dat onder het etiket der Nationale Unie Wij gunnen de Regeering gunstige re sultaten in de kwesties van materieel e en eerste noodzakelijkheid die zij hoopt op te lossen maar dan ook een spoedig verdwijnen om plaats te maken voor een andere die oprecht en principieel aan de toekomst zal denken. Figuren uit het Lijdensdrama. I Judas. Terwijl een engel aan O. L. Heer bracht den moed en de sterkte om zijn hooge zending ie kunnen vervullen, om den bitteren lijdenskelk te kunnen uit drinken. werkte ook den duivel zijn sa tansplan uit in het hart van Judas, Uit het lijdensdrama van onzen Za ligmaker willen wij achtereenvolgens enkele figuren beschouwen die er een voorname rol hebben in gespeeld, om er dan ook de lessen en gevolgen te kun nen uit trekken. Wie was Judas Een der geroepenen, der uitverkore nen onder duizenden om een der 12 pi laren te zijn van Gods kerk. Hij moest een Apostel zijn en in de litanie zou ook moeten voorkomen hebben Heilige Ju das. bid voor ons. Zelfs genoot hij van wege den Meester van een bijzonder vertrouwen, aangezien hij aangesteld was als schatmeester. En nochtans, zijn naam klinkt als een vloek, nooit heeft een moeder haar kind zóó willen noemen 't is enkel met ver achting dat men spreekt van een Judas, of Judasgeld. of Judaszoen. Hoe is Judas zoo diep gevallen Judas is de type van den mensch die een gebrek heeft en kent, bij hem was het de geldzucht, maar ver van er zich tegen te verzetten, er onbekommerd o- ver blijft en het op die wijze onopge merkt laat groeien tot... ja, tot het bit ter einde dat hij gekend heeft. Hoe dikwijls had Jezus hem niet ge wezen op dit groot gevaar Vergadert geen schatten die niet blijven, maar ver gaan Waar uw schat is, daar is uw hart «Wat baat het den mensch indien hij alles komt te winnen 't Was in 't openbaar dat O. L. Heer het zegde, wie weet of Hij ook niet afzon derlijk Judas daarover gesproken heeft. Maar 't baatte niet.. Judas wou niet luis teren. vond zijn fout te Jicht, 't was niet erg. en dan ook. andere hebben ook hun fouten en gebreken en zoo gaf hij maar toe en verbeterde zich niet. Een oude geneesheer kwam met een veel jongere aan den ingang van een groote ziekenzaal en vroeg hem of hij vandaar zou kunnen zeggen wie de erg ste zieke van de zaal was. Daar de jonge man zeer verwonderd het antwoord schuldig bleef, wees hij hem op een zie ke. zie ginder, ziet ge. zijn gezicht is vol vliegen en toch laat hij ze rustig doen. teeken van onmacht. Jezus Judas. Beiden zijn ze gekomen naar den hof van Olijven. Judas, die deze geliefkoos de bidplaats van zijn Meester kende, kwam aan het hoofd van een bende wachters, deurwaarders, huurlingen, knechten gewapend met stokken, fak kels. wapens. Hij zelf zenuwachtig en gejaagd. Indien het lukte kreeg hij 30 zilverlingen. Jezus ook was er, plechtig in zijn kalmte, moedig en sterk door het ge bed. Hij is vol liefde en offergeest. Ju das vol haat en zelfzucht. Ave, Rabbi!» de arm om den hals geeft hij zijn Mees ter een lange teere kus. Kan het lager Hoe staat de huichelaar niet stijf Waar om doet Kristus den grond onder zijn voeten niet openscheuren dat hij erin verslonden wordt Wat verdient dien man Luistert, menschen, Jezus spreekt. Wat zal Hij zeggen tegen dien duivel in menschenkleeren Hoort Mijn vriend waartoe zijt gij gekomen - Verraadt gij den Menschenzoon met een kus Hoe is 't mogelijk, zooveel ^-dheid, zooveel liefde en zooveel n ^ge zindheid Waar vindt ge Judassen Zijn er nu nog menschen die om 30 zilverlingen Jezus zouden verraden die om een of ander genot of winst of toegeven aan hun gebrek hun plicht zouden versmaden en Jezus verlooche nen Judassen vindt ge niet in kerkers en gevangenissen maar wel in de onmid dellijke omgeving van Jezus, in ons mid den. 't midden der kristen geloovigen. Waakt en Bidt geldt voor ons. Dat wij niet aan onze neigingen zouden toe geven of in berusten, maar dat wij van den Vastentijd zouden gebruik maken om door waakzaamheid en gebed onze ge breken te keer te gaan en te bestrijden opdat wij zouden betere menschen wor den. VAN ALLES WAT. Voor de Katholieke Hoogeschool van Leuven. Overeenkomstig de bepalingen van het IVe Provinciaal Concilie van Meche- len. al op Zondagen 18 en 25 Februari e.k. (eersten en tweeden Zondag van den Vasten), in alle kerken en openbare kapellen van het land. gedurende al de goddelijke diensten, een geldinzameling worden gehouden ten voordeele van de Katholieke Hoogeschool van Leuven. Waarom er zoo weinig glas voorhan den is In ons land zijn verscheidene wit-glas fabrieken met internationale faam. Deze fabrieken hebben zich onder den oorlog buitengewone uitgaven getroost om on middellijk. na de bevrijding, het werk te kunnen hervatten. De ontgoocheling was groot, want tot heden toe heeft geen enkele onder hen kans gekregen de fabricatie te hernemen Ondanks het feit dat deze fabrieken in het kolenbekken gelegen zijn, worden zij van geen kolen voorzien. In Frank rijk is het kolenvraagstuk even scherp als bij ons. en nochtans zijn de venster glasfabrieken daar reeds lang aan het werk. Onder normale omstandigheden is de voortbrengst in ons land zóó groot, dat, indien slechts de helft der fabrieken konden werken, er in zeer korten tijd glas in overvloed zou zijn, daar het aanbod de vraag ver zou overtreffen. Er is voor 't oogenblik slechts één fa briek aan het werk. welke dan nog en kel speciaal glas gedrukt, gehamerd, enz.) fabrikeert. Deze instelling heeft te voldoen aan voorrangsbons. afgeleverd door vier verschillende Ministeries, voor gemeentewerken, bruggen en wegen, bloemisten, nijverheid, spoorweg, enz. Er is dus op 't oogenblik enkel spe ciaal glas voorhanden. Dit heeft voor gevolg dat sommige geteisterden, liever dan met open vensters te zitten, ge kleurd of mat glas laten inzetten, dat later onvermijdelijk door wit glas zal vervangen worden. Ware er glas te bekomen, de geteis terden zouden geholpen zijn, en de ko- lennood zou zich voor die menschen minder scherp doen gevoelen, dan wan neer zij thans, dag en nacht blootge steld zijn aan al de guurheden van het jaargetijde. Daarbij zouden duizenden werklieden terug het werk kunnen her nemen en zou de zwarte markt in glas uitgeschakeld worden. Oproeping van de Vlaamsche lich ting 1940. Het ministerie van Landsverdediging deelt mede dat de Nederlandsch-spre- kende miliciens van de lichting 1940, die geschikt verklaart werden in 1939, en die nog geen legerdienst gedaan hebben, thans onder de wapens geroepen wor den door individueel oprsepingsbevel. Het eerste vliegtuig Leopoldstad- Parijs, Volgens de radio van Leopoldstad be schouwt de Courrier d'Afrique het als waarschijnlijk dat het eerste vlieg tuig met bestemming naar Parijs uit Leopoldstad op 23 Februari zal kunnen vertrekken er zou een vliegtuig ver trekken om de vier weken en later 2 per maand, dan een elke week en zelfs twee per week, van zoodra de omstan digheden het mogelijk maken. De dienst zal verzekerd worden met vliegtuigen van 12 of 14 plaatsen. STAD «n OMLIGGENDE NINOVE St. Apoiloniafeest. Op Zondag 18 Februari 1945, Feestdag der H. Apolonia, Patrones tegen de tandpijn en gedurige aanbidding. Order der goddelijke diensten Te 7 1/2 uur Mis met onderrichting. Te 9 1/2 uur Plechtige Mis met ge legenheidssermoen. Te 4 uur Plechtig Lof. Na de missen zegening met de reli kwie der H. Apollonia. Te allen tijde kan men zich in het Ge nootschap van de H. Apollonia laten in schrijven, hetzij bij de Zusters van het hospitaal, hetzij bij den aalmoezenier. Autobotsing. De heer Albert Buyl, visehhandelaar, wonende Stationstraat, reed des avonds met zijn wagen op een onverlichten stilstaande vrachtwagen, waarvan de schok zoo erg was dat den wagen van Buyl in splinters werd geslagen terwijl hij als bij wonder slechts lichte kwet suren had opgeloopen aan het aange zicht en aan de knieen. Schielijk overlijden. De heer Jozef Fieremans, wonende te Pamel, bevond zich te Ninove op de Oud Strijdersplaats, waar hij zich onwel ge voelde, doch voor dat geneeskundige hulp kon worden ingeroepen zeeg hij neder en was een lijk. Het stoffelijk overschot werd door de hulp der politie naar het stedelijke doodenhuisje over gebracht en de familie hiervan verwit tigd. BURGERLIJKE STAND Geboorten Oliva Du Four, dochter van Albert. Erik Wijnant, zoon van Frans. Jean-Pierre Van Der Meersch, zoon van René. William Dannau, zoon van Oscar. Paul De Wit, zoon van Juliaan. Willy Reygaerts, zoon van Richard. Huwelijken Gustaaf Vernaillen, 26 j. koster te O- kegem en Suzanna Van Needervelde, z. b. te Ninove. Overlijden*. Julia De Backer, 46 j. Preulegem. Edy De Vleeschouwer, 20 dagen. De grootste keus en de voordeeligete prijzen voor VLOEREN, FAIENCE, BAKSTEEN, DAKPANNEN, enz. Belangrijke hoeveelheden zijn reeds toegekomen bij G. VAN 81LLE te NINOVE, tel. no, 5. APPELTERRE - IICHIM Tooneelfeest. Zondag 18 Februari speelt de groep Tijl uit Aalst het beroemde mirakelstuk van Ghéon De klucht van denGestraf- te met den Koorde. Gansch Appelterre gaat voor zijn Vastenavondviering daar naar kijken. Het zal hun niet spijten. Zelfs onze wereldberoemde tooneelman- nen van Appelterre zelf zullen daar mis schien nog hoe ongelooflijk het ook klinke iets kunnen bij leeren. De op brengst is voor onze parochiale Volks bibliotheek met zooveel toewijding be stuurd door Meester Bruggeman. Het is dus voor nieuwe boeken voor gansch het geleerde lezende publiek van Appelter- re-Eichem. Om het stuk gemakkelijk te kunnen volgen geven we hier den korten inhoud zoo zult ge alles begrijpen, zelf als ge al ne keer naar de oorringen kijkt van de gene die nevens u zit. Het stuk is nagevolgd van de oude mirakelstukken die in de Middeneeuwen gespeeld werden tijdens de bedevaarten in Spanje naar den Heiligen Jakob. Santiago de Compostella - de Heilige van Compostella. Zoo zit het in een Escamillo,(wij zouden zeggen Kamiel) is de baas uit een staminee op den weg naar Compostella. De mensch is niet contrarie maar in Apelterre-Eichem zijn er misschien ook bazen die enkel den titel dragen de waardigheid en de macht (de broek in a. w.) is in de hand van de bazin (in de hand, dat is natuur lijk een manier van spreken apropo van die broek Mijnheer ondergaat dus wat veel den invloed van Madam die gelijk alle Spaansche schoonen Carmen heet. En - onder ons gezegd - buiten den naam is er niet veel schoonsch aan dat wijf een echte heks een kreng van een vrouwmensen, een pin... als 't er op aan komt geld te verdienen om rijk te wor den. Twee schamele bedevaarders, vader en zoon komen in de herberg. De vader een brave oude man, de zoon wat sim pel van geest. Ze hebben wat geld... en dat wordt hun ongeluk. Waard en vooral waardin, trachten ten koste van een echten goocheltoer met hun geweten zoo'n menschen heb ben een consciëntie van caoutchou in 't bezit te komen van 't geld, het schamel goed van de bedevaarders. De zelfzekere poekhans Pandore, nen echten stoeffer pandoer-genderm. steekt hun daar bij eerr handje toe zonder te stelen want ze zijn geen dieven - veel eerlijker dan oorlogswoekeraars - slagen zij in hun duivelsch plan. De zoon-bedevaarder in zijn onoozel- heid praat er zich vlug in en wordt op geknoopt. aan een galg, bij de herberg. Sint Jakob doet een mirakel, redt hem houdt hem in 't leven aan de galg en geeft hem op den koop toe zijn ver stand terug. De toestand keert heelemaal De Rechter ziet zijn dwaling in de waard zal nu hangen... Gelukkig is de oud-gehangene wijs ge noeg om alles op zijn best te regelen en te doen eindigen zonder wraakneming, tot lof van den grooten Heiligen Jakob van Compostella, de apostel van Spanje Dit tooneelstuk is een waar zielkun dig meesterwerkje van den grooten Franschen tooneelschrijver en zal ge waardeerd worden door alle Appelter- sche-Eichemsche fijnproevers. REGELMATIGE VERVOERDIENST Ninove -Brussel Brussel - Ninove JOZEF PARDAiNS Burchtdam 122, Ninovs Tal. 259 DENDERWINDEKE Tooneelieven. Een nieuwe tooneelgroep K. V. T. (Katholieke, Vlaamsche Tooneelbond) werd onlangs gesticht, met als leuze Zoo de oudjes zongen, zoo piepen de jongen. Op Zondagen 18 en 25 Februari voert K. V. T. voor het, eerst op Over twaalf dagen, tegen middernacht blij spel door G. Nielen. De namen der medespelers wijzen op een totale vernieuwing van de vroegere Katholieke tooneelgroep Door Een dracht sterk Sommige jonge elementen zullen voor den eersten keer hun weerstandsvermo gen tegenover de plankenkoorts moeten meten. GEVRAAGD Goede meid voor Brussel tus schen de 20 en 30 jaar, voor alle huishoudelijk werk, geen wasch. Adres bureel van 't blad. Ontwerpen voor gewone en industrieele bouwwerken Landbouwinrichtingen Veranderingen Herstellingen Han gars Gewapend betonconstructies Dossiers voor OORLOGSSCHADE Doorteekenen Afdrukken van plans en documenten Plaatsopname Schattingen R. POTVIN Ingenieur - Architect - Expert Doornweg, 27 NINOVE, Tel. 268 WORDT GEVRAAGD Twee goede gasten-mecanie- kers. Garage Théo Beeckman, Brusselschensteenweg, Meerbe- ke-Ninove. MEN VRAAGT Te Huren of te koopen Winkelhuis of Burgershuis voor gezin van twee personen. Zich wenden Frantz De Wolf-Van Lierde, 6 Statiestraat, Ninove. 2 vrouwelijke dactylos goed voorkomen, 18-25 jaar, ge vraagd door machtige organisa tie. Brieven met volledige inlich tingen en gewenscht loon. Foto sturen aan H. V. Postbus 24 Ni- ve. GARAGE THEO BEECKMAN Brusselsche steenweg, 4 NINOVE Herstellen van alle merken van auto's. Koop en verkoop van occasie wagens. Spoedige bediening Verzorgt werk Matige prijzen Voor de nieuwe eleetrische afsluiting Champion en alle soorten Ursusdraad wendt U in volle vertrouwen bij Jults APPELMANS-DE VOS Smid werkhuis Maliebaan en woonst Brussel- baan 74 te MEERBEKE, huis Gustaaf Vil, betonwerken. - i

Denderklok | 1945 | | pagina 2