Zorg Gij er voor. Sire, ik ben mijnwerker! NegêntTende (Jaargang. Zondag 29 Apr0 1945 8^:* ,v :- iSjstv^r! Prijs per nummer Ifr. Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN Koepoortstraat, 10, NINDVF Postchekrekening n' 1862,54 Handelsregister Aalst n' 1093 Reeds eenigen tijd hadden ze het nieuws vernomen van den geweldigen vooruitgang van de verbondene legers. Steeds zagen zij achteruittrekkende troepen de richting van het Oosten in wanorde inslaan, en zij voelden het zoo heel goed aan dat het uur waarop zij zouden bevrijd en verlost worden na kend was. Nu hoorden zij het gebulder van 't kanon steeds nader en nader, 't kon nog ten hoogste enkele uren zijn eer zij hun bevrijders zouden mogen be groeten. Ze gingen zich dan ook ver schuilen in een kelder, om zich te be schermen tegen bommen en granatenre- gen. Maar een zorgde er toch voor dat het beeldje van O. L. Vrouw met hen mee was in hun schuilplaats. En daar, gingen die jongens zoo godvruchtig aan 't bidden ter eere hunner Moeder die hen zoo dikwijls en ook zoo goed be schermd had. Ja, ze wisten het wel dat ginds ver van hen, in hun huiselijken aard ook alle avonden voor hen gebe den werd, en zij waren het zoo goed be wust dat het dank was aan die gebeden dat de bescherming van O. L. Vrouw zich zoo goed over hen had laten voelen en hen nu veilig zou naar huis terug brengen. En terwijl de kralen van hun paternoster door hun ruwe vingers doorschoven, kwamen de kakihemden hen de vreugde brengen van de verlos sing en 't einde van hun ballingschap. Het laatste tientje werd nog gebeden, maar nu uit dankbaarheid, en hier en daar was wel een dier stoere mannen die een traantje van ontroering moest wegpinkten. Moeder had toch zoo goed voor hen gezorgd! 's Avonds zitten vader en moeder bij de tafel, met hun gezicht in het halven donker. De blaker is laag over de lamp gezet om het licht niet te laten vallen in de oogskens van den kleinste, die in zijn wieg te slapen ligt. Een blozende dikzak met malsche vuistjes. Boven lig gen de anderen, zij slapen rustig en den ken om niets. Vader en moeder wel. Want een lastig werk is het, kinderen groot te brengen. Groeien, ja, dat zullen ze wel, gezond en struisch; ze gaan goddank goed vooruit. Maar ze moeten ook leven, later, en als kristen menschen ze moeten in den hemel komen. En dat is zwaar werk voor die brave ouders. Kinderen zijn geen Engelen, één van allen niet... «Zie man, onze grootste heeft een slechte ka meraad daar moeten wij hem afhou den. Hij is niet meer zooals vroeger... Ons Mieke is wel goed, maar eigenzin nig en koppig Dat koppeken moet ge broken worden of we zullen er later verdriet van beleven, en zij zelf zal er ongelukkig mee varen... 't Ander is een vinnig meisken. maar 't kan liegen als een gauwdief. En hoe wij haar dat zul len afleeren, dat ben ik niet wijs... En wat zal er groeien uit die dikke kaken uit dat wiegsken... Neen, alleen kun nen wij er niet doorgeraken...» Neen, vader en moeder, alleen kunt ge er niet doorgeraken. Maar ge zijt ook niet alleen. Op de kast staat het beeld van O. L. Vrouw, gij hebt het door uw kinderen laten versieren met bloemen omdat het Meimaand is. Die zal helpen. En vader en moeder voor ze slapen gaan, bidden samen hun paternoster, en zij denken beiden 't zelfde Moeder- ke, zorg gij er voor Zijn knevel komt uit, zijn stem is aan 't keeren en wordt zwaar hij schiet op gelijk een vlierstok, en zijn handen groeien zijn mouwen uit. Zijn zusters lachen met hem. omdat hij grof spreekt en groot wil doen. en zijn broekspijpen te kort worden. Hij ziet nu in de wereld en in 't le ven een heele hoop andere dingen, die hij vroeger niet zag. Vroeger kon hij smakelijk in zijn boterham bijten, nu kan hij wel eten gelijk een klein paard je, een half broodje ineens op; maar :t voldoet hem allemaal niet, hij begeert iets anders en weet zelfs niet wat. Hij kan zich ineens oppakken en buiten stor men. en daar dan aan de deur staan niets te doen en te droomen. Zijn gedachten zijn overdag weg en vliegen, hij weet zelf niet waarheen; hij bidt nog wel omdat hij moet. maar 't gaat niet kinderlijk meer 'lijk vroeger, hij heeft soms tegenzin om te Biechte te gaan en zou 's Zondags morgens lie ver in zijn bed blijven liggen als moe der hem oproept. En toch zou hij willen blijven. Doch lastig is het wel. als ge daar alleen voor staat. Neen, vriendlief, ge staat niet alleen. Ge hebt dat geluk dat bij u thuis ?s a- vonds nu het rozenhoedje gebeden wordt, en als ge daarna alleen op uw ka mer zijt, richt dan de oogen naar het prentje van O.L.Vrouw dat daar boven uw bed hangt, en zeg haar dan met vol le vertrouwen Moederke. zorg gij er voor! Daar zijn er nog zoovele andere, over heel de wereld, die dat zeggen "Moeder ken zorg gij er voor!.. En nu dat de Mei maand zal beginnen zal het er nog veel zijn waar 's avonds, in vroom kinderlijk vertrouwen vader, moeder en de kinde ren samen komen om door den pater noster te bidden, te danken en te vra gen: Moederken, zorg gij er voor! HET HOEKJE VAN DEN ARBEIDER De mijn heeft nieuwe slachtoffers ge eischt Amper een paar uur zijn de arbeiders neergedaald, lachend, moedig... De dan sende mijnlamp teekent vreemde sil houetten op den weelderigen kolenrijk- dom. Zwartgetinte zweetdroppels val len bij iederen houw tusschen de losge- hakte klompen en in de deemstering van de nauwe gangen blinken uit ieder mijnwerkersgelaat een paar schitteren de oogen. tusschen zwartbestoven wim pers. Toen die akelige ontploffing... Donderend storten zware kolenmas- sa's in de gangen. Kleederen worden van elkaar gerukt, ledematen verbrijzeld, lichamen onder de puinhopen bedolven. Angstig hulpgeroep... kermende nood kreten... stuiptrekkingen van stervende lichamen... Vader is vertrokken na een afscheids zoen aan vrouw en kinderen, zooals ie deren dag te voren, om het zware nacht werk in de mijn aan te vatten om den linkerschouder de zware koffiekan en een lijvig pak boterhammen. Aan den hoek van de straat heeft hij zich nog eens omgewend. Fier werpt hij een laatste groet naar 't kleintje dat in 't deurgat door moeder in de hoogte wordt getild... kolenstof zwartgemerkte ooghoeken ma ken een schril contrast met het sneeuw witte verband rond zijn hoofd. Om zijn mond ligt een harde lijdenstrek, maar uit zijn oogen straalt de fierheid van den redder. Vriend, hoe is uw naam t Is de koning, de ruwe mijnwerkers hand in de zijne, die het vraagt... Sire, ik ben mijnwerker Subliem antwoord De koning is ge troffen. Hij wil meer weten. Hij inte resseert zich aan het mijnwerkersleven Hij bemint de mijnwerkers van zijn land die groote ruwe mannen met hun hart van goud. Hij wil hun grieven ken nen en hun verlangens... Dankbaar blikken, tusschen de lakens door twee mijnwerkersoogen in de zij ne en over de koortsige lippen van den verminkte stijgt het als een schreeu wende aanklacht Sire. men waardeert ons niet Vredig sluimert de nacht over de kleine mijnwerkersgemeente in den Borinage. Droomende kinderen liggen weggedo ken onder de warme dekens en ook moeder geniet, na een kommervolle dag van een weldoende rust. Niets voorspelt het dramatisch gebeuren daar beneden in de mijn. Alles is zoo rustig en kalm... De noodsirene gaat Hakelig gilt haar huilende stem dooi den duisteren nacht. De mijnwerkers vrouwen kennen dat... Vrees bevangt hun hart. Wanhoop straalt uit hun oogen. Snikkend bidden ze tot de H. Barbara, patrones der mijn werkers... Boven aan de mijn staat een reddings ploeg klaar om hulp te bieden aan hun kameraden in nood OVER AUTOVERVOER Er werd ons gevraagd enkele inlich tingen in te winnen omtrent de kwestie van het autoverkeer. Sommige onzer middenstanders, die een auto willen in het verkeer brengen, kunnen hierna een samenvatting van nuttige gegevens vin den. Personenauto's en moto's. Zooals bekend, moet men thans om met een personenauto, moto, moto-side car of triporteur te mogen rijden, een toelating bekomen. Deze toelating «ver- keersvergunning genoemd wordt afge leverd door den arrondissementscommissaris voor de niet ontvoogde gemeenten (min der dan 5000 zielen) of door den burgemeester voor de ont voogde gemeenten. Een getuigschrift van burgertrouw is steeds vereischt. In geval van weigering kan men in beroep gaan bij den Minister van Bin- nenlandsche zaken. De motorbrandstof (essence - kolen - hout) en de olie worden alleen ver strekt mits afgifte van bons afgeleverd door dezelfde overheden. Elk voertuig moe-t voorzien zijn van een reiswijzer waarin alle ritten, hoe klein ook, moeten ingeschreven worden met inkt en vóór het vertrek. De afle vering van brandstof- en oliezegels wordt in den reiswijzer door den afle- verenden dienst ingeschreven. Ook de levering van brandstof en olie wordt door den pomphouder of den garagist in den reiswijzer vermeld. Het verbruik van de brandstof moet gerechtvaardigd worden door de inschrijvingen in den reiswijzer. Banden. Deze worden aangevraagd door de af gifte van de bandenkaart af te halen op het bureau voor het Wegvervoer. De te vervangen banden moeten eerst gekeurd zijn door een erkende keurder, die zijn bevindingen op de bandenkaart inschrijft. Daarna wordt de banden kaart op het bureau voor het Wegver voer ingediend. Zoo de aanvraag inge willigd wordt, ontvangt de autobezitter een bandenbon die hem toelaat bij den aangeduiden bandenhandelaar een nieu wen band aan te schaffen. Ritten. Alleen de reizen van algemeen nut of van vitaal belang voor de bevolking zijn toegelaten, dus geen uitstapjes, noch ple zierreisjes. De aanwezigheid van vrou wen en kinderen in een rijtuig is alleen toegelaten wanneer zulks geen oorzaak is van grooter brandstofverbruik en De koning bezoekt de geteisterde koolmijn. Heel in 't bijzonder is hij be kommerd om de talrijke weduwen en weesjes. In het ziekenhuis gaat hij van bed tot bed. Voor ieder gekwetste heeft hij een hartelijk woordje van opbeuring. Eén van hen maakte deel uit van de reddingsploeg. In zijn onbezonnen of fervaardigheid om zijn kameraden ter hulp te komen werd hij zelf getroffen door een neerstortende koler nassa. Thans ligt hij tusschen de blanke la kens van een hospitaalbed. De door het Dit voorvalletje, en het is geen blad zijde uit een roman, vertelde Jef De- schuyffeleer op het welgelukt volks feest van verleden Zondag, ingericht door het Christelijk Vakverbond en de Katholieke Werkliedenbond van Nino- ve. Uit de woorden van dien mijnwerker groeit ook meteen een deel van het pro gramma der qhristene arbeidersbewe ging. Sire, ik ben mijnwerker Moesten al onze mijnwerkers zoo eens spreken. Moesten al onze arbeiders diezelfde fierheid over hun beroep bezitten wat zou den arbeid stijgen in waarde. Hij zou meteen niet meer aanzien worden als een ondraaglijke last, rnaar wel als een hoogste goed aan den arbeider ge schonken om zijn leven te leven Sire, men waardeert ons niet Niet alleen op stoffelijk gebied, maar ook op kultureel gebied. Mocht deze klacht toch eens begrepen worden door alle verantwoordelijke personen. Niet alleen door de regeeringskringen, niet alleen door de patroons, maar ook en in de eerste plaats door de arbeidsorgani saties zelf. Laat het uit zijn met de troebel-wa- ter-visschers die de arbeiders alleen trachten te gebruiken om dubbelzinni ge doeleinden na te streven, om hun ei gen belangen te dienen. Het volksfeest van verleden Zondag was op zichzelf van het zuiverste gehal te en waardig aan onze arbeiders. De taal die er gesproken werd laat ons meteen de toekomst hoopvol te ge- moet zien. We weten dat achter ons een arbeidersbeweging staat die niet alleen in de bres springt voor onze stoffelijke belangen maar wiens programma te vens een keure is van geestelijke en zedelijke heropstanding van den arbei dersstand. b. voor zoover die aanwezigheid in den reiswijzer vermeld staat. Op Zon- en feestdagen is het rijtuig- verkeer verboden. Alleen in spoedei- schende gevallen mag op die dagen ge reden worden. De reden moet in den reiswijzer vermeld staan. Vrachtwagens. (vervolgt) tlatief door een ander organisme, b.v. de of- ficieele «Nationale Raad van den Weerstand» zou moeten genomen worden. OVER COLLECTEN Door KATHOLIEK VERWEER Baliestraat 31 te Gent, wordt ons het volgende ter opna me gestuurd in verband met de op til zijnde geldinzameling VRAAG Wat moeten wij denken van de nationale collecte ingericht ten voordeele van de politieke gevangenen, door het «Nationaal solidariteitscomité van het Onafhankelijk- heidsfront —Voor de politieke gevangenen kan niet te veel gedaan worden. De onvaderlandsche houding van het Onaf hankelijkheidsfront en de aanvallen in de organen van dit organisme op de Kerkelijke Overheid, verplichten ons echter te zeggen dat wij geen vertrouwen kunnen hebben in dit organisme en dus ook niet in de zorg die het opneemt voor de politieke gevangenen. Wij meenen dat aan deze collecte geen deel moet worden genomen, en dat het goede ini BOEREN VERGADERING Mijn hersens raakten schier in vlam- M'n hart sloeg dubbel toeren, Bij 't hooren van het wild gezwam Van duizend echte boeren Vriend A wist dit, vriend B wist dat. Vriend C wist het nog beter - Tenslotte wist er niemand wat, En al 't rumoer versleet er. De praeses - als 'k mij niet vergis- Ving luide aan te spreken: Als middel om, waar 't stille is De stilte te verbreken - „En vrienden, zijt gij r.u t.evree- Of zijn er soms nog vragen? Zoo niet... Accoord dan!,, en hiermee Was "t sluitingsuur geslagen. Toen ben ik weer naar huisgegaan Zoo wijs als 'k was gekomen... Neen wijzer- Was 'k al niet voldaan, 'k Had toch dit beeld genomen. 25-4-45 A. Maris OP DEN UITKIJK Weet ge 't nog van die plakbrieven over de massa-graven van Katin en an dere oorden van verschrikking Denk nu niet dat ik wil uitmaken wie die misdaden op zijn geweten heeft. De geschiedenis zal dat doen als wij lang dood zijn over dertig veerig jaar. Maar de waarheid zal aan 't licht komen. Ondertusschen weten wij dat Katin, enz. enz. harde vreeselijke werkelijkhe den zijn geweest en dat Duitschland ze meesterlijk uitgebaat heeft voor pro pagandistische doeleinden. Veel brave, weldenkende menschen zijn er in geloopen. En 't is geen won der de Pooischc regeering van Londen is er ingeboren. ?t Is voor Rusland een gelegenheid geweest om de diplomatie ke betrekkingen af te breken. De Duitschers zullen in die dagen in hun handen gewreven hebben en in hun baard gelachen, 't Was voor hen een reuzensucces Maar als Katin komt te staan nevens Buchenwald. Belsen en andere oorden van verschrikking krijgt hun propagan da een speciaal uitzicht. Bij het zien van Katin slaat het deugd zame Duitschland zijn handen voor zijn oogen. smijt dan zijn armen open en gilt het uit alsof het, 't bewustzijn gaat verliezen bij 't zien van zooveel bar- baarschheid; en ondertusschen is het in 't geniep bezig met erger te doen. In gansch de Nederlandsche woordenschat bestaat er geen woord om die handel wijze met haar waren naam te noemen. Een menscheneter uit de Papoua-ei- landen of uit de Congoleesche oerwou den zet de wereld niet op stelten als zijn gebuur kermis,, boudt en een ge vangene slacht als bij ons een boer zijn verken. Hij is hoogstens een beetje ja- loersch. Beschaving bestaat niet in het zich aanpassen aan het moderne confort! Beschaving dat is den innerlijken mensch veredelen schooner en beter ma ken en hem leeren die innerlijke gevoe lens in zijn handelwijze laten zien. De Duitsche nazis doen zich voor als slechter, en leelijker dan de menschen- eters uit het oerwoud en in den echten zin van het woord zijn ze min be schaafd. Hoe is zoo iets mogelijk? Buchenwald, Belsen, enz. zijn niet ge groeid uit de gebeurtenissen van 1933 tot nu. Reeds jaren had de Duitsche wijsbe geerte de paden der christelijke moraal vei laten en onder de Duitsche inteilec- tueelen théoriën verspreid die recht streeks indruischten tegen de christe lijke levensopvatting. Met een valsch begrip als grondslag van de redeneering kunt ge ver buiten het spoor loopen. De Duitschers zijn er het levend be wijs van en ze zouden moeten een a- larm signaal zijn voor de velen ook bij ons die zoo graag gelijk welke theorie aankleven als ze maar van de ''Kerk,, niet komt. NIEUWS NIEUWS S. B. R. N. S. F. Groote keus in Lusters en eleetrieke motoren van alle krachten Nieuwe reeks radio-toestellen Verkrijgbaar bij DE SCHRYVER CHARLES Dreef, 22 NINOVE Tel. 8 REGELMATIGE VERVOERDIENST Ninove -Brussel Brussel - Ninove JOZEF PARDAENS Burchtdam 122, Ninova Tel. 259 S*88? v ■'*■-■',*7 v V' f'V - 'C'-m: - - f.¥' 'p: «i - L. v*

Denderklok | 1945 | | pagina 1