COMMUNISME Dunk en Hulde Bedevaart Negentiende 'Jaargang Zondag 27 Mei 1945. Prijs per nummer Ifr. Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN Koepoortstraat, 10, Posichekrekening n' 1862,54 NINOVE Handelsregister Aalst nr 1093 Het woord comumnisme is aan het orde van den dag. Velen praten en dis- cuteeren er over, zich enkel steunende op tendentieuse artikels geschreven in hun partijbladen. De anti-Duitsche hou ding en de zoogezegde vaderlandsche gevoelens vaderlandsche gevoelens zijn NATIONAAL en NIET internatio naal brengen verwarring en sympa thie en verblinden tijdelijk onze oogen voor hare gevaren. Om die redenen willen we in eenige artikelen onze lezers inlichten over wat htt communisme is. en hoe het werkt. Bij den aanvang der beweging in 1917 zei, Lenine. de toenmalige leider van het communisme in Rusland De Re volutie in Rusland is gedoemd tot mis- bekking, zoo zij zich niet verder uit breidt. Besluit haar terrein mocht niet al leen Rusland blijven, doch moest zich uitbreiden over haar grenzen. De Ille Internationale, of het nieuwe russische rijk. ook nog genaamd Komitern. werd belast met die uitbreidingstaak. haar leiders zijn dezelfde ais die van Sovjet- Rusland. en haar zetel is ook te Moscou. De Communistische partij in ons land hing dus af van Moscou en kreeg haar bevelen en richtlijnen door tusschen- komst van het bureau te Parijs. Het besluit van 2 Mei 1928 zegt: «Deze communistische internationale tucht vindt haar uiting in het uitvoeren, zoii- der voorbehoud, van al de beslissingen van de organen der Komintern» m.a.w. de communistische partij in België is strikte gehoorzaamheid verschuldigd aan Moscou, aan vadertje Stalin. Hoe geschiedt haar werking In ieder fabriek, werf, atelier, kool mijn enz. worden er cellen gevormd; ie der werkplaats tracht verschillende cel len te hebben, per groep of plaats waar ze werken, van vier of vijf man; aan 't hoofd van elk groepje staat een secreta ris. Die 4 of 5 man zijn belast om nauw keurig na te gaan wat er op het werk gepresteerd wordt, om af te luisteren wat er onder de makkers verteld wordt en welke redenen van misnoegdheid er het meest bovenkomen; hierdoor loe ren ze den gevoeligen kant van hun werkmakkers kennen. Deze gedachten worden door de secretarissen overge maakt aan hun comiteit. dat hun dan de noodige onderrichtingen geeft om die malcontenten naar hun kant te krijgen, 't zij mondeling of per druksels, bij het verlaten van hun werk of wanneer zij zich er heen begeven. In geval er op de fabriek nog geen communisten zijn, wat tegenwoordig moeilijk om aannemen is, zorgt de par tij ervoor dat er communistische elemen ten naar dat werk gezonden worden om zich te laten aanwerven. Deze organisa tiemethode is zuiver Russisch en berust op de volgende overwegingen 1. de communisten willen de arbeiders bereiken op hun eigen arbeidsveld. 2. dat is de meest doeltreffende manier om de vernietiging v. d. economische stelling v. e land te bereiken. Hoe dat? Door verhindering van de productie en staking zooals nu in de koolmijnen en vóór den oorlog in de haven van Ant werpen. door spionnage en revolution naire actie in de fabriek. Denk nu niet dat het werk van een communistische cel zich bepaalt bij re- volutionnaire propaganda, sabotage en economische ontwrichting, door het aan stoken van stakingen en wanordelijkhe den. Neen, de communistische partij is internationaal, dient vóór alles een vreemden staat nml. Sovjet-Rusland. Gezien de fabriekscel een onwette lijke organisatie is, moet bij hun actie de regels der geheime vereeniging ten strengste nageleefd Ziehier de bijzon derste 1. Bij de zittingen van de partij-cel, in gesprekken over partijbelangen, bij het opmaken van verslagen of proces-ver balen zullen de celleden vermijden hun eigen naam te gebruiken, doch een dek- naam. een veranderde naam, een val- sche naam. 2. Over geen partijzaken spreken in tegenwoordigheid van personen van wien men vermoedt dat ze in goede ver houding staan met hun patroons. 3. De vergadering houden op plaatsen waar men niet kan afgeluisterd worden. 4. De partijleden mogen geen docu menten op zak dragen als er vergade ring is, en de leden mogen aan hun werkgenooten niet zeggen dat ze tot de comcunistische partij behooren. 5. De propaganda op met werk moet zoo geheim mogelijk geschieden, doch wanneer de omstandigheden zulks ver- eischen. moeten de leden der partij de cellen gelasten openlijk op te treden, in naam der Partij, zonder rekening te houden met het gevaar van aangehou den en weggezonden te worden. Beste lezer. U kunt zelf oordeelen o- ver den toestand van een land. waar de voornaamste nijverheden en fabrieken en koolmijnen ondermijnd zijn door de werking der communistissche cellen. En hoe zit het met hun werking in het le ger. en de politie in alle landen Gaan zulke landen zijn ondergang niet te gemoet Overweeg nu deze regelen en past ze toe op ons eigen land en 't be sluit is aan U. Spijtig, velen meenen dat het commu nisme een politieke beweging is. onge veer gelijk aan het sotialisme bij zijn ontstaan. Dat is een grove dwaling, die verregaande gevolgen kan hebben, want: 1) de communistische partij in België, zoowel als in andere landen, is een organisatie, die geldelijk krachtig gesteund werd door Rusland, door tus- schenkomst van de Communistische In ternationale. 2) Zoo de communistische partij, soms een openlijke werkzaamheid ten toon spreidt door betoogingen en propagan da. openbaart zich haar actie in 't bij zonder door geheime, onwettelijk, ge stage arbeid, dagelijks verricht door de cellen en de bijzondere diensten der par tij. Deze stille arbeid ondermijnt iederen dag iets méér de sociale, economische en grondwettelijke grondvesten van het land. en is daarom de gevaarlijkste Hun bijzonderste doelen tegenwoordig zijn 1') het saboteeren en uitlokken van werkstaking in de sleutelnijverheid, de koolmijnen. 2) het omverwerpen van het koning dom. Koning Leopold III moet weg, zeg gen ze, en Prins Karei blijft Regent tot als prins Baudewijn meerderjarig is om zijn vader Koning Leopold III op te vol gen. Wat zit er achter de mom Eerst de Koning, dan de Regent en gansch de Koninklijke Familie en eindigen met anarchie. Lezers weest waakzaam en op uw hoede. 3) Versmelting met de Socialistische Partij, 't Is in die partij dat ze het meest kunnen visschen. Eens versmolten heb ben de socialisten geen reden meer tot bestaan en hun partij is opgeslorpt en gelikwideerd. Aan deze taktiek laten zooveel men- schen zelfs schijngeleerden zich vangen en zeggen heel naief Het Communis me is zoo gevaarlijk niet Het Com munisme is reeds veel geëvolueerd enz.» Oogen open, eer het te laat is BEVINGEN NEIGEMBOSCH Dezer, Zondag, 27 Mei 1945, te 3 uur namiddag naar O. L. Vrouw, Hulp der Christenen Hef christen en Maria-minnend volk der Denderstreek en van het Pajottenland, zal biddend en zingend, eendrachtig opgaan voor God en Kerk en Land. Samenkomst aan Neigemkerk-Hallebaan, van af 2 1/2 uur OP DEN UITKIJK Oproep van Zijn Eminentie Kardinaal Van Roey, Aartsbisschop van Mechelen en van Hunne Exellenties de Bisschoppen van België tot oprichting van een Nationaal Fonds voor het aanschaffen van voorwerpen voor den eeredienst ten voordeele der geteisterde parochiën. Onder de puinen door den oorlog in een zeer groot aantal steden en dorpen van ons land opgehoopt, vinden we. helaas ook zeer pele parochiekerken en openbare kapellen. Aan de stoffelijke schade die onze geteisterde bevolking treft, voegt zich aldus, in vele plaatsen, den zedelijken nood. ontstaan uit de moeilijkheid om den eeredienst op waar dige wijze te verzekeren. In talrijke pa rochiën zijn. met de kerk. ook alle be- noodigdheden vernietigd liturgische gewaden, gewijde vaten, altaarlinnen, enz. Deze betreurenswaardige toestand be kommert ons ten zeerste. Als herders der zielen dragen we de verantwoorde lijkheid voor hét' godsdienstig leven van a! onze parochiën. We zijn ook bezorgd om den moed onzer bevolking in hun harde beproevingen aan te wakkeren, door hun steun te verzekeren die alleen het beoefenen van den godsdienst hun kan geven. Daarom lijkt het ons van het allergrootste belang, in atwachting dat de kerken kunnen worden hersteld of herbouwd, dat dringend zou worden ooi zien in al wat aan onze parochiën ontbreekt om waardig de heilige mis op te dragen en de andere liturugische diensten te houden. Om deze reden doen we beroep op de medewerking en op dc- liefdadigheid van al onze landgenooten Allen zullen willen begrijpen we vertrouwen hier op ten zeerste hoe noodzakelijk het is aan den geestelijken nood dien we hooger vaststellen te gemoet te komen. Wij hebben het Aartsgenootschap van de Gedurige Aanbidding en de hulp aan arme kerken, die sinds bijna een eeuw haar werkzaamheden op voldoende wij ze over al onze bisdommen uitstrekt, in t bijzonder gelast om de coördinatie van alle edelmoedige pogingen tot stand te brengen. Wij machtigen deze Veree niging om beroep te doen op de liefda digheid van allen, tot het oprichten van een Nationaal Fonds voer het aanschaf fen van voorwerpen voor den eeredienst ten voordeele der geteisterde parochiën. Zij zal tevens op zich nemen het ver vaardigen of laten vervaardigen van li turgische gewaden en gewijde vaten, en qc meest gepaste uitdeeling dezes voor werpen verzekeren, onder toezicht van onze afgevaardigden, in de mat? der mo gelijkheden en in verhouding tot de ver schillende nooden. Aan allen die op eenige wijze aan dit edele, godsdidnstige en vaderlandsche werk willen bijdragen, door hun milde gaven, of door hun persoonlijken arbeid, betuigen wij bij voorbaat onze diepste erkentelijkheid. V\ ij bidden God hun met zijn hemel- sche gaven te bedeelen en wij schenken hun van ganscher harte onzen herder lijken zegen. Gegeven te Mechelen. den 2 Maart 1945 Practische Mededeelingen 1. In de overtuiging dat onze land genooten den oproep hunner bisschop pen coelmoedig zullen beantwoorden, is liet Werk der Arme Kerken bereid in dank te aanvaarden, op de afdeelingen die van dit werk over heel het land be slaan. alle giften in geld of in natura linnen of zijde bruids- en avondtoilet ten oud zilverwerk voor het omsmel ten tot gewijde vaten juweelen. gou den ringen, oud goud van allen aard voor het vergulden van de binnenzijde oer kelken en patenen. 2. Het Werk verzoekt ook deze ker ken en kloosters die gespaard bleven, ten voordeele der geteisterde parochiën af te staan dat waar ze geen gebruik meei van maken en dat toch nog in goe den staat is altaarlinnen, gewijde va ten. voorwerpen tot versiering der kerk, enz. Op deze wijze zou in den meest nij penden nood direkt kunnen worden voorzien. 3.— De giften zullen uitgedeeld wor den in een geest van kristene en vader landsche solidariteit, zonder onder scheid van bisdom of van taalgebied. De ijker begunstigde en meer gespaarde gebieden zullen adus aan de meer be proefden hulp verschaffen. 4. De giften kunnen bezorgd wor- den op volgende adressen z. Eerw. Heer Kan. Van den Gheyn. Hoe zit het met onze jongens in de kantpen van Engeland en Noord-lerland NIEUWS NIEUWS l S. B. R. N. S. F. Groote keus in Lusters en electrieke motoren van alle krachtan Nieuwe reeks radio-toestellen Verkrijgbaar bij Dl SCHRYVER CHARLES 'taf, 22 NINOVE Tal. Vraagt overal de fijne bieren der BROUWERIJ AS-ALE Vertegenwoordiger O. Dammekens, Ninove. De belangrijkste en best ingerichte werkplaatsen der streek voor het bewer ken van ARDUIN en MARMER O. VAN BELLE te NINOVE. Naar wij vernamen is een afvaardi ging van leden der parlementaire com missie van Landsverdediging aangeduid om een inspectiereis te ondernemen in de kampen van Engeland en Noord-ler land waar een deel onzer jongens voor training ondergebracht zijn. De reis begint Zondag aanst. en zal een week duren. Volksvertegenwoordiger Fransman, secretaris der Commissie van Landsver dediging. is mede aangewezen om de in spectiereis te doen. Hij zal voorzeker sommige onzer stads- en streekgenooten ginder ontmoeten. Indien hij het militair adres onzer mannen bezit, kan hij hen, als 't past. de laatste berichten over hun familie en hun streek bezorgen. We hopen dat hij hun allen in welva renden toestand moge aantreffen en wenschen hem en de commissie een voorspoedige reis. en keert triomphantelijk terug. Koning Leopold is in het uur der be proeving bij zijn volk gebleven. Hij was krijgsgevangen in zijn paleis, hertrouw de niet een braaf christen meisje wiens hart groot genoeg was om benevens de liefde voor haar man en kinderen nog echte moederliefde te herbergen voor de kinderen van haar voorgangster. Hij was niet vies van zijn volk. Hij deed niet gelijk sommige kolonialen die een negerin in hun bed dulden maar niet aan hun tafel. Hij werd als politiek gevangene met zijn familie naar Duitschland gevoerd. Duizenden soldaten van '40 zijn binst den oorlog getrouwd, niemand vond er beenen in. De koning mocht niet Alle politiexe gevangenen zijn triomphante lijk ingehaald. Alleen Hij mag niet ko men. zoo zegt een deel. een klein deelke van ons volk dat onder den invloed staat van Rusland. Wij begroeten eerbiedig de schoonste en edelste figuur van Bel gië. Leve Koning Leopold III, De Joden van het Oud-Testament mochten den naam van Jahvé niet uit spreken uit eerbied voor de Goddelijke Majesteit. De nieuwe en allermodernste majesteit eischt voor haar den zelfden eerbied op. Zou Minister Van Acker, die alles durft, dien naam niet durven uitspreken in dien hij hem uitspreken mocht Zonder haar naam te noemen heeft hij die majesteit verleden Zaterdag zoo 'n duchtige schrobbing gegeven dat wij geen inspectie moeten doen of ooien en hals goed gewasschen zijn. Kijken we liever naar andere majes teiten die zoo kitteloorig niet zijn de koningen. Het Zuid-Oosten van Europa onder gaat geweldig den invloed van Moscou. Wij weten niet veel van wat daar ge beurt. Wij kunnen geen Russisch lezen. Ir, Roemenie schijnt de jonge koning Michaël nog op zijn troon te zitten, al leen zijn omgeving is veranderd volgens de invloeden die het rijk onderging voor '39 engelschen invloed, na '39 duit- schen. in '44 russisschen. De koning van Bulgarië is in geheim zinnige omstandigheden overleden. Er wordt beweerd dat hij door de Duit- schers vermoord werd. De prins regent met zijn raad werd voor collaboratie ter dood veroordeeld. Over het lot der koninklijke familie weten wij niets. Koning Peter van Yougo-Slavië is ais waardige zoon van den vermoorden ko ning Alexander tegen de Duitschers in oorlog gegaan, is na de verplettering van zijn leger uitgeweken eerst naar Egypte, later naar Londen. Hij heeft veel kans daar te mogen blijven. De koning van Griekenland heeft met zijn volk prachtig gevochten tegen Ita lië en Duitschland. week uit naar Egyp te en later naar Londen. Hij staat er misschien een beetje beter voor dan zijn ge'ouur koning Peter. In talië is de koning op rust en is Prins Humberto. voorloopig toch. regent Voor de drie laatsten zal het te zien zijn welke invloeden het zullen halen de Russische of de Engelsche. De volken uit het Noord-Westen met hun hoogere intellectueele ontwikkeling hebben min den invloed van Moscou on dergaan. De athmospheer is er veel ge zonder voor de koningen. In Engeland is koning George de po pulaire man. Onder de regeering van zijn vader, en later, van zijn broeder Edward was hij bijna zoo onbekend als de onbekende soldaat. Koning Edward moest ontslag nemen omdat hij de En gelse hen als koningin wilde geven een vrouw die reeds van twee ander mans gescheiden was. t Was een zonde tegen de engelsche deftigheid. De koningin van Engeland is de doch ter van een rijke Engelschman die lord weid om wille van het huwelijk van zijn dochter en de zuster van den ko ning is getrouwd met een Engelsche e- delman. De groote populariteit dankt koning George aan zijn schoon deftig familieleven. Koning Haakon van Noorwegen week uit bij den Duitschen inval. Hij keert nu terug geestdriftig begroet door zijn volk. Van Zweden spreken wij niet. Het bleef buiten den oorlog. De koninklijke familie is er zeer gezien. Onze onverge telijke koningin Astrid stamde uit dit huis. Het is het minst koninklijke van al de koninklijke stamhuizen De stamvader was een Fransche Generaal van Napo leon Bernadotte. Hij was geen edele van afkomst. Koning Christian van Denemarken is in zijn paleis gebleven bij den duitschen inval. Hij is nooit krijgsgevangen noch politiek gevangen geweest. Niemand maakt er hem een verwijt van. Koningin Wilhelmina is uitgeweken JXaairr-I Kard- van ROEY. Aartsbisscmop va a Mechelen. HK\R:ruQSROSkPHUS' Bisschop van Luik rtfclNKil US, Bisschop van Brugge. HONORATUS. Bisschop van Gent. LbDOVICUS. Bisschop van Doornik. ANDREAS-MARIA. Bisschop van Namen. Spiegelstraat, 10. Gent. P. C. R. 1456.62 Gravin Joseph de Heniptinne. kasteel van Steppe-Stede, te Westrem-Sint-Denijs bij Gent. P. C. R. 1833.14. Instituut der Gedurige Aanbidding Oude Houtlei, 50. Gent. P. C.'R. 1146.10.

Denderklok | 1945 | | pagina 1