L De Koningskwestie Economische Collaboratie Negentiende tfhargang. Zondag 3 Juli 1943. Prijs per nummer lfr. Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN Koepoorrstraat, 10, NINOVE Postchekrekening n' 1862.54 Handelsregister Aalst 11' 1093 ZOMERLIEDJE Rond de Koningskwestie. Indrukken van een Gerepatrieerde. Onder deze titels vinden wij in De Nieuwe Standaard van 27 Juni 11. een t 'c rt interessant artikel, dat wij niet i unnen nalaten aan onze lezers ter o- vi weging te geven. KERMIS NINOVE Per trein naar Antwerpen Prijs 110 fr. KERMIS NINOVE ZEEKUST Prijs 250 fr. "V\ ij voegen hier aan toe dat het klein zielig gedoe van sommige kliekjes, bij de bevolking begint de keel uit te han gen. Onze menschen willen thans dat het Land in kalmte en orde aan 't werk ge laten worde, opdat er voor het zoo hoogst noodige kunne gezorgd worden en zij keuren, onvoorwaardelijk, alle drijverijen af die tot gevolg hebben den arbeid te belemmeren. OP DEN UITKIJK Ik ben dees week naar het exaam ge weest iK ben de eerste maal in mijn leven, gebuisd geweest. Le B. B. C. te Londen zocht een be- rientgever voor haar uitzendingen «Her rijzend Nederland» en de candidaten moesten eens toonen waartoe ze instaat waren. Ik had mijn uiterste best gedaan en geseind a) vijf honderd duizend Belgische luis teraars vertikken het nog naar de B. B. C. te luisteren zoolang dien meheer en ciie maaame üaar aie patente leu gens vertellen over België. Ze eischen de abaicatie van dat koppel bj meer aan 90 der bevolking is Ko ning Leopold gunstig gezind en wil Hem geestdriftig onthalen bij zijn blij de herintrede. c) Leopold III laan te Ninove is nog niet omgedoopt in Demany-laan. d) de «y s» zijn ten dage zeer populair. De burgerlijke stand boekt bijna niet anuers aan Johnny, Freddy, Eddy enz. Pemany doet te veel aan als verklein woord van De Man, die vroeger zijn candidatuur stelde om de macht over te nemen met zijn plan made in Germany Het is een zware handi cap. e) het lekt meer en meer uit dat de communisten de collaborateurs ge weest zijn der SS in de concentratie kampen en er nun medegevangenen onuer eten hebben De bevolking is noch verwonderd noch verontwaar- aigd. Ze had niet min verwacht. Er worden geen ruiten verbrijzeld en geen verplichte verhuizingen opgelegd f) ue triet aan den Koning van 15 Sep tember 1940 verwekt geen sensatie. Ons vo;k is lang aan aie windwijzer manieren gewoon. Souvent politicien varie bien fol est qui s'y fie gnet Belgisch parlement wordt voor een vaste termijn van \ier jaar ver kozen. het is lang over zijn tijd 't is veel meer dan een ezelsdracht. Tien maand na de bevrijding hadden er reeds kunnen verkiezingen plaats grij pen. Het huiuig parlement is niet meer bevoegd om in naam van het Belgisch volk wetten te maken. L - ic-iv. a.r van Brapeau Rouge Roede Vaan zijn allemaal mannen die voor koning geleerd hebben ze ken nen den stiel veei beter dan Leopold ca hun gezag is zeer groot in al de lagen de: bevolking, i) De communistische partij heeft con gres gehouden. Ze heeu beslist te ver zaken aan de dictatuur van het prole tariaat. Ze zal voortaan op uemocra- tischen leest geschooid zijn. verzaken aan ae nazi-methode van door geweld den wil der menschheid op te dringen aan de meerderheid. Haar specialis ten ruitentikkers hebben bevel gekre gen hun beurijf te staken, 't Is de ee- mge staking die nog toegelaten is. Hewel 't was niet goed. 1) De mengeling van waarheid en leu gens was niet naar de vereischten van de kunst. -) De waarheid, hoe waar ze ook weze moet dan nog daarbij waarschijnlijk zijn. Als ze te enorm is, geeft ze een te slechten dunk over het peil van onze moderne beschaving. Drinkt overal het fijne bier CHURCHILL brouwerij Concordia. Depothouder: Onze bevolking veroordeelt van nu af Edm. Van Aelbroeck, Ninove. degenen die haar voor dezen Winter de onmisbare brandstof en de zoo noodige kleederen zouden doen ontberen. De bevolking wenscht haar Koning terug hier. De belangrijkste en best ingerichte werkplaatsen der streek voor het bewer ken van ARDUIN en MARMER G. VAN BELLE te NINOVE. t V Sedert anderhalve maand geeft België aan de vreemde naties den indruk van een on mondig land dat niet in staat is zich zelf te pegeeren. Door de wijsheid van onze voorou ders werd hot ingericht als een vrij dcmocra liseh land waarvan de keure tot model mocht dienen van vele andere landen; een grond wettelijke monarchie zou de verpersoonlij king zijn van dit vr: e volksgezag. Onaantast baar door zijn on ohendbaarheid, traditio neel doop zijn erfbanrhc-id, volksverbonden door zijn grondwettelijkheid, zoo staat ons koningdom in nauw verband met gansch het volk, maar geheel buiten en boven de bran ding der politieke giocpcn. der politieke schommelingen en twisten. In hem vindt de geheele natie steeds en volledig hare uitdruk king, de voorvarenden worden getemperd de lauwen aangewakkerd de kortzichtigen voor gelicht teneinde het gemeenzaam goed met vereende krachten te bewerken. Laten we maar even terugdenken aan de krachtinspan ning van Leopold 1 om de politieke stroornin gen die het bestaan van de jonger, staat in gevaar brachten, tot een samenvloeiende kracht te brengen, aan de koloniale politiek van Leopold II die onze oogen moest openen haast met geweld, om ons het voordeel van het afrikaansch bez.it te doen inzien, aan de standvastige en wijze politiek van Albert 1 om de twee landsdeelen nauwer aaneen te sluiten, om de taalkwestie tot een gelukkige oplossing te brengen en om de economische verbondenheid van onze negen provinciën te doen aanvoelen. Laten wu van nu reeds terugdenken aan de sociale politiek welke Leopold III niet alleen voor België maar voor de heele beschaafde wereld heeft aan gekondigd en cpgëeischt. aan de politiek van volledige zelfstandigheid welke hij. ten koste van impopulariteit tegen de zienswijze van enkele verblinde middens in. heeft door gevoerd. Van 1831 tot nu is er slechts één lijn te bespeuren in de politiek van onze ko ningen het algemeen welzijn van de Belgen. En nu zouden wij dat alles prijsgeven, nu zouden wij aan de duizenden vreemdelingen die hier gekomen zijn om ons van de bezet ting der duitschers te verlossen, om ons on ze vrijheid onze instellingen, onzen Koning en onze Prinsen terug te geven, den indruk geven dat wij als kwajongens omspringen, en het goede dat wij bezitten willen over boord werpen omdat wij nu eens van slecht hu meur zijn Laten wij eens te meer een les nemen aan de houding van den Koning in deze kwestie. Indien iemand van kwaad humeur zou mo gen zijn dan is het zeker onzen koning. In geen land van de wereld waar niet een zoo democratisch regiem bestaat als in België zou het hoofd van den staat dulden noch la ten dulden dat het zoo onbetamend. zoo grof en zoo laf zou worden behandeld en aange vallen. Wij betreuren trouwens dat wij van wege de bevoegde overlieden een al te groo- te laksheid moeten vaststellen die het iioofd van den staat niet eens zoeken te bescher men tegen wandaden en majesteitschennis als voorzien in ons strafwetboek Maar dat zal later nog wel onderzocht worden. Moest vadertje Stalin, door een van zijn onderda nen aangevallen of belasterd worden op een manier die onze anti-koningsgezinden voor al te zacht of te beleefd zouden aanzien, hij zou geen vijf dagen wachten om het tijde lijke met het eeuwige te verwisselen. Maar de Koning zelf blijft kalm en waar dig. Ilij denkt niet aan zichzelf, hij bekom merd zich om België. Voor ieder gezondden- kend mensch staat het klaar als de dag. dat indien de Belgen op een zoo onbedachte en ongrondwettelijke manier gaan tornen aan hun laatste staatsinstellingen, over een drie tal of misschien min. jaren, de staat België zal opgehouden hebben te bestaan. Dat ook ziet de Koning in Daajom heeft hij trou wens beslist niet te verzaken aan den troon, zijn plicht tegenover hot land eischt dat hij zou blijven, daarom ook en daarom alleen zal hij blijven. Maar en hier heeft de Koning de bekommernis om het individueel goed van de Belgen het welzijn van eenieder van ons. er is een andere vraag die rijst en die zieli stelt zoo wel op rechterlijk als op pracktiscli terrein hoe en wanneer neemt de Koning terug zijn functies op. Men weet dat het Begentschap. voorzien bij de grondwet, werd geproclameerd om dat de Koning, door het feit van den vijand Ze deinen weg. ze deinen weer Ze rechten zich, ze buigen neer - Ze waaien-, wiegen-, wuiven Ze deinen op het windjen mee 't Is ééne wijde wijde zee Van gouden golvenkuiven. Een weelde is 't van louter goud. Die gansch den dag niet stille houdt Van waaien-, wuiven-, wiegen.. Van zingen in een zoet accoord Een rijk en blij beloltenwoord... - En het zal mij niet liegen En blij verrukt mijn ziel geniet Bij 't ruischend goudenkorenlied En 't wiegen-, wuiven-, waaien Bij 't oogst belovend zinggeluid. Het mildbekroonde, hoogst besluit Van ploegen-, eggen-, zaaien ,A. Maris. ui de onmogelijkheid was te regeeren Nu echter de Koning bevrijd is, bestaat deze ju ridische onmogelijkheid niet meer; indien de Koning morgen terugkeert dan legt Prins Karei zijn ambt neer en Leopold III neemt onmiddellijk en volledig zijn gezag weer op. De Verplaatsing van Sankt Wolgang naar België is daar zelfs niet toe ncodig. Strikt genomen, kan de Koning laten weten dat het Regentschap een einde heeft genomen en hij ais staatshoofd opnieuw zijn functies her neemt. Maar, er is een practise he zeer onge wone en tot hiertoe nooit gekende kwestie die tevens een nieuw juridisch probleem daarsteid en dat is het feit dat door het on tijdig ontslag der regeenr.g Van Acker werd in iiet leven geroepen. De regel wil dat een ontslagnemende regeering de loopende zake.i blijft afhandelen tot hare op- V! Igers in dienst treden en het is de strenge plicht van een ïegeering. zij wezc nog ont slagnemend, de orde te blijven handhaven. Het is ongei ord dat de belangen van de gan- che bevolking zouden kunnen prijsgegeven worden om het verkeerd of kwaad inzicht ■-.an een handvol ministers voldoening te ge ven. Door haar ontslag heeft de regeering zich niet alieen zeer zonderling en onbeta mend aangesteld tegenover de Koning maar door de bedreiging welke zij uitspreekt om de wanorde te laten gebeuren, stelt zij de K' ning voor een moeilijkheid die hij noch ais Koning, noch als mensch zoo maar in een handomdraai kan uit de weg ruimen. De geschiedenis zal voorzeker niet maiscli zijn voor de becordeeling van deze daad van de regeerin.g Van Acker die als een regeering van nationale unie werd aanzien en zeker om die reden en om die belofte het cre- diet van het land heeft gekregen. Doch laten wij bij de zaak blijven. De Koning heeft du te oordeeten of zijn onmiddellijke terugkeer meer wenschelijk is dan een vertraagde thuiskomst en welke de. juridische en politieke posities zijn in beide gevallen. De Koning wil met do meeste nauw gezetheid én de letter én den geest van de Giondwet naleven. Daarom heeft hij voor eerst zij Broeder, den Prins Regent verzocht i;n functies verder te blijven waarnemen; voer het feit gepaatst van het ontslag van de regeering heeft de Koning waarschijnlijk gerecht om een "r.Teuwe regcertng~samen te lellen en deze klaar te hebben tegen zi.i.n terugkeer om zonder onderbreking het be- stuur van het land verzekerd te zien. Doch het bleek dat na de ongelukkige beslissingen van de linksche partijraden .beslissingen die trouwens niet de goedkeuringen wegdragen van al de vertegenwoordigers van deze par tijen) het parlement zijn vertrouwen niet zou schenken aan om 't even welke regee ring. vermits de linksche partijen tezamen een meerderheid uitmaken tegenover de ne rcchtsche partij. Daardoor werd het klaar dat er een breuk bestaat tusschen de huidige vertegenwoordiging in de Kamer en de open bare meening iuzake de Koningskwestie. Het land zou zich in deze kwestie geheel anders uitspreken dan de meerderheid van het Par lement. Wat moet dan de bekommernis zijn van "i Koning te handelen in overeenstem ming met het algemeen welzijn in 't voor uitzicht van de toekomst van het land. ge- iiiklc'opcnd met den wil van de overgroot? meerderheid van het volk maar ook in over eenstemming met zijn wetgeving. Indien zijn idigen terugkeer hem niet wenschelijk voarkemt. indien de toestand geheel anders z ukunnen zijn na een volksraadpleging, dan moet de Koning er toe beslissen voor eerst naar die volksraadpleging te gaan en te ver krijgen dat de wensch van de overgroote meerderheid niet op gewelddadige manier di or een minderheid zou worden tegenge werkt. De uitstel van zijn terugkeer heeft geen ander doel dan de Belgen van 1945 toe te laten zich klaar uit te spreken en te belet ten dat omwille van politiek gekonkel, den echten zin van het volk nietonder wettelij- ken vorm zou worden uitgedrukt en door al !o wettelijke middellen zou worden be schermd en doorgevoerd. De Koning wenscht geen revolutie voor hein. hij wil ook geen revolutie tegen hem. De revolutie tegen hem is trouwens een revo lutie tegen België, tegen ons allemaal. Wan neer liet volk zal uitspraak gedaan hebben dan echter zal de Koning dezen wil van het volk. zooals hem door de Grondwet, wordt opgelegd, doen eerbiedigen, opdat de rust i versche en opdat België verder naar zijn veilige toekomst moge gaan dank zij zijn vrij-verkozen instellingen. De heertjes van links hebben werkelijk geen greintje schaamtegevoel Alles wat ze omtrent de koningskwestie maar kunnen uit vinden en wat hun lage politiek dienstig kan zijn. gebruiken ze dankbaar als stokpaard je om den koning te bezwadderen. Ze verbranden echter zorgvuldig wat ze vroeger zelf aanbaden en hun eigen potje laten ze stiekum gedekt opdat de onaangena me geur welke er zou uit opstijgen hun niet z.ou herinneren aan hun eigen vuiligheid. Ze verwijten de Koning dat hij 's lands grootste economische collaborateur is, dat hij tot economische samenwerking aanzette cmdat hij in zijn proclamatie bij de overga ve tot zijn leger durfde te zeggen «Morgen gaan we weer aar. den arbeid... Precies of de Koning toen wist dat de vlaam-che krijgsgevangenen spoedig naar huis zouden mogen terugkeeren. Wat betee- kenden die woorden dan voor de duizenden waai Hie krijgsgevangenen die pas vóór en- la 1c dagen in hun haardsteden mochten te- rugkeeren Kunnen de heertjes daar soms een antwoord cp vir.den Indien de Koning in Mei '40 zijn soldaten aanmoedigde, soldaten die op dit oogenblik :men met hem krijgsgevangen waren en r;zrmaal pas na het einde van den oorlog zonder, kunnen terugkeeren. dan kan er geen ancle; wending aan zi:n woorden gegeven \v .roer. Zijn morgen beteekende eenvou- na den oorlog Keeren we in onze haard- - e i terug en zullen we 't land weer op bouwen. Is waarlijk spijtig voor de belagers van ('..-Ti Vcr't dat zij hun aanrijdingen moeten i.p v/oorden die voor het volk klaar r cis pompwater. Maar 't is ook spijtig dat eigen woerden niet altijd aan dezelfde (lelijkheid beantwoord?n. Neen. niet de Koning, maar zijzelf zetten an tot economische colaboratic niet de Duitschers. Of ziin ze vergeter, dat de socialistische mim 'er van economische zaken, Balthazar, in 1040 volgende brief schreef aan de bezet - u de ovei beid Ondergeteekende. minis ter van Economische Zaken, heeft de eer de Duitsche autoriteiten te verzoeken, den te rugkeer van Mr. X naar België te vergemak kelijken. De tegenwoordigheid van Mr. X is van belang om de economische herleving van 't land te verhaasten Vergeten ze dat Lahaut, communistisch volksvertegenwoordiger zijn naam liet prij ken onder volgende brief Ik ondergetee kende Lahaut, lid der kamers van volksver tegenwoordigers van België... verklaar dat het Opperkommando der Wehrmacht in Bel gië, het hernemen der economische bedrij vigheid eischt. Dit doel kan slechts bereikt worden door het reorganiseeren van alle in dustrieën. De tegenwoordigheid van het per soneel voor deze activiteiten is onmisbaar. Van den anderen kant is het wenschelijk dat bedoelde personen hun afwezigheid niet lan ger zouden rekken, dit om alle moeilijkheden te vermijden.» Nu 'tis waar dat op dit oogenblik Duitsch- land en Rusland goeie vriendjes waren en blok vormden tegen al wat demokratisch was 'i L ook waar dat toen onze Belgische com- munistjes c!e groote promotors waren van den vrijwilligen arbeid in Duitschland om op die wijze daadwerkelijk mee te helpen aan de overwinning van het Duitsche Reich en zijn Russischen bondgenoot. Ir.dien de proclamatie van den Koning tot zijn soldaten een aansporing is tot econo mische samenwerking wat is dan wel onder staande proclamatie van den burgemeester van Brussel, de heer van de Meulebroeck Stad Brussel. 8 Juni 1940. Herneming der e- ccnomische bedrijvigheid. - Het is hoogst nccdig da: de economische bedrijvigheid in België zco spoedig mogelijk hernomen wordt. Het is de plicht van elk, tot werken be kwaam, voor het oogenblik gesteund of niet, zich te laten inschrijven in den dienst voor werkverschaffing, en het werk dat hem zal voorgesteld worden te aanvaarden». Zijn ze cck soms dit vergeten M ar ia. 't is wonderlijk hoe kort het geheugen van een menschenkitid soms kan zijn. Bijzonder als dat u aan zaken herinnerd die u wel eens in een vervelend straatje kunnen helpen «Do mer ite gerepatrieerden zijn aanstonds a ':an terugkeer in het land reeds ontgoo- ci c d gew irden. Wij zouden dit niet dui ven U-v.ere:-'. indien we liet persoonlijk niet had- de'; end', vonden en vastgesteld, en indien we mei overtuigd waren, dat onze gevoelens niet vereen - temden met die der duizenden, die ;n do inruste weken weerkeerden. \ivaren in Duitschland één groote ge- m-en.-chap geworden die. niettegenstaande c hinderpalen tot onderlinge uitwisseling an gevoelens, gedachten en steun, zich cén voelde :n haar leed, in haar hoop, in haar che lot. Doch die eenheid werd nog ver- e n d en om zoo te zeggen bekroond door de persoonlijke aanwezigheid van onzen Ko- Ilij \va een der onzen. Hij was ons oid en onze hoop En alhoewel onze pc- -.;r.cn ook alle mislukten, om met onzen iwt in verbinding te kunnen treden, toch wi .on we ons in innige, hoogere hou en trouw met Hem voreenigd. p. Op Zaterdag 21 JULI Nationale Feestdag Bezoek aan verschillende Tentoonstellin gen oorlogsmateriaal Bezoek aan de Stad enz. Ingericht door de REIZEN FRANCO - BELGES P.V.B.A. Brussel Parijs Grootestraat 1 Geeraardsbergen Tel. 478 Voer inschrijvingen te Ninove EDGAR AVOUX 24, Biezenstraat, 24, Ninove on> persoonlijk leed en onze grooten r.cod. gingen onze gedachten steeds naar Wei- mar. waar onze Vorst, volgens de onder ons verspreide geruchten, verbleef. Wij wisten niets van zijn leven te Salzburg totdat de Am. ikaansche berichten ons mededeelden, dat hij daar bevrijd werd. Toen werd ons 1 ut weer overmoedig, want we wisten het en we waren ervan overtuigd, dat zijn terug keer België zou redden. Wanneer we dan na een avontuurlijke en ontnuchterende reis op de grens in een repatrieeringscentrum wer den opgenomen, gingen niet alleen onze oc- gen. maar ook onze ooren open Van het personeel vernamen we, dat men in België van den Koning niets meer wilde weten, dat de communisten aan het winnen waren en dat het leger weer werd gemobili seerd. Wij hadden daarentegen gedacht, dat de Koning reeds lang weer te Brussel was. Doch wij vernamen dat hij nog steeds te Sankt Wolf gang verbleef, en dat alle mogelijke intri ganten abdicatie eischten Wij hadden ver vocht dal alle Belgen, arie Belgische orga nismen en organisaties zich tot één blok had den samengesmeed om den nationalen en e- con imisehen wederopbouw te bespoedigen. V dachten een democratische samenwer king van alle partijen en groepeeringen te inden bezield met den nationalen trots om L gië in het wereldgeheel als een georgani seerde en wilskrachtige natie van vlijtige, eensgezinde menschcn te doen optreden. Wij meenden dat verbroedring, vredelie vendheid. eenheid, samenhoorigheid de hoofd kenmerken zouden zijn der nationale herop- tanding. Wij geloofden Kerk en Volk, Ko ning en Natie, arbeider en werkgever, han den en geesten terug te vinden, staande in 1 et toeken van den ehristelijken en democra- tisehen verbroederingsgeest. Niets van dit alles hebben we gevonden. Ons leek het gansche land een van waanzin Qp Woensdag 25 en Donderdag 26 Juli Twee dagen naar de Vertrek den Woensdag morgend rond 6 uur Terug Donderdag avond rond 19.00 uur. Eezcek aan Brugge, Kr.ocke, De duitsche Verdedigingswerken. Blankenberghe. Per tram naar Oostende. waarin is begrepen Trein III klas heen en •'g. Trams van Brugge naar K iocke, Blankenberghe en Oostende. Vernachten te Oo; it.'.uc met ontbijt. Drinkgeldc gids. REIZEN FRANCO BELGES P.V.B.A. Grocteslraat 1 Geeraardsbergen Tel. 476 Voor inschrijvingen te Ninove EDGAR AVOUX 24, Biezenstraat, 24, Ninove aangegrepen massa, belust op panem et c ircenses tot niets anders in staat dan tot het inrichten van een bal populaire over geleverd aan verdeeldheid en verscheurdheid dacr politieke drijverijen en dat z;jn fijnge voeligheid had verloren, daar het toen aan tijgingen van het laagste slag duldde cp zijn Koning, die ook in de moeilijkste tijden bij zijn volk bleef en niettegenstaande zijn krijgs gevangenschap het nog steunde en recht hield Roosevelt heeft eens gezegd, dat de de mocratie het recht heeft tegenover zijn wel doeners ondankbaar te zijn Doen geeft dit recht de toelating tot wanorde, laagheid, ze denverwildering en nazismethodes Wij, Duitschland-werkers en gedeporteerden, heb ben ons destijds onuitgesproken wel is waar en zonder manifesties. één gevoeld met den Koning, wij hebben in Hem geloofd, op Hem betrouwd en gebouwd. In deze oogenblikken nu staan wij bereid voor de publieke beken tenis van onze trouw. Tet slot stellen wij ons zeiven en ook onze medeburgers deze eéne vraag Wanneer wij. gerepatrieerden. bij onzen terugkeer feestelijk worden ingehaald, gevierd en wel kt m geiieeten, zullen wij dan dulden dal het ondankbare Brussel zijn trams voor de poor ten van Laken gaat opstapelen om den te- rnekeer van Koning Leopold ie verhinde ren G. MANSHEER

Denderklok | 1945 | | pagina 1