MIJN KONING Zondag 26 Oogst !94f Negentiende ffaargarsg Orukker-U i tgever R. LÜYSTERMAN-HAELTERMAN Prijs per nummer lir Koepoortstraat, 10 N1NOVE Postchekrekening n' 1862,54 Handelsregister Aalst nr 1093 OP DEN UITKIJK vervolg Tenslotte is de nieuwe partij draag ster der familiale, nationale en staat- sche gedachte. Deze drie waaiden zijn innig met mekaar verbonden. De fami lie is het, die lichamelijk en moreel door voortplanting en opvoeding, de menschen vormt, en diensvolgens ook de volkeren en de staten. Voor het heil van het land is een politiek, die niet in eerste orde het moreele en rnaterieele welzijn der Familie als geheel en elk ervan behartigt, onverantwoord. De ze familiale politiek erkent de Familie, hare rechten, hare belangen. Wat meer is, deze politiek beschouwt menschen, zaken, en vraagstukken niet meer onder het oogpunt van een kortzichtig indivi dualisme. maar in het breedere perspec tief der familiale gedachte. Als gevolg van haar sociaal en demo cratisch karakter is onze politiek "tege lijk regionalistisch en nationaal. De kui- tureeie, economische en politieke belan gen der verschillende gewesten waardee rend, is de nieuwe partij echter voorna melijk een staatspartij tegenover het groepsegoïsme, zoowel van belangen als van culturen, handhaaft ze de idee, ge ïncarneerd in de feiten, van een gemeen schappelijk Belgisch Rijk. gevoed door een vruchtbare aanvoer van zijne samen stellende deelen, open en ontvankelijk tegenover het buitenland, maar vast be slist zijn vrijheid, zijn zelfstandigheid, zijn traditie en zijn levensstijl te bewa ren. Er is geen vrees dat de internatio nale gezindheid tekort zou schieten, vooral nu de staten niet langer op zich zelf aangewezen zijn, maar van alle zij den hun afhankelijkheid van eene inter nationale gemeenschap aanvoelen. Naast de rijksgedachte is de staatsgedachte en de zin voor burgerdeugden dierbaar aan de nieuwe partij. Wij weten dat on ze menschen afkeerig en wantrouwig staan tegenover den Staat maar wij be seffen te weinig dat zonder den Staat, zonder zijne bescherming en zijne orde ning van het leven, wij eerder primitie ven zouden zijn. Omdat de Staat die taak vervult heeft hij het recht van alle burgers hunne noodzakelijke medewerking aan de ver vulling van zijn zending te vorderen. Niets min, maar ook niets meer. De rol van den Staat is daarenboven een aan vullende overal waar het initiatief van personen of ondergeschikte groepen vol staat, is het de rol van den Staat te or denen, aan te sporen en te helpen, niet op te slorpen en te vervangen tegen over het machtsmisbruik van groepen maar bepaald economische en finan- cieele groepen zal de Staat zijn eigen gezag en meteen het algemeene belang handhaven het algemeen welzijn kan immers alleen dan gevrijwaard worden, zoo cie Staat totaal onafhankelijk van partikuliere beiangen (trust's-cartels, enz.) in volle vrijheid, bevelen kan. Aldus beoogt onze politiek een vrij, gelukkig en welvarend België tot stand te brengen. Tot de uitvoering van deze grootsche taak, doen wij beroep op alle mannen en vrouwen van goeden wil. De tijd is ernstig. De desertie der menschen van goeden wil laat vrijen loop aan die krachten, die niet altijd duidelijke of rechtsgeaarde bedoelingen hebben. Wij die jong zijn en jong voelen, roe pen vooral de jongeren op, omdat wij gelooven in de bezielende kracht van de jeugd, en dat wij van hen verwachten dat ze ons volk warm voor de politiek zullen maken, maar dan voor ecu groote en zuivere politiek, alleen in dienst van het geheele gemeenebcst, dit is tenslotte in dienst van alle onze broeders. HET ORGANISATIE-COMITÉ. Het heerlijk beeld dat wij, van Hem in onze harten dragen Wil fijn geslepen haat verminken, heel en al vervagen... En toch' wij zien het steeds als in een aureaal van licht Hij is een man van plicht En moest de lage lasten als met honderd tanden knagen Aan 't 4ieve 9*?ëld, dat wij, heel hoog op onze handen dragen, Dan rees ttét, «öiooner, gaver, reiner, hooger nog ten troon ■w tn onze harten woon Oarnocht, mijn God, weldra de storm van blinden haat bedaren Die 'razend loeit rondom zijn beeld. En laat elk oog ontwaren Dat Gij zijn ziel spijt booze menschenhanden hebt gesneên Tot puiken edelsteen Dan zal het pogen om mijn goeden Koning neer te halen, Maar strekken, om zijn stevig voetstuk sterker nog te stalen Waar duizend moederhanden Hem ten troon hebben gezet heel gaaf en zonder smet. Dan komt Hij heerlijk schoon, in 't kleine, trouwe landje tronen «ÏVte ■duizend moeders deden, eischen 't duizend dank'bre zonen •En al de eeuwen door blijft geest en ziel en hart verpand Aan Vorst en Vaderland 15 Juni 1945. 1 De K. A. J. worde geleid door jonge ar< bciders voor jonge arbeiders. €te sterkste beweging voor jonge arbei ders in Begië is de K. A. J. Verjaardag der Bevrijding Wij ontvingen volgend schrijven Aan de Redactie van De Denderklok Wilt gij er a. u. b. de aandacht van uw lezers op vestigen dat Solidariteit een stichting is van het Onafhankelijkheidsfront. "dat de ingezamelde gelden gedeelte lijk bestemd zijn voor andere oor den dan Ninove. dat de Unie van de Weerstandsgroe- peeringen reeds lang een socialen dienst gesticht heeft. en dat niet alle leden van den weer stand verlangen door Solidariteit geholpen te Worden. De Kajotsters en Kajotters noodigen ge heel het volk uit aanwezig te zijn op de jubelvieriugen, die, op Zondag 26 Au gustus e. k., over geheel het land zullen doorgaan. voor een tijdje hunnen smikkel houden omwille van die kolen die er absoluut moeten zijn begint een ander categorie den neus op te steken. Zoo lazen we deze week in de bladen dat Duitsche krijgsgevangenen in het Lim- burgsche in staking gegaan zijn omdat het werk in de mijnen hen nietmeer be valt Spijtig dat ze niet kunnen gaan doppen en geen syndikaat achter hen hebben Ook de boeren vinden dat het nu stillekens aan hun tijd wordt om ne keer te gaan staken. In een open brief aan de regeering wordt deze op de mistoestanden gewezen in zake toekenning van vetten aan norma le prijzen en het aanschaffen van kolen voor den winter. In energieke termen wordt de regeering er toe aangezet haar plicht te doen ten overstaan van de boe renbevolking en van geheel het land en wordt hare partijdige, scheidsrechterlij ke. dictatoriale en tyranieke politiek ge schandvlekt De onderscheiden land- bouwgroepeeringen hebben er tevens bijgevoegd dat ze er aan houden door het bevoegd ministerie van landbouw bestuurd te worden hetwelk niet langer onder voogdij mag staan van een ander departement zegge de Raviitailieering En als er geen verandering komt zullen de boeren staken en niet meer leveren Moest het zoo ver komen dan zitten we dezen winter zonder kolen en zonder pa tatten Ik zeg dat ze gelijk hebben want opdat 't zoover kon komen moet het wer kelijk overdreven onredelijk zijn want ons boerkens springen zoo, gemakkelijk uit hun vel niet Da-ag Kabouter. KLOKKEKLANKEN De Amerikanen weten wat ze aan de Japanners hebben en be trouwen hen dan ook niet ver der dan ze het verdienen. Om deze re den zal de bezetting van het bijzonder ste eiland waarin de hoofdstad gelegen is met een echte invasie van zee- lucht en landstrijdkrachten gepaard gaan. On- dertusschen is Hiro-Hito bezig met zijn vel te redden en zijn soevereine macht Eene nieuwe regeering werd gevormd en de gele mannekens die den duivel willen te slim zijn hopen vast dat de Op perbevelhebber generaal Mac Arthur goed uit zijn oogen kijkt om den draak bij zijn zeven koppen tegelijk vast te pakken.

Denderklok | 1945 | | pagina 1