Ons dagelijksch brood «11 sa»: Zondag 18 November! 949 nr J.:.-. Negentiende ttaargang. Prijs per nummer 1 fr. Ha ar Negentiende 9[aargang. Zondag 9 September 1949 t -Jvs. i v';v 'I sli; Prijs per nummer 1 fr. Drukker-Uirgever R. LÜYSTERMAN-HAELTERMAN Koepoortstraat, 10, NI KJ O VP Postchekrekening n' 1862.54 Handelsregister Aalst n' 1093 I c In hoopen staan de blonde en gele graanschoven over het veld, 'lijk kinde ren die hun koppekens bijeen steken en elkaar iets aan 't vertellen zijn... Op lange, lange roten, de eene naast de andere af. altijd maar verder, staan zij over de stoppelen loopen de kouters op en af klauteren de hellingen op en de heuvelen over dringen ginder verre tegen en rond die huizen zouden over de roode pannendaken heen loopen. Overal, waar ge zien kunt, is 't een blonde en gele weelde van korenhoo- pen, met groene beekkanten tusschen- door. En verderop nog staan pikkers met blauw gestreepte hemden aan en strooi en hoeden op. krom van rug slaan hun pik door 't graan, al krissend. Achter hun hielen blijven de rijpe halmen lig gen, bij handsvollen en op root. altijd meer en meer. En de akkers af rijden de wagens, hoog beladen met den langen later er boven over en de paarden hijgen van t geweldig trekken, en de voerman snukt en roept Ju, ju En over de velden, tusschen de lange roten koorenhoopen in, vlak bij de pik kers, en naast de voerlie, staat Hij, die t alles gaf de Vader die zorgde voor zijn kinderen. Zij zien Hem niet, maar weten toch dat Hij daar is en 't alles gaf. Want over maanden als de boer met zijn grauwe schort aan over den akker stapte, met gemeten schreden, en met breeden armzwaai het zaad zaaide, had hij 's morgens gebeden Geef ons he den ons dagelijksch brood 3 Toen het regende, dagen aan één stuk. en koud bleef weken lang. en de bloei tijd voorbijging en de aren mager op schoten. en niet vol kwamen, toen had de boer met meer aandrang nog gebe den Geef ons heden ons dagelijksch brood En als er dan de warme dagen waren, en de Vieete dagen dat het hooi onder de zeisen droogde, dan had hij met meer moed nog gebeden Geef ons heden ons dagelijksch brood En nu, op dien schoonen morgen dat hij 't koren ging afdoen, terwijl de KLOKKEKLANKEN dauwdruppelen te blinken hingen aan de wiegende aren, dan heeft hij zijn pik nog eens gewet met de meel, vlug in zijn hand gespuwd, de pik door 't ko ren geslagen, kris kris Maar eerst toch, toen hij al krom stond, had hij een kruis gemaakt, langzaam en eerbiedig. De vrouw zal het versehe brood ne men, dat geurt, naar den trog, het met den kant tegen haar borst en op haren buik zetten, er plechtig de korst afsnij den, maar er eerst met de punt van het broodmes, een groot kruis over schrabben. De kinderen zuilen gretig door den lekkeren boterham bijten, dat de krui mels in hun neusgaten kruipen en in de hoeken van hun mondje blijven han gen maar eerst hebben zij een kruis gemaakt, hun handen samen gedaan en gebeden Geef ons heden ons dage lijksch brood Want Hij die 't alles gaf. de Vader, staat naast den boer op ,t veld. en naast de vrouw m huis. en naast de kinderen om de tafel. Maar de allerfijnste onder de tarwe zal gemalen worden, zóó fijn als het stuifmeel in de leliekelken en uitge- zeefd, sneeuwwit, dat er geen zemeltje in blijft. <5 Die zal verbakken worden in Stille kloosters, waar de geur van wierook en Vaderonzen in de gangen hangt. Verbak ken door Nonnekens, met fijne witte vingeren, alsof zij die in versehe melk afgewerkt hadden. En onder het bakken der dunne hosties zullen zij stii, eerbie dig bidden Geef ons heden ons dage lijksch brood 1 Op t altaar zal de Priester er over bui gen en onder de Consecratie zachtjes spreken Neemt en eet dat is Mijn Lichaam en de Heer Die 't al geeft, verandert in zijn Lichaam het graan dat de boer geoogst heeft. En de boer komt. knielt op de Commu niebank. steekt zijn handen onder het witte kleed, en ontvangt den Heer die .t alles geeft en die Zelf ons dagelijksch brood geworden is. O die lange roten blonde korenhoo- pen over ons akkers Aan al de leden van de Boerert- gilden uit het Arr. Aalst. Onloochenbare Neo - fascistische taal. Dc Inschrijvingen in het handelsregister weer vrij. STAD en OMLIGGENDE NINOVE Overlijdens MEERBEKE De belangrijkste en best ingerichte werkplaatsen der streek voor het bewer ken van ARDUIN en MARMER CEMENT aan officieelen prijs bij Gaston VAN BELLE te NINOVE. NEDERHASSELT BEVINGEN vervolgt op 2 blad. OP DEN UITKIJK Ons volk is ziek, ernstig ziek. Het heeft behoefte niet alleen aan ko- len, aan vleesch, schoenen, kleederen, aardappelen, velobanden, enz, enz. Het heeft bovenal behoefte aan goe de humeur. Goede humeur die de lee- lijkste gezichten schoon maakt, de zwaarste lasten licht maakt en de deli caatste situaties opklaart in een schater lach. Ons menschen lachen niet meer, kun nen niet meer lachen, durven niet meer lachen. De eeuwige glimlach van onzen Achiel wordt een steen des aanstoots. Zij die in ons Land de taak op zich ge nomen hebben om schoon en slecht weer te maken, maken niets meer dan slecht weer. Ze loopen rond met een azijnzuur gezicht, kijken iedereen grim mig aan alsof ze niet beter vragen dan iedereen armen en beenen te breken en den hals op den koop toe En die mentaliteit werkt aanstekelijk op ons volk ^gelijk een besmettelijke ziekte. De slechte luim wordt een na tionale deugd de verdachtmaking het eerste en grootste gebod. Onze zeer populaire eerste-minister en zijn zeer populaire collega's zijn er dees week het slachtoffer van geweest. De grootste manifestatie te Brussel op den verjaardag van onze bevrijding was uitgegroeid tct iets eenigs in onze eeu wenoude geschiedenis. De -geestdrift steeg van minuut tot minuut gelijk de kwaadaardige koorts en het einde der betooging ontplofte gelijk een bouquet van een vuurwerk tot een atmospheer van apotheose. De geestdriftige menigte verbrak de versperring en het politie cordon, storm de op de eere-tribune of om Achiel te feliciteeren, de hand te drukken, te om armen. te omhelzen Kunt ge gelooven dat zwartgallige journalisten hebben durven beweren dat Achiel en zijn ministers werden uit gejouwd Als de ministers zich bescheiden wil den terugtrekken aan die al te uitbundi ge manifestatie werd het voorgesteld als een zalige viucht Weten ze dan niet meer dat ons ministers tot den weer stand behoorden Een doodgewoon voorvalletje, een al- ledaagsch iets, wordt verdraaid tot een eomble van ongevoeglijkheid een minister heeft zijn tong uitgesto ken op de manifestanten Alleiz Alleiz worden die menschen stapel zot Wie nog een beetje gezond verstand bezit in ons Land of in het Buitenland gaat dat slikken Een Bel gisch minister is toch geen Brusselsen ketje, of een Brusselseh ketje geen Bel gisch minister. Het volgende is gebeurd. De ministers waren allemaal diep onder den indruk van de manifestatie die hun te beurt viel. Niet iedereen heeft dezelfde stalen zenuwen als Achiel, en er was een mi nister die zich niet lekker voelde. Minis ter doktoor Marteaux is van zelf spre kend bij hem in de voituur gekropen. Zelf onder den indruk van het gebeurde heeft hij werktuigelijk den tatient naar den pols gevoeld en even werktuigelijk bevolen Laat uw tong zien De pa tient deed het werktuigelijk... en het werd van buiten iiit gezien Et voila dat was genoeg om een hatelijkheid te verzinnen Als u morgen iemand vertelt dat een minister langs de rue de l'Etuve ge vlucht is. manneken-pis van zijn voet stuk heeft geworpen en in zijn plaats is gaan staan, moet ge niet verschieten maar ge weet op voorhand dat het niet waar is. Onze nationale deugd van middelma tigheid in alles is zoek geraakt. Nous- avons perdu le sens de la mesure. God geve dat het betere want geen mensch ter wereld kan daar nog hand aan steken I - -<rV. f/'-flw-»:* 'V;-.; v" «fc<M ,-T De keizer van Japan heeft, naar het het schijnt zijn Voorvaderen op de hoogte gebracht van de formidabele klopping welke zijn gele mannekens van de Amerikanen en de Engelsche gekregen heb ben. Er wordt niet gezegd welke de indruk ken of de reactie van de verdorde vaderen geweest zijn. Vermoedelijk zijn ze er niet fier over geweest Rudolf Hess de man die Hitier moest opvolgen wanneer Goering er niet meer was heeft deze week zijn laat ste reis per vliegtuig afgelegd vanuit Enge land met bestemming naar Nuremberg. Hij y.al er zeker veel verandering gevonden heb ben sedert het laatste partij-congres. Hess was de boezemvriend van Adolf en is ook de eerste geweest om de plaat te poetsen en den fhurer in den steek te laten. Enkelen hebben voorspeld dat hij na den oorlog mis achten nog wei een rek zou te spelen krijgen maar het blijkt nu dat de geallieerden hem als een vulgairen oorlogsmisdadiger zullen vonnissen. Wat ten andere de eenig mogelijke uitkomst is Holland heeft op 31 Oogst laatstle- leden zijn Koningginnedag gevierd Koningin Wilhelmina wordt nog al tijd gaarne gezien door haar volk niettegen staande er haar een verwijt van gemaakt wordt door een deel der bevolking althans, naar Londen gevlucht te zijn !...De Neder- landsche Vorstin heeft haar volk lief gehad op haar manier en op de. volgens hare op vatting, meest praktische methode. Te Brussel werd de verjaring onzer bevrijding herdacht met een grootsch défilé in aanwezigheid van den Prins Regent Na de plechtighiid werd de oide- dienst door de menigte verbroken en werd shulde gebracht aan den Prins-Re- gentbe naam van den koning werd op luid* ruehttge wijze door de massa geroepen ter wijl de Eersfce-Mlnister op minder lieftallige wijze door de opgewonden betoogers begroet werd Dc eeretribune werd letterlijk be stormd zoodat de ministers en de overige dignitarissen hun autos niet konden berei ken. Volgens La Libre Belgique heeft mi nister Marteaux zich een daadwerkelijk voor vechter getoond van zijn democratische prin cipes Dit incident bewijst alleen maar dat de koningskwestie niet opgelost werd door het Kamerdebat van meneer Van Aeker! Onze kolenminister heeft deze week ook een partij Staatsministers gebak ken. De evenredige vertegenwoordi ging werjl hierbij natuurlijk stipt *in acht genomen. Ösider de veertien verkorc-nen schitteren zeven sterren van de socialistische partij. 3 liberalen en vier Katholieken. Oud Minister Gutt werd voor de gelegenheid on der de Katholieken gerekend. Aan dit ambt zijn geen vergoedingen verbonden daar het uitsluitelijk een eerepost is, bekomen wegens bijzondere diensten bewezen aan het land. Of al die personaliteiten hiertoe in de ver- eisehte voorwaarden verkeeren blijft op he den nog een open vraag De Duitsthers zullen kortelings mo gen naar de stembus gaan Dit voor recht hebben ze op ons Belgen die nu al een jaar bevrijd zijn en nog moeten wachten tot volgend jaar om ons gedacht vrij uit te zeggen. Ook in Frankrijk zal het er van komgn op 24 October aanstaande. Zit de regeering dan toch zoo verlegen om haar be leid dat ze den vervaldag zoo laat mogelijk wil stellen De socialisten en communisten beginnen echter al met steentjes te gooien en op voorzichtige manier maar met een uitge sproken anticlerikaal cachet wordt een poli tiek gevoerd van het laagste alooi. Enfin het moet niet verwonderen en het is best er u van af op te schikken, de cleri kalen heb ben een breeden rug Het nieuws dat eindelijk goed bier gebrouwd werdt is hier te Ninove. de stad der pottenpakkers-specialis- ten met vreugde vernomen, 't En zal wel maar van 2,8 of 3 graden zijn, maar vergele ken met het beetenssp van onder de bezet- Het Verbond der Boerengilden van het Ar rondissement Aalst, belegt op Zondag 16 Sep tember. te 14 1/2 uur een GP.OOTE BOERENVERGAQERING in het St. Martinusgesticht, ingang Vrijheids straat, 23, te Aalst. DAGORDE Opening döór den ondervoorzitter. Verslag over de werking. Voordracht door Mr. Conix, landbouwinge nieur. ondervoorzitter van dun Belgischen Boerenbond. Slotrede door Monseigneur Cruysberghs, algemeen Proost. Deze dagorde alleen reeds volstaat om het belang van deze massadag te doen. uitkomen. Al de leden der boerengilden. alsook hunne zoon.-,, werden te Aalst verwacht. Boeren, thans wordt U een kans geboden om te toonen dat gij iets wilt doen voor de verdediging van uw rechtvaardig streven. Al len op post Op Zondag. 16 September moet hét St. Martinusgesticht te klein zijn Het Verbond der Boerengilden. N. B Fietsen kunnen in St. Martinusge sticht geplaatst worden. Or.der deze hoofding vinden wij in De Nieuwe Standaard een berichtje dat we meenen onze lezers niet te mogen onthouden. Hier gr.at r.et Dhr. Piérard. socialistisch Kamerlid fc schrijft in Alerte over de epuratie. Wij k tezen Men kan niet tot in het oneindige 4 tienduizenden kerels houden in- de kampen en gevangenissen, die ten laatste veel kos- ten aan don Staat. Des te erger voor zekere o ge-improviseerde subitituten. die het plezier zouden wülen doen duren. Ten langen laat- ste zc-U de atmospheer van het land onmo- ge'ijk worden. Het mag niet zijn dat zeke- re menners, zekere arbeiders van het elfde f. uur. die zich op een armband wierpen bij t de Be\ i ijöing en niets te maken hebben 4 rnet den echten Weerstand een demagogie onderhouden op grond van algemeene ver- s dachtmakjng, en op sommigen hunner me- deburger- de dictatuur van den laster doen wegen Gaat ook dhr Piérard den weg op van het r.eo-lascisme Wordt ook hij' aangevreten door de gangrene ndo-fasciste Wat zegt ge nu. vriend lezer Demagogie, algemeene verdachtmaking, dictatuur van don laster en dat uit de pen van een vol- blced socialist 1 Het ligt niet in onze bedoeling eenig ver- tand te zoeken tusschen bovenstaand citaat en dc gedragingen hier ter stede van zeke ren arbeider van het. laat ons zeggen, elfde uur van daags nadien Voorzeker wist Piérard niet dat de orde woorden der communisten ook in Ninove ge volgd en uitgevoerd worden cellen en ker nen vormen, en onrust en tweedracht zaaien met leugens en laster onder het mom van vaderlandsliefde en achter een scherm van menschen wier goede trouw wordt verschalkt De Ministerraad heeft in zijn jongste verga dering besloten de inschrijvingen in het han delsregister opnieuw vrij te laten en de tus- schenkomst van het Departement van Econo mische Zaken of van Ravittailleering bij de behandeling der aanvragen, uit te schakelen. Minister de Smaele gaf Donderdagmorgen een korte historiek van de Belgische wetge ving inzake inschrijvingen in het handelsre gister. De eerste wet desbetreffend dateert van 30 Mei 1924 en voorzag een volledige vrij heid in deze aangelegenheid terwijl ze de in schrijvingen zelf overliet aan de griffie der handelsrechtbank! Onder de bezetting nl. op 18 October 1940 werd door de secretarissen-generaal een be sluit getroffen waaronder deze personen een liandelsbedrijvigheid mochten uitoefenen die een inschrijving in het handelsregister bekwa men vóór 10 Mei 1940, met uitzondering noch tans van degenen welke een volledig handels fonds van een ingeschreven handels^ over- namen. Voor iedere afwijking op ditlesluit moest de Minister vgn Economische Zaken of ravittailleering tusschenkomen. Na de bevrijding bleef het besluit van de secretarissen-generaal voorloopig van kracht. De aanvragen tot inschrijvingen stroomden echter in dergelijke mate (op dit oogenblik zijn 85.000 aanvragen hangend toe op het departement van Economische Zaken dat zijn diensten totaal overrompeld werden. Eindelijk heeft de regeering den knoop tir.g is het al n'en heelen stap vooruit. Heb ben we dan geen kolen genoeg dezen winter we zullen ons kunnen verwarmen met ne goeien Helles of Special op de gezond heid van minister Van Acker Da-ag Kabouter. doorgehakt door de integralen terugkeer tot de wet van 30 Mei 1924, volgens dewelke ie dereen gemachtigd is een inschrijving te ne men rechtstreeks bij de Greffie der handels rechtbank. Met het oog op de huidige omstandigheden zal nocntdns aan den aanvrager, behoudens het gewone bewijs van goed gedrag en zeden, tevens een bewijs van burgertrouw gevor derd worden. Dit laatste geldt eveneens voor diegenen die een bestaand handelsregister overnemen. Werkongeluk. Eenige werklieden waren bezig met de her stellingen van de daken van het fabriek Fa- belta gelegen D. De Bodtkaai. Op een gege ven oogenblik viel de genaamde Hectcr De Meyer wonende te Outer door het dak en viel in een diepte van acht meter. De onge lukkige was vrij erg gekwetst aan het hoofd en over gansch het lichaam zoodat hij da delijk de beste zorgen ontving van Dr. Van Damme die vaststelde dat alhoewel de inwen dige kneuzingen zeer erg waren toch geen onmiddellijk gevaar bestond. Motorrijder botst tegen vrachtwagen. Op de Graanmarkt is de motorrijder Gas ton De Waele wonende Leebeke-Nederhas- selt in botsing gekomen met de vrachtwagen van den groentenhandelaar Karei Van Impe wonende Geeraardsbergschestraat te Ninove. De Waele werd erg aan een voet en been ge wond zoodat hij onder de x-straien door Dr. Prové moest worden gezet. BURGERLIJKE STAND Geboorte Jean Coppens zoon van René. Godelieve De Maegd dochter van Ernest. Nelly Meert dochter van Philemon. Linda Sirovt. dochter van Omer, Katia Le Clair dochter van Marcel. Roger Van den Haute zoon van Hendrik. Huwelijken Richard De Schrijver, 27 j. bediende, te Iddergem en Philomeaa Uyttersprot. 25 j. Z.b. te N'inove. Hendrik D'Haese, 31 j. bediende te Outer on Lea Penne 21 j. z. b. te Ninove. Victor'De Bock. 25 j. werktuigkundige en Maria Leemans, 25 j. fabriekwerkster. b. te Ninove. Felix Van Wassenhove. 50 j. landbouwer en Elis.a Cannau 48 j. z. b. beiden te Ninove. Roger Groeninck. 22 j. adjunct-griffier, en Lucienne Wauters 20 j. verpleegster bei den te Ninove. Petrus Van Laethem. 74 i. Steenweg Oke- genv. Sidonie De Coorde 74 ,i. Preulegem. Mathilde Vennin, 79 j. Langemuren. Albert ine Segers 54 j. Pollarestraat. Vrachtwagen gekanteld. De groentenhandelaar Leo Ulin wonende te Ninove kwam met zijn vrachtwagen van Brussel, wanneer deze aan de grensscheiding van Pamel-Meerbeke was haperde er iets aan het stuur doch door het snelle remmen kan telde den wagen met zoo een geweld dat ze kere Jozef De Pril uit Ninove 20 meter ver werd geworpen waar hij bewusteloos werd aangetroffen en in een naburige woning bin nen gedragen, ook Frans Beeckman uit Nino ve werd ten gronde geslingerd. Beiden liepen inwendige kwetsuren op men spreekt zelf van gebroken ribben. Dr. Gallant heeft hen de beste zorgen toevertrouwd. Varken gestolen. Tijdens den nacht zijn dieven in de stallin gen gedrongen van landbouwer Frans Van de Steen en hebben er een groot varken ont vreemd zonder het minste spoor achter te la ten. De rijkswacht van Ninove is met het on derzoek gelast. Dezen Zaterdag. 8 September, O. L. Vrauw Geboorte in de aloude Maria-kapel te 9 1/2 uur. een Dank-Hoogmis. door den E. H. Frans Penne. subregent aan het inter naat der Vakschool te Aalst. Deze Maria-dag met Octaaf gevierd te Be vingen. sluit de Zomerbedevaarten naar Het Heiligdom dagen van oprechten dank aan O. L. Vrouw Hulp der Christenen en aan de Hescherm-heiligen der streek tusschen Dender en Zenne, bij den eersten verjaardag der Bevrijding De vijandelijke militaire overheid had het uitgestrekt Neigembosch met zijn hoogten en groeben, tot een strijdpunt kunnen benutti gen. Welk vernielingswerk ware het geweest! VCXUCd V1Q1 1UVV VV Kil UVU WVUMï «V mm

Denderklok | 1945 | | pagina 1