Negentiende (Jaargang. Prijs per nummer 1,25 fr Zondag 23 December, 1945 CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOHET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1093. ZALIG KERSTFEEST TUSSCHEN OS EN EZEL De twaalf punten der Christelijke Democratie. K. B. V. B. Zondag 23 December, 1945, te 15 uur F.C. Ninove tegen MEULESTEDE te l'uur F.C. NINOVE (Juniors) tegen ASSA RONSE (Jun.) TOONEELKRING STILLEKENS AAN speelt in de zaal Volksverheffing aan de nieuwe kerk op Zondag 6 Januari 1946, om 6 uur, en Maandag 7 Januari 1946, om 7 uur. HET GOUDEN KALF vroolijke geschiedenis in 3 bedrijven en NIEUWBAKKEN KONINGEN kluchtoperette in 1 bedrijf. FEESTZAAL ONS HUIS DREEFSTRAAT, NINOVE GROOT TOONEELFEEST op DINSDAG 25 DECEMBER 1945, (Kerstdag) DUVELKE K E R L I N E EEN MEID VOOR 3 ZUSTERS. Prijzen der plaatsen 15-10fr. OP DEN UITKIJK KLOKKEKLANKEN Middenst-andsnieuws S. O. s. REGELMATIGE VERVOERDIENST Ninove -Brussel Brussel - Ninov# JOZEF PARDAENS Bqrchtdam 122, Ninov* Tol. 259 iTAD en OMLIGGENDE NINOVE TENTOONSTELLING KUNSTSCHILDER PEPERSACK ECHTE ETERNIT bij G. VAN BELLE te NINOVE verders alle andere bouwstoffen, De Denderklok Toen de herderkens, die van Bethlehem gekomen waren, hun kinderlijke godsvrucht voldaan hadden, wilden ze om den Messias nog een plezierke te doen een liedje spelen op hun fluit De Heilige Maagd en Sint Jozef luisterden met genoegen en de Heiland be toog zijn voldoening met een gullen glim lach van zijn blauwe oogskens. Alleen de ezel waardeerde zulke muziek niet en gaf teekens van ongeduld hij sloeg met de ooren en den staart, en trappelde op zijji stokke rige pooten. En toen de herders weg waren wendde hij zich tot den os, die gewetensvol zijn mager hooisouper herkauwde. Hoe heet gij Balac zuchtte diep den os, alsof 't hem schaamde - Balac - Die naam herinnert mij het land van Moab. Een streek waar ik niet van houd. met kale bergen en rosgebrande valleien Men zegt dat de dieren er zelfs in den oogst tijd van honger sterven. Ha Gij zijt van Moab don zijt gij een heiden Ja zei den os met een zwaren zucht, en gij -Ik en al de mijnen zijn van Issachar. Een van mijn voorzaten droeg koning Salomon. Misschien kent gij koning Salomon nog niet eens Voorzeker heb ik het aan den adel van mijn geslacht te danken dat ik vandaag zooveel gedachten ineens heb Ik zou u dat alles wel kunnen uitleggen, maar gij zijt toch maar een heiden en zoudt er toch niets van begrijpen Laat maar eens hooren pufte zwaar de os Hewel, ziehier sprak den ezel met zijn slim gezicht. Ik ben niet tevreden over dat herdersmuziek De Messias doet hun de eer aan bij hen ter wereld te komen en al wat ze Hem aan te bieden hebben, is een duintje op een fluit, een fluit met zes gaatjes Hoe vondt gij dat muziek Aangenaam, zacht, streelend, lief Wonder toch, hoe we zoo verschillend ■kunnen oordeelen de menschen van dit land wisten toch dat de Messias ging ter wereld komen Waarom hebben ze hem dan geen prachtig paleis gebouwd, en geen purperen koningsmantel geweven in plaats van Hem te laten krijten in een stal. Hem te laten ril len in zoo'n schamele doekjes Voor een arme is dat reeds goed genoeg meende de os zonder meer Gij zegt dat, alsof ge de ellende natuur lijk vondt voor den Messias. Maar menschen die zooals ik gedachten heb ben. zullen gëergerd zijn door zulke armoede. De engelen die zooeven kwamen zingen, kon den toch wel een azuren mantelke en een zil veren ceintuurke -rnegebracht hebben Of denkt ge dat men in den hemel kwaad zou geweest zijn als er eenige engelen hier ge bleven waren om een paar liedjes op hu harp te spelen Dat is tenminste muziek Maar die schrille deuntjes op die flauwe flui ten, wat heeft dat. nu voor zin Wie kan dat nu toch schoon vinden De kleintjes beurrelt de os, wier groo- te oogen vochtig worden van dankbaarheid als ze 't hooren En om u heel mijn gedacht tc geven, her nam de ezel, ik begrijp niet waarom wij met Maria en Jozef het eenige hofpersoneel zijn. En daarbij het kindje is koning van hemel en aarde, en voor de gelegenheid, hadden ze ons tenminste de aantrekkelijkheid kunnen geven die onze natuur toelaat Sinds veertien da gen heeft Sint Jozef mij niet meer geroskamd en hoe nalatig zie ik er uit met mijn grijze en smerig bestoven huid, er zit geen glans meer op En gij ik ben zeker dat gij uzelven niet eens meer bekijkt. Neen knikte de os mistroostig. Ik dacht, het wel gij weet niet dat gij er ongelukkig uit ziet met uw magere flan ken, slijk en modder op hoeven en pooten Dat alles kan ik nog goedmaken met bij voor beeld op mijn achterpooten te dansen met even te zingen Al is mijn stem ook niet van de bekoorlijkste, ze is tenminste toch van de sterkste Gij zijt maar n'en armen os uit het arme land van Moab, een heidenschen os zonder ideën, een zwaren stommen os die van zang noch muziek iets begrijpt Gij staat daar te zeeveren met uw lange muil tot over het kindje reikend met slaap- oogen zooals een os die geen gedachten heeft! Hier werd Balac ongeduldig, begon te trap pellen gelijk in den Zomer als de muggen in de pooten stekenHeftig protesteerde hij tegen de beleedigingen van zijn makker. Denkt gij dan toch iets vroeg den ezel. Hebt gij toch ook gedachten Een enkel, zei de os. Ik denk dat het Kindje kou heeft en ik blaas er op zooveel ik kan om het te verwarm n Ziet gij mijn arme Issachar, gij hebt to veel ideën, daarom zijt gij zoo dom Ik beu maar een armen os en mijn uitzicht wekt medelijden op. Wat ik jammer vind is niet dat ik tot aan mijn buik beslijkt ben, maar wel dat ik geen twee armen heb om het kindje te wiegen. Ik vind het jammer dat ik geen stem heb om het te vragen of het geen kou heeft... Ik ben maar een heiden en het doet mij leed. Ik ben uit het land van Moab en het doet mij leed dat ik zwaar'en stom ben maar ik luister naar de sten: der dingen Terwijl ik zwijgzaam op de hellingen ronddoolde heb ik begrepen wat de schepselen zeiden Van den ceder tot de hyssop, van de zandmier tot de leeuw der woestein alles sprak van dat Kind. Het ge murmel van het gefluister tot het ruischende lied «Bemin Hem» De bloem lispelde tot de wind «Ik dank Hem mijn geur en mijn be valligheid beminnen we Hem De dauw zei aan het gras en de planten en de boomen Mijn frischheid komt van Hem, zegent Hem En het klare water van de bronnen waar ik 's middags langs liep om te drinken vertelden al borrelend Hij heeft mij ge schapen zooals ik ben kristalhelder en frisch, beminnen we hem Dat is alles wat ik ge leerd en onthouden heb en als ik dat Kindje warm maak met mijn adem, dan heb ik maar een gedacht, namelijk hetgeen de dingen mij zegden in mijn heidensch land van Moab Gij zijt groot, klein kindje Gij zijt rijk, arme kleine Gij zijt goed zelfs voor den os, De armen os bemint u Besté lezer, zijn we ezel of zijn we os, laten we het, zooals ezel en os, oprecht meenen met dat kleine Kindje Laten we de lessen der dieren op Kerstdag vruchten doen dragen voor ons, menschen. 9. Woningen eerst voor de geteisterden en den geringen man. Wij moeten constateeren dat er in zake wo- ningenbouw of verbruik van bouwmaterialen thans weinig of geen leiding en oriënteering aanwezig is. De bouwmaterialen gaan naar de meestbiedende. Voor het bekomen van con tingenten of vergunningen zijn de formalitei ten zoo ingewikkeld en van zulken langen duur, dat men geneigd is alles over het hoofd te zien. zij althans, die er de middelen toe hebben. Men ziet zoowat overal bouwmate rialen, zeer weinig echter bij de geteisterden. Luxueuse zomerverblijven, villa's enz., wor den gebouwd, terwijl de geteisterde dakloos is# en zooveel arbeidersgezinnen in krotten en noodwoningen huizen. Wij willen dat hierin verandering komt dat een rangorde opgemaakt en gerespec teerd wordt eerst herstel en reconstructie van de huizen der geteisterden en woningen- bouw voor den geringen man, dan villa s en mooie facaden. De prestaties van de regeering inzake we deropbouw en constructie zijn uiterst gering. Wij vragen met aandrang dlat op het gebied van den woningenbouw er een volksche po litiek gevolgd wordt en de regeering het nu eens ernstig gaat opnemen voor Hét lot van de geteisterden en de kleine lieden, opdat de ze zich in menschwaardige voorwaarden kun nen huisvesten. 10. Door sparen elk een eigen woning. De voordeden van een eigen woning zijn overbekend eigen huis brengt stabiliteit, rust, veiligheid en aanzien mede het is daa renboven de meest geschikte vorm van bezit niet alleen voor de hoogere klassen, maar vooral voor den arbeidersstand. Het bezit van een eigen woning is een doel. een voorwerp van een streven of van een betrachting. Een eigen erf bezitten moet vooral het voorwerp zijn van het sparen aan te moedigen. Wanneer wij derhalve dit punt in onsprogramma inlasschen. willen wij een dubbel doel bereiken het veroveren van een bescheiden privaat bezit en meer bepaald van het eigen erf. aanwakkeren en den zin tot sparen bij den arbeider aankweekei,. Op dit oogenblik wordt er niet of slechts heel weinig gespaard de mogelijkheid bestaat nochtans om, al waren het ook kleine sommen te vergaren. Passende instellingen die ernstige waarborgen bieden voor de sta biliteit van het gespaarde, moeten aangemoe digd en uitgebreid worden. Aan den zin voor het sparen meet men den welstand, de op voeding van een natie Aan eiken spaarza- men en vooruitzienden werkman moet dus de mogelijkheid gegeven worden tot het be zit van een eigen huisje te geraken. Bij den aankoop of het bouwen van een woning zal de arbeider zijn deel aanbrengen, terwijl de Staat door subventies en andere faciliteiten aan het verwerven van de eigen woning te gemoet zal komen. Hiertoe is ook noodig dat het werkterrein en de mogelijkheden van de maatschappijën die zich met het bouwen van volksworingen bezighouden, verruimd wor den. ('t vervolgt) De ploeg die de tweede plaats bekleedt in de rangschikking. De ploeg die ons zoo maar met 7-1 klopte in de heenronde. De ploeg die een tijdlang aan de leiding stond dank aan onze overwinning op Temsche. Zal zij hetzelfde lot ondergaan als Temsche Supporters, op tijd naar 't plein om een goede plaats te hebben, want 't zal er stuiven. Ditmaal met fluitje en officieelen arbiter. Kinderoperette in één bedrijf door Mevrouw Essemaeker-Baukens. Spel van verleiding tot het kwade in 2 bedrij en met een voor- en tusschenspel door Lodewijk Scheltjens Muziek van Robert De Leye. Klucht in één bedrijf door Fredriksen. Deuren om 5 uur. Gordijn om 5 1/2 u. Hot nummeren der kaarten op Kerstdag van 10 tot 12 uur. Het gebeurde voor ongeveer 1950 jaar. Christus werd te Bethleem geboren in een grot die bij slecht weder voor stal diende. Engelen bezongen zijn geboorte en brachten de wereld de vredesboodschap. De herders vertelden van het wondere ge beuren dat ze gehoord en gezien hadden en de mare droeg het tot bij de hooge oomes van Bethleem en Jerusalem. Maar zij, ze trokken hun schouders op van welk belang w&ren de vertelsels van arme drommels, naïve dom meriken Indien de Messias zich kwam aan melden, en Hij zou komen en zij verwacht ten Hem, dan zou het bij hen zijn, de dragers van het gezag wie de eervolle taak was opge dragen de verwachting van Israël levendig te houden En zelfs als het Kind in den tem pel werd opgedragen en de oude Sirneon daar wat vertelde en de oude Anna wat kletste haalden ze de schouders op dat kind was toch maar het kind van arme lui Eerst toen de drie Wijzen met groot spec- takel in stoet door de straten van Jeruzalem reden kwam er beroering onder de hooge oo mes. Toen was de vredesboodschap reeds ver geten en de politiek, het staatsbelang, begon zich de zaak aan te trekken. Herodes was in zijn tijd een allermodern ste man. Hij stond boven de wet die was goed voor de anderen en om een menschen- leven gaf hij zooveel als de modernste aller nazi'sen als de modernste nieuwbakken democraten. Het Staatsbelang, zijn belang had gespro ken de Vredebrenger moest dood en hij richtte het gekende bloedbad van Bethleem De Vredebrenger vond zijn heil in de in. een De drie eerste Pieten van de Drie Grooten zijn te Moscou in conferen tie bijeengekomen om ne keer serieus en op 't gemak, zoo gezellig onder elkaar, zonder andere vreemde luistervinken. Het Provinciaal Middenstandssecretariaat trekt nogmaals de aandacht onzer handelaars en neringdoeners op de nieuwe fiscale wetten in het Staatsblad verschenen, over de belas ting op het kapitaal, de fiscale amnestie, de malkanders consciencie te onderzoeken winsten verwezentlijkt onder den oorlog, Ons volk ontwaakt en meteen de partij raad der liberalen onzer stad. Hun geestdrift staat op 't vriespunt maar toch er roert ent wat ze zoeken naar een leider en tevens kopman voor de naaste gemeenteverkiezing - Sinds ettelijke dagen werden vele ervaren oplossers van kruiswoordraadsels aangespro ken en eene dikke premie werd aan de ont dekking van den blauwen messias verbonden. Zij die het nog niet wisten kunnen het be stendig geheim blauw comité raadplegen dat dagelijks zetelt in den liberalen cercle of, bij gedurige afwezigheid, in het lokaal der Lan ge Muntstraat. Eenig verbod de lamp van Diogeen te ge- ruiken. zelfs al was ze blauw. Hunne jong Turken bleven eventueel niet bij de pakken zitten. Hun schrandere geest viel op de keus van een fabrikant. De brave man werd betast, belicht, geme ten, gewogen, nat en droog en opperbest ge schikt bevonden. Dan maar op hem afgegaan, aangesproken, gepolst, herpolst, nogmaals gepolst en ten slotte gesmeekt maar 't kind was ziek, 't wou niet slikken Ten einde raad werd nu eens duchtig ge schermd met den sjerp van toekomstigen burgervader Doch alles te vergeefs, al bo ter aan de galg Ze dropen af, blauw van koleire Arm vooruitzicht voor eene partij die eens de socialisten op sleeptouw kon nemen. Bij ter pers gaan vernamen wij dat een paar oude peekens bezig waren inet de ar chieven van de C.O.O. te doorsnuffelen. Vast en zeker ontdekken ze daar eene oude blauwe pruik die hun nog van dienst kan zijn. Voor een programmalooze partij, als de hunne, volstaat het. FRED Waar gaan we heen Gelezen in de onderrichtingen Nr C. 59/E. M. van 30-11-45. Ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg. Barema n° 2 (Werkloos heid-, v Arbeidsters van 18 tot 20 jaar met 12 kinderen. Bericht aan de HH. kinderrechters voor nauwkeurig onderzoek. Zou de opsteller van deze onderrichtingen of de onderteekenaar Minister Proclet derge lijke gevallen kennen winsten die geen echte oorlogswinsten noch oorlogswinsten zijn noch woekerwinsten, enz. Die wetgeving is zoo ingewikkeld dat het onmogelijk is ze in ons blad te bespreken. Het Middenstandssecretariaat heeft er eene bijzondere studie van gemaakt, en in ieder secretariaat, dus ook hier te Ninove specialis ten aangeduid voor conferenties, zitdagen enz Ook specialisten-boekhouders zijn ten diens te op aanvraag der leden. Op een vergadering kan men slechts de wet in haar geheel uitleggen en is het moeilijk vragen te stellen en te beantwoorden daar elk geval verschillend is daarom doet men best zich te wenden tot dhr O. De Feyter, Middenstandshuis, Beverstraat, Ninove, die u alle inlichtingen zal geven en u de noodige formulieren verschaffen. ^e gewestelijke secretaris en provinciaal afgevaardigde zal er eiken Zaterdag van 10 tot 12 uur. en van 2 tot 4 uur. zitdag houden voor de leden. Lidkaart medebrengen. Aan wie de schuld Als gevolg van het artikel verschenen in liet jongste nummer van De Denderklok stelt een vooraanstaande persoon die het meent met de politie de volgende vraag aan den op steller. 1. Over een zevental weken werd een abon- né van moeder justitia en kopstuk van een dievenbende aangehouden, verdacht van een kippendiefstal nadeelens een inwoner onzer stad. Feit dat aan het licht gekomen was door het te koop stellen van het gestolen goed aan een familielid van den bestolene. Niettegen- Sedert Molotov de conferentie van Londen op een sisser deed uitloopen om zijnen kop uit te werken en verkoos gedurende enkele maanden de kat uit den boom te kijken, had den we nog de conferentie der Drie Grooten te Washington met slechts Twee Grooten aan de tafel. Bij ons wordt e» wel eens gesproken over ne valschen derden wat daarom niet wil zeggen dat er in eene vergadering van drie altijd ne sjamfoeter zit. Frankrijk en China zijn er vast van overtuigd dat de Rus sen huil slag zullen thuis halen en maken zich voorzeker geen illusies niettegenstaande de stelligste verzekeringen vanwege Londen en Washington. In feite komt het er op aan te weten of in het vervolg gelijk welke natie ietwat in den internationalen pap zal te brok ken hebben zelfs wanneer het om belangen gaat welke haar persoonlijk aanbelangen. Dat was eigenlijk het begin van de misluk king van Londen en blijft spijts alles den in zet van de samenkomst te Moscou -Als er met open kaart gespeeld wordt door alle drie dan kan er mogelijks nog wel wat goeds van terecht komen Ondertusschen blijft de in- ternationale toestand onder atoomdrukking Volgens La Libre Belgique van 20 December zou Mijnheer Van Acker destijds, zegge in Augustus 1940 nog een voorstander geweest zijn van de nieuwe orde in Europa. Het blad heeft de hand gelegd op een manifest uitgaand van de Socialistische syndikaten hetwelk te dien tij de gericht werd aan de leiders dar onder scheiden aangesloten afdeelingen en waaruit blijkt dat gezegde syndikaten hun heil die nen te zoeken in eene loyale medewerking aan den wederopbouw van het land en de heropstanding van het volk derwijze dat het op waardige wijze zijn plaats inneme in de staarde de doeltreffende bewijzen werd deze nieuwe Europeesche ordening Pardaf dient met klailk vrjjf,eSproken. vlucht en zocht een onderkomen in vreemd land, in een ander werelddeel. De soldaten van Herodes waren arme drom mels als deze waar ze werden op afgezonden. Zij hadden er alie belang bij dat er bestendi-. ge vrede heersehen zou want als de hooge oomes ruzie maakten waren zij daar om de slagen op te vangen. Toch marcheerden zij als éen man als hun groote baas oorlog ver klaarde aan de vrede. Vrouwen, moeders, mochten weenen, huilen, smeeken en in on macht vallen, onverstoord en onverstoorbaar volbrachten zij hun bloedige taak Bijna twintig eeuwen zijn sindsdien ver- loopen. De menschheid is geëvolueerd be schaafd, geleerd en slim geworden. En toch doet zij altijd even dom. Menschen leven onder invloed van een christen moraal. Hun codex is het Decaloog daden zijn goed of slecht volgens de uitspraak van de tien geboden. Staten niet Er was een tijd dat ze in theorie de christen moraal erkenden maar het niet nauw namen met de praktijk. Enkelingen doen dat trouwens ook. Maar de Renaissance kwam de wederop leving van de oude heidensche Romeinsch- Grieksche beschaving en Machiovel schreef zijn Prins waarin de praktijk van enkel eigen belang te dienen tot theorie werd uit gewerkt en het belang tot stelregel van c.<_ staatsmoraal verheven. Eeuwen zijn voorbij gegaan en wij plukten op or.ze dagen den rijke oogst van wrange vruchten van het Machiovelisme zooals vroe ger nog nooit gebeurde. Twee grooten veroordeelden het Machiove lisme van op hun oorlogsschip in den Oceaan en beloofden een samenleving gebouwd op christen grondslag. De tot wanhoop gedre ven menschheid kreeg in het diepste van haar ellende de tweede uitgave van de vredes boodschap Helaas, Herodes is niet dood Zijn beve len. ingegeven door eigen belang zijn ijzig- koud over de wereld gegaan. Zijn trawanten zijn arme drommels die ook vrede hoogst noodig hebben, maar onverschillig voor alle wecgeklaag marcheeren als één manen de vredeboodschap heeft ons continent ver laten en zit in een ander werelddeel Dit manifest is onder meer ook onderteekend door zekeren Van Acker Diezelfde van Acker ontpopte zich in 1945 tot beschuldiger van Zijne Majesteit Koning Leopold III «om dat Hij niet .gereageerd had tegenover de Duitsche overrompeling zooals het meeren- deel der natie het gedaan heeft De so cialisten reageerden gelijk Rik De Man, ra- pa-ta-plan Er is op dit oogenblik geen spraak meer van De Man, waarschijnlijk wordt er ook niet erg achter gezocht om ver dere verwikkelingen te voorkomen On dertusschen blijft het waar dat de eerste col laborateurs nu de grootste patriotten gewor den zijn en dat ge hard moet schreeuwen om dat er over u zou gezwegen worden De Liberalen, hunne gewoonte ge trouw. gaan voort met in troebel wa ter te visschen en spelen nu hun spelletje voort met de kwestie der vrijwillige arbei ders aan dewelke de socialisten hun stem recht willen ontzeggen. Minister Van Glabbe- ke heeft weer technische moeilijkheden on dervonden betreffende het vaststellen der vrijwillige indiensttredingen. Als de technici van het departement van Binnenlandsche Za ken dermate in nesten zitten dan mogen we ons terecht afvragen of we in 1946 wel aan verkiezingen zullen geraken. Wie weet wat er nog allemaal zal moeten opgelost worden In de koningskwestie komt er alvast eene kentering. Naar het schijnt zou de liberale zandbank aan 't begeven zijn en zijn verscheidene Liberale Volksvertegen woordigers de meening toegedaan dat een volksraadpleging misschien wel van eenig nut zou kunnen zijn En wat zegt ge daar van beste lezers Anderzijds verklaarde minister Spaak toch in den Senaat dat noch troonafstand, noch terugkomst vooralsnog eene oplossing beteekenen Daaruit mogen we besluiten dat de volksraadpleging er al toe komen en het desbetreffend wets voorstel bij bespreking in de Kamer vermoe delijk wel zal aangenomen worden Bij ons noemen ze deze manier van doen een strate gische terugtocht 2. Kort daarop werd een gansche varkens dievenbende aangehouden en gevankelijk naar Oudenaarde gevoerd. Bewijzen In hun woning werd varkensvleesch aangetroffen een gedeelte was reeds onder de waarde ver kocht en in beslag genomen, terwijl eene an dere hoeveelheid uit den aalput werd gehaald van de dieven. Ze legden bekentenis af. Niet tegenstaande al deze bewijzen was het kop stuk der bende een treintje vroeger thuis dan de politie. Een persoon uit Iddergem die in vernoemde diefstal betrokken was als verhe ler en het vleesch in zijn woning had verbor gen werd niet eens verontrust. Aan wie dus de schuld, aan de politic of Nachtridders op ronde. Tijdens den nacht zijn dieven er in ge slaagd een inbraak te plegen in de achterge bouwen van Paula Cardoen wonende Brussel straat. De schelmen die het gemunt hadden op het pluimvee legden de hand op vijf leg kippen en om hun buit een weinig meer aan trekkelijk te maken namen ze ook nog vijf groote konijnen mee. Door de politie werd een onderzoek inge steld die een ernstig spoor vonden. BURGERLIJKEN STAND Geboorten. Lucie Van Der Paelt dochter van Joannes. Nelly Haelterman dochter van Gabriel. Eliane Van Lancker dochter van Frans. Jeannine Grijseels dochter van Theophiel. Frans Temmermans zoon van Albert. Greta Penne dochter van Albert. Huwelijken. Cyriel De Vlieger 66 j. z. b. Denderleeuw en Maria De Bruyn 65 j. z. b. te Ninove. Arsène Raes 22 j. werkman te Denderhoutem en Jeannette Van Den Meersch, 20 j. fabriek werkster te Ninove. Ernest Marchant 22 j. Eng soldaat en Maria De Muyter 21 j. fabriekwerkster te Ninove. Overlijüens. Emma Van Snick 69 j. Pamelstraat. Onder de stukken van meer klassieke fac tuur waarin schilder het dichts bij de natuur blijft, zouden wij tot de beste rekenen de wazige stukjes Landschap en Nevel, het doek Winter, heelemaal in irreële tinten en vol poësie. het dieptezicht op de Haven van Ant werpen, de bruine pachthoeve ernaast, het geel oogstveld Onweer en de machtige Yaart, met die rollende sneeuwwatermassa op het voorplan, de contrasteerende sneeuwstreep daarachter, en cp den achtergrond het log, bonkig fabriekcompiex. Feller, hartstochtelijker is het koloriet in de ruwer geborstelde, meer samengestelde interpretatieve stukken. Hier is de visie meer r^oncentreerd op de grondtrekken. Zoo iri tal zichten op hoeken van onze stad .aan er. maar tot hun kenmerkende eigen-j schappen herleid. In dien trant springen voor^ al in 'toog het Zeezicht,met z'n klein, helt licht strookje strand en, daartegen afsteke| de sombere, onmetelijke zeewoeling, dej Janskerk om het prettig kleurenspel boomkruinen, de wenkende, blakende Kf Meer getemperd zijn weer eens de rellen, met hun rijke groenschakeeTi..^_ waarin de schrillere kleurvlakken werkelijk?! harmonisch verwerkt zijn fraai stukjes zijn* o. m. de schetsen uit de Maasvallei. De naakt- studies, in ocre-grondtoon, misschien wat stug op een paar na. Wondere achtergrond in het stilleven Open Venster en psychologische fijn heid in he portret Gelen Sjerp. Alles samen, een zeer verscheiden ensem- ,ble getuigend voor de veelzijdigheid van een heusch schilderstemperament, dat ons het best meevalt waar het zich geen geweld aan doet en, los van alle cerebralisme, de kleur spreken laat, in de landschappen vooral. EINDELIJK WEER OPNIEUW DE CtRABOS EN DLLHAYfc - tegels ARD'JIM - MARMER enz. Tel. nr 5 v

Denderklok | 1945 | | pagina 1