I En nog de Koningskwestie F: nieuwbakken koningen Twintigste 'jaargang Prijs per nummer 1,25 fr Zondag 6 Januari 1946. vfj ft f r« CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Pesu-hee.rekcmn,; 1HM.54 Dtukkcr-Uitgevor R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1093. an Acker en Spaak, de twee leiders van ons onzalig ministerie, hebben tij dens het kamerdebat over de konings kwestie een woordenvloed van laster taal en beleedigingen, op den persoon van onzen koning weten uit te kramen, dat duizende belgen zich te recht af vroegen of er in België nog grondwet telijkheden bestonden en of zekere volks vertegenwoordigers nog waardig waren in 't parlement of Senaat te zetelen. Beide leiders kenmerkten zich. den een door zijn brutale en onkiesche uit- diukkingen, zonder evenwel doorslaan de argumenten te kunnen voorleggen, den andere door loensche verdachtma kingen. wat hun persoon dan ook ken schetst. Zij die het kamerdebat van nabij heb ben gevolgd en de uitlatingen van de linksche pers hebben onleed, stellen on- omstootbaar vast dat gansch de bewe ging tegen den koning geleid werd dooi de kommunisten en beantwoordt aan een internationaal ordewoord. Die bewe ging dient een revolutionnair klimaat te scheppen en zoodoende de wettelijke in stellingen en overheid te onderwijzen. De haantjes vooruit van het O. F. en tevens Komintern- of G. U. P. -mannen als Demanv. Lahaut. Depsy, Lalmand Masseau. hebben niets verwaarloosd om in die kwestie ons volk tp misleiden, te gen elkaar in t harnas te jagen straatge vechten aan te prijzen en stakingen uit te lokken. r.n socialisten en liberalen, zijn slechts polichinellen in dat spel; ze werden dooi de kommunisten op sleeptouw genomen en in den politieken draaikolk zoodanig verzwonden zoodat een terugweg, op po litiek terrein, onmogelijk is geworden. Maar staan al die belasteraars van on zen koning zoo zuiver En heeft de re- geering het moreele recht den steen te werpen aan Hem. die volgens de grond wet nog ifomer he hoofd is van 't land 't Is de vraag welke A. Luce stelt in zijn merkwaardig boek over de konings kwestie Wat ze Hern verwijten en wat er van is We ontleenen zijn antwoord dan ook letterlijk Meer om hun familie, hun eigen per il soontje en hun bezit in veiligheid te brengen, dan om het land te dienen. vluchtten zij in Mei 1940 naar Frank- rijk. Voor de radio te Parijs en in de zit- ting te Limoges schandvlekken zij de capitulatie, waarvan Leopold III het initiatief genomen heeft, en bezwad- deren lichtzinnig den koning en het leger Vluchtelingen en kandidaat-soida- ten werden aan hun lot overgelaten zekeren dezer laatsten. werden zonder uniform en zonder wapens naar het iront gestuurd om er werken uit te voeren en sneuvelden er zonder rech- ten De ondergang van Frankrijk nabij zijnde, vertrok minister Jaspar naar Londen, om er den oorlog, aan de zij- de van Engeland, vqort te zetten maar de Belgische regeering keurde hem af Te Bordeaux besliste de regeering den oorlog te staken samen met Frankrijk Zij richtte zich tot den Koning, om hem aan te zetten een politieken vrede met Hitier te sluiten Zij vroegen de tusschenkomst van den koning, om naar het bezet België te mogen terugkomen. Oificieren en soldaten werden uit niet bezet Frankrijk naar België ge- stuuid, in plaats van hun uitwijking naar Engeland te organiseeren. Eindelijk na de «verordnung» die hun belet terug te komen, vertrekt een deel van de regeering naar Lon- den maar Balthazar en de liberale ministers (uitgenomen Gutt) verzuim- den hun militaire en ministerieele plichten en verkozen een luilekkerle- ventje in Frankrijk aan de Cóte d' Azur Te Londen maakten onze regeerders zoodanig ruzie onder elkaar (Scheur- regeering Janson-Huysmans) dat de echos ons ervan bereikten hun raad- gevingen waren telkens gevolgd door tegenmaatregelen van de Gestapo, die ze onnuttig maakten en ons meer de ft den lijden de weerstand werd niet voldoende gesteund in geld en wape- nen economische akkoorden door hen gesloten gingen rechtstreeks tegen de belangen van ons land hunne belof- ten in zake zuivering of inzake ravi- tailleering bluff voorbereiding der herinriching van het bevrijde land zero. Terwijl dezen, die in het land ble- ven. met den bezetter collabooreer- den Minister Delfosse, die het N.I.R. overleverde De Man en parlements- leden, die den Koning aanzetten een nieuwe regeering te vormen De Man en Delattre lanceerden de Unie de communistische bladen saboteerden het moreel, schelden Engelschen en Amerikanen voor imperialisten uit Socialistische usines draaiden volop voor de Wehrmacht parlementsleden lieten zich fotographeeren op feestjes, met verraders of Duitsche overheden (zie fotos in de Guillotien): de soci- alistische burgemeester Bologne van Luik overhandigde iijsten van aan te houden personen aan den bezetter Anseele, te Gent wordt schepene del ft Duitsche Agglomeratie te Buchen- wald en in andere folterkampen wor- den de sleutelposities bezet door de communisten, die de moorden van ft gouverneur Greindl van Luxemburg van Hoofdcommissaris Spillaert van. Gent e.a. op hun geweten hebben, die den Procureur des Konings Van Beirs van Brussel naar een uitroeingskamp zonden een gewezen communistisch Senator tartte, in de vesting van Hoei onze politieke gevangenen uit als bot- likker - vertrouwensman - vertaler, die 's namiddags, met zijn bewakers' in Hoei ging drinken En zulks verradersgebroed speelt rech- ter over onzen Koning. En is het dan te verwonderen dat de heer Cai ton de \V iart in volle kamers uitliep. ij lieten ons eenmuui beetne men te Limoges het zal geen tweede maal gebeuren Wij bevelen het boek van A. Luce aan' onze lezers waim aan. ook in t bijzon der aan den communist - O F. n" 1 als was het maar om hem de domhea'en te doen inzien van zijne uitlatingen, als communist, inzake de koningskwestie. Dui fde hij het maar eens aanviingen het boekje grondig te lezen En moest hij nu de ontredderingv van zijn zenuwstelsel en de zwakheid zijlner spieren ter verontschuldiging inroepe.n dan kan hij nog immer op ons berp.ep doen. Wij verwittigen aanstonds den ige- wezen Dokter-schepen onzer stad ten vragen hem om een paar zwarte spu.it- jes toe te dienen deze welke destijrds «zwarte pikuren» werden genoemd cm die. toen. tertijde veel beter en vq el krachtdadiger waren, dan die van al »de andere dokters onzer stad. TOONEELKRING STILLEKENS AAN speelt in de zaal Volksverheffing aan de nieuwe kerk op Zondag 6 Januari 1946, om 6 uur, en Maandag 7 Januari 1946, om 7 uur. HET GOUDEN KALF vroolijke geschiedenis in 3 bedrijven en kluchtoperette in 1 bedrijf. K. B. V. B. Zondag 6 Januari, 1946 1. 10 uur F.C. Ninove (Juniors tegen S.V. Oudenaarde (Jun) 2. 15 uur. F.C. NINOVE tegen S.K. ZELE knippen en in de gemeenteschool de les sen van gymnastiek volgde om een vol strekt waardige houding aan te nemen. Schepen De Weghe was afwezig. Te begrijpen, hij is nog niet heelemaai hersteld van de krachtinspanning welke hij tijdens de bezetting, als schepen ont plooide. 't Was anders zeer interressant de drie mannen op 't terrein hunner bezigheden te volgen. Plannen werden bekeken, ge lezen. gekeerd en gedraaid. Van araaien en keeren gesproken, daar kent minister Vos iets af en als ge ooit eene Irak te draaien of te keeren hebt. wendt u maar tot nem. Voor aan kondigingen zijner firma kunt ge best de nummers van de «Schelde» en «Ons Vaderland»- van de jaren 192Ü-1925 raad, plegen. Ook sprak de minister heel weinig. Ais minister van Openbare Werken be studeerde hij de plans, niet dat van De Man net is immers al lang verkocht aan de Zwitsersche Kegeering maar de plans onzer agglomeratie, uocn aangezien op geen enkel dier plans een «Vlaamscb huis» voorkomt werden ze maar voor- loopig goeugekeura. Ook net nospitaal kreeg zijn bezoek. Hier werd hij voorgesteld aan onzen guinartigen gemeen levauer reirus n.un- jean maar toen stond Vos als knock-out geslagen, hnj kon maar niet oegrijpen hoe een gemeenteraadslid tevens «pen- sionnair» in t oud mannekenshuis kon zijn. Maar burgervader Van Trimpont sprong aanstonds bij al de min goede uitingen van een dictatoriaal regiem zijn tegenwoordig aan dorde van den dag! Vos knipoogde en betuigde zijn akkoord. loen werd de kemel bestegen tot op den uitkijk der duitschers. Hij (minister Vos) tuurde in de richting van Kester. t payottenland, doch ontwaarde niets noen zei iets, 't was te mistig. Bij t heengaan vernamen wij. doch dit onder alle voorbehoud, dat minister Vos een kamertje van "t nieuw hospitaal ter beschikking zou willen stellen van zijn vroegeren boezemvriend en oud- kollega Dr Borms. Maar dat zal niet ge beuren, daartegen verzetten wij ons met hand en tand en heel zeker onzen brui nen ook KLOKKEKLANKEN EEN BEZOEK. Wij kregen dus het vereerend bezoek van een minister. Dat past goed aan on ze stad die bekend staat als de oudste, de stoutste, de wijsste, der steden. Al heet die minister nu ook Vos, onze voor gaande burgervaders konden het niet zoo ver brengen, een zoo hoog gezel schap de trappen van ons vaderhuis te doen bestijgen. Het was geen officieel bezoek, dus bleef de schuimwijn achterwege best zoo. voor een democratisch schepencol lege, en surtout. voor onzen portemon nee. Zijne Weledele Hoogheid werd ont vangen zonder pomperijen, ep eene heel bescheiden manier. Daar de dienstdoende burgemeester Van Trimpont eventjes, duikertje aan 't spelen was. ontving hem schepen Wach telaar op de hem eigen manier en de kennismaking gebeurde dan ook in eene kalme vage doch verwachtingsvolle ait- mospheer. I Onze Geeraardsbergenaar kwam inj - tusschen aangeloopen en redde de situ;* - tie. Wij gelooven niet dat hij, te dier ge legenheid. op eene groote pruim knauW - de. misschien wel op eene heel kleine wat zijne welsprekendheid in niets zo/u belemmerd hebben. Een die er als de kippen bij was, I is wel onze immer jeugdige secretaris Eventjes kennis gemaakt, onbedacli t over zaakjes gesproken en na vijf mï - nuten zat de vos in de val hij liep al 1 met eene levensverzekering rond zijnV been. Men is «demarcheur» of men isj 't niet. A Wij hebben niets kunnen afluisteren, luistervinken werden op afstand gehou den. of minister Vos nu als hoogedele kamaraad of menneken betiteld werd Kwade tongen, politickers natuurlijk beweren dat schepen Wachtelaar zich veertien dagen geoefend heeft in oogjes De tijd draait voort Nau welijks heeft 1945 ons den rug toegekeerd om voor immer de eeuwigheid in te snellen of 1946 is reeds volop bezig ons ne nieuwen toer te spe len ons mee te trekken en een jaartje ouder te maken Enfin wat wilt g' er aan doen het is nu eenmaal zoo Bes te lezers en lezeressen ik zal mijn ma ger kolommek en niet trachten te vullen met een hoop nieuwjaarswemschen, ons «klokske» hoeft hier reeds op e<?n andere plaats en gepast voor gezorgd. Ik wil er alleen maar een korte vrome wensch bijvoegen Moge het ons allemaal zalig zijn en de oogen openen van al dezen die tot heden ziende blind bleven voor de gebeurtenissen welke zich in ons klein landje sedert de Bevrijding af spelen en voor dewelke het jaar 1946 te vens een mijlpaal zal zijn De groote gebeurtenis voor onze stad was het onopgemerkt be- 'oek van den heer Vos, minister van optiibare werken, op Vrijdag laatst leden. Ge moet weten dat ons schepen college grootsche plannen koestert zoo als het aan groote mannen past en om er een begin van uitvoering of beter ge zegd een allereerste stqjp voor te doen was het noodzakelijk dat de minister van Openbare werken zich ter plaatse kwam overtuigen van de groote nooden onzer kleine stad. Elders in dit blad kunt gij een ooggetuigenverslag vinden van dit bezoek, hetwelk onder alle op zichten voldoening heeft geschonken naar het blijkt uit de verklaringen van de mannen der C.O.O. In alle geval voor wat het hospitaal betreft, die kemel rnet twee bulten voor wat de stedelijke fi nancies aangaat, is de zaak opgelost De minister heeft verklaard dat het zal afgewerkt worden en tip top in orde ge bracht nog vóór de verkiezingen want w at het daarna zal zijn ligt niet in zijne bevoegdheid om het te waarborgen Het bestuur van den Openbaren Onder stand heeft er geen gras laten over groeien en op het succes ne fermen pot gepakt, in de vaste overtuiging dat ze die toch zouden gehad hebben En of ze gelijk hadden Maar met potten pakken moet ge tegenwoordig voorzichtig zijn Het bier is merkelijk zwaarder geworden, het loopt o zoo zoet binnen en het schuim dat opnieuw toch ^.oo smakelijk aan het glaasje blijft plak ken kan toch weer zoo malsch zijn Ge moogt nu simpele soldaat zijn of «majoor» ge moet er mee oppassen op gevaar at van onder de baan uw wapens ie verliezen en uwe opdracht niet te kunnen volbrengen In oorlogstijd wa re het de dood met de kogel maar nu we in vredestijd leven steekt het zoo nauw met Onze* stedelijke sekretaris heeft naar het schijnt de pijp aan Marten gegeven. De man is an ders nog flink te been en als het er op aan komt een zaakje te doen even rap en gezwind als voor twintig jaar. Voor zijn partij-mannen is het oogenblik gun stig gekozen en wie weet ol de nieuwe kandidaat van de laatste der Mohikanen niet al gereed zit om de vrijgekomen stelling ten spoedigste in te nemen. Ten ware de kamaraden al een betere kracht op het oog hadden om het stad huis wat meer kleur bij te zetten wie weet STAD en OMLIGGENDE NINOVE Georgette alraevens dochter van Emiel. Diane Despretz dochter van Leo. Rik Beeckman zoon van August Monique Groeninck dochter van Ro ger. Jan Penne 27 j. trambediende Dilbeek en Celine Van Wanzeele 25 j. onderwij zeres te Ninove Frangois Van Wilder 55 j. en Leontina van Gyseghem 50 j. fabriekwerkers b. t. Ninove Overijdens. Maria-Adelina De Caluwé 72 j. Hos pitaal Maria Vonck 81 j. Pamelstraat 1'rans Wittenberg 66 j. Geeraardsberg- schestraat. Nachtridders op bezoek. Tijdens den nacht werd een inbraak gepleegd in het koffiehuis gehouden door Martha Van Isacker wonende Burchtdam. De dieven moeten in hun werk gestoord zijn geweest en lieten het grootste deel der gestolen buit die reeds samen was gebracht in den steek. Ze hebben slechts een geldbeugel en een hoeveelheid chocolade voor hun reke ning. De politie stelde een onderzoek in. OP DEN UITKIJK Ik voel mij in echte Nieuwjaarsstem ming Ik heb zooveel vriendelijke gezichten gezien, en echte en valsche, ook gelegen heidsgezichtjes van menschen die u niet meer kwaad zouden doen dan een vlieg maar die ook geen minuutje tijd hebben om u eemg goed te doen omdat ze al hun tijd voor zichzelf noodig hebben. Iedere glimlach moet met een glim lach beantwoord worden en mijn ge zicht staat stijf, verstierd in een glim- lachsplooi. Moest ik van maag- of buik krampen sterven, ik wedde dat de gulle glimlach nog op mijn wezen zou te le zen staan. Hoe zou ik anders dan van de gelegen heid profiteeren om met het vriende lijkste gezicht van de wereld mijn wen- schen aan te bieden aan al mijn vriende lijke lezers. Voor de omstandigheid krij gen al mijn lezers den titel van vriende lijke iezer en bied hun mijn pakje wen- schen aan waarin ze aiies vinden wat hun hartje lust, en nog meer Onder andere; een bloeiende gezondheid De doktoors en apothekers moeten ook niet van honger sterven en ik wensch hun ook welslagen in al hun onderne mingen, maar ze kunnen hun clienteel zoeken buiten de mijne. En een kelder vol kolen goede inlandsche kolen die niet j ooken gelijk die van het maande- lijksch rantsoen, die ae pretentie niet hebben den verstokten smoorder buiten te rookenof hem het uitzicht te ge ven van een gerookte haring. Een heel klein plaatsken moet er in leeg blijven voor het pattatenrantsoen waarna ge reeds drie maand wacht. God geve dat het kome buiten de vriesdagen en zonder «beloopen» voeten Ik wensch u ook nog uw dagelijksch vleesch bij uw dagelijksch brood. En ook nog kleeren aan uw lijf en een klee- derkast met ondergoed en kousen en schoenen incluis maar dat nadat de schatters geweest zijn die al uw roeren de en onroerende goederen moeten ko men opschrijven op rekening van den Staat die er dan zal mee boemelen ge lijk smokkelaars doen met licht gewon nen geld. Ik wensch ook dat gij zoudt mogen le- en in een maatschappij waarin de men- scnen van 46 zooveei tijd zouden beste den en zich zooveel moeite getroosten om hun evenmensch te helpen en ple- zier te doen als die van 45 er geofferd hebben om hun evenmensch te pesten. Ik wensch ook dat de atmospheer van het openbaar leven moge gezond zijn dat verdwijne die bende parasieten, ko nijnen- en kiekendieven, gauwdieven en struikroovers. geheimstokers en smokke laars. oneerlijke eommerganten en fi- nancieis die ons volk in het haar zitten gelijk luizen bij een ziek beest. Mocht het politiek leven gezond wor den. Moge het Land mannen aan het hoofd krijgen die weten dat de weg van herstel en wederopbouw niet loopt langs den weg berg-af van de vermenigvuldi ging der bankbrieven, maar langs den weg beig-op van werken en sparen. Geve God ons een eerste minister dl^ zijn eigenwaarde niet overschat. Pierlot was maar Pierlot maar als hij iets in t Vlaamsch moest zeggen liet hij het doen door een Vlaamsche minister. Achiel meent dat hij zijn fransch kent gelijk zijn Brugges. Moge hij weten hoq potsierlijk hij doet met zijn Fransch, en een ander laten klappen dat ze in het Buitenland het peil van ons beschaving niet gaan situeeren in den omtrek van dat van Kafferland Maar dat is allemaal niet mogelijk In Gods naam dan t is tqgh maar een nieuwjaar wensch eindelijk weer opnieuw de ECHTE ETERNIT I I? f 1 llO» vai i «rui 1 4gi wij Ko J we v« nil wc i i n m 1 Wf I te De Denderklok De voor-laatste match van het Juniorskampioenscbap. die onze jongens wat steviger in ae eereplaatsen zal vestigen. De revelatie van het seizoen. Wij waren de eerste die er moesten tegen uitkomen, en wij kregen er met 8-0 van langs Zal dat de zooveelste zoete revanche worden In alle geval schoon sport in 1 verschiet onder de betrouwvolle leiding van den heer Ysebaert. 9 BURGERLIJKEN STAND Geboorten. Huwelijken. bij G. VAN BELLE te NINOVE verders al.e andere bouwstoffen, CERABOS LN DE LHA YE - tegels ARDUIN - MARMER enz. Tel. nr 5 rt- - -k.: «se -.r* -j»;. ♦au J....- - r- *-»» - b, ft—-*•

Denderklok | 1946 | | pagina 1