1, a H a Qroofsche Koningshulde Leve Leopold 111 Leve de Democratie, los van alle dictatuur v I Mr. B A U R Belgisch Nationaal Blok der Koningsgezin&en AFDEELING NINOVE. A Y !'<w i faj s i 9 de C u Twintigste "jaargang Prijs per nummer 1,25 fr Zondag, 27 Januari, 1946 CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE PostchecKrekéning 1862.54 Drukker-Uitgever R, LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1093. De Plaatselijke Afdeeling van het «Belgisch Nationaal Blok der Koningsgezinden» richt op Zondag, 27 Januari, 1946, te 3 ure namiddag, in de zaal COLISEUM Geeraardsbergsche- straat, een in Wij durven verhopen dat gansch de bevolking er zal aan houden aan onzen Geliefden Vorst hunne dankbaarheid, hunne erkentelijkheid en hun trouw te komen getuigen, want ONZE KONING, LEOPOLD 111, BLEEF ONS TROUW Redde duizenden onzer soldaten en burgers van een nuttelooze slachting in 1940 Redde zijn Volk, en vooral onze kinderen, van hongersnood Redde onze jonge meisjes van ontvoering Redde menige van onze terdoodveroordeelden Redde gansch het Belgische volk van de wanhoop wanneer onze regee ring ons verlaten had WIJ VERGETEN DAT NOOIT Wie belet onzen Koning naar zijn land terug te keeren Wie belasterd en onteert onzen Geliefden Vorst Waarom doen ze dat Dat alles zal U klaar en onomwonden verklaard worden door den talentvol len redenaar Leeraar aan de Universiteit te Gent. Algemeene inkomprijs 5 Fr. Haal tijdig Uwe kaarten af in «COLISEUM». want de toeloop zal geweldig zijn Op 27 Januari wordt de Ninoofsche bevolking verzocht de huizen te bevlaggen en de foto van den Koning vóór het venster te versieren. Het moet voor NINOVE een ONVERGETELIJKE DAG WEZEN HOOGEROP stelt voor op Zendag l'i en Maandag 28 Januari e. k. in de feestzaal Roxy, Gbcraardsbcrgschestraat, Ninove om 7 uur. de alom gekende lustige ooerette HET HOLLANDSCH WIJFJE met eene rolbezetting zonder voorgaande 50 uitvoerders en in gansch nieuwe kunst decors. Kaarten te bekomen in de ROXY. Weet ge 't al SAMSON en MOOT DOEN AAN BOKSEN Klucht in 3 bedrijven Op Zondag 3 Februari, 1946, in de parochiale zaal St. Jorisstraat, gegeven door den Sint Jan rehmanstroep Ninove met medewerking der Symphonie EXCELSIOR Begin om 18 uur. Prijzen 15 en 10 fr. WIJ STELLEN U VOOR Lijst der Kandidaten van de CHRISTELIJKE VOLKSPARTIJ Arrondissement Aalst. VOOR DE KAMERS 6.- E. de eethune, VOOR DE SENAAT LEVE DE C. V. P. KLOKKEKLANKEN vervolgt op 2 blad. VAN ALLES WAT 40 Milliard te kort. In 1945 heeft de regeering Van Acker- Van Glabbeke-Lalmand en cons, vijftig milliard uitgedeeld en maar twintig mil liard ontvangen dus een deficiet van 40 Milliard. Minister Mundeleer. De liberale minister van Landsverde diging Mr Mundeleer is in 't jaar 1945 zeer patriotisch geweest hij heeft maar 12 milliard uitgegeven Wij vragen ons af waaraan al dat geld is besteed be denk dan nog. beste lezer, dat onze sol daten in Ierland dan nog oude afgelegde kleederen, kousen, ondergoed en schoe nen te dragen kregen en huisvesting m oude barakken. Met zulk 'n minister en zoo'n handelwijze zal men meer dan 200 milliard noodig hebben om ons legertje op voet van 1940 te brengen. Minister Van Acker. In den schoot der regeering zijn uit- eenloopende zienswijzen, omtrent essen- tieele punten harer politiek tot uiting gekomenMoest gewacht worden tot zij een ergeren vorm aannemen, dan zouden zij ce stabiliteit van den frank danig kunnen in het gedrang brengen Dit is klare wijn Het aftredend vier ledig ministerie was met onzen frank aan 't rollen. Lezers, kiezers zegt u dat niet. genoeg Stemt C.V.P. en uw centen zullen erns tig beleend worden en niet langs deuren en vensters buitengegooid. Van Glabbeke. We kunnen de verkiezing vóór Juni niet houden om redenen van techni- schen aard.» Van Acker. Ge zult kiezing hebben als ik hpt wil Van Acker heeft gelijk en heeft bewe zen een echte dictator te zijn. Hierdoor is klaar en duidelijk gebleken dat zijn liberale collega Van Glabbeke het bei- gisch volk. altijd leugens heeft wijs ge maakt. want nu. met een slag en een stoot, kon alles in zes weken technisch gereed zijn. Minister Lalmand. De communisten stoefen een beetje te geweldig met hun minister van be voorrading Een vraagje voor ons hier te Ninove «Waar blijft ons ra.itsoen aardappelen voor de verloopen maanden October-November-December en Janua ri 1946 En waar blijft de chocolade en de speculoos der schoolkinderen waaro ver zooveel tam-tam werd gemaakt rond St. Niklaas. 1945. De Kolenslag. Te vroeg heeft Van Acker victorie ge kraaid en voor onzen Nieuwjaar een portie leugens opgedischt. De kolenproductie is niet 80.000 ton per dag. zooals Van Acker proclameert, doch 70.000 ton. Hij vergeet er bij te voegen dat er dagelijks 38.000 Duitschers in de mijnen werken, welke eerstdaags vertrekken. Hij vergeet er bij te voegen dat er veel Duitsche. Engeische en Amerikaansche kolen binnengevoerd worden. Wat hij vooral verzwijgt is. dat de Amerikaansche kolen drie keeren meer inkosten dan dat ze verkocht wor den dat die Amerikaansche kolen tot geen bizondere kwaliteit bchooren. want na één winter zullen we ons keuken moeten verven en herbehangen, omdat het zulke rookers zijn. Van Acker moet ons rechtzinniger inlichten en zeggen dat ons dagelijks huisverbruik niet 80.000 ton bedraagt doch wel ruim 100.000 ton. Om met fierheid te mogen uitkraaien dat de kolenslag gewonnen is, moet er dus 30.000 ton per dag meer bovenge haald worden, vermeerderd met al de duizenden ton aangekocht in vreemde landen. Dit zonder te gewagen van de fabrieken, hoogovens, cimentfabrieken, steenbakkerijen, private instellingen, enz. die wachten op kolen om hun pro ductie in gang te steken of tot den helft van vóór den oorlog te kunnen brengen. Voor de maand Februari krijgen we voor rantsoen een gedeelte cokes en een gedeelte kolen waarin veel «tout- venant» m.a.w. waarin veel stofkolen. Is dat soms ook geen reden waarom plotseling de verkiezingen uitgeschreven worden Die Amerikaansche kolenhis- torie schijnt zoo maar 1 1/2 milliard aan de staatskas te kosten. En dat België vóór den oorlog kolen uitvoerde Hewel. Asiel, 't is mij een bedrieg- volk en kostelijke kolenslag Zoo hebt gij ook geholpen aan het leegpompen van de staatskas en de Wankelbare positie van den frank. OP DEN UITKIJK Ik stond in een galmgat van ons «Klok» op den uitkijk. In ons koude, ongezellige, eenzame straten verscheen plotseling de kiespro- paganda. Ik ben geen artist en mijn visie was er geen artistieke. Ze verscheen niet on der de gedaante van een schoon madame in vliegende sluiers, met een lauwer krans of een palmtak, of een olijftak, of een bazuin in de hand. Wat zou een schoon madame daar komen doen als Kiespropaganda De vrouwen hebben geen kiesrecht. Mr Van Giabeke is van advies dat een vrouw gekozen wordt en niet mag kiezen Agiel is het daarmee eens en vermits Agiel de democratie is hebt ge daar de democratische oplossing van het vraagstuk. Ik zag de Kiespropaganda marcheeren in dichte gelederen, gelijk een compag nie voetvolk in een revue. Ge zoudt zeggen een massalijf met honderd kop pen. op twee voeten zoo kapte het op de straatsteenen links-rechts links- rechts linkslinks En ze stapten, links-rechts, onder com mando van Agiel die de schoone zomer maanden liet voorbijgaan en in het put teken van den Winter verkiezingen uit schreef. En ze stapte straat-in, straat-uit links rechts links de mannen met het gebroken geweer zijn linkslinks de incivieken zitten rechts ze wilden in '40 niet vechten voor één- nen frank per dag, links de incivieken zitten rechts ze kenden geen grenzen, links de incivieken zitten rechts ze veegden den Belgiek aan hun voe ten, links de incivieken zitten rechts tot juni '41 waren ze beste maatjes met den Duitsch, links de incivieken zitten rechts ze baanden den weg naar Duitschland voor vrijwilligen arbeid, links de in civieken zitten rechts ze kwamen naar huis beladen als ezeis links de incivieken zitten rechts ze trokken anderen mee om 't schoone witte brood, links - de incivieken zit ten rechts ze geloofden vast in de Duitsche zege, links de incivieken zitten rechts ze waren er als de kippen bij om van óe goei te zijn. links de incivieken zitten rechts en Relekom heeft zich aan den Duitsch verbrand, links de incivieken zitten rechts en Lahaut heeft zich aan de Duitsch verbrand links de incivieken zitten rechts en Rik De Man nog meest van al links de incivieken zitten rechts en Agiel heeft meegedaan links de incivieken zitten rechts en de andere syndicale leiders ook. links de incivieken zitten rechts De Utmi is hun petekind, links de in civieken zitten rechts En in groot Gent was Anseele er als de kippen bij, links de incivieken zit ten rechts en voor die allemaal en kan 't geen kwaad, links de incivieken zitten rechts ze hielden hun vriendjes uit den bak links de incivieken zitten rechts Wie er in zat haalden ze er uit, links de incivieken zitten rechts ze wierven leden onder de zwarten links de invivieken zitten rechts ze haaiden ze seffens uit het siroo links de incivieken zitten rechts en ze maakten er propagandisten van, links de incivieken zitten rechts De dictatuur van 't proletariaat is, links links links de incivieken zitten rechts Die dictatuur is democratie, links de incivieken ziten rechts De incivieken stemmen links links links de incivieken zitten (in den bak)] rechts Links rechts links, rechts, links, ...links, links, links En zoo verdween Kiespropaganda om den hoek van de straat links Ik zag ze niet meer maar hoorde ze nog stappen links rechts, links, links links En zie ik ze weer ik vertel het nog eens. Links, rechts, links, links STILLEKENS AAN BIJRCHTDAM speelt Tooneelstuk op 3 en 4 MAART, 1946. v.| mc WO 4 Hie 8e\ Bui U ons ue. L wet Z nai tra Tie; ;tet lot iflQ ten Jira .1101 'ei C 1 en eb <ae *er let >r A 'tri '.e 'lie; ie ai /w el 10 at >a lo H 11 V li 4 M i I De Denderklok 1.- Van den Berghe, Nederboelare 2.- L. Moyersoen, Aalst. 3.- E. Moriau, Aalst. 4.- O. Meerschaut, Vlierzele 5.- C. dcl'a Faille Etene. Aalst. PLAATSVERVANGERS 1.- J. Van der Linden, St-Maria-Oudcnhovc 2.- Pieraert R. Geeraardsbergen 3.- Baeten V. Herzelc 4.- 5.- Dufour A. Aalst. 6.- Roosens E. Meerbeke. 1.- E. Van Oudenhove Denderhoutem. 2.- Barones detla Faille Huvse. 3.- G. De Haeck, Aalst. 4.- L. Thienpont, Oudenaarde PLAATSVERVANGERS 1.- Carlier A. Geeraadsbergen. 2.- Plahiers E., Ronse 3.- L. Van Steenberghe St Lievens Houtem 4.- G. Li ets, St Maria-Lierde 5.- De Witte, Aalst. 6.- A. Vergaert Xruishoutem. stad Antwerpen te Londen verdedigen. Voor zijn onnoemelijk lijden wordt hij president der toekomende republiek ergens in de pool streken want hier is hij met de liberalen voor de dynastie en O, ironie niet koningsgezind. En om de kroon op 't werk te stellen ont wijkt dezelfde regeering Van Acker-Van Glabbeke-Lalmand alle verantwoordelijkheid capituleert en vlucht in wanorde. Dit alles hebben wij te danken aan de dic tatuur van links. Dezen keer hebben wij er genoeg van. oer een echt democratisch regiem stem men voor de CHistelijke Volkspartij de eeni- po partij die het land nog kan en moet red den. LEVE DE C.V.P. Mussolini was socialist. Hitier nationaal so cialist. Staline staal aan 't hoofd van Rus- land's socialistische republieken. Alle c.nc hebben geregeerd en regeeren onder het re giem der dictatuur. Dus fascisten, socialis ten nationaal of internationaal, communis ten zijn uit denzelfden deeg gekneed. Veeg daarbij de liberalen, hunne kornuiten en bekomt, op politiek terrein, iets lijn. iets puik dat alles wat nationaal en grondwette lijk is met de voeten treedt, misacht, ont kent. beleedigt. ontreddert verwerpt en pluimt. En wat is nu het resultaat der dictatpu Van Acker-Van Glabbeke-Lalmand welke w j sinds enkele maanden beleven Onze nijverheid ligt half lam bij gebr - aan kolen en socialisten, liberalen en commu nisten bazuinen uit dat de kelenkwestie op gelost is. Moesten nu eens de ."18.000 duitsche krijgsgevangenen, die als mijnwerkers aan gesteld werden door de amerikanen naar hu land terug gezonden worden, hoeveel fabrie ken zouden er dan nog in gang blijven Onze ravitailleering van buitenland; ch> producten werd kost wat kost verbeterd da::'; zij de hooge deviezen in goud. dus ten kost a van lands porte-monnaie. terwijl onze bir- nenlandsche levensmiddelen productie ver mindert. Aardappelen kunt ge krijgen op de zwarte markt. Uwe zegeltjes kunt gr itcrör.i voor plantgoed. Producenten van allen aard kriigen ai! soorten van premies die de stabiliteit var on zen frank in gevaar brengen. Een tekort van circa 40 milliard op de begrooting. 100.000 fr. voor de roorie en blauwe volksvertegenwoordiger!. 1.000 fr voor de klei ne staatsagenten. 25 ck van de loonen voor de staatskas als bijdrage voor sociale verzeke ringen. Smaad en beleedigingen aan 't adres van Leopold III, onzen Koning, worden geduld erger nog, door zijn eerste minister Van Acker toegediend en aangemoedigd door an dere ministers der regetring. De rud.o staat ten dienste van Van Glabbeke om dwaasheden uit te kramen op Hem. wier hij als minister alle eer verschuldigd is. Aan on zen Koning wordt ieder verweer geweigerd. Een wetsontwerp voor de geteisterden ligt in de kartons. Intusschen doet Basyn, minister voor oorlogschade. reizen naar Hol land en bezoekt tentoonstellingen voor model woningen. De pers van rechts, die aiieen de vrije uiting der gedachten durft weergeven, werd aan banden gelegd. Papier kunt ge bekomen, zooveel ge wilt. als u maar de politiek van links voert. De «Libre Belgique» kan ervan meepraten en de «Roode Vaan» en «Drapeau Rouge» onder vinden het best. Paperassen met de vleet. Ieder klein bur ger of handelaar wordt verplicht een boek houder te nemen. Geen stemrecht voor de vrouwen, kies recht aan de soldaten ontnomen. Oorlogsslachtoffers, weduwen en weezen lijden gebrek, dus hongeroorlogsgeteisteraen betalen interesten op geleende gelden. Voer een wetsontwerp nog geen tijd gehad. De liberale economische collaborateurs die zorgden dat ciment, zand en grint naar Frankrijk werd gevoerd om den Atlantikwall op tijds af te werken, worden niet eens ver ontrust. Kleine collaborateurs zitten reeds maan den in de interneeringskampen. Economische collaborateurs vluchten uit de gevangenis, andere loopen vrij rond in afwachting dat hun dossier zoek geraakt. Anseele. die tot tweemaal toe de belan gen der stad Gent. onder 't bestuur van Elias. naar Duitschland ging behartigen, wordt r. 'et geweerd in de socialistische middens en wordt minister, zooals Vos, bij de eerste de beste gelegenheid. Bologne. socialist, senator en Burgemees ter van Luik. verklikker van 180 burgers werd deze week vrijgesproken. De neef van minister Van Glabbeke is nog immer in functie. Hij was binst den oor log collaborateur van groot Brussel. De communist Lahaut. en de socialist Delvo zitten nog niet in de gevangenis. De eerste ging in 1940 in opdracht der duitschers naar Frankrijk om de belgische werkkrach ten zoo snel mogelijk te repatrieeren de laatste bood aan de duitschers zijne trouwe diensten, als arbeidsleider aan. Een aktivist. oud student van de univer siteit Van Bissing wordt door de regeering Van Acker, gouverneur der provincie Ant werpen benoemd. Camille Huysmans ging bij de vlucht van 1-940, voor zijne tweede maal, de belangen der De verkiezingscampagne gaat haar gang en zal weldra tot haar hoogte punt opgevoerd worden. Het blijkt zeer leerzaam even na te gaan op welke ma nier elke partij haar schoonste troeven uit speelt om aldus de kiezers tot haar program ma over ie halen. Hiertoe worden de zotste bokkensprongen gemaakt en de leugen is niet van de poes Kamaraad-mir.ister Lalma/.d heeft zich een meester in het vak getoond en bewezen dat hij oen zeer knappe leider is die weet waar het kalf gebonden ligt. Om u sym pathiek te manen bij de massa moet ge maar spreken van loonsvcrhocging. Als het der. porte-monnee aangaat zijn er gewoonlijk ve len. om niet te zeggen bijna iedereen, die een gevoelige snaar in hun binnenste voelen tril ler Welnu de communisten zijn voor de loonsverheogtng en zij hebben dit punt voor aan op hun programma geplaatst, vandaar het succes op hun meeting in het Brusselsch sportpaleis. De massa redeneert niet en laat zich gemakkelijk vangen door luchtspiege lingen 1Voor de leiders zelf staat het vast dat er trapsgewijze dient vooruitgegaan langs den weg der zoogezegde «democratie» naar de uiteindelijke roode dictatuur zooals vadertje Lenin deze heeft omschreven met eene brutale en genadelooze onderdrukking van alles en van allen die haar in den weg staan De liberalen die den haak in de keel voelen spartelen op de meest opzich tige manier en aarzelen zelfs niet zich voor koningsgezind te doen doorgaan De communisten zijn natuurlijk de schuld van de overhaaste kamerontbinding en zelfs de meest extremistische liberale platbroek zijne excellentie Van Glabbeke ziet zich ver plicht zijne vrienden hiervoor den steen te werpen. Het zijn de communisten die den frank in gevaar wilden brengen door hunne demagogische eischen tot loonsverhooging. peist ne keer geachte medeburgers wat die mannen in hun schild voerden Gelukkig dat de liberale kapitalisten er nog waren om hun poging te verijdelen De socialisten weten maar al te goed dat de communisten dezen keer lee- lijk in hun rapen zullen zitten en voorzichtig weg vragen ze aan de enfants terribles van hunne roode familie dat ze toch niet zouden vergeten hoe goed ze het gehad hebben in hunne anticlerikale combi natie Ja. wat wilt g'er aan doen de so cialisten zullen nu de gevolgen dragen van hun laksheid en toegevendheid aan hunne re- volutionnaire broeders. V.N.V. en Rex komen ook te pas in het kraam hunner propaganda en wanneer «Vooruit» schrijft dat «de katholie ke partij de geestelijke vader is dezer partijen en ook van het corporatisme» dan is het weer

Denderklok | 1946 | | pagina 1