1 q Er heeft een haan gekraaid te Brussel.. Y 5 V 5 iY V V V Twintigste jaargang Prijs per nummer 1,75 fr Zondag 3 Februari, 1946 de t- f D A 'el C ia l CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postchcckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1093. Voorboden van een Kicxing. Een geheim opgeklaard. WIJ STELLEN U VOOR Lijst der Kandidaten van de CHRISTELIJKE VOLKSPARTIJ Arrondissement Aalst. VOOR DE KAMERS VOOR DE SENAAT VOOR DE PROVINCIE Voor de C.V.P. - STEMT onder GROOTE MASSAMEETING Groote Volksvergadering HET EEDVERBOND DER VOLKSBEDRIEGERS LEVE DE C. V. P. Groote VOLKSVERGADERING Grootsche MASSAMEETING der C.V.P. Groote Volksvergadering Voor de C.V.P. - STEMT onder OP DEN UITKIJK HUISDIENSTPERSONEEL In Denderwindeke wappert de Vlag der C.V.P. in Top Voor de C.V.P. - STEMT onder PROGRAMME STILLEKENS AAN BURCHTDAM speelt Tooneelstuk op 3 cn 4 MAART, 1946. Kal i'aar jdonc' Van Mi guis II) daa< wij Kon SI wan' ven nin| wor cc I -« -« -« Hie 8 Q\ Bui U ons ne. L wer i naj ?ra ioq ten ,)ra t"ie< leit tri ':c llei i:ta i ar e '»r 1 >a i .8 11 1 I X H ij A If •1 i De Denderklok Van Acker heeft, bij de ontbinding van het parlement den lol' van zijn activiteit gezon gen en victorie gekraaid over wat door hem verwezenlijkt was. In 't kort samengevat heelt hij verklaard Hij het begin van mijn regeering was er ii; België niets, nu is de productie vijfmaal zoo groot. Wie tot zijn 12 jaar naar school geweest is weet dat vijfmaal nul gelijk is aan nul en dal vijfmaal ei 11 klein beetje nog zoo heel veel niet is. Kijken we even van dichtbij De kolcnslag is gewonnen. In Deccmbi zijn 80.000 ton per dag bovengehaald. De waarheid is dat er iu December gemiddeld 75.000 ton per dag bovengehaald zijn dat die hoeveelheid slechts 78 vertegen woordigd van onze vooroorlogsehe produe tii'. terwijl in Frankrijk 01 '7 der voorooi logsche productie uitgehaald worden, dat 1 8 van die 75.000 ton uitgehaald \v. dt door duitsche krijgsgevangenen, die van daag of morgen door de Amerikanen kun nen naar huis gezonden worden, dat wij ons rantsoen slechts krijgen dank zij een massalen invoer van vreemde ko len. die wij peperduur betalen - vóór den oorlog voerden wij kolen uit dat de regeering. du wij allemaal, elke maand millioenen bijlegt, omdat de mijnen met verlies werken. dat onze kolenproductie in H.I42 en 194 85 en 80 van de vooroorlogsehe op brengst. was Dit beteekent dat er nu zoo veel kolen niet uitgehaald worden als toen wij voor den Duitsch moesten werken, dat er meer en meer fabrieken stilgelegd worden of op halve kracht werken bij gebrek aan kolen. De ijzernijverheid dt' eimentfabrieken. enz werken op volle kracht De waarheid in cijlers - ciment nu 115.000 ton tegen 870.000 ton vóór den oorlog. gietijzer nu tio.OOO ton tegen 200.üuo ton vóór di". oorlog en 185.000 ton in 1948 - staal nu 117.000 ton tegen 185.000 to:, vóór den oorlog en 180.000 ton in 1048 Onze ravitailleering is de be>' vin F pa. - wat wij nu meer hebben dan onder de be zetting komt uit het buitenland en is met goud belegd. Onze binneniandsche opbrengst is. lager dan tiidens de bezetting, niettegenstaande wc er beter voorzitten wat plantgoed e :nc. tstolfen betreft. moesten we voortboeren met onze inland se!.o opbrengst, zooals tijdens de bezitting we zouden al meer dan één maand zwarte •leeuw gezien hebben. Daarenboven kost elke boterham, die we eten 1 frank aan den Staat, dus aan on allemaal. Van den anderen kant was - \olgens \:.u Acker - alle.- wat de regeering zier ve.wgo- De verkiezingen zijn nabil en zonal vrij het al aren lang met zoovee! plezier meege maakt hebben, kunnen we thans opnieuw ons verlustigen in de o zoo onschuldige deer, diepdoordachte, looze streken van onze ibe- raaltjes. Zooals men weet hebben deze laai sten de Mohikanen als de kiezing in 't zicht is ninet een- een werk.ii- te doen door oen stielman een leveringsken door non boer of bii een of anderen winkelier, die ze vroeger rats voor bijliepen. Dat .s hier zoodanig de gewoonte geworde dat de eommercanten als het woord kie- •mg hooren. direct als aan 't wedden gaan dat «die» oi «die» de eerste al zijn voor de lokpartij. Onze in den politieken strijd vergrijsde burgemeester laat zich van eigen niet onbe tuigd en pijnigt zijn hersens met die jaciit o,< mogelijke stemmen voor hem. Iedereen heeft hom al op 't oorlogspad ..c- zien dees laatste dagen, kwistig met salukens en glimlachjes, overloopend van aanminnig heid. De volgende scènes werden ons door g- getuigen naverteld. Iedereen kent in een van de straten die n de markt uitloopen den broodbakker die de welbekende en gegeerde pistolets en b' o- den bakt. Onze blauwe burgervader passeert daar nogal dikwijls niet om naar 't stadhuis te gaan. o neen. maar als hi.i zijn aperitiefkes gaat snoepen of zijn kaartje trekken. En nu opeens, wonder boven wonder ontdekt hij die bakkerij. Na diepzinnige beschouwingen met zijn minister van huishoudelijke zaken wordt de meid op de bakkerij afgestuurd. En zie 't gebak valt in den smaak en eei paar dagn nadien gaan M. en M1 zelf naai den winkel vol verwachting keuvelend en mekaar moed insprekend. M""' binnen terwijl M" buiten blijft staan. En tot verwondering van de passanten staat onze vroede vader permer.teüjk op zijn buikje te wrijven cn laat hij als een schooljongen begeerig de oogen rollen. Onderwijl is M"-' bezig go"de maatjes te geraken met de bakkerin en is zij den smaak en de kwaliteit van 't gebak aan 't bestoeffen en allerlei nuttelooze vragen te stellen. M' volgt van buiten heel aandachtig 't geparle sant en boaamt met het gebaar de gezegdens van M"" Onnoodig erbij te voegen dat. toen Mr en M"; opkraamden met hun koop. onze brave candidaat ir. een subiete bevlieging van vriendelijkheid een van zijn allerliefste glim lachjes loste en aanminnig met zijn rose handje ten afscheid wuifde, een van die zal vende gebaartjes die heel de stad en den om trek in kiezingstijd van hem gewoon is. Enkele dagen later was ons echtpaar op trok langs de statiestraat, toen onze ex-bur- gemeester plots, als gehypnotiseerd bleet staan vóór de bonte verzameling haring en zeevisch die daar ergens ten loon lag. 't Was sehoone marchandies M11" was op nomen had te doen. volledig afgewerkt. En de werkelijkheid De sociale verzekering is, behalve voor de mijnwerkers, niet af. Er moeten nog en kele (hoeveel uitvoeringsbesluiten ge nomen worden zei Van Acker zelf. voor den landbouw zijn er een langen lijst vraagstukken. die ter studie liggen Het statuut der politieke gevangenen «is neergelegd op het bureel der Kamers». Wanneer wordt het gestemd De geteisterden kunnen hun huis wedei- opbouwen met beloften... «dat het vraag stuk der oorlogsschade moet opgelost wor den». De beroepsraden zijn ontbonden, maar... een toekomstig besluit «zal de voorloopige uitvoeringsmaatregelen regelen». Het leger neemt daadwerkelijk deel aan de bezetting van Duitschland Maar te gen welken prijs en onder welke condi ties De prijzen- en loonenpolitiek is een suc ces Maar er zijn in den schoot der regeering meeningsverschillen opgerezen, die de stabiliteit van den frank in gevaar zouden kunnen brengen. En dan ging Van Acker aan de syndicaten vragen een index der kleinhandelsprijzen te helpen opstellen Waar blijft die index gingen de barema's der staatsbedienden herzien worden Waar blijven de nieuwe barema's ging er een paritaire schoolcommissie wor den opgericht I Kent er iemand leden van die oommis- ging het leger hervormd worden 1 voor inlichtingen zich wenden tot de jongens die in Ierland geweest zijn. Wat Van Acker en zijn prulregeering echter wel gedaan hebben en waarover hi.i zwijgt in alle talen is het volgende. aan de vrouwen het stemrecht geweigerd, niettegenstaande alle sehoone beloftcn.- Eerst moeten de Kaffer- en Zoeloevrou wen stemrecht hebben, zooals de socialis tische M' Blum /.ei. leugen er. laster gezaaid tegenover den Koning de Reiger., zooals nooit te voren, tegen el kaar opgejaagd in de Koningskwestie aan de mannen van het «Waalsch Con gres» toegelaten, plannen te smeden om België vaneen te trekken de nijverheid lamgelegd onder verden king van collaboratie met den vijand. 1 het stemrecht ontnomen aan één man op tien de staatskas leeggemaakt met dwaze uit gaven, die het parlement niet mag con- t roleeren. KIEZERS 1 al> gij wilt dat België binnen 4 jaar in affichen hangt stemt communist socialist of liberaal. Slechts een partij bouwt België weder op de C. V. P. non wenk binnen deed heel gemoedelijk voor dezen keer haar bestelling en schreed vol innig welbehagen buiten terwijl manlie met scheK ischoogen en blijkbaar watertan dend de uitstalling monsterde, met een zucht scheen hij zich los te rukken van dit zoo ap petijtelijk schouwspel en. zond een verleide lijk adjuusje ten afscheid. Waar zijn wakkere schreden hem nog ver der geleid hebben. ijn we nog niet te weet gekomen, maar dat hooren we wel Onzen held kennende hebben we ons voor gesteld dat hij ook een oogslag zal geworpen hebben, kwestie van klandizie te jonnen, in enkele bui/enwinkels onzer stad En we hebben ons ingedacht met welk een afgrijzen hij zich zal verwijderd hebben wat zeggen we. met afgrijzen neen. met de snelle voeten waarmee hij iu 1940 de hem toevertrouwde functie en zijn stadsgenooten in den steek liet O tempora, o mores 1 In Frankrijk zijn er op dit oogenblik 500.000 jonge rrannen, werklieden, boerea, ingenieurs, dokters, enz die het beu zijn nog langer onder een volksfront-regeering te leven en Frankrijk willen verlaten. Als de huidige partijen voort aan 1 bewind blijven is het binnen 1G jaar in België ook zoo. Er zijn in onze stad 3 parlementairen. Iedereen weet dat er voor 2 van deze par lementairen overal luidruchtig propaganda werd gemaakt Kwestie van de zwarten. Voor den derde werd het luidruchtige ver geten en «stilzwijgen» was ordewoord. De twee eersten gingen bij klaren dag. langs rechterlijken en wettel ijken weg eens zien wat zij moesten doen voor iemand die hun eenen dienst kwam vragen daarom vertegenwoordigen zij het volk. Iedereen kon en mocht dus weten en zien wat zij deden. De derde volgde eenen anderen weg, nie mand moest van dien kleinen dienst op de hoogte zijn de volgende taktiek was ook heel anders hij hielp er veel niet in den bak te komen» en dus kon men van hem niet zoo hard roepen dat hij de zwarten «uit den bak deed komen». De propagandist werd door geen van de drie bedankt. Eindelijk, eenige dagen geleden meende och de derde dankbaarheid verschul digd te zijn, hij ging er op af. kwam aan een valsch adres terecht en de zaak lekte uit. Doch het gevolg was. dat de propagandist nu omwille van de «kern» liberaal werd. Hij zou zich nu neerleggen, voor wat hij vroeger steeds vocht, namelijk de koningskwestie en zich akkoord verklaren met wat M. Sabbe namens de liberale Vlamingen Dinsdag avond voor de radio verklaarde Sire. doe een groot gebaar, en stap het af. adieu Maar Sire, indien U toch mocht wederkee- ren wij zullen het hardste roepen Viiive Ie Roi want wij liberalen staan tusschen rechts en uiterst links, wij doen mode met de win naars, omwille van de porte-feuilles. 1.- Van den Bcrghe, Nederboelare 2.- L. Moyersoan, Aalst. 3.- E. Moriau, Aalst. 4.- O. Meerschaut, Vlierzele. 5.- G. delia Faille, Elene. 6.- E. De Bethune, Aalst. PLAATSVERVANGERS 1.- J. Van der Linden, St Maria-Oudenhove. 2.- Pieraert R. Geeraardsbergen. 3.- Baeten V., Herzele. 4.- Jufr. Paula Van Bever, Aaigem. 5.- Dufour A. Aalst. 6.- Roosens E. Meerbeke. 1.- Van Oudenhove E., Denderhoutem. 2.- Barones del la Failie, Huyse. 3.- G. De Haeck, Aalst. 4.- L. Thienpont, Oudenaarde PLAATSVERVANGERS 1.- Carlier A. Geeraardsbergen. 2.- Plahiers E., Ronse 3.- L. Van Steenberghe, St. Lievens-Houtem 4.- G. Liets, St Maria-Lierde. 5.- De Witte, Aalst. 6.- A. Vergaert, Kruishoutem. 1.- K. Van den Berghe, Notaris, Ninove. 2.- De Roye G. Secret. A.C.W. Nederboelaere 3.- Roosens E lie, dagbladschrijver. Meerbeke. 4.- Brocorens Christ verzeker. Geeraardsberg. 5.- Boxstael Karei, secret. A.C.W. Appelterre fi.- Cossyns V., Landb. Smecrhebbe-Vloerseg. STAD NINOVE op WOENSDAG 6 FEBRUARI om 8 uur in de zaal COLISEUM Als sprekers zullen optreden Den heer Albert VAN DEN BERGHE 1. Kandidaat op de arrondissementeele lijst voor de Kamers. Den heer MORIAU, Den heer Heli ROOSENS. Alle C.V.P.ers op post - Iedereen is welkom. C.V.P. de partij voor Grondwet, Vorst en Vaderland Gemeente IDOERGEM Op Woensdag 6 FEBRUARI 1946 om 19,30 u. zet onze plaatselijke afdeeling, zijn eerste op touw, met de volgende sprekers Mr VAN DEN BERGHE. 1. Kandidaat op de lijst der C.V.P. Arr. Aalst Mr DEROYE, Secretaris-Propagandist Daar we ons aan een massaopkomst ver wachten. zien we ons verplicht deze vergade ring te laten doorgaan in de feestzaal van het klooster. C.V.P.ers allen op post Voor Vorst en Vaderland, Voor Vrijheid en voor Recht De communisten, socialisten, libé*ralen en udebisten. de partijen der mosselregeering Van Acker, zi.in overeengekomen elkaar in dezen kiesstrijd niet aan te vallen en hun ver gift alleen tegen de C.V.P. uit te spuwen Soort zoekt soort, zegt het spreekwoord De Socialisten De bibberpartij. de knikkers bij alles wat de communisten geeischt nebben. de communisten eischten het eenheids- svndikaaL de socialisten hebben ja gebibberd, de communisten eischten den koning weg.- de socialisten hebben ja gebeefd, de communisten willen niet dat België zich veilig stelt aan de zijde van Enge land. Frankrijk en Nederland.- de socialisten zijn achteruit gekrab beld. De partij van Van Acker die ons beliegen heeft in de koningskwestie - van al zijn beschuldigingen tegen den Koning, bli.ilt er geen enkele over.- tot tweemaal toe heeft hij geweigerd kennis te nemen van het Koninklijk dossier.- omtrent de kolenproductie.- do kolenproductie was in December geen 80.000 ton per dag - maar wel 75.000 ton per dag. Dit is voor De cember 150.000 ton minder of het maandrantsoen van 600.000 huisgezin nen de partii der verkapte dictatuur.- die de Grondwet en de vrijheden nut de voeten treedt. die de vrijheid van drukpers aan ban den legt die verbiedt in den Radio over den Ko ning te spreken. De Communisten de partij van Moscou. onder de mobilisatie vochten zij niet hun vader had geen land» en «ze waren niet kwaad» de mannen van 't gebreke geweer bevel van Moscou. In Mei 1940 waren zij het V.N.V. en Rex te rap om de Duitschers een handje toe te steken. Bevel van Moscou. op 21 Juni 1941 waren de Duitschers plots hun vijanden. Bevel van Moscou Ze zi.in in België tegen den Koning, zoo als ze het zijn in Griekenland. Yoegoslavië en Italië. In Frankrijk zijn ze tegen De Gaulle. Bevel van Moscou. In Brussel houden ze optochten voor ko len - in de mijnen doen ze staken. In de regeering zijn hunne mannen tegen loonsverhooging - buiten de regeering zijn z'er voor. Waarom omdat er in het land geen orde en geen rust mag zijn Bevel van Moscou. De Liberalen Een suffe partij, zonder programma, zon der leden. Wat er van overblijft hebben zij minister gemaakt, ze zouden bun ziel verknopen voor een ministerzetel en draaien met alle winden. Wij weten wat Kronacker in Amerika uit steekt Vraag aan onze gemobiliseerden wat voor een prachtig leger Minister Mundeleer ge schapen heeft. En dan spraken wij niet eens van Van Glabbeke, de minister van de radio, die er in geslaagd is van België het land der in civieken te maken. De U.D.BEen doodgeboren kind Die partijen hebben dan het Eedverbond der Volksbedriegers gevormd, tegen de eenige partij die in België weer vrijheid orde er» ware welvaart kan doen heerschen. Die partij is de C.V.P. Leve de C.V.P. Vergeet niet dat de regeering Van Acker op één jaar tijd een put van 40.000.000.000 (r. in de Staatskas gemaakt heelt. Gemeente NEDERHASSELT Op DONDERDAG, 7 FEBRUARI in de groote zaal van het Klooster om 7 u 30. SPREKERS Den heer Edgard Van Oudenhove, notaris, eerste kandidaat der C.V.P. op senaatlijst Den heer De Wit, Den heer Van den Berghe Karei notaris, eerste kandidaat voor de provinciale lijst ledereen is welkom Werf ieden aan voor de C.V.P. Stemt C.V.P. de eenige partij die opkomt voor Grondwet, Vrijheid, en Vorst. Gemeente OUTER Op DONDERDAG 7 FEBRUARI om 7 u 30. in de Gildenzaal, SPREKERS Den heer Van Oudenhove Edgard, notaris, eerste kandidaat op de Senaatlijst Den heer Wim Verleysen, arrondissement secretaris der C.V.P. Leden der C.V.P. allen op post. Komt uw Kandidaten toejuichen ledereen is welkom. Leve de C.V.P. C.V.P. - MEERBEKE Op ZONDAG 10 FEBRUARI om 10,30 U. op de zaai van 't Klooster E. Moriau, secretaris A.C.V.. van Aaist en E.Van Oudenhove, notaris, van Denderhou tem. komen spieken over de C.V.P. en de verkiezingen. Leden en belangstellenden allen op post Niemand mag ontbreken Leve België, Leve de Koning Lang leve de democratie Welke democratie Nog niet zoolang geleden was er maar één democratie de democratie. Daarneven stond een heel stel «hemden» ge dragen door voorstaanders van een «sterk» gezag zwarthemden in Italië, Bruinhemden in Duitschland, blauwhemden in Spanje en «Roodhemden» in Rusland. De oorlog heeft veel hemden versleten en de Roode dictatuur van het proletariaat is plots democratie geworden. Daarmee zijn er twee democraties. de Wes- tersche en de Oostersche. Voor de westersche wordt de Engelsche als standaardtype c.pg?gc-ven. En tet reden. Vroeger zongen wij, borst vooruit. Reist de wereld rondis er een grooter volk, vrijer is het nietEn 't was waar. En in den vreemde droomden ze van la liberté comrr.e en Belgique De oorlog is gekomen en gegaan. Die periode heeft ons veel nieuws gebracht maar weinig goeds. Erzats was het en erzats van erzats. Van eetwaar werd er oorlogstuig ge maakt en van oorlogstuig eten Ook de nieuwe, de oostersche democratie werd ons voorgeschoteld. Het was de laatste nieuwigheid alwie voor iets nieuws, iets naar de mode was, moest er maar aan mee doen gelijk in den tijd van Swing en zazou Het monster zonder waarde dat ze ons hebben voorgeschoteld is in onzen wester- schen smaak niet gevailen. Oostersche democratie oostersche hesp het smaakt Oostersch wij moeten het niet hebben. Het monster of staal zonder waarde ligt nog op ons maag. Ze meenden dat het gebakken was na de bevrijding. Nieuwbakken schabeletters, versch gelost uit de nieuwe wandeling te Gent. dieven van stiel, met een officieel «handelsregister» al meer dan eens afgeteekend door den «juge» paradeerden met mitrailletten, hielden aan, controleerden, sloegen aan, en eischten op dat net een plezier was. De kletsen op de bakkes waren goedkoop. Het geterroriseerde volk zweeg voor hen. En ze rukten op naar de Wetstraat Derr.any au pouvoir ze liepen op een bec de gaz, en dropen af met een bloedneus. Hadden ze gelukt, noch Achiel. noch Van Glabbeke hadden hunne kunsten moeten too- nen. De Oostersche democratie zou het alleen gedaan gekregen hebben. Nu hebben we een mengsel gekregen een beetje van 't een en een beetje van "t ander. Maar er is nog veel te veel van 't ander» in. De oostersche smaak komt er door. Alle Belgen zijn gelijk voor de Wet. staat er op de eongreskoiom. Maar er is geen Wet meer alleen maar besluitwetten en wille keur van praktijken van vijfhonderd jaar achteruit. Wie voor vijfhonderd jaar iemand wou een pikuur geven zei 't is een tooveraar. En 't was gebakken het spel eindigde op den brandstapel. Nu zeggen ze 't is een zwarte en 't is ook gebakken. Het verbranden is er nog niet bij maar ge zijt toch verbrand en heel uw toekomst is om zeep. De eerste op- marsch naar de Wetstraat is mislukt, op 17 Februari komt de tweede 't zal Achiel niet zi.in noch Dolf Van Glabbeke die zullen den weg versperren. Mensch die houdt aan uw vrijheid, familieleven en leven, waak op uw zaak Als de strop rond den hals zit baat geen tegenspartelen reer Een nieuwe wet verplicht U uw huisdienst- personeel (meid. werkvrouw, dienstboden enz» tegen arbeidsongevallen te verzekeren, zelfs indien dit personeel niet heel den tijd voor U aileen werkt. U kunt alle inlichtingen betreffende uw speciaal geval bekomen bij Jean Paul De Mont, verzekeraars, Moe- remansplaats, 19, Ninove. Over heel net land groeit en bloeit de C.V.P maar in Denderwindeke is liet een ware la wine van onweerstaanbare geestdrift. In een paar dagen tijds werd heel de gemeente over weldigd door den strijdlust van een uitge lezen schaar jonge mannen. Meer dan 600 personen, waaronder 60 eereleden sloten aan bi.i de jonge partij en eiken dag groeit nog de belangstelling en het vertrouwen. Dit ongehoord succes is op de eerste plaats to danken aan het kranig bestuur. Gij. jonge kerels, die de koppen bijeen hebt gestoken en de handen in mekaar gelegd om onvermoeid ten strijde te trekken voor de goede zaak, verdient een daverend hoera Maar ook alle Denderwindekenaren hebben recht op een openbare huldeblijk. Niemand onder u is onverschillig. Allen, zonder onder scheid van rang of stand, hebt gij den ernst van den toestand begi-epen. Gij hebt de per soonlijke kwestiesop zij gesteld en u veree- nigd in een breed front omdat thans de hoog ste belangen van het land op het spel staan. Daarom zijt gij vol geestdrift ten strijd ge trokken en de overwinning is aan u. Weg met de dictators en het Aziatisch fas cisme Weg met klassenstrijd en verdrukking Weg met hot communisme en zijn bondge noot liet socialisme Weg met liet verouderd liberalisme dat heeft uitgediend - Mannon van Denderwindeke. gij staat aan het hoofd van het kanton gij hebt heel het land het voorbeeld gegeven. Niet versagen Op 17 Februari allen op voor de C.V.P. Zi.i alleen kan België redden, voor Vorst cn Vaderland I Leve Denderwindeke Leve de C.V.P. De Liberalen sluimeren niet maar hun pro gramma blijft achterwege. Naar men zegt zou het de schuld zijn van Van Acker-Lalmand die door hun brutaal capituleeren de blauw tjes in de onmogelijkheid stelden een bepaald kiesplatform aan de kiezers voor te disschen. Daarom zullen hunne richtlijnen in enkele punten omschreven zijn en hunne kiespropa- ganda op zi.in palheters geschieden dit wil zeggen veel praten over economische en so ciale aangelegenheden waarvoor zij zelf of hunne partij weinig neiging gevoelen, ik wil zeggen geen. om ze in werkelijkheid om te zetten. Ze zullen U niet zeggen dat ze allen, zonder uitzondering. Anti-democratisch zijn. Dat hunne partij streeft naar kleine daguren maar naar hooge tantièmes voor hen zelf. Maar ze zullen U wel zeggen dat ze allen byperpatriotisch aangelegd zijn en het mono- polium van patriotisme in pacht hebben. Ze zullen U ook zeggen dat alle incivieken rechts zitten en alle C.V.P.ers (en er zijn er vele) collaborateurs en leden zijn van hunne ingebeelde vijfde kolonne. Maar wat ze ook zullen vergeten te zeggen is. dat de strafbepalingen van Van Glabbeke's plakbrief, inzake kiesrecht, voor hen van geen tel zijn en ook niet zullen toegepast worden. Dat zij, nu ze zooveel afvallige par tijgangers in hun midden teilen zij noodge dwongen dienen te visschen bij de V.N.Vers. En dat doen ze al veertien dagen, daarvan heeft de C.V.P. de stelligste bewijzen. Ze zullen U te verstaan geven dat hunne partij geen bepaald programma noodig heeft om kiesstrijd te voeren daar hunne manda tarissen steeds op de wipplank gereed zitten om in alle ministerieele zetels te springen, ook met de communisten, al was hun politiek geknoei, nu nog meer dan ooit. allernadee- ligst voor land's welvaart. Daarom schrijven ze voor deze kiezing geen programma voor, we! voor de volgende, nochtans om niet heelemaal ten achter te blijven sloten zi.i. als democraten, een gemeen akkoord met Lalmand. De richtlijnen van hunne politieke werking, zoowel huidige als toekomende, zullen gedrukt staan op den binnenkant van ieder pakje sodex. merk Strauss. Petitjean en C° en vervat in drie woorden Solidariteit - Hvperpatriotisme - Democratie. l kunt dus ook gratis hun kiesprogramma aanschafffen mits voorlegging van een blauw zegeltje N" 26 zeepzegels).

Denderklok | 1946 | | pagina 1