s De C.V.P. eo de andere politieke Partijen onder "3 Y 3 Y 3 onder Y3 Y 5 1 3» nj 4 T Twintig^ Twintigste Jaargang Prijs pér nummer 1,25 fr Zondag 10 Februari, 1946 li s( de r «®4 4 c C I CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1093. a t De incivieken van links. Stemf voor de C. V. P onder De Huichelarij der Liberalen WIJ STELLEN U VOOR Lijsf der Kandidaten van de CHRISTELIJKE VOLKSPARTIJ Arrondissement Aalst. VOOR DE KAMERS VOOR DE SENAAT VOOR DE PROVINCIE Voor de C.V.P. - STEMT onder De communisten de eerste weerstanders MINISTER VOS en NINOVE Groote Volksvergadering KONINGSHULDE HALLOO. F. NINOVE HALLO DE WEERSTAND INCIVIEK BLANCO STEMMEN OP DEN UITKIJK HUISDIENSTPERSONEEL 'T LIED DER C.V.P. Kam vaart donc' var» tfuis Ut daa< wij Kon SI wan ven ninjj won ff ff ff ff -ff —ff ff -ff -ff ff -ff ff ff Hie Bev Bul L' ons ne. L. w et na» ;r0 ICKJ ten en ,ne ••oi ie 1 eb «e ter i'oi >8 tn ';e lie) ia i ar ej 14 e ;r: 'K ai >a k ij U O la t lat K a 1 e ii 1 I H ->i 1 tl De Denderklok Hl» Hoiinrloliil/kni/t rlf \7 TTi .Ji 1.1 Do deugdelijkheid der C.V.P. wordt klaar on duidelijk bewezen door de helsche ra zernij waarmede de andere politieke par tijen haar bestormen. Geen enkel punt van overeenkomst bindt die partijen tenzij hun haat tegen Koning Leopold III en hun vrees voor de C.V.P. Alle soorten bommen brandbommen en springbommen. vliegende bomnimen en atoombommen gooien ze neer op de C.V.P. De loop van ulle revolvers, geweren initrailletten, mitrailleuzen, veld en scheeps kanonnen richten ze op onae partij. Met verdachtmakingen, leugens en laster over de C.V.P. bekladden ze hun kostelijk papier Alle objectiviteit gezonden zin en fair- play hebben ze verloren. En toch krijgen ze de C.V.P. niet klein, want ons volk ziet klaar en kent sedert jaren de kiesmanervers der versletene en korta demige oude politieke partijen. De C V P. veracht de vuile politieke boel van voor den oorlog. Zij is jong en levens krachtig en loopt over van jong en jeugdig bloed. Zij is laaiende van geestdrift en on- tembaren moed. Zij heeft een vooruitstrevend sociaal programma dat eerst en vooral ten doel heeft het geluk van den minderen man. Zij bestaat uit nieuwe mannen die er zullen voor zorgen dit programma om te zetten in daden. De C.V.P. wil op haar lijsten geen commu nistische Lahaut's met duitsche pasporten, geen socialistische Anseele's. medewerkers van V.N.V.-burgemeesters, geen liberale Van Glabbeke's met duitsche bedank ingsbrieven. geen vaderlanders van «Leve Moscou of van 't gebroken geweer, noch van «Leve mi.in coffre-fort geen Koningsgezinden van Leve Stalin noch van «Weg met Leopold noch van «Leve troonafstand geen democraten van «Rood of dood van «Rood of geen brood» of van Laat-maar- gaan geen Jonassen met twee gezichten één in de regeering en één buiten de regeering. geen waarheidverkrachters van 80 000 Tor kolen per dag en Koningsdossier. geen huichelaars onpartijdige weerstanden »entoch liberaal. Onze kandidaten zijn noch zwarten, noch incivieken, noch collaborateurs, noch dicta tors. noch demagogen Communisten, socialisten, liberalen on 1" D.B.-isten. het heele soortje van links, heelt Er komt meer en meer klaarheid in die kwestie van épurité en ineiviekschelderij en steeds meer dringt het tot de massa door. waarom de communisten, de socialisten en de lib. ralen met zooveel hartstocht en ru moer. iedereen inciviek doopen die niet van hun partij is of geworden is. Van de communisten weet iedereen, 't klinkt haast al afgezaagd, dat de eersten die met de nazis collaboreerden, de communisten waren. Er zi.in er genoeg aan te wijzen en elkeen zal u namen zeggen van de eersten die met witte bloem, wit brood en boter uit Duitschland in urianb kwamen. Dat wa ren de lokvogels en voor 't ineerendeel com munisten. Daarbij herinneren wij ons r.oe heel goed de lofartikels over Stalin en Mo- iotov en over de gelijkaardigheid en de ge bondenheid van de beide dictatorstaten. op t oogenblik dat ze Polen aan 't verdeelen waren. We spreken dan nog niet over de mannen met stalen zenuwen en zoo, die de sleutelposities in de folterkampen moes ten bezetten. Van Honrick weet daar meer van, die heeft daar-oer moeten schrijven in den tijd. Doch om dat alles te doen vergeten, roe pen de communisten thans om ter luidst inciviek tegen ieder die niet met hen mee doet Van de socialisten herinnert elkeen zich nog de actie van den voorzitter der B.W.P. DE MAN, DIE van het «Plan ten voor- deele van de Nieuwe orde. Hij en Delvo met nog enkele andere, sleepten de socialistische syndijcaatleidcrs als gewillige werktuigen mede. Immers daar was nu eens een eenigc gelegenheid om alle syndikaten op te slor pen in één eenheidssyndikaat, dat, wel te ver staan, onder roode leiders zou komen, als men er rap genoeg bij was. Hoeveel gewezen roode syndikalisten zit ten nu te zuchten en te worstelen met aller lei moeilijkheden omdat zij hun voormannen zijn gevolgd en aldus lid werden van de Unie die heel anders dan rood uitdraai de Hoezeer de socialisten vroeger hun weg zochten blijkt uit het geschrijf in Vooruit zelf in 1940. Deze spreekbuis der roode monopoolhou- ders van het civisme publiceerde op (5 Juli 1940, dus vóór dat het blad onder Duitsche verwaltung stond, het fameus manifest van DE MAN met een groote foto van dezen president van de B. W. P. erbij. Als verzachtende omstandigheid moge gei den dat Vooruit alsdan bestuurd werd door een socialistischen schepene van Gent, die ont zijn beleid, later gelukwenschen van den beheerraad mocht in ontvangst nemen Wat meer is. in een manifest van Augus tus 1940, aarzelden de socialistische syndika ten niet de vestiging van een Nieuwe orde aan te prijzen en dc versmelting voor te staan van alle syndikaten. Wie weet in hoe ver hiermede de vorming van de fameuze Unie werd in de hand gewerkt In alle geval beriepen zij zich alsdan op het gezag van De Man (van het plan- waar van de afglijding naar het nazisme maar al te duidelijk werd. Dit berucht manifest werd door vooraan staande socialisten onderteekend, onder wie ook VAN ACKER, thans Eerste Minister, die alweer eens eerst zal gehandeld hebben en daarna nagedacht Om dat alles te verdoezelen en te doen vergeten verwijten de roodeti iedereen voor inciviek en vallen zij zelfs den Koning aan. Van de liberalen Is Het in geheel het land het zoo ver gebracht dat België in het bui tenland wordt beschouwd als een uitgestrekt concentratiekamp van ruim 8.000.000 men schep. vol van zwarten, incivieken en colla borateurs, bewaakt in 't Oosten door een puur-sang vaderlander Lahaut in 't Zuiden door den god der waarheid, Van Acker, in 't Westen door den straffenden god Gregoire, en in 't Noorden door groot-maarschalk Adolf kon van Glabbeke natuurlijk bijgestaan door de vrijwillige arbeiders in duitschland met een zakje bloem dubbele zero en vele Duitsche marken. Een sector in de bewaking is voorbehouden aan de rekkermakers van Ninove, dank de welsprekende tusschenkomst van volksvertegenwoordiger Behn. In 't binnenland aanzien ze de kiezers voor snullen die dienen opgesloten te worden bij de Broederkens van Liefde. Hoe zou het an ders mogelijk zijn de kiezers te willen wijs maken dat ze samen nog kunnen regeeren, nu ze hier en elders elkaar bevechten als Kemphanen en uitmaken voor vuile visch, terwijl ze in Limburg en Luxemburg op één lijst staan om toch maar één zetelken in Ka mer of Senaat te bemachtigen. Heeren van links, het Belgisch Kiezers korps, gezuiverd a la Van Glabbeke, is uw vuile politieke boel beu Het walgt er van 1 Uw samengaan lijkt een hutsepot van worm- stekerige wortels, bevroren aardappelen, op geschoten ajuin er. bezomerd vet. Zulken kost lust niemand meer we gooien dit op den vuilnishoop samen met het Koningsdossier a la Van Acker. KIEZERS, Stelt eens tegenover dien ouden rommel van vooroorlogsche menschen en programma's, onze C.V.P. mannen Jong en jeugdig, eer lijk en oprecht, enthousiast en bereid tot de daad om van België een gelukkig Te Huis te maken voor iedereen inzonder voor den minderen man. Het ware uw gezond verstand oneer aan doen te denken dat U uwe stem zoudt ver gooien op dit ellendig samenraapsel van link- sohe partijen. Weg er mee STEMT C.V.P. Voor de. democratie Voor uw Land Voor uw Vorst 't zelfde, 't steekt eenieder de oogen uit de blauwe incivieke partijgenooten ziin in ste vige blauwe kleur gezet en dus onvindbaar gebleven, bij zoover dat er reeds bij zijn die meedoen aan het huilkoor de incivieken zitten rechts en helpen onder het mom van hyperpatriotisme, in de vervolging van hun tegenstanders, katholieke menschen. al lemaal verdacht van incivisme. W4j zegden het er komt klaarheid in de strijdmethodes. De massa ziet en oordeelt gezond en rechtvaardig en zal op 17 Febru ari aan al die roode en blauwe raddraaiers een lesje geven. De massa wil eerlijkheid, klaarheid, waar heid en rechtvaardigheid De massa Een programma of kiesplatform hebben on ze liberale hyperpatrioten niet. Hunne beste advokater. hebben het niet aangedurfd deze taak aan te vatten. Hunne huidige vertegen woordigers hebben, op politiek terrein, met hunne vriendjes Van Acker-Lalmand. zooda nig «gebradeerd» dat alle eerlijke burgers en werklieden ingezien hebben dat hun winkel totaal uitverkocht is. 't Belet echter niet dat ze met vuile handen hun aangebrand politiek geknoei trachten wit te wasschen. Hun eenig kiesmanifest is dan ook een aan val op de C.V.P. en nog wel betreffende de koningskwestie. De katholieken van 1939 en de Christelijke Volkspartij worden er voorgesteld als zijnde de belagers van onzen vorst Leopold III en het vaderland, en zij (houdt u vast) van ons vorstenhuis. Kan men nu grootere blauwe huichelarij voorstellen Of vergeten ze nu misschien dat hun lei der. Dr Behn. alle dagorders stemde welke den terugkeer van onzen vorst belette Dat hij als boezemvriend van Van Glabbe ke, de gemeenste politieken en de onwaar digste minister, die België ooit kende, dezes politiek genegen aankleefde en geestdrift toe- juichde bij zijn aanvallen op de grondwet en al wat den persoon van Koning Leopold III raakte Vergeten ze nu dal diezelfde leider, Dr Behn, volmondig, zelfs buiten het parlement het politiek geknoei van het huidig ministerie inzonder dat van Van Acker, goedkeurde en prees. En vergeten ze nu dat hun leider. Dr Behn in 1940, de eerste was om de plaat te poetsen om te Limoges onzen vorst te gaan bezwad deren, bij zijn terugkeer in Oogst 1940 den smeekbrief, der bezwadderaars aan den ko ning, te onderteekenen om weerom in 1945 zijne giftpijlen uit te schieten naar Hem die door de overgroote meerderheid der bevol king wordt teruggeeischt. En vergeten ze dat hun leider. Dr Behn, in 1945 zijn politiek mandaat van burgemees ter, aan de zolen van zijn schoen vaagde, om verzonnen gezondheidsredenen, den last van het burgervaderschap aan een ander overla tende die door het kiezerskorps niet ge- wenscht werd en zoodoende zijne kiezers be loog en bedroog. En vergeet ge nu de ferme bolwassching welke hij hiervoor, van Van De Wiele kreeg Zouden de liberalen niet beter doen eens eenige vraagskens aan hun kiezers te stellen 1.- Van den Berghe, Nederboelaro 2.- L. Moyersoen, Aalst. 3.- E. Moriau, Aalst. 4.- 0. Meerschaut, Vlierzele. 5.- G. della Faille, Elene. 6.- E. De Bethune, Aalst. PLAATSVERVANGERS 1." J. Van der Linden, St Maria-Oudenhovc. 2.- Pieraert R. Geeraardsbergen. 3.- Baeten V., Herzele. 4.- Jufr. Paula Van Bever, Aaigem. 5.- Oufour A. Aalst. e.- Roosens E, Meerbeke. 1.- Van Oudenhove E., Denderhoutem 2.- Barones della Faille, Huysc. 3.- G. De Haeck, Aalst. 4.- L, Thienpont, Oudenaarde PLAATSVERVANGERS 1.- Carlier A. Geeraardsbergen. 2.- Plahiers E., Ronse 3.- L. Van Steenberghe, St. Lievens-Houtem 4.- G. Liets, St Maria-Lierde. 5.- De Witte, Aalst. 6.' A, Vergaert, Kruishoutem. 1." K. Van den Berghe, Notaris, Ninove. 2.- De Roye G. Secret. A.C.W. Nederboelaere 3.- Roosens Elie, dagbladschrijver, Meerbeke. 4.- Brocorens Christ verzeker. Geeraardsberg. 5.- Bockstae! Karei, secret. A.C.W. Appelterrc 6.- Cossyns V., Landb. Smeerhebbe-Vloerseg. Wat was eens de liberale partij en wat is ze nog Wat blijft er nog over van de liberale fier heid van vroeger, na hun geknoei met c' communisten en socialisten Wat heeft de liberale partij ooit op sociaal gebied verwezenlijkt Wat moeite heeft het de liberale partij niet gekost om eene lijst van occasiekandidaten te kunnen bijeenronselen ■Er. welke reaktie en misnoegdheid zal de kandidatuur van een uitschot als Cooreman in den schoot der partij zelf. niet teweeg brengen Wat de liberale partij was. kiezers, hebt ge al vroeger gezien en wat ze deed waar schijnlijk nooit kunnen opmerken. Wat er nog zal van overblijven renige bejaarde wippers, die een verjongingskuur zouden welkom heeten en nog een of 2 zitda gen zullen bijwonen om dan als hun leider van alhier de piaat te poetsen eri zoodoende voor hunne liberale princiepen in alle eer te sneuvelen zooniet met daden dan met over tuigd zelfbewustzijn. Daarom gcene stem meer aan die oude kiesdravers maar stemm-i voor de C.V.P. Ge hebt al hooren spreken van Bert Van Hoorick Een groote partijganger van Sta- line. ex-dienstweigeraar, die zijne beste krachten verspilt om België klein en kapot te maken. Hij beoogt een enkel doel de 100.000 ballekens te bemachtigen. Diezelfde Van Hoorick sprak voor de micro van ons N.I.R. en verklaarde dat de commu nisten de eenige echte weerstanders waren die van af den eersten dag der bezetting in den weerstand zijn getreden. Dit gezegde verwekte natuurlijk herrie en reaktie in al de bladen, zelfs in die van links. Wij gaan niet akkoord met deze bladen en verklaren kordaat dat Van Hoorick, in zeke ren zin gelijk heeft en nooit een kommunist grootere waarheid heeft gezegd. De kommunistische partij is werkelijk de eerste partij die in den weerstand is getre den en om duidelijker te zijn reeds lang vóór de bezetting. En in dit soort van weer stand heeft ze zelfs geen helpers die hen in dat gespecialiseerd werk overtreffen of zul len overtreffen. Ze zal dien poveren weer stand volhouden tot zoolang ze fondsen van Moscou zal ontvangen om haar in dat voor treffelijk werk te ondersteunen. Dus voor ee" onbepaald termijn en zoolang Staline niet tot liet begrip zal komen dat hij best zou doen om zich met zaken van zijn eigen te bemoeien En daar in Rusland is werk op de plank voor minstens twee eeuwen vooraleer de Russen zullen te grijpen hebben wat wij hier reeds bezitten, (velos, horloges, portemonnees, rin gen. enz. enz.-. Minister Vos. socialistische minister van O- penbarc Werken in de regeering Van Acker bracht vóór enkele weken een bezoek aan onze stad en was bij die gelegenheid te gast bij Senator De Clercq. De communisten be weerden toen dat hij Senator De Clercq ver koos boven Kameraad Van Trimpont omdat de wijn bij Senator De Clerco, ouder was dan bij Mr Van Trimpont en ook omdat de ter- kiezingen toen nog zoo nakend niet waren. Voor enkele dagen is hij terug in Ninove geweest. Dezen keer ging zijne belangstelling naar de socialisten 't was immers verkie zing. Over alles ei. nog heeft hij gesproken. maaV zeggen weeral de communisten, niet over de incivieken. Wat gemakkelijk te ver staan is van een activist uit den vorigen oorlog. Deze week, en dat weten maar enkele, is hij terug in Ninove geweest en dit maal ten huize van Volksvertegenwoordiger Behn De C.V.P. - MEERBEKE Op ZONDAG 10 FEBRUARI om 10,30 u. op de zaal van 't Klooster E. Moriau, secretaris A.C.V., van Aalst en E.Van Oudenhove, notaris, van Denderhou tem, komen spreken over de C.V.P. en de verkiezingen. Leden en belangstellenden allen op post Niemand mag ontbreken Leve België, Leve de Koning DENDERWINDEKE HALLO 1 HALLO hier C.V.P. DINSDAG, 12 FEBRUARI, 1946, te 7 u. in de parochiale zaal. Als sprekers treden op de heeren MOYERSOEN, Aalst. VAN DEN BERGHE, Geeraardsbergen. de BETHUNE, Aalst. ROOSENS H.. Meerbeke. Trouw aan enzen Vorst is de leus van de C.V.P. 't is de leus van Denderwindeke. Dien avond moet onze zaal weerom te klein zijn. Vrienden leden en ook anderen, we re kenen op U. Alleman op post geen onver schilligen. geen thuisblijvers De plaatselijke C.V.P.-afdeeling zaak zit zoo in een. Minister Van Glabbeke heeft vernomen dat Mr. Behn terug candi- daat. is. Daar die man sedert maanden van aan zijne woning tot in het stadhuis niet kon geraken om zijn ambt van burgemeester uit te oefenen, zal hij ook na de verkiezing, niet tot Brussel geraken. Minister Vos heeft dus van Adolfken Van Glabbeke opdracht gekregen een speciale te lefoonlijn aan te leggen Brussel-Ninove, met luidspreker in de kamer. Zoo bestaat de mo gelijkheid dat Mr. Behn van in zijn zetel de kamerdebatten volgt en dat hij ook in de Ka mer zijne merkwaardige redevoeringen kan laten beluisteren Minister Vos wil echter de werken maar laten aanvangen na de verkie zingen, want zegt Minister Vos, ik heb ge hoord dat ze Mr. Behn een buis gaan bezor gen Mr. Maurice Seynaeve in Vlaanderen en bijzonder in Waalsch-Vlaanderen als een der meest verdienstelijke en werkdadige verant woordelijke overste van weerstand O. F. is tot de C. V. P. toegetreden en verklaart on der meer de C. V. P. alleen verdedigt on ze zoo moeilijk verworven vrijheden... Weg met alle vormen van diktatuur... Zonder twij fel is M. Dentany, ten persoonlijken titel, tot de kommunistische partij toegetreden. Ware het anders en trachtte hij het O. F. mede te sleuren voor zijne meening. of zelfs zocht hij steun bij het O. F. het ware noch min noch meer een kenmerkend misbruik van vertrou wen. Beging M. Demany deze fout. ze zou hem het vertrouwen ontnemen van iederen waren weerstander. niet van deze der elfder uur... Weerstanders gedenk de woorden van ee- non echten weerstander. Stemt. Is het waar dat een der kopstukken der so cialistische partij en gemeenteraadslid onzer stad. binst den oorlog, bode was van de «U- nie voor Hand en Geestesarbeiders Zoo ja denkt men er aan zijn stemrecht te ontnemen Want in dit geval valt hij ondo de categorie van dezen, die volgens de ver ordering Van Glabbeke geen stemrecht heb ben. Zou onze dd. burgemeester niet eens het onderzoek willen leiden en gebeurlijk de ver ordening toepassen Wij zijn benieuwd de uitslag ervan te ken nen. Wij verliezen de zaak. in ieder geval, niet uit het oog. Er zijn menschen die jaar in. jaar uit. en van de eene verkiezing naar de andere steeds kritikeeren. afbreken, op alle politieken. Ik zou bij die mannen eens willen bij staan, wanneer ze stemmen, of liever niet stemmen, want dat zijn menschen die er hun stembrief wit inwerpen. Welnu iemand die niet stemt, is onwaardig in een democratie te leven. .Dat is iemand die bereidt is gelijk welke dictatuur te aanvaarden vermits hij weigert zijn vertegenwoordigers aan te duiden. Iemand die niet stemt heeft geen recht van spreken. Die moet zwijgen want het zijn. zijn mannen niet. die in het parlement zitten Iemand die niet stemt, die verzet het slot van zijn coffrefort. op zijn mond. zwijgen en betalen. Wie niet stemt werkt tenslotte de vijanden van den staat in de hand. Blanco stemmen in een misdaad tegen land en volk. HALLO HALLO hier Radio Brussel, mededeeling van den Heer Van Ack' eerste Minister. «onder de leden der regeering is er zulke ruzie ontstaan dat de frank groot gevaar loopt. Zoo ben ik met mijn regeeringswagen in den gracht geraakt, want de liberalen trok ken in de richting Noord de U.D B.-ers in de richting Zuid de communisten in de rich ting Oost en de socialisten in de richting West. Met die mannen kan er niet meer gere geerd worden nu niet en ook niet r.a de ver kiezing. De eenige uitweg is «Zend andere mannen voor Kamer en Senaat, want socia listen, communisten, liberalen en U.D.B.-ers zullen den regeeringswagen in den gracht laten steken. De verkiezingscampagne valt mij niet mee. Ik had gerekend op eenige Kgr. papier gra tis en ik kreeg nog geen strooibrieven ge noeg om ééne keer de stoof aan te steken. En ik moet daarbij antwoorden op een drukke correspondentie. Gelukkig heb ik daarvoor den uitkijk. D.W. Edm. Uw brief wel ontvangen. Die historie van dien slachter, aangeklaagd door een «weldenkend» concurent meubels kapot, twee maand stroe, door krijgsauditeur on schuldig herkend en nu recommandé gekre gen dat hij niet kiezen magis er één uit duizende. Troost uw vriend mat die gedachte, en zeg hem dat hij gelukkig is met zijn re commandé en hem goed moet bewaren. Veel menschen staan er slechter voor gaan kie zen en daarna op getuigenis van een schoft zwart verklaard is 500 fr. boet en zes maand bak. Niet gaan kiezen is ofwel (zwarte) kleur bekennen ofwel risico loopen van 35 fr. boet om zijn burgerplicht verwaarloosd te hebben. De voorzichtige oplossing van een certifi caat van den dokter kost ik weet niet hoe veel. A.B. Inderdaad die affiche van de U.D.B. is heel net en lief gekleurd. Heel symbolisch daarbij. Die U staat daar als een diepe vaas. Die twee man daarin geven malkaar de hand maar kunnen er nog niet uit. Wie er in /it moet er in stikken. K.J. Wat het portret van Aciel hier op de muren beteekent Neen hij l%pmt hier niet op. Maar hij is het programma van de socialisten. Zoo was, des tijds ie beau Léon het programma van Rex. Weet ge het nog van zijn groote portretten. Alle kandidaat-dictators gelijken op malkaar. Maar Leon was toch veel schooner dan A^iel spijts zijn glimlach «a la joconde». R.V. Ja de affiche der communisten springt in het oog en is even svmbolisch als die van U.D.B. Als ge iets of wat blijft kijken op die roode lucht boven dat vale panorama doen uw oo gen zeer Peins ne keer moest dat werkelijk heid zijn Origineel is ze niet. Ik heb dat rood met die witte hamer en sikkel nog ge zien. Waar of in welke omstandigheid weet ik niet meer. De mensen heeft van die «zak ken» in zijn geheugen. De oorlog heeft dat mee gebracht. Maar er stond een portret bij van een man met haar «a la brosse» gelijk wij het droegen voor vijftig jaar en een dik ke moustache die mij deed denken aan vader de zijne die «moe» altijd ergerde als de pap er bleef inhangen. Wat nog meer opviel wa ren zijn oogen die keken zoo raarzoo ik weet niet. zoo gelijk die van den oolijken boer. Die hamer en sikkel dooreen beteekent de Unieniet verwarren met Utmi van '40-'41 van industriearbeiders (hamer) en boeren (sikkei) Hier is de sikkel het aLem ofte alaam van de konijnenboeren. Maar als in '17 dat spel begon in Rusland kenden ze daar noch pik noch zeis. De commuinsten hebben ook een zak in hun geheugen. Ze hebben vergeten dat ze de vaderlandsliefde in pacht hebben er staat geen Belgisch strikje op De socialisten heb ben trouwens ook iets vergeten. Als ge met den tram van Brussel komt kunt ge buiten de kom van Dilbeek op een muur lezen «A bas !a guerre» geteekend «jeunes gardes so cial istes». t Is nog van '39 toen ze volop be zig waren met onze weerbaarheid te sabotee- ren. Ze hebben vergeter, cr een portret van Ag iel over te plakken. X. Stil de mortuis nisi benevan de docden niets dan beenen Post - scriptum Ik dacht dat het gedaan was. Daar is nog een briefje van een broekventje uit de papschool met de complimenten van zijn mameer of mr de minister van Bevoorrading weet dat ze sedert haar laatste verhitte eerstelingen geen patat meer gekregen heeft en of hij het ver schil weet tusschen menschen eri varkens dat de varkens patatten eten en de menschen niet. De groeten aan mameer dat de patatten toegekomen zijn en dat ze niet meer moet jaloersch zijn van de varkens. En uw Sinterklaas ventje komt ook wel. Gij hebt van mameer niets gekregen omdat mr. de minister speculoos en chocolade be loofd had. ge hebt al lang uw 15 fr. meege dragen naar school. Maar mr de minister ziet u gaarne. Hij heeft u willen leeren sparen en het plezier langer doen duren. Nu hebt ge lang «zoete» gedroomd en ge zult nog eens lekker smullen. Eerstdaags komt mr de mi nister met een witten baard en roode mijter en roode mantel uw mandeken vullen 1 Een nieuwe wet verplicht U uw huisdienst- personeel inieid. werkvrouw, dienstboden, enz) tegen arbeidsongevallen te verzekeren, zelfs indien dit personeel niet heel den tijd voor U alleen werkt. U kunt alle inlichtingen betreffende uw speciaal geval bekomen bij Jean Paul De Mont, verzekeraars, Moe- remansplaats, ia, Ninove. Wijze De trommel slaat I Kom Christelijk volk Wij zijp. uw tolk Ten strijde voor uw belangen Helpt C.V.P. in recht en. vree. Het oude te vervangen Refrein Heil C V.P, Heil C.V.P. Versterkt de rangen Op ten strijd voor C.V.P. II De nieuwe jeugd, tot d' oud'ren vreugd, is klaar den strijd te beginnen. Noch klas, noch stand, verbreekt de band. onmisbaar om te winnen III Wij doen den stap, naar 't meesterschap. De C.V.P. zal het halen. Wij rukken op. het Kruis in top. Onz' strijdlust kan r.iet falen.

Denderklok | 1946 | | pagina 1