Na den slag. "X- Twintigste jaargang Prijs per nummer 1,25 fr Zondag, 10 Maart, 1946 Postcheekrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1093. AAN ZIJNE MAJESTEIT KONING LEOPOLD III. Werd ooit een Vorst gehoond aals Gij De lastertaal viert hooggetij Men werpt met modder naar Uw kroon. De laagheid kruipt rondom Uw troon. Doch hoe de haat ook blaft en hijt. Uw reine, dappre Majesteit O. Koning, daagt gelijk de zon Schooner dan ooit ten horizon. Zie. naar dit zuiver, leidend licht. Heeft 't volk zijn hoop en hart gericht. Zijn liefde, sterker dan graniet Versaagde nooit, noch faalde niet. Het heeft, in langen helschen nacht. Op U betrouwd, op U gewacht. En t weet Uw wijs en vroed gezag Schept weer den klaren, blijden dag. De leugen wijkt, de laster zwijgt. En met U. eedle Koning, strjgt De vrede weer op Belgie's troon. Heersch en regeer, o Albrecht s zoon Gastel Uit Durmeklokken van .'1 Maart 1946. A. C. J. Nu de roes van de verkiezingen stil aan gaat bezinken, meenen we dat het past aan onze zoo schitterende uitsla gen enkele bedenkingen vast te knoo- pen. Iedereen, zelfs onze grootste optimist en ook onze hardnekkigste tegenstrever, is verrast geweest door het succes van de C V P Inderdaad moeten wij het ons niet ontveinzen dat de overname van de ef fectieven van de vroegere katholieke partij uiterst moeilijke en delicate pro blemen stelde men verandert niet van partij zooals men verandert van klee- ding. .u. Verder moet men bedenken dat bet politieke leven sedert meer dan zes ja ren lamgelegd was. althans in de breede volkslagen, en dat derhalve de opwek king tot politieke activiteit niet zonder risico was. Voegen wij daarbij dat de organisa tie der C V P. nog maar begon gestalte te krijgen en ver. o zoo ver. van volledig was. toen hals over kop tot verkiezingen moest overgegaan worden. Dat de uitslagen zoo voldoening ga ven mag dan ook wel verwondering wekken. En nochtans, het is geen won der. voor al wie het programma der C V.P. al ware het maar in zijn breede trekken gelezen heeft of hooien uiteen- Al wie dit programma kent. zal bekennen dat het een ideaal zetten, moeten voorstelt van verwezenlijkingen die de gemeenschap tot haar hoogste welvaai t en tevredenheid moeten brengen. De volledige tekst van dit programma (te koop in alle boekwinkels aan den geringen prijs van -0 ir.) omvat een gansch boekdeel dat zou moeten in han den zijn van alle CV .P.-ers en minstens moeten doorlezen worden door alle wel denkende burgers. Men weze er van verzekerd dat onze tegenstrevers er voor in bewondei ing staan en niet zullen nalaten er uit te putten. Met dit programma gaan wij onge twijfeld nieuwe zegepralen en betere tijden te gemoet. Doch daarom moet er voort gewerkt worden, moet de propaganda zonder verpoozen voortgezet worden en moet de ledenwerving dag aan dag voortgaan. Tc velen die de idealen van de '_V P aankleven zijn nog niet in de rangen kunnen treden omdat zij de gelegenheid ertoe niet kregen. Die gelegenheid moet hun geboden worden en dit zoo spoedig mogelijk. Daarom C.V.P.-ers. niet versaagd vooi het heil van land en volk.voort ter wer ving met woord en daad t-n vooral weg met afbrekerij en gevit op gedane za ken. Eendrachtig vooruit, alleen voor oo- gen al 't groote en edele dat ons ver bindt en ons wacht als doel. een zoogezegde democratische regeering te bekomen a la Van Acker zitten ei veel rechtzinnige en goede elementen in de C. V. P.. ja zelfs vrienden waarop hij fier gaat Minister Spaak houdt uwen zeem voor u en vaagt hem aan den baaid van de partij met één gekozene van den V. D. B„ wij hebben uw geveinsde zoetigheden waarin uw venijnige poli tieke gal verwerkt zit niet noodig. Als ze in uw gareel zouden willen loopen zouden de C.V.P.-ers geen incivieke^ meer zijn. U hebt dat zeker geleerd van uw vrienden communisten in de inter- neeringskampen. Waarom niet Waarom willen de socialisten met de C.V.P. niet regeeren Nochtans zij heb ben niets kunnen afkeuren op het actie plan dat Mr. De Schrijver als regee- ringsformateur. hun voorgeschoteld heeft De koningskwestie Welnu waarom die niet laten oplossen door het volk. namelijk door een volks raadpleging Waarom vreest ge het licht Kiezers, ziet ge nu in dat de link.sche partijen niet altijd het belang van het land behartigen, doch wel hun eigenbe lang en eigen vel. Werkloosheid. In de tweede helft van Februari be droeg het getal werkloozen 103.517. Het aantal werkloozen is echter nog altijd het grootst in het Vlaamsche land en het percentage is er zelfs gestegen van 63.95 r in Februari 1945 op 78.40 op 16 Fe bruari 1946. Wanneer krijgen de steen bakkerijen in het Vlaamsche land. en spin- en weverijen voldoende kolen om op voile toeren te kunnen werken of speelt het taalvraagstuk misschien hier ook een rol VAM ALLES WAT Na den oorlog 1914-18. Vijf en twintig jaar geleden verga derden de af gevaardon van alle landen ter wereld te Geneve aan het meer van Leman. om te bespreken hoe zij den oor log uit den wereld gingen verbannen. Vijf jaar geleden kwam Hitler met zijn «Blitzkrieg» en do Volkenbond lag be graven Die prachtige gebouwen staan nu verlaten en leeg. De Paus mocht niet vertegenwoordigd zijn in den olkcn- bond. Het hoogere motief van naasten liefde was er niet noodig «Bemint uwen naaste als u zeiven. om God» en we •zien den uitslag gansch de organisatie is ineen gestuikt en ook torenhooge ge houwen zijn een toren van Babel ge worden in de XXc eeuw En thans En nu vergaderen de volkeren van de verschillende naties in de Central Londen. Er zijn er 51 te Hall landen verte genwoordigd om met vasten wil te voor komen dat er nog oorlog ontsta. Ter wijl ze nog vergaderen hebben ze nog ruzie de grooten willen allen het la- hunnen kant trekken. Rusland de verzekeren doch midde ken naar wil den vre< lerwijl willen ze hun troepen niet terug trekken uit Iran eisehen ze ongeveei een derde van Turkije op stoken ze onrust in Spanje ontdekt men hun spi- onnage in Canada. Vereenigde Staten en zelfs vertakkingen hier in Engeland, in België zijn de communisten de patriotten doch hun werking staat in dienst van Stalin, hun werking is voor Rusland, internationaal, in plaats van nationaal. Die werking nu. noemt men niet Volkerenbond (die is failliet dot.h Organisatie der Vereenigde Rui keren (O.V.V.) Ze draagt in haar schild als symbool van den vrede de aardbol met den olijftak. Zoolang men het Kruis als symbool van den vrede niet erkent, zal het een fiasco zijn. Binnen eenige jaren staat de Central Hall te Londen ook te huur of te koop zooals het Volke renbondpaleis te Genève en de O. V. V. zal tot het verleden behooren. Hebt ge 't gelezen Hebt ge den brief van Spaak aan de liberalen niet gelezen Ik had nooit dur ven peinzen dat zoo n staatsman zulke platte broodjes zou durven bakken heb ben om toch maar oen linksche regee ring te kunnen behouden. Vier ministers aan de communisten, vier aan de libe ralen en bereid zijn de kieswet te wij zigen opdat de kleine partijen meer senatorzetels zouden kunnen veroveren. Is dit laatste dictatoriaal optreden ja o!' neen De wetten maar veranderen naar gelang zij hun partijen of partners dienstig zijn Wat staat er ons van zulke menschen en partijen nog te wachten Doch de liberalen hebben hun vroege re beestigheden ingezien, en onder den druk der liberale landelijke groepeerin gen. hebben ze Mr. Spaak beleefd be dankt om zijn voorstel. Mr. Spaak die meende dat de blauwe visch onmiddel lijk ging bijten heeft zich bedrogen. Mr. Spaak is spaak geloopen. En toch geeft hij nog niet af. Na wei gering van den heer De Schrijver om een regeering samenstellen, heeft Mr. Spaak het aangenomen een regeering te trachten samen te stelling met een goed programma en een goede ploeg, een regeering die hij geen naam durf geven. Wij zijn benieuwd om om te we en hoe dat zal eindigen en wat de libera len nu zullen doen. De kolenslag van Asiel. Is de kolenslag van Van Acker gewon nen Neen. er worden dagelijks geen 80.000 ton boven gehaald zooals hij ons voorgeschoteld heeft. Als alles ten beste marcheert kunnen er maar 75 tot 76.000 ton bereikt worden, en dit in t vooi uit zicht dat er 30.000 Italianen naar onze kolenmijnen gingen komen. Maar het getal 30.000 zal moeten herleid worden tot maximum 2.000 (twee duizend). Dit is de taa! en het cijfer uit bevoegde bron. Mijnwerkers. Op 9 Februari 1946 werkten er 160.303 arbeidskrachten in onze mijnen. Te Charleroi zijn er 150 Italiaansche mijn werkers aangekomen en op 't einde van verleden week verwachtte men 300 Zwitsersche mijnwerkers, doch deze laatste zullen uitsluitend werken voor kolen bestemd voor Zwitserland. Hier grootste Onnoozclaars De linksche partijen, en vooral de so cialisten en communisten strooien rond dat de C. V. P. het niet eens is. Al onze mandatarissen en gekozenen hebben maar één programma, dat van C. V. P.. voor niets en niemand wijken zij er van af. omdat dit programma en werklieden en boeren en middenstanders en werk gevers en armen en rijken en sukkelaars en gelukkigen kan bevredigen. C. V. P. is een onwrikbare granietblok. Al de incivieken zitten rechts Dit was het slagwoord en het orde woord der liberalen, socialisten, commu nisten en V. D. Bors i.e.vvvan het link sche blok, in de verkiezingskampagne. Hun gebazel en laster heeft een ver keerd effect gegeven. Volgens Spaak en met de bedoeling scheuring in de C V.P. och arme te kunnen verwekken, om Als 't maar waar is Tc Gillv is een groote vensterglasfa briek. Er is hun een steenkoolcontin gent voor de maand Maart beloold. Als dit fabriek in bedriji kan worden ge steld zouden er maandelijks 500.000 tot 600.000 m2 (dus 50 a 60 Ha groot) in en kele dikte kunnen geproduceerd wor den. In dit geval zou de schaarschte aan vensterglas binnen eenige maanden op gelost zijn. En hoeveel spiegelglas wordt er gefabriceerd Voor 't oogenblik 62.000 m2 per maand namelijk in het spiegelglasfabriek van Auvelais en naar het schijnt zou die van Moustier in t kort ook in werking komen in dit ge val zou de productie verdubbelen. N.M.B.S. Onze constructiewerkhuizen van spoor- wegmaterieel hebben van de N.M.B.S. een bestelling ontvangen van 10.000 goe derenwagens en 100 locomotieven. Zij hebben ook een bestelling ontvangen van 20 locomotieven voor het Groot Hertogdom Luxemburg en 30 locomotie ven voor Argentinië Zou het niet ge raadzaam zijn al deze locomotieven voor het belgisch net te behouden in t voor uitzicht van het te verwachten terug- eischen van de locomotieven der geal lieerden Naaml. Venn. D E N D R S A. 4, Burchtdam 4, NINOVE aard dat wij. deze macht ten goede aan wendend. daaruit het maximum voor deel halen voor ons zelf en voor onze gezinnen Wij meenen niet daarop be vestigend te kunnen antwooiden. En toch op het einde van het verloo- pen dienstjaar telde de Bond 185.391 in geschreven gezinnen, die minstens 1.500.000 personen groepeeren. Zou er wel éene vereeniging zijn in gansch Bel gië. die op zulk aantal leden kan bogen Wij meenen van neen En toch Krijgt de Bond wel het gehoor waarop hij recht heeft Ook hier kunnen wij jammer genoeg met be vestigend antwoorden. Maar waar is wel de oorzaak van dien toestand te vinden Bij ons. de leden zelf. Art 2 lit. d. van de statuten van den Bond luidt als volgt De Bond stelt zich tot doel het vestigen van een band van solidariteit tusschen hare leden en tus- schen de hoofden van groote gezinnen, die tot hare beginselen toetreden deze verbinden zich elkander te steunen en onderling te helpen voor al wat hunne gezinsbelangen betreft. De Vereeniging is echter geen eigenlijk werk van onder stand.» Moesten we dit werkelijk nu eens niet laten bij een goed bedoelde principes- verklaring. maar dit principe in daden omzetten, geeft gij er U rekenschap van hoe duidelijk dan onze macht zou in het licht gesteld worden en hoe wij die macht zouden kunnen doen gelden, want wij bezitten de macht én van het getal, én van de hoedanigheid Geeft gij er u rekenschap van wat voor een economische macht de Bond in den Staat beteekend Moesten we allen ter wille van de so lidariteit die wij door het aanvaarden van de Statuten van den Bond moeten nastreven, het besluit nemen voor al on ze aankoopen den voorkeur te geven, bij gelijke prijzen en hoedanigheid, aan de winkels uitgebaat door leden van onzen Bond moesten wij bij het m dienst nemen van helpers, den voorkeur verleenen aan leden van Kroostrijke Ge zinnen IN één woord moesten wij al tijd en overal daadwerkelijk blijk geven van solidariteit, hoe zouden we daar door niet gebaat zijn Meent ge dat de Staat tegenover zulk een macht onverschillig zou kunnen blijven Meent ge dat het nog langer zou gaan de belangen der groote gezinne n zoo niet over het hootd te zien, dan t och maai te behandelen als iets van ondergeschikt belang, dat wel later... de aandacht zal krijgen. Neen Neen Moesten wij handelen zooals hierboven gezegd dan zou onze macht niet langer te negeeren zijn en dan zouden wij ook gemakkelijker vol- OP DEN UITKIJK Ik heb deze week langs de redactie om recommandé gekregen vanwege O. Meebeke en van Mr Thiele- nen M.B.R. van mans. De redactie zal mij daarvoor blbbe geld betalenwant mijn handschrift dat op de redactie berust draagt altijd mijn handteeken al staat het er in e gazet niet onder. Omdat ik den grooten Jan niet wil uithangen. Mr Thielemans laat mij weten dat hi] niet in Duitschland is geweest: Daarvan akte Moest hij liegen 't zou in Meerbe- ke geweten zijn. Heeft een of ander van zijn slachtoffers die hij te veel getrei terd heeft ook eens een vergrootglas in zijn keel genomen Wij zullen er met langer bij stil blijven anders krijg ik van den anderen kant ook een recom mandéHet is trouwens een detail in mijn beschouwingen ik ben ook m Duitschland niet geweest en toch eigen ik mij het recht niet toe mijn medebur gers te oordeelen O.M.B.R.. Meerbeke laat weten, dat de lijst zoolang niet was als werd opgege ven. en dat ze geen weerstanders zijn van 5 September maar van '41. Ik had O.M.B.R. niet vernoemd noch zijn ouderdom bepaald. Het krijgt ver zachtende omstandigheden, omdat de lijst zoolang niet was Jammer dat het zijn eigen kleineert en den echten weer stand meteen. Vanwege den erzatsweerstand waren wij aan die wonderbare democratische «ebruiken gewoon. Van den echten niet. Menig oprecht Weerstanden van Ninove en omstreken behoorde tot de eeiste vrijwilligers die optrokken om tegen de Duitschers te vechten. Het was nun schuld niet indien ze niet veel te doen kregen, en toen ze optrokken wisten ze niet dat ze zich niet den kop zouden in- loopen tegen de Siegfriedlijn en ze ver tikten het tegen eigen volk te vechten. Die verdienen een eeresaiuut. Wij geven de weerstanders van Meer beke akte van hun naam en ouderdom ook van al de heldendaden die ze tijdens de bezetting op hun actief geboekt heb ben en die ons hazenhart van begeeste ring aan 't kloppen brachten en ons in 't diepste en donkerste hoekje van onzen kelder een geestdriftige Brabangonne deden fluisteren Hun heldendaden van na de bevrijding zijn geen «actief». Moe ten wij terug in het geheugen roepen die triestige cuhibitie van politieke gevan genen waarmede zij in de streek eerst hebben uitgepakt en die bijna onmiddel lijk van hoogerhand verboden werd on der den drang van de verontwaardigde Anderhalf jaar lang wrok publieke opinie doening bekomen voor onre gewettigde ,ijn predikanten in tien groote volksmissies zullen kunnen uitroeien eisehen. PROVINCIERAAD VAN OOST-VLAANDEREN De Provincieraad van Oost-Vla ande ren heeft volgende provinciale senators benoemd M. Orban uit Sint Niklaas. M. Gabriel uit. Gent. M. Van den Storm uit Oudenaa.rde. M. Lagae uit Gent Alle vier van C.V.P. M. M. De Block en Versieren, twee socialisten. KIN DE RVO 1T U RE N We Is. DE RCECK MACHT! Tn dit korte woordje van vijf letters ligt het begrip waarnaar Staten, veiee- nigingen en enkelingen streven en dik wijls voor ten onder gaan. Macht Die voor talloozen de bron kan zijn van ein deloos wee. doch ook het welzijn van even talloozen kan bewerken, al naar gelang zij aangewend wordt ten goede of ten kwade. Ook de Bond der Kroostrijke Gezin nen «is» een Macht. Geven wij ons daar van wel voldoende rekenschap En is onze handelwijze wel van dien ze werkten in dezelfde richting. Daarom werd de wereld op stelten gezet. Er is nooit in het gedacht der Uzersoldaten een pretentie ontstaan van het Land te besturen En van lien was door ieder een geweten wat «zij» gedaan hadden Maar kom. het is typisch dat na ander half jaar over het hoofd van het gerecht en administratie gesprongen te zijn er- gesproken wordt van beroep te doen op het gerechtzou dat soms een symbc- lische kentering zijn Het doet in alle geval sympathiek aan. en ik presenteer 'mij gratis om te helpen een «recht op antwoord» op te stellen in regel met de wet. Hun optreden met de verkiezingen was weer een hoog tepunt in hun vaderlandslievende actie. Als in een familie, in een christene familie althans, iemand ziek is wordt hij verzorgd om hem weer gezond te ma ken. In een christene samenleving wordt dat ook gedaan. Bij de Nazis in Duitsch land werden de zieken en dezen die niet oo zijn nazi's dachten en voelden, uitge roeid...-- en ons volk heeft zich tegen die bar.haarschheid teweer gesteld Of was het om het plezier te mogen hebben van zelf h etzelfde te doen Zijn er bij ons moreele menscheneters of bewonde raars van den Indiaanschen scalpendans? Ieder ernstig mensch weet ook dat het Land diep in de miserie zit. leder weet ook dat alleen taai en eendrachtig werk van alle burgers ons uit den put kan ha len. Beseffen die weerstanders dat met. en zijn. zij geen ernstige menschen Waar om guan ze dan als burger niet naar hun de gemeenschappelijke kracht en laten ze de anderen niet werk. burgemeesters, rechters, en gendarmen incluis Frankrijk heeft het hoofd der Weer standers op hol gebracht. Frankrijk dat militair verpletterd was en maar armza lige figuur kon siaan nevens de drie grooten heeft het belang van den Weerstand opgeblazen om ook te kun nen grootdoen. De communisten zagen er partijbelang in en dachten onder die vermomming aan de macht te komen en werk in in? panninf aan hun De Denderklok Schoenfabriek, Vraagt STIKSTERS en JONGE LEERMEIS JES voor schoen-tigen te stikken. GOED LOON - REGELMATIG WERK te verkrijgen in het huis: Biczcnstraat, 21 NINOVE GROOTE KEUS H

Denderklok | 1946 | | pagina 1