Allo, C. V. P.-ers OKEGEM Kwi nummer 1,25 fr VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1093. CHRISTEN, Postcheckrekening 1862.54 BERICHT Wij vernemen dat naar aanleiding van de deze week ingetreden regeerings- crisis, die de door de kantonale C.V.P. gevraagde sprekers verhindert op den voor 31' Maart voorzienen zege-optocht aanwezig te zijn, deze massabetooging tot een later vast te stellen datum werd verschoven. De eerste krachtproef van de C.V.P. is geleverd In een vermetel, of was het een kinderachtig besluit dierf de H. Spaak, namens de B.W.P. het aan een regeering samen te stellen en vóór het Parlement te brengen, in dewelke voor de C.V.P. geen plaats was. De liberalen hadden hem. zij het dan op eerder schuchtere wijze, den rug toe gekeerd en men zou nu eens gaan zien wat men zou zien. Spaak dus, den haast verstarden glim lach op de lippen pakte het vol moed aan met zijn eigen partijgenooten, die niets beters vroegen en ongeduldig trap pelend in groepjes zijn aandacht zoch ten te trekken ten einde toch maar on der de uitverkorenen tc zijn ge zijt mi- nistrabel of ge zijt het niet en den eersten keer is den kwaadsten keer. De foto's in de bladen hebben tot onze stichting en deze van het nageslacht hun voldane wezens vereeuwigd. Mr Spaak en zijn ploeg ministrabelen hadden zich echter heel liebtekens ver gist. Zij hadden namelijk, in een roeke looze zelfoverschatting gerekend dat 68 socialisten plus 24 stemmende bloedroo de broeders meer dan de helft waren van 202. De gebeurtenissen van verleden Woensdag hebben hun op krachtdadige wijze herinnerd aan de strenge taal van de cijfers en aan de mathematische on feilbaarheid en de onontkoombaarheid van hun gegevens. Thans is de glimlach van M. Spaak als hij do journalisten ontvangt verdwenen en heeft de voldaanheid op de wezens zijner ploegmaten plaats gemaakt voor trekken van bezorgdheid en kwalijk verborgen wantrouwigheid. Immers wie geeft gaarne zijn portefeuille af We zeggen dat de eerste krachtproef van de C.V.P. geleverd werd. Inderdaad was het het opzet van Spaak tweedracht en splitsing te verwekken in de rangen der C.V.P.-gekozenen, ten einde aldus te profiteeren van enkele meestemmers of onthoudingen bij het in voeling treden met het Parlement. Desnoods kon er nog wel een minister portefeuille aan af HET WAALSCH CONGRES EN DE VLAMINGEN Er werd onlangs veel geschreven over hetgeen er gerammeld werd tijdens dit berucht congres. Scheurmakers en woelmakers als. Scheurs, Van Belle, Morlot spanden zich ter dege in om den Belgischen Staat ka pot en klein te krijgen. 'tWas opvallend hoe de bladen van links zoo weinig commentaar over de uitdagende redevoeringen van sommige dier heeren ten oordeel gaven of zoo veel mogelijk onder zoete vormen eene min of meer neutrale houding trachtten aan te némen. De pers van rechts, zij die voortdu- dend als aanhangers van 't duitsch re giem en voor verdedigen der incivieken werd uitgescholden stond onomstoot- baar bij haar programma geene ver deeldheid onder de Belgen. Wij walen en Vlamingen marcheeren hand in hand tot heil van ons volk. tot heil van ons vaderland. De socialisten Van Belle. Merlot en consoorten. evenmin als hunne aanhan gers weiden niet eens verontrust over hun gedrag en uitingen die evengoed als aanslagen op de veiligheid konden aan zien worden als do misdrijven van Rex en V.N V. ten aanzien van denzeifden staat bedreven. In geen enkel ministerie werden V.N. V.mannen noch rexisten door de katho lieken opgenomen als politiekers ston den ze als kat en hond tegenover elkaar. Spaak en Van Acker zullen zich wel wachten de waalsche separatisten als Van Belle en Merlot uit hunne partij te bannen. Hij die nog eenigzins wat ge zond verstand bezit kan daar een klaar oordeel over treffen. In werkelijkheid zitten de incivieken niet rechts maar links bij de socialisten. Hadden wij op dit congres tegenwoor dig geweest, wij zouden aan de walen 't volgende verteld hebben In ons land waar de vrijheid der talen in de grondwet staat geschreven, zijn tal van ééntalige burgers tegenover een groot getal tweetalige, ik spreek niet eens van méértaligen. De walen, meestal ééntalig. zijn met Hoe deerlijk is hij echter in zijn ver wachtingen bedrogen uitgekomen de C.V.P. is onwrikbaar gebleven ais een granieten blok. zij heeft niet gewankeld noch getrild, zij is één en zal het blij ven. M. Spaak had zich veel moeite kunnen besparen hadde hij zich de luttele in spanning getroost, het programma van de C.V.P. te lezen en eventjes de statu ten van onze partij na te gaan. Aldus had hij zich rekenschap kunnen geven van den stralenden bec de gaz» dien hij zichzelf aan 't bereiden was. Hij kan het nu doen. hij gaat er den tijd voor krijgen en kan dan meteen ons programma toetsen aan de enkele vage punten die de B.W.P. in haar pro gramma voert en waarvan zijn regee- ringsverklarmg hier en daar een ver doezeld glimpje te ontwaren geeft. Wie weet of ook hij niet. in een dier zeldzame buien van rechtzinnigheid die men soms bij de socialisten aantreft, uiting geeft van zijn bewondering voor ons programma en voorzitter De Schrij ver geluk wenscht om dit benijdens waardig geheel. Want hoc- men het ook draaie of keere. het programma der C.V.P.. dit program ma dat de schoonste samenvatting is van wat een landsbestuur moet zijn en doen om in alle rangen en klassen der gemeenschap welvaart en vooruitgang te brengen, kan alleen en zal het regee- ringsbeieid in ons land de toekomst be palen. De schitterende zege die de jonge par tij mei dit programma in de jongste ver kiezingen behaalde is daar de waarborg voor en tevens de zekere voorbode van verdere successen. Heel in 't kort zal de C.V.P. van het kanton Ninove een zege - op tocht houden in onze straten om ui ting te geven aan haar fierheid en tevre denheid om de uitslagen bekomen in den strijd van allen tegen een en om aan allen een blijk te geven van haar jeug dige macht en onstuimige aantrekkings kracht Dat allen zich van nu af reeds daar op voorbereiden Wie bouwt België weder op De G.V.P. hunne eentaligheid veel verder gekomen dan hunne landgenooten. de Vlamingen met hunne opgedrongen tweetaligheid de ééntaligen zijn hier altijd de meester geweest, de tweetaiigen de dienaars. Midden door onze gewesten ligt de zuivere taalgrens, en de personen die van beide zijden der grenslijn wonen, kunnen met elkander in geen innig ver keer leven, zoo de eenen zich de moeite niet geven de taal van de anderen aan te leeren. Voor 1830 waren de walen gedwongen de tweede taal aan te leeren. en dat ver wekte de omwenteling. Thans is het juist het tegendeel de vlaming wil hij niet overal, zelfs soms in zijn eigen gewest, onbegrepen staan gapen, ofwel eens naar den drommel ge zonden worden door vlaamsche onkun dige beambten moet de fransche taal verstaan en spreken. De waal wilde geen tweede taal aan- leeren de vlaming was toegevender, kwam de waal tegemoet en leerde de tweede taal en toch schreeuwt de waal van verdrukking en eischen Waalsche dolzinnigen de bestuurlijke scheiding of de aanhechting van Wallonië aan Frank rijk. omdat ze door de Vlamingen ver drukt worden. Die menschen zijn dus de gezworen vijandeff van het vlaamsche volk dat nochtadik het grootste deel van België voedt dn onderhoudt. Tot die waalsche separatisten zeggen we wat wij vroeger aan de vlaamsche scheurmakers toeriepen Trapt het af naar oorden die u beval len. maar laat ons met rust. De vlaamsch- vvaalsche kwesties zullen door ons wel in een broederlijken geest eene oplos sing vinden waarmede ons land zal ge diend zijn. VAN ALLES WAT Van Acker en de verkiezingen. STAD en OMLIGGENDE NINOVE Overlijdens Vechtersbazen aan het slag. DENDERHOUTEM HOEKJE VAN DEN ARBEIDER. Ons Programma van Actie. "Met het oog op de vorming der nieuwe regeering, en de in verband daarmee ontstane nieuwe mogelijkheden heeft de A.C.V. zijne voornaamste eischen, die onmiddellijk doorgevoerd kunnen wor den, samengevat in onderstaande nota welke overhandigd werd aan het Cabi net van den Eersten Minister, terwijl eveneens in voeling zal getreden wor den met den Cabinetsvormer. Onderhavige nota werd opgemaakt naar aanleiding van een verzoek, kennis te nemen van de wenschen van het christelijk syndicalisme. De nota slaat slechts op de onmiddel lijke wenschen van het A.C.V. en is dus geen weergave van het volledig e»schen- programma van de Christelijke Vakbe weging. 1.- Economische en sociale democratie. Het A.C.V. is de meening toegedaan dat wegens den invloed welke de econo mie op het politieke leven uitoefent, de Staat zich met de economie inlaten moet Hierdoor wordt evenwel niet bedoeld dat de economie onder volledig staats beleid moet gebracht worden, maar wel dat de Staat dient richtlijnen te ver strekken in het kader van 's lands al gemeen welzijn. Het A.C.V. heeft steeds de sociale en economische democratie voorgestaan, die slechts dan verwezenlijkt zal wor den wanneer de werknemers op gelij ken voet met de werkgevers zullen deel nemen aan de leiding van de algemeene economie, van eiken bedrijfstak, offi cieel of semi-officieele problemen be sproken worden. Zoo de medezeggings- schap van de arbeiders in de leiding der economie in alle nijverheidstakken ver algemeend moet worden, zal nochtans de medezeggingschap in de bedrijven en de ondernemingen van de openbare diensten zeer uitgebreid moeten zijn. Het A.C.V. vraagt verder de oprich ting van ondernemingsraden die, of schoon ze de hiërarchie in de onderne mingen eerbiedigen de werknemers doen deelnemen aan de bespreking der sociale en economische problemen, wel ke de ondernemingen aanbelangen. 2.- Prijzen en loonen. Een drastische politiek tot verlaging der prijzen ten einde ze op een normaal peil terug te brengen blijft nood'g. In dien bedoelde politiek niet toegepast wordt of wanneer ze niet slaagt, zal de drang naar aanpassing der loonen bij de prijzen niet kunnen ingedijkt worden, en bestaat er groot gevaar tot muntont- waarding. Wat er ook van zij, die toestand zal nooit de werknemers of hun organisa ties kunnen ten laste gelegd worden. Verder moet er opnieuw een Index der kleinhandelsprijzen gepubliceerd wor den. ('t vervolgt) BEVINGEN Neigembosch. Maandag as. 25 Maart, O.L. Vrouw Boodschap, in het Maria-heiligdom, te 9 1/2 u. Plechtige Openings-mis, ter goe der intentie van dezen, die binst den zo mertijd het Heiligdom zullen bezoeken. Inderdaad, van den 25 Maart, O.L. Vr. Boodschap tot den 8 September, O.L.Vr. Geboorte, hebben plaats de jaarlijksche Zomer-optochten en bedevaarten naar het Maria-oord. Talrijk zijn ze die als dan opgaan naar Bevingen, aan den zon- nigen Zuidkant van het heuvelachtig Neigembosch, eertijds gekend om zijn eeuwenoude eiken- en beukenboomen om te genieten van het stil en ruw na tuurschoon. Mariale verkwikking en li chamelijke rust, die twee samengeno men. zijn er die. ware er nachtverblijf, aldaar eenige dagen zouden willen over brengen, om van het stads- en heden- daagsch levensrumoer weg te zijn en hun dagelijksche bekommernissen eens deels te verdrijven. Ook, de nooden des tijds, vragen drin gend. dat men door plechtige en openba re Maria-vereering den Hemel geweld aandoet, om den wereldvrede te be houden. -die onlangs, gedurende vijf ja ren, 1940-1045 zoo kostelijk en met zoo veel offers en menschenbioed werd be taald, - eensdeels hersteld - nu weerom bedreigd wordt. Daarom binst den Zo mertijd, en wel met de gewestelijke be devaart, op Zondag 26 Mei a.s., te 3 u. namiddag zal men van alle kanten tal rijk opkomen naar Bevingen, het na tuurschoon der streek. OP DEN UITKIJK «Ze» hebben den IJzertoren opgebla zen. Wij weten niet wie «ze» zijn wij we ten niet of ze van hoog komen of van laag. Wij weten wat ze zijnslechte Belgen! De IJzertoren was geboren uit de zer ken van «helden hulde». De IJzersoldaten hadden gespaard op hun magere solde om de gevallen snak kers een grafsteen op hun graf te plaat sen. Die zerken mishaagden aan zekere machtdragers en ze werden stuk gesla gen en verwerkt tot «bricoillon» om de wegen te herstellen. Ze waren immers de belichaming van den onbreekbaren wil van de soldaten om zichzelf te blijven in den titanen strijd tegen de Duitschers. Ze vochten voor het behoud van hun lij* tegen de Duitschers en voor het behoud van hun ziel tegen de stijgende tij van *er- franschte verwording waaronder laag- voelende menschen ze wilden versmoo- ren. Wie zal ooit vertellen wat de jon gens hebben gedaan om de Parijsche smeerlapperij uit hun ziel te houden. Veel moeders, veel vrouwen, veel ver loofden weten niet aan wie ze te danken hadden dat hun geliefden met een ge zond lijf teruggekomen zijn. De IJzertoren is de reactie geweest van Vlaanderen op de heiligschennis gepleegd op de zerken van heldenhulde. De IJzertoren is de weg opgegaan van zijn voorvaderen Ontstemming en haat is de reactie in de harten van honderddui zenden. Dat is het werk van slechte Bel gen. Ze weten het zelf best en ze zullen er geen roem op dragen. Ze zullen de verdenking werpen of laten werpen op onschuidigen en beschaamd weg naam loos blijven. Er waren in het comité van den IJzer toren menschen <iie verdwaaid zijn er waren er andere ook. De schoonste z^ken worden ontsierd door weinig aanbevelingswaardige ele menten. Hebben wij er geen duizende sjacheraars zien opvallen als op een bur gerlijke prooi, om er hun voordeel uit te halen Blijft de echte weerstand daarom min schoon De IJzertoren ligt in puin. De grafste de van de schoonste en beste onzer jon gens is onteert. Vlamingen spreken reeds van wedcr- opbouwen. Elk zijn goesting Miliioenen uitgeven om hem weer eens te laten opblazen Ik voor mij verkies het puin te laten zooals het is er in bedevaart naartoe gaan net als vroeger en hem te laten zooals hij is, als tastbaar bewijs voor de komende geslachten van de kleingees tigheid die de schoonheid van ons IJzer- jongens nooit heeft kunnen begrijpen, van den haat waarmede hun offer werd betaald, van hun titanen grootheid die spijts verachting en vernedering trouw gebleven is aan den grooten plicht te genover Land en Volk. De puinen zul len luider spreken dan de meest strie mende redevoering en met den hand doen voelen dat de uitzuivering moet ge daan worden daar waar er nog niet aan begonnen is. Wettelijk erkende Beroepsveree- niging ven Herbergiers, Hotel- en Restauratiehouders. De leden worden vriendelijk doch dringend uitgenoodigd hun textielpun ten (200) af te halen op ons Sec retariaat 69 Stationplein, Ninove, open alle werk dagen van 16 tot 21 uur, des Zondags van 10 tot 13 uur. Nieuwe leden kunnen zich laten in schrijven bij het afhalen der textielpun ten. HET BESTUUR Allo Allo Ze lijn aangekomen de nieuwe KAMIONS RENAULT 3M K. 1 ten l ten 3 1/2 en 7 ten. onmiddellijk tesuhtkbaar Voor inlichtingn on prijzen zien wenden tot GARAGE THEO BEECKMAN, NINOVE KI NDERVOITUREN We Is. Dl ROECK Denderklok De .luist vóór de verkiezingen moest er haast en spoed bijgezet worden om de certificaten van wederuitrusting (bons voor potten en pannen) uit te deelen. Nu zijn er heel wat uitgereikt met 't gevolg de goede textielwa- ren zijn opgekocht door de eerst bedienden, d'ander kunnen nu erzatz koopen, en de bons voor potten en pannen moogt ge nog eenige maanden in uw kas leggen, ze zijn nog niet geldig. Ze zullen misschien dienstig zijn vóór de volgende verkiezing. Arme demagogie. Ter dood veroordeelingen. Sedert de bevrijding en tot 1 Maart 1946. hebben de krijgsraden 2222 personen ter dood veroordeeld bij verstek en 1064 op tegen spraak. Hiervan zijn er reeds 78 terdoodver- oordeelden terechtgesteld. De Vlamingen hebben hun recht. De Vlaamsche kwestie is opgelost zei Mi nister Spaak in zijn regeeringsverklaring en vier dagen te voren gebeurde alles in 't fransch in den Senaat. Toen de C.V.P.-senator Van Steenberge vroeg om de mededeelingen ook in het Nederlandsch te geven, lokte het bij de liberalen en socialisten een zeker pro test uit. Hoevele zouden er niet geprotesteerd hebben bij de socialisten die zelfs nog geen fransch kenden cp zijn «Asiel's» De regeering Spaak. Deze is gevallen. Op de 14 ministers waren er maar vier Vlamingen, waaronder den oud activist Vos, socialist en den liberale collabo rateur Craybeeckx. Welnu Mr Spaak is dat ten eerste de rechtvaardige verhouding van Vlamingen <5 millioen) tegenover de Walen (3 millioeni ten tweede kondet gij de Vla mingen maar laten vertegenwoordigen door zulke personaliteiten. Het is een ware kaak slag in 't aangezicht der Vlamingen. En wie was Minister van Binnenlandsche Zaken Meriot. socialistisch burgemeester van Seraing die het separatistisch congres te Luik heeft voorgezeten. Wat zou er vóór en kele jaren in de luiksche pers geschreven ge worden zijn. was er een oud activist of een verdeeler van België minister geworden Als het maar van links komt moet dat alle maal goed ziin. en dan durven de socialisten schrijven, dat alle incivieken rechts zitten De socialisten schrijven. De socialisten schrijven dat C.V.P. zijn ver antwoordelijkheid niet heeft durven opnemen. De waarheid is het volgende. Mr De Schrij ver werd belast als informateur en daarna ais formateur eener regeering. Hij heeft een drieledige regeering willen vormen samen met de socialisten en de liberalen, op basis van een programma van vijftien punten, dat in alle dagbladen gepubliceerd werd. De so cialisten h'.bben echter niet eens dit pro gramma willen onderroeken en hebben Mr. de Schrijver alsdan laten weten dat zij niets wilden weten van een regeering iret de C.V.P Dit is de zuivere waarheid. Wie draagt er dus de schuld dat we zoo lang op een stevige regeering moeten wach ten Waarom geen minderheidsregeering ge steund Omdat zulke regeering niet bij machte was groote vraagstukken op te lossen. De regee ring die er nu komt moet er eene zijn van langen duur. Wat wr-ischte do C.V.P. Een regeering welke in het parlement kon rekenen cp een stevige en zelfs od een in drukwekkende meerderheid, omdat de regee- ringsvraagstukken welke nu gesteld zijn. al te belangrijk zijn. Van 't oogenblik af dat de C.V.P. op een groote regeeringsmeerderheid kan rekenen, wil en zal ze haar verantwoordelijkheid op nemen tegenover haar kiezers en tegenover de gansche natie. FEESTZAAL «ONS HUIS» NINOVE ZONDAG 7 APRIL, 1946, PRACHTIGE CABARETAVOND door YREOA het alomgekend kunstgezelschap ZONDAG, 14 APRIL, 1946, MUZIKALE FEESTAVOND door de Kath. Harmonie van «Ons Huis» Volgende week meer nieuws over deze twee prachtavonden. Schielijk overlijden. De heer Oscar Van Sevencoten. geboren te Ninove den 25-12-1878. oud gemeenteraadslid der stad Ninove gevoelde zich des morgens onwel, hij ging terug near zijn bed waar hij schielijk overleed. BURGERLIJKEN STAND Geboorten Gladys Dannau. dochter van Maurits en Maria Neirinckx. Marie-Thérèse Franchet dochter van Oscar en Zoé Van Bellingen. Huwelijken Willy Vonck. 22 j. landbouwer te Outer, en Rosa De Mulder 20 j. z. b. te Ninove. Léon Van Raffelghem. 81 j. Eierkets. Oscar Van Sevencoten 67 j. Geeraardsberg- schestraat. Anna Van Der Veecken. 71 j. Godshuis. In een koffiehuis bevonden zich zekere Petrus Lerang en Albert Asselman. Beiden kregen ruzie wat voor gevolg had dat ze aan het vechten gingen en dit met zoo een geweld dat er gestampt en geslagen werd. Toen bei den ten gronde lagen kwamen juist twee rijkswachters voorbij die de ruzie hoorden en in de woning binnen traden, ze moesten zich bedienen van hun matrak om de vech tersbazen te kunnen scheiden. Proces ver baal werd ten hunnen last opgemaakt. Belangrijke diefstal. Des avonds was de genaamde Jules De Winter wonende gehucht De Kat en winke lier in kleedingstoffen met zijn gezin in de buurt een bezoek gaan brengen bij een fa milielid. Toen hij ongeveer om 22 uur terug thuis kwam kon hij met zijn sluitel zijn voor deur niet open draaien wat hij zonderling vond. Toen hij hierin slaagde en binnen trad zag hij dat hij tijdens zijne afwezigheid het bezoek had ontvangen van dieven die alles wat ze konden hadden opengebroken en de schoonste balen stoffen hadden weggehaald. Dadelijk werd de hulp der rijkswacht in geroepen en na onderzoek kwam men tot de vaststelling dat er om meer dan 60.000 fr. stoffen en ongeveer 25.000 fr. geld verdwenen was. De dieven moesten nog in de woning geweest zijn, toen de eigenaars thuiskwamen daar verscheidene stoffen op den koer zijn achtergebleven. Een speurhond die ter plaat se kwam liep naar de plaats waar de fiets van den eigenaar met nog wat gestolen buit werd weergevonden, doch van de schurken was niet het minste spoor achtergebleven. Het onderzoek werd met den grootsten ijver veertgezet. te verkrijgen in tiet huis Biezenstraat, 21 NINOVE GROQTE KEUé

Denderklok | 1946 | | pagina 1