Twintigste Jaargahg Prijs pér nummer 1,25 fr. Zondag 7 APRIL, t946 CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckiekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1093» FEESTZAAL ONS HUIS DREEFSTRAAT, NINOVE Zondag, 7 April, 1946, te 6 uur. een Prachtig CABARET door het gezelschap V R E D A (reeds meer dan 150 uitvoeringen). Drie uren van groot Succes. 35 ATTRACTIENUMMERS PRIJZEN 15 - 10 fr Het nummeren Zondag 7 April van 10 - 12. uur. Zondag 14 Aril, 1946 om 6,30 u. GROOTE MUZIKALE VARIETEAVOND door de Harmonie DOOR EENDRACHT STERK van de Kristene Veerlieden. PROGRAMMA I DEEL Texas, marche. Strauwer Echo des bois, ouverture, J. Martin Rêve de Valse, valse O. Straus Parade der oude soldaatjes karakterstuk, Leon Jessel Fifi, operette, Henri Christine Fantasie Militaire l'Or et I'Argent, valse. Glimworm Idylle. karakterstuk, Sneeuwwitje, fantasie. Siegfriedlijn, marche. II DEEL A. Jomaux Franz Lehar P. Lincke F. Churchill Kennedy en Karr ZAAL VOLKSVERHEFFING - BURCHTDAM - NINOVE Tooneelkring STILLKENS AAN speelt op Zondag 14 en Maandag 15 April, 1946, telkens om 7 uur. DE SCHUTTERSKONING. Klucht in 3 bedrijven door K. Freuler en H. Jennv Fehr. Vertaling Jos. Joosten. ALS DE KOEKOEK ROEPT Vroolijk zangspel in 1 bedrijf door Arie Entbroukx. Muziek Nic Belet TUSSCHENIN MOOIE LIEDEREN Kaarten aan 20 15 en 10 fr. op voorhand in Volksverheffing en bij al de leden De kaarten kunnen bij de leden op voorhand genummerd worden. KONING LEOPOLD HOEKJE VAN DEN ARBEIDER. De organische betrekkingen tusschen werkgevers en werknemers. In de algemeene paritaire commissie worden de besprekingen omtrent dit probleem voortgezet. Er is nog geen de finitief akkoord bereikt, maar als eerste uitslag kunnen we het feit aanstippen dat de werkgeversdeligatie akkoord is op het beginsel der arbeidersdeelname in de leiding der economie. Daar deze deiigatie volkomen repre sentatief is. vermits zij het Centraal Nijverheidscomité, het Vlaamsch Econo misch Verbond en de Christelijke Werk gevers vertegenwoordigt, is die princi- pieele houding van zeer groot belang en mag zij werkelijk als een zeer be langrijk resulaat onderlijnd worden. Onze oorlogsvrijwilligers en dc werk- loozensteun. Door het regeeringsbesluit. tal van oorlogsvrijwilligers te demobiliseeren. moeten deze hun plaats hernemen in het burgerlijk leven en zijn er velen werk loos gevallen. Als gevolg van de regle menteering van het steunfonds, waarin gezegd wordt dat worden beschouwd als in aanmerking komende voor het ge nieten van den werkloozensteun. de ar beiders die bijdragen hebben gestort voor de maatschappelijke zekerheid en de arbeiders die ononderbroken lid zijn geweest van een werkloozenkas tus schen 1-1-38 en 19-5-40 ofwel bijdragen hebben gestort voor de ouderdomspen sioenen van 1-1-35 tot 10-5-40.» kunnen nen deze mcnschen geen steun genieten. Als gevolg van de bepaling dat alleen als vergoedbaar erkend worden degenen die sinds 1-9-44 minstens drie maanden hebben gewerkt, wordt nog een andere categorie uitgesloten en weer tal van af gezwaaide vrijwilligers. Om deze onrechvaardige maatregel te herstellen is het A.C.V. officieel opgetre den. Wij hopen dat er voldoening zal geschonken worden. Kaf-holieke Werkliedenbond Afdeeling OUTER Zaterdag 1.1. om 7 12 u. 's avonds kwamen tientallen mannen samen in de Gildenzaal. den oproep beantwoordend om als arbeiders dicht aaneen te sluiten en zelf den strijd in te zetten voor méér welstand, méér meezeggingschap en méér gelijkheid voor den arbeider. Een vernieuwde geest waait over Outer onze mannen zetten de strijd in tegen al wat den arbeidersstand miskent Ge daan met de miskenning van den werk man. gedaan met uitbuiting, de mannen, arbeiders van Outer willen erkend, ge kend en eerbiedigd worden. Daarom worden onze mannen van Ou ter lid van de K.W.B. Niemand zal hun groei beletten Mannen van Outer, goe den moed en Proficiat INTERNATIONAAL CONGRES Voor het Gezin en de Bevolking I. Demografie. Z. A. B. Weggevoerden 1914 - 1918 U hebt niet verkregen wat U hebt ge hoopt. Maar hetgeen U verkregen hebt. hebt IJ aan de eendracht te danken. Het is aan haar dat U het volbrengen van het programma van het Nationale Fe deratie der Weggevoerden zult verschul digd zijn. De Regeering en het Parlement staan vóór het onrecht jegens de weggevoer den tft 1921 gepleegd. Vergeet niet dat bij het proces tegen Duitschland verno men werd. dat België voor U een bedrag van 144 miliioen geëischt en bekomen heeft. Er moet een oplossing tusschenko- men, anders is het proces. Kameraden sterven van ziekten bij hunne wegvoering opgedaan, doch door vonnis niet erkend. Hun echtgenoote bekomt het weduwepensioen niet. Inva- liede kamaraden zijn in de onmogelijk heid hunne verergering te doen gelden, terwijl de oud-strijders dit recht nog al tijd hebben. Ontoereikende hotp wordt aan de on- gelukkigsten verleend. Uw plicht is U te verzamelen om met de N.F.W. te protesteeren. Eens zult U het verbond noodig hebben. Denkt er aan Het Bestuur. PLECHTIGE KOMMUNIE WILLY MINNER OP DEN UITKIJK Het bestuur van de Engeische Labour- partij heeft zich uit te spreken gehad over een aanvraag tot opname in de par tij vanwege de communisten, die er wil den intreden, in blok met al hun orga nisaties en formaties. De Labourmen hebben de ccattRflBiSr ten hun neus gesnoten en uitgékuischt gelijk het hun wellicht nog nooit ge beurd is. Ze kregen ten antwoord een klinken de neen. met de waarom daarbij. De waarom Dat communisten geen democraten zijn maar een dictatuur or ganisatie waarin de politiek bepaald wordt van boven naar onder zonder consultatie der leden. Dat ze hun orde woord uit den vreemde krijgen en dat ze voor den vreemde werken gelijk in 1939. Als ze het oorlogspotentieel van Engeland gesaboteerd hebben en de La- bourpartij hevig hebben aangevallen om dat ze voor Engeland werkte. Dat ze geen eerlijke politiek voeren en enkel willen binnendringen in de partij om ze te noyauteeren en te ontzenuwen. Te onzent gaat het anders. De communisten zijn dezelfde als in Engeland. De communisten hebben hetzelfde ge daan als in Engeland. Ze zullen in 't vervolg hetzelfde doen omdat ze luis teren naar dezelfde stem van denzelf den meester. Maar onze socialisten zijn geen man nen van de Labourpartij. In de Labourpartij zijn er katholieken, protestanten en godsdienstloozen samen gespannen aan een programing van prac- tische verwezenlijkingen. Daar ligt geen godsdienstige noch wijsgeerigp leerstel ling tot grondslag van hun partij. Praktisch heeft hun programma veel weg van het C.V.P. program. Toch zijn ze geen C,V-P.-ers. C.V.P. bouwt heel zijn systeem op, op de leering van Chris tus. Labour beroept zich niet op het E- vangelie. Maar het lijkt evenmin op het soci alisme. Labour zweert niet bij Karl Marx. La bour kent dien Duitschen jood niet die noch in God noch in zijn gebod gelooft, en leert dat de ziel niet bestaat. Ons socialisten zweren bij Marx. De communisten ook omtrent gelijk ka tholieken en protestanten zich allemaal op Christus beroepen. Daarom is het communisme veel ge vaarlijker voor ons socialisme als voor de Labourpartij daarom voelt het er zich meer toe aangetrokken en zien wij ze hier broederlijk samenwerken. In een samenwerking zijn het steeds de fana- tieken die de gematigden beinvloeden en het zullen de communisten zijn die de socialisten zullen leiden. C.V.P. is de zwarte beest in beider oo- gen. Maar C.V.P. zal de eenige partij wor den die zal in staat zijn een dam 'op te werpen tegen den vloed van het stij gende communisme. Daarom moet C.V.P. stevig georgani seerd staan van onder naar boven, met sterke kaders, gereed om alle elementen van orde op te vangen. Er mag geen dag, geen uur meer ver loren vallen en er moet voor gezorgd worden dat de partij de belichaming is van een leering en geen samenraapsel van menschen die ook hun weg zoeken, in samenwerking of in tegenstelling vol gens de eischen van hun belangen. Allo vooruit C.V.P. Aan de Bloemenvrienden. HOFBOUW BEDRIJF DE KEGEL REMY Steenweg naar Aalst, NINOVE Daar is een riike keus r«marris vossen om de grootste verscheiden* cf, kleur en kwo^ telt. Graanmarkt, 2, NINOVE f Allo Ze ii|n aangekomen de nieuwe KAMIONS RENAULT 300 K. 1 ton 2 ton 3 fit M T ten, onmiddellijk beschikbaar Voor inhchtingn en prijzen ziek wenden tet GARAGE THEO «EECKMAM, KfMOVt De Denderklok Twee bedriegers en een dapper man. in Katholieke digest van April 1946. Nrl verschijnt volgend artikel over Koning Leo pold door Huch Gibson, verkort uit een brief in de New York Times Nov. 194J. De heer Gibson, veteraan in de Ameri- kaansehe diplomatie bekleedde naast andere voorname posten, o.a. dien van eersten ge- '.aiu bij de nieuwe Republiek van Polen, mi nister-gezant in Zwitserland en ambassadeur in België. Hij werkte samen mei Herbert Hoover aan het boek «The Problems of a Las ting Peace» «Do Vraagstukken van een duur- 'amen Vrede-. Heel de geschiedenis van den Koning der Belgen is gehuld in een mist van verkeerde voorstellingen. De opinie van de meeste men- sehen steunt od een enkele bewering van Paul Reynaud. den ex-Eerste Minister van Frankrijk, wanneer hij inededeelim» gaf van de kapitulatie van België. Reynaud was wan hrpjg. Zijn regeering alsmede zijn leger wa ren de ineenstorting nabij, en meer dan wat anders zocht hij een bliksemafleider om de publieke verontwaardiging van zichzelf af te keeren. De Belgi-ch»* kapitulatie gaf hem juist wat hii no«d<i> had. De Koning was reeds krijgsgevangen, hij was met in staar te antwoorden noch zich te verdedigen. Wanneer de echte geschiedenis van de Bel gische kapitulatie aan het daglicht zal komen zal de Koning opdagen niet als de door Rey naud afgeschilderde lafhartige verrader maar veeleer als een van de groote heroïsche figu ren van den oorlog. Ik weet dat dit een ver bluffende verklaring is voor degenen die niet bekend zijn met de feiten maar het is een verklaring die door de geschiedenis zal be wezen worden. De feiten zijn er. Zo komen uit onaantastbare bronnen. Sir Roger Keyes. b.v. die bij het hoofd kwartier van den Koning dc Britsche regee ring vertegenwoordigde en bij Hem bleef tot het laats! mogelijke oogenblik. heeft herhaal delijk den Koning verdedigd in toespraki i brieven en artikels. Hij was in voortdur» contact met zijn regeering gedurende al cle critische Meidagen, wanneer zich de Belgi sche en Britsche strijdkrachten stap voor tap terugtrokken, vanuit hun eerste voor uitgeschoven posities, tot aan de zee. Geen enkel oogenblik werden de' Belgen door de Duitschers nchteruitgeslaeen Telkens trok ken zij terug op uitdrukkelijke bevelen van den Hoofdbevelhebber Generaal Weygand. Deze bevelen werden opgedrongen door het feit dat de Fransche legers op de rechter flank toegaven, en het terugtrekken noodza kelijk werd om de Duitschers te beletten achter de Belgische en Britsche legers door te drinRen en deze in te sluiten. Tenslotte werd het Belgisch leger samengedrongen op een klein grondgebied met in den rug de zee. zonder vliegerhulp en met een te kort aan nunitie. voedsel en zelfs water. Op 20 Mei rapporteerde Sir Rog. Keyes aan zijn regeering dat de toestand hopeloos was en dat. m-t den besten wil van de wereld, de Belgen het niet langer dan 48 uren konden uithouden. Het Is een vaststaand feit. dat. in rle/.a tragische omstandigheden, ze het juist viermaal zoolang uithielden, terwijl ze ver schrikkelijke verliezen ondergingen om de naziwig naar Duinkerken af te grendelen, waar de groote aftocht der Britsche en Fran sche troepen reeds begonnen was. In dc/e periode wisten de Belgen dat hun eigen positie hopeloos was en dat ze veroor deeld waren zich vroeger of lanter over te ge ven. Voorzichtigheid of zelfzucht moesten zelfs tot onmiddellijke overgave aanzetten, vermits ze daardoor hun toestand konden verbeteren. Het is een onomstootbaar feit dat ze zich voor de gemeenschappelijke zaak op geofferd hebben en aldus niet in kleine mate hebben bijgedragen tot het welslagen van de operaties te Puinkerken, die het alleen mo gelijk maakte voor Engeland den oorlog voort te zetten. De Koning had zich heel goed in veiligheid kunnen brengen in Londen en werd er inder daad dringend toe aangezet. Maar hij deed d harde keuze bij zijn troepen t blijven L-n h.in lot te deelen. wel wetend hce zwaar dit zou zijn en hoe men deze daad verkeerd zou in terpreteeren. In de New York Times van .'1 No-, rappor teerde David Anderson vanuit Brussel de be kendmaking van een nazimemoracdum ov* r een gesprek tusschen Hitier en Koning Leo pold in Nov. 1940. Dit eigenaardig document eischt een nader onderzoek want daarin schildert Hitler Leopold af r.N kruipend in zijn aanwezigheid en hem de verzekering ge vend van samenwerking. Doch \oor de geloofwaardigheid van de publicatie moet men kiezen tusschen Koning Leopold en Adolf Hitler. De Koning gen steeds een onbetwiste renuiatie van eerli.- hcid en oprechtheid. Ik ke hem persoon! vanaf zijn 14e jaar en heb r >oit gehooid da. ooit zijn woord in twijfel werd getrokken, zelfs niet door degenen die het niet eens m< hem zijn. Zooveel kan ik niet zeggen van wij len heer Hitier. Ook Schmidt, de auteur van het memoran dum, heb ik gedurende vele jaren gekend. Hij was een schitterende tolk. maar was sier!,' Hitiers werktuig, altijd bereid de feiten te verdraaien en de zaken vcor te stellen zooals zijn meester het verlangde. Anders zouden we ons wel kunnen afvragen hoelang hij zijn «job» zou behouden hebben. Iedereen kan met een half oog zien wat Smidt hier gedaan heelt Het is een gekende nazip: i.otijk die woorce in iemands mond te leggen die Hitier hen wenschte te doen zeggen. Het vergt immers een inspanning van d, verbeelding van ons te verlangen te gelooven dat. na de wijze waarop de Koning aan alle verlokkingen tot samenwerking had weer staan. hij zich zou gedragen hebben zooals het memorandum dit beschrijft Hij begon het gesprek met den Fiirher in volle vertrouwen, omdat hij het werk. dat de Fürher ondernomen had. naar waarde wist te schatten en diens wensch kende aan Euro pa een duurzamen vrede te geven, steunend op rechtvaardigheid, samenwerking en ver standhouding tusschen-de volkeren. Met ruik een programma zouden dc- Belgen zeker me dewerken. Wij kennen de methodes van Hitier en het is klaar dat indien de Koning dergelijke be merkingen zou gemaakt hebben. Dr Goebel.- deze zonder uitstel langs de radio bekend zou hebben gemaakt. En verder zou Hitier peen tijd verloren hebben om de sehimregeorint; aan te stellen die de nazis met ongeduld tn België verlangden op te richten. Het beste bewijs dat er geen waarheid steekt in het memorandum. 'Is. dat van den dag der kapi tulatie tot het eind van den oorlog, de Koning krijgsgevangene is gebleven, aan wien het recht ontzegd werd in het openbaar tc spre ken, bezoeken of correspondentie te ontvan gen. Zou hij in dien toestand gebleven zijn indien hij in 1940 reeds zocht te collaboreeren'' Indien wij Hitiers memorandum als een be trouwbare bron gaan aannemen, dan moeten we ten minste logisch zijn. In dit geval moe ten we bereid zijn Hitier als een geloofbaar getuige aan te nemen en degelijkheid er kennen van al wie door hem geprezen werd. Dat zou ons ver kunnen leiden. Op 28 Mei 1940. dag van de kapitulatie van België, kwam een hooge generaal op het hoofdkwartier van den koning en meldde dat hij gekomen was om den koning terug naar zijn palels te Brussel te begeleiden. De ko ning vroeg welke nu de rechtspositie was van zijn officieren en manschappen. Wanneer men hem antwoordde dat ze krijgsgevange nen waren zegde hij dat hij voor zich gelijk welke andere positie zou weigeren aan te ne men, en de proef op de som is dat hij gansch den oorlog een gevangene gebleven is. Als Amerikanen zijn we eigenlijk niet be- tiokken in deze aanhangige Belgische kwes tie of de Koning al dan niet op den troon te- rugkeeren moet Het is niet onze zaak. Maar Wij kunnen de gemeenheid erkennen die erin bestaat een eerlijk man te discrediteeren. door zich op de geloofwaardigheid te beroepen van deze groote exoonenten van waarheid en eer. wijlen Adolf Hitler en Paul Reynaud. Ter gelegenheid van de 25ste verjaring van de oprichting van den Bond der Kroostrijke Gezinnen van België, zal te Brussel op 31 Mei. 1 en 2 Juni een Internationaal Congre- Voor het Gezin en de Bevolking» ge houder, worden. De Bond heeft de eer U daarop uit te noo- digen. Dit Congres staat in het teeken van de ac tie. Het zal zijne inspanningen samtntrekken op het vaststellen van de feiten, op het op sporen van de practische oplossingen, welke dienen gegeven aan de problemen van de be volking, en op het-aanwenden van de meest afdoende methodes welke van aard zijn de openbare opinie voor te lichten en aan de kroostrijke gezinnen de plaats te verzekeren waarop zij in de natie aanspraak kunnen ma ken. De vergaderingen zullen gehouden worden in het Paleis van Schoone Kunsten. 23. Ra- vensteinstraat. Brussel. VOORLOOPIG PROGRAMMA De bevolkingsbeweging in de bijzonderste landen. De bevolkingsbeweging in de onderschei den gewesten en agglomeraties in België. Rampspoedige gevolgen van de ontvolking. Voordeden van een overvloedige bevolking Verdeeling van de bevolking der onder schelden landen ever hun grondgebied. Antwoorden op de mondgemeene vooroor- deelen. Bijdrage tot de huidige bevolking in haar geheel genomen van de gezinnen die vier kinderen voortgebracht hebben berekening methodes uitslagen. Algemeene richtlijnen voor eene politiek van herstel van de nataliteit II. De actie op de ooenbare opinie en de openbare machten. De beste metbodes. De bestaande vcreenigingen ledenaantal, doel bedrijvigheid. III. Hervormingen van politieken aard. Verklaring nopens de Rechten van het Ge zin. Ministerie van hot Gezin en van do Be volking. Gezinsstemrecht. IV. Hervormingen van fiscalen aard. Verdeelende rechtvaardigheid bij Directe belastingen. Indirecte belastin gen. Successie-rechten. Provinciale en gemeentelijke taksen Invloed en weerslag van de indirecte of verbruiksbelastingen op de gezinnen, naarge lang van het aantal hunner leden. V. Hervormingen van socialen aard. De gezinsvergoedingen voor de loontrek- kenden en voor de niet-loontrekkenden recht van de gezinnen om aanspraak te ma ken op de vergoedingen. Geldmiddelen Barema's. Wetgeving. De «Maatschappelijke Zekerheid» van fa miliaal standpunt uit. Het lot van de weduwen er. van de weezen. De rustpensioenen voor de vaders en de moeders. De voorkeur bij het begeven van de be trekkingen. Het huisvestingsprobleem. Het gezinsambacht en. in het algemeen, de familiale beroepen. De zware taak der moeders in de huidige omstandigheden. Hel behouden van de moeder bij den haard. De crisis inzake dienstpersoneel en de huis houdelijke diensten. De diensten voor Gezinshulp. Do verminderingen op de reisgelegenheden Do verminderingen in de magazijnen en de amenaankoop. VI. Opvoeding. Ond /wijs. Beroepsop leiding. Zedelijke ODvoeding. Karakter-opvoe ding. Burgerlijke opvoeding. Familiale opvoeding. Duur van hel schoolgaan Voorlichting van de jeugd. De jeugdwerken en het Gezin. Ds onkosten voor de studies. VII. Het Gezin en het Koloniaal Leven. Bemerkingen. 1. 't Is slechts ten titel van voorbeeld dat do pgesomde Dunten vrrmeld worden (ande re onderwerpen zijn niet uitgesloten-. Iedere suggestie zal met welwillendheid onderzocht worden. 2 Het definitief programma zal door het Comité van het Congres vastgelegd worden. 3. De personen die zouden verlangen een verslag cl een inlichtende nota vcor te dra gen worden dringend verzocht van nu af aan het Secretariaat van het Congres <125, Troon- straat. Brussel) daarvan te verwittigen en aldaar den vclledigen tekst of ten minste een bekropten inhoud te laten geworden vöér t5 April, opdat de schema's te geoasten tijde kunnen vertaald en gedrukt worden. Voarioopige orde der werkzaamheden en feesten. Vrijdag 31 Mei. te 9.30 Opening van het Congres, van 10 tot 12 uur Sectie-vergaderingen van 14.30 uur tot 16.30 uur Sectie-vergade ringen. te 17 uur Openbare Voordracht. Zaterdag 1 Juni van 9.30 u. tet 12 u. Sectie-vergaderingen, van 14.30 u. tot 16.30 u. Sectie-vergaderin gen. Ie 17 uur Openbare Voordracht. Zondag 2 Juni in den voormiddag Officieels plechtighe den in verband met de 25ste verjaring van de" I: ~d der Kroostrijke Gezinnen van Bel gië. <e 14.30 uur Sluiting der Fceslvergadering De inschrijving recht gevende op het uit gebreide Programma met de schema's der verslagen, cp het deelnemen aan de openbare voordrachten e i aan de plechtigheden 's Zon dags bedraagt 100 Belgische fr.Gelieve de in schrijvingsrechten over te schrijven P.Ch. rek. nr 146.93. Bond der Kroostrijke Gezin nen van België. Brussel. Mama, hebt Gii U al voorzien voor mijn Plechtige Kommunie Ja, maar een fourrure moet ik me neg knapen. Ja, natuurlijk ga dan bij i Sinds 5 jaren zijt U niet meer io de gele genheid geweest uwe hoven te versieren daar e- r>i:r>end tekort was aan artikels, en eenie der wil natuurlijk zijn tuin die door het ont breken van de voornaamste sieraden in een min of meer ontredderde toestand verkeert, zoo spoedig mogelijk weer in de oude glorie herstellen. En thanseen nieuwe mooie tuin aan gelegd als symbool van een gelukkige en voorspoedige toekomst. Met de nieuwste en mooiste variëteiten van Dahlia's Gladiolen Begonia's Rozelaars, Doorlevende planten Zaaiplanten Sierboomen- struiken Coniferen, enz. Specialiteit in Snij- en potbloemen voor huisversieringen. VERKRIJGBAAR in SPOEJMGE BEDIENING VARIETF.ITEN GEWAARBORGD

Denderklok | 1946 | | pagina 1