Gisteren, vandaag en morgen. Twintig site Jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag, 14 April, 1946 CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1093. FEESTZAAL ONS HUIS DREEFSTRAAT, NINOVE Zondag 14 April 1946 om 6,30 u. GROOTE MUZIKALE VARIETEAVOND door de Harmonie DOOR EENDRACHT STERK van de Kristene Werlieden. PROGRAMMA II DEEL Strauwer Fantasie Militaire A. Jomaux J. Martin l'Or et l'Argcnt, valse. Franz Lehar O. Straus Glimworm Idylle. I DEEL Texas, marche. Echo des bois, ouverture Rêve de Valse, valse Parade der oude soldaatjes karakterstuk. Leon Jessel Fifi, operette, Henri Christine karakterstuk. Sneeuwwitje, fantasie, Siegfricdlijn, marehe. P. Lincke F. Churchill Kennedy en Karr ZAAL VOLKSVERHEFFING - BURCHTDAM - NINOVE Tooneelkring STILLKENS AAN speelt op Zondag 14 en Maandag 15 April, 1946, telkens om 7 uur. DE SCHUTTERSKONING. Klucht in 3 bedrijven door K. Freuler en H. Jennv Fehr. Vertaling Jos. Joosten. ALS DE KOEKOEK ROEPT Vroolijk zangspel in 1 bedrijf door Ai ie Entbroukx. Muziek Nic Belet 'TUSSCHENIN MOOIE LIEDEREN Kaarten aan 20 15 en 10 fr. op voorhand in Volksverheffing en bij al de leden De kaarten kunnen bij de leden op voorhand genummerd worden. Onderwijsinstituut van de Zusters der H.H. Harten Heden Zondag 14 April om 5 uur. LUSTIG FEESTAVOND gegeven door de leerlingen. Kaarten te bekomen in het Instituut. Tot sluiten van het winterseisoen 1945-46 stelt HOOGER OP voor in de zaal Roxy te Ninove. CZARDAS VORSTIN op Zondagen 21 (Paschen) en 28 April, alsook op Maandag 22 April. telkens om 7 uur 's avonds. De zorg aan het monteeren dezer alomgekende Weener-operette gewijd, even aart deze van enkele weken besteed aan het opvoeren van Het Hollandsch Wijfje Muziek en tekst zijn van de zelfde auteurs en geen twijfel gaan wij nog een grooteren bijval tegemoet. Tooneelliefhebbers - een dezei dagen voorbehouden en naar de Roxy Voor don oorlog van '40 maakte men ons diets dat Duitschland niet meer bij machte was een langdurigen strijd te voeren dat Frankrijk en Engeland pa raat stonden om eventueel alle aanval len in den kiem tc dooden. Wij weten op dit oogenblik maar al te best wat er ge beurde Vandaag- lezen we eene sympathieke beschouwing over de vredesbeweging. Hoe redelijk ze is. hoe z.e voortdurend veld wint. hoeveel geestdrift ze wekt. en hoe ze de besten onder ons op hare hand krijgt. Dooi aanleg en ervaring moge men nog zoo nuchter en wantrouwend zijn een zoo warm betoog sleept mee. Men meent toch ook wel den dageraad van betere dagen te zien gloren. Eilaas, morgen leest men. dat Ameri ka. Engeland en Canada nieuwe milliar- den zullen uitgeven voor 't aanschaffen van nieuw oorlogsmateriaal om nieuwe uitvindingen te bevorderen weer nieu we oorlogschepen te bouwen nieuwe typen van vliegmachines te ontwerpen en blijven bouwen en ontwerpen, onver schillig hoeveel, om een overmacht in de lucht en zee te handhaven, dit alles om den pas gewonnen vrede te bewaren. En nog een dag later- lezen wij dat ze nog krachtiger atoombommen en ra daruitvindingen bij eventueele wereld schokkende gebeurtenissen in praktijk zullen stellen. Wij twijfelen geen één enkel oogenblik aan de vredelievende politiek van een Churchill. Truman of Mackenzie King, zij ten minste beseffen en stellen in praktijk wat een vredelievende politiek voeren is. stond daar niet tegenover een Oostersch Volk dat van een middel- eeuwsch en onvolksch regiem naar een aloverheerschend schrikbewind overliep, dat zijn gezag tegen wil en dank aan de Wcstersche Beschaving wil opdrin gen, die op verre na van dat volk niets te leeren heeft. Een Asiatisch Volk dat van democratie niets kent. niets afweet door het feit alleen dat zijne staatsbur gers. indien men z.e zoo kan noemen, slechts onder dwang en gepeou-controol eender wat kunnen aanvangen of uit voeren. En tusschenin verneemt men dat mas- salegers van weerszijden de Turksche grenzen opgesteld staan. Dat er entwat broeit in het spaansch staatsbestuur, dit als gevolg van ongewenschte inmenging in de politiek van dit land. door eene an dere mogendheid. Dat de meeste volkeren van het Oos ten die hun bloed vergoten voor hunne vrijheid- als knechten dienen te leven onder hot regiem van diezelfde vreemde natie die als cultuurvolk slechts dat aan anderen kan aanbrengen wat zij als juk beschouwen en die sinds eene eeuw be zitten wat dit Asiatisch Volk nog niet heeft gekend of gezien. Of heerscht er in het «democratisch volksgezind en nationaal» Yougoslavië het land van Tito, geen schrikbewind De twee laatste dagbladen der oppositie zijn verboden en hun materiaal aange slagen. Tachtigduizend Yougoslavische oorlogschgevangenen hebben verzaakt naar hun land terug te keeren. In Oos tenrijk en Duitschland weigeren 1.500.000 soldaten van het oud Yougoslavisch le ger de nieuwe regeering te erkennen. Ach. wat is het kommunistische para dijs toch schoon en hoe aantrekkelijk Leve de vrijheid Leve de democratie a la Mnscou. In Polen zijn het dezelfde meesters die de gedragslijn aantoonen. M. Bevin heeft nog onlangs in het Lagerhuis ver klaard dat. de eenen na de anderen, de leiders der partijen welke niet kommu- nist zijn. geheimzinnig vermoord wer den. «En de Poolsche veiligheidspolitie (kommunist) is niet vreemd aan die gru weldaden Een kommunist bereidt de vrije ver kiezingen van Polen voor. Intusschen werden priesters en bisschoppen naar Si berië verbannen Het volk beeft onder den dwang zooals tijdens de bijzetting. In Italië en Engeland is er een poolsch leger dat niet naar het vaderland we- derkeeren wil. zoomin als honderddui zenden Polen in Duitschland vertoe vend. die weigeren alle verdrag met het hedendaagsch goevernement van War- chau te sluiten. En toch huilen de kommunisten. leve de democratie, leve de vrijheid en spre ken van vrede en van dwang en politie ke inmenging van Amerika en Engeland in de westersche staten. Huichelaars die slechts azen op moord en roof Weg zijn op heden alle mooie droomen over de vredesbeweging. Weg de dage raad van een beteren dag. De besten onder ons mogen de vredes beweging zijn toegedaan, de besten on der ons hebben niets te zeggen. Naijver en huichelachtige Oostersch politiek voeren het hooge woord. Het klinkt nagenoeg naiei' en brutaal, zooniet bespottelijk, tegenover de voort durende nieuwe bewapeningen als geen vroeger tijd ooit zag, met soort opge wektheid te durven gewagen van het veldwinnen der vredesbeweging. Is men het «pinassieren nog niet beu Allo Allo Ze zijn aangekomen de nieuwe KAMIONS RENAULT 300 K. 1 ton 2 ton 3 1/2 en 7 ton. onmiddellijk beschikbaar Voor inlichtingen en prijzen zich wenden tot GARAG4 THEO BEEKMAN, NINOVE De Gewestelijke en Plaatselijke K.A.J. leiders van het Verbond Geeraardsber- gen - Ninove, bijeengekomen in vergade ring op Zondag 7-4-46. bespraken met vrucht de Paaschactie. die steeds gaat in stijgende lijn tot aan het groote feest, de Verrijzenis van den Kristus - werkman Ze houden er aan de verantwoorde lijke personen van de onderscheiden fa brieken en ondernemingen te wijzen op de loffelijke gewoonte van vóór den oor log op Goede Vrijdag 3 uur de sirenen te laten loeien en de machines zoo moge lijk enkele oogenblikken stil te leggen. Wie geeft hierin het voorbeeld Alle jonge arbeiders worden er toe aangezet eveneens op dat oogenblik een minuut stilte te bewaren en te gedenken den dood van Hem. die zijn leven gaf voor ons aller geluk. De Jeugd zal hierin graag den steun vinden van de volwassenen Bond der Kroostrijke Gezinnen van België Onze familiale wetgeving wordt erg bedreigd. Een schandalige dans. De balwoede en de dansfurie schijnen maar niet tot bedaren te kunnen komen. Vastentijd of geen tijd. men danst er maar op los. Ook onze katholieke jeugd wordt er stilaan door bezeten en wij kennen er die alle Zondagen, lees wel, alle Zondagen de balzalen intrekken- soms wel. meestal niet. geflankeerd door de ouders. Thans wordt ons van verscheidene zijden gevraagd publiek protest aan te teekenen tegen de uitvoering van een nieuwen dans. die een waar schandaal is Deze dans werd. hier ter stede, heel on langs. op een bal ingericht door een wijkcomiteit, op de meest aanstootge vende wijze vertoond. De balbezoekers zullen wel weten wel ke zedenkwetsende dansbewegingen we bedoelen en wij hopen dat de inrichters van bals of dansavonden een herhaling van die tooneelen zullen weten te ver bieden. Of zou de zedenpolitie er bij te pas moeten komen Overigens weten treffelijke ouders en jongelieden wat hun te doen staat. STAD en OMLIGGENDE NINOVE Onderwijsinstituut van de Zusters der H. H. Harte,1. Het bestuur der avondleergangen heeft het genoegen de belanghebbenden te melden dat de leergang in het HOE- DENMAKEN herbegint den Maandag, 6 Mei aanstaande. Die leergang wordt gegeven elke week van het schooljaar, den Maandag en Donderdag, van 2 tot 6 uur. N.B. Zij die begeeren dien cursus te volgen worden verzocht zich op tijd te laten inschrijven. Koninklijke Nationale Bo.id der Belgische Wipschutters De aangesloten maatschappijen wor den dringend verzocht deel te nemen aan het XI Kampioenschap van België voor de Kon. Eeuwigdurende schaal Albert welke zal plaats hebben op de wip der Maatschappij Willem-Teil te St. Gilles-Dendermonde en op de vol gende dagen. MEI 19 - 26 - 30 J UNI 3 - 9 - 10 - 16 - 17 - 23 - 24 - 30 JULI 1 - 7 - 8 - 14 - 15 - 21 - 22 - 28 - 29 AUGUSTUS 4 - 5 - 11 - 12 - 15 - 18 - 19 - 25-26 SEPTEMBER 1 - 2 - 8 - 9 - 15 - 16 - 22 - 23 - 30 De leden worden vriendelijk verzocht onmiddellijk de peletons van 6 man aan den sekretaris hunner maatschappij op te geven met de bijdrage van 60 fr. per peleton. en de datum waarop zij verlan gen te schieten. BELANGRIJK NIEUWS De nieuwe Kamions RENAUL.T 2 ton zijn te bekomen zonder voorrangsbon, onmiddellijk leve ren. Zich wenden tot GARAGE THEO BEEKMAN Tel. 365 NINOVE Julien Beeckmans- zoon van Marcel en Zoé Van Cauter. Robert Ga illy zoon van Albert en Ma ria Perdaens. Sonja De Muyter dochter van Leo en Julienne Persoons. Johnny Van Der Schueren zoon van Petrus en Gabrielle Lauwerevs. Lvdia Anckaert dochter van Alois en Yvonne Goubert. Overlijden Clementine Van Der Borgt 66 j. Vest- bar rn. Toogiade geledigd. De laatste dagen werd meermalen vastgesteld in de bakkerij Gaston De Vidts wonende Burehtdam dat hij des 's avonds het bezoek kreeg van een dief die de toogiade waarin de ontvangsten van den dag lagen gedeeltelijk ont vreemde. Hij zou dan ook een oogje in 't zeil houden, doch toen hij het bemerk te was hij opnieuw bestolen. De eige naar heeft vermoedens, maar men ver ondersteld dat de persoon die des avonds zou een brood koopen een kind achter laat om den diefstal te pleegen. De poli tie is met het onderzoek gelast. Motorijdcr erg gevallen. Des avonds stopte de motorijder Jo hannes Van Muvlem wonende te Meer- OP DEN UITKIJK Monseigneur Gramann, de Oostenrijk- sche priester, die in Duitsch uniform de barmhartige Samaritaan is geweest van duizende Belgische politieke gevange nen, en die er honderden heeft bijge staan op het oogenblik van het groote offer, is het slachtoffer geweest van een auto-ongeval. De belangstelling gaat zoo exclusief naar net slachtoffer dat iedereen ver geet om inlichtingen te vragen naar den aanrijder. Wie was hij is hij het slacht offer ter hulp gesneld of is hij voortge reden zonder zijn adres achter te laten Wie weet daar iets van. Ik ben een oude achterdochtige boer. Als Pater Leloir te Perijs verongeluk te in een auto-ongeval kwam bij mij de zelfde gedachte op wie heeft hem aan gereden is hij zijn slachtoffer ter hulp gesneld of heeft hij het hazenpad geko zen heeft de politie de omstandigheden van het ongeval onderzocht Is de Pa ter wel degelijk verongelukt of werd hij verongelukt Tusschen het ongeluk van Pater Le loir en dat van Mgr Gramann komt nog een auto-ongeluk te Parijs overgekomen aan een Belgische Mademoiselle die in verband met de Duitsche interneerings- kampen nog al op den voorgrond trad. Ik vraag mij een beetje af of de zwar te serie nu gaat ten einde zijn. Er is nog een abbé Froidure- en er zijn er nog an deren die in het oog springen. Weegt er een soort noodlot op de schoone figuren die de christelijke ge dachte illustreeren in haar strijd tegen het nazisme Voor ons christen men sehen bestaat er geen noodlot er be staat een Goddelijke Voorzienigheid maar het gebeurt soms dat menschen, ongevraagd, de Goddelijke Voorzienig heid een handje toesteken. Er bestaan feitelijk op de wereld maar twee levensopvattingen een christelij ke en een onchristelijke. De christelijke sinds twee duizend jaar dezelfde en bestemd om dezelfde te blijven zoolang de wereld nog bestaat de onchristelijke in den grond ook altijd dezelfde- vertoonend enkele kleine vari anten volgens tijd en plaats, opduikend onder verschillende namen maar altijd vijandig tegenover de christelijke. Ieder der twee kampen heeft zijn werkmethode. De christelijke opvatting vecht tegen de leerstellingen maar eerbiedigt de per sonen en behandelt ze volgens haar ei gen princiepen van rechtvaardigheid en liefdadigheid. De christelijke levensopvatting en lee ring strijdt tegen nationaal socialisme maar vermoordt geen nat ionaal-socialis ten. Ze strijdt tegen communisme maar vermoordt geen communisten. In het andere kamp wonderbaar een in zijn verscheidenheid, hebben ze hun methode ze treffen de gedachte in den persoon. De bloedige revolutie in Spanje met haar duizende moorden op priesters en kloosterlingen. De jodenvervolging in Duitschland. De concentratiekampen in Duitschland De katholieken vervolgingen in de nieuwe gewonnen gebieden van Rusland enz. enz. Het komt allemaal uit den zelfden zak. Allemaal uit hetzelfde kamp. 't Is omdat het allemaal hetzelfde kamp is dat zij malkander kunnen ver staan. Nationaal-socialisme en commu nisme hebben jaren tegenover malkaar gestaan als kat en hond. In 1939 was het hun mogelijk een overeenkomst af te sluiten. Polen te verdeelen. de Baltische Staten in de handen van Rusland te spe len en het Balkan in de handen van Duitschland. Hitier kon zijn razend a- vontuur niet beginnen zonder den zegen van Stalin. Stalin gaf zijn zegenin dien hij later bondgenoot is geworden van de westersche Democratie blijft toch het feit bestaan dat hij in '39 zijn «zegen» gegeven heeft. De christelijke levensopvatting kent zulke compromis- sies. en zulke methodes ook niet. Daar om is zij het eeuwige slachtoffer PLECHTIGE KOMMUNIE Mama, hebt Gij U ai voorzien voor mijn Plechtige Komtnunie Ja, maar een fourrure moet ik me nog koopen. Ja, natuurlijk ga dan bij s WILLY MINNER □aar is een riike keus renards vossen van de grootste verscheidenheid, kleur en kwali teit. Graanmarkt, 2, NINOVE De Denderklok De besluitwet van 28-12-44 betreffende de maatschappelijke zekerheid van de arbeiders bepaalt bij artikel 4 de verdeeling van de op brengst der bijdragen onder de verschillende sectoren van de sociale gezinsvergoedingen li van de bijdragen komen ten goede aan de gezinsvergoedingen en worden gestort bi.i de Nationale Verrekenkas voor gezinsvergoe dingen 7 'i gaan naar de Nationale kas voor aanvullende ouderdomsrente, weduwe- rente. wezentoeslag. Er dient opgemerkt dat. wat de gezinsver goedingen betreft, deze verdeeling minder gunstig uitvalt dan onder het vorig regime hetwelk de Gezinsvergoedingen op circa 3 \an de loonen geschat werden, terwijl de te- iugslag van de bijdrage voor de ouderdoms pensioenen schier niet meer dan 2 bedroeg Bi.i Art. 4. in fine. wordt bepaald dat deze verdeelingsfcrmules kunnen gewijzigd wor den bi i K.S. na de bevoegde controle-commis sie geraadpleegd te hebben. Bij het verschijnen van de Besluitwet van 28-12-44 hadden de familiale middens gewe zen op het groot gevaar dat deze beschikking voor het regime der Gezinsvergoedingen be- teekende. Wij ontleenen de hiernavolgende verwitti ging aan een artikel, dat in Februari '45 ver scheen in het «Bulletin Social des Industri- els» De reserves van de Nationale Kas zullen in onbeperkte mate aangroeien door het bij brengen van het verschil tusschen de bijdra ge van (i welke de Nationale kas zal ont vangen van de Rijksdienst voor Maatschap pelijke Zekerheid en de vaste vergoedingen welke zij zal storten aan de primaire kassen. Naarmate dat de nominale loonen zullen verhoogen zal de Nationale Kas miljoer ./i op hopen volgens bepaalde berekeningen zou de reserve per jaar meerdere honderden mil joenen bedragen. Het is onaanvaardbaar dat een eenvoudi ge besiissing van de minister zou volstaan om over het aanwenden van zulkdanige aanzien lijke sommen te beschikken. Buitendien zal liet voor de tegenstanders van de familiale politiek gemakkelijk zijn het bestaan van der gelijke reserves zonder bepaalde bestemming uit te buiten als een bewijs dat de bijdragen overdreven zijn welnu het volstaat bij enkel K.B. de verdeeling van de globale bijdrage van 26.5 c'r te wijzigen, dus om het aandeel van 6 c', te besteden aan de gezinsvergoedin gen. te verminderen, om het aandeel van ee.i andere verzekeringstak te verhoogen pen sioenen. ziekte of werkloosheid. Er zal dus een oog in 't zeil dienen gehouden. Spijts verzekeringen welke bij monde van de auteurs dezer beschikkingen gegeven wer den om te trachten geruststelling te verwek ken. blijkt thans dat de vrees in de hoogste mate gegrond was. Het boni van de Nationale Kas dal zorg vuldig geheim gehouden werd voor de bui tenstanders laat op dit oogenblik toe de thans geldende barema's met minstens 25 r,'< te ver hoogen. Vlak voor de vorming van het Cabi net Van Acker stond men op het punt deze maatregel te treffen. Doch op hetzelfde oo genblik werd bij het Beheer-comité van de Rijksdienst voor Maatschappelijke Zekerheid een voorstel aanhangig gemaakt dat er toe strekte artikel 4 laatste lid. toe te passen, door het boni van de Nationale kas voor Ge zinsvergoedingen geheel of gedeeltelijk too te kennen aan een andere sector van de maat schappelijke zekerheid, namelijk aan de fi nanciering van nieuwe uitgaven welke zou den voortvloeien uit bepaalde wetshervormin- gen inzake ouderdomspensioenen. Van zijn kant heeft de Heer Van Acker zijn wil te kennen gegeven deze hervorming van de wet op de pensioenen te verwezenlijken. Moet daaruit worden afgeleid dat de Eerste Minister er toe bereid is het ingezette ma- noeuver te laten uitvoeren Wij willen hopen van niet. De oprichting van het Ministerie van het Gezin laat inder daad toe te gelooven dat de nieuwe regeering niet het voornemen heeft een daad te stellen welke door al de vrienden van het gezin zou aangevoeld worden als een hoogst onrecht vaardige maatregel en een zwaar vergrijp te gen onze hoogstaande familiale wetgeving. Er moet luide verkondigd worden dat een zoo belangrijke daad de regeering zou bloot stellen aan een openlijke vijandigheid van al le middens welke bezorgd zijn om de gezins- belangen. Deze middens zouden nooit dulden dat op het oogenblik waarop wegens de loonsver- hoogingen de perequatie van de gezinsver goedingen niet alleenlijk technisch mogelijk doch een billijke eisch wordt, deze sommen welke uitdrukkelijk voor de familiale poli tiek bestemd zijn van hun doel zouden afge wend worden door hen. die slechts de bewa ring ervan moeten verzekeren. Het past dat tegenover deze door de tegen standers van liet gezin ingegeven pretentie van nu af aan een klaar, beslist, definitief «non possumus» zou worden gesteld. BURGERLIJKEN STAND Geboorten

Denderklok | 1946 | | pagina 1