Arme Middenstand Groote Massavergadering --4 f Twintigste Jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag 16 Juni 1946 CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOTR HET KANTON NINOVE ».sti' lecKu'hening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAtLI EKMAN, Koepoortstraat Handelsregister Aalst 1093. Alhoewel de idee Middenstand reeds dieper is doorgedrongen bij de massa, is het nog steeds beklagenswaar dig te moeten constateeren hoe weinig middenstanders hun eigen problemen kennen en aanvoelen. Zij zijn zich wel bewust van de nood zakelijkheid van vereeniging, weten dat groote gevaren hun stand bedreigen, dat ze in oen schijnwelstand leven, doch zij blijven besluiteloos wachten en dralen. Zij zijn te individualistisch en hebben geen begrip voor solidariteit. Jammer, heel jammer voor zoo n sto ken stand De middenstander, die in zich zoo vele goede eigenschappen draagt, door het feit dat hij zich het kapitaal en den arbeid verzoent, sluit zich op in zijn ivoren toren, en neemt geen deel aan het publieke noch politieke leven. Terwijl andere standen zich meer en meer opwerken, ontvoogden, strijdlus tig zijn, zich opdringen in alle kringen en medezeggingschap eischcn in de za ken waar ze werkzaam zijn. slaapt do middenstander en leeft hij zich dood Hij reageert op niets en laat zich maar doen Komen sociale of fiscale wetten, be sluiten o 1 onaangenaamheden zijn le ventje verzuren, dan zal hij wel eens mopperen, dan zal hij wel een dagje on tevreden zijn en er over praten in het stamcafé. Maar daarbij zal het blijven en de maatregelen zal hij ondergaan De middenstander weet dat de nijpen de greep van het etatisme hem in de boeien klinkt, hij weet dat het bedrijf van zijn buurman kan stilgelegd worden hij weet dat de grootwarenhuizen op ze ker oogenblik een geweldige uitbreiding kunnen nemen, de markt beinvloeden en aan dumping zullen doen. doch. wat kan het hem geven, zoolang hij zijn ei gen zaakje verder uitoefenen kan bedrijven die zij aanwijzen, of de inrich tingen sluiten waarvan de bedrijvigheid hun overbodig of schadelijk voorkomt nu Herlees nog eens aanduch- u tijd van Maar voelt u dan niet dat de droomen voorbij is Weet U niet., dat ook uw eigen zaakje kan stilgelegd worden Weet u niet. dat het besluit van 22-1-45 u volledig uitschakelen kan Noenhet moet niet meer gestemd worden, er moet geen enkel artikel van dit besluit veranderd worden om u broo deloos te stellen. U gelooft mij niet Het is propaganda, liet zijn ijdele woorden Propaganda Art. 3 B. 22-1-45 (Staatblad 24-1-45 No 24. blaz. 347 en volgd.) De Minister die de Economische Za ken. den Landbouw of de Ravitaillee- nng in hun bevoegdheid hebben, wer king, het gebruik, de verdeeling, mogen ieder wat hem betreft, den invoer de productie, de bereiding, het inbezit hou den. den aankoop, den verkoop, de uit stalling. de vertooning. het te koop aan bieden. de levering, het vervoer van de producten, grondstoffen, waren goede ren en dieren die zij aanwijzen verbic- den, reglementeeren en controleeren. Zij kunnen de uitoefening dezer be drijven voorbehouden aan personen of HOEKJE VAN DEN ARBEIDER. Medewerker en Deelgenoot Voorwaar en inderdaad mooie theorie, wanneer de verhouding arbeider en pa troon niet wordt wat ze zijn moet om het niet weinig belangrijk programma- deel uit de 12 Punten der Christelijke Democratie werkelijkheid te zien wor den. Tot vervelens toe werd reeds geschre ven en gezegd «De arbeider is geen machien mag dus niet als dusdanig worden behandeld. De arbeider moet worden eerbiedigd als mensch en op grond van evenwaarde met gelijk welke persoon méér gelijkberechtiging onder vinden Het moet wel aanmatigend klinken dat de arbeidersklasse haar uur geslagen acht De arbeidersstand vraagt mede zeggingschap in het bedrijf, vraagt recht matig aandeel in de winsten. De tijd is voorbij dat den arbeider maar alleen werd geleerd te vechten voor een bete broods en handvol geld en te vloeken om het onrecht hem aangedaan hij vraagt geen gelijkheid van rang en stand maar gelijkmatige behandeling hij vraagt géén luxekasteelen maar een eigen woonst comfortabel ingericht en voor zien van het noodzakelijke hij vraagt géén auto, maar de mogelijkheid om met zijn familie te genieten van betaal de verlofdagen zonder het budget in ge vaar te brengen hij vraagt geen rijke lijk gedekte tafel, maar een gezond en stevig maal, noodig om zijn arbeids- Wat tig (J wist het niet Natuurlijk Zooals zooveel zaken die u zouden moeten aan belangen en die u verwaarloost of niet zoekt te begrijpen. Arme Middenstand II zijt de sterkste stand van het land en u hebt niets te zeggen... U laat doen. u sterft een zekeren dood midden den schijnwelstand van een fata morga na toekomst. Voelt u nog niet aan dat uw stand moet verdedigd worden Hier en daar zijt u wel aangesloten bij beroepsgroepeeringen die de specifieke belangen van een bepaald beroep behar tigen. maar ul die verschillende krach ten moeten gecoördineerd worden in den schoot van een standsvereeniging die instaat voor alle belangen van gansch uw stand. Want het gaat in onze moderne tijden niet meer op dat ieder voor zijn eigen deure keere allen voor één en één voor allen moet onze leuze zijn. Open uw oogen middenstander Verdedig u voor het te laat is Leeft geen plantenleven Ook buiten uw ei genlijke zaak is er nog werk te verrich ten. en misschien veel meer nog dan in uw bedrijf. De tijd dringt Waarom is hel toch noodig u altijd te moeten wakker schudden Honderd maal en meer werden u oproepen ge richt. U schijnt nog niet onder den in druk ervan gekomen te zijn. Dieper en dieper zakt u en u gevoelt het niet. U iacht met alle waarschuwingen en slaat ze in den wind. Maar eens komt de tiid. en die is niet ver meer afgelegen, dat h< t te iaat wordt u nog te vereenigen dat u het aan den lijve voelen zult dat u den doodstrijd ondergaat, dat roepen en bidden en smeken niet meer zullen helpen, want andere kapitalistische of staatsorganismen zullen uw economi sche rol overgenomen hebben en dan kunt u misschien een plaats van bedien de gaan innemen bij uw moordenaars om in uw levendsbehoeften te voorzien. Denk eens goed na en schud uw on verschilligheid af. Wordt uw kracht en macht bewust Een sterke vereeniging alleen kan u beschutten tegen do stormen die losbre ken zullen en die uw vernietiging wen- schen. Een standsorganisatie staat klaar en is volledig uitgebouwd en paraat om u op te nemen. Zij is nationaal en heeft een stevig programma, dat ze uitwerken wil met uwe hulp. Het nationaal Christen Middenstands- verbond wacht op uwe aansluiting om door een groot ledenaantal rneer kracht bij woord te zetten. Laat u niet paaien sluit aan uit eigen beweging en over tuiging. handel voor het te laat is AAN U DE DAAD - NATIONAAL CHRISTEN MIDDENSTANDSVERBOND AFDEELiNG Katholieke Middenstandsbond van Ninove V. Z. W. D. Lokaal Middenstandshuis Beverstraat NINOVE Handelaars, Neringdoeners en alle Middenstanders, Het Bestuur heeft de eer U allen uit te noodigen tot de welke doorgaat in ons lokaal Middenstandshuis Beverstraat op MAANDAG, 17 JUNI 1946 om 8 u. 's avonds DAGORDE 1De groote nooden van den Middenstand en de Middenstand en de Prijzenslag Spreker P. EECKMAN, Algemeen Inspecteur der Midde<.standswerke.i van O.Vl. - lid der Nationale Federatie. 2) De huidige politieke toestand en de Middenstand. Spreker C. STRUYVELT - - Volksvertegenwoordiger, Secretaris-Generaal van het Provinciaal Midc.ensiancissecrelariaat. voor O. VI. Oud-gekend voorvechter van den Middenstand. Gezien de groote belangrijkheid en het zeer actueele der punten, voorkomende op de dagorde, hebben wij gedacht dat iedereen, ook niet-leden be lang zulien stellen in deze vergadering. Wij heeten iedereen welkom. Daar de zaal onvoldoende zal zijn, zal een luidspreker aangebracht worden in de benedenzaal vanwaar men de redevoering zal kunnen beluisteren HET BESTUUR. 11 AUGUSTUS 11 AUGUSTUS Houdt die datum vrij Z IJ KOMEN WIE De SCOUTSHARMONIE VAN BRUGGE. met 1 50 uitvoerders kracht te behouden en vrouw en kroost op behoorlijke wijze te voeden hij vraagt een betrekkelijke welstand afge meten naar den overvloed van stoffelijke goederen waarmede hoogere standen be deeld zijn hij vraagt erkenning van zijn persoonlijke waarde als mensch. Vóór het kapitaal moet den arbeider erkend worden als het voornaamste deel in de productie daarom moet het kapi taal ondergeschikt zijn aan den arbei- der-mensch, om deze laatste toe te laten te genieten van de voordeden die eruit voortspruiten. Den arbeider krijgt zijn medezegging schap en zijn deelgenootschap in het be drijf ofwel zal op democratische wijze het schoone broederschap worden geslo ten door patroon en arbeider, ofwel zal de steeds méér en méér aanzwellende golf van opstand deze eisoh een voldon gen feit maken. Ja. voorwaar, we hebben te kiezen Een maatschappij op te bouwen van oog voor oog en tand voor tand of een maatschappij waarin naastenliefde en rechtvaardigheid zegepralen. Allo Allo Zo zijn aangekomen de nieuwe KAMIONS RENAULT 300 K. 1 ton 2 ton 3 1/2 en 7 ton. onmiddellijk beschikbaar Voor inlichtingen en prijzen zich wenden tot Garage Theo BEEKMAN, NINOVE HALLE MARIASPEL Al de vertocningen totaal uitverkocht! De acht vertooningen, welke in den beginne voorzien waren, zijn nu uitge groeid tot niet minder dan dertien op voeringen. Niettegenstaande waren ein de Mei. zegge drie weken vóór de eerste vertoonig van 16 Juni e. k„ al de plaat sen voor al de vertooningen totaal uit verkocht. Zoodat met deze reeks van der tien vertooningen meer dan twintigdui zend toeschouwers zullen bereikt wor den. wat men wel een ruim apostolaat van het religieuze tooneel noemen mag. Het is dus ook nutteloos het Secretari aat nog met nieuwe aanvragen te be stormen. Het spijt ons hartgrondig reeds nu méér dan 3.000 plaatsen te hebben moeten weigeren. Dit is voorzeker in de kronijken van het beroemde Mai ia's Leven een bijval zonder voorgaande. Trouwens wij meenen te mogen zeg gen dat het vernieuwde Mariaspel deze belangstelling ten volle verdient. Wij behoeven slechts tot getuige te roepen de prachtige lotos van het buitenreeks- nummer van ZONDAGVRIEND. Dit is Halle (5 fr.) en van het nr van 9 Juni van ONS VOLK. Dit gaf reeds een voorsmaak van wat het M. S. 1946 wor den zal. De gelukkigen die tijdig hun plaats besproken hebben, zullen hun plaatsbe wijzen ongeveer acht dagen vóór de aan gevraagde opvoering verstuurd krijgen. Wij kunnen reeds melden dat de eer ste opvoering, nl. op 16 Juni. zal voorge zeten worden door Mgr TESSENS Groot vicaris van Z. Em. den Kardinaal van Roey. MONARCHIE en DEMOCRATIE De Heeren Spaak en Huysmans be- hooren tot eene partij, die altijd de Re publiek in haar programma heeft inge schreven. Nochtans zijn zij ermede akkoord dat de Dynastie in België de verpersoonlij king is van de Belgische eenheid. Wij kunnen ons bij het Koningdom aansluiten omdat het een element van stabiliteit verzekert aldus Mr. Huys mans (8-8-45) En Mr Spaak, monarchist bij onder vinding, zegt Ik geloof dat de grondwettelijke mo narchie het regime is dat aan de demo cratie past. Ik geloof eveneens, wanneer ik zie hetgeen in het buitenland gebeurt en een eenvoudige vaststelling doe. dat de landen waar de democratie zich het meest ontwikkeld heeft, deze zijn die de grondwettelijke monarchie zijn trouw gebleven (24-7-45) Wij gaan de uitlating voorbij van den heer Lahaut De communisten verkla ren hier voor het geheele land dat zij gekant zijn noch tegen het Koningdom, noch tegen het Vorstenhuis. (24-7-45) Deze getuigenissen bewijzen meer dan lange woorden dat de monarchistische gedachte met het volk vergroeid is en uitsteekt boven dc partij-politieke twis ten. Het Koningdom is dc onverbreek bare band die de Natie aaneensnoer'. Met Mr Rijckmans. Gouverneur Ge neraal van Belgisch Congo zeggen wij «Waarom de Koning van zijn volk schei den. anders dan omdat de Koning en zijn Volk slechts EEN zijn De Koning drager van de grondwettelijke monar chie. van zijn volk scheiden is aan dit volk «het regime dat aan de democratie past» ontzeggen. NATIONALE BANK VAN BELGIË Bericht ter intentie van tfc Belgische Gerepatrieerde» die via fransche repa- trieeringsccntra naar België teruggeko men zijn. T altijke Belgische ge repatrieerden die via Fransche repatrieeringscentra terug gekeerd zijn hebben er Duitsehe bank biljetten of andere buitenlandsche de viezen moeten deponeeren De Nationale Bank van België treft de noodige maatregelen om van de Fran sche overheden de overdracht naar Bel gië van de aldus ingehouden deviezen te bekomen ten vooraeele van de rechtheb benden. Met het oog hierop verzoekt zij al de Belgische gerepatrieerden die de viezen gedeponeerd hebben in de Fran sche centra en de omwisseling ervan niet bekomen hebben, hun Fransche carte de rapatrié die hun als ont vangstbewijs afgeleverd werd door de Fransche repatrieeringscentra, vóór den 1n Juli 1946, af te geven aan haar loket ten te Brussel of deze van haar agent schappen in dc provincie. De personen die zich naar de Nationa le Bank van België niet kunnen begeven mogen hun carte de rapatrié onder aangeteekenden omslag naar volgend adres sturen Nationale Bank van België Buitencontrole, 15. de Berlaimontstraat. Brussel Een adres Neen HET GOEDE ADRES, voor alle bouwmaterialen blijft VAN BELLE te NINOVE GROOTE KEUS, BESTE KWALITEIT en voordeclige prijzen. ALS GE BOUWT schrijf ons, of telefoneer aan nummer 5. Sacramentsdag, met U. God danken voor uw vijftig jaar priesterleven en vragen dat O. L. Heer er nog veel jaren zou bij doen Figuren als de uwe zijn er nog brood-noodig opdat wij zouden kunnen blijven geloovon in een «schoo ne» menschheid OP DEN UITKIJK Er was een tijd dat de menschen in bewondering stonden voor andere men schen die voor hun princiepen dierven sterven. Eeuwenlang zijn de martelaren de glo rie-kroon geweest der H. Kerk. Wie ten huidige dage voor princiepen sterft wordt niet meer bewonderd. Hij wordt met compassie bekeken hem worden officieel wat schoone woorden nagezonden hem wordt een houten kruis op den buik geplant en zij die zijn lof verKonuigu ntooen dragen in zijn plaats de eerekruisen op hun borst Dooden zijn rap vergeten, en voor een zaak sterven brengt niets op Het blijkt trouwens dat het veel las tiger is voor een zaak te leven dan er voor te sterven. Leven wil niet zeggen «klappen». Voor een zaak «klappen» doen alle advokaten, en ze verdienen er heerlijk hun brood mee. Ze worden om dies wille dikwijls uitgescholden ten onrechte Er zijn er velen die geen advokaat zijn. voor een zaak «klappen» en er hun brood heer lijk maar niet eerlijk mee verdienen. Denk even aan sommige raddraaiers der politiek die zonder blikken of blozen, als prijs van hun «klappen» prinselijke bezoldigingen cumuleeren Voor een zaak leven uw daden in ac- coord brengen met uw woorden zoodat geen enkel muzikant u verwijten kan dat ge valsch speelt dat is lastig en vraagt veel meer inspanning dan één oogenblik wilskracht hebben om uw ze nuwen te bedwingen en kalm den dood in te gaan Donderdag aanstaande, op H. Sacra mentsdag viert de parochie Neigem het vijftig jaar priester-zijn van haar pastoor samen met het jubileum van vijf en twintig jaar pastoor in de parochie dat door de tijdsomstandigheden moest ver schoven worden. De plechtigheid zal zuiver kerkelijk zijn. Maar de plechtige dankmis te elf uur belooft de schoonste te zijn die bij menschengeheugen uren in het ronde is te zien geweest. Pastoor Aneiau werd op 31 Mei 1896 tot priester gewijd. Na lange jaren als onderpastoor op verscheidene parochies zijn priesterambt met heiligen iever te hebben uitgeoefend werd hij op 22 Ja nuari 1920 pastoor van Neigem. Niet noodig hem hier heilig te verkla ren. of een tekst neer te schrijven die kan dienen voor zijn doodsbeeldeken. Hij is nog niet dood en de heiligen zijn in den hemel Het groote euvel van onzen tijd is dat mensehen die niet «kerkelijk» zijn zich zelf patente geven om alles en gelijk wat te doen. zonder dat hun eer en faam er onder lijdt. Ze zijn schande-vrij. Maar iemand die christelijk is of «geestelijk» moet een heilige zijn. Hij mag geen voet je scheef zetten of ze zijn geweldig, pha- risaïsch gëscandalizeerd. Waarheid nochtans is dat alle men schen van hetzellde vleesch en been zijn. Maar het eerste soort iaat zich gemak kelijk drijven op zijn menschelijke nei gingen. de slechtste eerst, terwijl dé tweede soort tracht tegen stroom op te varen naar een schooner en edeler menschheid. Ze zijn niet volmaakt maar trachten een hoogere volmaaktheid te bereiken Ondertusschen zijn wij Pastoor Aneiau vergeten Vijftig jaar lang. waarvan zes en twin tig als pastoor te Neigem heeft hij zijn priesterideaal beleefd is hij een soort geestelijk verkeersagent geweest op de kruisbaan van het leven om de circulatie te regelen en zijn publiek veilig ter bestemming te brengen. Hij heeft, de leering van Sint Paulus getrouw, ge- leeraard. gepredikt aangedrongen te pas en te onpas Hij heeft zijn groot werk tot een goed einde gebracht het kapel leken van O. L. Vrouw van Bevingen van vergetelheid en ondergang gered, het schoon gemaakt dat het is geworden een juweeltje van de bouwkunst in het heerlijkste hoekje natuurschoon van on ze streek. Zijn priesterwerk heeft hem. mensche- lijk gesproken, niets opgebracht dan zware geldelijke offers en een eenzaam eentoonig leven dat veel weg heeft van het leven der Karthuisers of van dat der Eremyten in de woestijn. Zijn loon zal louter bovennatuurlijk zijn de tegen woordig zoo gehoonde en gesmade check op den hemel Hij is een echte «martyr» getuige van Christus en zijn leering Oude, brave dorpspastoor met uw kardinaal Mercier physionomie leef lang nog bij uw geliefd Bevingen. Uw parochianen, uw confraters, al de christenen uit den omtrek zullen op H. T ■»iiaii.lMWi mi De Denderklok uml A» ;^1n/r i i

Denderklok | 1946 | | pagina 1